PREDIKBEURTEN Tweede Blad, Hoe de dappere oude zeelui aten behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 8 Mei 1902. Mo. 5784 De toestand van ons Lager Onderwijs kan, blijkens het aan de Tweede Ka mer ingezonden ischoolverslag over 1900 1901, njet gunstig genoemd worden. Verder ontleenen wi j eraan In het verslag van den inspecteur in de tweede inspectie (de provinciën' Zuid-Holland. Noord-Holland, Zeeland en Utrecht) wordt o. a. gezegd: De Leerplichtwet zal buiten de dadelijke winst aan hetere uitkomsten van liet lagc-r onderwijs ook dit voordeel kun nen opleveren, diat de toenemende tuehtelooshe:d der jeugd eenigszins gebreideld worde; maar een niet gering te achten bate van d© invoering dezer wet zal nog deze wezen, dat niot lam ger allerlei fouten en gebreken wor- uen toes-eschveven aan of verontschul digd met die céne groote oorzaak: het schoolverzuim. Met voldoening zegt deze inspecteur gelezen te hebben jn hot eerste jaar verslag van den nieuwen schoolopzie ner in het district 's Gravenhage cïeze woorden: ,.De goeden ond'er de onderwijzers niet te na gesproken zijn er velen, die een voortdurend' toezicht van den schoolopziener op hun arbeid behoe ven.. Van die ouderen vervallen ve len in oen sleur en onverschilligheid, welke met kracht moet worden tegen gegaan". Volkomen stemt de inspecteur in mot genoemden schoolopziener, dat wil men werkelijk met vollen ernst den toestand van het L. O. verbeteren, het schoolbezoek het belangrijkste deel is van d'en arbeid van 's Rijks schooltoe zicht. Velen onder die jongere onder wijzers hebben eroote behoefte aan lei ding. soms te meer naarmate zij zei ven meenen die minder van noode to hebben; hun die leiding te geven i's al lereerst de taak van de hoofden der scholen, doch waar dezen te kort schieten of waar het bij den jeugdig a ouderwijzer aan volgzaamheid hapert, daar is hst de schoolopziener, die den wagen in liet rechte spoor moet bren gen Hij zal daarbij intusschen met de persoonli ikheid des onderwijzers en met die verhoudingen, waarin deze ge plaatst is, hebben rekening te houden. Over het geheel, zegt de inspecteur, kan ons lager onderwijs de vergelij king mot dat van die andere natiën, die op eenzelfde trap van beschaving staan, goed doorstaan; en hij wijst up d/e belangstelling, dié tevredenheid, de bewondering soms waarmede de jury voor het lager onderwijs te Parijs het ten itoon gestelde werk van een.ge openbars scholen te Amsterdam, van de Rijkskweekschool te Haarlem, van een^ bijzondere schooi voor méér uitge breid lager onderwijs te Rotterdam en d!e uitkomsten van het onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes en handteekenen voor jongens, beide te Amsterdam, beschouwde, en onder- zucht en ondierscheidingen toekende. In den omvang van het lager onder wijs kwam nagenoeg geen verande ring. Over het niet naleven van de voor schriften van art. 33 der wet werden geen klachten vernomen. Aan de mededeeling daarvan is door den inspecteur van het L. O. in de 2e inspectie een aanhaling toegevoegd, uit het verslag van den nieuw opgetre den schoolopziener in het district 's Gravenhage, waarin betoogd wordt dat dit artikel 33 nog lang niet tot. zijn volle recht worcllt gebracht en de on derwijzers zich wel beijveren de ver standelijke vermogens hunner leerlin gen te ontwikkelen, maar aan oplei ding tot maatschappelijke deugden weinig of in het geheel niet wordt ge dacht, De opvoeding ontbreekt op menige school. De allereenvoudigste vormen van netheid, orde, beleefd heid, zijn op vele plaatsen van het platteland onbekend. De Katholieke meisjesscholen, sommige Christelijke scholen en zeer enkele openbare scho- ien maken hierop een gunstige uit zondering. In 1900 vermeerderde het aantal scholen met 38. Het getal openbare scholen namelijk met 19, en het getal bijzondere scholen eveneens met '19. Voorts blijkt, dat liet getal gemeenten waar herhaling,sonderwijs werd gege ven, met 11 vermeerderde, terwijl het aantal leerlingen, die van dat onder wijs gebruik malakten, met 440 ver minderde het aantal der mannelijke leerlingen namelijk verminderde met 536, terwijl dat der vrouwelijke leer lingen met 96 vermeerderde. Er werden 85 nieuwe schoollokalen gebouwd, waaronder 56 voor open baar onderwijs. Op 15 Januari 1901 bedroeg het aan tal kinderen van 713 jaar, die school onderwijs genoten 603.607, nl. 309.71)4 jongens en 293.903 meisjes. Het aan tal kinderen van dien leeftijd, die op genoemd tijdstip huisonderwijs geno ten bedroeg- 482, nl. 172 jongens en 310 meisjes. Het. aantal dagscholieren, die tevens de avondscholen bezochten, nam toe met 1210 jongens en 747 meisjes. Het aantal dagscholieren, die koste loos onderwijs ontvingen, vermeer derde met 1245; voor de jongens nam het af met 396, voor do meisjes ver meerderde het met 1641. Het aantal leerlingen, die uitslui tend de avondschool bezochten, ver minderde met 141 jongens en 61 meis jes. Bij de openhare scholen werd aan schoolgeld 55.954.05 meer ontvan- fen dan in 1899. Het aantal onderwijzers bij de openbare scholen, de hoofden mede- geteld, vermeerderde met 303 en bij de bijzondere scholen met 187. Het ge tal kweekelingen verminderde met 142 jongens, terwijl het vermeerderde met 103 meisjes. Het getal hoofden van scholen die zonder bijstand van onderwijzers in scholen met meer dan 40 leerlingen op 1 Januari 1901 werkzaam waren, be droeg 68, tegen 51 op 1 Jan. 1900. Aan drie dor daarbij betrokken scholen was op dat tijdstip eene toevallige vacature. Op 1 Juli 1901 ontbraken bij de openbare lagere scholen 204 onderwij zers, waarvan 36 door toevallige vaca ture; De uitgaven voor bezoldiging van het onderwijzend1 personeel bij de ge meentelijke openbare lagere scholen vermeerderde met 341.102,33.5. Het zuiver bedrag der uitgaven in 1900 door de gemeenten ten behoeve van het lager onderwijs gedaan beliep 10.873.795.30, dat is 843.450.11 meer dan in 1899. Het zuiver bedrag der Rijksuitga ven voor het lager onderwijs was in 1900 6.763.199.47 of 151.545.19 meer dan in het vorige jaar. Voor het onderwijs in den gods dienst werd in 1900 van 1016 schoollo kalen in 397 gemeenten gebruik ge maakt, krachtens art. 22 der wet. De uitgaven voor het hooger onder wijs hebben bedragen: in 1878 door 't Rijk 1.193.725.59, door de provincie Noord-Holland 10.000, door de ge meenten 515.711.68^-, totaal 1.719.437 27J- ct.en de inkomsten resp. ƒ158.415 196.288..62, totaal 345.703.62; zuiver bedrag der uitgaven 1.364.733.65^. In 1900 bedroegen de uitgaven door den Staat 2.483.166.92, door de pro vincie Noord-Holland 10.000, dooi de gemeenten 950.059.44, totaal 3.043.226j. De "inkomsten respectie velijk 257.241.75; 344.691.32i, 601.933.07f, totaal f 2.441.293.28.5. Het zuiver bedrag de rrijksuitgaveii voor het middelbaar onderwijs be droeg in 1900 2.000.907.73f. In 1864 was dat bedrag 139.506.45f; de ont vangsten van het rijk waren in 1900 251.923.50, in 1864 36.164.14. De uitgaven der gemeenten in 1900 be droegen 1.436.262.70^ en de ontvang sten 882.568.13. S t a d s n ieuws Akte-examens L. O. Haarlem, 5 Mei. Geëxamineerd 7 vrouwelijke candi- daten. Geslaagd E. J. van Eibergen Santhagens en H. J. Rietdijk, van Haar lem; N. Riekels van Den Helder; M. P. van Runnaud, van Velsen. Beslissing Bekerwedstrijd. Eindelijk is de dag dan daar, dat de beker zal worden verspeeld en staan wij aan den vooravond van den door de lief hebbers der voetbalsport zoo lang verbei den wedstrijd. Zonder twijfel belooft het een spannende strijd te worden, waarvan de uitslag geenszins.te voorspellen is. De Roodbroeken toch zijn in uitstekende FVulU* ton* Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. Als 't u blieft, ga u zitten! Ze w.ees beleefd naar een stool. Wat wenscht u, mijnheer? mijn dochter heeft mij uw naam wel ge noemd, maar hoe kon ik denken?! Lena is altijd, zoo overijld, zoo over haast-, ik u ziet, ik ben heelemaal in de war ervan! Mag ik u verzoeken, mij eomige onheldering te geven? O, zoo ni'et, moeder! Zoo niet! Le na liep naar haar toe en vlijde zich tegen haar aan. Zij drukte haar wang tegen die van haar moeder en fluisterde haar iets in liet ooi-. Bredenliofer begon te praten. Hij sprak van de gezamenlijke reis, van het weerzien bij Reuter, van het con cert van vandaag. De woorden vloei den hem van de lippen; hij was een dichter, toen hij van zijn, van Lena'9 groot e b'efdie sprak. Mevrouw Langen was geheel ont roerd) Zij streelde haar dochter over liet haar, en zei' tegelijk met een klank van verwijt: En ik heb er niets van geweten? Lena, Lena! Toen vouwde ze de handen; d'e tra nen liepen haar over het gelaat. Ze zocht zenuwachtig in haar zak, sprong op en zocht op liet naaitafeltje; oiu- deïijk liad ze haag zakdoek, hij lag iu haar werkmandje. Toen ze zich omdraaide, zag ze twee paar oogen smeekend op haar gericht. Breellevtihofer en Lena stonden hand' in hand. Moeder! zei' Lena .slechts, en Bre- deinhofer als een echo: Moeder! De arme wouw knikte sprakeloos, ze was geheel in de war; en toen vouwde zij de handen: God geve Zijn zegen! Met een juichtoon onihetsdiew. d'e (wee elkaar en hieven zoo staan met gloeiende -ezichten, het eene in den aanblik van het andiere verzonken. Mevrouw Langen moest aan haar gestorven man en haar eigen verlo ving denken. Toen was alles heel an ders gegaan, in het geheel niet roman tisch. Hier was poëzie. Een zachte, kleine vreugde dat haar Lena zoo iets overkwam, begon in liaar te ko men. Toen Bredenliofer twee uur later, tegen middernacht zijn bruid verliet. conditie, dit hebben zij 1.1. Zondag nog getoond, toen zij R. A. P. op zulk eene schitterende wijze versloegen; maar ook hebben zij daarvan blijk gegeven eenige weken geleden In de 1ste klasse competi tie-match tegen H. B. S., dezelfde club, waarmede zij morgen den kamp aanbin den. Wol is waar werden zij toen gesla gen door de Jonge Hagenaars met 1—0, doch dit was toen meer te wijten aan een ongelukkig toeval, dan aan de spel- qualiteit, welke van Haarlem beter was dan van II. B. S., zoodat onze stadgenoo- ten toen feitelijk verdiend hadden te win nen. Blijven onze Roodbroeken nu van deze ,,pech" verschoond, dan zijn hun kansen op eene overwinning geenszins slecht, te meer wanneer men nagaat, dat het onoverwinnelijke H. R. S. van voor heen, wellicht te veel bogende op haar ouden room, thans leelijk aan 't tanen is. Maar rekent daarom toch uw vijand niet te gering en houdt bovenal, Rood broeken, goeden moed, uw kansen staan zeer gunstig. Strijdt krachtig en met energie en toont dat ge niet te versma den tegenstanders zijt. Wellicht dat de palm der overwinning dan aan uwo zijde is. Dat is voorzeker de wensch van de talrijke Haarlemsche liefhebbers der voetbalsport, welke Don derdag hunne schreden naar het veld aan de Spanjaardslaan zullen richten en niet het minst van AMATEUR. Binnenland. De toestand der Koningin, Reuter seint nog de volgende beschou wingen van tie buiteniaudsche bladen, over de ziekte der Koningin: De „Daily Graphic" en de „Daily Chro nicle" bevatten artikelen van sympathie, waarin goede wenschen worden uitge sproken voor het welzijn van Koningin Willielmina. Voor haar koesteren de Engelsclien een toegenegen belangstel ling, die door andere personen uit de politieke wereld, welke meer van zich doen spreken, niet kan worden ingeboe zemd. Zij is een der weinige publieke personen, wier plaats is in de harten ba rer tijdgenooten. De. „Gaulois" zegt, dat nergens meer dan in Frankrijk vurige wenschen wor den gekoesterd voor het herstel van haar, die door de een beetje familiare toegene genheid der Parijzenaars den bijnaam van de „Petite Reine" heeft gekregen. Want er is geen land waar men meer bewonderd heeft het grootsche voor beeld dat zij gaf van een, boven alles Fransche deugd: trouw tot in het onge luk. De „Echo de Paris" zegt, dat. de Ko ningin in haar zelve, in haar jeugd en haar krachtig gestel, de middelen vin den zal om de ziekte te bestrijden. Zij zal leven voor het geluk en de liefde van haar volk. De Libre Parole": Moge de genezing zoo vurig verwacht door iedereen, in al le landen, zich niet laten wachten. Alle patriotten, die wenschen koesteren voor de overwinning der Zuid-Afrikaansche Republieken, hopen op de spoedige gene zing van de Koningin cïïe zooveel wel willendheid toonde voor de zaak der ver drukten. De „Autorité": Wij hopen, dat God de schoone Koningin, die in haar schitte rende deugden het sieraad der Europee- sche monarchieën is, zal sparen voor haar volk. De „Matin": De Koningin is gered! Met innige blijdschap zal de ge-heele wereld deze goede tijding ontvangen. Alle andere Fransche bladen bevatten artikelen waarin dezelfde sympathieke gevoelens worden uitgesproken. Een nnderjuirdsehe straat. Te Oldenzaal is bii het afgraven van den grond rondom het stadhuis een hal ven meter onder de oppervlakte een straat van veldkeien voor den dag geko men. Men onderstelte dat deze straat dag- teekent van vóór den grooten brand in 1492. Operaties. Men ziet te Leerdam vele aankomende jongelingen, werkzaam op de withut.met beenen, waarvan de knieën naar binnen gebogen zijn. Dit komt zegt men, dat zij bij den arbeid te veel op één been rusten. In het gasthuis te Utrecht is een proef genomen om zulke beenen te breken en dan opnieuw recht te zetten en dat is uitstekend gelukt. Een jongen, waarmee dat geschied is, loopt thans weer met rechte beenen langs de straat, Naar men verneemt zullen er meer beenen gebroken worden. Uit de Arbeicierswereld BUITENLAND Dezer dagen doelde de „Daily News" mede, hoe groot het inkomen van die vverkliedieii-afgevaaiclLgden is. John Burns is er het slechts aan toe en krijgt maar f 3000 van d'e work li eden- organisatie. (Men weet dat in Enge land de parlementsleden niet bezol digd worden). Een inzender vindt het nu onbillijk, dat John Burns, een man in wiens denkbeelden de schrijver vol strekt niet algemeen deelt, maar dien hij toch voor bet openbaar belang hoog schat, aldus in zorgen voor de toekomst moet zitten. Hij stelt voor en wil zelf gaarne bijdragen oiq ten minste 120.000 bijeen te brengen en diie som Burns aan te bieden. Gemengd Nieuws. Vergunningen. Liverpool had vroeger den naam, een dronkemansstad te zijn. Maar door nauwlettend toezicht op de „vergunnin gen" en streng toepassen op de wettelij ke bepalingen heeft de overheid dit zoo weten te verbeteren, dat in 1895 het getal politieagenten met 200 verminderd kon worden, wat een bezuiniging van ƒ96,000 's jaars gaf voor de belastingbetalende burgerij. Glasgow wil nu dit voorbeeld navol gen. Een commissie van ambtenaren eii burgers heeft te Liverpool een onderzoek gehouden, door welke maatregelen men er met zooveel succes hot drankmis bruik heeft bestreden, en nu een verslag uitgebracht, waarin die verbetering wordt toegeschreven aan het streng handhaven van de wet door de autoriteiten, die „vergunning" weigeren zoodra tegen een kroeghouder klachten worden inge bracht. En de overheid van Glasglow is nu van plan met dezelfde gestrengheid op te treden. Zij wil voorts, bij het vernieuwen van j de jaarlijksche „vergunningen", de ver gunning weigeren aan kofi'iehuishouders en tappers, die vrouwelijke bediening zoogenaamde Lbairmaids" in hun lokalen hebben, waardoor te Glasgow ongeveer 2000 schenkjuffers zonder be trekking zouden komen. In Engeland en Schotland zijn ruim 120,000 kelnerinnen. Te Londen alleen zijn er 8000, van wie de meeste 100 werkuren per week hebben. Ten vure. Te Kleef gaf een oude dame haar dienstbode last ouclc papieren to ver branden. De dienstbode voldeed aan die opdracht; maar toen ze gereed was, bleek het. dat ze ook 2900 Mark aan geldswaardige papieren ten vure had gedoemd. De wollïbrenk die Berlijn 14 dagen geleden geteis terd heeft, zal een heele reeks van processen tengevolge hebben, waarbij menig huisheer er slecht zal afkomen. Wat het onderloopen van kelderwo ningen betreft, kunnen zij zich be roepen op een vis major; maar waar het water van boven af, door inrege nen is binnengedrongen, zoeken dc bewoners verhaal op hun huisheeren wregens gebrekkig onderhoud van de huizen. Dit is o.a. het geval met ver schillende houders van groote maga zijnen die voor duizenden schade ge leden hebben. Twee krankzinnigen die dezer dagen uit het gesticht te Friedrichsherg bij Hamburg waren ontsnapt, zijn in den nacht van Vrij dag op Zaterdag gevat, terwijl zij be zig waren in te breken. Retourbiljetten afgeschaft. Een belangrijk besluit is genomen door de gezamenlijke spoonveg-diree- tiën in Duitschland om de rctourlrl- jetten geheel op te heffen. Er zullen eenvoudig enkel,e-reis kaartjes uitge geven worden, waarschijnlijk tot den prijs van een half retourbiljet, echter met prijsvorhooging bij gebruikma king van sneltreinen. Wellicht zullen in Pruissen ook de bekende kilometer boekjes worden ingevoerd, doch dit staat nog niet vast, De verschillende veranderingen zouden reeds spoedig worden ingevoerd, men spreekt van binnen enkele maanden. Beschuit voor den soldaat. In Oostenrijlt-Hongarije zijn geduren de langen tijd proeven genomen in de militaire bakkerij, ten einde een beschuit te vervaardigen, die als voedingsmiddel voor het leger zou kunnen dienen. Thans zijn, volgens een militair blad, deze proe ven geemdigd en met succes bekroond. Het karakteristieke van de nieuwe vin ding is wel, dat het' deeg in lange, dun ne stangen wordt gerold en dan gedeel telijk gebakken wordt. De stangen wor den dan in smalle prismas gesneden, die in een oven gedroogd worden. Een dagelijksch rantsoen voor een man bestaat uit vijftien van deze prisma's, die in een kartonnen doos besloten zijn. Al dus klaargemaakt moet de beschuit lichter te verteren zijn, dan inden gewo nen vorm. Ze blijft langer goed en is beschermd tegen stof en vocht, terwijl de rantsoenen gemakkelijk kunnen wor den uitgereikt. Een verbeterd soort brood voor de veld hospitalen en voor de herstellenden is ook vervaardigd. Dit wordt geconserveerd brood genaamd en is gemaakt van fijn tarwemaal, melk, eieren, suiker en anijs zaad. Het moet zeer voedzaam en zeer smakelijk zijn. Santos Dumont heelt verklaard, dat indien men hem 200.000 pond sterling gaf, hij een lucht schip zou construeeren dat in 2 dagen met 100 passagiers aan boord den Atlan- tisclien Oceaan zou kunnen oversteken. Zoo bericht een Amerikaansch corres pondent aan de „Daily Mail". Nieuws yau Tolstoï. Het herstel van Tolstoï moet zeer lang zaam in zijn werk gaau. De ontsteking in de linkeiiong is nog niet geheel ge nezen en veroorzaakt pijnen, die den pa tient dikwijls den slaap benemen. Een tijd lang voelde de graaf zich zoo wel, dat hij een poos lang werken of lezen kon en zelf zijn correspondentie wilde voeren. Gedurende dien tijd schreef hij ook een kort voorwoord voor een nieu we uitgave van zijn verzamelde werken. Dc reactie bleef echter niet uit, en de lij der moest langen tijd 't bed houden. Te genwoordig voelt hij zich weer wat beter en heeft hij tegen het geneeskundig ad vies in, het bed verlaten, om weer aan het schrijven te gaan. Zijn vrienden vree zen, daar het weer nog guur is en de zieke in de frissche lucht wil, dat hij een nieuwe verkoudheid zal opdoen. Heurs. PROVINCIALE, GEMEENTE, WATER- SCHAPS-OBLIGATIES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN INCOU RANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENIIEIM Co. TE ARNHEM. GEVRAAGD. 1461. 5000 3 1/2 Gem. Zutfen '86 98 1463. 5 Pref. Aand. Drentsche Kanaal Mij40 1465. 5 gew. Aand. idem 3 AANGEBODEN. 4426. 10 4 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oidambt-Pekeia... 80 4502. 5 4 500 (waarop gestort 10 Aand. Crediet-, Deposi to- en Effectenbank Waal an CoBod. 4536. 8 aand. 4 f 500 volgest. Stb.- ondernem. „Concordia". Bod. 4560. 1 a 25 Aand .afd. IJsseloe- vers Geld. Ovcrijss. Mij. v. Landbouw Bod. 4564. 5 Aand. 4 1000 Mij. Land- aanw. Friesche Wadden Bod. 4616. t 5000 6 pref. aand. Ned. Margarinefabriek te Wee- nen Bod. 4618. 2000 Aand. Surin. Mijn- bouw-Mij. Hermina Bod. 4634. 1000 4 Prov. Noord-Hol land 102 4668. 2 a 100 aand. Arnh. Bad- vereenigingBod. 4684. 2000 7 pref. Aand. Arn- liemsche Petrol. MijBod. 46S6. 2 4 500 Aand. Straatw. Renswoude Barneveld-Zui- derzee Bod. 4698. 5000 3.5 Gem. Hengelo (O.)98.5%. 4704. 3 4 1000 Aand. Centrale Bank voor Landb. en Nij- verli. ex div. 1901 100 4706. 5 4 1000 Aand, Rotterdam- sehe Levens ver z. en Voor schotbank. ex div. 1901. 105 4710. 3000 3.5 Gem. Bergen op Zoom alsvoren 9S.5 4714. 2000 3.5 Gem. Hellevoet- sluis alsvoren 98.5 4716. 250 3.5 Gem. 's-Graven- zande99 4718. 1000 3 Gem. Leeuwar den 91.5 4720. 500 volgest. aand. Waal en CoBod. 4722. 1000 aand. Stoomtr. Zut fen—Emmerik 95 4728. 1000 4 Stoomtram Old.- Pekela 100 7»* 4732. 2 4 500 Aand. Stoomb. Mij. Mij. Zeelantlia130 4734. 5 4 1000 (w. o. gest. 10 Aand. Tweede Ned. Herv. Maatschij100 4736. 5 4 (w. o. gest. 10 Aand. Derde Ned. Herverz. Mij. 100 4740. 3000 3 Gem. Groningen 92 4744. 2 Aand. Lemmerboot 215 4750. f 500 5 Lot Oostenrijk I860 f 975 4754. f 1000 3 pet. Arnb. Diacones- senhuisBod. 4756. 5 aand. lo Gron. Tram 95 4758. f 9000 3 1/2 pet. prov. Gro ningen 99 lit 4760. 1000 3 1/2 pet. gem. den Helder 98 3/8 4702. 2000 3 1/2 pet. gem. Bergen op Zoom 98 3/8 4764. 1000 3 1/2 pot. gem. Veen- dam 97 4766. 250 4 pet. Remonstr. Kerk Groningen 99 1/4 4770. 2 4 f 1000 (w. o. gest. 10 aand. Assur. Mij. de Rijn. Bod. coupons ook hetaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste loos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/3 pot. (50 cents per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den heo- ren JULIUS OPPENHEIM Co., Nieuw» Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060. De notecring wordt maandelijks gepu bliceerd. Alle Provinciale-, Gemeente- en Water- schaps-Obligatis worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. op DONDERDAG 8 Mei 1903. te HAARLEM. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Van Paassen. Nieuwe Kerk. Voorin. 10 ure. Veen. Janskerk. Voorm. 10 ure, H. W. Creutzberg, pred. te Wijk aan Zee. Bakenesserkerk. (voor de kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Eglise Wallonne. Pas de Service. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht. Voorm. 10 ure, Mulder. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure. Schotel. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Elhorst. Kerk der Broeder-Gemeente. Geen dienst. Remonstrantsch-Gereformeerden. Geen dienst. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Gerth vau Wijk. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure. Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Heeringa. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure. Bal jon. SANTPOORT. Voorm. 10 ure. Kutsch Lojenga. IJMU1DEN. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Apostolische Zendinggemeente. Voorm. 10 ure. ZAND VOORT. Voorm. 10 ure, Hulsman. 's Avonds 6 1/2 ure, Uitvoering Chris- Zangvereen. „Immanuel". in den tijd dat admiraal de Ruijter de Engelschen en Franschon bij Kijkduin versloeg, vertelt. B. in het pas door ons ontvangen tijdschrift: „Nederlandsehe Zeewezen". In een oud boek van het jaar 1671 vindt men dienaangaande het volgende: „De Koek moet net en reyn zijn, over spijze, die liij koockt; hij en verdoet geen water en hout onmittelijck, nat zijn schouw dagelijks, schaft niet of hoeft daar bevel toe van den Capilein, treckt de bel, wanneer het volck om te celen zich neder zal zetten: 's maendags 's mor- gensgens schaft hij gort voor de vroegh- kost: 's middags witte erten en stockvis, 's avonds weder hetzelfde, en zulks tot donderdag toe, wanneer men 's morgens gort schaft eii 's middags speck of ivleesch en grauwerwten. 's avonds dan gaf ook haai' moeder hem een kus; ze kuste hem op het voorhoofd en bloos de erb" als een schuchter, jongmeisje. Op clo trap schoot hem te binnen, d'at hij lieelcmaal niet van zijn po sitie gesproken had, noch van zijn geldelijke noch van zijn maatschap pelijke. Ze haddien hem ook lieel niets ge vraagd; Voor haar naaitafel zat mevrouw Langen on weendte. Nu was Lena al veertien diagen in stilite verloofd1 dat was zoo mooi en zoo goed)! maar nu was de bom gebarsten. Lena zat. in een hoek van die kamer, roet haar' rug naar die kachel; ze had het koud j en ze hield die banden voor de oogen. Haar gezicht kon men niet zien, maar haar heele houding d'rukle lvet uit, ze was koppig. Ze bewoog zich niet, ze had) de beenen over elkaar geslagen ©n opgetrokken; hot bovenlijf hield1 ze voorovergebop-en. M'iddian aan de tafel in den rieten stoel zat kantonrechter Langen: hij zag er afgemat uit. Naast hom, de hand op zijn schouder gelegd, zat zijn vrouw. Nu moeten we gaan, Frits! zei. Amal'ia, we kunnen de Allenetems niet laten wachten, ii_a het beleefde briefje1 van vanmorgen, on dan wil ik in ieder geval ook nog wat unter den Linden rijden; daar zal het vol zijn met dat, mooie weer. Ik wil in ieder geval unter den Linden zien! Ja, jat Met een hem anders ge heel vreemd ongeduld schoof hij lxaar hand van zijn schouder. En Lena, beste zus. hij draaide zich geheel om in de richting van die kachel, blijf je er nu werkelijk bij, Lena? Zij bewoog zicli niet, zij drukte haar handen vaster tegen haar oogen. Lena, ik lxeb die verre reis hier heen gedaan, ik heb zoo weinig tijd, ik moet morgenavond1, weer weg, voor dien tijd! moet ik dus d'e zaak in orde brengen. Laat me toch met jc spre ken! We.es toch verstandig! Luister je naar me, Lena? Zij gaf geen antvi ord, zij trok maar wat ongetluldiig met haar schouders cm opende d'en mond. Ze is koppig! zei A mal ia. Zo keek naar haar eigen statige figuur en toen in den spiegel tegenover haar. Dee moed kleedt altijd' better, Lona-lief. Mama, zij richtte zich tot mevrouw Langen, u hebt Lena veel te veel ver wend:, Frits en ik hebben het altijd ge zegd. Mama, zij ging bij hot naaita- feltjo staan en streelde die weenende. oude vrouw, wind u toch niet zoo op. U bent alleen maar te goed geweest, ik wil niet zeggen te „zwak". Ja. ja. mevrouw Langen woando hartstochtelijk. Dat Lena mij dat kon aandoen, en dat ze mij er heelemaal niet in gekend, heeft. Al dien tijd naast mij voortgeleefd en niets er van verteld.' Ze is koppig, zei Anialia weer. Ze heeft, geen vertrouwen in me gehad, diat bedroeft mij het moest. Mij voor den gek te houden, zoo'n goe de -moeder! Wat een geluk, dat jelui gekomen bent-; ik ben jelui zoo dank baar. Ik heb mij tot dusver telkens weer opnieuw laten bepraten; nu zie ik don toestand helderder in. Jelui wilt alleen I-ena's geluk! Ja, dteut willen we! O Jij jij! Lena sprong plot seling op en ging krijtwit, mot blikse mende oogen voor haar schoonzuster staan. Weos jij maar stil; gestookt lvebben jelui! Moeder was eerst er vóór, ze was aardig tegen mij en aar dig togen Richard; ze liad er zelfs plei- zjer in. Nu komt jelui en schreeuwt hot tegenovergestelde en maakt ecu msnsch heelemaal gek in zijn hoofd! Jij jij ze kneep die lippen op el kaar en balde d'e islnp neerhangende hand) tot een vuistjij hebt Frits op-] gestookt! I-laar stem werd steeds scheller, di'o klonk nu gillend va.n toorn en van smart en van angst. Jij bent, d/e schuld ervan! Wees kalm, Lena! Haar broer was .opgestaan en greep het meisje bij d'e polsen. Ik zie geen goed resultaat van je omgang met Bradenhofor, je opgewonden heftigheid neemt steeds toe, Stil! Lena! Bredenhofer is ean eoeiie jongen, on heeft zeker de beis to bedoelingen Maar wat dtönkt hij eigenlijk? Nonsens, luchtkasteelen! Zijn familieleden schatten bom wel in 'n zeker opzicht te boog, tenminste naar de brieven te oordeel en, dlie ik mot hen gewisseld heb; maar in. den grond denken ze er net zoo over als ik. Be slist verklaren wij allemaal dit huwe- lijk voor •onmogelijk. Hij hoeft niets en jij hebt niets, en wat liet ergste is: jelui past niet hij elkaar. Bovendien houd ik hem nog voor ziek; hij is erg zenuwachtig en zwak op de borst. Ik kari .niet toelaten, dat mijn eigen zus ter in haar ongeluk reut. Mevrouw I.angen aan het naait af eitje weende luid) en smartelijk, Zo zwegen alleu oen ©ogenblik. Am alia knikte beamend met hot hoofd en Lena stond -'aar als een geest mot wijd opengespalkte oogen. Hot spijt me voor jou, Lena, zei

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5