I f II. LAMP, Aspergeschalen en Tangen i Otrecht. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „ComtyinatoxJlsche Configuraties in Meerdimensionale Ruimten", de heer J. A. Carp, geb. te Geldrop. De permissie werd gegeven. In een© Friesche gemeente viel de zer dagen het volgende voor. Eone zangvereeniging gaf eene uitvoering: de burgemeester had permissie gege ven tot één uur. Toen dit uur gesla gen had', verscheen de politie; doch de dames en heeren hadden geen zin te vertrekken. De agent wist niet hoe te handelen. Een der lieeren gaf hem den raad den burgemeester om verlenging der permissie te vragen. „Maar menheer slaapt'" zei de agent. Echter, ten slotte besloot hij toch Z.E Achtb. maar op te bellen en den toe* siand mede te deelen. En, de permissie werd verleend. Aangehouden. Maandagavond is te Scheveningen in zijne woning gearresteerd een brieven besteller. verdacht van verduistering van door hem voor de posterijen ontvangen gelden tot een bedrag van 600 Het gestolen kind. In het „Politieblad" vraagt de offi cier van justitie te Rotterdam opspo ring van den woonwagen van W eiss. Dit" is de wagen, waarin zich het ge stolen kindi bevinden zou. Het gezin bestaat, behalve uit ge noemd kindt, uit een oudten man en vrouw en twee groote zoons. Het ge zin vertoont, met uitzondvring van het meisje, een Zigeunertype. Ieder, die iets omtrent plaats of richting, waarin de wagen vertrokken i-3. weet, zal f-oed doen hiervan on verwijld' den officier van justitie te Rotterdam in kennis te stellen. Voor de Roeren. De Maandag te Delft gehouden col lecte voor de slachtoffers van den Transvaalschen oorlog heeft opge bracht f 1560, waarvan die helft komt ten voordeel© van „Alcmaria" en de andere helft voor het Middelburgsche D ames-comité Lichting 1805 en 1806. De afdteelingen dier Tweede Kamer hebben tot raoporteurs over het weis- voorstel-Lohman c. s. betrekkelijkoe vrijstelling der lichtingen 189o en loJb van herhalingsoefeningen, benoemd dte hoeren Van den Berch van Heem stede. Van Dedem, De Riddter, Seret en Van Gijn. verkregen aoor schenkingen, legaten en bijdragen der firma, zullen dienen om de pensioenen van hen, die kinde ren te hunnen laste hebben, en die wegens gering aantal dienstjaren geen aanspraak hebben op vol pensioen, te verhoogen. Nog heeft de firma voor het jaar 1901 f 16.000 geschonken als winst aandeel aan de werklieden der fabriek Circa f 11.500 zal hiervan geboekt worden op hoofd B van de leden der 2e afdeeling; f 2500 zal gebruikt wor den voor drie vacantiedagen met be houd van loon, terwijl do rest in de kas der vierde afdeeling komt. a.s., zijn de groote eere-medaiites be schikbaar gesteld door de Koningin en Koningin-Moeder en Prins Hendrik, mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin, het gemeentebestuur van Am sterdam, terwijl de Vereeniging ter be vordering van het Vreemdelingenverkeer behalve zes medailles, eene belangrijke subsidie heeft toegestaan. Weor terug. Een kanarievogel van iemand te Loosduinen ontsnapte i4«t zijn kooi en verdween in de bosschen van „Ockenburg" op bijna een half uur afstand. Den volgenden morgen ech tar zat het diertje weer in het venser, pikte tegen de ruiten en vloog toen men de deur opende, zijn kooi weer binnen De lentelucht was hem blijk baar niet bevallen. INGEZONDEN MEDEÜEE- LINGEN. 30 cents per regeL De Pastilles van Vichy- Etat. Het komt zeer dikwijls voor dat de spijsverteringen langzaam, moeielijk zijn. men heelt maag zuur. Somt d veronachtzaamt men ze; dit is een te grco'er ongelijk, daar het zoo gemakkelijk is zulks te verhelpen. Hiertoe zijn inderdaad eenme Pastilles Vieliy- Etat voldoende, dat wil zeggen, \an deze Pastilles vervaardigd met het zout Vichy-Etat óf natuurlijk zout getrokken teVichy uit de bron nen, Célestins, Grande Grille en Höpitalmen moet deze Pastilles niet met andere verwisselen. De Echte Pas illes Vichy-Etat worden slechts verkocht in metalen ver zegelde dooien voorzien van het merk Vichy-Etat. Een goed middel tegen inbrekers De schoenwinkelior R. J. Roeterink ait de Jacob Catsstxaat No. 102, te Rotterdam, meende in den nacht van Zondag op Maandag onraad aan zijn winkeldeur te hebben gehoord. Hoe wel niet zeker van. zijn zaak, besloot hij in ieder geval maatregelen te ne men, en zoo plaatste hij ook gisteren avond na sluiting een trapleer tegen zijn Winkeldeur, aan die binnenzijde. Gisterochtend omstreeks 5 uun; schrik te het gezin van den winkelier door een harden slag uit die slaap op. Men liep naai' dten winkel en daar bleek het dat de omgevallen trapleer den elag had veroorzaakt. De winkeldeur was met een vaflschiem sleutel geopend en de straat opkijkende, zagen die' be woners een ëind verder een paar ke rels om een hoek verdwijnen. Ook zij hadden het dadelijk op een loopen ge zet toen zij bij hun poging om de ge forceerde deur te openen, den slag hoorden. Een hondenkerkbof. Wij lezen in de Amsterdamsche bladen: In tegenstelling met het buitenland, waar men reeds op sommige plaatsen hondenkerkhoven heeft, zooals o. a. te Asnières bij Parijs, waarvan zeer druk gebruik gemaakt wordt, heeft men er hier nog niet aan gedacht een gelegen heid te maken om onze trouwe vrienden, die ons gedurende hun leven zoovele blij ken van gehechtheid gaven, na hun dood te bewaren en te begraven op een plek. waar zij veilig liggen en waar zelfs het een of ander herinneringsteeken de ge dachte aan hen levend houdt. „Om in deze leemte te voorzien, en ge legenheid te geven alle kleine dieren, zooals honden, katten, vogels enz. te be graven, heeft de beer A. J. Fransen, ei genaar van „Rozenlust", aan den Spaarn- dammerdijk, een mooi stuk grond aan zijn tuin bestemd om daarop een hon- denkerkhof te vestigen. Tusschen bloe men en heesters besloten. Is deze grond voor dit doel zeer geschikt, dicht bij de stad en gemakkelijk te bereiken. Nu kun nen gegadigden met bovengenoemden heer contracteeren voor een plaats van één, twee of meer meters. Men stelt zich voor drie klassen te maken, en de tijd zal moeten leeren of het mogelijk Is ook in Amsterdam, evenals in Asnières en el ders langzamerhand een vast en blijvend hondenkerkbof te krijgen". Ziekteverzekering. Naar men mededeelt, heeft zich eene commissie gevormd om het denkbeeld van den heer J P. Haanschoten te Amers foort: ziekteverzekering voor rijks- pro vinciale en gemeente-ambtenaren, nader zit te werken. Binnen niet te langen tijd <al deze commissie eene oproeping doen aan alle ambtenaren om zich bij deze nieuwe Instelling aan 1e sluiten I Barteljorisstraat 22-24. in groote benzo. Lit de Arbeiderswereld Een nienw fonds. Uit Hengelo wordt aan de Zw. CL gemeld: Door wijlen mevr. DraijerBraat te Arnhem is eenigen tijd geleden voor de werklieden der machinefabriek al hier f 10.000 vermaakt. Aan de firma werd overgelaten deze gelden ten ba te der werklieden te besteden. De fir ma heeft thans onder goedkeuring van de leden dtex „Kern" besloten, dat deze gelden den grondslag zullen vor men van een nieuw fonds het Drnij- arsfoude. De renten van dit fond*. BINNENLAND De werkstaking der timmerlieden te Groningen is begonnen, en het laat zich aanzien, dat zij lang kan duren. Er Maandagavond nl. eene niet-openbare vergadering van timmerbazen gehouden, waarin met 71 tegen 5 stemmen besloten is, de eischen der gezellen niet in te wil ligen. Dit besluit, zoo werd verzekerd, staat onherroepelijk vast. De werkstakers op hun beurt zijn vast besloten, niet eerder aan het werk te gaan, voordat minstens twee derde ge deelte van hun aantal, d. i. ongeveer 200, hunne eischen hebben zien ingewilligd. De werkstaking bepaalt zich in hoofd zaak tot de bazen, die werken aannemen. Minder of In 't geheel niet doet zij zich gevoelen bij die bazen, die zich met klei nere karweien bezig houden, en onge veer 't heele jaar door een vast personeel aan 't werk hebben. Ten gevolge der werkstaking staat het timmerwerk aan eenige in aanbouw zijnde openbare gebouwen stil. Geen enkele wanordelijkheid heeft plaats gehad. De firma Van Heek nam weder G nieu we arbeiders in dienst, van wie één in de spinnerij en 5 in de weverij zijn plaatst, 't Is in de stad zeer rustig. De collecte voor de stakers en uitge- slotenen aan de fabrieken bracht Maan dag op f 1479 28. Dinsdag verscheen vanwege het orga nisatie-comité nogmaals een oproeping tot steun, aan de mede-arbeiders en de burgers van Nederland gericht. Leger en Vloot. Naar men verneemt, zal de tuniek 1 Juli e.k. bij het leger worden ingevoerd met behoud der korte jas. Onderwijs. Middelbaar Onderwijs. Het eindesamen aan de hoogere bur gerscholen werd in 1900 afgelegd door 014 leerlingen der h. b. s. met 5-jarigen cursus; van dezen verkregen 537 het verlangde diploma; de overige 77 wer den afgewezen. Onder de gediplomeer den waren 19 meisjes. Bovendien is nog door 27 jongelieden die het on derwijs aan de hoogere burgerschool niet hadden gevolgd, aan het. eindexa men deelgenomen. Aan 11 van h,en kon het diploma warden uitgereikt, terwijl IC werden afgewezen. De maatschappelijke bestemming der ge slaagden is de volgende: Universiteit 50. officier. 30, officier van gezondheid 1. ar;s 80, posterijen en telegrafie 6, handel 42. eleetro-tech- ificus 2. consul 2, notaris 4. Polytech- ische school te Delft 147,id. te Aken 4 id. te Hanuover 1, apotheker 22, werk tuigkundige 7. belastingen 11, regis tratie 5. handelsschool 5, marine-ad- m nistratie 7, journalist 1, kunstschil der 1. fabriekswezen 15, naar Argen tinië 1 mij netting eniëur 1 essayeur- gouödelverij in Colorado 1, chocola de-industrie te Covenlv 1, Rijksveeart senijschool 5. chemie 5. ijker 1. ge- meente-adm'inistratïe 2. bierbrouwerij 1, tooneelschool 1, tandarts 2, onder wijs 13, aannemer 1, Rijkslandmeter 15. huissmeden 1. landbouwschool 5, middelbare school in Duitschland 1. spoorwegen 13, teekenaar-artiste 1. kantoor 1, toonkunstenaar 1, in dienst, bij het reservekader 3. op school ge bleven 26. Van de 77 niet-geslaag- den zijn op school gebleven 30. naar een andere hoogere burgerschool ge gaan 3. Do bestemming der overi gen is: handel 4, Italiaansche Lloyd 1. post en telegraphie 4 eindexamen Rolduc 1, officiei' 4, leeraar middel baar onderwijs 1. Staatsspoorwegen 1, scheepsbouwkundige 2. werktuig kundige 2, belastingen 1. onbekend 23. Aan de Nederlandsche school voor nijverheid en handel te Enschede werd itei eindexamen afgelegd door 7 leerlingen, van de nijverheidsafdee ling. die allen werden toegelaten. Ilert. aantal scholen voor mi ddelbaar onderwijs aan meisjes, evenals haar aard, bleef gedurende het verslagjaar onveranderd. De duur van den cur sus is overal 5 jaren (alleen te Deven ter 4). Het .a;ii al leerlingen voor vol ledig onderwijs bedroes 1647, of 52 meer dan het vorige jaar; dat voor en kele lessen bedroeg 59 of 16 minder dan een jaar te voren, het aantal dei- leerlingen klom dus met 36. Onderwijs in gymnastiek werd n'iet ge gewen aan de openbare school te Amsterd'am en aan düe te Haarlem Het getal- der uitgereikte einddiplo ma's bedroeg 169, waaronder 24 on volledige voorkomen. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. De moord te Bnssum. J. v. d. Heijsteeg, door de Amsterdam sche rechtbank tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens den moord op Mina do Leeuw ten huize van den herbergier Speller te Bussum, be rust in dit vonpis en heeft geen appèl aangetoekend. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde Dinsdag drie jongelui, dio door een agent van politie zoo goed als op hee- terdaad werden betrapt in een steeg, den Watergang tusschen den Kloveniersburg wal en de St. Antonlebreestraat, terwijl zij poogden in te breken tn het huis van den koopman Boas, tot gevangenisstraf fen van 5, 4 en 4 Jaren. Letteren en Kunst. Voor den natlonalon en internationalen zangwedstrijd, uitgeschreven door „Or- nhéon" te Amsterdam, tegen September Het middel hielp. Verleden jaar Juni was schout-bij- nachi Lord Charles Beresford onderge zagvoerder van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee. Hij schreef toen een brief aan Arnold White, waarin hij zei- de, dat als er op dat oogenblik oorlog kwam hij zijn vlag zou neerhalen, aan gezien er met de door en door slechte inrichting van de marine in de Middel landsche Zee niet te vechten was; o. a. was er een geheel onvoldoende voorraad steenkool. Die brief werd openbaar ge maakt. Groote verontwaardiging aller- wege over zoo'n brutale daad tegen de discipline. Een officier van zoo hoog ge zag, die de ernstige gebreken in de mi litaire inrichting van zijn land openbaar maaktel Arnold White nam de verant woordelijkheid van de openbaarmaking voor zijn rekening en de toorn van de autoriteiten richtte zich tegen hem. Se dert is Lord Charles Beresford van rijn onderbevel ontheven en onlangs is hij tot lid van het Lagerhuis gekozen. Nauwe lijks was hij volksvertegenwoordiger ge worden of hij schreef aan de „Times", dat hij zelf aansprakelijk was voor het bekend maken van den brief. Toorn van de „Times" tegen Lord Charles Beres ford. ook omdat hij toegelaten had dat zoo lang het odium op White was blijven rusten. Nieuwe brief van White, die zijn vriend Beresford weer verdedigt. En nu blijkt, dat de brief na overleg tusschen schrijver en geadresseerde openbaar is gemaakt om aldus op de admiraliteit pressie uit te oefenen. En 't middel heeft geholpen, zegt White, want- sedert de brief openbaar werd zijn er in allerijl oorlogsbenoodigdhPden van allerlei soort naar de Middellandsche Zee gezonden en nieuwe werken worden aangelegd. aangewakkerd door een reüen noord westen wind', verspreidde zich met groote snelheid; de huisjes, voor het meerendeel gebouwd van hout, stroo en klei, boden niet den geringsten weerstand. Vele bewoners hadden zelfs niet den tijd zich te redden, an deren werden slachtoffers van hun poging om althans iets van hun have te redden. Mit-Ghamra was een welvarend stadje van 15.000 inwoners, dat bijna geheel bestond van katoenteelt. Thans is bijna de helft van de stad verwoest; geheele straten liggen in puin. Er zijn tot dusver 61 lijken gevonden en tach tig menschen zijn zwaai- gewond. Wat ecu kanonschot kost. Een Fransch tijdschrift geeft de volgen de berekening over de kosten, die wor den veroorzaakt door het schieten met de scheepskanonnen uit den nieuweren tijd. Terwijl men vroeger kanonnen ge bruikte, welker binnendoorsnede tot 420 mM. ging, gaat men nu niet hooger dan tot een kaliber van 305 mM., maar daar entegen maakt men de kanonnen veel langer, gebruikt men bovendien het kost baarder rookvrij kruit en het kostbaarste staal voor de projectielen. De laagste grens voor het kaliber van scheepska nonnen is 37 mM. Een schot met deze kleine kanonnen kost, als wij den prijs van het projectiel en van de kruitlading slechts berekenen, f 4.50, terwijl de hier mede overeenkomende prijs bij de r-~ nonnen van 305 mM. 750 is. Indien de afmetingen van alle projectielen en kruit ladingen naarmate van het kaliber toe namen. zou bij de groote kanon *n hi.n gewicht omtrent 550-maal zoo groot ;ijn als bij de kleine en daar de prijs slechts omtrent 170maal zoo groot is, kan men zeggen, dat de schoten met de kleine ka nonnen naar verhouding de duurste zijn. Evenwel moet men builen den prijs van het projectiel en van het kruit een zekere somma in rekening brengen voor slijtage. Als bv. een kanon na 1000 scho ten onbruikbaar wordt, moet men 171000 van den prijs, dien het kanon kost, bij de kosten voor het enkel schot rekenen. De ze bijslag wordt naar verhouding van veel grooter gewicht bij d*e groote dan bij de kleine kanonnen, omdat het 1-iu't bij de eerstgenoemde tijdens de ontplof fing een veel hoogere drukking en een veel hoogeren warmtegraad veroorzaakt, zoodat de groote kanonnen ook veel spoe diger slijten. Voor slijtage kan men per schot bij de kleine kanonnen f 0.50. bij de groote f 500 rekenen. Dus wordt de volle prijs voor elk schot, bij berekening van projectiel, lading en slijtage voor de grootste scheepskanonnen 1250 en voor de kleinste 5. Hieruit kan men nu weer afleiden, wel ke groote geldsomma's de twee soorten van kanonnen in een uur tijds kunnen verschieten. Kanonnen van 37 mM. kun nen in een minuut 20 schoten doen en zouden dus. als er zóó werd geschoten, in een uur tijds een uitgaaf veroorzaken van f 6000. De kosten van het groote ka non, dat het niet verder kan brengen dan tot één schot per minuut, beloopen per uur f 75000. Een uur sneiscliieten op een kruiser met 4 groote en 33 kleine kanon nen zou dus een half millioen kosten, en naar deze berekening zouden dus twee vijandelijke vJooten, die elk 16 zulke krui sers tellen, in een uur strijdens voor 16 millioen ammunitie verbruiken. Deze laatste berekeningen hebben ech ter meer met de fantaisie dan met de werkelijkheid te maken, omdat men in de practijk wel haast nooit zulk een snel vuur een heel uur lang met een enkel stuk geschut en dus nog veel minder met alle kanonnen op. twee vijandelijke vloo ien zou kunnen volhouden. Terbetering van hard geworden Ieder. Wie hard geworden schoenen en laar zen. die veel nat zijn geweest of langen tijd ongebruikt hebben gestaan, weer draagbaar wil maken, stoppe ze kordaat in lauw water en late ze daarin zoolang liggen, tot ze gewoon geweekt zijn en daardoor weer lenig geworden. Nu droogt men ze van binnen en van buiten af en gaat ze zoolang, telkens met klei ne hoeveelheden ricinus- (wonder)-olie inwrijven, tot het leer weer gewoon zacht Is geworden. Ze zijn nu echter nog te vochtig om direct weer te kunnen dra gen en hébben ook niet bun gewoon mo del; daarom stopt men ze nu vol met vloeipapier of hooi en hangt ze in den wind of in een matig warm vertrek op. De brand te Mit-Ghamra aan de Nij lm onding, was verleden week Donderdag reeds uitgebroken en eerst Zaterdagavond gebluscht De ooi-zaak is niet bekend. Het vuur. Een groote oplichterij is aan een der Parijsch© bank instellin gen gepleegd. Een groote Berlij.nsche firma schreef haar vertegenwoordi- gendle firma te Buenos-Ayres, haar vier ohèques elk van 100,000 mark, i over te maken. De daartoe aangewezen beambte te Buenos-Ayres maakte twee chèqnes aan die order.van die Berliju- sehe firma gereed1 en zond die naar Berlijn, de beide andere stelde hij be taalbaar aan zichzelf bij de Banque Internationale te Brussel. Daarop vroeg hij verlof en vertrok naar Brus sel met dezelfde boot waarmedte de adviesbrieven verzonden werden. In Brussel bood hij zijn chèques aan en verzocht ze betaalbaar in Parijs te stellen. Dit geschiedde en de Parij sch© branche betaalde hem 250.000 frs. uit Eten half uur na de betaling kwam echter bericht uit Berlijn om niet te betalen, maar het was al te laat en tot heden is dte handige oplichter nog niet. gevonden Oude gebruiken. Evenals hij ons te lande vele oude gebruiken thans nog. soms in veran derden vorm, in zwang ziïn. wordt in Duitschland nog de hand gehouden aan gewoonten van vroeerer eeuwen Zoo eet men te Rostock in Mecklen- fourg- op Groenen Donderdag nog al tijd Schwaaner gebak. De oorsprong hiervan was het volgende: Eeuwen ge leden werd Rostock door den vijand belegerd. Groote troepen hellebaar diers bestormden de vijandelijke mu ren steenwerpars wierpen groote massa's steenen binnen de vesting. De bevolking verdedigde zich echter manmoelig en wit zelfs langen tijd nadat het beleg geduurd had, den on- gastvrijen vijand te verjagen. Dfe belegerden hadden intusschen gedurende den tijd. dat de stad inge sloten was. wëinjg te eten ghad, en zij waren dus zeer in hun schik, teen van Schwtaan, een plaatsje in de buxirt. ©en groep bakkers kwam getogen, be laden met groote manden met gebak. Onder betuigingen van dank werd deze gave aangenomen en onmiddel lijk.! uitgedeeld. Deze tractatie viel zoozeer 'in den smaak, dat de bakkers uit Schwaan het privilege kregen, op Groenen Donderdag met düt gebak in Rostock te komen venten. Lange ja ren werd dit oud© besluit cc.h and- Jhaaifdt doch' l&ngzamrhana hieven de Schwaaner bakkers weg. Het gebak is echter in eere geble ven en wordt nog telken jarre in Ros tock op Groenen Donderdag genoten. Het wordt nu echter in Rostock zelf gebakken. Over het Amerikaausck-Enropee- sche stoomyaartverbond schrijft men uit Londen o. m. aan de „N. Rott. Ct Naai mate er meer bijzonderheden uit lekken over de „morganeering" der groo te stoomvaart van Engeland op den At- lantischen Oceaan, neemt de ongerust heid hier te lande toe, nopens de gevol gen dezer reusachtige combinatie, door de Vankees, onder medewerking van hun Engelsche handlangers, op 't getouw ge zet. Die angst vindt zijn natuurlijke uit drukking in ontelbare dagbladartikelen en in do vragen, waarmee de regeering in het Parlement overstelpt wordt-. Men moet aanstonds er bij voegen, dat de wijze, waarop onze bewindslieden die vragen beantwoorden, allerminst ge schikt is om den storm te doen bedaren. Blijkbaar willen of kunnen zij niets ver klaren, en alle besprekingen van het on derwerp ontraden zij met klem; het zou de Engelsche regeering in haar onder zoek. in haar voorzorgsmaatregelen, kun nen belemmeren, enz. De oude geschie denis derhalve. Men moet alles maar overlaten aan een vaderlandslievend mi nisterie. Het zal zijn best doen. Men be hoort vertrouwen te stellen in zijn goe de bedoelingen, hierin zoo goed als in alle andere zaken. Er aan te twijfelen, te durven zeggen of fluisteren, dat. de Yankees al hun plannen beraamd, hun onderhandelingen gevoerd en beklonken hebben buiten de Britsche regeering om dat is zoo iets als landverraad. De aanhankelijke pérstrawanten der regeering. die met haar meegaan door dik en door dun. om redenen, welke hun misschien ook haar en anderen bekend zijn. staan weer klaar met hun kalmee- rende drankjes. Een hunner, de „Spec tator", ontwikkelt daarbij haar gewoon „trop de zèle". Al dat kabaal over den Atlantischen Stoomvaarttrust acht zij schromelijk overdreven; de zaak is zoo e.rg nteL vroeg of spa zouden de Ameri kanen hun rechtmatig deel in de Atlan tische stoomvaart geëisrht en verkregen hebben, en zoo meer. Maar die kalmee- rende drankjes heeft het Britsche pu bliek al zoo vaak geslikt, dat zij hun uit werking verloren hebben. Allicht zoo redeneert, de „man op straat", die waar schijnlijk slechts middellijk bij de gehee le zaak betrokken is hebben de „Spec tators" gelijk, allicht is het gevaar voor Engeland ais zeemogendheid overdreven en zal de geschiedenis met Pierpont Mor gan en de „morganeering" onzer Atlan tische stoomers zoo'n vaart niet nemen; doch het fijne er van weet ik toch niet ea zou ik gaarne weten. Laat de regee ring ons klaren wijn schenken en ons ronduit vertellen, waarop het staat, en niet probeeren ons met een kluitje in het riet te sturen. Zoolang de regeering alles achterbaks doet en houdt .zoolang zal de „man op straat", argwanend blijvende, zijn troost zoeken in de mededeeiingen van bladen ais de „Daily Express", welke bekwaam beweren te zijn hem alles haarlijn uit een te zetten, en hem verzekeren, dat de Yankees inderdaad druk in de weer zijn, om Engeland al zijn beste stoom schepen af te koopen en daarmee wel degelijk de Britsche suprematie ter zee ernstig te bedreigen. Want, zegt de „Express", zonder de minste aarzeling, wat de White Starlijn gaat doen, is niet het verkoopen van scljepen of van haar aandeelen voor sha res in den Stoomvaarttrust. Neen, 't is een volstrekte overdracht van al haar ei gendommen aan dien trust tegen gereed geld (108 millioen), waarvoor laatstge noemde ook in handen krijgt de geheele onderneming met al haar verbindingen, waar ook gevestigd. En voorts zou de White Star Stoomvaartmaatschappij zich moeten verbinden om, tien jaren. lang. geen stoomschepen te bouwen, in En geland of buiten Engeland, noch ook ree- derijzaken te beginnen. Een en ander zou te eenemale beves tigd worden op de buitengewone alge- ineene vergadering van aandeelhouders, tegen den 14en Mei belegd, om de geslo ten overeenkomst te bekrachtigen. Opmerking verdient, dat de heer Mor gan zelf, in een interview met een ver slaggever dor „Westminster Gazette", de Juistheid der mededeeiingen van de „Ex press" niet heeft willen of kunnen loo chenen. De uitbarsting van den Kloet op Java. In het Jaarboek van het Mijnwezen komt een verslag voor van een onder zoek naar aanleiding der uitbarsting van den Kloet, in den nacht van 22 op 23 Mei 1901, ingesteld door den mijningenieur L. Houwink, geda teerd Batavia, 15 Juli. De nog bestaande werkzaamheid van den vulkaan Kloet, namelijk het koken van het water in het meer, het uitstooten van damp en rookwolken en het onderaardsche gerommel, zijn slechts nawerkingen der eruptie en geen voorteekenen eener nieuwe uit barsting, schrijft de heer If. De waar genomen fverhoogde werkzaamheid op de lahars, buiten den eigenlijken krater, is alleen een gevolg der erup tie, en voornamelijk zijn alle verschijn solen toe te schrijven aan de nog aan wezige heete vulkanische uitwerpse len en de in de laatste dagen gevallen hevige regens. Ook zou het mij niet verwonderen, indien de herhaaldelijk waargenomen rossige gloed aan boschbrand moet worden toegeschre ven. Daar de geheeüe top van planten groei beroofd is en de regens er tal rijk en hevig zijn, zullen zeer licht bandiirs ontstaan en daar de lahar- neddingen met a)sch zijn opgevuld, is er veel kans, dat die slijkstroomen buiten hun oevers zullen treden en verwoestingen zullen aanrichten. Bo vendien bestaat er zeer ernstig gevaar, voor, dat dammen ontstaan en bij volgende bandjirs weggeslagen wor den, waardoor de verwoestingen nog zullen toenemen Na verloop van eenigen tijd zal het kratermeer zijn vroegere diepte weer bereikt hebben; die Badakrivier trcedl dan weer als afwateringskanaal op en langzamerhand) (komt alles weer in den toestand, welke vóór deze eruptie bestond. De plantengroei begint zich reeds thans te herstellen; zoodra deze weder welig genoeg is, zaJ het hemel water minder snel worden afgevoerd en zullen de overstroomingen minder hevig zijn. In hoeverre het denkbeeld om het meer geheel af te tappen of bet op ie •stuwen, ten einde het als reservoii voor irrigatie-doeleinden ie gebruiken voor uitvoering vatbaar is, kan eersl na een zeer grondig onderzoek wor den uitgemaakt of, beter gezegd, wor den vermoed. Bij geheele aftapping zullen modderstroomen, als waardoor Blitar thans geteisterd is, minder op treden. Opstuwing zou kunstwerken vereischen er herstelling en voorzie ning van de kraterwanden. Echter is bij de betrekkelijke geringe kennis, die wij ngo van de vulkanische verschijn selen bezitten, een krater niet de plaats voor kostbare kunstwerken. Volgens een berekening van den heer Houwink zouden in hei geheel ongeveer 200 millioen kub. metera stoffen van een soortelijk gewicht van 2.2 uitgeworpen zijn. waarvan de hoofdmassa langs den krater is neer gevallen. De oppervlakte van het meer be droeg 0.79 vierk. kilometer; de water spiegel daalde 40 tot 50 meiers, ter wijl de oevers van het meer zeer steil zijn, behalve dicht bij den waterspie gel, waar zij minder sterk hellen. Het volume van het verplaatste waterkan op 30 tot 35 millioen kub. meters ge steld wordien. Faillissementen. Geëindigd zijn die faillissementen van D. M. Gu.dÜee, behanger te Rot terdam, en P. Kaslander Jz., landbou wer te Dirksland. Stoom vaartberichten. Hei stoomschip Soemhawa, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Mei te Havre. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia niaaT Amsterdam, vertrok 6 Mei van Port Said. Het stoomschip Slotexdijk, van de Hollaar d-Amer ik a-Lij nanri'veerde 6 Mei van Newport News via Amster dam te Rotterdam. Het dubbelschroefstoomsehip Pots dam. van de HollandAm-erika-lijn, van New-York naaa- Rotterdam, vertrok 6 Mei des voorm. 7 uur 20 min. van Boulogne. Vervolg Stadsnieuws. Maandelijksch overziehtvan de Vereeniging „Weldadigheid naar Ver- mogen". Boekjaar: 1 November 1901—31 October 1902. Voor behoeltigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddeleu: in Nov 1901 J 198.25s; in Dec. 1901 296 53; la Jan 1902 t 450 20'; in Febr. 190'2 f 361.42; iD Maart 1902 277.27in April 1902 353.63. Aan brandstoffen: in Nov. 1901 f 14.96 in Dec. 1901. 163.68; in Jan. 1902 f 62.48 in Febr. 1902 f 166.76; in Maart 1902 f 9.24 in April 1902 3.96. Aan ligging- en kleed iugstukken: in Nov. 1901 f 17.50; in Dec. 1S01 20.50, in Jan. 1902 15 95; in Febr. 1902 f 16 55; in Maart 1902 f 0.—, in April 1902 0.—. In geld: in Nov. 1901 f 478.15; in Dec 1901 631.50; in Jan. 1902 793 14; in Febr 1902 f 781 85; in Maart 1902 f 474.79s; in April 1902 f 634.95. Aan verplegingskosten en diversen: in November 1901 0.in Dec. 1901 10; in Jan. 1902 0.—; in Febr. 1902 f 0.—; in Maart 1902 f 0.—; in April 1902 f 12.50. Aan administratiekosten: in Nov. 1901 f 89.72'; in Dec. 1901 f 101.45; in Jan 1902 f 114.32'; in Febr. 1902 /95.U1; in Maarf 1902 f 336.05; in April 1902 122.36. Totaal van 1 November 1901 tot 30 April 1902 f 7104.64. C. Nietnan, alhier die door de Rechtbank alhier is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens ver wondt^- is tegen dit vonois in Hoo ger Beroep gekomen. Bij arresten van het Ge rechtshof te Amsterdam zijn bevestigd de vonnissen dter Rechtbank alhiei gewezen tegen J. van Amersfoort te Velzen, veroordeeld tot f 10 boete we gens mishandeling en tegen H. B. Roozen te Haarlem, veroordeeld tot 4 maanden gevangen .a-A-raf wegens diefstal en verduistering. De heer J. Fortgens. meubel fabrikant, heeft zijn zaak ia de KlAüe Houtstraat uitgebreid en zich thans ge vestigd in het perceel Kk-iné Boutstraat 98 Van buiten ziet het er flink uit; een groot spiegelruit, goed in de verf. kort om een kloek aanricht. De winkel loopt zeer diep in en biedt ruimte voor heel wat meubelberging. Bo ven heeft men magazijn. Een goed ding is de bergplaats waar de meubelen droog worden opgeladen, wat natourlijk een groot voordeel is. Boven de bergplaats heeft nasn de werk plaats en daarboven weer een politoer inrichting. Het geheel, verbouwd door den heer J C. Groen, maakt een zeer gunstigen in druk en dwingt bewonderin» af voor

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2