S. VAN BREEMEN C°, E ANTHRACIETKOLER W," l Magazijn van Gastoesteilen. J. C. Caderius van Veen. Je Hm Kapel", ïeleloon fin. 647. Koflid en Tta Versche Grasboter. LINOLEUM. A. F. H. v. d. VAART. Zijlstraat 76. „De Kleine Kapel". Best adres Alex Meijer G0., BADINRICHTING Lijders aan As'hma. Verloting onherroepelijk 16 Mei 1902. Groote N.-H. Landbouw Verloting Complete Meubileeringen. Zijlstraat 98. Telefoon 481. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Gr. Houtstraat 71, jrauwerten en stokvisch; op vrijdag en fcatenlag word eveneens geschaft als op ^auendag; zondagmiddag speck ofvleesch tn de rest als op donderdag. 's Morgens, geen dag uitgezonderd, altijd werd gortj 'geschaft. Een en twintigmael werdt gort op veel jcoopvaevdljscheepen in een week ge schaft, voornaemelijk op die. welke om de Oost of Vranckrijk varen, daer speek of vleeseh op gezette dagen hij wordt ge voegd. Op z immige schepen van oorlogh wordt nimmer vleeseh geschaft, ten ware het hier of daer aan lant versch gekocht konde werden. Speek houdt men nutter dan vleeseh voor zeeluiden: dit blijft he ter goet en is van beter vertering als het oude vleeseh. In zommige plaetsen schaft men aan de schepelingen gedroogt os- senvleesch tot stof gemalen. De drank in de Noort- en Oostzee is bier. op verdere tochten énkel water of water met eeck vermengt. Kaas, boter en broot wordt wekelijk bij maet aan het volck uitgedeell: boter echter niet ge schaft als in tochten, die niet verre zijn. en dan een half pont per weeck nevens het dubbelt van de kaes. Op zommige schepen wordt geschaft als volgt: Sondag, voor zes personen aan een bak. De vroegkost, een back grutten met peeckelharing. 's middags een hack grauwe erreten. en een pont vleeseh of een hall' pont speek voor dien dag voor ieder hooft: "s avonts wederom grauwe erreten. Maandag, Dingsdag, Woensdag, Vrij dag en Zaterdag: 's Morgens een back grutten met de man een peeckelharing, 's middags en 's avonts stokvis met doop en een back groene erreten vooraf. Donderdag: Vroeghkost een back grutten met een peeckel haring als voren, 's Middags een back grauwe en een pont vleeseh voor den dag, 's avonts graeuwe erreten. Ieder kop 5 pont hart broot ter week, een pont kaes, nevens een half pont bo ter, bier zooveel zij drinken mogen. Zom- wijlen wort er zilt-haring geschaft op de visdagen. De koek is gehouden het vet of smout van het vleeseh komende, zoo het ete- lijck is, bij de grutten te doen, voor de maets. Het vuyle smeer wordt voor het schip gebezigt. Hem is een maet of on- derkock, verzebali en een jongen toge- voegt." Het eten was dus vrij wat eenvoudiger en met minder afwisseling dan tegen woordig. Daarbij komt, dat de kwaliteit dikwijls te wenschen overliet. „Erreten en boonen, die zeer hart zijn, zal men doen stampen, en zoo de maets voorzet ten", zegt de schrijver. De kapiteins moesten voor de voeding zorg dragen, waarvoor hen betaald werd per dag en per man 7 stuivers voor het eerste vijftigtal, 6 1/2 stuiver voor het tweede, en 6 stuivers voor de overigen. De winst op de kostgelden maakte een groot gedeelte uit van de inkomsten der kapiteins, en het is dus zeer verklaarbaar dat de voeding menigmaal te wenschen overliet. Volgens eene eigenhandige op gave van De Ruyte-r aan de Admiraliteit Van Amsterdam in 1663, kostte toen ieder matroos elke week aan een kapitein 2 gulden, 11 stuivers en C penningen. Waaruit hij betoogde, dat bijaldien de setwaren zoo duur bleven als zij toen waren, de scheepsbevelhebbers onmoge lijk voor 7 stuivers konden schaften. Men bleef echter toen. en lang daarna, bij de oude bepaling, en menig kapitein heeft er zich wel bij bevonden. Het was toen ook nog de gewoonte, dat de vrouwen of moeders van de kapiteins, bij afwezigheid van echtgenoot of zoon, zorgden voor de victualie en de benoo- digdheden voor de kombuis. Zelfs de vrouwen der Admiralen want deze en niet de kapitein van hun schip hadden de victualie belastten zich daarmee Jenever werd te dien tijde niet aan boord verstrekt, wel bier. Dit moest in April gebrouwen en sterk gehopt zijn. Het drinkwater was dikwijls zeer slecht, en werd met allerlei hulpmiddelen als koken, vermengen met potaarde of leem »n uitwringen, of door het inwerpen van fcteel drinkbaar gemaakt. De tegenwoordige zeeman mag zich ge lukkig rekenen, dat de tijden zoo veran derd zijn. Adrerlriiffën. Nationale Crediet-Bank gevestigd te Arnhem. Verstrekt voorschottenen bedrijfs kapitalen, ook op langen termijn van at 500.tot elk bedrag. DE HAAKLEMSCHE Brandverzekering- Maatschappij. OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: Ie verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door bet inslaan van den bliksem en het ontploften van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontplolïen geen brand tengevolge gehad. Warmoesstraat 14. K.G.deVLEESHOUWER&Co. Magazijn vai Witte Goederen, Uitzetten, Luiermanden. Speciale mncuung voor deren naar maat. de van onds bekende II Am. SPRENGERS, Confisour. Cuisinier. Nieuwe Groenmarkt 24. voorGOEDEeu G0EDK00PE Groote Houtstraat 120, van i-..,; ..STAAL8ADHAARLEM BAOHiï,SSriM«r,1.lX-HOuiWEÖ,: REINIGINGSBADEN. inn Jp Badinrichting en het Brnngebouw v,rkryiii,»r. jj ••«lit SOUffTCN VAS GtffEESKUlÏDlGC Het Poeder tegen Asthma geelt bij inademing dadelijk verlichting tegen de benauwdheden, zelfs bij den hevigsten aanval. Per doos met gebruik a 65 et., verkrijgbaar bij J. GOi'PINGER, Groote Hout straat, 147, Haarlem. HOOFDPRIJZEN f 5000, f 1200, f 700, 300, f 200, en op het laatst uitgekomen Nummer met een prijs eene premie van f 250. (Zie overige prijzen hieronder en op het prospectus.) Slechts 5O Cents per Lot te KOEDIJK (bij Alkmaar) in het openbaar in het Koffiehuis »Het Vergulde Paardte Koedijk, van den compleeten Inventaris van een Boerderij of f 5000 in Contanten. Voorts van een Utrechtschen Jachtwagen met 2 paarden of ƒ1200 in contanten en van een Tilbuiy met één Paard of 700 in con tanten. Benevens nog een Eetkamer Ameublement of 300 111 contanten. Een zilveren Theeservies of 200 in contanten, als uede een groot aantal Prijzen van buitengewoon groote waarde (waarvan de minste eene waarde van f 230) alsook op het laatsluitgekomen Nummer met een prijs, eene premie van f 250 in contanten. Loten a 50 Cents per Lot. met gratis prospectus, verkrijgbaar bij den Boekhandel BLOM, Spekstraat 2, en de Sigarenhandelaren GAST (firma Schilte), Anegang 2. Firma BOFLE. Anegang 18, ALBERT HEIN Co., Lange Veerstraat 2, allen te Haarlem. De prijzen worden terstond na de Verloting ca inzending van het Lot franco toegezonden, en Trekkingslij c (waarop de nummers naar volgorde germ gselnkt) twee dage. na de Verlo ting gratis ter inzage bij iederen Wederverkoop of a 10 cents te bekomen. tgtp Indien de gelukkige winners in plaats van de prachtige voorwerpen de contanten verlangen, worden deze terstond na de Verloting uitbetaald Koedijk (bij Alkmaar). De Directie P VOLKERS. jjS*. In alle steden en dorpen Wederverkoopers gevraagd. Adres bij D. E. COSMAN, in Etlecten, Nieuwe Heerengacbt 141 te Amsterdam. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl. 2e kl. heemstede. is ets. 127, ets, BENNEBROEK20 17'/ H1ELEGOM, LISSE, SASSENHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goe derenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. Stoombootreedery Lekdienst, Directie C. J. KORTLAND. Schoonhoven en Amsterdam, Kroinmewaal 31, (Teloph. 4058 int.) Geregelde goederendienst van Haarlem naar' Leiden, Koudekerk, Alfen, Bodegraven, Boskoop, Waddingsveen, Gouda, Moordrecht, Gouderak. NieuwerkerkOuderkerkCapelle- en Krimpen a/d IJsel, Kralingscheveer, IJselmonde, Bolnes, Slikkerveer, Ridderkerk, Kin derdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dordrecht, Zwijndrecht, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Nieuw-Lekkerland, Streefkerk, Bergambacht, Groot-Ammers, Ammerstol, Schoonhoven, Lopik, Ameide, Jaarsveld, Leksmond, Vianen. Vreeswijk, Jutfaas, Utrecht, Amsterdam, Zaandam. Wormerveer, Krommenie en Alkmaar. Inlichtingen verschaft de Heer J. PLAN1JE, Spaarne 5, Haarlem. (Teleph. No. 478). De ondergeteekende bericht met deze de ontvangst der fijne nieuwe Delftsche en Leidsche 43 KAS BOTER, bijzonder geurig en fijn van smaak. T.'a. DOVNÉE, Kï. Houtstraat OS. Haariemsciie Udsiaoriek. \l estesteeg. In de Magazijnen der Gastabnek zijn steeds voorradig de beste soorten van Gashaarden, Bad kachels, Gaskomforen en Keukenfornui zen, tegen de laagst mogelijke prijzen, die zoowel in koop als in huui verkrijgbaar zijn. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs voor gasgebruik tot ver warming of industrieele doeleinden 7 Cent per kub. meter bedraagt sfirwii! verdere inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt. Vraagt uwen leveranciers het Linoleum der NEDERLANDSCHE fabriek te Krommenie. Deze fabriceert uitsluitend prima qualiteit bedrukt en i onbedrukt Linoleum, hetwelk door de ondervinding in 't gebruik bewezen heeft minstens zoo goed te zijn als het Engelsch of ander buitenlandseh fabri- kaat. Het rekt niet en ligt dadelijk vlak. De fabriek leyert niet direct aan particulieren. Behang-erij. -- Stoffeerdery. GROOTE KEUZE Nederlandsch Fabrikaat. CLOVER's Poeder is volkomen onschadelijk, houdt het hoofd rein en bevordert daardoor den haargr iei. Met deze Poeder is men in de gelegenheid te huis mot het grootste gemak het haar te wasschen. Pep Pakje a 127, Cent. Alleen bij 19VAX BIJTK, Anegang Vu. 39. i Per H. TAV VAN Bfand- en Inbraak- irrije, gepantserde Bfandkasten, Kluisdeuren, Hekkers, Safe deposit inrichtingen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis ver krijgbaar zijn. haai' broer weer, je moet het maar verduren. En toen, hec-1 treurig: Kom bij me. Lena! kont toch eens bij je broer! Hij breidde de armen uit. Lena bleef staan zonder zich te be wegen: nu schudide zij het hoofd. Ik wil njet. mompelde zc somber. Lena, ik heb het altijd goed mei je gemeend! Lena, nu ook! Kom! je wilt mijn ongeluk! Ik heb niemaaid. die mij helpt Richard, Richard! Ze brak in een wanhopig ge snik uit en duizelde achteruit naai den muur. Daar ging ze staan, dén rug naar de kamer gewend, en het voor hoofd gedrukt tegen het behang Met een deipe zucht liet Langen de armen weer vallen. Hij zei niets meer. Hij zag er erg treurig uit. In gepeins staarde hij naar den grondt Mevrouw Langen en haar schoon dochter fluisterden wat met elkaar. In zulke kwesties was Amalia altijd op haar plaats; dan was zij de verzoen ster Thans zwegen die twee vrouwen ook. Het was zoo stil in de kamer, dat elke lichte ademhaling hoorbaar was. Amalia was naar haar man toe-gegaan: Frits, gaan we'? Haar groote hand legde zij op zijn arm. Hij kromp ineen. Jawel! een me delijdende blik naar den muur Ik zou toch zoo graag nog eens met Lena Ze is koppig, zei Amalia voor de derde maal. Adieu mama! Adieu, kinderen! Adieu, Lena! Gem antwoord; het meisje verroerde zich niet. De deur viel achter man en vrouw in het slof. Lena! Mievrouw Langen was boos. f Je zegt ze niet eens goeiend'ag, en ze dben toch alias voor je, en voor jouw bestwil! Je bent ondankbaar! On dank baar? Lena draai de lust hoofd om; werktuigelijk als een opgewonden mechanieke pop, kwam ze naar het naai tafeltje geloopen. Ze steunde met de hand op het blad. Wat! wilt u van mij? zei ze toonloos. Jelui maakt, me dioocL Eerst was u zoo blij, en nu is aJles alles slecht. Dat is de schuld van Amalia. O, ik weet het wel. als Frits alleen hier was dan zou hij anders zijn! Maar zij moest toch mee. zij liet hem niet alleen gaan. ze moest Herlijn zien. Ik haat haar, ik haat haai-! Le-n-a mevrouw Langen wrong de handen Wat hèb je toch? Je moest, blij zijn. als hun verhouding tegenwoordig beter ie. Amalia heeft hem evenzeer lief. ze kan hem niet mi&senl En, ik Bitter lachend: hief Le- ua de hand van de tafel en liet ze weer neervallen. Kan ik Richard mis sen! Dat is wat anders, hij is toch niet je man. Ilaar moedei' sprak heel verstandig. Dat is heel wat and'ers. dat begrijp jij niet. In 't huwelijk komt men zoo dficht bij elkaar, dat geen scheiding meer mogelijk is. Toen ik met je va der trouwde, hield ik niet zoo erg van j hem. Maar het was nu eenmaal ge-j heel in ordle gemaakt. Maar later o, ik heb r zonder hem nooit in 't leven kunnen schikken. En zelfs nü nog. Ik weet niets meer. ik kan niets meer! Mevrouw Langen was heel bleek ge-1 worden, haar Lena zag er zoo ellendig j uit. Langzaam kwam ze naar haar dochter toe. Arm kind! Ze streelde' het verwarde haar. Richard-! Richard! Met een luiden jammerklacht zon-k Lena aan haar borst. Moeder, toe, moeder, help me! Ze klampte zich aan de oude vrouw vast ;be:den schokten onder die wilde snikken van het meisje: Richard moeder help me! Woes stil, wees stil, Lena! Me vrouw Langen was beangst als haar dochter eene stierf?' Een vre-eseliike anest. beving haai'; het was ook wer kelijk hard zooals men met het kind omsprone! De heele zaak was een gril van het toeval. Het leven was zoo wonderlijk; dat men het toch nooit daarmee kon vinden! Bitter weenend dirukte zij haar kind tegen zich aan: Niet huilen, miin hartje, niet huilen! Ik. je moeder ben toch bij je: ze heb ben allemaal ongelijk; ik zal je hel pen! Bij AUénstein stond de knecht ach ter die voordeur. Al was het ook geen spreekuur, mevrouw was niet lekker, er mocht niet gebeld worden. In het salon liep Suzanna onrustig heien en weer. Ze was bleek en had donkere kringen om OOgen; ze wond zich te veel om haar broer op. Daar znt hij nu als een geest aan hot raam, de armen op de vensterbank, en staarde naar beneden naar de straat. Hel was werkelijk beter, wanneer hij bij het onderhoud' niet tegenwoordig was, later kon hij toch binnenkomen. Het zou hem te zeer aangrijpen. Wil ie niet liever wat gaan loo- psn, Richard? zei ze zoo zacht moge lijk. De Langena moeten zoo dade lijk komen. Ja, laat hij wat gaan loopen, echode een zwakke stem van de sofa. Ga maar. miin kleine Richard, ga maar. de lileve God' zij met je! Ga, mijn Rich&rdje ,het is niet goed voor je! Ik gft al. Nijdig stiet de jonge man den stoel opzij en liep de kamer uit. Goeie hemel! zei tante Jansje, en het een steek vallen. Ze had al een heelen tijd in het hoekje van de sofa gezeten stil en onbewegelijk, met ben gelende. grijze lokjes aan de slapen. Nu kwam er beweging in haar; ze hield! die breikous tegen het licht en zocht naar (ten gevallen steek. Als ik hem maar kreeg, als ik hem maar kreeg! Het is een waar kruis, dat ik niet meer goed zien kan. Ach, als ik hem nu maar kreeg! Kan u dan niet goed meer zien? vroeg mevrouw Allenstein verstrooid, met een ontzettend onverschilligen' klank in haar stem; zc dacht aan heel wat anders. Het is verschrikkelijk, zuchtte tante Jansje. hij is zoo moeielijk. Laatst had1 een van de meiden een zwarten vinger op den rand van een bord gezet. ik zag het niet toen sloeg hij het heele bord kapot. We liaddien het toch nog kunnen afvegen; maai- bij hem ia het „buigen of bre ken." Zoo iets wordt met de jaren er ger En dan dlie manie! Iedereen zegt hij de waarheid, of ze het hooren v. il len of niet; maar zegt iemand hem ooii eens de waarheid, dan is hij woedend och, hemel, nu ben ik hem hecle maal kwijt, och, oen! Zeur toch niet zoo, tante, zei Su zanna Allenstein, ik kan het niet aan hooren. ik hen nerveus. Om dien eenen steek! Bang zweeg tante Jansje zoo ging het met haar altijd, nooit mocht zc on gegeneerd wat zeegen! Ilaar broei ..hij", zooals ze altijd zei, had graag stilte om zich heen: een andere ir.ee- ïhng dan de zijne was er niet Dus hier moest ze ook haar mjud houden?! Tante Jansje wierp haar nicht een boozen bljk toe .en nam zich voor, a mlaag geen kik meer te geven, laten ze maar in hun familieraad beramen wat zij willen, zij zou haar wijsheid voor zich houden ja'! Ze drukte do lippen op elkaar en ging kaarsrecht zitten; driftig zocht zij den gevallen steek. (Wordt vervolgd. 1

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6