ingezonden! 'dan twee mededingers deelnemen, ter wijl niet meer dan drie moto rrijwiel en gelijktijdig op de baan rijdendie mo gen zijn. Bij deze wedstrijden is het geoorloofd een of meerdere machines voor gangmaiking aan de buitenzijde van de baan, stilstaande in gereedheid te hebben, ter vervanging van de dienstdoende machines. 4. Bij wedstrijden voor rijwielen •met mechanische beweegkracht, zullen, ingeval het één-persoons-rijwielen be treft, hoogstens vier en in geval raeer- persoons-rijwielen, hoogstens drie me dedingers gelijktijdig toegelaten wor den. 5. Op de wielerbaan zal een tech nisch deskundig persoon aanwezig moeten zijn, die belast is met het on derzoeken der rijwielen vóór den aan vang der wedstrijden. 6. Gedurende de wedstrijden zal steeds een. bevoegd geneeskundige op de baan aanwezig moeten zijn. die moet kunnen beschikken over een kist met verbandmiddelen. Ook heeft dc brandweer bezwaar gemaakt tegen de berging van benzine en het vullen dier reservoirs van de motorrijwielen onder die tribune. Hier voor zal op het middenterrein een loodsje gebouwd moeten worden. („Fiets"). Kegelen. Uitslag vjan den wedstrijd in het café „De Granietzuil" te Amsterdam: Korpswedstrijd le prijs, de vijf pin- tjies met 293 punten, 2e prijs,.-"Groote Vauxhall, Haarlem met 287" punten, 8e prijs, Men heeft ze niet aan een; touwtje, mat 285 punten, 4e prijs, G. G. P. 282 punten, 5e prijs. Nooit ge dacht, met 277 punten, 6e prijs, De Kroon, Haarlem, 276 punten, 7e prijs, Oranjia kegelclub, met 265 punten, 8e i prijs, De Bollenclub, met 262 punten, 9e prijs. Zou er kans zijn. met 261 pun ten, 19e prijs, Poedelhaat. met 261 pun ten, 11e prijs, Onderlinge Vriendschap, met 260 punten. Eereprijs (personeel) D. Uljé, Haarlem, met 71 punten. Con- solatieprijs W. Sch'ols, met 55 punten. Personeelen wedstrijd le prijs. De Vos, 41 punten, 2e prijs, Est-ié Gouda, 40 punten, 3e prijs D. Evers 39 punten, 4e prijs, Prins, 38 punten, 5e prijs, .T. Nieman, 38 punten, 6e prijs, Muijlwijk, 88 punten, 7e prijs;' Moüleé, 37 punten, 8e prijs, Helenstadt, 37 punten, 9e prijs W. Bosch Haarlem, 3 5punten. Con- solat'ieprijs, P. Koppe, 31 punten. Degene waarbij de woonplaatsen niet vermeld zijn, wonen te Amsterdam. Voetbal. Voor aanstaanden Z.oindag staan de volgende wedstrijden op het program ma: te Amsterdam R. A. P.H. F. C. en te Haarlem H. B. S—H. F. C., Haarlem. Vervolg Stadsnieuws. Zooals men uit de mede- deelingen in het raadsverslag gezien heeft, neemt Jhr. H. M. Ridlder baro net Speelman ontslag als lid van den gemeenteraad, omdat hij zich metter woon te, B'loemendaal gaat vestigen. Op 27 Juli 1897 werd de heer Speel man tot raadslid verkozen als candi- daati dejr K|ie^V0reeniging- „Vooruit gang", na eerst het te hebben moeten afleggen tegen den heer Schürmann. Men weet dat die lieer Speelman, al vorens zich te Haarlem te vestigen, burgemeester van Har langen was. Gevonden. Voorweirpen: Een bruine hond; Een blikken drinkkruik. Voordr aic hit-oef ening. De strij kkwairtet-klaftse van Johi. Steen- man gaf gisteravond een Voordracht oefening in de bovenzaal der Socië teit Vereeniging. Het programma vermeldde: 1. Kwartet op. 96, maj Ant. Dvórak. Mejuffrouw C. de Clercq van Weel, le viool, Jonkvrouwe C. Boreei 2e viool; e heer Joh. Steenman, Alt; de heer b. Blazer, violoncel, 2. Sextet op. 18 Bes maj. Joh. Brahms Jonkvrouwe C. Boreel, le viool; die hr. Joh. Steenman, 2e viool; Mej. C. de Clercq van Weel, le Alt; de heer W. H. Boekwijt, 2e alt: de heer Ch. Bla zen-, le violoncel; de hr. Ch. Bredten- stein, 2e violoncel. De opbrengst was, gelijk men weet, bestemd om een patiënt in een sana torium te plaatsen. Daar onze muziek verslaggever, de heer Loots, door ziekte verhinderd was, deze uitvoering- bij te wonen, volstaan wij met deze vermelding. Gisterenavond hield de „Volksbond1"', vereenigihg tegen drank, misbruik, hare vergadering. Uit het verslag over 1901 bleek, dat de Stui- versbank in bloei toeneemt, doch dat de kiosk welke deze vereeniging aan 't station heeft geplaatst, niet vooruit gaat. Verder werd er nog eens ge wezen op het overlijden van den heer J. W. Nolting, dat eeni groot verlies voor den „Volksbond" was, een man waaraan de bond zeer veei te danken had. Met genoegen zag men terug op het 25-jarig bestaan, do feesten welke de hond toen ter herdenking gegeven heeft, mogen uitnemend' geslaagd ge noemd worden. Een dank werd nog toegevoegd1 aan het darmes-koor en de letterlievende vereeniging ,,J. J. Cre amer", Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen 537.05, de uitgaven 373.625, <Ju,s dat er nog een batig saldo overbleef van 163.425. Van de Stuiverisspaarbank bedfroe- fen de uitgaven f 15,440.055, het saldo 901 f 3496.985 en de ontvangsten al dus 18,937.04. Tot commissarissen werden de af- edendle heeren herkozen: A. C. de ook, A .v. d„ Togt, H. J. v. Egmond. P. Bruin Pz., A. M. v. d. Voort, J. J. Vroom en P v. Thiel Mzn,, terwijl de heer J. J. Koolhoven bedankte wegens te drukke bezigheden. Tot reserve-commissarissen werden gekozen de h.h.J. G. Geyl, J. A. T. Klok, J. P. Vermeulen, A. M. J. Sarlet, M. C. van. Pellecom en G. Veldheer. Het bestuur alsook de leden had den geen voorstellen voor de algemee- ne vergadering. eveneeens hadden zii geen candidaat voor de verkiezing van 't hoofdbestuur, welke zij zouden steu nen. de heeren mr. J. Boot en L. P. Walburg Schmidt zijn hij acclamatie herkozen. De heeren A. C. de Koek en A. D. Wempe werdén herkozen als leden voor 't afde©lingsbe6tuur. De bond heeft ongeveer een 6000 brochures verkocht tot een bedrag van 5875. Er zijn 300 aan de leden ge stuurd, 600 aan diverse scholen en '100 aan de gevangenen. De uitwerking van het rondsturen mag bevredigend genoemd worden. Niets meer op dé agenda zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van d'ank aan die aan wezigen Arrondissements-Reehtfoank (Zitting van Donderdag 17 April 1902.) Veroordeel d. H. v. d;. Fange, te .Bloemendaal, tegen wien, wegens diefstal met braak in de woning van dé wed'. Van Hemisrt aldaar, 7 maan den gevangenisstraf was gevorderd, werd veroordeeld tot 4 maanden. J. C. F. Minneboo, te Ed'am, die zich had' schuldig gemaakt aan dief stal van wijn uit het bagage-lokaal van het station Kwadijk—Edam, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenis*, straf. De eisch was met het oog op de lan ge preventieve hechtenis, waarin bekl. was geweest, slechts 10 dagen gevan genisstraf. Lood1 diefstal. W. van Kessel, een recidivist, hadi zich nu weder schuldig gemaakt aan twee diefstallen van loocl. Op 24 Febr. 1.1. had bekl. ten nadeele van zijn vro©geren pa-: troon, den hoer M. vaai Ommeren, een partijtje lood ontvreemd en. dit verkocht aan den opkooper Velleman voor 2.80, terwijl hij op 28 Febr. van die woning van den koster der.Groote Kerk een stuk lood had afgesneden en dlit verkocht voor 1.80. Deze laatste diefstal geschiedde nog wel op klaarlichten d'ag, en toen de dochter van den ito sier vroeg: „Wat doe je daar?" gaf hij doodleuk ten ant woord': „Ik ben metselaar en moet het lood afsnijden". Bekl. bekende volmondig en be weerde tot deze diefstallen te zijn ge. komen, doordat hij buiten werk was. Het O. M. vorderde met het oog op beklaagde's ongunstig verleden eene gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden. Uitgifte v a 1 s c he munten, De Duitscher R. G. Steidtner, schrijn werker te Amsterdam, thans in voor- loopige bewaring, had zich heden te verantwoorden terzake dat hij in het laatst van Februari' bij die winkelier ster LQuestra, in de Kleine Hout straat, en bij den heer D. Meereboer, in de Groote Houtstraat, als echt en onvervalscht heeft uitgegeven eenige kwartguldenstukken, door hem zelf vervaardigd althans gekocht of aan geschaft. Blijkens het voorgelezen proces verbaal van Rijksmunt waren de ter onderzoek opgezonden kwartgulden- stukken valsch. Ais tolk trad op die heer Wesseldijk, leeraar aiarn het Gymnasium. Uit de verklaringen bleek dat dc arrestatie van dit. gevaarlijk individu in hoofdzaak te danken is aan het flinke optreden van den winkelier Meereboer, die, toen hij de valschhedd ontdekte, aanstonds zijn voordeur sloot en telefonisch de politie waar schuwde, waardoor de vogel in de knip zat en werdl gearresteerd. Bekl. beweerde, dat liij de kwart guldens tukken, wetende dat d'eze valsch waren, had) gekocht van een hem onbekend man tegen verminder den prijs. ILet O. M., er op wij zendie dat bekl. zich aan een ernstig misdrijf, liet uit geven van valschmuntstukken had schuldig gemaakt, dat even strafbaar is als het vervaardigen daarvan, vor derde 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger jhr. mr. Te ding van Berkhout, sprak zijne verwondering er over uit, dat d'e controleur-generaal dér Rijksmunt, niet als deskundige in deze was gehoord en vroeg verder, wijzende op het gunstig verleden van bekl., eene geringere straf voor hem. Diefstal beddegoed. In den vroegen morgen van 29 Maart 1.1. had Petrus van Dam, vroeger in dienst in hotel Hartenluist" te Bloemendaal, doch op dien datum zonder werk, een ruit van genoemd hotel ingeslagen en uit de kaaner ontvreemd: 2 matrassen, 4 dekens. 2 kussens en 1 stel gordijnen. Deze goederen werden vervolgens door bekl. op een handwagen geladen en naar Amsterdam gereden, waar hij die- ze van de hand deed. Beid. beweerde tot deze daad geko men to zijn, omdat hij buiten werk en zonder geld was. want zijn laatste centen had hij aan sterken drank ver teerd om den moed te kunnen hebben zich aan deze wanhoopsdaad over te geven. Do subst.-off. van justitie vorderde, daan- het dé eerste maal was d'at bekl. terechtstond, tegen hem 2 maanden gevang© ni s^traf Di° verdediger mr. Stheenman pleitte eene lichtere straf. (Vei'volg Kantongerecht) Uitspraken van 16 April 1902. J. D. K. te Haarlem overt, d. 'Drank wet 15 of 8 d. h., P. V. te Halfweg övertr. der Arbeidswet f 10 of 5 d. h., J. E. te IJnniiden ovortr, der Jachtwet 7 d. h., H. D. te Heemstede, lidem 3 of 2 d. h„ A. B. te Haarlem idem 2 of 1 d. h. C. v. d'. P. overtreding der IJkwei 1 of 1 d. h., D. W. idem, S. S. idem, A. B. II. S. idem. J. II. v. E idem: 2 maal 0,50 of 2 niaal.l d. h„ J. S. te 'idem 2 maal 1 of 2 maal 1 d. h. A. V. idem, II. D. idem 1 of 1 d. h, A. E. idem, M. G. II. idem, B. B. idem 0,50 of 1 d. h., W. B. idem 1 of 1 d. h., H. L. L. idem 2 maal 0,50 of 2 maal 1 d h., J. E. te IJmuiden onbevoegd over eens anders grond loo- pen 3 of 3 d. h. H. V. te Velzen idem. H. v. d. U. te Wijk aan Zee idem /I of 1 d. h., W. v. d. Z. Lisse idem 5 of 3 d. h„ 1... K. idem, J. D. S. te Bever wijk idem, 1. D.id.em, L. F. J. v, L. te Haarlem wegens zonder verlof een open baren landweg versperren tot f 3 of 3 d. h. A. J. P. Z.; P. J. A. van de<r B.; A. S. allen te Jan Gijzenvaart ear F. J. S, te IJmuiden. verwekken van rumoer ieder tot 2. of 2 dagen h.. K. K. te IJmuiden lo Dronkenschap, 2o. v. rumoer 1 plus 2 of 1 d. plus 2 d. li., A. G. te Haarlem straatschen derij vrijgesproken. A- J- S. idem, C. H. K. idem 1 of 2. d. li-, D. S. 'idtem 0,50 of 1 d. h„ C. II. te Beverwijk idem 1 of 1 d. h., B. J. S. te Haarlem idem 1 of 2 d. h., A. W. R. idem f 2 of 2 d. h., M. J. van II. idem 1 of 1 (1. li., J. S. idem 2 of 2 d. h.. E. II. Idem f 1 of 1 d, h., P. J. V. idem 0,50 of 1 d. h.. G. B. v. B. idem rijden met een rijwiel zonder licht idem, C. G. te Bloemendaal in de Prov. S. II. in een weg doen graven ƒ1 of 1 d. h., G. S. te Haarlem met een rijwliel op een voetpadkomen 0.50 of 1 d. h„ G. S. A. C. idem, lo. id. 2o. met een rijwiel zonder licht 2 maal 0,50 of 2 maal 1 d. h„ J. J. S. idem ƒ0.50 of 1 d. h, A. F. P .idem niet gehoorzamen aan het bevel der Politie 'Idem, S. d. J. idem 1 of 1 d. h., J. Ph. Ph. idem vrijge sproken, J. Ph. idem, G. v. S. idem, J. II. D. idem. J. M. D. idem, W. F. C. idem, II. D. K. idem. (Wordt vervolgd). Voor de u itg eisl oten e n. Het batig saldo van den feest avond, j.l. Zaterdag in den Schouw burg, ten voordeele der uitgeslotenen te Amsterdam en Enschede gehouidien bedraagt, na aftrek der gemaakte kosten, de som van 104.52.5. De collecte van dienzelfden avond 'en voordeel© der stakende metaalbewer- kere gehouden, heeft opgebracht ƒ31.71 Vanwege de Prov. Waterstaat werd hedenmorgen aan het Prov. bestuur alhier aanbesteetdt: Het onderhoud van den Zeedijk tussclien Naarden en Mui- derberg, van de strandpalen te Mui- derberg en van den Zeedijk en de gronden beoosten Naarden, van 1 Mei 1902—1 Mei 1903. Ingekomen waren 2 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer C. Wzn. de Goijer te Naarden voor 517. Door B.enW. is de huur van de Korenbeurs waarvoor alleen was ingeschreven door dé Toynbee- vereeniging voor 125 per jaar niet gegund. Hedenochtend! zijn door de Gebr. Witkamp d!e eerste jonge wor telen aan de groentenniarkt gebracht en opgekocht door J. II. Verhoog, wo nende aan de Botermarkt; dat is een maand later dan het vorige jaar. Tegen L. W. Slee man werd heden wegens diefstal van paard en til bury twee jaar gevangenisstraf geëisclit. Uit de Omstreken. Bloemendaal. De aandacht waard is het nieuwe perceel aan den Bloemendaalschen weg vóór liet fabrieksgebouw dier electrische centrale etn in de onmid dellijke nabijheid van de electrische tram:. Het is gebouwd door dé firma Rou- wens en ontworpen door den archi tect den heer Van dier Ban uit Haar lem. Het artistieke geveltje is een sieraad van dien Bloemendaalschen straatweg,* eenvoudig en hoogst smaakvol opge trokken met een beschildering eai let ter ver sïer ing die heel goed dloen. Van binnen beantwoordt alles aan het mooie buitem-aanzicht. In dien winkel is alles even keurig geëtaleerd, alles is stofvrij achter, glazen vitrines. Het kristalwerk is van de firma F ka rn int te Amsterdam. Achter den win kel bevindt zich het salon de rafrai- chissements, volkomen naai* deeischen des tijdis ingericht met het meest mo gelijke comfort voor die bezoekers. De smakelijk uitziende vertrissebingen en lekkernij en nooden tot proeven uit; de fijne likeureu zijn van de bekende fir ma Lucas Bols. Beneden heeft men d,e zeer prak-. tiscli ingerichte werkplaatsen met de nieuwst© ovens van de firma De Boer uit Rotterdam, en de inrichting tot vervaardigen van ijs. In een berg plaats kan het ijs bewaard blijven, zoo. dat er op elk uur van den dag of nacht voorraad is, met het oog op plotselinge zoektegevallen, waarbij ijs noodig is. In hot gebouw is electrische verlich ting aangebracht, zood'at allels van avondi. bij' dé opening een fraaien ih- druk maakt. Hief. is een groot gemak dat deze nieuwe zaak vlak bij die halte diea* elec trische tram ligt. en we twijfelen niet of in het .zomerseizoen zal het een zeer drukken aanloop hebben. Yelsen. De levering van 70.000 straatklin kers franco voor den wal te Velsen en IJmuiden is door het gemeentebestuur opgedragen aan de firma E. A'an Holst te Arnhem. Beverwijk. Door ide Coö.p. Rouwvereeniging Eigen Haard' alhier is aanbesteed: Het bouwen van 12 arbeiderswoningen ao.n den Alkmaarschen straatweg. Ingekomen waren 5 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zij-" de heer C. Rol te Uitgeest Voor 18.257. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Indertijd begonnen de vergaderingen van den Gemeenteraad nominaal te een uur en effectief kwartier voor tweëen. Tegenwoordig beginnen ze nominaal en effectief om kwart" over een. De argeloo- ze lezer zou hieruit afleiden, dat er aan gemeentelijken tijd een winste is behaald van een half uur en inderdaad zou Bart- jes zelf dat niet beter kunnen uitrekenen, ware het niet dat dit half uur en meer wordt opgeslorpt door allerlei gepraat over allerlei dingen,, die met het gemeen tebelang weinig of niets hebben uit te staan. Daartoe behooren de persoonlijke woordenwisselingen, zooals er gisteren bij den aanvang van de vergadering weel een gevoerd is; daartoe behoort ook een debat over de vraag, hoe hoog de ver goeding moet wezen, die aan den des kundige Van ülden zou worden toege kend. Wel mocht de heer Van Styrum, die anders zeker wel het minst onder de Raadsleden tot hardop zelfbeklag ge neigd is, de verzuchting slaken, dat men in den Haarlemschen Raad zijn ziel in lijdzaamheid leert bezitten. In plaats dat de Commissie voor de reiniging waar deering vond voor den door haar geda- nen arbeid, kon men van de linkerzijde niets anders hooren dan doorloopende critiek op het bedrag, dat tot betaling van den deskundige werd aangevraagd, Het was te veel, die deskundigheid was ook maar zoo, de man was maar nu en dan eens komen kijken dergelijke op merkingen waren schering cn inslag. Verwonderlijk is het in mijn oogen, dat de democratische leden, die altijd er op uit zijn om te trachten naar betere bezol diging van de werklieden (en zeer te recht). als buskruit opvliegen, wanneer iemand die geen werkman is, behoorlijk zal worden bezoldigd. Moet dan de bil lijkheid tegenover dezen niet in acht worden genomen? Heeft alleen een werk man, en niemand anders, recht op een behoorlijke betaling? Ik wil nog niet ééns den nadruk Teg- gen op het feit (voor mij althans een feit) dat een gemeenteraad als die van Haarlem niet behoorde te pingelen op de belooning aan een tijdelijk adviseur. Irit /oo* dit gevoelsargument de democr.'J- sche leden van den Raad niets gevoslen weet ik uit ervaring, maar dat :s na'-H;.* lijk voor mij geen reden om het niet neg oens te berde te brengen. En ten slotte: wat wil men met deze soort van oppositie? Een indruk van zuinigheid vestigen bij de kiezers? Dat is niet denkbaar,, want op welke verdien sten de democratische leden zich ook mogen beroemen, die van de zuinigheid op geld bezitten zij niet. Hunner is de meening, dat wanneer er iets goeds te doen valt, het op geld niet aankomt. Het spreekt wel van zelf, dat ook de manier van opponeeren bij de andere Raadsleden weinig in de>n smaak valt. De heer Hugenlioltz heeft, het zal wel onbewust zijn, iets in zijn manier van discussieeren, dat voor zijn tegenstan der hoogst onaangenaam is. Het zit niet in zijn woordenkeus (want, men kan als 't moet een kat gerust een kat noemen), het zit ook niet in zijn stem, maar het zit in zijn manier van zeggen. Nu zijn Raadsleden ten slotte maar menschen en zoo is het natuurlijk, dat door (le wijze van zeggen, menigeen tot verzet geprik keld wordt, die anders voor het uitge sproken denkbeeld wel sympathie zou hebben gevoeld. En dc heer Hofland kan, eenigszins schoolmeesterend, wel leera ren dat dit niet. mag en dat alleen wat er gezegd is moet worden beoordeeld en niet het hoe hij vergt daarmee feite lijk van anderen een streven naar vol maaktheid, dat hij van zijn partijgenoot niet eischt. Ik heb al eens meer gezegd, dat de Raad eer mag verwachten, dat de heer Hugenholtz zijn manier van zeg gen verandert, dan de heer Hugenholtz, dat, de Raad zich naar dien toon zal Jee- ren voegen. En wil de heer Hugenholtz zich daarvoor niet een weinig inspan nen, dan heeft hij het aan zichzelven te wijten, wanneer zijn optreden in den Raad geen practische voordeelen ople vert voor hen, die hem hebben afgevaar digd. Ik zeg 'dit volstrekt niet, om de de mocratische leden onaangenaam te wezen, want het is altijdi ih een bestu rend college goed dat er oppositie is en frissche denkbeelden, al zijn ze nu en dan overdreven, beletten dat een gemeenteraad komt te beschimmelen. Maar dan geen oppositie quand même, over kleinigheden op onaangename manier. Zeifis de heer Modoo, die juist cl'en naam had verkregen van een kalm en bezadigd: opposant, te wezen en die daardoor op 't punt. stond in vloed in dien Raad te verkrijgen, ver- hapt zich aan diikke woordten en betoogde gisteren o. a„ dat de manier waarop de heer Van Styrum de zaak dier reinigings-commis'sie wilde goedL praten, „zijner onwaardig" was. Wel ke doodzonde de lieer Van Styrum wel bedreven had met de verklaring, dat dé commissie vooraf dte kosten moei lijk schatten kon etn dat toch immers die gevraagde som minder is dan twee jaar traktement van dén hoofdopzich ter. heeft mij niet dhidelijk willen worden. Dat intusschen de regeling van de reiniging zelf werd aangehouden, is zeker practisch gezien. Hoe kon men er toe komen om ingrijpende denk beelden, als die door dén heer Van de Kamp werdén ontwikkeld, in debat te brengen zonder voorafgaand praead- vies van B. en W.! Niet van de Raads commissie, want dieze heeft immers hare meenlngen kant en klaar en znu, wanneer zij over andere meeningen had moeten adviseer en, wel niet an diers hebben kunnen doen, dan op nieuw naar bare eigene verwijzen. Nu, op verzoek van de Baarlemsc-he Handelisvereeniging B. en W. er adt vies over zullen uitbrengen, wordt de zaak zeker veelzijdig bekeken en dat zou nog meer het geval zijn, wanneer men er toe kon besluiten, ook eens aan de werklieden hunne opinie ie vragen. Wat hieitegen voor bezwaar is zou ik niet weten, 't Is maar een advies: wat m'en er niet van lust, kan man vrij laten liggen,. Pract.iscli zou het wezen in hooge mate en het besef van verantwoordelijkheid bij do werklieden zou er mee winnen. Dat was het dtenkbeeld van den heer d'e Braai en een vrij wat belangrijker opmerking, dan zijn vraag om geen vreemde woorden. Al stootte hij de zen keer zijn te enen aan de latijnsche uitdrukking „ad hoc", men kan waarlijk niet.zeggen, dat de taal van de gemeenteraadtsdebatten over 't al gemeen genomen onbegrijpelijk zou zijn en voor iemand met gezond ver stand niet te volgen. De publieke tribune was weer vol met nog geen twee dozijn mensellen. Wanneer schaffen we deze ongeschikte Raadszaal eind'elijk eens af? Voor den inhoud dezer ritbriek sle.lt de ïïe.c.t^iie £i k niet .uinspraiceiiik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 17 April 1902 W., de correspondent van het vak blad voor Stukadoors, schijnt het in de oogen dos heeren X. nogal tamelijk verbruid te hebben, en deze weet nu niets beters te doen dan op een onge motiveerde wijze zijn wrok op mij te koelen. Ik zeg op ongemotiveerde wijze, om dat niets hem het recht geeft, mijn naam daarmede in verband te bren gen; ik kan ten minste niet aannemen dat X. op het. bureau van de redactie van het vakblad de copie heeft nage zien. Waaa* dus niets anders als een ver moeden bij den heer X. heeft voorge zeten, heb ik zeer zoker het recht om te zeggen, dat de heer X. mij daarme de wilde treffen. Dat er geen zwarte lijst bestaat in den zin als de lieer X. bedoelt, stem ik toe, maar deze is dian ook niét noo dig omdat het voldoende is om be kend te staan als iemand, die de grie ven van zijn vakgenootecn in een vak blad-artikeltje belichaamt, om van de zijde van den heer X. genegeerd te worden; en idle heer X„ van wien ik een sterk vermoeden heb, dat hij in arbeiderskringen geen onbekende is, (hier zou mij bijna een kwalificatie uit de pen vloeien van zeker soort lie den die men ook wel renegaten noemt doch ik zal die achterwege houden), zal mij dus toestemmen, dat dit vrij wel op hetzelfdie neerkomt. Overigens neem ik acte van een ver klaring van den heer X., dat hij het. werken in het. duister haa,t en zich zou schamen, als een bedoeling als bovengenoemd, bij hem zou hebben voorgezeten. W. KOPPEN. (Wij sluiten hiermede de discussie Red.). Vervolg Nieuwstijdingen. Dienstmeisje yermist In Leeuwarden wordt een dienst meisje sinds Donderdagavond 3 April vermist en nog altijd is niet bet min ste spoor ontdekt. De Heerenv. Courant schrijft hier omtrent: De politie beweert, dat zij onmoge lijk op haar weg kaai zijn verdronken, want dan zou haar lijk gevonden moeten zijn. Daarentegen is ook niet aan te nemen, dat zij, om welke reden dan ook, haar dienst zoo onverwachts zou hebben verlaten om in Holland of elders eene andere betrekking :e zoeken, want in dat geval zou ze toen zeker haar geld en kleeren en horloge hebben meegenomen en dat alles is behoorlijk in haar kastje gevonden, dat door de familie ter nasporing ie opengebrokten. Wat intusschen op merkelijk is? Dat op den drukken Donderdagavond, bet drukst moment van de week, wanneer de vele vracht schepen voor den volgenden markt dag zijn aangekomen; wanneer de vreemde kooplui reeds in de gtad zijn; wanneer vele dienstmeisjes bun uit- avond hebben, in één woord, wanneer Leeuwarden het meest het karakter van een drukke stad aanneemt, dat op dat tijdstip van menschenvolte op straat geen enkele kennis haar het huis heeft zien verlaten, noch haar op straat of eigens elders heeft opge merkt. Het was toch maar goed acht uur in den avond, toen zij de woning aan de Tweebaksmarkt verliet om te gaan óf naar de naaister öf naar de familie van hare vriendin; doch bij geen van beiden is zij geweest Ware zij bij ongeluk te water geraakt op den weg er heen, dan zou dit allicht gemerkt zijn op dezen avond en dit uuf. Wij staan hier dus als voor een raadsel, zonder eenige aanwijzing. Een verdwenen brief, door haar me vrouw den avond na de vermissing aan de ouders geschreven, is terecht. Deze brief, hoewel met volledig in cor rect adres, is als onbestelbaar te Leeu warden terugontvangen en gisteren opgevraagd. Wijl jammer, dat een brief met zoo belangrijken inhoud niet aan zijn adres gekomen is, wat wel licht zijn oorzaak vindt in de al te uitgebreide postbestelling vaai Nije- haske en Oudehaske, zoodat dc gea dresseerde niet bekend was bij den besteller. Nu waren een week na dato sommigen uit de naaste familie nog onbekend niet de vermissing van liet meisje. De politic zei nauwgezet haar onder zoek voort in verschillende richtin gen- Geholpen. Een drie maanden geleden kwam in ziekelijken toestand te Batavia aan de heer Jan van Logins, uit Trans vaal. Dc lieer van Logins werd, nadat hij had deelgenomen aan de krijgsbedrij ven, o.a. aan den strijd op den Spi onkop, eindelijk krijgsgevangen ge maakt en naar Durban overgebracht, vanwaar men hem met honderden anderen overvoerde naar Ceylon. Met een 25 zijner medegevangenen is hij in de haven van Colombo over boord gesprongen en het mocht hem gelukken een Fransch schip te benei- leen, dajt berm lovetrbtrachjt naar Sai gon. Daar kon hij echter niet aan den kost. komen, maar men stelde hem in staat, passage te nemen naar Bata via, waai- li ij doodziek aankwam ixt het hospitaal herstelde hij spoedig ge heel, maar stond, toen hij die inrich ting vex'het, zonder een cent op zak op stro at. De godsdienstleeraar Haag, die hem in het hospitaal dikwijls had be zocht, wist hem goedkoop onder dak te brengen. De daarvoor benoodigde gelden zijn door het ..Tabaksfonds" verstrekt en inmiddels heeft men ge tracht, voor den heer Logins een be trekking te vinden, waarin de heer Haag eindelijk in zooverre is geslaagd dat hij in het laatst van Maart naar het landbouwdorp bij Bandoeng zou vertrekken, waar men van zijn ken nis van landbouw en veeteelt veel nut denkt te kunnen trekken. Telegrammen. DE VREDESONDERHANDELINGEN. LONDEN, 17 April. (R.O.) De Daily Graphic verneemt, dat de Boerenlei ders nog geen enkel bepaald voorstel aan de Engelsche Regeering onderwor pen hebben, en zich er toe bepaalden op zeer algemeene wijze aan te geven wat zij verlangen. Men kan zeggen d'at déze quasi-onderhandélingen niet :in de verste verte nadeiren tot hetgeen dé Engelsche regeering bereid is te beschouwen als een redelijken grond slag voca* dien vrede. Een mededeeling in diein. geest is tot de B o eren-gedelegeerden te Pretoria gericht. De Daily Graphic zegt daaraan te kunnen toevoegen, dat de Boerenlei ders aanvankelijk niet gevraagd heb ben om langs telegraphischen weg te mogen correspondeea-en met president Kruger en zijn raadslieden te Utrecht, en in de tweede olaats, dat de voor waarden. die volgens een telegram uit Brussel van Dinsdag naar luid van mededoelingen uit Boeren bron, in de onJlangs uit Zuid-Afrika ontvangen depeches aan de Engelsche Regeering zouden zijn onderworpen, volkomen uiit de lucht gegrepen zijn. DE AFKONDIGING DER „CRIMES ACT" IN IERLAND. LONDEN, 17 April. (R.O.) Da negen graafschappen. beddeld_in de procla matie opgenomen in de Dublin Ga- zette, zijn d!ie waarin de agitatie van de United Irish League het sterkst is. Het belangrijkste gevolg van de pro- clamatie is, diat aan de autoriteiten het recht wordt toegekend de League in die streken als vereeniging te ont binden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 17 April. J. D. C. W. Butgault «n A. M. Bloem: E. Veen en M. van Leeuwen; J. H. Groet en M. II. Sala; J. P. van Nieuweriho- ven ©n A. H. J. Slebe; W. F. Smits en H. van de Wall Perné; J. Dekker en A. L. Schoorl; C. Boon en M. C. van Dam; G. de Jong en H. Asma; J. J. Göppinger en A. Limpers; C. van der Spek en H. van Lent, A. F. Kinderwa- ter en M. J. J. van den Biggelaar; A. II. D. IIillesurn en E. Slager. Getrouwd: 17 April. C. E. F. de Vries en O. C. A. van Oldenborgh; Jhr. II. M. A. J. van Asch van Wijclc en A. M. Ilavelaar. Bevallen: 16 April. A. M. van Mau- suni:van Lennep, dl; S. Cobelens— Viisser, d.; B. van den Nouwlandv Genoegen, !d.; M. SchrielMonnier, zoon. Overleden. 15 April. J. Hendriks, 31 jaar, Maerten van Heemsk.slr.16. G. van Galen, 71 j., Baeksteeg. Marktnieuws. Haarlem, 16 April 1902. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 169 N. kalveren 9—7: 78 schapen 23f 20. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Kediri, van Rotter dam naar Java, arriveerde 15 April te Oleli-leh. Het stoomschip Solo, van Java naar Rotifer dam, passeqrde 15 April des nam. Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 16 April van Suez. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amsterdam, vertr. 16 April van Parim. Het stoomschip Prinses Am alia ver trok 16 April van Batavia naar Amsterdam. Familieberichten. Gehuwd: 16 April. J. A. Matthes Jr. met H. H. Ebeling, Nijmegen. M. F. Oortgij- sen met H. C. Metselaar, Den Helder. F. Dozy met M. J. F. Mulder, Zwijndrecht.. E. Koekenheim met E. Koopal. Amster dam. Bevallen: 15 April. S. Warendorf Jr.— Van Lier, z., Amsterdam. 16. P. Leeu wenbergSinkel, d„ Amsterdam. 12. H. Reneman Idzerda 17 j., Zwolle, 13. F. A. Smals—Verdoorn, 26 j„ Amsterdam. 11. J. Beeuwkes, jd., 79 j.. Apeldoorn. P. A. ter Selle, jm„ 49 j., Zutphen. G. W. Ebrecht, 71 j.. Amsterdam. A. Lakke— Schurink. 39 j., MeppeJ. 15. Wed. B. Ham-' burger—Dc Haas, 81 j., Amsterdam. Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage, 15 April. J- M. Noor- danus, wed. C. P. Mijnlief, vroeger bakkersche, aldaar. Reol.iter-commis sar is R. H. A. M. Romme, 11 April. J. G. van Kralingen, al daar Réchiter-commissarib: mr. A. E. Croockewit. 15 April. J. de Mos, vischhandel. te Scheveningen. Rechter-commissa ris: mr. H. A. van Rees. Middelburg, 9 April. J. S'Cfiout, graanhandelaar, te Serooskcrke, Rech- ter-conimissaris: mr. B. W. F, Kro nenberg. Geëindigd H. Hooiveld, winkelier te Anner- veen, gemeente Anlo. Rotterdam, 16 April, II. L. Breve,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3