raars, (lie ook in Haarlem wel bekend 1 ïijn. Ongetwijfeld' zullen velen zich op maken deze meeting bij te wonen, te meer daar naar allp waarschijnlijk heid een goed muziekkorps zal mede werken. deze samenkomst zoo belang rijk mogelijk te doen zijn. Examens vrije en orde- oefeningen. 16 April. Geëxamineerd G dames. Geslaagd de dames A. Har- tog, van Alkmaar; B. C. Advokaaten A. D|l, van Zaandam. Wie denkt Overwint. Vanwege de vereeniging „Wie denkt Overwint', zal a.s. Zondagmorgen eene vergadering worden gehouden in de bovenzaal van het gebouw der Ned. Prot. Bond. Tevens maakt de vereeniging bekend, dal gere geld om de veertien dagen deze verga deringen plaats vinden in bovengenoemd gebouw, en op hetzelfde uur Belangstel- Jenden worden dan ook uitgenoodigd deze vergaderingen bij te wonen. Gevonden voorwerpen: Een Duilsche Insigne; een dameshoed, een boezeroen; een hondenhalsband; een pakje naaiwerk, een zakkammetje, een petroleumkan. Stoomtram Haarlem—:Le i d e n. De Dinsdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders der Noord Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-Maatschappij Haarlem—Leiden heelt hare goedkeuring gehecht aan de balans met winst- en verliesrekening, zoodat het dividend vastgesteld is op f 18.75 per aandeel van f 250, of 7 1/2 pet, De heeren C. Dyserinclc en C. Dyserinck Czn. werden herkozen als bestuursleden. De Mij. heeft in 1901 in het geheel ont vangen f 119,157.69", tegen f 116.264.71' in het vorige Jaar. waarvan uit het perso nen- en goederen-vervoer 111,317.12, te gen f 109,778.03. De exploitatie-rekening wijst een voordeelig saldo aan van f 55.220 70, waarvan na aftrek van /S000 op afschrijving-rekening (uitgelote ohli- gatiën), 12.0000 voor afschrijving op vernieuwing-rekening en f 8450.44 voor interest-rekening, als winstsaldo is over gebleven y 26,770.26. Hiervan ontvangen de aandeelhouders 18,750; liet reserve fonds f 1250: bedrijfsbelasting en premiën t 1770.26. Ned. Gym. Verbond. De eerst volgende gewestelijke voorturaersles van het Gevves; Noord-Holland wordt op Zondag 27 April a. s. des morgens om 10 uur gelr on cl en in het Zander In stituut. Kleine Houtweg: alhier. De „Oprechte. De Tel. schrijft: Oot ons leedwezen is dezer dagen in een correspondentie uit Haarlem in cms blad aan het adres der „Op rechte Ilaarlemsche Courant" een min vriendelijk woord over dat orgaan op genomen; een lapsus oculorunx deed onze redactie het booze zinnetje over het hoofd zien. Niets is minder waar dan wat daar ie lezen staat; de Op- rochte 'is gelukkig steeds nog even op recht en vertrouwbaar in haar nieuws als van oudte. Kantongerecht. Straatschenderij. In dc zitting tan heden hadden zich verschillende knapen te verantwoorden ter zake van straatschenderij. Zij hadden zich schul dig gemaakt resp. aan het opengooien van deuren, het werpen van steenen, het trekken aan bellen; het gooien met kalk op kleederen van voorbijgangers, het gooien met zand, het inwerpen van rui ten en aan beoefening van het voetbal spel op den openharen weg. Gevorderd werden geldboeten van f 0.50, f 1 en 2. Overtreding boter wet. De win keliers K ,W. van Beaumont en P. A. van Beaumont hadden zich schuldig ge maakt aan overtreding der boterwet, om dat- enkele vaatjes met margarine ge vuld in hunne winkels niet waren voor zien yan het door de wet vereischte merk n.l. het woord Margarine. De eisch te gen elk hunner was f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Mo to r r ij w I e 1. Op 19 Maart 1.1, had de heer L. A. Koolhoven te Bloemendaal op den openbaren weg gereden met een motorrijwiel, zonder daartoe van Ged. Staten vergunning te hebben ontvangen. Beklaagde beweerde, dat hij deze ver gunning toen nog niet had aangevraagd, omdat hij van meening was, dat de ge meente Bloemendaal daarvoor eerst eene verordening moest ontwerpen. Thans had hij de vergunning aan Ged. Staten gevraagd en gekregen. Heit O .M., er op wijzende, dat deze verordening voor de geheele provincie geldt, en alleen door de gemeente aan gewezen kommen, die Bloemendaal niet Bn het dessert titke een hooggeplaatst staatsambtenaar in ruste die mede aanwezig was. en zich met de feest rede belast had. tegen zijn glas, en bracht een, in deelen en onderdeelen gesplitsien .toast, uit op den held van den dag. Dat gaf dien professor gelegenheid' uan zijne dankbetuiging de mededee- Mng zijner verloving met do bemin nenswaardige gastvrouw, de vriendin en beschermster der schoone kunsten, de voortreffelijke huisvrouw, mevrouw Anthonie Weisbach. vast te knoopen. Dat een algemeene uitbarsting van gejuich en gelukwenschen het ant woord zou zijn op die verrassende rae- dedoeling, was te verwachten. Na het souper trokken d/e ven-loof den zich met eenige vertrouwde vrien den terug in Anithonie's boudoir. Aan het andere einde dier reeks kamers za ten do leerlingen van Rein hardt in ge zelschap van oen vaatje bier bij elkan der, en bespraken met verhitte hoof den en opgewonden gemoedicren het groote nieuws. Zeg, Petrowitsch, i-i'ep een blond- barigem melkmuil een slanken, gebruin den, jongen man toe. hoe is de oude too opeens op de gedachte gekomen om zich met een jong vrouwtje te ver loven? heeft, daarvan zijn vrijgesteld, vorderde 2 boete of 2 dagen hechtenis. Heden zijn door den heer luit.~ kolonel, Provinciale Adjudant alhier, we der 4 miliciens dezer lichting als onge schikt uit den dienst ontslagen en naar hunne resp. haardsteden teruggezonden. De Vereenigiing „Door Ver maak tot Nut" heeft Woensdag-mid dag in school D. aan de Gedempte Oud/gracht de prijzen van het Kort halsfonds uitgereikt, het fonds dat door erfgenamen van wijlen Dr. Kort hals in het leven werd geroepen en dat thans f 300 per jaar beschik baar stelt om daarvoor prijzen uit te reiken aan do leerlingen der kostelooze openbare scholen. Onder die prijzen waren een 20-tal spaarbankboekjes voor kinderen, d'ic in het afgeloopen jaar goed hadden opgepast en vlijtig geleerd. De voorzitter van bovengenoemde Vereeniging, <de heer P. Dyserinck reikte mei een toepasselijk wood, waar in hij allen aanspoorde om op den in geslagen weg ie blijven voortgaan, de spaarbankboekjes aas onlerstaande perspnen uit. aan wïen de achter hun namen betooningen werden toegekend. School A. 1. Hendrik Pieter Kloos, 30, tot het bezoeken, gedurende dtrie jaren van de Ambachtschool, (smlids- vak.) Haartje de Vries, f 45, tot het be komen van privaatonderwijs ter op leiding voor de Kweekschool voor on derwijzeressen te Apeldoorn. School B. 3. Martijntje van der Wei de. f 30, tot het gedurende drie jaren bezoeken van de Wilhelm-ina-naai school. 4. Christina Johanna Stenken. f 30 tot het. gedurende twee jaren vol- van den cursus in wollen-naaien bij mej. C. Tibboel. 5. Dirk van der Want. f 15, tol het volgen van drie cursussen in de vreemde talen aan de Burgeravondschool. School C. 6. Franciscus van der Lan den. 116, tot het gedurende 4 jaren be zoeken van de Burgeravondschool en f 9voor leermiddelen. 7. Gerard us van Orden, tot het gedurende drie jaren bezoeken van de Ambachtschool, (smids vak) f 30. 8. Johanna Maria Margare- tha Regenboog, f 20, tot het gedurende twee jaar bezoeken van de Wilhelmina- naaischooL School D. 9. Jan Brouwer, f 30, tot het gedurendie drie jaren bezoeken van de Ambachtschool, (smidsvak). 10 En- "■elbertus Oomen, f 30 tot het gedurende drie jaren bezoeken van de Ambachts school. (smidsvak). 11. Leendert van Weïie. f 12, tot het gedurende drie ren bezoeken van de Burgeravond school, en f 3 voor leermiddelen. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Mej. A. Ge.rhardt te Amsterdam is benoemd tot onderwijzeres aan de BI o emiendaalsoh^ S cho ol ver een i- ging". Heemstede. De op 7 Maart ingelijfd© lotelingen dezer Gemeente zijn geplaatst als volgt: Bij de Zeemacht: J. J. van deir Linden en J. J. Dekker; Bij het 2e regiment Huzaren: P. J. Schoo. en W. Dirken; Bij 't 4e regiment Infanterie: L. Evers, N. Stijnman, J. P. Driessen, J. A. Prins A. J. Caspars, H. J. Staal en J. Mulle- mieister. Bi j 't korps pantserfort J. J. van Ba- kel.- Zondag 20 April a. s. 's avonds 7 uur zal de christelijke zangvereeniging „Ex- Animo" alhier in de Ned. Herv. Kerk eene openbare uitvoering gevm Een tiental zangnummers zai weiden uitgevoerd. Na de pa tze treedt Ds. Jon ker alhier als spreker op. Eotréa op ver toon van programma. Bij Kon. besluit van 22 Maart is aan M. A. P. P. Booms alhier voor een iaar ontheffing van den werkelijken dienst Militie verleend. Woehsdag had alhier de eerste r.; icixi- thenveiling plaats, de prijzen waren lupg. Zand voort. Door B. en W. is aan de Maatschap pij tot De'tail verkoop van Petroleum „de Automaat" te Amsterdam vergun ning verleend tot het oprichten van eene bergplaats van Petroleum in een te bouwen perceel achter de Bredero- dieetraait alhier, 'onder voorwaarde, dat de 'inrichting voltooid moet zijn voor 1 Juli aanstaande. Dooi- den Gemeente-veldwachter S. Belirens is in beslag genomen een valsche gulden, dragende de beeltenis van Z. M. Willem II en het jaartal 1845 Bij B. en W. is ter goedkeuring in gediend een bouwpan voor een woon huis aan dien Dr. Job. Mctzgerstiraat alhier voor den hoer J. van Noppen. Woensdagmiddag werd een proef tocht gehouden met de reddingboot. Dat niet eens tot onzen kring be hoort. merkte Zedwitz, de arisocraat onder de leerlingen van Reinhardt op. Vertel op. Petrowitsch, jij weet er wel meer van. De aangesprokene meesmuilde. Ik weet alleen wat jullie allen kondlt weten, als je niet zulke kamee- lien waard, namelijk, dat de professor tot over zijn ooren in schulden steekt en mevrouw Anthonie van haren man eqn mil li oen daalders geërfd heeft. Dat hij wel raad zal weten om die er ook door te jagen, daar ben ik niet bang voor, maar dat zal nog een goe de poos duTen. Dat heb jij van Kenxmel, die het ook best weten kan. Hij was altijd met mevrouw Weisbach bevriend: Aha, die, zei' Petrowisch lachend, dde is ook heel en ai gek geworden; ik zal je vertellen wat mij met hem overkomen is liet atelier was, op ons beiden na, leeg, wij waren nog aan het werk, natuurlijk voor den oude. Zeg, Kenunel, vroeg ik hem, weet jij vat er dezen avond bij me vrouw Weisbacli gebeuren zal? Ik had het al eerder venvacht. Ik weet van niets, bromt hij terug. Hij had, moet gij weten, even te voren onder vier oogen een flinken roffel van dien oude géhad. Nu als jij het dan niet der Noord- en Ziud-Hollaudsche red- di ng-ma&tschappi j De boot voldeed wederom zeser goed en alles was in orde. De rekening dor Diaconie der Ned. Herv. Gemeente over 1901. Sluit met een batig saldo van f 5,33. De ontvang sten bedroegen, 2136,90 en de uit gaven 2131,57. Beverwijk. Bij de heden alhier gehouden aanbe steding voor het bouwen van 12 arbei derswoningen voor de Coöperatieve Bouw vereeniging alhier, werd als volgt ingeschreven: J. A. Kauh, Halfweg, voor 1 22.970; A. N. v. Wingerden, Beverwijk, voor f 20950; P. Langendijk, Beverwijk, f 19959; H. W. Duin, Beverwijk, 18307; C. Rol. Uitgeest, f 18257. De gunning is aangehouden. De heer D. Hofman, onderwijzer te Jelsum, heeft de benoeming tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier, aangenomen. Haarlemmermeer. Do uitslag der centrale stierenkeu rin gen was voor deze gemeente als volgt Eéne premie van f 150 voor den tweeja rigen stier van den heer J. H. M. Eve- lein; een van f 150 voor die van Wed. P. Bier, en eene van f 75 voor die van P. S. Zijlmans. De ambtenaar bij den actieven dienst van 's Rijks belastingen. H. van Dijk, is verplaatst van Alkemade naar Oldenzaal. De rijksveldwachter J. Zethof is ver plaatst van hier naar IJmuiden; P. Sik- kema van IJmuiden naar hier (Nieuw- Vennep). Binnenland. De toestand der Koningin is niet zoo gunstig als algemeen in den lande gehoopt werd. Dr. Roessingh ver toefde Dinsdagnacht en ook Woensdag nacht ten Paleize. Van heden af zullen tweemaal daags officieele bulletins wor den uitgegeven. De koorts blijft aanhou den, en de algemeene toestand duidt op meer dan eene voorbijgaande ongesteld heid. De heer Jhr. Van de Bosch, kamer heer van H .M. de Koningin, zal in stede van Graaf Schimmelpenninck, adjudant van H. M. de Koningin, deel uitmaken van de missie naar Madrid. Aead. Examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift „Mengkristalle® van ammonium ni traat en Thalium nitraat", dte heer A. J. Boks, geboren te Apeldoorn, tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „De Kolpotomia posterior bij ontstekingachtige adnexa-aandoenin- gen", de heer J. G. Smits, arts, offic. van gez. 2e klasse N. O. .1. leger, ge boren te 's Gravendeel Roode Kruis. In eene circulaire, die het hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis over huishoudelijke aangelegen heden aan de plaatselijke comité's en correspondenten der vereeniging richt komt o.a. deze zinsnede voor: „Tot zijn leedwezen kan het'hoofd comité geen mededeelingen doen over hef, hervatten der uitzendingen van medisch en verplegingspersoneel naar het oorlogsterrein in ZuidKAfrika, waarop tot heden, op die daartoe met medewerking onzer regeering, gedane aanvraag, dato 14 Maart 1902, geen beslissing wefbd ontvangen van het Britsche gouvernement, zonder welks vergunning elke uitzending zonder eenig nut zou zijn." Ned. Journalistenkring. De jaarvergadering van den Neder- landschen Journalistenkring zal worden gehouden op Donderdag 8 Mei e. k. te Amsterdam in hef, café Parkzicht, des vooriniddags ten elf uur. Te Enschede is thans een verbod uitgevaardigd tegen samenscholingen. De bereden marechaus see doet overal de groepen personen, die op straat voorkomen, uiteengaan Aanvaring. Uit Vlissingen wordt van 15 dezer ge meld: Rij het rondzwaaien in de Buitenhaven kwam de König in aanraking met de weet. zal ik het je zeggen: Er zal een verloving plaats hebben. De jongen koek mij aan alsof hij het te Keulen hoorde donderen, Eene verloving! weet gij niet wat dat is? tusschen den oude en de mooie Anthonie. Toen viel hij als een razende op mij aan, en schreeuwde: Je liegt, kerel! Zeg dat nog eens, en. hij hief zijn vuisten te gen mij op. Maar op eens keek hij veelbcteekonend naar de deur van het atelier van den oude. zijn armen vielen hem slap langs het lijf neer en hij rende als een dolle de deur uit. Nou, 't is wat moois, zei de melk muil, zoo'n dwaze vent, hij heeft in den laatslen tijd Maar Zedwitz liet hetm niet uitpra ten. Heb je er nooit van gehoord dat die oud'e in de laatste jaren in onzen kring het eene blauwtje na het andere heeft opgeloopen? Ja, dat is in de geheele stad be kend, anders zou hij zeker niet met ons kleine weeuwtje trouwen. Een algemeene lachbui was liet ant woord. Juist kwam dg pfcofe-ssor in de deur. Hij was zeer spraakzaam en had een kleinen champagne-roes. En die pas bespotte werd met- een don derend lioerah en lang zal hij leven, begroet. aari de westzijde van de Buitenhaven gemeerd liggende dagmailboot Engeland, met het gevolg, dat de voorbrug van de Engeland zwaar werd beschadigd. Ook bekwam deze een deuk aan bak boordzijde, even boven de waterlijn. De heer J. Wilkens, inspecteur der maat schappij Zeeland, begaf zich, in verhand hiermede, aan boord van de König, en vorderde cautiestelling. De Engeland is naar de Binnenhaven gehaald en zal in het droogdok te Mid delburg moeten worden opgenomen. Be halve een gat boven de waterlijn, be vindt er zich ook een daaronder. De König is om 5 uur van hier vertrok ken. Journalistiek. Aan de bijeenkomst van het „Bu reau Central des Associations de Pres- se" te 's Gravenhage, nemen, volgens Het Vad., deel de heeren: Singer, voor Oostenrijk; Taunay, voor Frankrijk, Schweitzer en Oostenrieth voor Duiischland; Heinzmian-Savino voor België; Warden, voor Engeland; Oe- kor, voor Amerika; BühJer, voor Zwit serland; Janzon, voor Zweden; Ra- kosi, voor Hongarije en Deen, voor Nederland. Noordbrabantsche Bank. Door de bewindvoerders der Rank is met behulp der vroeger door de Recht bank van 's Hertogenbosch benoemde accountants weder een verslag over haar boedel uitgebracht en ter griffie van ge noemde rechtbank gedeponeerd. Volgens dat verslag bestaat het ge grond vooruitzicht, dat de schuldeischers der Bank ten volle zullen worden uitbe taald en dat er dan nog, na aftrek van kosten, ongeveer f 90 000 voor de aan deelhouders zullen overblijven. Dit verslag houdt evenwel geen reke ning met de vordering, welke verschil lende aandeelhouders der aandeeluitgif te van 1898 tegen de Bank voor de recht bank te 's-Hertogenbosch zullen aanhan gig maken. Deze vordering bedraagt f 174.600. Opgepast. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam geeft hen die, hetzij schrif telijk uitgenoodigd wonden zich te vervoegen aan de zoogenaamde re dactie-bureau's van de bekende vlie gende blaadjes De Amsterdamsche Lantaarn of Het Donkere Amsterdam of die aan hunne woning bezoeken mochten ontvangen van personen die voorgeven in betrekking tot die blaad jes te staan, in overweging, zich, al vorens daaraan gevolg te geven of eventueele eischen dier lieden in te willigen, zich aan zijn bureau te ver- vervoegen, ten einde desgewenscht door hem te worden voorgelicht. Yoor de justitie. Bij de begrafenis der slachtoffers van den dubbelen moord te Amster dam, Maandag, werden door de kine matograaf opnemingen gedaan op het kerkhof, zoowel als bij het afrijden van het sterfhui». Onder het publiek wej(te dit verbittering, daar men meende, dat in een of ander theater later de droeve ytoet zou te zien gege ven worden. Dit is echter niet. het ge val. De opnemingen zijn gedaan op last van de justitie. Schandelijk Zondagavond is een Joodsclie man uit Zutfen op reis naar het noorden, om de oen of andere reden te Echten (bij Meppel) uit den trein gestapt, door eenige jongens aldaar eerst te water gegooid en daarna door die kleeren heen in d'en rug gesneden, zoodat het bloed er tappelings uitliep. Na door dr. Meijeringh te zijn verbonden, is de on gelukkige door de zorg der politie we der op de been geholpen. Of het. ingestelde onderzoek tot ont dekking der dappere helden heeft ge leid. is niet bekend. Effecteiidiofstal Dinsd'ag presenteerden' een heer en dia ma bij een effctenhandelaor aan de Gelderselieka.de te Rotterdam, een ver frommeld pakket Amerikaansche pa pieren met het doel orn deze te heiee nen. Zoowel de toestand waarin de ef fecten zich bevonden als de houding van het paar deden den bandelaar arg waan koesteren. Nadat de recherche was gewaarschuwd en een onderzoek was in gestéld, bleken de papieren af komstig van een (Diefstal te Amsterdam Dit gaf aanleiding tot arrestatie van het paar, dat broer en zuster bleak te zijn en te Amsterdam in d© Warmoes straat thuis behoorden. In verband met dezen diefstal is in een hotel aan de Hoogstraat nog pr-n derde persoon cre- In denzelfden lijd zat Hans Kcm- mel ook bij een glajs bier. Nadat hij 's m iddags als door furiën voortge- zweept, uit het atelier gerend was, had hij uren lang in wanhoop door ds straten gedwaald. Zoo was dan in puin gevallen het schoone toekomst gebouw, dat hij zich jaren lang ge droomd had. Allies! Het geloof aan zichzelven, aan dö kunst, die hij had getracht te bereiken, maar waarvan hij niet eens een slip van den mantel had kunnen meester worden het geloof aan vriendischap, aan liefde, alles had hij verloren. De grievende woorden van zijn on derwijzer. die nog schokkender mede- deeling van zijn mede-leerling, suis den lxem in de ooren; de kunst, waar naar hij gekampt had!, de vrouw die hij bemande, alles was hem trouwe loos gewordlen ;hij stond alleen, be drogen, misschien wel gehoond dooi den ouden, koelen man. die met Anthonie over zijn liefde zou lachen. Hij balde de vuisten. In het mid den van het stadsgewoel ontsnapte hem een schreeuw van woede. Weg, weg van hier. weg van deze kunste- naarsbent, naar wie hij zoo had opge zien ,en die hein nu grijnzend sche nen toe te roepen: Wat wilt gij onder arresteerd. Alle drie zijn naar Amster dam overgebracht en de effecten in be slag genomen. Minister Knyper en de Journa listiek. Het Bureau Central des Associations de Rresse, dat Woensdag en heden in Den Haag vergadert, as Woensdag middag om twee uur door den Hol- landschen gedelegeerde, den heer Jacques Deen, op het departement aan dfcm Minister voorgesteld. Zulks ge schiedde op verzoek van den Minister, die de leden van het Bureau Central heden te zijnen huize ten disch zal nooden. Werkloosheid. In de Woensdag gehouden vergade ring van den Amsterdamschen Raad werd behandeld een voorstel van den heer Nolting ter benoeming e»:vner commissie tot onderzoek der jaarlijks terugkeerende werkloosheid, en hot beramen der middelen om er de gevoL gen van te verzachten, niet door be middeling van het armbestuur maar desnoods door geldelijke hulp van ge meentewege. Het voorstel werd tot advies in handen gesteld) van de com missie voor de arbeidstoestanden. I)e Amsterdamsche Beurs, de oude wel te verstaan, zal voorloo- pig althans niet worden afgebroken. Haringspeten. „Belang en Recht" meldt dat het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid aan de burgemeesters van een twin tigtal gemeenten en aan de bureau correspondenten de volgend/e vragen lijst. heeft verzonden. 1. Hoeveel haringspeterijen zijn er in uwe gemeente? 2. Werken daarin mannen of vrouwen of beide? 3. Het speten zelf wordt dit gedaan door die vrouwen of door de mannen, en waar om juist door de vrouwen of door de mannen? 4. Hoeveel vrouwen zijn on geveer bij dit haringspeten werkzaam? 5. Zijn dieze gehuwd of ongehuwd? 6. Hoevee] is oneeveer haar loon per uur of per stuks? 7. Wordt de bepaling van den minister omtrent verlenging van den arbeidrtijd door haar begroet als in haai' voordeel? of zouden de vrouwen haringspecfsters, deze bepa ling liever niet zien doorgevoerd,? Dinsdag 22 Aiiril zal voor de vereeni ging S(ocialistïsch). L(eesgezelschap) te Amsterdam optreden de heer K. Kautsky, met het onderwerp: „Evolution und Re volution" in Bellevue (Maison Stroucken) Leger en Vloot. Lichting 1895. Ook te Vlissingen is een comité opge richt, dat zal medewerken om te trach ten de voorgenomen oproeping der mi liciens van de lichting 1895, te voorko men. Vrijdagavond wordt een vergade ring gehouden om daarover van gedach ten te wisselen. De „Haagsche Ct." schrijft: Nog geen twee jaren geleden wer den de kapotjassen der infanterie om gewerkt tot manteljassen. Ten behoeve van die lichting 1902 zullen die manteljassen n.u weer wor den ge wij ziigd; fn kapotjassen. Dit kost ze zijn aan Oorlog op één cent precies! 71 centen het stuk. En daar er vele duizenden van diie jassen zij'n, kost dat terugbrengen van de kapotjas in haar vorigen toestand ettelijke duizenden guldens onge rekend nog wat er nutteloos besteed werd aan_'t veranderen in manteljas sen. Is 't niet alsof men 't geld maar voor 't grijpen heeft, dat er zóó mee wordt gemorst? Rechtszaken. Brandstichting. De Amsterdamsche rechtbank behan delde Woensdag een geval van brand stichting. Beklaagden waren Jos. de Rijk en Hendrika Pot, man en vrouw. Op den 21en December, des middags tegen 5 uur, heeft het echtpaar de woning in de Korte Leidsclie dwarsstraat verlaten om een familielid te Weesp te gaan bezoeken. Een uur later vond de brandweer die woning brandende. En de brandwachts kregen terstond de lucht, van petroleum in de neus. Het kwam aan het licht dat het beddegoed en het vloerkleed met pe troleum gedrenkt waren en dat daartoe was gebruikt de inhoud van een lamp die in de voorkamer thuis behoorde en nu op den schoorsteenrand in de ach terkamer Werd gevonden. De heeren S. Ankersmit en van Ledden Hulsebosdh hebben door wetenschappelijk onderzoek het kwaad vermoeden bevestigd. Na hunne terugkomst uit Weesp wer den man en vrouw gearresteerd. Beiden ontkenden; de brand was niet door hun ons met uw verknoeid leven, met uw halve kunst? Weg ook van Anthonie, die valsche, die trouwelooze. Hij greep naar zijn pijnlijk hoofd. Kon hij dat? Mocht hij dat? Heengaan als een laffe vluchte ling, terwijl hij haar zooveel verschul digd was? Ja, daar waren zij weer die ijzeren, dlie verschrikkelijke ketenen, waarvan Liese gesproken had. O God en vader dan! In dit vreeselijke oogenblik had hij zijn halve leven willen geven, als bij nu zijn koortsachtig hoofd' op I.iesGs schouder had mogen leggen, zijn va der in diens eerlijke maar strenge oogen had mogen zien. Door zijn tegenstrijdige gevoelens heen en weer geslingerd, zonder op te letten waar zijn haastige schreden hem voerden, was Hans in een hem vreemd gedeelte van de stad gekomen. Uitgeput, dorstig en hongerig, want sedert zijn ontbijt had hij niets over dé lippen gehad, ging hij een ouder- wetsch klein bierhuis binnen, vond daar een ledige gelagkamer en bestel de een glajs bier en. wat eten. Niet lang had hij zoo in pijnlijke gedachten verdiept gezeten, toen hij achter zich lichte stappen hoorde. Knorrig keek hij om; was hij hier ook al niet alleen met zijn wanhoop? toedoen ontstaan. Thans, ter tereentzit- ting. kwam de vrouw op hare ontkente- nis terug. Zij zeide nu, dat haar man den brand gesticht had en dit ondanks haar verzet. Naar haar praten had niets ge holpen. Zij heeft de woning iets vroe ger verlaten dan haar man; later ont moetten zij elkander in de Leidschcstraat en in den tussclientijd moet de man de petroleum uitgegoten en den brand ge sticht hebben. De man. doof en zich houdende alsof hij niets van het gesprokene had ge hoord, bleef bij zijne ontkentenis. Hij wilde zelfs doen gelooven, dat hij niet eenmaal wist, dat hij in geldgebrek ver keerde, ihuis liet hij alles aan zijn vrouw over. Zijn inboedel was verzekerd voor f 600 en daarbij zou dan door de As^ran- tie-Maatschappij nog f 200 m o et on wor den uitbetaald voor verbrand bandwerks materiaal. (Hij is mozaiekwerker van be. roep). Eisch 5 jaar. L it de Arbeiderswereld BINNENLAND De Kamers van Arbeid voor de bouwbedrijven, de) confectiebedrijven en do voedings- en genotmiddelen te Arnhem hebben, naar aanleiding van het idloor den minister van bin nen! zaken aan de Kamers toegezon den voorloopig ontwerp van wet tot wettelijke verpliclning van werklieden om zich te verzekeren tegen geldelij ke gevolgen van invaliditeit of ouder dom, in een gecombineerde vergade ring besloten het volgende aan Z. Exc. mee te doelen. Dat dit wetsontwerp is: lo. onbillijk ten aanzien van den arbeidi in bet algemeen, door de begunstiging der nlüet-ajrbeidende trijken; 2o. oiu-echt- vaardig, door de uitsluiting van ve ilen, vooral door de uitsluiting dei- niet- loontrekkende, doch arbeidza me vrouwen; 3o. gevaarlijk voor de gezonde ontwikkeling van handel en nijverheid door den nieuwen gelde- lijken druk. De vergadering besloot den minis ter te verzoeken, dit wetsontwerp niet in te dienen, doch een systeem van ouderdomsverzorging te ontwerpen dat hulp verleent aan wie het nood'g heeft, waarvan de kosten worden ge dragen door den Staat. Door den langen duur der staking en het feit, dat dekenwevers te En schede thans hun getouwen bezet, we ten door anderen, wier aantal langza merhand toeneemt, wordt de toestand) wat moer gespannen. Van do zijde der firma doet men moeite de deken- wevers te vermeerderen, ze worden zelfs per rijtuig afgehaald. Van de zijde van het organisatie- en hot sta kers-comité, benevens door uitgeslo- tenen, worden onafgebroken pogingen aangewend ze te verminderen of al thans op het tegenwoordig getal te laten. Als gevolg van een en ander is zeker geweest, dat bij den burgemeester twee klachten inkwamen, die bewij zen, hoe verschillend de opvatting is omtrent de houding der- politie. Door een lid der "firma Van Heek en Co., dat de vrijheid van arbeid door de politie niet voldoende wordt beschermd de hoer Verveld, voorzitter van het organisatie-comité, drong er bij den burgemeester op aan, dat de politie minder streng en niet partijdig zal optreden, wanneer de stakers en uit gestotenen kun melde-arbeiders moch ten trachten te. verhinderen in Kre- mersmaten aan het werk te gaan. Sport en Wedstrijden. W ieleriiieuws. De boycot, door het Amsterdamsche gemeentebestuur over de wielerbaan uitgesproken, is opgeheven. Geconsta teerd is door de deskundigen, dat de baan voldoet aan de eischen, diie aan. een goed gebouwde wielerbaan gesteld kunnen worden. Aan de vergunning om de baan we der in gebruik te mogen nemen zijn. evenwel eenige voorwaarden verbon den, waarvan wij die voornaamste hier. laten volgen; 1. Aan wedstrijden, zonder gangma- king, met éénpersoons-rij wielen, mo gen niet meer dan vier mededingers en aan wedstrijden met voorgift niet meer dan 6 mededingers gelijktijdig deelnemen. 2. Voor wedstrijden zonder gangma- king mat meer-peirsoons-rij wielen wordt het maximum van de gelijktij dig mededingende bemanningen op dlrie gesteld. 3. Aan wedstrijden, met gangmaking door motorrijwielen, mogen niet meer Voor hem stond een slanke, jonge man, die op linksche manier voor hem boog: U kent mij zekc-r wel niet meer? Het dialect van zijn geboorteplaats riep in Hans slapende herinneringen wakker. Hij sprong op en stak den ander de hand toe. Gerhard! Ja, nu herken ik je. Je bent heel wat veranderd, kom bij me zitten? Als u dat goedvindt, graag. Waarom zeg je niet jij tegen mij. W-ij zijn toch plaatsgenoot en en schoolkam eraden. Ja, maar ik ben maar oen een- i voudigen schrij nwerkersknech i en u bent een kunstenaar. Hans Kemmel vertrok zijn mond tot een pijnlijk lachje. Wat dat betreft kan het tusschen ons wel „jij" blijven. De ander begreep niet recht wat hij van die woorden maken moest, en zag dien anders zoo vroolijken, zichzelf be- wusten jongen man, tot wien hij zich ter nauweraood had durven wenden, van ter zijde aan. Eerst na herhaalde uitnoodiging, besloot Gerhard naast Hans Kenunel plaats te nemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2