3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Abonnementen en Advertentiëu worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn, te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31M* Faubourg Montmartre. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 öte,; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem ie de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Gent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122* Intercommunale aansluiting. fggigR*. Wegens den Hemelvaarts dag',zal het eerstvolgend nummer Vrijdagavond verschijnen. Dit nummer beBta&t uit zei bladzijden. Baarlen 's Dagblad van 8 Mei 1) evat e. a.ï Beschrijving van de bijeenkomst te Klerksdorp, Uit Zuid-Afrika, Parlementaire Praatjes, Hoe de dappere oude zeelui aten. Politiek Overzicht. De correspondent van de „Daily Te legraph" Bennet Burleigh, geeft per brief een beschrijving van de bijeen komst te Klerksdorp; en daarin zegt hij, met volkomen zekerheid te'w^,en wèiko voorwaarden de Boeren hebben gesteld'. „Zij spraken hun verlangen uit naai vrede on hun bereidwilligheid om den strijd op te geven, daar de voortzetting ervan hopeloos was, en alleen lei den kon tot nog meer onnoodig vernielen van eigendom, en verlies van kost bare menschenlevens. Het land' heelt ■rust Jioodlig om dien algeheel en onder gang te voorkomen. Onder zekere voorwaarden waren zij bereid de wa pens neer te iarrgen en die souvereim- teit van Engeland over ZuidrAfrika, met inbegrip van de Z.-A. Republiek en van dien Vrijstaat, te erkennen. „De baiidle onafhankelijke Znid-Afrt- kaansche Republieken zouden dus op houden te bestaan, doch zouden onder de Engelsche vlag. binnen een bepaal den tijd, als autonome staken worden hersteld. De gTens voor dat herstel zou gesteld worden op een jaar; aan hen die de wapenen hebben opgevat zal het kiesrecht niet ontnomen worden. Een zekere som, geraamd op een tot dime millLoem pond sterling, zal wor den toegekend voor het opbouwen der hoeven, het aanschaffen van benoo- digd'hed&n en het aanvullen van den veestape' Verder zal geheele amnes tie worden ""Pissevien aan alle rebellen, uit die Kaapkolonie, Natal en andere kolonie©, die de wapen© hebben opge vat; geen burger- of andere rechten zullen hun worden ontnomen". Da correspondent voegde er bij: De Transvalere waren van meenilng dat met of zondier voorwaarden), die oorlog moest eindigen; en dat zij zich wilden •overgeven, vertrouwende op Enge land'» edelmoedige behandeling van overwonnen vijanden. De Vrij staters daarentegen waren het daarmede niet eens. Do loyale kolonisten zijn van mee ting. dat "ecrn voorwaarden moeten worden toegestaan, en dat de onvoor waardelijke overgave de eenige eiseh Ss door Engeland te stiellen. ..In officieel© kringen", zegt Bennett Burleigh verder, „heerschen twee mee ningen. De een© groep wjl aan den oorlog een einde maken, ondier elke mogelijke voorwaarden. De andere wil den striid voortzetten, en dien oor log doen eindigen nnet het uitsterven van den vijand .opdat hem geen gele genheid meer zou worden gegeven, den strijd ter s-elegenier tijd opnieuw te beginnen, wat nu reedis dtoor een aantal Boeren wordlt voorspeld". Kort na die bijeenkomst te Klerks dorp vroegen de Boerenleiders vol gen© het verhaal van Bennet Bur leigh dat lord Kitchener of iemand andere zou lcomen om te beraadsla gen over de punten die onaannemelijk werden geacht. De generaal-cornman- diant noodü'gdie d'e Boeren uit, met hem te Pretoria te komen, ©pa-eken. Dat geschiedde, en zoo hadden d'e lei diers een onderhoud met Kitchener en Mi'l- ner. Bennet Burleigh zag de Boeren lei ders herhaaldelijk; en zijn indruk is: „De vrede is nabij en heel zeker". po „Daily Express' 'verneemt, dat Kilckdnen den Boeren die volgende voorwaarden heeft aangeboden: lo. Een soort zelfregering of home- rule; 2o. Gratie voor alle rebellen, bij ge legenheid1 dier Kroningsfeesten; 3o. Benoeming van dlrie Boeren als leden van den nieuwen Zuid-Afrikaa.n- schen Kolonialen Raad; 4o. Een leening van tien millioen pond sterling voor het opbouwen van de verwoeste hoeven; 5o. Beo-roeping van het besluit be- (ateffesidie die confiscatie diér eigendom- ma»; 6o, Terugkeer der. .ftevangonen Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrifea. De Tiirn«e>3"-correspondent te Pre toria zegt: Bet land is thans in ons bezit. Wij kunnen daarom wel am nestie toestaan aan een paar honderd misleidde rebellen; maar een datum waarop de autonomie zal worden in gevoerd kam thans nog niet worden vastgesteld'. Bet EngeLsch moet de offlcieele taal worden; Nederlandsch kan wordlen toegelaten, maar van ge lijkheid der beide talon kan geen sprake zit- De toekenning van sclia- dbdoosstelling voor de verbrande hoe ven mag geen struikelblok zijn voor de regeling. Een telegram van lord' Kitchener uit Pretoria meldt, dat volgens berichten van de colonnes in de afgeloopen week 10 Boeren werden gedood, 122 gevan gen genomen, en 14 de wapens hebben neiergelelgid. Bovendien werden 106 geweren en 1600 patronen en eenige voorraden buit gemaakt. Kolonel Cooper, de commandant van de versterking die naar Port Noi- loth gezonden 's, verdreef de Boeren A-art dien Stein kop, de eenige versterkte positie op den weg naar (Jokiep. De colonne die. Ooltieip bevrijdde, vocht den 27en en 28en April. b tem kop, dat door die Boeren sterk bezet was, is thans door de Engelschen genomen. D,e Rriitische verliezen bedroegen in beiidjs diagen 6 man gedood en man gewond. De Boeren, die hevige ver- Liezen ladleai, zonden naar de Rritsche linies om medische hulp. In de laat ste week werden van Kaapstad verster kingen gezonden. Kolonel Rochfort d!ie in den Oranje- Vrijstaat samenwerkt met de poliue- I troepen in de districten Hoopstad en Bloemhof joeg de diaar aanwezige commando's uiteen. De colonne van Bruce Eamilton die ten zuiden van de lijn Hfeideiberg- btander.ton, die Vaal overtrok, nam 87 Boeren gevangen in de nabijheid van de blokhui'zeniiinie van Heilbron, De colonne van kolonel CoJenbran- dlc-ir heeft in. Noord-Transv aai de ope ratie hervat. tegen Beijers. wiens com- mandlo aanzienlijk verminderd' is) De colonne van Ian Hamilton heeft een aanzienlijke strook ten Western van Klerksdorp schoongeveegd; dit gebied is thans van vijanden ontbloot, wat die toekomstige operatiën zal vergemak kelijken. In het Engelsche Lagerhuis deelde minilster Chamberlain mede, dat voor stellen gedaan zijn, die door de Brit- sche regeeiring zijn goedgekeurd, tot overdracht van een gedeelte van het grondgebied der Zuid-Afrikaansche Republiek aan Natal. De oppervlakte van dit gebied is 7000 vierkante mijlen. De bevolking be draagt 8000 zielen, meest allen van Hollandsche afkomst. Algemeene Berichten. D© „Times" verneemt uit Buenos- Aires: De President heeft gezegd dat een bevredigende oplossing van liet geschil niet. Chili waarschijnlijk is. Frankrijk heeft Tripolis aan Italië weggegeven, d. w. z. zoo beschikken de diplomaten. Maar die Turkse he Sultan, die er cte eigenlijke souvereiu van is. toont voor die zooveeiste maal dat h;: soms nog wel eens uit den hoek kan schieten, en zendt een paar diuizend troepen onder in Duitschland opgeleide officieren naar Tripolis. Dat kan nog „hommeles" geven. H.et te> Liverpool verschijnende Journal of Commerce" zegt, dat de Gunard-lijn tot de stoomvaart-trust is toegetreden. D© ..Daily Express" zegt, dat de Cu- nard-lijn tot de combinatie zal t.oetre- dien, tenzij die Regeeritig de subsidie met eenige duizenden, ponden sterling verhoogt. Volgens een telegram uit Athene aan de Polit. Korrespondenz heeft prins George van Griekenland ver klaard, dat de annexatie van reta bij Griekenland slecht een quaestie van tijd is. Europa wacht een gunstig oogenblik a.f. De prins zal dit jaar opnieuw een bezoek brengen aan de Europeesche hoven. De Compagnie diu Nord deelt het volgende mede: Een trein met pelgrims, komende uit Mouscron (België) en bestemd naar Lourdes, derailleerde door een onbekende oorzaak op een open tra ject nabij Moyenneville, tusschen Amiebs en Compriègne. Eu- moeten dooden en gewonden zijn. Ingenieurs en een aantal geneesheer en begeven zich ter p.laatse. Volgens een ander bericht zijn er bij het derailllement 9 personen gedood en 11 gewond. HetDeensche Landisthing, als comité geconstitueerd, heeft rappor uitge bracht over den afstand van de West- Ind. eilanden aan Amerika. De meer derheid der rechterzijde houdt vast aan het tot dusver door het Landsthing aangenomen besluit, een definitieve beslissing uit te stellen tot na de ver kiezingen voor den Kolonialen Raad- Alle andere partijen gaan mede met liet besluit van het Folkething, dat d© aanneming, van het voorstel tot afstand der eilanden aanraadt, op voorwaarde dat de meerderheid der eilandbewoners zich vóór den afstand verklaart Éen telegram uit St. Thomas meldt dat een uitbarsting van den vulkaan Montagne-Pelëe op Martinique aan houdt. De lava verwoestte de fabrie ken van Guérin, ongeveer twee mijlen van St. Preire. Zelfs loopt het gerucht dat ongeveer 150 personen zijn omge komen en. dat er een groote paniek heerschl te St. Pierre. De president der republiek San Do mingo heeft door de omwenteling zijn ambt verloren. De rust is hersteld in de hoofdstad. Stadsnieuws. Haarlem,7 Mei 1902. Christel ij k e J o ng 1 in g s-v er. Den 1 weeden Pinksterdag zal men de dei-die feestelijke bijeenkomst in de vrije natuur kunnen bijwonen; De Ring „Haarlem" (Christelijke Jonge- lingsvereen'gingen) mag dan gebruik maken van het sehoone landgoed .Boekenrood- welwillend beschik baar gesteld door den WeiEd. Geb Heer Ted-ing van Barkhout. Behalve verschillende sprekers zul len eenige Zangvereemgingen en de Muziekafd'eelling der Haarlemse he Jen gel ingsvereeniging hare medewerking verleen en. De vergadering begint des middags 2 uur. De advertentiën en aanplak biljetten zullen nadiea-e bijzonderhe den bevatten. ZA. SM.-P e rs o n e- e 1. De afdee- litng Haarlem van den Bond' van uit Zujd-Afrika verdirevan Z. A. S. M.- Personeel, hield Maandagavond- eene spoedelschiQnd.e vergadering in het ge bouw St Ravo". In hoofdzaak was dieze viengader.ng belegd om den leden medie te dee Ie n. dat Engeland het be drag dier schadevergoeding aan d.e Staatscommissie te dan Haag heeft ter hand gesteld en deze nu aan ver schillende betrokkenen schad'estatea t.er invulling heeft gezonden. Daar het gebleken is diat enkelen dteze sta ten wel, anderen ze niet ontvangen hebben, raadde het bestuur de leden, welke nog niets van de Staats-commte- 9ie gehoord- hadden, in hun eigen be lang aan alsnog zoo spoedig mogelijk aanvraag om schadiestaten te doen. Daarna werd die vergadering geslo ten. Excursie. De leden der Tech nische Vakvereeniging Haarlem zullen morgen Donderdag de lichtfabrieken gaan bezichtigen. Daartoe vereeui- n zij zich dies morgens be half negen aan d'e Amsterdamsche Poort, om van dlaar gezamenlijk naar het terrein te wandelen Te elf uur neemt de algemeene ver gadering in het. Bron gebouw een. aan vang. In hoofdtaak is deze vergade ring aewijd' aan huishoudelijke zaken. Onder meer zal wordten voorgesteld den naam van Technische Vak vereen ï- gjngen te veranderen in Bond van Technici. He oirgeli n de Groote Kerk alhier zal, sedtert het voor de laatste maal werd' schoongemaakt en nagezien nu ruim 30 jaar geliedien opnieuw een belangrijke schoonmaak behoeven waarvan de kosten door dien orgelma ker Witte te Utrecht, op meer dan 10,000 worden geraamd. Het orgel behoort, naar men wel licht weet. aan d'e gemeente Haarlem, zoodat deze de kosten geheel of groo- tendeels zal hebben te dragen. Vermoedelijk zal die herstelling in den winter geschieden, wijl hiermede vele maanden gemoeid zullen zijn. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Dat onze gemeente met haar tijd meegaat, blijkt weer ook Meruit, dat 'zii -eafrstdiaacis haar gemeente-reini gingsdienst en een pneumatisch toestej. voor zekere nachtelijke werkzaamhe den zal krijgen. De vuilnisbelt komt op een terrein iu d'e gem. Velzen aan die „Delft" waar zij voor niemand hin derlijk kan zijn. Ook wordt sterk ge dacht over een doelmatige ri-oleermg in de gei neemt e. Een en ander zal wel een leening noodzakelijk maken, doch deze zal de belastingplichtigen wel niet al te zeer behoeven te drukken bij de sterke uitbreiding onzer ge meente. Overveeii. Voordoopig zijn de dlrukke werk zaamheden a.an de lijn der H. IJ. S. „HaarlemZand voort" geëindigd. En naar wij uit co ede bron vernemen is e-r vooreerst ook nog geen sprake van het rijden met dubbel spoor. Wel is die baan ervoor op gewenschte breedte gebraoht maar eenvoudig omdat de Mij. op een gedeelte der lijn waar met 't oog op liet, a.s. sneltrei-nverkeer bochten en hellingen moesten ver flauwd) worden, een enorme massa zand beschikbaar kreeg, die zij uitne mend nu kon gebruiken voor de ver- breedi-mg van een ander gedleelte dar lijn en van slooten erlangs. Dubbel spoor zal eerst dan worden bereden wanneer ovea-eenkomstilg de concessie- voorlwaardien het rei zigersv ervoer Haarlem-Zandvoort een zekere hoogte bereikt heeft. Heemstede. Voor reken'Üng van de heeren G. S. van B-akel en W. Droger zullen alhier aan de Meerweg 4 bur gerhuizen worden gebouwd. Het werk daarvoor is opgedragen aan den heer E. van Luijken, timmerman alhier. Bennebroek. Openbare vergadering van de gemeen teraad op Woensdag 7 Mei 1907. des na middags te 8 ure, ter behandeling: 1. üitloting 2 aandeelen leening 1877. 2. Verzoek subsidie v. d. daarstelling van palen in de Ringvaart. 3. Voorstel oninbaarverklaring, belas ting dienst 1901. 4. Voorstel verhooging bezoldiging ge meente-geneesheer. Bij zekere N., op de grens van Hille- gom en Bennebroek, is een begin van brand ontstaan, dat zich voor een oo genblik dreigend liet aanzien, maar ge lukkig door flink optreden van de buren kon worden gebluscht. De schade is niet onbelangrijk, Hillesom. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in de maand April iricolesd 3214 455 en terugbetaald f 1538.95. liet laatst, uit- - --even boekje draagt het nummer 1260. Zand voort. Door B. en W. zijn goedgekeurd' tweo bouwplannen, en wel één voor het bouwen van twee woonhuizen, waar van één met winkelhuils. aan een der nieuw aan te leggen straten bij het z.g Schuitengat en die Pakveldstroat, en één voor het bijbouwen van een zij kapel aan die kerk dier r.-k. gemeente alhier. Bedoelde zij-kapel zal aan de Westzijde dier kerk worden aange- bouwdl. Mej.B. J. Mulder, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs alhier, is door B. en W. overgeplaatst van school A aan den Hoogeweg naar school B aan het Schoolplein. IJmuiden. Twee nieuwe wegen zijn hier aan gelegd en in gebruik genomen; de eene is het verlengde van do Kanaalstraat en leidt naar do Visschershaven en de tweede loopt van hol station naar den zeeweer Deze laatste vonnt een veel kortere verbinding met den weg naar het strand; hij was hoog noodig ge worden door de uitbreiding van d'e Vi sschersh av en. De berghaven voor het bergmate- rieel, die op den plattegrond van Y- muiden aan de noordziide van het ka naal geteekend staat, zal nu waar- ~ach.i:"1;:k toch aan den zuidkant ko men en vermoedelijk bij de zuidpier in de buitenhaven uitkomen, waardoor d'e groote scheepvaart niet zooveel lost moer zal ondervinden van d<e talrijke visschersvaartuigen, die dikwijls liet kanaal bijna onbevaarbaar maken. Binnenland. De toestand der Koningin. Van Het Loo wordt gemeld: De gedrukte stemming, die sedert Maandagochtend hier heerscht, is nog niet geweken. Stelden de berichten Maandagmiiddag ietwat gerust, het bulletin van Dinsdagochtend heeft den indruk gevestigd, dat nog niets met eenige zekerheid omtrent den' toestand van H. M. de Koningin is te zeggen en evenmin omtrent den loop dien de ziekte nog kan nemen. Uit- (eraard moet H. M. zeer zwak zijn. Maandagavond waren de beide doc toren geruimen tijd ten paleize en in de onmiddellijke omgeving van de Koningin. Dr. Pot. keerde eerst laat in den avond huiswaarts, terwijl de lijfarts bet paleis nog niet heeft ver laten. De temperatuuifsverhooging moet reeds in den vooravond te duch ten zijn geweest, Van Hr. Ms. particulieren secreta ris vernam meu, dat heit bericht, dat erbij II. M. de Koningin een operatie zou hebben plaats gehad, van allen grond ontbloot is. Ter voorkoming van onjuiste opvat tingen om trient. den gezondheidstoe stand van H. M. de Koningin is het noodig op te merken, dat de berich ten buiten de officieele bulletin© om, niet steeds overeenkomen met den feitelijken toestand, .zoodat die be richten onder reserve moeten worden aangenomen. Van heit Loo wordt nog van Dins- dhgavond gemeld: Uit verschillende omstandigheden mag wordfen afgeleid dat dB genees- heeren op diit oogenblik met eenige oneerdere gerustheid het ver-loop dei- ziekte van de Koningin afwachten. Bleven de dloctoren Maand'ag steeds voortdurend ten Paleize. heden kon dB lijfart© op verschillende oogenblik- ken bujten de Vorstelijke woning ver wijlen. De Prins heeft weer de lessen van zijn leermeester, d'en heer Kronenberg, gevolgd. Wanneer in d'e berichten bevatten de bijzonderheden omtrent den toe stand der Koningin gesproken is van een operatie dan was dit woord gebe zigd in d'en zin dat daarmede aange duid moeten worden de verrichtingeu en handelingen van do geneesheeren in de omstandighed-en als waarin d'e zieke verkeerde en was het geenszins de bedoeling daarmedie fce zeggen dat een speciale heelkundige kunstbewer king zou hebben plaats gevonden. Volgens een telegram uit Scliwerin was groothertogin Marie, de moeder van prins Hendrik, van plan geweest Dins dag naar Het Loo op reis te gaan. maar heeft zij dit voornemen weer opgegeven, daar zij Maandagmiddag laat een tele gram kreeg van den volgenden inhoud: „Verlossing goed afgeloopen. Toestand goed. Geen koorts. Hendrik". Reuter seint nog uit Londen, dat Koning Edward een schrijven aan liet Nedcrlandsche Hof zond, waarin zijn hartelijke wensclien werden uitgespro ken voor het herstel der Koningin, Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: „De onrustwekkende lijdingen over den toestand van II. M. de Koningin der Nederlanden hebben, ook in Bel gië. en voornamelijk in het Vlaamseh sprekende gedeelte des lands, diepe verslagenheid teweeggebracht en al gemeene deelneming uitgelokt „Een Engelsch spreekwoord zegt: blood is thicker than water; in deze voor het Nederlandse he volk zoo bange oogenblikken ondervinden wij er de waarheid van, en is ook ons Neder landsch gevoel droevig ontsteld. 1-Iaar, de jeugdige vorstin, die even bevallig en aanminnelijk als met vaste hand dien scepter houdt, haar, eene jonge vrouw. die. toen niemand onder de gekroondën in een historisch eno- ment dorst oplredion voor het veron gelijkte recht, uitriep, met de leuze van haai- geslacht; ce sera inov Nas sau! haar "toch gingen van ons voTH vereering en bewondering toe. „En met voile armen droegen wij de bloemen dezer vereering en bewon dering beneden aan haren troon, on vurige wenschen vormden wij voor al heit heil en het geluk dat zij veT- dliendie. „Het noodlot dat haar zoo zwaar drukt, en het onweer dat den laatst en spruit uit het hu'is van Oranje-Nassau doet nijgen op den sterken stam, heeft d-iep medelijden in geheel Zuid-Ne derland verwekt. „And'ormaal volgt voor Hare MA jesteit diepe teleurstel ling op blijde verwachting; onzeggelijke 'pijnen wa, ren haar deel, en om hare slapen is thans de kroon der smarten die kroon der heerschappij komen vervangen. „Bij de gebeden, die allerwege i\ Nederland uit millioenen monden op stijgen voor haai- behoud, voegt onj volk uit de volheid van zijn gemoed, zijn gebed tot den Almogende, opdat Hij van het Neder 1 andsche volk een nog grootere ramp afwei-e. „God behoede, bescherme en beware de jonge Koningin!" Parlementaire Praatjes. BU de voortzetting van de discussi over het militair strufrecht, had de Twee de Kamer gisteren in de eerste plaats te beschikken over de zg. „doodstraf-amen dementen". Ik zal daarover niet in bij zonderheden treden, wat de cijfers der stemmingen betreft, doch liever de resul. taten daarvan uiteenzetten. Verworpen met zeer groote meerderheid werd het meest principieele amendement, nJ, dat van de socialisten, om de doodstraf at te schaffen. Van principieelen aard, maar in tegenovergestelde richting, was het amendement van de heeren Heems kerk c.s., nl. om, werd iemand des doods schuldig verklaard, ook de straf te doen toepassen, zonder dat de rechter op eeni ge andere wijze dan door zijn eigen oor deel was gebonden. Dit amendement is verworpen en aangenomen het rege ringsstelsel en tevens de amendementen van den lieer Van Raalte. zoodat de dood straf zal worden toegepast, indien de vei ligheid van den Staat dit vordert. Aange nomen werd mede het amendement der Comm. van Voorbereiding, dat de mili taire detentie als straf hersteld; maar dat hing aan een draadje, want het amendement kwam er met 42 tegen 49 stemmen door. Een van de meest belangwekkende ge deelten van het strafwetboek is hierme de afgehandeld en de volgende discus sie was geenszins zoo interessant als de voorafgegane. Met een paar amendemen ten was de heer Hugenholtz niet geluk, kig; zij werden verworpen. Daaronder was er oen om te beslissen bij de doodstraf geen bijkomende, onteerende straffen op te leggen, waarvan de vol trekking aan do doodstraf zou vooraf gaan. Dit amendement werd verworpen, na bestrijding door prof. v. d. Hoeven, die wees- op het verschil van een lands verrader en iemand die in drift tegen de discipline zich vergreep; het gold hier een quaestie van militaire eer waar voor de heer Hugenholtz natuurlijk niet veel voelde. Men behoeft daarvoor trouwens geen socialist Ie wezen. De Kamer ging te 3 uur in de afdeelin- gen en zal heden eerst de nominatie voor den H. Raad (vacature—Hanlo) opma ken. alvorens verder te gaan. G. Jr. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aangeno men over de Murine-Vereeniging te Hel der. Hotrnnw. Het Hof heeft den rouw aangenomen voor Z. M. Don Franciscus van As- sissi, drie dagen lichten rouw; voor Z. D. II. Hendrik XXII, regeerend vorst van Reuss, acht dagen lichten rouw; voor Z. K. H. Prins George van Pruisen, drie dagen lichten rouw alles ingaande 7 Mei. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg ia hetcandidaats-examen in de Nederl. Letteren afgelegd door mej. D. C. E. Pouw. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. G.IIuyser geb. te Blitqr (Java), op stellingen. Donderdag 8 Mei

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1