9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad- in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Woensdag 7 Mei 1902. DAGBL Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J^ M de omstreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs dor Advertentiën vail 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting Wo. 5783 iJ Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3V>" Faubourg Montinartre. Haarlen'g Dagblad van 7 Mei bevat o. a.: De onvoorwaardelijke overgave en de volledige amnestie aan de Kaapsche rebellenVeranderde strijdwijze, De toestand der Ko ningin, Toon in de klem. Politiek Overzicht. De Times bespreekt den eisch van onvoorwaardelijke overgave". „Toen lord Salisbury dat woord ge bruikte, zegt net blad, was de occrlog in een -stadium dat het mogelijk was dien voor te stellen als een strijd tus- schen twee souverein© Staten, die aan het einde tot een soort vredesvoor waarden konden komen. Wat lord Salisbury bedoeld© was, dat, de Boe renstalen, als zij vrede wilden, zich onvoorwaardelijk moesten overgeven, m©t andere woorden, dat er geen Boe renstalen in Zuid-Afrika meer konden zijn, om den strijd voor de Hollandsche overheersching voort te zetten. „Maar de Bóeren-republieken heb ben zich niet onderworpen en zij zijn daarna uitgewlscht; niemand kan langer beweren dat zij nog bestaan, of dat zij kunnen hersteld- worden. Alles wat met „onvoorwaardelijke ovtergave samenhangt, is daarmede eveneens verdwenen. Er is geen Boe enrepubliek meer, wier onderwerping- kan worden gevraagd, of met wie En geland kan onderhandelen. Er zijn slechts Engelsche kolonies, min of meer in opstand. „De Oranje-Rivier-koloni© en Trans vaal zijn Engelsche kolonies en de Boeren te velde zijn of zij het willen of niét, kolonisten in opstand tegen net rijk waartoe zij behooren. Het eenige wat zij te doen hebben, is hun hunne dwaling ondier het oog te bren gen en hen er toe te brengen loyale, vreedzame onderdanen te worden. In dat stelsel is van onvoorwaardelijke onderwerping geen sprake, al is het waar dat wij niets kunnen doen, al vorens de oproerlingen vrijwillig of gedwongen den strijd hebben gestaakt en de wapens neergelegd]". De Westm. Gazette dringt aan op het toekennen van volledige amnestie aan de Kaapsche rebellen. „Zou het de Times ingevallen zijn, dat er uit zijn theorie een merkwaar dige conclusie te trekken is, met be trekking tot de rebellen uit de Engel sche kolonies? Indien de Boeren wor den genoemd „kolonisten in opstand tegen het rijk waartoe zij behooren" dan zijn de Kaapsche rebellen zeker niets anders, en is er geen enkele re den om hen erger te behandelen dan de Boeren, zoodat er ook geen ver schil behoort te zijn in de soort van „amnestie' die aan d'e beide catego- riën wordt geschonken". „Dit Ls noodig, meent de Westm. Gazette, omdat in d/e toekomst bet HoUandpche vraagstuk geheel het zelfde zijn zal, in de Kaapkolonie zoo wel als in de andere kolonies. Het is ITenliletoia* Naar het Duitsch van CLARA YIEBIG. ïi, Professor D&mel straalde. U zult een zwanen d'obber heb ben,. zei bij tot Lena, toen bij haar die trapjes afleidde. Haar hand beefde en wa3 ijskoud); thuis was ze zoo vol goe den moed geweest, eu zoo blij. en nu was ze tóch nog bang. Als hulp zoe kend liet ze haar blik dioor de zaal dwalen.ze zag niets, alles was haar een niet te ontwarren chaos. Zwakjes, nauwelijks hoorbaar klonken d'e ak koorden der begeleiding haai- in 't oor, ze haaldie adem, twee-, driemaal. Dat is ze diaarl had Richard Bredenhofer gefluisterd, terwijl hij zijn zuster aanstiet; zijn hart klopte krampachtig. Mevrouw Allenstein vertrok geen spier, ze knikte alleen even met het hoofd. De kleine liedjes van Schumann klonken erg eenvoudig na de rui- echendls opera-aria van haar voor door de Times zeer juist gezegd, dat Engeland pogen moet de mannen, die in Zuid-Afrika hebben gestreden, te maken tot „loyale en vreedzame on derdanen." En dat moet. zoowel ten noorden als ten zuiden van de Oranje rivier gebeuren. Daarom sluit het alle straffen wegens rebellie uit tegen over een soort van strijders; want de toepassing daarvan zou de verbitte ring en de ongerustheid door geheel Zuid-Afrika verlengen. De oplossing ligt niet in het opleggen van straf fen, doch door het geven van schade loosstelling aan hen die door den oorlog geleden hebben, en in bet ne men van krachtige maatregelen om welvaart te herstellen in Zuid-Afrika. „Er kan geen leven in, Zuid-Afrika zijn, zoolang de hoeven niet zijn her bouwd, en alle voorraden aangevuld. Het leed te herstellen, geen wraak te koesteren, dat is onze plicht. Allen hebben geleden, en allen moeten sa menwerken om die verwoesting te herstellen." Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. Lord Wolseley zeide tot een redacteur van de „Daily Express", die hem kwam interviewen: „De Boeren zullen den strijd volhouden, totdat zij hun doel be reikt hebben." Lord Milner is Maandagmorgen naar Johannesburg vertrokken. Het schijnt, dat Schalk Burger ten hoogste verbaasd is geweest over het bedrijvige leven in Johannesburg: alsof er geen oorlog was. Het is naar waar heid gezegd, dat er in dezen oorlog wei nig dingen voor het nageslacht weer zinwekkender zullen wezen, dan de aan blik van dit rustig handeldrijvende en speculeerende Johannesburg te midden van de gruwelen van den oorlog. Volgens een Reuter-telegram uit Kaap stad, zijn duizend Boerenvluchtelingen uit Bethuliö te Uitenhage aangekomen. Er is hier natuurlijke sprake van bewo ners van het concentratiekamp te Be- thulië. De Portugeezen in Zuid-Afrika gaan op expeditie tegen koning Makombe van de Barue, een stam die ten Z. van de Zambesie op de grens van Rhodesië troont. De expeditie zal bestaan uit Por- tugeesche en inlandsche troepen, te za- men zeven- of achtduizend man. Uit Londen wordit. aan die „Temps'" geseind!: „Het schijnt zeker te zijn dat vóór die bijeenkomst op 15 Mei te Vereeni- ging. dien 9«n Mei te Pretoria een con ferentie zal plaats hebben van, d'e voor-: naamste Roeren-aanvoerders en ver tegen woordtigers van dte commando's met. lord) Kitchener en lord Milner, om dlefjnitief vast, to stellen die vredesvoor waarden wejke ter bekrachtiging zul len worden voorgelegd aan de verga-: dfering te Vereeniging. Commandant Prinsloo dia dloor die Boeren gevangen genomen was na zijn ondlerwerpiov aan do Engelschen, is ontsnapt en kwam Zondag te Brakfon- gangster. Zoo heelemaa] niet schit terend. De tonen kwamen en gingen, heel melodisch, maar onbe-teekenend alls geheimzinnig vogelgetjilp: ze maak ten geen indruk. De toejuiching was gering; een vriendelijk neerbuigend, kort handgeklap, en toen was 't uit. Bredenhofer sloeg als een dölle die handen op elkaar, hij wilde het succes forceeren. Het lukte hean niet. Maak je niet belachelijk, zed zijn zuster half luidt Hot. zweet brak hem uit, hij voelde een ontzettende ontgoocheling en te gelijk een wilde verontwaardiging voor liet publiek. Waarom applaudisseer den ze irüet, waarom moedigden ze dile jonge zangeres niet aan? Hij zag haar gezicht in bleeke lie felijkheid. hij zag de slanke, blanke gestalte neigen en gaan. Voor zijn o ogen omfloerste zich alles, hot bloed bonsde hom in die slapen, machinaal verfrommelde hij zijn knevel waar om zong ze niet beter? De menschen hadden werkelijk gelijk, hartstochte lijke toejuiching was hier ook niet op haar plaats Matig heel matig, ik had gedacht dat je meer smaak had'. Ik moet er kennen, dat ik min of meer verbaasd over je sta! Dit wanen die eerste zjn- hebbendlft woorden, die mevrouw Su- teln ajau na een marsch van vijf da gen." Veranderde strijdwijze. Menigten zal het verbaasd hebben, dat de Boeren, vooral die van de la Reij, tn den laatsten tijd herhaaldelijk van hunne, gewone vechtwijze afweken en niet ge schroomd hebben, met de grootste stout moedigheid gesloten charges uit te voe ren; de Broad Arrow, hierop wijzende, geeft er de volgende verklaring van. Het grootste gedeelte van de Engelsche cavalerie in Zuid-Afrika is slechts bere den infanterie. Men heeft den ruiter sa bel en lans afgenomen, zoodat het paard voor hem niets is dan een vervoermid del. Toegevende, dat het bezwaarlijk is een lansruiter tevens een geweer te laten dragen, was er geen reden de sabel af te schaffen, daar die zonder bezwaar aan het zadel vastgemaakt, kan worden me degevoerd. Nu men de cavalerie het blan ke wapen heeft ontnomen, kan zij ook niet meer door den schok werken teweeg gebracht door een gesloten aanval, en de Boeren dit alles wetende, zijn stout moediger geworden en ten aanval gere den, iets waaraan zij in het eerste ge deelte van den oorlog tegen onze lans- of sabelruiters nooit zouden hebben ge dacht. Tot zoover de Broad Arrow. Laten wij hierbij voegen, dat, volgens het verhaal van een ooggetuige, tn den slag bfj^ Tweebosch, den Engelsehen de schrik om het hart sloeg, toen de Boeren met getrokken sabel vastberaden op hen los stormden. Heeft hier de fantalsie den be richtgever geene parten gespeeld, dan zijn de rollen omgekeerd en heeft de Boer de sabel opgeraapt, die zijn vijand weggeworpen heeft. Zouden nu de Boe ren op hunne beurt moeten ondervinden, dat het in front aanrennen op met mo derne vuurwapenen vurende infanterie aan zelfmoord gelijk staat? Hittere pillen. Tot dekking van de enorme uitga ven, die Engeland voor Zuid-Afrika en China heeft, is door de Britsche natie aan meerdere belastingen opge bracht of zal zij hebben op te bren gen: in 1900—1901 p.st. 14.055.000 in 1901—1092 27.797.000 in 1902—1903 34.173.000 Totaal p.st 76.025.000 In drie jaa*en dus 900 millioen gul dens. De thee te dan ook belast met 2 stuivers meer per pond, tabak met 4 stuivers meer, jenever, enz. met 6 stuivers per gallon, suiker met 1 stuiver per kilo, steenkolen bij uit voer met 60 centen petr ton, en nu zal ook nog een graanrecht worden gehe ven. Voorts is de bieraccijns 60 cent per vat opgeslagen, de inkomstenbe lasting 3% verhoogd- De overige gelden zijn gevonden uit leeningen en uit het amortisatiefonds voor schulddelging welke gestaakt te. Onzijdig Amerika Het sub-comité dier commissie voor buhenlandsche aangelegenheden uit zanna vanavond' ten beste gaf. Haar woorden troffen ham als spel- dleprikken; en toch had ze geen on gelijk. Waar was Lena's poëzie ge bleven. haar zoete, onbe-schrijfeliike innemieuidiheidl die vonk. die haar zang doorgloeide, en hem tot die ziel deed spreken?! .De zwakke stem raakt zoek in groo te zaal" schreef Plappert in zijn aan- teekenboekj© „ongelukkige keus, ■goede school mag geroemd! worden". Het concert ging verder. Het heele programma werd afgewerkt man nelijke en vrouwelijke leerlingen de talentvol Ie virtuoos speeldie „Hongaar- scho Dansen" geroep van dacapo Krotoschinska liet zich nogeens hooren en oogstte razende toejuichingen. Bre- dfenhofer volgde het programma niet meer. hij zat. het voorhoofd geleund 'n zijn hand. en dorst zijn zuster niet aanzien. Hemel nog toe, komt ze nóg eens! hoorde hij achter zich zeggen. Hij schrok op, bekende, geliefde klanken troffen zijn oor. „Dasz du so krauk geworden, War hat es denn gemacht?" War machte dlicli so krank? van Schumann. Hij hadi het haar nog nooit hooren zingen hot Amerikaaasche Huis van Afgevaar digden ontving een groote (Deputatie, die kwam aandringen dat het Congres iets zou dloen ten behoeve van d» Boe ren. Hexamer, Ijd van het Duitsch- Amerikaansch Verbond, beschreef den heldenmoed der Boeren en drong aan op bet aannemen eener resolutie, waar bij president Roosevel t verzocht wordt, aan Engeland dfe sympathie van Ame rika voor de Boeren over te brengen en de hoop uit te spreken, dat de ge schillen in Zuid-Afrika spoedig zullen bijgelegd worden. Hij verklaarde dat hij dieze resolutie voorstond als repu blikein; werd zij op de lange baan geschoven, dan zou dat beteekenen het verlies van de stemmen van millioenen leden van het Verbond. Andere sprekers verlangden dat het congres er tecen zou opkomen, dat Airneriikaaasche haven gebruikt worden als Britsche opslagplaatsen. Algemeene Berichten. De „Times" verneemt uit Buenos-Ai- res: De bemoeiingen van de Engelsche gezanten te Buenos-Aires en te Santiago orn Argentinië en Chili over te halen tot ontwapening en het sluiten van een ver drag stuitten af op Chili's eisch dat Ar gentinië zich bij verdrag verbinde onzij dig te blijven aan den Grooten Oceaan. Argentinië weigert, ofschoon het ver klaart geen plan te hebben daar te in- ..tervenieeren, zoolang Chili geen gebieds uitbreiding nastreeft en zijn verplichtin gen tgenover Peru en Bolivië nakomt. De „Times" verneemt uit Valparaiso: Hoewel de mlnisterieele crisis voort duurt gelooven ingelichten aan een be vredigende oplossing van de kwestie Bo livia—Peru, De „Times" verneemt uit Peking: De Fransche gezant acht de oproerige bewe ging van het volk tegen de Christenen en tegen de mandarijnen ernstig. Ten Z. O. van Tsjlng-ting-foe is een Fran sche jezuietenzendeiing vermoord; ande re worden vermist. Op de banieren der opstandelingen staat: dood aan de zen delingen. Het staat vast, dat de afper singen van de Mandarijnen de reden van het oproer zijn. De mandarijnen per sen de bevolking groote geldsommen af boven het bedrag, dat benoodigd is voor de schadevergoeding aan de mogendhe den, ongerekend de vergoeding voor schade, geëischt door de inlandsche Christenen. Bij Zschortau is Maandagmorgen te 4 uur, door het breken van de as van den tender, de sneltrein van Mflnchen ont spoord. Twee personen, onder wie de afgevaardigde van den Rijksdag Friedl uit Bayreuth. werden gedood. De afgevaardigde Von Lama. die met. hem reisde, werd wonderbaarlijk gered. Hij seinde het ongeluk aan den presi dent van den Beierschen Landdag, die het telegram in de morgenzitting voor las Bovendien werden twee personen zwaar gewond, en vier licht gewond. De Cunard-lijn ontkent, dat Pierpont Morgan uitsluitend de contröle zal heb ben over de stoomvaart-trust. Het schip van president Loubet. de Zij stond eenvoudig en rein in het witte kleed ,die handen gevouwen, het hoofdi wat naar achteren gebogen. Geen gebrom in die zaal. geen ge- ruisch. geen programrna-gefrommel. Was ze zekerd'er van haar zaak ge- wordten. of was het maar zijn groote sympathie voor dit Ited, (Die hem be lette de gebreken te hooren? ..Dasz ich trag' Todeswunden, Das ist der Menschen Tbun; Natur Liesz mich gesun den, Sie lassen mich nicht ruhnl" De tranen schoten hem in de oogen, hij slikte krampachtig en liet het hoofd op do borst zinken. Onbeschrijfelijk roerend klonk het gezang, hij durfde niet ademhalen; als een zachte klacht stierven die slotwoorden weg, niets daarin van bitterheid of verwijt, zij begreep het lied nog niet heelemaal. O, Lena Lena! Ik heb je onrecht vaardig beoordeeld; ik geloof aan je talent; :k heb je lief, ik heb je lief! Hij had wel willen opspringen, een zalige onrust greep hem aan. Nu zong ze het tweede deel. De meester had' d!aa.rboven geschreven: „Dezelfde melodie nog zachter" Montcalm, zal in den nacht van 19 op 20 Mei te Kroonstadt aankomen. Den volgenden morgen stapt de president aan wal met zijn gevolg, opgewacht door den Czaar. De keizerlijke spoortrein zal de gasten naar Tsarskoje-Selo brengen. Op 21 Mei is de groote revue bepaald. Den volgenden dag bezoekt de president St Petersburg, waar hij de Fransche ko lonie in audiëntie zal ontvangen, 's Avonds een galavoorstelling, waar het keizerlijk echtpaar en de president te genwoordig zullen zijn. De gasten reizen 23 Mei weer naar Kroonstadt. Daar zal president Loubet gastheer zijn van den Czaar en de Czarina op de Montcalm, 's Avonds wordt de terugreis naar Frankrijk ondernomen. Te Barcelona heeft de politie twee werklieden in hechtenis genomen, die pogingen in het werk stelden om een weverij, waar 400 arbeiders aan het werk waren, in de lucht te doen vliegen. Een telegram uit Bermuda meldt, dut een krij^so-evangen Boer. genaamd Bosch, is doodgeschoten bij een poging tot, ontvluchting. De Belgische Kamer heeft het wets ontwerp tot' goedkeuring der BrusseL sche Suiker-conventie aangenomen. In den Duitsch en Rijksdag had Maandag de eerste lezing plaats van die Brusselsch© Suiker-conventie en die: suikerbelasting wet. Binnenland. De toestand der Koningin. Dr. Pot verliet Maandag het paleis te ruim 9 uur en ook omstreeks dien tijd keerde prof. Kouwer naar Utrecht terug. Een inmiddels ontboden pleegzuster kwam met den eersten trein op het pa leis. Tegen Zaterdagnacht begonnen zich in de ziekte van H. M. onrustbarende verschijnselen te vertoonen, die het noo dig maakten den arts den heer Pot, on middellijk bij het ziekbed te roepen. De dokter bleef er den geheelen nacht en liet zoo spoedig mogelijk den bij stand van dr. Roessingh en prof. Kou wer inroepen. De lijfarts kwam tegen den middag aan, de Utrechtsche hoog leeraar tegen half vier 's namiddags. De vrees voor complication werd steeds grooter en de toestand werd hoogst ern stig ingezien, zooals in het paleis maar al te duidelijk was waar te nemen. H. M. de Koningin-Moeder en de Prins moeten in die bange oogenblikken aan hevige gemoedsbewegingen ten prooi zijn geweest en allerwege heerschte in het Paleis ontsteltenis. De Koningin werd tegen den laten avond onrustig en scheen zwaar te lij den. Eerst nadat de geneesheeren zeker waren van het feit. Maandagochtend per bulletin bekend gemaakt, trad kalmte in. Vooral tusschen 10 1/4 en 11 uur Zondag avond moeten er zeer kritieke oogenblik ken zijn geweest. De berichten dat, ondanks dit hevig lijden, de toestand nu bevredigend is, brengt weer eenige ontspanning in de geschokte gemoederen. „Die Tage sind vergangen, Mich heilt kein Kraut. eter FE Und aus d'em Traum, dom bangon, Weckt mich ein Engel nur". Hij schreide heele tranen, in een overprikkeling van gevoel; zoo had hij niet meer geweend sedtert zijn jon genstijd. Mevrouw Allenstein schoof heen en weer. ze had het publiek zitten mon steren. nu tikt© ze haar broer op zijn knie: Je bent z/iek, Richards overdre ven nerveus; ga eens naar den dokter toe! Uit. Stoelverschujven, en opstaan, haastig dtrinrt men naar den uitgang. Ri'chard en zijn zuster waren inge sloten tusschen de menigte; nu kwam ar een heel klein beetje ruimte. Welnu Vragend bang, hoop vol keek hij haar aan. Zij haalde de schouders op. Heel lief* maar Wat maar? drong hij aan. Zij schoof haar arm door den zijne. Beste Richard, het kfm zijn dat er iets uit haar groeit, maar evengoed ook, uat er niets vau haar terecht komt. Hoe 't ook zij, met zoo'n vrouw trouwt men niet. Dat is toch geen partij! Kom. wees nu mijn goei'e, ver standige broer! Richard? Maandagmiddag bleef de algemeen# toestand bevredigend. Er was Maandag middag consult. De gynaecoloog prof. Kouwer is voorloopig weer naar Utrecht teruggekeerd, wat ook tot de gerustheid medewerkt. Dr. Roessingh blijft in deze omstan- digheden natuurlijk weer op het Loo. De Koningin-Moeder erf de Prins waren Zondag in de onmiddellijke nabijheid. Een groote angst overviel allen hij don hachelijken toestand, die omstreeks 11 uur ten einde liep. Men zag den Prins daarna nog hevig aangedaan met een der medici op het bassecour. Alles was evengedrukt. Na de crisis trad gelukkig een tijdperk van rust in. Een later bericht van Het Loo meldt- Het was Maandagavond, in tegenstelling met Zondagavond, toen ieder in angstige spanning verkeerde, heel rustig ten Pa- leize. Na de meer geruststellende bulle tins ging men den avond blijkbaar met meer vertrouwen tegemoet en tot op c'it oogonblik alle omstandigheden wijzen er op schijnt de toestand van H. M. de Koningin onveranderd te zijn. De beide geneesheeren vertoefden in den loop van den avond nog aan het ziekbed van Hare Majesteit. Nader blijkt dat levensgevaar heeft bestaan. Thans is echter de noodwendige operatie zonder moeilijkheden volbracht en blijven de algemeene verschijnselen op afwezigheid van onmiddellijk gevaar wijzen. Er moeten tot dusver gelukkig geen koortsverschijnselen zijn waargeno men. Hoeveel teleurstelling deze gebeur tenis ook moge verwekken, de dankbaar heid mag groot zijn, dat onze Koningin behouden is. In den staat van onzekerheid ,die Zon dagavond en den daarop volgenden nacht ten Paleize heerschte, is de tele- graphische gemeenschap tusschen het Loo en Den Haag, die wegens den Zon dag aanvankelijk gesloten zou zijn, op hoog bevel heropend, ten einde eventueel in verbinding te zijn met Hr. Ms. regee ring. De meerderheid der Engelsche bladen gaf Maandag-morgen een extra-oplage, om het bericht mede te deelen van den ge vaarlijken toestand der Koningin. Het bericht wekt in alle kringen de warmste sympathie, en ernstige hoop wordt gekoesterd dat het krachtige ge stel der jonge Koningin haar in staat za' stellen de zwakte, die van haar toestand het gevolg is, te boven te komen. Met bezorgdheid worden nieuwe be richten te gemoet gezien. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Engelseh departement van buitenland- sche zaken bracht Maandagmorgen een bezoek aan den Nederlandschen gezant te Londen, ten einde berichten in te win nen over den gezondheidstoestand der Koningin. Verschillende ministers en diplomaten lieten hun kaartje bij dertegatie achter. Peuter seint de volgende uittreksels uit artikelen welke verschillende huiten- landsche bladen aan de ziekte van de Koningin hebben gewijd: Hei „Journal des Débats" verklaart zich aan te sluiten bij den weusch van het Nederlandsche volk, dat de jonge Hij mankte zijn arm los. En a! kwam er nu eens niets van haar terecht, haar ziel is er toch. haar eigen Lk. Ik trouw met haar. Het bloed! steeg hem naar h,«t hoofd. Je moest j.e schamen, zoo nuchter-practisch te redeneeren; jij, een vrouw! Haar gelaat vertrok even en veran derde van kleur Wij zullen allemaal tegen dit huwelijk zijn; morgen schrijf ik dladelijk oom. Herman, hij zal je ja koppigheid wel afloeren! Ga jo gang! zei' hij fier en wh haar den mantel om. Adieu! Hij gaf haar geen hand, zijn gezicht was ijskoud. In de artiestenkamer stond Kroto schinska; ze had 'n heerlijken bouquet in haar handen en draaide horn co quet heen cn weer. Voor haar stond een meneer te glimlachen en te buigen, met een dlonker uiterlijk, een bleek, vrouwelijk gezicht en scherpe oogen. Uitstekend, mejuffrouw, prach tig. werkelijk prachtig, sprak hij zacht en overredend. IJ moet er maar eens ernst' over nadenken, wijst u aanbod niet lichtvaardig van de hand/ Hoeveel vraagt u? Twintig orocent, auders niels!

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1