NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Zaterdag 26 April 1902. No. 5774 HAAHLEH'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN "Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.80 Groote letters naar plaatsruimte. Bfl Abonnement aanzienlijk rabat Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 raOp Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers.0.0234 Bureaux! Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3734 Telefoonnummer dor Redactie «OO. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuce., Parijs 31'Wi Faubourg Montmartre, Haarlem's Dagblad van26 April oevat o. Het Panama-kanaal, Balsem voor de Boerenvreters, Parlementaire Praatjes, Behandeling van krank zinnigen Gevaarlijk speelgoed. Gemeenteraad van Bloemendaal. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zateidagavondnum- meir, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- aig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. De ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" zegt, dat in de best ingelichte kringen daar ter slede groot vertrouwen wordt gesteld in de waar schijnlijkheid op eén vreedzamen afloop der Boerenpogïngen (sic!) om een einde aan den strijd te maken. De berichtgever hécht groote beteekenis aan de volgende meening, wegens „de inherente waar schijnlijkheid, dat zij juist is". Te Pretoria bleek, dat er aan Boeren- kant een sterk verlangen is om een ein de aan den oorlog te maken en een be vredigenden en duurzamen vrede te slui ten, opdat al de bewoners des lands naar hun plaatsen en haardsteden zouden kunnen terugkeeren. Het verlangen on zerzijds om den krijg te beëindigen was niet minder herkenbaar, mits onze voor waarden rondborstig werden aanvaard. Beide partijen doorgronden den toestand zooals hier geschetst, en waren geneigd dienovereenkomstig te handelen. De Boe ren zijn bereid hun onafhankelijkheid op te offeren en er zal naar een weg ge zocht worden, als die niet reeds gevon den is, om hen tevreden te stellen in de kwestie der amnestie". Het is inderdaad merkwaardig, hoe precies de zegslieden van den „Daily TelegraplT'-correspondent te Berlijn op de hoogte zijn van der Boeren gemoeds toestand, en wèl een voorrecht voor den «Ik vredesberichtje met de oogen ver slindenden Imperialist, dat zij hun licht niet onder de korenmaat plaatsen. Ook uit Brussel komt nog steeds bal sem voor de Boerenvreters, die in vreeze en beven afwachten of Schalk Burger, Steijn, Reitz, de Wet, de la Reij, Botha wel met den olijftak zullen wederkee- ren uit de vier windstreken na hun be zoek aan de commando's. De Brusselsche correspondent van de „Times" is name lijk in staat mede te deelen aan de wan kelmoedige lezers van zijn blad, dat dr. Leyds heeft afgedaan bij de Belgische pers. Deze beschouwt hem niet langer als een orakel en dr. Leyds' verzekering, dat de Boerenleiders nu reeds weten, dat de commando's de Engelsche voorwaar den niet zullen aanvaarden, wordt te Brussel als „ongeloofwaardig" be schouwd. Het blijkt dat het bericht betreffende het sluiten van een overeenkomst tus- schen de Vereenigde Staten en Columbië, ter zake van het Panamakanaal voorba rig is, maar toch is het niet overbodig, uit een nader telegram de voornaamste bepalingen weer te geven die deze over eenkomst zou bevatten. Columbië zou aan de Vereenigde Sta ten in pacht geven een strook gronds van 10 KM. breedte, het Panama-kanaal be vattende. De regeering te Washington zou zich voorbehouden, deze paentover- eenkomst na verloop van een eeuw tel kens voor een eeuw te vernieuwen. De Panama-maatschappij (de Compag nie Nouvelle) mag al haar rechten over dragen aan de Vereenigde Staten. De havens en baaien aan de uitmondingen van het kanaal zullen staan onder de ge meenschappelijke jurisdictie van de Ver eenigde Staten en Columbië. De machi nes en het verdere materieel voor den aanleg van het kanaal zijn vrij van in voerrecht. De politie te Panama en Colon blijft onder het gezag van de regeering van Columbië. Zoodra het verdrag gera tifieerd is, zouden 7 millioen dollars door de Vereenigde Staten gestort worden, daartegenover zou Columbië voor veer tien jaren afstand doen van alle ont vangsten, uit het kanaal voortspruitende. Voordat dit tijdperk afloopt, moeten de beide regeeringen de nadere voorwaar den vaststellen voor honderd jaar zij zul len dan kunnen kiezen tusschen een storting in eens of de netaling van een jaarlijksehe pachtsom. Kan men het daar over niet eens worden, dan zal een scheidsrechterlijke beslissing worden in geroepen. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. Reitz en Jacobs die Lucas Meyer ver gezelden in het veld, ontmoetten hunne burgers Zaterdag j.l. en gingen Dinsdag naarBalmoral terug om denzelfdernfiacht te vertrekken naar Pietersburg, waar zij Beyers zullen treffen. De verlieslijst van Donderdag wijst één Engelschinan gedood, en twee gewond bij Fraserburg den 17en April, en negen gewonden bij Kalkfontein (Kaapkolonie) den 19en April. De eerste minister van Natal deelde in de Wetgevende Vergadering mede, dat de Regeering te Londen aan de Regee ring van Natal had verzocht haar in drukken mede te deelen betreffende de jongste vredesonderhandelingen. De „Daily Telegraph" verneemt uit Brussel, dl af Schalk Burger een specia- len boodschapper zond) naar president Kiruger, met de stukken over de con ferentie te Klerksdorp. Tyranniek en ongrondwettig. In het Engelsche Lagerhuis stelde de heer John Morley voor, de zitting te ver dagen, ten einde de aandacht te vesti gen op de handelingen der militaire au toriteiten in Zuid-Afrika, in zake Cart- wright, vroeger redacteur van de „South African News", die veroordeeld was tot 12 maanden gevangenisstraf wegens op ruiende geschriften, doch wien niet toe gestaan was naar Engeland te vertrok ken, toen hij uit de gevangenis ontsla gen was. John Morley noemde die handelwijze der militaire autoriteiten tyranniek en ongrondwettig. De minister Brodrick zette uiteen, dat Cartwright Dinsdag ontslagen werd, na dat hij gevangenisstraf had ondergaan wegens het publiceeren van beleedigen- de en onware stukken. De autoriteiten in Zuid-Afrika zouden zich schuldig ma ken aan misdadige handelingen, wan neer zij niet met bijzondere zorgvuldig heid de mogelijkheid van elke handeling beletten, die de verlenging van den ocr- log ten ge-volge zou kunnen hebben. De Regeering kon geen vaste overtuiging uitspreken in deze zaak, maar weigenie eenig besluit uit te vaardigen, zonder de autoriteiten in Zuid-Afrika geraad pleegd te hebben. Na een langdurig debat, gedurende hetwelk verschillende leden der ministe- rieele partij de houding der autoriteiten in deze guaestie veroordeelden, werd de motie van John Morley verworpen met 237 tegen 182 stemmen. Algemeene Berichten. In Rusland schijnt na het vermoor den van den minister van binnenland- sche zaken, Sinjagin, de reactie weer aan het woord te komen. Met de vrijzin nigheid is het in de omgeving van den Czaar voorloopig gedaan. Wolff's Bureau verneemt uit Guatema la, dat een aardbeving gewoed heeft aan de kusten van den Stillen Oceaan. De aardschokken werden waargenomen van den avond van den 18en April tot den middag van den 19en April. Ongeveer 200 menschenlevens zijn te betreuren. De hoofdstad bleef tamelijk gespaard. De Zwitsersche Staatsraad heeft het in cident tusschen Zwitserland en Italië besproken. Na een verslag van den rap porteur, die het verlangen uitsprak de diplomatieke betrekkingen weder aange knoopt te zien, besloot de Staatsraad eenstemmig zich aan te sluiten bij het besluit door den Nationalen Raad geno men. De „Temps" zegt: Wij meenen te we ten, in tegenspraak met de berichten door enkele nieuwsagentschappen ver spreid, dat geen enkele onderhandeling geopend is tusschen de Compagnie Gé nérale Transatlantique en de Stoom vaarttrust, over het toetreden van de Fransche maatschappij tot het consorti um der groote Transatlantische Stoom vaartmaatschappijen. Te Godesberg bij Bonn zijn door de jus titie fotografische platen en afdrukken in beslag genomen, welke keizer Wil helm voorstelden met de studentenpet van de Borussen te Bonn op. ofschoon deze portretten slechts reproducties wa ren van een olieverfschilderij dat in op dracht van den Keizer voor zijn oude corps was geschilderd Het schijnt dat men ter hoogste plaatse geen vermenig vuldiging wenscht van dit studentikoze portret van den Keizer. In Finland schijnt het lijdelijk verzet onder de recruten.voort te duren, zoodat er meer Russische troepen heen zullen gezonden worden om dit verzet te bre ken. In 't Russische gouvernement Poltowa nemen de boerenopstootjes toe, in weer wil van de genomen militaire maatrege len. Zoodra de troepen verschijnen, on derwerpen de boeren zich: maar zij gaan weer aan het branden en verwoesten op da landgoederen, zoodra de soldaten zijn ingerukt. S. J. H. de Groot, arbeider te Pur- merend, eenvoudige beleediging amb tenaar 8 boete of 4 dagen hechtenis. 9. J. H. Dekker, los werkman eu G. C. Bokhoven, loodgietersleerling te Haarlem, diefstal 2 personen, de eer ste zes maanden gev.straf, de 2e vrij gesproken. 10. W. van Kessel, los werkman, te Haarlem, diefstal, 9 maanden gevange nisstraf. Stadsni euws Haarlem, 25 April 1902. NIEUW STATION. Naar wij uit goede bron verne men, heeft de Minister van Water staat, Handel en N .jverheid dezer dagen het plan der H. IJ. S. M voor het nieuwe station, definitief goedgekeurd, zoodat aan de uit voering daarvan nu niets meer in den weg staat. G emeenteriaadsvterkiez'ing De afdeeïing Haarlem der S. D. A. P. besloot naar Het Volle meldt met bijna algemeene stemmen twee kandi daten te stellen in de plaats van de aftredende gemeenteraadsleden Speel man en Van Dieren Bijvoet, die zit ting hadden tot 1903 en 1905. Gekandideerd zijn Troelstra (1905) en Gerritsz (1908). Er werd een Ver kiezingscomité van 3 leden opgericht. Samenwerking zal gezocht worden met de Vo lk ski es vereeni ging. Iu aansluiting met bovenstaand be richt kunnen wij mededeel en, dat Traelsitra om verschillende redpnen, vooral met het oog op den gezond heidstoestand zijner vrouw, heeft moeten afzien van het plan, öm zich te Amsterdam te vestigen. Arrondissements-Reehtbank. Uitspraken. Terechtzitting van 24 April 1902. 1. L. W. Sleeman, arbeider, te Haar- lem, diefstal, Een jaar gevangenis straf. 2. H. Uilenbroek, metselaar te Haar lem, diefstal met braak. Vrijgespro ken. 3. J. A. Jongman, leer aar te Am sterdam, ,spo orwegovertreding, appèl f 20 boete of acht dagen hechtenis. 4. J. H. van der Voort, werkman te Haarlem, mishandeling, 2 dagen ge vangenisstraf met vrijspraak van het meerdere. 5. C. 13. Solimans, grondwerker te Heemstede, mishandeling, 3 weken gevangenisstraf met vrijspraak van het meerdere. 6. R. G. Stei diner, timmerman 'e Amsterdam, opzettelijk valsche munt uitgeven, 9 maanden gevangenisstraf. 7. P. van Dam, huisknecht, zonder vaste woonplaats, diefstal. 2 maand, gevangenisstraf. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergadering van dien Raad dier ge meente Bloemendaal op Donderdag 24 April 1902, dies namiddags ten ure. Voorzitter da Burgemeester. 1PUNT 1. Voortgezet werd' de behandieling van de voorstellen van B. en W. in zake die waterleiding, (T.er verdiuidelijking herhalen wij, dat i;n de vergadering van 6 Maart B. en W. gemachtigd werden ten spoe- a. de 8 dluims gemeentelijke hoofd- leiding in den Bloemendaalschem weg te dtoen dlo or leggen tot aan het einde van dlien weg bij den ingang van „Wildhoef"; b. op die hoofdleiding de noodige di'stributLe-buizen te doen aansluiten en te doen leggen in die wegen, wel ke kadastraal ongenummerd en als gemeentewegen bekend staan, als: de Beeklaan, die Korte Kleverlaan, de Nieuwe Mo liaan en de Zomerzorger- laan tot ongeveer „Eben-Haëzer", en in die vergadering van 20 Maart werden B. en W, gemachtigd: lo. om die noodfige disüributte-buizen vender te doen aansluiten en te doen aanleggen dn andere met dien Bloe» mendaalschm wieg aangesloten wegen, zoodira dïe wegen aan die gemeente in eigendom zullen zijn overgedragen. Vierder stellen B. en W. nog voor: lo. om geen concessie te geven voor eemlige particuliere waterleiding ter exploitatie in aansluiting op de ge meentelijke hoofdleiding; 2o. om in te trekken het besluit om voor elke aansluiting op die nieuwe buisleiding in den Bloamend'aalischen weg een som van 80 te dlo en betalen en om diat bedrag van af hiedfim te be palen op f 25.; 3o. om voortaan datzelfde bedrag te vordlsren voor elke aansluiting op elke blusleiding dier gemeente; 4o. om voor zoover döor die thans aangeslotenen nimmer voor die aan sluiting is bettaald geworden, drie be taling alsnog te v or dieren, maar tot een geringer bedh-ag en daarvoor bv. ,f 12.50 vast te stellen per aansluiting; 5o. om B. en W. te machtigen om aan hen ,die reeds f 80 hebben be taald, een som van f 55 terug te geven. De heer TIDEMAN wenscht vooralle nieuwe aansluitingen een aansluiting»- recht te heffen van 5. Andere leden waren er meer voor oin het bedrag-op 10 of f 15 te bepa len, met het oog op het hooge aan* sluitingsrecht 80), dat vorigen heb* ben bet aal dl De heer TIDEMAN zou deze personen dan liever iets restitueeren, doch zon gaarne het bedrag thans op 5 bepaald zien, daar men niet weet welke per sonen or in de nieuwe gebouwen ko men wonen en in de alleroenste plaat* die gemeente voor goed drinkwate» moet zorgen, in liet belang van de ge. zondhei'dl De VOORZITTER zet nogmaals uit een diat de f 80 als maatstaf is gehou den, omdat de eerst aangeslotenen dat bedrag hebben betaald, tevens als aandeel in die kosten der toen aan te leggen nieuwe buis, en men het tegen over hen niet billijk vond anderen, dia ook van die buis profiteeren, eeu der. gelijk bedrag te laten betalen. Doch' daar het op den duur te hoog is, doen B. en W. bovengenoemde voorstellen, die door dien voorzitter nog eens krachtig worden verdedigd. De heer TER HOFFSTEEDE wenscht^ het maximum dier aansluiting op f 25 •en het minimum op ƒ5 te bepalen, naar gelang van die huurwaarden dier perceel en. De VOORZITTER kan zich hiermed!® best vareenigen, en neemt gaarne dili voorstel over. Zonder stemming wordt het nu aan* genomen. Daardoor vervallen <1® voorstellen sub 2, 3 en 4. Over hot onder sub 5 vermeld®, vreest de heer TER HOFFSTEEDE, •diat reeds velen zijn vertrokken en men in moeilijkheden zaï komen, eq herinnert er aan, dat dte personen, dit 80 hebben betaald, zelf om dfe aan» sluiting hebben, gevraagd en daarmedt toen onder deze conditiën zeer tevre den waren. B. en W. nemen dit voorstel nu te rug. Een verordening in den geest van bovengenoemde voorstellen zal nu worden ontworpen PUNT 2. Het kohier belasting wordt vastge* isteld en goedgekeurd tot een bediraf van 804. PUNT 3. Beha rding van den weg naar dit voor vuilnisbergplaats bestemden grond i [De VOORZITTER stelt voor did punt aan het einde der vergadering in besloten zitting te behandelen. DO wordt goedgekeurd. PUNT 4. Ingekomen is een adres van den heer J. H. Krul om een stukje gemeente grond in erfpacht te bekomen met recht van opstal. B. en W. stellen voor hem toe to staan een stukje gemeentegrond ach> ter den tuin dier openbare school geven, zoodiat adressant, nu hij ge« dwongen is zijne tegenwoordige steenkolenhokloen dooi- de verbreeding der spoorlijn af te breken, weer iD staat zal zijn een nette steenkolen- loods te bouwen, deels op den gemeentegrond, deels op een aan- STeuilletom. JSLd JÜS2 ÏSIT JUL. Naar het Duitsch van CLARA VIEBIGr. 3. Ik ben hier dus niet te veel, je kunt me gebruiken, zei Lena lang zaam, dat stelt me gerust! Zij hief het bruine gezichtje op en keek haar broer nadenkend aan. Wat heb je toch een rimpels op je voorhoofd. Frits! Zij streek zacht met haar hand er over. Komt dat van de zorgen, broer? Om mij? Ben je niet gelukkig? Gelukkig? Hij glimlachte, maar daar was iets bitters in. Natuurlijk. Ik heb toch alles wat het hart begeert. Alleen ben ik wel eens bezorgd' om jou. Nu hebben we onze goede moeder nog; maar voor hoe lang?! Ik kan mij jou niet alleen op die wereld' voorstellen, daar ben jij h&elemaal de persoon niet naar. Het zou mij beslist onaange naam zijn, jou in een pension of zoo te weten, hm. Hij schraapte zich de keel. Zeg toch niet, Lena, diat je niet meer aan trouwen wilt dien ken! Dat is nonsens! Eens opgedane bittere ervaringen sporen alleen tot voorzich tigheid aan, maar zij hoeven niet voor altijd ai te schrikken. Zij schudde het hoofd: Ik heb een afschuw van de liefde, Frits. Ilc kan niet meer. Bet genot i's zoo kort ©n daarna al de tranen! Haar gezichtje werd bleek. Heb ik ik zij kon den naam niet uitspre ken, ik ach, je we:et wel niet liefgehad? Leek het niet of hij ook van mij hield? En toch was het niets al weer niets! Hij heeft zich met liet rij ke meisje verloofd1, nu gaan ze bin nenkort trouwen. Zij liet haar hoofd op de tafel rustei\ en weende. Nu wandelt hij met haar onder de Lin den, of ze slenteren dioor dien dieren tuin. Daarom is het niet, maar Zij begon luid te snikken het is de ont goocheling; nu kan ik er geen meer verdragen. Waarachtig, nog één, en ik zal er aan sterven1. Ik wil dan. ook sterven! Lena, Lena, je bent kinderachtig heftig! Zijn als grijs wordend- hoofd legde zich tegen haar donkere haren.. Kleine zusje, zal ik je weer eens troos ten, zooals ik je zoo vaak als kind getroost heb? Weet je nog, hoe je huil de, als je moest schoolblijven, of een berisping gekregen hadt of een afkeu ring? Zij snikte nog altijd'. Allee-n zingen kon je goed, daarin was je altijd nummer één. Weet je nog, hoe Ik je op mijn schoot trok, als je ontroostbaar was? Hier op deze linkerknie heb je dikwijls gezetens al- tij dl op de linker; je kopje, met de in de war gemaakte haren, stak je dan on der mijn jas Ja, zij hief snel haai- gezicht op van die tafel, ik kon voelen, hoe je hart klopte ja, en dian moest jij dé jas heelemaal over mijn hoofd trekken; ik dacht, dat ine dlan niets naars over komen kon! En dan duwdte ik je een groschen in je handl, en zei: Vooruit, ga maar wat lekkers koopenl Hè ja. Ze lachte. De zoogenaamde klompjes! Van het oude vrouwtje in het kleine winkeltje. Bah! wat was ze smerig! Maar het smaakte; zoo lekker heeft me nooit meer iets gesmaakt. Vooral de roodle lustte ik graag. Ja, en ik ongelukkige hij lachte, vroolijk kreeg er dan ook een in mijn mond' gestoken, een d'i'e jij eerst ai eens Lekker had afgelikt; jij kon zoo moeilijk er van scheiden. Ja, ja, zoo was het. Lena! Ze lachten beiden en toen keek het meisje om zich heen als uit, een droom ontwakend'. Ze zaten in den tuin achter het huis; boven hun hoofden een ei'sch. De tot een dak gebogen, slanke takken hin gen haast meer op het rondte tafeltje. De ondergaande, reeds verzwakkende najaarszon zond) eeu bijna horizontale lichtstraal door het loof en teekendie bel-wi'tte figuren op het tafelblad. Ook gaf ze het bruine lokkengeschemer over het voorhoofd van het meisje een gouden weerschijn. Lena, zed de broer opeens, en greep haar hand. Hij zeii niet: Wat ben je mooi! maar hij dacht het. Zij keek hem feeder aan, en toen gin,gen haar blikken over dien tuin, over den muur naar de bergen, die zich daar.^gebaad in glans, verhieven. Rose avondwolken stonden achter hen. Men had oen mooi uitzicht van den kleinen heuvel bij dien tuinmuur. De blauwe Moezel zag men niet ,die lag te diep, maar aan den overkant wel do bergen met hun roodle rotswanden, hun diep groen en de gekalkte witte huisjes. Kom mee, zed Lena. Ze stonden beiden op; hand! in hand gingen zij langs den grasbegroeidJen weg. Nu stonden ze bij den afge- brokkeldien muur en staarden zwijgend naar dien kleurendoorgloei'den hemel. Ze lieten elkaar niet los. Ze stonden nog altijd hand in hand. Hij trok zijn zusje nog dichter tegen zich aan. Nu zag men het eerst, hoe zij op elkaar leken; dezelfde oogen, dezelfde neuis, ook dezelfde mond' met die pe eigenzinnige hoeken. Zelfs de ge stalten waren van dtezelfde grootte, de man nauwelijks een vingerbreedte grooter dan het slanke meisje. Wat zijn dte bergen mooi', en dte hemel hè, dat doet je goed! De koelte was sterker geworden. Met een zucht deed! Lena haar hoofd tegen den schouder van baar broer leunen. Als ik hier zoo met jou sta, begrijp ik niet dat ik weer weg moet, weer weg wil neen, ik zou het toch niet uithouden in een kleine plaats, altijd met dezelf de memschen en altijd hetzelfde ge praat! Ja, als de zomer komt en men zich in de groote stad' zoo benauwd voelt, dan kan ik daar ook niet zijn. Dan begrijp ik niet hoe men in Ber lijn kan leven, voegde zij er zacht bij. Frits, waarom voel ik me toch altijd zoo onrustig van binnen? Altijd ver langen en weer verlangen, op en neer had ik toch eindelijk maar eens rust? Begrijp je me? Hij zag haar bezorgd aan, toen trok 't alis een wolk over zijn gezicht. De sentimenteel© bakvischjesja* ren met hun ingebeeld* kwalen zijn, bij jou nu lang uit, Lena, Wees toch, een beetje flink, dan verdwijnen al die spookgedirochten. Ik hou werke lijk van je, maar toen je nog een kindl was, kon ik het al niet van je verdra gen, jij draait als een windwijzer, je dwaalt van het eene naar liet andere. Ze spreken van kunstenaarsnaturen ik hoop zeker dat je een kunstenares moogt worden, maar de natuur die daarbij hoort, die wensch ik je niet toe. Ik mij ook niet, zeidie zij zacht, Naar mijn idiee kan een waai kunstenaar zulk een natuur ook hoela- maal niet gebruiken. Daar mag geen* lieen en weer draaien zijn, geen eb e» vloed van stemmingen; recht op een doel af, dan alleen kan hij iets berei- ken. Denk je? Zij haalde diat „dtenk je'' heel lang uit en schuddte het hoofd. Je begrijpt me niet. Haar stern klonk treurig. Je weet niet, hoe het hier van binnen gaat zij klopte zich met die gebald® vuist op dte borst je zou wel, willen en je kan niet. Je voelt d<.t ie

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1