Tweede Blad, behoorende bij „Hasrtens's Bagbtad" van Vrijdag 18 April 1902. Me. 5767 GEMEENTERAAD. VERVOLG Mededeelingen eu ingekomen stukken, lo. dat is gesteld in lianden van B. en W- om advies: a. de rekening en verantwoording van Ret Burgerlijk Armbestuur over 1901. b. een adres van mej. M. Misset om ontslagen te worden van den huur van grond voor perceel 79 aan den Zijlweg. c. een adres van de wed G. Welage, om onderstand. d. een adres van H.Warmerdam, werk man bij de gemeente-reiniging, om scha devergoeding wegens aanranding eer en naam. e. een adres van de wed. P. J- Smit, om verlenging van den haar verleenden onderstand. I. een schrijven van het Bestuur v«-n de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school, houdende verzoek om uit. tet. be stuur een gedelegeerde te benoeni g. een adres van B. Grijzen, echt-jmoo- te van W. C. Schouten, om eene toelage. h. een adres van Th. H. de Graaft, hou dende verzoek om een plan van bebou wing van grond ten noorden van de Linschotenstraat goed te keuren. i. een adres van Anderheggen en Ntu- meijer inzake wijziging der concessie voor electrische tramlijnen. j. een adres van mej. B. van Cleeff, ;ervol ontslagen onderwijzeres aan de jcostelooze school D., houdende verzoek haar boven haar pensioen eene hr-age te geven; 2o. Dal is ingekomen: a. een adres van L. Dekker Kz., om hem met ingang van 1 Juni e. V, eervol qntslag te verleenen als leeraar aan de H. B. S. met 3jarigen cursus. b. een adres van denzelfde, om kam -pensioen te verleenen; c. het verslag der Kamer van Koop handel en fabrieken over 1901. d. liet verslag van het Burgerlijk Arm bestuur over 1901. e. het verslag van het Barbara-susthuis over 1901. fhet verslag van de onderlinge Brand waarborg Vereenigipg te Haarlem, over 1901. g. de rekening der Ambachtsschool en avond-vaktepkenscliool over 1901. h. een jchrijven van den heer Jhr. H. M. Rjifder Baronet Speelman, hou dende mededeeling, dat hij wegens vei- trek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den Raad. 3e. dat ter afdoening in handen van B. en W. is gesteld een adres van de wed. H. Hartog om teruggaaf van te veel be taald schoolgeld. 3a. dat door den Commissaris der Ko ningin ia de provincie Noord-Holland is feenoemd tot buitengewoon gemeente- Veldwachter de heer O. Gunning, inge nieur bij de gemeente-werken. Ie. dat ten geschenke voor de gemeen te-bibliotheek is ontvangen van de com missie tot viering van den hondersten verjaardag van mr. Jacob van Lennep, egp stel volkseditie van diens romanti sche werken. 5e. dat ten geschenke is ontvangen. Ie van den heer J. B. A. M. Wester- woudt een schilderij van den Haarlem- schen meester Jan Wijnands, voorstel lende een landschap. 2e. van het Bestuur der Vereeniging tot uitbreiding van Kunstverzamelingen op het stedelijk museum, een schilderij, voorstelende Maria Magdaiena, door lan Noget, Ao. 1592. b. voor den stedelijken atlas: van den heer P .Dyserlnck een aqua rel, voorstellende de sociëteit „de Kroon' aan de Groote Markt met omgeving, door tie rm. M. J. Misset, en een photographie, gezicht op zijne pakhuizen. De VOORZITTER stelde namens B. en W. voor deze geschenken onder dankbe tuiging te aanvaarden. 6. dat is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van Maart 1902, no. 31, in zake de benoeming van J. J. Francken tot leeraar aan de Éurgeravondschool. 7e. dat het perceel Witte Heerensteeg no. 21 thans van goed drinkwater is voorzien, en het voorstel omtrent het onbewoonbaarverlclaren van dat perceel (gedrukt stuk no. 65) mitsdien wordt in getrokken. 8o. dat op den Tien dezer B. en W. door den minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid in audiëntie zijn ontvangen, en dat ter uitvoering van 's Raads be sluit van 26 Maart 1902, no. 7, bij monde van den voorzitter Haarlem's belangen in zake de spoorwegplannen aan Zijne Excellentie nader zijn uiteengezet. (Vervolg discussie punt XIX.). De lieer TJEENK WILLINK begrijpt niet, waarom het rapport der Com missie niet eerst in behandeling ge- nomeu wordt. Spreker kan niet be grijpen, waarom die zaken niet van el kaar afgescheiden behandeld kunnen worden. Do VOORZITTER blijft volhouden, dat het verzoek der Haarlemsche Han- delsveèreenjigjing de verste strekking heeft. De heer SNELTJES meent, dat de commissie ad hoe eerst moet rappor leeren naar aanleiding v. de beschou wingen van den heer v. d. Kamp, dan kan daarna het prae-advrete van B. on W. komen. Die VOORZITTER verzoekt dit in tastbaren vorm te gieten. De lieer SNELTJES stelt nu voor, dat de Raad besluit, liet schrilven den lieer Van de Kamp te stellen In handen der commissie ad hoe, op dat die prae-advies uithrenge en om de zaak aan te houden. De heer MODOO meent, dat de com missie er allies van gezegd heeft, wat er van te zeggen valt, hij vindt de op vatting van den lieer Sneltjes eigen aardig. Spreker is bevreesd, dat wan neer we dit rapport weer aan de com missie geven, we wel weer zulke lioo- ge kosten moeten maken misschien Spreker is er tegen. De lieer DE BRAAI, vraagt wat die commissie ad hoc. beteekont. De heer VAN STYRUM zegt, dat de commissie meent, dat de zaak het bes te tot haar -recht komt, wanneer het voorstel der commissie onveranderd wordt aangenomen. Dan zal er een nieuwe directeur benoemd worden, cle wethouder met dien directeur bespreekt dan de zaken en zoo komt allies lo gisch tot zijn reclit. Den heer HUGENHOLTZ komt het, voor, dat nog moet worden bepaald, of er wel een directeur zal worden be noemd. Daarvoor moeten, we toch eerst de conclusie van de commissie aanvaarden. Het komt spreker voor, dat het voorstel -v. d. Kamp het meest aannemelijke is. Wanneer we vergelijken het advies der commissie en de voorstallen-v.d. Kamp, dan ver schillen die hemelsbreed. Laten wij af wachten het prae-advies van B. en W. dan kunnen we rustig oordeelen. De lieer SCHRAM is het niet eens niet den heer Van Styrum en ook niet met den heer Sneltjes. Spreker acht het 't wenschelijkst, de zaak zelf aan B. en W. in handen te geven en her innert er ook aan, dat in een vorige raadszitting eens het benoemen van een directeur is verworpen. De heer GROOT acht het eveneens niet wenschelijk de voorstellen v. d. Kamp te renvoyeeren naar de com missie adi hoe. In liet rapport der commissie staat reeds, op een paar belangrijke punten baar meening: laten de zaak dus nu renvoyeeren naar B. en W. De heer SNELTJES wijst erop, dat de commissie zich heeft geassumeerd een deskundige. Dat lieef-t geld ge kost, docli B. en W. zullen ook wel een deskundige moeten hebben en dat kost dan ook weer geld. De heer Mo- doo zei, de commissie heeft al'les ge zegd wat, er te zeggen is, doch uit het lijvige stuk van den heer v. dl Kamp bleek, dat er nog wel eens iets van te zeggen is. Laat dus de commissie,die getoond heeft zich zooveel moeite te geven, nu deze voorstellen van de Kamp ook weer ondier de oogen krij- B. eu W. kunnen dan in hoogste in stantie prae-advies uitbrengen. De heer VAN STYRUM wijst er op, dat ear zeker wel een directeur be noemd zal worden; verworpen werd destijds het benoemen van een tij de- lijken directeur. De heer HOFLAND gelooft, dat het wenschelijk zou zijn, het advies te vragen van den diredteur van ge meentewerken. De heer DE BRAAL bepleitte het hooren eener commissie van werklie den. De VOORZITTER zegt, dat spreker zich moet bepalen bij het voorstel Sneltjes. Het voorstel Sneltjes wordt nu ver worpen met 6 stemmen voor, die van de heeren de Haan Hugenholtz, Loo- meijer, Bijvoet, v. Thiel, Spoor en Sneltjes. De VOORZITTER stelt nu nog weer voor alle voorstellen tegelijk te behan delen. De heer HOFLAND stelt voor de voor- stellen-van de Kamp te renvoyeeren naar B. en W. Aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de heeren Van Styrum, de Lanoy en Sneltjes. De wethouders bleven buiten stemming. Na eenige discussie over de opmerking van den heer Van Styrum, dat de zaak nu nog niet uit was, werd door de heeren Modoo c. s. voorgesteld, alle stukken de gemeente-reiniging betreffende, uit te stellen totdat het praeadvies van B. en W. bekend was. De heer KRUSEMAN maakt de opmer king, dat de finantieele kwestie eerst af gewikkeld dient te worden. De heer VAN STYRUM ziet het causaal verband hier tusschen niet. De heer DE BREUK wijst er op, dat men zich niet moet voorstellen, dat B. en W. binnen veertien dagen met hun prae-advies zullen komen. De heer v. d. KAMP stelt zich voor, dat B. en W. allereerst zullen begrijpen, dat er een directeur benoemd dient te wor den en dan in overleg met dien direc teur met plannen zullen komen. De heer DE BREUK zegt, dat eerst een organisatie dient gemaakt te worden, en men dan eerst besluit of er een direc teur benoemd zal worden. De heer BIJVOET stelt voor alles aan te houden, met uitzondering van punt 1 van het voorstel der commissie van on derzoek (de financieele kwestie). De heer STOLP meent, dat de vorm die de heer v. d. Kamp heeft genoemd, be ter is dan die van den wethouder van openbare werken. We moeten eerst een directeur benoemen en in overleg met hem een organisatie scheppen. De heer SCHRAM geeft toe, dat de weth. van publ. werken gelijk heeft, wan neer hij zegt, dat het praeadvies van B. en W. wel langer dan veertien dagen op zich zal laten wachten. Maar nu voor de commissie het crediet langer dan twee jaar veilig is geweest, behoeft men thans de finantieele kwestie niet af te handelen. De VOORZITTER stelt voor de discus sie te sluiten en om over het amende ment-Bijvoet te stemmen. Dit wordt aangenomen met 6 stem men tegen, die van de heeren v. d. Kamp, Hofland, Schram, Modoo, Hu genholtz en De Braai. Het aldus geamendeerde voorstel Mo doo c. s. wordt nu zonder stemming aangenomen. In behandeling komt nu de finantieele zijde. De heer HOFLAND vraagt, hoe de com missie tot een onkostenrekening van f 3000 kan komen. Dit is twee jaar loon voor deskundigen bijstand van iemand, die af en toe de commissie eens heeft voorgelicht en af en toe eens op de belt geweest is. De heer MODO zegt, dat bij het eerste rapport de commissie zei, wanneer het noodig zou zijn crediet aan te vragen bij den raad. Dit behoort zoo. De commis sie stelt den raad thans voor het voldon gen feit, en hiertegen wenscht spreker protest aan te teekenen, omdat meer en meer dreigt, dat commissies willekeurig beschikken over geld uit de gemeentekas. De heer HUGENHOLTZ meent ook niet de gelden te kunnen toestaan, alvorens de rekening van den heer Van Ulden ter visie voor de leden is gelegd. Ook spre ker is het een raadsel hoe de kosten zoo hoog konden oploopen. De heer STOLP komt op tegen de be wering van den heer Modoo, dat de abattoir-commissie reizen zouden ge maakt hebben en ten behoeve daarvan geld uit de gemeentekas willekeurig zou den hebben betaald. De heer MODOO zegt, dat hij zich niet kan voorstellen, dat de commissie uit eigen zak de buitenlandsche reizen zou hebben gedaan. Mocht dit niet het geval zijn, dan heeft hij gedwaald; te goeder trouw. De heer STOLP antwoordt, dat al de reizen die de commissie heeft meenen moeten te doen om zichzelf op de hoogte te stellen van abattoirs door de leden zelf betaald zijn. De heer ROOG maakt aanmerking op de leiding van den voorzitter, omdal men is afgeweken. Van den heer HUGENHOLTZ is in gekomen een voorstel om B. en W. uit te noodigen, een gedetailleerde rekening van den heer Van Ulden ter visie voor de Raadsleden te leggen. De heer VAN STYRUM brengt in het midi dien dat de lieer Modoo er te recht aan heeft herinnerd, dat- inder tijd door de commissie werd gezegd, dat zij een crediet zou aanvragen. Het bedrag werd echter zoo moeilijk te ra men, dat men geen crediet kon aan vragen. Men behoeft echter zulke noodkreten niet aan te heffen. De adviseur is iemand geweest, die gere geld op de belt. kwam en daar liard werkte. De kosten zijn bovendien ge bleven beneden hetgeen twee jaar sa laris van een'hoofdopzichter zou be dragen. De heer HOFLAND zegt: Ik heb ge vraagd een toelichting op dc- post van f 3500 en wanneer die heer Van Styrum mij nu verwijst naar de gemeenle-be- grooting, dian is dit nog geen toelich ting. We kunnen uittrekken wat we willen, doch dat is nog geen toelich ting op de post van f 3500. De hear Van Styrum heeft gezegd, dat de heer van Ulden geregeld op het terrein van de gemeente-reiniging is geweest. Doch hoelang is hij er gere- geldl geweest en hoeveel uren per dag? Is de waarde der technische wenken zoo hoog, dat men daarvoor moest komen aan de f 3500 De heer MODOO meent, dat de wij ze, waarop de heer Van Styrum de zaak der commissie wil goedpraten, den heer Van Styrum onwaardig is. De commissie had niet het recht om te beschikken over gelden, die der commissie nog niet waren toegestaan. De heeir SCHRAM betuigt adhacsie aan dit protest. De commissie had toch wel een maximum-crediet kun nen aanvragen. En de bewering, dat de raming moeilijk was te maken, en die, dat de hoofdopzichter zoo hij benoemd ware meer gekost zou hebben, zijn argu menten, clie totaal waardeloos zijn. De lieer HUGENHOLTZ zegt, wan neer ik beweerd li ad: die commi ssie is zonder raming aan het uitgeven ge gaan, zou men gezegd hebben, wat een leelijlce insinuatie. De heer Van Styrum hoeft het echter rondweg ver klaard. Hij trekt nu zijn voorstel om trent het wenschen eener' rekening in en zal beslist stemmen tegen de f 3500, omdat hij dit veel te hoog vindt voor hetgeen de heer Van Ulden heeft, gedaau. Mocht de lieer Van Ul den iets gedaan hebben, dan heeft hij nog iets gedaan in het nadeel, in verband waarmede spreker wijst op den compost-verkoop. Hij meent bovendien, dat het dwaas is een concurrent van de gemeen te-reiniging tot deskundige te benoe men. De heer LOOMEIJER teekent pro test aan tegen die wijze waarop de commissie geïnsinueerd wordt Ook spreker had eerst gemeend dat f 3500 te hoog beloond was, doch wensclit niet mede te doen aan een blijk van wantrouwen in de commissie. De heer HOFLAND wil zeer nadruk kelijk doen. uitkomen, dat wanneer hij stemt tegen de f 3500 diit volstrekt geen protest beteekenl tegen de com missie. Hij vraagt louter toelichtinj en diit beteekent allerminst een votum van wantrouwen. Spreker gelooft, dat. wanneer inlichtingen worden ge vraagd, de commissie deze zeker zal kunnen en willen verstrekken. De beer ROOG gelooft, dat de zaken (hans behandeld worden in liet na deel. der gemeente. De heer Van Ul den ig opgetreden als deskundige. Spreker weet niet. wat hij heeft ge daan —doch het is zeer ondankbaar tegenover den heer Van Ulden, hem te behandelen als werkman. De heer STOLP vraagt de aandacht om het artikel, waarover de discus sies gaan, te brengen daar waar het behoort. De commissie heeft aemeeiicl den lieer Van Ulden te moeten benoe [gen eene korting ad voor het in dat jaar ten behoeve van de gemeentegebou- wen gebruikte gas, bedragende ditmaal pien als adviseur Nu zegt men, dat f 3500 te veel is. De vorm, waaronder de commissie te werk is gegaan is zeer in het voor deel der gemeente, wat spreker wil bewijzjen met de verbeteringen dte aan de reiniging zijn aangebracht. De lieer VAN STYRUM zegt, men leert hier in denllaarlemschen gemeen teraad wel zijn ziel in lijdzaamheid te bezitten. Door de wijze van behande ling, die thans gevolgd is, kan spre ker niet nader ingaan op de verbeterin gen en die in verband 1) ren gen mot. do onkosten. De f 3500 zijn besteed voor 1 jaar en 9 maanden salaris en on kosten, berekend tegen 2000 per jaar Dc f 3500 zijn nu toegestaan met G stemmen, tegen, die van de heeren de Braai, Hugenholte, Schram, Modoo, Groot en Hofland. PUNT III. Zesde tussclienschool, B. en W. stellen voor beschikbaar te stellen: a. een bedrag van f 59.400 voor den bouw van een Zesde Tussclienschool en het houden van toezicht enz. en b. een bedrag van f 3500 voor den bouw van een bewaarderswcming behoorende bij 'de sub a. genoemde school. (101). De heer ROOG dankt voor de toena dering, dat er een begrooting van onkos ten is gegeven De tijd is spreker echter wel wa.t kort geweest, om de zaak goed onder de oogen te zien. Waar we in 1896 een school gebouwd hebben op het Leid- sche plein voor 38.900, was het voor spreker een raadsel, dat B. en W. nu een school wenscht van 57.600. In die /38900 was niet begrepen het bedrag voor kachels en verhooging van loonen, doch dit bedraagt toch niet meer dan plus mi nus 3000. Spreker verzoekt den raad beleefd om dit punt nog veertien dagen aan te hou den, en stelt voor om de behandeling aan te houden tot de volgende vergade ring. De heer WELSENAAR vond, toen hij het- plan het eerst zag ook wel wat duur. Hij heeft in Zaandam een school bezich tigd die minder goed is ingericht als de ontworpen school en toch duurder. De heer SCHRAM ziet in deze mede- deeling juist een wenk, om het voorstel- Roog aan te nemen. Den leden wordt nu de gelegenheid gegeven ook dezelfde ervaring op te doen als de heer Welse- naar. Dc heer N. KRUSEMAN zegt, dat dc nieuwe schoolopziener eén ander inzicht heeft van scholenbouw dan zijn voor ganger en dat de scholen, zooals ze thans behooren ingericht te worden, weer duurder zijn dan de andere. Spreker zegt, dat al zit men zeer met schoolruimte men de zaak toch wel veer tien dagen kan aanhouden. Na verstrij ken van dezen termijn zal men tot de conclusie komen, dat de ontworpen school goedkoop is. De heer ROOG betwist dit. Hij wijst op den bouw van een eerste klasse-school te Amsterdam die, wanneer zij liier werd gebouwd men ook zou komen op 5700, 10 minder dan te Amsterdam, en men heeft daarvoor 14 lokalen en een groote gymnastiekzaal. Spreker blijft er bij, dat wanneer hij f 3000 meer berekent, voor een school aan nieuwere eischen vol doend, hij nog f 15000 blijft beneden de ontworpen raming. De heer N. KRUSEMAN leest een tele gram van den heer Van Hasselt uit Am sterdam voor, waarin gezegd wordt, dat de school 70.000 kost, zonder kosten voor bewerking van grond. De heer GROOT steunt het voorstel- Roog. Wanneer .de een of andere leek dat. deed, zou het hem niet zoo zwaar we gen als nu een specialiteit het doet. Het voorstel Roog wordt aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de heeren de Haan Hugenholtz, Kruseman en N. Kruseman. PUNT IV. Herstellen Vergissing. In het besluit van 26 Maart 1902, betreffende de demping der Papento- renssingelgracht, is abusief in het gedrukte raad|svooilstal finplaats van f 26.000, welk bedrag was aange vraagd, van f 20.000 gewaagd. B. en W. geven d'en raad in over weging deze vergissing te berst ellen. (97) De heer ROOG licht zijn amendement toe en de heer De BREUK antwoordt. B. en W. hebben het raadzaam geacht het uitvoeren van de brug op te dragen aan dc firma Zuilhof, wat zij kunnen doen omdat het crediet toegestaan was. Wil de raad er nu een f 1400 aftrekken, dan hebben B. en W. er geen bezwaar tegen. Vanzelf spreekt' echter, dat. B. en W. niet zouden uitgeven, wat niet noodig was. De heer ROOG trekt na de gehoorde toelichting zijn amendement in. Het voorstel B. en W. wordt nu aan genomen. PUNT V. Directe Belasting. B. en W. bieden den Raad ter vaat- stelling aan het 4e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting de zer gemeente, dienst 1901, opgemaakt tot een bedrag van /122.83 1/2. Goedgekeurd, i 398.62, al zoo te zanten PUNT VII. Rekening en Verantwoor ding. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording der Stads-Apo - tlieek over het jaar 1901, goed te keu ren. Deze rekening sluit in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 8329.80.5, waarvan f 4351.45.5 als subsidie der gemeente. (100) Goedgekeurd. PUNT VIII. Gasverbruik. Blijkens verslag van den opzichter over de gasverlichting bedraagt de hoe veelheid in 1901 door de gasfabriek meter geleverd gas 3,847.521 M', of 372.490 M' meer dan in 1900. De over het jaar 1901 verschuldigde recognitie beloopt alzoo f 769.50 1/2, ter- do VftTrnysjito UovondJun ia! nrvluar». een som r 1.168.121/2. Goedgekeurd. PUNT IX. Weder bewoonbaar. B. cn W. stellen voor het raadsbe sluit, waarbij perceel 26 aa.n de Boere- steeg (eigenaar W. ten Pierik) onbe woonbaar werd verklaard, in te trek ken. Goedgekeurd. PUNT X. Ingetrokken besluit. B. en W. stellen voor in te trekken het raadsbesluit van 5 Juni no. 1901, waarbij de firma J. J. BciJncs vergunning werd verleend voor het hebben van smalspoor van den Spaarnewal naar de Lange Mo lenstraat, wijl genoemde firma daarvan geen gebruik zal maken. De beer VAN THIEL vindt liet jammer, dat zooveel tijd verspild is. Het deed hem echter genoegen, dat het slot van het adres der firma de aandacht van B. on W. getrokken heeft en dit ln het ant woord is terug te vinden. De heer MODOO sluit zich bij het ge- -prokene aan. Hij bejammert het, dat men zoo lichtvaardig aanvragen doet en dan ze later weer terugtrekt. Spreker meent dat dit niet de eerste keer is met de firma Beijnes. Voorstel B. en W. aangenomen. PUNT XI. Bouwplan H. T. B a k Z o n e n. De firma H. T. Bak en Zonen diende bij B. en W. indertijd een bouwplan in, waartegen dat college bezwaar maakte, omdat 1 1/2 maal honger werd gebouwd dan de breedte van de Paardensteeg. De heeren H. T. Bak en Zonen bestrijden dit omdat volgens art. 177 van de politie verordening een gebouw aan den hoek van 2 straten van ongelijke breedte ook aan de zijde der smallen straat mag op getrokken worden tot de hoogte aan de zijde der breedero straat toegestaan. Adressanten dienen thans echter ccn ander plan in; B. en W. stellen voor deze plannen goed te keuren. Aangenomen. PUNT XII. Walgrond. Naar aanleiding van een door den lieer L. SabeJis gedaan vorzoek om eene geringere oppervlakte welgrond in huur te bekomen dan indertijd bü raadsbesluit bepaald werd, stellen B. en W. voor bovengenoemd besluit te wijzigen door te lezen 74 vlerk. Meter in plaats van 168 vrk. Meter en f 25,90 in plaats van /58,80. Aangenomen. PUNT XIII. Verhuring g r o n d. B. enW. stellen voor aan het bestuui van dan Grooten Zilkerpolder 80 v.M. inplaats van 120 vk. M., zooals bij be sluit van 18 Dec. jl. werd bepaald,aan de Leidsche Vaart, onder Noordwijker- hout, tei verhuren, tegen een huur prijs van f 8 en het bovengenoemde besluit van 18 Dec. 1.1. in te trekken. Aangenomen. PUNT XIV. Afstaan lokalen. B. en W. stellen voor den heer C. Veen vergunning te verleenen tot het gebruiken van 4 lokalen in de 2e Bur gerschool, ten behoeve van het Zon- dagsschoolondiervvi j 3. Aangenomen. PUNT XV. Afkoop erfpacht. Door den heer A. Koolhoven te Bloe- mendaal, dir. der naaml. vennootsch, „Bloemendaal Overveen Haarlem Tram Omnibus Maatschappij" is een adres tot den Raad gericht,waarin nij verzoekt, namens die Maatschappij toe te laten tot afkoop der erfpacht, groot f 2.65, gevestigd op de gronden in deze gemeente, kadastraal bekend onder sectie B. nos. 1008-09 en 2187-88. B. en W. hebben geen bezwaar te gen dien afkoop en stellen voor, in overeenstemming met het advies der Commissie van Bijstand in het be heer der gemeente-financiën, den af koopspenning te bepalen op veertig. Aangenomen. PUNT XVI. Vaccinati e-b ureau. In de gemeentestukken is ook opgeno men het bekende adres, verzonden door de lieeren W. J. van Linden Tol, W. Stolp, C. G. Loomeijer Jr. en L. Modoo, in zake een nieuw vaccinatie-bureau. De voorstellers wijzen er op, dat het vaccinatie-bureau het verhoogd subsi die van Prov. Stalen ad 100 zal moeten missen, nu de Raad het voorstel van B. en W. 300 subsidie) verwierp. Zij meenen echter den indruk te mogen op vatten dat vele leden van den Raad op meer afdoende wijze willen helpen, en daarom stellen zij voor: lo. om van gemeentewege een nieuw vaccinatie-bureau te doen bouwen. 2o. aan B. en W. te verzoeken den ar chitect der gemeente op te dragen daar voor een gedetailleerd plan te ontwer pen en in te dienen. 3o. het nieuwe gebouw, zoodra het ge reed is, te verhuren aan het bestuur van het vaccinatie-bureau. De. VOORZITTER spreekt een enkel woord ter toelichting van hot voorstel van B. en W., doch hebben gemeend, hun voorstel te moeten doen in ver band met hetgeen in <jic Provinciale Staten besloten is. Om die reden alleen hebben B. en W. voorgesteld liet subsidie op /800 te moeten brengen. De heer LOOMEIJER verzoekt na mens den heer V. d. Berg de behande ling van punt XVI uit te steilten tot die volgende vergadering. Aldus besloten. PUNT XVII. Subsidie V a c c i n a t i e-b u- re au. B. en W. stellen voor tot wederop. zeggens toe het subsidie aan het vac cinatie-bureau van f 500 te brengen op f 800. Dc heer MODOO zegt, dat liet voor stel zooals het thans door B. en W. wondt gedaan, zonder eenige voor waarde wordt gedaan. Daar kan spre ker zich niet mede vareenigen. Al ver- li oogen we nu de subsidiie, dan heb- !>en we nog geen zekerheid, dat de toestand finer varhfttareri 7aJ Waf tb» gemeente er van geniet, is met een subsidie van f 500 goed betaald. Do lieer HUGENHOLTZ ziet voor- loopig het nut nut van het pare vac- gène niet Ln. Of de bevolking, wan neer die inrichting er niet was, daar bij schade zou lijden, ziet spreker niet in. Het eenige gevolg zou zijn, dat. de gemeente andere lokalen moest aanwijzen. Voorloopig gelooft spreker dat bet een luxe-artikel voor heeren medici is. Als wij de inrichting niet hadden, zou dan de inentingsstof niet evengoed verkrijgbaar zijn? Spreker zou wenschen, dat er nu reeds op wordt aangedrongen, dat het volgend jaar geen subsidie gegeven worde. De heer VAN LINDEN TOL meent wel, dat het hebben van een pairc. vac- cmogène! geen uitsluitend gemeente belang is, maai' toch een groot ge meentebelang. De omstreken onv Haarlem heen worden voorzien van die violette pokstof, en wanneer de pokken Haarlem mochten naderen, zouden ze dus een zeer slechten bodem inden. Bovendien er worden 1300 kiixdiereii ingeënt en dit geschiedt in liet pare vaccinogènie. Wanneer doJ er niet was, dan zouden de gemeente- geneeshecren toch veel meer werk on moeite hebben, en dtis hooger bezol digd dienen te worden. De heer KRUSEMAN wijst er op, dat het gewenscht is, zich thans al leen te bepalen bij de vraag of thans liet verleenen van verhoogde suhsidie al of niet noodig en nuttig is. De heer Kruseman bespreekt breed voerig de wijze van exploitatie, waar bij hij tot de conclusie kwam, dat dlo gemeente een goed ding zou doen, het bestuur in de gelegenheid te «tellen de geneesheer'en een hooger honorari um te geven, opdat dan meermalen voor lcostelooze inenting het bureau geopend zou zijn, waardoor de toe stand verbetendi zal worden. De lieer HUGENHOLTZ zegt, dat e-toch geen waarborg hebben, dat da toestand verbeterd wo-rdit. Wan neer men hot subsidie verhoogt, laai, men dnn daaraan de voorwaarde ver binden, dat dp toestand zal verbots- ven,clan kan spr. or z'cli me e veree nigen, voor een jaar althans. De heer MODOO stelt voor het sub sidie te, brengen op /600, waarop de heer Hugenholtz een amen dement in dient waarbij B. en W. aan heit be stuur voorwaarden stellen omtrent verbetering. De VOORZITTER wijst er op, dat de zaak slechts tijdelijk is. Men moet dit niet vergeten. E11 men gaat toch te ver, wanneer rnen voorwaarden oplegt. Dan wordt het voor het bestuur van het parc- vaccinogène onaannemelijk. De heer HUGENHOLTZ wenscht zijn amendement beschouwd te zien als een amendement op het voorstel van B. en W. De heer MODOO trekt zijn voorstel in. Het amendement-Hugenholtz wordt verworpen met 12 stemmen voor, die van de heeren Hofland, Schram, Groot, Roog, Modoo, Bijvoet, Hugenholtz, De Braai, Spoor, Willink, Sabelis en Welse- naar. Het voorstel B. en W. wordt aangeno men met 4 stemmen tegen, die van dé heeren Modoo, Hugenholtz, De Braai en Willink. PUNT XVIII. Instruction. B. en W. dienen wederom in de in de vorige raadszitting aan de orde ge weest zijnde ontweirp-instructiën en hebben daarin overgenomen de ver an deringen tijdens de behandeling daar in aangebracht. (106) In stemming wordt gebracht het voor stel—Spoor, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Het voorstel wordt aangenomen mei 12 stemmen tegen, die van de heeren Stolp, De Breuk, N. Kruseman, de Ilaa Hugenholtz, Kruseman, Loomeijer, do Lanoy, v. Lennep, Winkler, Schram, Do Braai, buiten stemming de heer Groot. instructie B. (voor den ingenieur van den dienst van openbare werken) wordt aangenomen, met 4 stemmen tegen. Bij instructie D zegt de heer HUGEN HOLTZ, dat het hem is opgevallen, dat steeds gesproken wordt van den Burge meester of van B. en W. Spreker wil overal waar staat B. en W. voorvoegen „het college van". De heer VAN STYRUM zegt, dat de go- meentewet onder burgemeester en wet houders verstaat liet college van B. en W. Het voorstel—Hugenholtz wordt ver worpen met 2 stemmen voor, die van de heeren Hugenholtz en Hofland. De heer SCHRAM stelt, met het oog op de amendementen-Hiigenholtz voor de verdere behandeling uit te stellen. Het voorstel Schram in stemming ge bracht wordt aangenomen met 9 stem men tegen, die van de heeren De Breuk, de Haan Hugenholtz, Leupen, Bijvoet, Spoor, Sneltjes, Willink, Sabelis en Welsenaar. PUNT XX. Het verslag van den opzichter over die gasverlichting over Februari lÓOi? wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag geeft de lieer DE BRAAL het College van B. en W. in over weging in de reinigingskwestie advies in te winnen bij een commissie uit. de werklieden aan de gemeentereiniging. De heer MODOO vraagt of binnen kor ten tijd een ontvverp-verordening op het melkonderzoek te wachten is. De VOORZITTER zegt, dat de raad het ontwerpen dier verordening heeft opg» dragen aan de rechtsgeleerde commis sie. De heer MODOO spreekt nu nog over straatnamen en vraagt of het niet mo gelijk zou zijn verschillende straten die nu nog niet benoemd zijn een naam te geven. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5