aardrijkskunde boek kan vinden. Wij jaden hiervoor dr. Blink aan. In den loop dezer beschrijving wijst spreker op de belangrijkheid uit militair oogpunt van de droge rivierbeddingen, randjes en kopjes. Spreker wijst op de moeilijkheden van het terrein tusschen Kaapstad en Preto ria voor een optrekkend leger en meent, dat Roberts bewonderd moet worden voor zijn optrekken naar Pretoria. Het gras en het veld is ook van strate gische beteekenis. In verband met de aanwezigheid van den heer Van Bylandt wordt de jacht- 6port een edel vermaak genoemd. Ook de bevolking wordt uit een mili- tair-ethnografisch oogpunt niet -altijd gunstig geoordeeld. De Boerenstrijders bezitten uitmunten de militaire hoedanigheden. De scherp zinnigheid der leiders en de volkseigen schappen der Boeren maken de vorming van een uitstekend leger onder hen mo- geijk. Ook omtrent de gekleurde bevolking deelt spreker het een en ander mede en vooral hun gebruik in den strijd. De voordracht werd door een reekszeer interessante lichtbeelden opgehelderd, die een uitstekend beeld van het oorlogs terrein gaven. Secretarissen van Kamers van Arbeid. Onder voorzitterschap van mr. JPI. van Zanten werd Zaterdagmorgen in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand tie Amsterdam een druk bezochte vergadering van secretarissen van Kamers van Arbeid gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen 'welkom, in het bijzonder diegenen, die niet tegen de bezwaren van een verre reis had den opgezien, om te dezer vergadering van hun belangstelling blijk te kun nen geven. Verder betoogde mr. van Zanten, dat bet -tijd werd, dat de Ka mers van Arbeid haar beteekenis en positie in de maatschappij hoog gin gen houden. Van die Kamers zelf moet een beweging uitgaan, die ten doel moet hebben, naar buiten de overtuiging te vestigen, van de groote beteekenis, welke Kamers van Arbeid hebben, niet uitsluitend als lichaam idat geschillen bijlegt, maar wel dege lijk als algemeene vertegenwoordig ster van den arbeid, zooals Kamers van Koophandel den handel en de "n- dustrie vertegenwoordigen. Spreker te eken de protest aan tegen een uitlating van den minister, nog wel een minister, djie voor het tot stand komen van de Kemers van Arbeid zooveel had ge daan, als zouden die Kamers moe ten worden beschouwd als aan Engel- ache ziekte lijdende kinderen, die men maar hun eigen gang moest la ten gaan. Geenszins is dit de werke lijke positie der Kamers van Arbeid, integendeel, die laatste tijd deed haar Steeds meer innemen de positie, die deze instellingen naar den aard van haar wezen behooren in te nemen. Spr. wees ten bewijze hiervan op de plaats gehad hebbende regeling van iooneu in de drukkersb edri j ven te Haarlem en op de beslissing, onlangs genomen na den strijd in de diamant industrie te Amsterdam, weflke be- fllissing de waarde der Kamer van Ar beid als hoogste ressort in arbeids- aangelegenheden ten volle erkent. Nadat de voorzitter zijn openings rede had uitgesproken, werd besloten de vergadering verder huishoudelijk te doen zijn. Een gestolen meisje. Dezer dagen bevonden zich enkele kermiswagens met zigeuners te Krim pen aan den IJsel, komende van Bergambacht. Een vijfjarig meisje bedelde langs die huizen te Krimpen, waarbij zij in vrij goed Hollandsch mededeelde dat zij van hare oudiers ge stolen was eai door de kermisreizigers medegevoerd werd. De kinderen van dlsn landbouwer F. aan wien het meisje dat medegedeeld hadl, deelden het aan hun oudera me rite en spoedig kwam het ook de bur gemeester te hooren, die zich onmid dellijk naar het parket te dezer stede begaf. Naai- aanleiding daarvan be gaven de substituut-officier van jus titie te Amsterdam, mr. Mazel, en de burgemeester van Krimpen aan den IJsel zich op weg naar Nieuwerkerlc, waarheen de kermiswagens reedia ver trokken waren. In het stationsgebouw aldaar werd de instructie gevoerd, waarbij bleek dat de kermisreizigers, W .genaamds, van Saksen afkomstig zijn, terwijl 't bewuste 5-jarig meisje goed Hollandsch en een weinig Buitsch spreekt en het kind volhield gestolen te zijn, doch waar, kon het niet mede- deelen. Bij confrontatie met die an dere kinderen vertoonde het geen ge lijkenis. De andere kinderen ver staan en spreken geen Hollandsch. Daar van vermissing van een kind geen aangifte is gegeven, bestond er geen aanleiding het meisje aan de kermisreizigers te ontnemen. De justitie blijkt de zaak evenwel ernstig in te zien en zelfs de minister van justitie is er in gemoeid, op wiens last het meisje Zondag te Gouda ge- photograpbeerd is geworden, waar heen de kermisreizigers inmiddels ver. trokken waren. Deze staan thans onder bewaking der Rijkspolitie in afwachting van na dere Informatiën omtrent de identiteit van hst meisje. Sporten Wedstrijden. Courses te Woestduin. Voor de tweede maal dezen zomer wer den Zondag op Woestduin courses ge houden. Het weder, hoewel de lucht be trokken was, bleef goed, en er was dan ook veel publiek. De wedstrijden hadden het navolgen-1 de verloop: I. ICritzinger-prijs. Wedren op de vlak ke baan, voor inlandsche paarden. Af stand 1200 Meter. Ie prijs 350, 2e prijs f 50. Ingeschreven twee paarden, beide verschenen aan de start. lo. Biliiton, eig. A. v. Hoboken v. Hoe- dekenskerke, bereden door Wienert, met eenige lengten voor. Edel, eig, W. Jochems, bereden door Lenmphull. Tot. winner f 3. II. Fourie-prijs. Recordharddraverij voor Nederlandsche paarden. Min. af stand 2400 Meter. Ie prijs f 350, 2e prijs 75, 3e prijs f 25. Ingeschreven tien paarden, waarvan acht verschenen aan de start le Anton, eig. Joh. de Mol, gereden door Schipepre in 4.30 4/5; 2e Premier II, eig. Gebrs. de Vlieger, gereden door F C. de Flieger in 4.31 2/5; 3e Polkan, eig. Stal Avanli. gereden door J. G. de Boer in 4.33 min. Miklós, die in deze course eer ste aankwam, werd gedisgualificeerd, we gens aanhoudend rennen. Tot. winner f 11. Placé f 10.50—f 50.50. III. Botha-prijs, verkoopswedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebe- hoorend aan Nederlanders welke te koop "zijn gesteld voor 1500. Ie prijs f 500, 2e t 50, 3e f 25. Afstand 1200 meter. Ingeschreven negen paarden, waar van zeven aan de start verschenen. Ie „Little Sweetheart", eig. Mr. Oaks- hot, bereden door Cockerton, met een lengte; 2e Holmes Chapel, eig. A v. Ho boken van Hoedekenskerke, bereden door Wienert, met een lengte voor: 3e Down- ton, eig. G. J. A. A. baron yan Heemstra, bereden door Mc. Cad. De winner werd gekocht door baron Creutz voor 800. Tot. winner f 6. Placé f 7 en 17. IV. De Wet-prijs Wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders. Afstand 2000 M. Ie prijs 550, 2e 50. 3e 25. Ingeschreven zes paarden, waarvan vijf aan de start verschenen. Ie Jue, eig. S. A. F. baron Creutz, be reden door Smith met een halve lengte; 2e Europa, eig. A. van Hoboken van Hoe dekenskerke, bereden door Wienert met tien lengten voor; 8.Cher Amour, eig. W. Jochems, bereden door Lehmphull. Tot. winner f 6. Placé f 7.5 en 10.50. V. De la Reij-prijs. Harddraverij. Als minimum snelheid wordt 1.45 aangeno men. Minimum afstand 3000 meter. Ie Prijs r 450, 2e f 100, 3e f 25. Ingeschreven elf paarden, waarvan ze ven aan de start verschenen. Ie Bellwood, eig. A. A. v. d. Berg, ge reden door B. ten Hagen in 5.19 1/5, 2e Anselor, eig. J. W. Schuijl, gereden door Schuijl Jr., in 5.9 3/5, 3e May D, eig. W. A. Ockhorst, gereden door Schöm-ock in 5.13 min. In deze course kwamen 1 en 2 aan Ro bert See Steele, van Joh. de Mol en Quick lime" van W. A. Ockhorst, die werden gedisQualificeerd omdat zij voor hun plaats afgingen. Tot. winner t 10.50, Placé J 9 en f 9. VI Theron-prljs. Hordenren voor in landsche paarden van 4 jaar en ouder, bereden door heerrijders. Afstand 2600 meter; Ie prijs 350, 2e 50, 3e f 25. Ingeschreven twee paarden, beide ver schenen aan de start. 1. Berthus, eig. A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke, bereden door H. Hulssen van Kattendijke met vele lengten voor. 2. Alarm II, eig. W. Jochems, bereden door Oakshet. Tot. win ner 3.50. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re.t xiic zich niet aansprakeliik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Waarde Fideliol Een opmerking uit uw laatste Hal letje deed mijn ziel van geestdrift op stijgen als een luchtballon Wel zeker: maak van die uitgestrekte terreinen naast de Koninginneweg een speelplaats voor dia jongens. Dio hebben hier op straat zoowat een laven als die Boeren in Zuid-Afrika. Net zijn die bezig zich ergens te goed te doen, uit te rusten of een kopje koffie te drinken of daar komt weer zoo'n ver velende drijfjacht aan. Nu heel erg is het niet: ze laten de kol'onnes voorabij trekken en gaan dan weer naar bun koffie, hun bed ol hun maal. Zoo kan ook geen klvi> teugens ergens tegen een bal \v»-<en eenoppen op Rothuizen de Wilbeihiina of andere straten en pleintjes», u daar komt de dieoider aan en ze moeten tijdelijk ophouden. Nu ook dit is wel te boven te komen, maar uit pure nijdigiteidl schieten de Boe ren hun vi jan dien neer en de jongens geven scheldnamen aan de dienders en worden baldadig. Neem nu de oorza ken weg: geof aan de Hollandse jon gen ze waren in Hildebrandts tijd „een aardig slag" en zou dat nu zoo veranderd wezen? Welnu geef ze een terrein groot genoeg voor alle mo gelijke afdwalingen, waar-toe kleine en "groote ballen in staat zijn; bevloer dat 'als een plein of maak er een groot grasveld van in ruil voor de hun ont nomen Koekamp en laat ze daar dan zooveel mogelijk vrij zonder net prik kelende gezicht van blauwe uniformtn! En het wordt voor dei vele Haarlem mers die pruttelen over zelf opgeloopen blauwe oogien, over «ebroken ruiten, doodschrikken door vlak voor de neus voorbijvliegende ballen; voor die an doren die angstvallig elk groen plekje hier versperren met het moderne be schavingsmiddel prikkeldraad voor Commissies van Toezicht over plant soenen en dergelijke, niet te vergeiten de veel gesmade politie; ton slotte en vooral voor de jongens een zegen. De toestand voor de jongens, die te genwoordig toch wiel met hun tijd mee dienen te schoppen wordt zoo gaan deweg onhoudbaar. In den heer Sprin ger hebben ze een gevaar 11c vijand gekregen. Nu is weer de vroegere speelplaats bij hdt Kenaupark wanho pig netjes geworden en er blijft alleen noch maar over het mikroseopische stukje bolwerk bij 't Spaarne. Waar moet dat heen? Of mogen de jongens van deze tijd misschien niet meer spe len? Zijn ze er te ernstig voofr? De tij den, bedoel ik. Welnu iaat. dan Haar lem een voorbeeld' aan België nemen dat het beter is erger te voorkomen dan later fouten te moeten herstellen melt geweld. Kracht moet zich uiten. Haarlem.J. B. SCHEPERS. Vervolg Stadsnieuws, De Hollandsche spoor v i e r- dJe gisteren een barer grootste ta-iom- fen over het straatverkeer. Onis uurwerk wees 13 minuten vóór half drie aan, toen we ons bevonden vóór den slagboom in den Kruisweg, waar reedis tal van personen stonden te wachten. Ongeveer 10 minuten later kwam uit de richting van Leiden een tneiin aansukkelen bestaande uit niet min der dan 56 goederenwagens. Eindelijk was dus de weg vrij, dach ten wij. Doch helaas! De boomwachter, ver vuld van medelijden met de in den negen wachtenden, maakte met wijd uitgestrekte, wit gemouwd'e armen het teek en van: ..ik kan het beuisch niet helpen", en onheilspellend bleven de boomen in de laagte Daarna vestigde hij met gracieuse handbewegingen onze aandacht op dë overbrugging .als wild'e hij zeggen: „Stumpers, ziet ge dan toch uw redt- diingsanker niet?" Dóór hooren we weer het gestamp en het geduw van een in beweging zijnden trein en hebben het genoegen dien reuzen-goederentrein, dien wij zooeven in voorwaarische richting za gen voorbijtrekken, thans eene rug- waartsche beweging te zien maken; eenige wagens zien wij van het ge vaarte afstooten en kalm blijft dë rest op den overweg staan. Eerst vijf minuten over half drie werdón de boomen opgeheven, nadat de boomwachter een rangeertreïn, die in dë verte opdoemde, om het spelletje voort te zetten., tot stilstaan had ge dwongen. Meer dan 18 minuten had dus de sluiting geduurd). Naar wij vernemen was dit niet het eenige geval; het moet er den gelieelen dag daar treurig hebben uitgezien, waarschijnlijk in verband met dien drukken treinen-loop óp dien Bloemen dag Gisterenavond omstreeks zeven uur ontstond in de Zandvoorfc- eche laan nabij den epoorovergang een hevige twiist. De omstreeks 20-jarige Wösterhoven, die in beschonken toestand verkeerde, had dë kwaadaar digheid terwijl een rijtuig, bespannen met twee paarden, voorbijreed; op een hoorn te blazen, zoodat het voor den koetsier onmogelijk was de paarden in bedwang te houden. Daar W. op herhaalde malen waarschuwen van den koetsier dit niet- liet, stapte een dier passagiers uit het. rijtuig, om hem daarvoor een bestraffing te geven; toen deze door den woestaard een ver wonding aan het oog bekwam, werd hij door de andere passagiers e.n koet sier bijgestaan. Daar Wéoterhoven ge bruik maakte van een mes, nam een zijner tegenstanders de zweep, welke hij op het hoofdl van W. aan stukken sloeg. Het gevecht duurde ongeveer een half uur lang, waarna het rijtuig met de passagiers, welke bijna allen gewond waren, vertrok.. W. achter volgde ook nu nog het rijtuig, om zijn gevecht voort te zetten doch viel, met het gevolg dat zijn kin gedeeltelijk verbrijzeld werd!. Nu besloot hij de reis. naar huis aan t,e vangen. Op de Leidt aclievaart gekomen.', koelde hij zijn woede aan een zestiien-jarigen jongen, diie naar zijn wonden keek. Hij nam van dózen die fiets af, en wiei-p die eenige meters van zich af. Hiermede was het gevecht geëindigd. Westerho ven had door dit voorval ernstige ver wondingen bekomen aan hoofd;, han- den en gezicht, tevens was hij zijn hoorn, hoed en eenige kleediingstukken kwijt geraakt. Naar wij vernemen is de heer.v. dl Waals .machinist bij die H. IJ. S. M„ met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot opz.-machinist aan het Centeaal-station te Amsterdam. Voetbal. Gisteren verloor H. F. C. van R. A. P. in Amsterdam na een zeer span nende wedstrijd met 3 tegen 0, on Haarlem met H. B. S. met 10. Mor gein meer. Gisteren kwam een allii'er toevende vreemdeling tot de aangena. me ontdekking diat zijn rijwiel, dat hij in een stal van een stalhouder had neergezet, was verdwenen. R e e dó vroeg in d e n m o r- gen togen Zondag de eerste wielrij ders uit de hoofdstad naar Haarlem en omstreken, meer op den diag door duizenden gevolgd; het was ook langs den gewoonlijk eentonigen straatweg eenc recht gezellige drukte; hier die vele wielrijders, afgewisseld door auto. mobielen, „stoomfi'etsen" en rijtuig m, en over dë vaart, die lange, overvolle treinen, meermalen slechts van blok tot blok rijdende, «>o spoedig ds voor afgaande volgende.. En met den middag en avond allo terugkomende rijwielen, automobielen en rijtuigen behangen met bouquetten hyacinthen eai velen met rolletjes Haarlemmer halletjes of zakjes Bloe- mcDdaalsche kruidnoten! Te midden die. drukte nog een wedstrijd langs den straatweg eener Amsterdamsche sportvereeniging. Pes- spoor geleek de drukte als op den dag van het belten- de bloemencorso; bij gebrek aan mate rieel waren zelfs Parijsche prachtrij- tuigen (waarin 2 beambten geregeld de reis modemaakten), zoomede ande re wagens van den internationalen deinst in gebruik, daar de gewone troS'nbn aanzienlijk versterkt waren en de twee reserve uit 20 wagons beston den; ook de speciale trein van Woest duin eischte meer materieel dan ge woonlijk. Het publiek keek niet zoo precies, daar in de voormiddagtreinen naar, en dë namiddag- en avondtrei- nen vmv Haarlem, post- en bagage-, zelfs gëwone goederen-wagens, bal- cons en zijgangen, alles werd' bezet en die gewone rijtuigen waren natuurlijk overbear Haarlem en de bloemenstreek, maar ook de dorpen Halfweg en Sloterdijk hadden een gezelligen, drukken en voor vele neringdoenden een voordee- ldgen dag Bloemendag. Zondag was 'n heerlijke bloemen dag. Een dag van rijk groot-vol leven. Een uitschatering van blijde levens vreugd, een dolle jool van zachte voorj aarsweelde. Onder het gouden Eongeglans in strakblauwe lucht was het één im mense blijheid van jong geluk; één won d erb aa r-h edrlij k ontwaken. De zon scheen zoo helder en gou den; de bloemen op wijde, wijde vel den wit. en blauw en rose en paarsch en nog veel kleuren meer, in regelma tige vierkante vakken, ver uitloopend, soms, zoover het oog kon zien, ston den zoo mooi en zoo vod; ze geurden zoo rijk en zoo zoet De vogels zongen een lied en boom en bloemknoppen liepen uit. Het drong met onweerstaanbaren drang naar buiten. De voorjaarsstemming deelde zich me>e aan de menschen, die genieten konden van dat, leven van kleur en zang en zonneschijn; aan de gelukki gen, die hun heelen dag vrij-af had den en hun longen konden uitzetten om de frissche lucht in te ademen. Bij duizendtallen waren ze naar de bloemenstad opgegaan om hun cijns te betalen aan natuur-bewonde- ring. Wat een leven! Wat een blijheid en genieten, alsof er geen misère is in de wereld. Alfred de Musset, die gezucht heeft: „Partout, oü J'ai voulu dormir, Partout, oü j'ai voulu mourir. Partout, oü j'ai touché la terre, Sur ma route est venu s'asseoir Un malheuren*, vêtu de noir, Qui me regardait comme un frère" heeft nooit op een zonner en bloemen dag langs den Bloemendaalschen weg gewandeld, anders zou hij hebben moeten erkennen, dat die ongelukkige ten minste op dien weg hern met zijn somber aangezicht niet aanstaart, maar het ergens ver weg verborgen heeft. Aan misère denkt men niet, als het alles in frischheid en zon staat... De spoor heeft op het baanvak Am sterdam—den Haag niet minder dan 30 extra-treinen laten 'oopen en men kan het aantal passagiers tu6schen de 20 en 30.000 schatten. De maatre gelen waren z.óó genomen, dat het el lendig dringen en vechten om plaat sen nogal losliep; in Amsterdam schijnt het. er af en toe echt-er nog wel eens warm toegegaan te zijn. De menschen verspreidden zich in de richtingen Bloemendaal, Heemste de en Santpoort; ze bestormden rij tuigen en trams, die overladen zaten. De Bloemendaalscbe had de voorwe- roMOijke omnibussen weer voor den dag gehaald en het was koddig te zien, hoe binnenin en op de imperiale de menschen tegen elkaar aangedrukt war an en er aan hingen. Ook de E. N. E. T. had een bijzon der druk vervoer. Op de lijn Bloeanendaal 5662 passar giers, op de lijn ZandVoort. 3436, op de Ceintuurbaan 6267; totaal 17.865. Het was een geschuifloop, en gefiets en gerij, een getoeter en geschel van geweld. De fietsrijdsters en rijders hadden zich weer als naar gewoonte opge sierd met. bloemen, en hun fietsen met hyacinthen, die weer bij karren-vol te koop waren aangeboden. Bloemen, die verwelken zuilen in Ambterdamhche kelderkamertjes, die meegebracht worden voor zieken smaohtend naar licht en zonneschijn die alleen van hooren zeggen hebben de blijheid uif de bloemenstad... bloe men voor de liefste Heerlijke, gelukkige bloemendag in de bloemenstad... Mooie dag van vroolijk leven In zware werkdagen, in dagen van zorg en strijd 't Is een niets, Een vluchtig iets 't Is een blonde lok, Door den windi bewogen I-leden nam in deCavale- riekazerue het examen dei- leerlingen van dien cursus in hoefbeslag voor burgerhoefsmeden een aanvang. Dit gaat uit van de afdeeling Haarlem en O. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Er waren vier Candida- ten. Proza enPoezie. Het man nenkoor Proza en Poezie, onder lei ding van den lieer Carel Phlippeau, geeft Donderdagavond een uitvoering in het Brongebouw. Het programma vermeldt tal van zeen* aarit,rekkelijke, lieve koornum- rners. Da dames J. Oorver (alt) en L. Ellerohrst (piano) die welwillend me dewerken, zijn nog onbekenden, doch van wie we toch reeds veel goeds ver nomen hebben. Sch.ouwbu.rg. Woensda ga.s. komt het welbekende Heine-ensexnble met Sudermann's drama „Es lebe das Lebe". Het mag wel overbodig heeten op te wekken, op dien avond dón Schouw burg te gaan bezoeken. We hebben er reeds meermalen op gewezen, dat on ze ijverige schouwburg-directie, die al het mogelijke doet om hier in Haarlem goede kunst op de planken te brengen, meer steun verdient dan in den regel het geval pleegt te zijn. Het Heine-ensenible is een buiten gewoon goed gezelschap, dat o.a. in da de viertoüking van Ihsen-stukken groote bewondering afdwong en wier vertooningen een bijzonder machtigen indruk hebben achtergelaten. Moge men dan ook bij de opvoering van ,,Es lebe das Leben" blijk geven dat men in Haarlem kunst van goeden huize te waardeeren weet Voor Vaderland en Ko ning. De lezing van den gep. kapi tein O.-I .leger, den heer E. van Bose, over „Volksweerbaarheid en dien strijd in Zuid-Afrika", zal Dinsdagavond plaats hebben in de bovenzaal üër So ciëteit „Vereeniging". Weldadigheid naar Ver mogen. Hed'en middag had' eene algemeene leden-vergadering in het Nutsgebouw plaats onder voorzitter schap van den heer J. Muilemeister. In een volgend' nummer hierover meer. Bierbrouwers. Nadat in eene Zondag gehoudlen vergadering die heer Hugenholtz en eenige leden der Am- sterdomsche vereeniging gesproken hadden over de vaktoestandten en de aanwezigen hadden opgewekt tot. or ganisatie, werd eene afdeeling Haan lem van bierbrouwersgezellen en botte- 1 aarsknechts opgericht. Uit de Omstreken. Heemstede. De afdeeling Heemstede van die Ned. Zend. Vereeniging hield Vrijdagavond 18 April een vefrgadering met leden en begunstigers. Er werd' verslag gedaan van de vergadering gehouden door den N. Holl. Prov. Bond) van Afdeelingen, den26sten Febr. 1. 1. te Haarlem. Voorts werden twee afgevaardigden benoemd om de afdeeling te vertegen woordigen op de voorjaars vergadering, der Ned. Zend. Vereeniging 8 en 9 Mei aanstaande en werd er besloten dezen zomer een bijzondere collecte te hou den in deze gemeente, om het Hoofd bestuur mede in staat te stellen, om scholen te stichten in Bandoeng op West Java en de post van Lebak te verplaatsen. Zondagavond werd alhier in de de N. H. Kerk door de Christelijke Zang- vereeniging Ex Animo eene goedge slaagde openbare uitvoering gegeven, die door vëdo belangstellenden werd bijgewoond. Ds. Jonker opende deze bijeenkomst met gebed, waarna.door de gemeente Psalm 89 vors 1 Werd gezongen. Hier na, bracht de Zangverdenlging ver schillende liederen zeer verdienstelijk ten gehoore, zoodat aan den ijverigen Directeur dier Zangvereniging den hr. G. Kleijn Sr. een woord van cbank niet mag worden onthouden. Ds. Jonker, die ook tijdens de Dauze het woord voerde sloot dezen genoe- gelijken avond met dankgebed en liet zingen van Gezang 180 vers een. Ter secretarie zijn inlichtingen to bekomen omtrent een wit en blauw gevlekt hondje met pluimstaart, dat alhier is komen aanloopen. Door den Burgemeester is het vol gende telegram verzonden: Aan zijne Koninklijke Hoogheid PHd* Hendrik der Nederlanden Hertog van Mecklenburg. Het Loo. De Gemeenteraad van Heemstede diep getroffen door de tijding der ern stige on gestelheid van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, heelt mij opgedragen uwe Koninklijke Hoog heid de verzekering ite geven,, dat hij den innige wensch koestert, dat de Almachtige Haire Majesteit een spoedig en algeheel herstel moge schenken, en dat 'net uwe Hoogheid gegeven mo ge wordten nog menigmaal met Hare Majesteit ondier gelukkigea- omstandig heden Hoogst deszelfs geboortedag te herdenken. De Burgemeester van Heemstede, (was get-Van Lennep. De verpachting van het grasgewas zal alhier plaats hebben op Zaterdag 8 Mei aanstaande des middags 12 uur ten Raadhuize. Yel8en. Het kohier der personeele belasting no. 1 over het dienstjaar 1920, Is 17 April jl. invorderbaar verklaard, en aan den Rijksontvanger ter invordering ter hand gesteld. De uren, waarop in de afdeelingen de zer gemeente het vuilnis wordt opge haald, zijn veranderd en vastgesteld als volgt, des Zaterdags op de Helde van 7 tot 9 uur, Wijkeroog van 11 uur, en op Velsen van 111 1/2 uur. IJmuiden. Door de marine zijn contracten ge sloten voor de levering van levensmid delen ten dienste van Hr. Ms. sche pen, gedurende 1902 alhier aanwezig, tw. D. J. Bais, brood 0.11 per kg. W. Vader, vleesch 0.66, rundvei f 0.50 en spek f 0.66 p. kg. N. C. Hin, groen ten voor verschillende prijzen, aard appelen 0.045 per kg. soepgroenten f 1.50 per 100 rantsoenen. Alle leve ranciers wonen alhier. Aan de firma Sanders en Zn. alhier is de levering opgedragen van 850 schermhandschoenen, 100 scherm maskers en 100 batonstokken ten be hoeve der marine. Sloten. Tot voorzitter van het bestuur van den Overbraker Buitenpolder is geko zen de heer J. Veldhuizen, alhier. De voorjaarsveemarkt ie Amsterdam zal gehouden wordten op Woensdag 23 April aanstaande. Beverwijk. De harddraverijen en wedrennen vanwege de Kennemer Sportclub zul len gehouden worden op Zondag 11 Mei te Bergen. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND Vrijd. arriveerde te Enschede de le den van de Internationale Commissie in zake arbeidsgeschillen, beslaande uit die heeren C. M. Schilfer, L. Du- pre z en W. Hermes. De heeren hadden Vrijdagavond met het lid voor Neder land. den heer H. Verweid eene bijeen komst ter nadere bespreking van de werkstaking en uitsluiting bij de fir ma Van Heek Co. Het volgende besluit werd aangeno men: De internationale commissie betreurt den langen duur dier geschillen tus schen de firma Van Heek Co. en hare airbeidera Zij heeft evenwel na kennis neming en een nauwkeurig onderzoek van den huldigen toestand geen aan leiding gevonden om vooralsnog wij- zigiBgen te brengen in het strijdplan der organisaties. De firma Van Heek Co. vraagt thans bij advertentie in de plaatselijke bladen geoefende en ongeoefende ar beiders voor de spinnerij „Rremere- maten", die, zooals wij gisteren meld den, ook weder zal worden opengesteld Het is de grof spinnerij, in welk de cops voor de dekengetouwen wotrden ge fabriceerd. Bij den Duitschen Christelijken Tex- tielarbeidersbond is voor de leden van Unites", betrokken bij de staking en uitsluiting bij de firma Van Heek Co. tot 16 April j.l. een bedrag van 3138 Mark ingekomen. Blijkens eene advertentie in de plaat selijke bladen vraagt de firma Van Heek Co ook andore arbeiders voor hare grofspinnerij. Zij heeft daarmede de bedoeling hare vroegere spinners in de gelegenheid te 9tellen het werk te hen-at ten, opdat haar later niet het verwijt treffe, dat hunne machines door anderen zijn ingenomen. Gelukt dit niet, dan zulten van elders arbeids krachten worden aangevoerd. BUITENLAND. In de kwestie van de werkstakers der huurkoetsiers van de Urbaine te Parijs, is een vrij ernstige wending gekomen. De Compagnie Générale beeft gebruik gemaakt van dó moei lijkheden waarin haar mededingster verkeert, om den gemiddelden pacht prijs van haar rijtuig met een frank te verhoogen, De ontevredenheid nu ook groot onder de koetsiers van de C. G.. en velen hebben reeds gedreigd diat zij zich bij die werkstakers zullen aansluiten Burgerlijke Stand. Bevallen: 18 April. A. M. van 't Wout—Kooy, dl; 19 J. M. Evertsen— Moerkerk, d.; A. G. PaauwDelcham- hre, d.; 20 M. H. Barnhoornvan Dijk d.; Z. KoningBatterink, d.; 21. G. M. Lommer sePi ét, z. Overleden: 19 April: J. G. W. Leijh —van Ek, 40 jaar, Zijlweg; 21. G. van Looij, 89 Jaar, Zijlstraat; M. Smit Vrijer, 33 j.,Haarlemmerliedestr.; R. P. Balm, 4 m., z., Spaarnwouderstr.; 19. L. van Loon, 17 m., d. Papentorens- veat; H. H. Hof, 5 j., d., v. d. Hulst straat; 20. P. J. M. Burgers, 2 j., d, Schotei-weg; 19. J. v. d. Heilde, 2 m. z., Delftstraat. 18. J. KnolBatte- rink. 34 jaar, Omvalspoort. BENNEBROEK Overleden: J. M. Prins, oud 9 maanden. "Telegrammen. VREDESONDERHANDELINGEN. LONDEN, 21 April. (R. O.) De „DaL ly Chronicle' verneemt, uit Pretoria van 17 dezer: Louis Botha verliet Pre toria het eerst met De Jager, in een trein die naar het district Dundee ver trok. Schalk Burger, Lukas Meyer en Reitz begaven zich naar den omtrek van Balmoral De Wet. naar den Vrij staat. Gisteren werd uit Pretoria aan de ..Daily Chronicle" gemeld, dat Steyn en De la Rey te Klerksdorp zijn aangekomen. Dé ..Standard1' verneemt dat er ge gronde reden bestaat voor de meening, dat een poging tot het verkrijgen van een overeenstemming wordt gedaan, die. tenzij iets onvoorziens gebeurt, leiden zal tot een wederzij dl sell e en hartelijke verstandhouding tusschen de beide partijen. De grondslag voor dfien vrede is dloor do Boeren zelf aan gegeven Middelerwijl zal geen wapenstilstand worden toegestaan, behalve op dó da gen die vastgesteld zijn voor de samen komst dier Bur gare op verschillende plaatsen, ten elndó met de Engelsche voorwaarden te worden in kennis ge- eteld. Marktnieuws. Op de heden gehouden graan- en zaadmarict waren aangevoerd: 140 HL. witte tarwe, f 7.25; 120 HL. rogge, f 5.15—/ 4.80: 410 HL. haver f A M0- f 4.25; 40 HL. dujvenboonen, f 7.25. Veiling in hei Verhoopt „De Gouden Leeuwn op Zaterdag 19 April No. 1 Een Winkelhuis met afzonder lijk opgaando Bovenwoning en Erve. aan die Groote Houtstraat No. 108 zwart en rood Mej. J. S. v. d. Berg f 19300. No. 2 Een Winkelhuis met afzonder lijk opgaande Bovenwoning en Erve aan de Wit straat.. No. 32 zwart en rood J. C. van den Berg f 3825. No. 4 Een Huis en Erve. aan de Kam pervest No. 11, H. Velthuijsen f 700. No. 4 Een Huis en Erve. de Witstraat No. 34, G. Joufifcmd f 1130. No. 5. Een Koetshuis met Bovenwo ning Sta! voor 4 paarden, waarboven Hooilzolder. aan de Kampervest, de Witstraat, E. Jansen Hendriks f 4700. No. 6. Een Heerenhuis en Erve met Tuin. aan de Parklaan, No. 13 G. F. Evelein f 10040. No. 7. Een Huis en Erve, aan de Leliestraat no. 21, A. Bertholée f 1530. Nos. 811. Vier Huizen en Erven nevens elkander in eene poort, aan de oostzijde van de Leliestraat, nevens het voorgaande perceel, als: No. 8. No. 23a. D. Groenendaal f 1350 No. 9 No. 23b, J. Muller 1230. No. 10 23c, J. Smit f 1285. No. 11 23d, J. P. Cramer f 1265. No 12 Een Heerenhuis en Erve met Tuin aan de Noordzijde van het Rip- perdapark. No. 9, J. v. d. Berg f 9000. No. 13 Een Huis staande op Erf- pachtsgrond, aan de St. Jacobstraat. J. F. Konings f 1575. No. 14 Een Huis en Erve, aan de St. Jacobstraat No. 23 C. G. van Mastwijk 615. No. 15. Een Huis en Erve, aan de Papentorenvest No. 8. F. J. van Zeg gelen f 840. a No. 16. Een Huis en Erve. aan de Korte Doelstraat No. 1 D. G»^aen- daa' 1445.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3