ten sluisdeuren: den neer aonei. In genieur van gemeentelijke werken te Rotterdam, die rapport zal uitbrengen over dokinrichtingen; en den heer H, Doyer, ingenieur van den waterstaat te Alkmaar, die mededeelingen zal doen over spuiing van zeehavens. S t a d s n i e u ws Haarlem, 9 Mei 1902. De tot commandant van het bataljon infanterie alhier benoem de majoor Schwarz heeft heden het commando over dat bataljon aan vaard. R. K. B ij z. O n d e r w ij z e r s. Te Haar lem werd gisteren de 12e algemcene ver gadering gehouden der Alg. Sectie-Ver- eeniging B- der Diocesaan-vereeniging van R K. bijzondere onderwijzers, onder presidium van den heer F. J. Besters, van Rotterdam. Medegedeeld werd, dat 2 bestuursleden zijn a; agewezen tot het formeeren van een Bureau van inlich tingen. Het jaarverslag wekt op tot meer dere activiteit, terwijl door den heer Matthijsen uit Rotterdam de wenschelijk- heid van een ondersteuningskas en een eigen orgaan werd bepleit. Deze punten zullen in de volgende jaarvergadering, te houden te 's-Gravenhage, nader wor den besproken. Door den heer D. Janse werd ,,de sala ris-kwestie" ingeleid. De spreker toon de aan. dat de salarissen der R. K. on derwijzers over het algemeen verre van voldoende zijn, en dat de druk vooral neerkomt op de oudere, gehuwde onder wijzers, de openbare onderwijzers zijn in veel beter conditie. Sprekers slotsom was, dat de draagkracht der katholieken groot genoeg was, om. bij meerdere krachts-inspanning der schoolbestu ren, de onderwijzers behoorlijk te sala- rieeren. en wel even hoog als de open bare. Naar aanleiding dezer lezing werd de volgende motie aangenomen: De Alg. Sectie-Vereen. B. spreekt den wensch uit, dat de door haar ontworpen salaris-rege ling zoo spoedig mogelijk worde inge voerd. Deze motie zal aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem worden verzanden Tot bestuurslid werd gekozen de heer H. F. Fluitman van Loosduinen. De voor zitter dankte den heer Janse vóór de vele goede diensten der Vereen, als bestuurs lid bewezen. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden gekozen de heeren D. Wesseling uit den Haag. en F. J. Bes ters. van Botterdam. De heer De Lobel hield een rede over ,,een veld. dat nog op bearbeiding wacht" nl. het godsdienstonderwijs, dat in over eenstemming moet worden gebracht met de beginselen der methodiek. Het godsdienstig element moet in het snderwijs beter tot zijn recht komen. Spr. wees er op, dat het in nauw verband staat met de salariskwestie. Met instemming der geheelo vergade ring werd besloten een telegram van leelneming te zenden aan den Prins-Ge maal. De beste wenschen werden daar in uitgesproken voor het spoedig herstel van H. M. de Koningin. In de later gehouden Bestuursvergade ring werden tot leden van het Informa tiebureau gekozen de heeren Besters en de Lobel. Uit de Omstreken. Bennebroek. Omtrent de herinneringsmedaille, aan geboden door den Raad en den secreta ris der gemeente Bennebroek aan den eerstdaags aftredenden Burgemeester, den heer P. N. van Doorninck, vernemen wij het volgende: Het geheel is een zeer groote zwaar zil veren medaille, vertoonende aan de eene zijde de inscriptie „Raadsleden en Se cretaris van Bennebroek", omvat door «en sierlijk gegraveerden rand. terwijl de andere kant de wapens van den heer Van Doorninck en do gemeente Benne broek, verbonden door een lauwertak doet zien. Dit geheel is omgeven door het randschrift 4/12 1891, P. N. v. Door ninck, Burgemeester van Bennebroek, 15/o 1902. De penning is geborgen in een sierlijk ingelegden satijnhouten etui en vervaardigd door de firma Voet en Zo nen te Haarlem. Staat de firma Voet reeds bekend ora naar degelijk en steeds fraai werk, de uitvoering van dit meesterstuk is we derom een bewijs te meer voor den goe den naam van genoemde firma. Haarlemmermeer. Door den heer C. Veer ïs aanbe steed: Het bouwen van een woon- en win kelhuis te Aalsmeer, geen geld. ze had toch veel andere goede dingen Excuseer zei hij tamelijk scherp, over uw neef mag u denken zooals u wilt. maai- in ieder gevai moet ik er nadruk op leggen, dat mijn zuster Magdalena een meisje is, dat aanspra- Ken maken kan. Suzanna beet zich on de lippen. -Aanspraken? herhaalde zij. Aan- snraken kan alleen een jonge man ma ken Mijn broer is ongemeen begaafd en zoo bemind! Hij heeft maar te kie zen onder de mooiste en rijkste mei--, les. Langen boog. Laat lui dan maar kiezen! Hei ts mijn eenigsie wensch deze overijlde verloving van mijn zuster ongedaan te maken. Ah! Suzanna ergerde zich dat men haar «jr..:-••• zoo gemakkelijk prijs gaf. Even zoo gin"" liet oom Herman, hij ergerde zich ook; van hem zou do ontbinding dor verloving uitgaan, geen ander mocht hem vóór wezen. Hij voelde zich beloedigd1. Wat duivol. zei hij, en legde de banrii ruw op de tafel. U bent gewel dig kort. aangebonden. Tante Jonsje jn don hoek van de *>fa kromp ineen en wierp een ang-, Het laagst vvera ingeschreven door1 D. Roos, Haarlemmermeer, metsel werk voor f 2130, J. v. d. Laarse,Aals meer, timmerwerk, voor f 2284 en W. lictoren, Haarlemmermeer, schilder werk, voor f 535. Door den heer J. van Dillewijn Jr. werd eene onderliandsche aanbeste ding gehouden voor het bouwen van een woonhuis aan het Kegelpad te Aalsmeer. Het laagst werd ingeschreven voor timmerwerk door J. Maarse, Aals- jmcer voor f 649, voor metselwerk door P. van der Zwaard te Aalsmeer voor f 56!. Door het bestuur der Chr. School te Hoofddorp is aanbesteed: Het bouwen van twee schoollokalen met overdekte gang enz. alsmede het verbouwen der school, alles onder be heer der bouwk. H. Rinck. Laagste insclirijvers bleken te zijn: H. Bakker, Haarlemmermeer, metsel werk voor f 1380, L. Stans, id., tim merwerk, voor f 2333; D. Meijer, id., schilder en glaswerk voor f 149. en 11. Kruidenberg, llillegom, lood- en zinkwerk voor f 174.90. Binnenland. Üe toestand der Koningin. De berichten van Woensdagochtend, die op verbetering van den toestand wij zen, hebben te Apeldoorn veel blijdschap gewekt. De ongerustheid is voor een groot deel, zoo niet geheel, geweken. De Prins heeft zich Woensdag voor het eerst sinds Zondag buiten het paleis vertoond. Tal van notabelen uit Apeldoorn en elders hebben geleekend in de registers, die opnieuw zijn nedergeiegd. Parlementaire Praatjes. Ditmaal zonder af te wijken van de haar door den Hoogen Raad aangebo den voordracht, heeft die Tweede Ka mer de hare aan II. M. de Koningin voor een vacature in liet hoogste rechtscollege samengesteld. En wel uit de heeren, mra A. P. L. NeJissen. te Breda; A. M. B. Hanlo, te Maastricht (beiden katholiek) en C. baron Baud, te Amsterdam. Aan dbn heer Fock is verlof ver leend op een nadier te bepalen dag te tnterpellearen over die handels-etablis sementen te Soeraliaia. De behandeling der militaire straf wet. voortgezet, leiddle allereerst tot een bespreking der hierbij ingevoerde straf, klassen, waarbij de heeren Tydieman en Schaper hot diepot. van discipline te Vlissïngen. als verkeerd werkend en ondoeltreffend kenmerkten. De regee- rïngscommissaris wees er dan ook op, dat die critiek van dte zijde dJer regeo- ring werd erkend,. Wat zij wilde was iets gansch andens don dijt dtepót. nl. een geheel andere inrichting der siraf- kl as.9en, waaromtrent twenwei nog geen bepaalde mededeelingen konden gedaan wordlen. Er zullen tucht- en stiraf-ktassen zijn, afzonderlijk voor le ger en marine (dte marine-straf-kl aese op oen of twee ischspen)Verworpen werd een amendement dier socialisten om de straf van plaatsing tn een straf, klasse te beperken tot een maximum van een jaar, met een minimum van een maand. Aangenomen werd daar entegen eau amendement van diezelfde zijde zondier stemming nog wel om voorwaardelijke invrijheidtestelling bij de straf klasse te allen tijdie, en niet eerst na drie maanden, mogelijk te maken. Van d'e vergadering van Woensdag, die tijdig eindigde .is hiermede liet voornaamste vezegd:. Dinsdag 11 uur voortzetting G. Jr. Acad. Examens. Leiden, Geslaagd voor het candi- daats-texamien in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, de heeren D. E. W. van Weel en L. Plette; voor het caniii- daatsexamen in de rechtswetenschap de heer G. A. van Schouwen. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De tentoonstelling van kunstvoor werpen voor de verloting der Haag- sche Pro-Boer-vereeniging wordt 1 Juli te Scheveningen geopend. Het aantal inzendingen blijft toenemen. Yolksbad-Congres. Door de besturen der Volks- en School baden te Amsterdam, Rotter dam, 'sGravenhage, Utrecht en Arn hem is een comité van organisatie ge vormd voor een nationaal volksbad- congres, zooals dit reeds sinds eenige jaren in Duitschland bestaat. Dit co mité saamgesleld uit: dr. Ruysch, dr. Ekker. mej. W. Jansen. H. Gerlings, st.tg smeekendten blik op het gezel schap. Neem me «aet kwalijk, fluisterde zij de groote dame naast haar toe, wij zijn van liet platteland! Het zwart zijden kleed van mevrouw Langen imponeer de haar geweidag. Hij is thuis altijd tie baas. daar heeft hij zich dat zoo aangewend. O, mompelde mevrouw Langen tusschen de tanden, maak u niet on gerust. Het je christenplicht geduld te hebben niet. de gebreken van onzu naasten. Men heeft zelf toch ook zijn fouten. Hè tante Jansje schoot vcr- j lieugd wat dichterbij werkelijk een nette dame! Eindelijk toch eens iemand, waar ze mee praten kon! Bij haar broer draaide alles oin rogi; on aardappelen ehi zeuals hij liet: noemde slechte jaren; hier, bij de All en steins om ijdelen. vereldschen lust. En zc praata- zoo graag een.- over iets hoopers! Hebt u Steek er al gehoord? zuchtte zij. TI moet. toch een: Zondng hier blijven. Ik heb hem ge hoord.onvergetelijk, zeg ik u! Ama- lia knikte; zij verdiepte zich in oen halfluid .interessant gesprek. J&ris wees toch eens stil! Oom Herman was erg vervelend!; nu praatten ze ai «eo kwartier over eu dr. W. Barnouw, J. G. van Rossein, J. N. F. Ritter en mr. A. E. Jolles, heeft eene circulaire gezonden aan alle directies van volles- en schoolba- den en aan andere belangstellenden in het volks- en schoolbad om hen op te roepen tot eene conferentie, welke Woensdag 3 September te Schevenin- gen zal samenkomen, ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van het volks- en schoolbad te 'sGravenhage. Een geschuwd kerkhof. Het lijk van dte vermiste dienstbode uit Leeuwarden werd naar hert dorp Hai'ich vervoerd, om daar begraven te worden Indien dit niet ware ge schied, dan zou het begraven zijn ge worden op de gemeentelijke begraaf plaats van Bergumerlreide. naast iemand, die eenige jaren geleden on der vrijwel gelijke omstandigheden en op dezelfde plaats als de dienstbod© om het leven is gekomen. Op dit kerkhof schijnt een vloek te ruisten. Vóór vele jaren werd het. reeds aan gelegd en nog slechts drie meuschan zijn ei" op begraven .die allen vrij zeker door zelfmoord' zijn gestorvenDe in woners van Bergumerheidc schuwen deze begraafplaats en niemand wil er zijn doodten doen begraven. Geneeskundige Raad voor Noord Holland. In de vergadering van 13 Mei, des middags te half drie, op het stadhuis te Amsterdam te houden, zal door dr. Dozy verslag worden uitgebracht over het jaar 1901. Daaraan is het vol gende ontleend. Pokken. In April kwam een stoomschip uit Rangoon te IJmuiden met een poklijder aan boord, terwijl van de 30 Engelsch-Indische koelies, 23 nimmer ingeënt waren. Overeen komstig art. 10 der epidemiewet werd het schip een ligplaats aangewezen en ontsmet, nadat de 'lijder in de ba rak was opgenomen en de 23 nietje- vaccineerde koelies ter dbservatie en ter vaccinatie in de baa-ak .waren op genomen. Typhus. Herhaalde malen werd gewezen op het gevaar dat men loopt door ongekookte melk te drinken. Tweemaal bleek mij, dat te Oost- zalan, waai- de faeeajiën in slooten geloosd worden, febr. typhoïd. voor kwam, zoodat het niet te verwonderen is, dat de melkvaten ziektekiemen kunnen bevatten, als zij met slootwa ter gewasschen worden. Op het. einde van Februari werd een kind in een uiterst smerig huisje te Krommenie zwaar ziiek, daarna de moeder; vervolgens bij een buur vrouw alle kinderen en da moeder, daarna de vader, id'ie aan de ziekte overleed. De ziekte werd eerst als vlektyphuis etrkend, nadat familiele den, die op de begrafenis waren ge weest, allen de ziekte kregen. Eene vrouw, die de Meeren van de eerst aangetaste familie wiesch, is aan de ziekte gestorven. Toen de aard van da ziekte bekend was, zijn dadelijk de noodige maatre gelen genomen, om de zieken te iso- leeren. Behalve de ziekenbarak werd een tweede schuur ingericht om alle lijders te kunnen isoleeren. Ook voor ontsmetting werd naar behooren zorg gedragen, zoo dat 'na 13 April geen zieken meer zijn voorgekomen. Toen te Bloemendaal eenige geval len van f. typhoid, voorkwamen,werd een onderzoek naar de oorzaak ge daan. Het voorkomen van de ziekte in het gezin van een melksUjter gaf aanleiding om een onderzoek te doen bij een melkboer te Velzen. In de wo ning waren geen zieken geweest, de beerput is verwijderd van de pomp, die goed water bevat, en de sloot is zoover verwijderd, dat de melkvaten daar zeker niet gewasschen worden. Indien dus de melk, afkomstig van de ze boerderij, ziektekiemen bevat, kan misschien de oorzaak gevonden worden in het omgaan met meststof fen, tengevolge van het bedrijf van tuinder. Den burgemeester te Velzen werd verzocht maatregelen te nemen- om verkoop van melk uit, een besmet buis te verhinderen. Scholen. De Roomsch-Katholieka Meisjesschool te Zaandam was veel te klein voor het groote aan tal kinderen. Ik verkreeg de toezeg ging, dat de school vernieuwd) zou worden, hetgeen is geschied. Deze school voldoet aan alle hygiënische eischen. Besmettelijke ziekten. Na dat door mij tevergeefs pogingen n het werk gesteld waren om artsen te bewegen zich beschikbaar ie stellen weer. ze waren het beiden eigenlijk een?. maar Langen liet zich niet bang n»aken. daarin herkende men zoo echt den ambtenaar. Pardon, dus u wou misschien uw neef binnen roepen? zei dte kanton rechter, gister heb ik het jongemensch mijn meenïng reeds medegedeeld, maar ik zou hem die graag uög wel eens willen ^e^en. hier in den schoot der familie."^ Zoo dadelijk! mengde mevrouw AHenslein zich in het gesprek. In een zenuwachtige onrust bad ze naar het over en weer praten der nee ren geluis terd, een plotselinge angst voor haar broer maakte zich van haar meester. Als ©en domme schooljongen zouden die twee hem behandelen: dat mocht niet. Een ooeenblik! Zij wenkte haar man en fluisterde hem iets in 't oor. AUenstein. op wiens gezicht men kon lezen, dat het een heele opluchting voor hom was, dat hij eens kon op slaan, verdhveen onmiddellijk. Na een paar oogenblikken kwam hij terug, den knecht achter zich. Amalia spalkte haar oogen wijd open dat was precies zoo'n zwaar zilvereren presenteerblad niet hand» vatten als zij er ook een had! En de zilveren kockiestrommel, en de fijn ge- sleoen glazen om m de baraK ie U muiden dienst te doen als er gevallen van pest voorko men, verzocht ik dten minister het daarheen te leiden, dat de hulp van officieren van gezondheid zou worden ingeroepen. Dit is niet geschied, maar mot den quarantaine-arts te IJmuiden is over eengekomen, dat hij tegen belooning van f 25 daags verblijf zal houden de barak als er pestlijders behandeld moeten worden. Het onderzoek van zeeschepen en de praktijk zullen dan waargenomen worden door een ande ren arts. Bij het. onderzoek naar den aard der lading werd speciaal gelet op al les wat ratten lot voedsel kan verstrek ken. Daar het onmogelijk ts ratten door zwavelig zuur te doodeu, zoolang de lading in het schip blijft en men dit alleen kan bewerkstelligen door mid del van koolzuur, hetgeen nogal kost baar is, werd besloten schepen, waar geen pestgcvallen aan boord waren waargenomen, naar Amsterdam te doen opvaren, ze aldlaar een ligplaats aan een boei te doen geven en het zwa velen toe te passen, zoodra het schip gelost was. Schepen, die niet uit be smet verklaairde plaatsen kwamen, bijv. d:e lading hebben ingenomen te Buenos Ayres, nu het hooger liggen de Rosario hesmet is verklaard, kon ik te IJmuiden niet. laten onderzoeken Daar een onderzoek in zulke gevallen toch zeer gewenscht is, werden ze in Amsterdam van gemeentewege onder zocht door een daarvoor aangestelden arts. Nadat het lossen was afgeloo- pen, werden zij ontrat. Dit onderzoek had ook plaats als schepen uit Gran gemouth en Leith in de buurt van Glasgow, kwamen. Te Zandvoort is het Ziekenhuis voor besmettelijke zieken, waarop bij her haling door mij was aangedrongen, gebouwd en voortreffelijk ingericht. Gene els kundige Armver zorging. De geneeskundigen van het Ziekenfonds der vereeniging „Het Plaatselijk Nut" te Zaandam, geven kennis van een besluit van het Ge meentebestuur, waairbij bc-paaM is, dat van leden van ziekenfondsen voor verpleging in de barak voor besmet telijke ziekte in liet vervolg betaling geëischt zou wórden. De geneeskun digen waren van meening, dat de le den van het ziekenfonds niet in staat waren, de kosten voor verpleging in de barak te betalen, zoodat zij verple ging in de barak zouden weigeren, tenzij het ziekenfonds düe kosten be taalde. Dit nu zou beteekenen, dat de geneeskundigen zelf de kosten zou den dragen van de maatregelen die noodïg zijn om epidemieën te voorko men. Het Geneeskundig Staatstoezicht be treurde het verschil van opvatting zeer en deelde aan B. en W. mede, dat er vrees bestond, dat daardoor snelle evacuatie van lijders aan besmettel ij ke ziekten, een der krachtigste midde len ter bestrijding der besmettelijke ziekten, niet zoo geod als vroeger lot stand zou komen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND In de staking van de metselaars en opperlieden te 's-Gravenhage is nog weinig verandering gekomen. Hiel en daar zijn de stakers erin geslaagd nog werkende kameraden over te ha len het werk neer te leggen. Ten getale van 300 man hielden zij onder leiding van afgevaardigden van vverkl iedenv creenigi n gen te Amster dam eene vergadering. De leiders we zen de stakers erop. dat hunne orga nisatie niet in orde was. Werkende kameraden moesten niet gevraagd wordien het werk neer te leggen, maar zulke werklieden moesten eenvoudig van het werk gehaald worden. Na afloop dor bijeenkomst trokken de stakers in 4 groepen verdeeld don- de stad. Aan d» stakers is door hot comité van de werkstaking toegestaan bu'Aen d<e gemeente tegen het. oude loon te wei-ken, inaar dan één uur loon af te dragen aan de weerstandskas. De polderjongens van de havenwer ken te Scheveningen en andere grond werken hebben besloten nog een af wachtende houding aan te "nemen. Zij kwamen overeen eenige afge vaardigden te zenden naar den bur gemeester. om diens tusschenkomst in de loonkwestie in te roepen. De- polderjongens 'in de havenwerken be wezen ïi.l., dat hun lager loon wordt uitbetaald., dan in cte bestekken is be paald. Inderdaad zijn vier afgevaardigden van de grendhewerkersvenenigin g AHenstein presenteerde. Als 't u blieft, mijnheer Langen, drinkt u eens oud© Marsala of beeft u liever Tofcayer? En mevrouw, ee likeurtje, niet waar? Proost, proost, op uw welzijn! Op uw kinderen! Twee, nietwaar? Neen, ik heb or geen een. Een sclraduw trok over zijn gezicht, zijn blik bewoog zich vergelijkend naar den overkant naai- zijne vrouw. Langen had hoffelijk een glas geac cepteerd: hij nipte even eraan. Oom Horman smaakte het. hij liet zich tweemaal opnieuw inschenken. Zondags in het StadsmLssions- haus aan do Johanneslafel, beet tante Jansje haai- buurvrouw in het oor. U kunt. niet gelooven. wat hij voor de inwendige zending doet! Kont u zijn brochures daarover? O ja. glimlachte mevrouw Ama lia. Ik bon voorz'tter van dte vereen!» ging tot opheffing van 't zedelijk be wustzijn. Ik werk veel met onze zusters. Onlangs hadden we een wel- da-digheidsfieest. voor onzei stille ar men Als ik thuis kom, heli ik weer een massa te doem voor den bazar ten voordeele' van. onze kinderbewaar- school. U gelukkige! De grijze lokjes kwa men in sidderende beweging, het klei ne vrouw ti© verdween heclcmaal in door den burgemeester ontvangen. Tegen Donderdag was te Scheve ningen door de grondbewerkers een openluchtmeeting uitgeschreven, en een bijeenkomst van verschillende vakveircenigingen te s'IIage, om d'e mogelijkheid van een algemeene werkstaking in de bouwvakken te be spreken. De uitgeslotenen te Enschedé heb ben aan de firma een conferentie ver zocht, ten einde de quae.stie te bespre ken. De firma heeft toegestemd. Rechtzaken. Terzwaard. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis der rechtbank te Assen be vestigd, waarbij de politieagent Gerhard Iiubers Grachten te Meppel is schuldig verklaard aan: doodslag en het wegne men van een lijk met het oogmerk om het overlijden of de geboorte te verhe len en is veroordeeld tot 5 jaar gevan genisstraf, maar tevens heeft het Hof deze straf tot 10 jaar verzwaard. Inbrekers. Teunia Seppen en Amoldus de Vink verschaften zich in den nacht van 30 op 31 Maart toegang, door middel van een valschen sleutel, tot het perceel N. Looiersstraat 104 eu namen daar weg uit een gesloten secretaire een bankbiljet van f 40 en 2 muntb'ïlletten van f 10. ten nadeele van den bewo ner, ©en iurfbaas, tbeürwij.1 deze met zijn vrouw afwezig was. Toen de bewoners, bejaarde lie den thuiskwamen, vergezeld van hun kleinzoon, werden de beide man nen nog in de woning aangetroffen. De dieven trachtten zich uit. de moeielijkheid te redden door het te doen voorkomen, alsof zij binnen wa ren gegaan, omdat het hun voor kwam. dat er inbrekers aan hei werk waren geweest, maar dat baatte niet, zij werden geai-resteerd. Voor den rechter-commissaris be kenden zij gedeeltelijk, omdat dit de instructie zou bespoedigen, en heden herhaalden zij de bekentenis, toen zij zich voor de rechtbank hadden te ver antwoorden. Het O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank, bij monde van ma-. Van Dam. vorderde vesroordeeling van bei de beklaagden tot gevangenisstraf onderscheidenlijk voor den tijd van vijf en vier jaar. Uitspraak 1G Mtei. Letteren en Kunst. De bekende Amerikaansclie roman schrijver Bret Harte is overleden. Leger en Vloot. Voor dte vesting-airt. zal thans ook d© korte sabel' komen, te vervallen eu deze militairen dus in het openbaar verschijnen met die bajonet van de ka rabijn. Alleen bet kadlsa- en de vrij- willigeais zullen die tegenwoordige sa- be] behouden zoomede de instructie» compagnie. Gemengd Nieuws. Tunnel ingestort. De Chexbres-tunnel Is ten deele in gestort. Sedert geruimen tijd sijpelde water door heit tunnelgewelf en men was bezig dte bronnen, daarvan op te sporfen. In bet metselwerk werden kanalen gehouwen, wat boel moeie- lijk en gevaarlijk was met bet oog op de slechte hoedanigheid van bet ge steente. Zondag had dit werk stil ge legen. Den volgenden dag zagen drie arbeiders. die werkten aan het ge» welf, dat twee steenen daaruit waren gevallen. Zij begrepen wat dit betee- kend'e, vluchtten onmiddellijk, en zij waren nauwelijks onder de gevaarlij ke plek uit, of liet gewelf bezweek over een lengte van 5 a 6 meter, en dooi- deze opening Stortte een geweldige massa steen en aardje naar omlaag, die ter lengte van 25 meter de raids begroef. Deze instorting had plaats op 140 meter van het zuidfeslijk tun- nelportaal. Wat de oo,rzaak is weet men niet. Het treinen vorkeer was natuurlijk gehpel gestremd, en d:e ingenieurs verklaren da! bet zeker nog wel 14 dagen duren zal, eer alles hersteld is. Het goederenvervoer en de post. zijn langs andere lijnen geleid. Het lokaal verkeer gaat tot aan de tunênl. Daar moet alles uitstappen; de dames gaan in vigelauten, de heeren op hraecks en open wagens. door de rnaafsphan- pij gehuurd. Én zoo trekt dan telkens zoo'n karavaan over den berg naai de andere zijde der tunnel, waar een ander1 trein gereed staat. Die tocht duurt ongeveer een half uur. Soms is er in de rijtuigen geen plaats ge noeg. en dan moeten de heeren loo nei i. Des nachts word r alles door fak keldragers bijgelicht. den hoek van «te sofa. Och, och, ik kan zoo iets in 't geheel niet doen. Al leen voor onze zieken in het dorp een beetje soep koken, en dte oude vrouw tjes «vmossten, on voor dte kindertjes wat kleertjes maken, om aan te trek ken O wat verschrikkelijk, wat ver schrikkelijk weinig! Vertel dat toch liever zoo meteen wat duivel, hou nu eens een oogen- b]ik je mond. Jans! Oom H uman was donkerrood* van gezicht, hij keek zijn zuster streng aan; zij kroop ineen als een vogeltje bij onweer. Hij keek haar aan of hij haar wou opeten, toaai wond-te hij zoekend dsn blik naar een ander offer. Niemand! Zijn nicht zat n el gebogen hoofd in haar schoot, te kijken; met den kantonrechter was niets U1 beg-in mui. en Allenstein Hé. dokter, haal jij nu dten jon gen ine.ar eens binnen! En toen bij al bij de deur was: Nu. je doet het on je! gemak, dat moet gezegd worden. Hoor ieons. waarde neef, mijn stellige mea ning is. dat je j-e meer beweging moet geven: je wordt te dik, veel te dik! D.v deur sloeg in 't slot. Suzanna kon een klein ondeugend glimlachje niet. onderdrukken. Al dien tijd had Karei er bij gezeten, of de conferentie hem heel om aal niet aan- irinc u" ba»A hii ook ziin Dortte beet' Knoeierijen van een amotenaai Voor den raad van justitie te Ma cassar zal terecht staan de ad sist ent resident van Banda J. C. van Hasselt. Deze staat, terwijl hij nog in dienst is, in zeer nauwe betrekking tot de Credïet» en Handelsvereeniging Ban da, en is reeds sedert geruimen tijd tot directeur benoemd op een ttor spe- cerijperken van dat'eiland. Op dit perk waren twee- hypotheken gevestigd, één eerste van een Arabier, een tweede van bovengenoemde ver- eenigi'n g. Toen de eigenaren van bet perk zich niet meer konden staande hou den. werd het park verkocht voor een bedrag, iets kleiner dan het bedrag dier eerste hypotheek, welk bedrag de Arabier opeisclite. De houdster der tweede hypotheek, de Credliet- en H an de! avereen i p i ut. Banda, ging daarmee niet aceoord, zij verzette zich tegen dien eisch en de assistent-resident van Hasselt liet den Arabier zelfs gevangen zetten. - Een en ander kwam ter oore van den resident van Amboina. den heer E. van Assen, die een onderzoek in stelde, onmiddellijke invrijheidstel ling van den Arabier gelastte eu ten parkette te Macasser een klacht tegen den adsïstent resident van Hasselt in diende. De officier van justitie te Rfaeasser is naar Banda vertrokken om plontse- lijk een onderzoek in te stellen. Eigenaardige straf. Van een eigenaardige straf wordt, uit Rybinsk in Rusland mekteng ge maakt. Voor den politierechter aldaar verscheen dezer dogen een dienstmteis je, dat een aanklacht had ingediend tegen een tandarts, omdat deze tegen haar wil twee ~ezond!e tan dien had uit getrokken. Uit het onderzoek bleek, dat het meüsje bij dien tandarts als keukenmeid in dienst was geweest en op een middag het etsn had' laten aan branden. Daarvoor trok haar meester haai- van het fornuis op een operatie- stoel en trok haar, bij wijze van straf, de twee tanden uit. De politierechter gaf het meisje den raad zich tot de rechtbank voor strafzaken te wenden. Het zijn sterke been en. Het zal misschien onzen lezers iute- nesseeren te weten hoe waar een mil liard weegt. In zilver 5 mi Ui-oen kik), in goud 322,180, in bankbiljetten van duizend francs 7580 kilo, in biljetten van 100 francs 11.500 kilo. Om het milliard te transportoeren aannemende d'at een man 100 kilo kan dragen, zouden respectievelijk noodig zijn 5000 m.a>- 3215 man, 75 man, enz. Hieruit, bliikt dus dat heeren als Vandterbilt er niet prettig aan toe zou den zijn. nïdlien zij hun fortuin hi den zak mee moesten dlragen. Treeselyk. In de „Aciéries" van Ang Je uur heef-V de vorige week een ongeluk plaats ge had. waarbij vijf werklieden levend verbrand zijn. Men was bezig een bak, die 10 ton gesmolten ijzer bevatte, te vea-voeren op een wagen. Plotse ling kantelde deze met het ongelukkig gevolg dat vijf w-e-itklieden, die niet spoedig genoeg- weg konden komen, de massa en het lijf kregen. Eén was terstond dood. terwijl men vreest dat de anderen niet van die bekomen won den zullen opkomen. 't Nieuwste, Een eigenaardige manier om nue/t beroemde harddravers veel gcl-d te ver dienen. heeft men i'n Amerika be dacht. waar men het paard, van die eene stad naar die a-ndc-re trekt en het dan op een baan tegen entree laat. draven. Het publiek wedt dan op den tijd dien het paard' noodig heeft, om dte Engelische mijl (1609 I\L) af te Leggen. Ruim A mjllioen gulden werd in het vorige jaar door den beroemden harddraver ..Creisceus" op deze wijze verdiend!. Aardbevingen. In den kelder van het geologi-m- ,-i tuut der Universiteit te Leipzig is thans een toestel geplaatst mui :nn.- men van aardbevingen. Deze „Sei.-ni'i- graph" is zoo gevoelig, dat zij niet alleen de aardschuddïngen van den omtrek en van geheel Duitschland aanteekent, maai ook die van hei overig Europa, Ja zoo als zelfs wordt beweerd, die van Azië en Amerika! Da plaats waar wijst de toestel echter niet aan, zoodat de directie om juiste kennisgeving van alle gevallen verzoekt. Drachenfels. Uit Köningswinter wordt aan de „Fkf Ztg". „met zekerheid" bericht, dat da bekende Drakenburg, het prachtig kasteel dat de onlangs overleden "baron Von Starter op den Drachenfels heeft laten bouwen, door de Koningin van Zweden is aangekocht. hij was zoo ijdte] op zijn figuur. Met een eenigszins opgewonden uit drukking richtte zij zich tot Langen en zijn vrouw. Een haperend' g< sprek werd gevoerd Tante Jansje liet al leen maar haar oogen meespreken, zij waagde het niet nog iets in T mid den te brengen, en oom Herman deed of hij er niet bij hoorde; hij schoof ongeduldig mnl, zijn voeten, hcv-n en weer en keek siexïs naar «te d H-a, eindeliik! AHenstein deed de <j2ur open en duwde zijn, zv.v- r* :- voor zich ujt. Ze hadden bekte rondte hoof den; de dokter was nog nij.'Lg over Ai beleediging van zijn figuur. Brtden hof er ging met fonkelend© oogen alles tegemoet, wat er ook mocht kou:en. Hij had op cte gang i zwa.u. r al heftige woordten gezegd, die deze v-.d- koinen koud hadden gelaten. Om 't even. Richard dacht dat hij in de juiste stemming was. Hij ging nam do tafel, en grootte de aanwei.L. n t» nauwemood. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2