NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Woensdag 14 Mei 1902. No. 5788 DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Yan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1S2. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën -worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoof dage* en voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. h DAUBE Co. JOHN F. JONESSuccParijs 31K* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 14 Mes bevat o. a.: Over de Fransehe verkiezingen, De Vredesonderhandelingen, bij zonderheden over de ramp op Martinique, Afschaffing van het dictatuur-artikelHongersnood De rechter en de politiek. Politiek Overzicht. De verkiezingen in Frankrijk zijn geëindigd, d'at is te zeggen-op de- re sultaten van het eiland Reunion en van het district op Martinique na, doch die kunnen van geen invloed zijn op de totaal-Uitslag. Beslist gunstig voor de r eer earing is die uitslag. De natonalisten hebben een onzet terde nederlaag geleden. Slechts 59 nationalisten zullen niet 50 conserva tieven en 99 anti-mini.steorieeie republi keinen de oppositie vormen, waar schijnlijk zal hun groep versterkt wor den met de zes gekozen Guesdisten, maar verder zullen zij het wel niet brengen. Hun aantal wordt dus niet meer dan 214 of 215. Daartegenover staat de aanwinst der regeeringspartijen: de Republikeinen lullen 111 stemmen hebben, de radica len 129, de radicaal-socialisten 90, de socialisten 43, te zamen 373 stemmen. Zelfs al.s de socialisten, hij een re constructie der Regeering, tot de op posite zouden overgaan, zouden de mi- uisterieelen nog 330 stemmen hebben tegen 257 stemmen de oppossitie, zoo dat d e Regeering .over een meerder heid van 75 a 160 stemmen beschikt. Dil is voor de regeering en voor het kabinet-Walcteck-Rousseau zeker geen geringe triomf. Gisteren reeds deelden, wij het Ti mes-telegram mede, volgens hetwelk Kitchener beslist zou weigeren het ver- Boek der Boeren-regeeiringen om hun vertegenwoordigers in Europa te mo gen raadplegen. Er ifö alle reden dit bericht te geloo- ven. Dat Engeland dit overleg tegen gaat is waarschijnlijk om tweeërlei redien Vooreerst omdat de Engelsche regeering haar figuur moet redden. De ministers haibben herhaaldelijk ver klaard .dat deze mannen in Europa al len invloed en alle vertrouwen bij de Boeren te velde en hun leidslieden verloren hadden, waarbij die ministers niet schroomden op rechtaf ploertige wijze de Boer en-vertegenwoordigers in Europa in hun eer en karakter aan te tasten. Nu toe t© staan, dat. de regee- ringspersorien in Zuid-Afrika officieel met deze mannen hier van gedachten wisselden, zou een al te openlijke wra king van rlie valsche voorstelling der Engelsche regeering zijn. De andere reden zal wel wezen, dat 'men te Londen bevreesd I's voor de in lichtingen die van Europa uit aan de Boeren in Zuid-Afrika verstrekt kun nen worden, h.v. over het klimmende en hevige verlangen naar vrede in Engeland er jis zelfs in Anglikaan- sche kerken op de knieën om vredie gebeden en over die wassende onte vredenheid daar over de nieuwe be lastingen ter bestrijding van de oor logskosten. En misschien zouden er nog andere voor Engeland bezwarende dingen, aan het groote publiek onbe kend .overgeseind kunnen worden. Bovendien zal e;r Engeland aan' ge legen zijn die Boeren-onderhandelaars zooveel mogelijk van diplomatieke voorlichting en raad verstoken te hou den. Met het voeren van onderhan delingen. het opstellen van voor ver schillenden uitleg vatbare overeenkom sten zou Engeland de Boeren, die het op het veld niet aan kaai, misschien wel kunnen verslaan. Als er maar geen lastige dwarskijkers uit Europa bij gemoeid worden. De kategorische weigering van Lord Kitchener is zeer begrijpelijk. Met dat al is de mededeeling van de „Times" voor de Engelsche regeering minder aangenaam. En zoo ook voor de "vrienden, die haar geholpen hebben het aanzien van de vertegenwoordi gers der Boeren in Europa te benadee- len; de In dépendance Beige" o.a. die dezer dagen in een artikel betoogde, dat in het feit dat die mannen hier niet geraadpleegd worden, het bewijs ligt, dat de Boeren-regeeringen in Zuid- Afrika om hun oordeel niet geven, want hadden zij gevraagd met die mannen liier telegraphi'sch in verbin ding te worden gesteld, dan zou de Engelsche regeering, die immers eerlijk den vrede wil, het met geweigerd hebben. Wat heeft het Brusselsche blad nu over de mededeeling van de „Tims" te zeggen? Reuter'is correspondent te Pretoria heeft een brief gezonden, waarin hij o. a. zegt dat president Steyn ernstig ziek is en in de eerste samenkomst op 12 April door de afgevaardigden als grondslacr voor de onderhandelingen, gesteld werd de eiscli van onafhanke lijkheid, in ruil waarvoor zij zich be reid verklaarden uitlandars uitgebreid kiesrecht te verleenen. Toen de Engelsche regeeriug dezen eisch verworpen had, brachten de af gevaardigden een reeks voorwaarden te berde, waarop zij de burgers wilden aanraden zich te onderwerpen (lees: de wapenen neer te leggen.) De eisch van behoud van wapenen werd dadelijk afgewezen, maar de Engelsche regeering kwam mild1 tegemoet aan den eisch. van schadevergoeding voor verbrande hoe ven en herstel van dën veestape-l, zegt dit Engelsch telegram. De „Times" heeft eon weinig hoop vol overzicht over den stand dor vre desonderhandelingen bij het vertrek van de Bóeren-afgevaardigden ui't Pretoria. Eerst boden de Boeren al leen inwilliging van Engelands eischen voor den oorlog nopens het kiesrecht enz. aan. De Engelsche regeermg uitte haar verbazing en antwoordde dat de voorwaarden van de bijeen komst te Middelburg (Februari/Maart 1901) het maximum harer concessies waren. Daarna eischten de Boeren leiders een telegraphisch consult met de Boerenleiders in Europa of het zen den van een hunner naar Europa, (Reuter seint anders, zie boven), het geen Kitchener volstrekt afwees. De „Times" kenmerkt deze Boeren- eischen als onbeschaamd. Vooralsnog blijkt er van veen deelneming van Mil- ner en Kitchener aan de vredesonder handelingen Buitenlandsch Nieuws. Afschaffing van het dictatuur- artikel. Van hef bezoek, dat de Keizer dit jaar aan Straatsburg heeft gebracht, is een groote verrassing voor het Rijks- land het, gevolg geweest,. Den 9den Mei heeft de Keizer uit Hohkönigshurg (de oude Habsburgsche burcht, vroe ger het grootste kasteel in den Elzas, dat thans uit openbare middelen als geschenk aan den Keizer, hernieuwd wordt), den volgenden brief aan zijn stadhouder gericht: Om aan de bewoners van Elzas-Lo- tharingen oen bijzonder bewijs van mijne welwillendheid te geven, alsook m vertrouwen op de trouw aan het Rijk en de loyale gezindheid, die zich hoe langer hoe meer onder de bevol king van het Rijksland verstrekt heeft en mij bij mijn herhaalde bezoeken aan dit, voor het vaderland herwon nen, land op ondubbelzinnige wijze gebleken is, wil ik u machtigen, u over de afschaffing van art. 10 van de wet van 30 December '1871 betreffende inrichting van het bestuur van Elzas- Lotharingen (het zoogenaamde dicta tuur-artikel) in verbinding te. stellen met den. rijkskanselier, dien ik mach tigen zal. een daartoe, strekkend wets ontwerp bij den Bondsraad in te die nen. Ik verzoek u dit rescript ter al gemeen e kennis te brengen. Wilhelm. Het art. verschafte den stadhouder,tc.1 kens a-ls het ham goeddacht, de macht om als een dictator op te treden, en zonder aan iemand verantwoording schuldig te zijn, de meest tyrannieke maatregelen voorschrijven. Dus de Franschgezinde bevolking moest in 't gehate artikel een voortdurende be dreiging zlien. De afschaffing van het dictatuur-ar tikel was een van de verlangens, die de afgevaardigden voor Elzas-Lotha- ringen, zoodra de gelegenheid ziich daartoe maar voordeed, in den Rijks dag gestadig hebben ter sprake ge bracht. Voorstellen tot afschaffing van 't dictatuur-artikel zijn in 1879. 1885 en 1893 bij den Rijksdag ingeko men, maar eensdeels onafgedaan ge bleven, anderdeels weer ingetrokken. Eerst in 1895 heeft de Rijksdag zich verklaard voor de intrekking van het veelbesproken artikel en dit besluit in Februari 1900, door aannming van een wetsvoorstel uit den boezem van het Huis, herhaald. Sedert dien heeft de Rijksdag zich niet verder met de kwes tie ingelaten. Dit zal den Keizer zijn verstrekkend en grootmoedig besluit daar hij nu uit eigen beweging, zon-1 der dwang van buiten, schijnt gehan deld te hebben. Hongersnood. In het Czekler comitaat in Zeven burgen- heerscht sedert eenigen tijd hongersnood, zoodat die regeering gratis uitdeeling van aardappelen en brood heeft gelast. Het Neue Pester Journal heeft, er een reporter heengestuurd en bij die gelegenheid ervaren, dat o.a. in het dorp Hi lib 6 kinderen in de school van uitputting flauw gevallen waren en na weer bijgebracht te zijn, ver telden, dat zij sinds 6 weken niets dan droog brood gehad hadden; een van hen had sinds 36 uren niets te eten gehad. In vele dorpen van het Czekler comitaat kregen die kinderen vrij van de school, omdat zij door het vele hongerlijden en de ontberingen ongeschikt Avaren om iets te hegrij pen. Een 72-jarige vrouw werd be wusteloos Van da stiraat opgeraapt, omdat zij sinds 3 dagen slechts van wortels geleefd had. En bedenkt men nu, dat het Czekler volk weinige behoeften heeft en slechts van aardappelen, grof brood en grut ten leeft, dan moet de nood wel hoog gestegen zijn. Een mislukte oogst en hoog. water had het comitaat geteis- erd, -zoodat het den menschen 's win- ters.'( aan behoorlijk voedsel ontbrak. In een interpellatie van den afgevaar digde Györssy zeide. deze, dat de el lende ontstaan was, omdat men de be volking, ö'ie meestal van veeteelt leeft op grond van de wetten op de bosch- cultuur verboden had haar vee nog langer daarin te laten grazen. Daar er nu geen andere weiden waren, waren de hoeren door die wet geruï neerd, omdat zij hun vee hadden moe ten verkoop en en het land verlaten, zoodat de meeste dorpen van het aan Roemenië grenzende Haromszekker comitaat haLf leeg waren geloopen. De afgevaardigde drong aan op den aanleg van een spoorweg en van straatwegen in dien achterhoek, wel ke aan de bevolking arbeid en een afvoerweg zou verschaffen. De regeering beloofde dit te doen, maar het is een bewijs van een onge zonden toestand, als in een land als Hongarije, dat tot voor kort een der korenschuren van Europa was en waar de wijn in overvloed vloeit, hon ger 'geleden wordt, Algemeene Berichten. Te Civita Vecchia zijn tien zeilboo- ten door een hevigen storm, die gedu rende dien ganschen nacht van Vrijdag op Zaterda" heeft gewoed, op de rotsen verpletterd. De bemanning van alle scheepjes had zich bijtijds gered. De havenmuren zijn over een lengte van 200 mieter weggesleurd en de ingan;. tot de haven is volkomen versperd. De m Guatemala wonende Italianen zijn in conflict geraakt met de regee ring van deze republiek. Nu is door Italië en Guatemala overeengekomen aan het geschil door scheidsrechter lijke uitspraak een einde te maken en zij hebben president Loubet uitgenoo- di'gd zich daannedie te willen belas ten. Deze heeft zich bereid verklaard als arbiter op te treden. De Paus heeft Zaterdag die tot het Roomsch-katholicisme bekeerde ex- Koningin van Servië Nathalie ont vangen. Nadat de vorige week met het ge wone ceremonieel door de Aartsher togin Maria Christina plechtig afsiand was gedaan van alle aanspraken op den Oostenrijkschen troon, is -Zater dag haar huwelijk voltrokken met Prins Emmanuel van Salm-Salm. Het huwelijk had plaats in de kapel van St. Jozef in tegenwoordigheid van den Keizer en alle aartshertogen en aarts hertoginnen. Na de echtverbintenis verleende dë Keiizer de gewone audiëntie. De ramp op Martinique. Hier moge thans eerst iets meegedeeld worden over de Montagne Pélée, de val kaan, wier uitbarsting de ontzettende ramp heeft aangericht: De Montagne Pélée werd sedert lang beschouwd als een uitgedoofde vulkaan. En de ondervinding heeft geleerd dat, wanneer zoo'n doode vulkaan weer tee- kenen van leven geeft, de gevolgen altijd vreeselijk zijn. De eerste teekenen zijn een beven en schudden van den grond om den berg, dat gepaard gaat met een onderaardsch geknal, op mijlen afstands te hooren. Plotseling maakt dit geweld plaats voor een diepe stilte, die eenige seconden duurt. Dan begint de aarde te schudden, een dikke wolk strijkt laag neer, een ver schrikkelijk geluid komt uit de diepte. Uit den krater stijgen wolken van stoom en dikke rook spuit uit, met het geweld als van een hevigen donderslag. Het geheele land wordt gehuld in een dikke duisternis door deze rook en asch, terwijl steeds de vulkaan zijn donde rend geluid laat hooren. Vuurstrepen flikkeren als bliksemschichten. Wanneer de atmospheer dik is van rook en asch, de vulkaan dondert, licht bliksemt om zijn top, vuurballen met knetterend geluid barsten in duizenden lichtkogels, wanneer de uitbarsting in haar hevigst is, dan scheurt de berg en uit de ingewanden stroomt de vlammen de lava, de gloeiende stroom, die steden en dorpen vernielt. De Pélée is een van de kleinste vulka nen van Zuid-Amerika, een dwerg ver geleken bij de Etna, of zelfs de Vesuvius. I-Iet aantal schepen dat op den dag van de groote uitbarsting aan de reede lag is onbekend. Op den 2-ien April wa ren zes zeilschepen en vijf stoombooten in de haven. In Marseille is een onderzoek ingesteld naar de Marseillaansche schepen, die in de haven konden zijn. Gebleken is dat er geen enkel schip was, behoorende tot een maatschappij, gevestigd in die stad. Dit onderzoek had echter toch een posi tief resultaat, nl. dat er vijf Italiaansehe en één Noorsch schip in lading waren te Saint-Pierre voor Marseille. De namen van deze schepen zijn: Clementine, Resti- tua Madre, Nord-Amerika, Cara-Maria di Pompei, Cosaliolla en de Smart. Deze schepen hadden ieder een beman ning, wisselende van 15 tot 2 personen. De correspondent van den „Petit- Jour nal" heeft een onderhoud gehad met den heer Gaston Sarlat, oud-afgevaardigde van Guadelaupe, die in 1S96 nog betaal meester was te Saint-Pierre. De uitbarsting van de Pélée, zei hij, was onmogelijk te voorzien. De stad is gebouwd amphitéathers-gewijze, en heeft 30.000 inwoners, 16.000 negers, 10.000 cre olen en 400 blanken. Onder deze laafsten waren veel menschen afkomstig uit de streken om Bordeaux, handelaars in rhum. De troepen lagen in Fort-de-France. Op het eiland wordt veel suikerriet ver bouwd. En daar in dezen tijd van bet jaar de suikercampagne Juist eindigt, was de handel daar zeer levendig. De schepen moesten juist geladen worden voor Saint-Nazare en Bordeaux. De huizen, die meest uit twee verdie pingen bestaan, zijn opgetrokken uit hout. De vlammen hebben voedsel te over gehad, te meer wanneer men in aan merking neemt, dat er op het eiland veel rhumstokerijen zijn. De Fransehe ministerraad heeft verga derd onder voorzitterschap van den heer Loubet, om te beraadslagen over de maatregelen te nemen in het belang der slachtoffers. Een ambtenaar van het ministerie van koloniën zal naar Martinique vertrek ken, om vast de eerste hulp te bieden, met zich voerende een bedrag van 500.000 francs. Een blanco crediet is uitgetrok ken. Van de openbare gebouwen in Frank rijk zal ten teeken van rouw drie dagen dagen de vlag halfstok waaien. Het stoomschip Rubis is naar Saint- Pierre vertrokken met een vertegenwoor diger van de plaatselijke regeering te Fort-de-France, troepen, geestelijken en leeftocht. Het strand is bedekt met wrak stukken. Het landen van de sloepen gaat moeilijk. De hitte is overstelpend. Men ziet geen levend wezen. Men hoort het onderaards rommelen. Er is geen spoor meer van straten. Op sommige plaatsen vindt men hoopen geheel naakte lijken in allerlei houdingen. Hier liggen ne gen leden van een gezin dicht ineen ge strengeld. In de kasten van de Bank van Martinique vindt men voor twee millioen frank aan geld terug. Lebri, de gezag voerder der Suchet, doorzoekt de bouw vallen en ontdekt dat er zich in den grond spleten vormen in oostelijke rich ting. De gesteldheid van den bodem wij zigt zich. Gelukkig heeft de bevolking dit gedeelte van het eiland verlaten. Zij is gevlucht naar Fort-de-Franche. Meer dan 4000 vluchtelingen van den Prêcheur zijn aldaar aangebracht. D© laatste telegrammen luiden: Een telegram uit Fort de France van 11 dëzer luidt: Naar gemeld wordt, zijn er meer dan 1000 vluchtelingen te Le Cachet en Case-Pilot© nabij St Pierre. Stukken van lijken worden nog voortdurend rondom St. Pierre gevonden; soldaten en gendarmen zijn bezjg ze bijeen, te zoeken en te verbran den op een der openbare pleinen. De administrateur van Dominica seint dat de ramp op Martinique nog verschrikkelijker blijkt te zijn dan eerst werd gemold. Vluchtelingen be richten ,diat zich nieuwe kraters vor men op verschillende plaatsen, de ri vieren overstroomen groote uitgestrekt heden land1, die noordzijde van het eiland bijv. staat geheel onder water. Andere districten zijn volgepropt niet vluchtelingen. De duisternis houdt aan. De administrateur gelooft niet dat Guadeloupe in staat is voldoende in dien ontzettenden nood te voorzien. Berichten van Domonica van Zon dag melden, dat nog voortdurend lava stroomt in het noorden van Martinique De geheele noordelijke streek is rots achtig, kaal en zonder plantengroei. President Roosevelt zond een bood schap aan het Congres, waarin hij de ramp van Martinique beschrijft en F« uUIeSar» XJ3S2 W-SL. Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 10. Ook Lena zei niets; zij hief het ge laat op naar den grauwen, steeds licht- loozer en lichtloozer wordenden nach telijken hemel, een golf van sensaties joeg haar door d© ziel. In een over stroomen van gevoel kwamen haar tranen in de oogen; gedachten, wen- achen, verwachtingen, heilige voorne mens bewogen haar diep. Of ze ge lukkig zouden worden? Stellig, stellig? Daar boven aan den hemel stond een ster! Zij flonkerde en fonkelde zoo dichtbij, bijna om te grijpen; nog was bij alleen, maar nu verscheen ook een tweede, nu fonkelden en flonkerden ze te zamen. Richard, fluisterde Lena en boog bet hoofd tot hem neer, zie eens op, daar boven zijn wij! Wij staan hoog en zien lachend neer op de wereld, die ons niet kan cleeren. Kijk eens. kijk eens! Zij hief den vinger op en wees omhoog; zijn blik volgde haar wijzen. Jij mijn ster, jij mijn geluk, mijn alles jij mijn mijn Hij kon geen woorden meer vinden. Hij sprong op en stond met haar, zij aan zij tegen elkaar gedrukt, voor het raam. Achter het zwijgende park veel, veel lichten in de stad en koepels en kerk torens; onder den donkeren nachtbem een nog donkerder wolk van nevel, rook ©n bedorven lucht boven de da ken. In d© -straten mochten de meu- chen zich haasten en dringen, in het stof woelen en door het vuil loopen hier was het stil. Men was er zoo ver af van, zoo hooc verheven boven al dat gewoel. Als vogels in een veilig nest, zoo borg men zich hier in dit poëtisch hoekje. Bloemen geurden, de lente heerschte in de kamer en in hun harten? O! daar was het eeuwige lente! Daar waren alle bloemen volop. Lena, zei hij, voel je hoe het mooiste en heerlijkste van uit den he mel op ons neerdaalt? Dat is de inspi ratie. Nu weet ik het, de tijd is aange broken, dat ik nu werkelijk iets zal maken, iets dat mij zelf ten volle be vredigt en de anderen ook. Jou zal het even zoo gaan. Tot nu toe was alles stukwerk; maar nu nu komt het! En als we dun gewerkt en wat gemaakt hebben, dan zullen we hier uitrusten, arm in arm. Nietis storends zal zich in onzen vredie dringen, geen toon onze harmonie van schoonheid-1 valsch doen klinken. Zie maar eens, daar in den botanischen tuin die oude boomen zie je ze, zie je, hoe zilverig hun schors in het donker schemert? Staan ze niet als wachters, en hoeden ons geluk? En die lange, lange muur! Die laat niemand tot ons toe, die houdt allen buiten. O. wij gelukkigen! Nu kraakte de deur, het meisje kwam binnen met die lamp. Greta, een echte Berlijnsche, keek schuin naar het paar bij het raam, wat waren dlè verliefd! Dat was niet mis. Greta diende bij voorkeur bij jonggetrouwde lui, die nog niets wisten, die niets aan hun hoofd hadden dan verliefd heid. Dat is voor dienstmeisjes erg voordieelig. Na het eerste jaar zei ze meestal den dienst op; dan begon men haar op de vingers te zien; en daar hield Greta niet van, daarvoor was zij een te zelfstandig karakter. Ze zette de lamp op de tafel kuchte eens flink; de twee aan het raam vlogen uiteen, O! zei Lena en werd' rood tot ach ter haar ooren. Is het al zóó laat? Ze had een gevoel of ze bij haar moeder thuis op iëtis ondeugends betrapt was. Toen, zich bezinnend, gevoelde ze de volle beteekenis van haar vrouwen- waardlighieid. Breng ons de thee; en dian kun je wei naar bed gaan, wij hebben je niet meer noodig. Dat zou ik denken, dacht Greta, terwijl ze het portaal opging, die wil len ine graag kwijt zijn! Nou, vóór ne- -renen onder de dekens kruipen, dat is mij te pleizierig! Ik ga wat naar den portier. Een fatsoenlijk meisje, meende Richard, toen de deur zich achter haar gesloten had. Allerliefst om te zien. En dan die sympathieke naam! Lk zal haar altijd Gretchen noemen. Hij was vandaag in een stemming om alieis allerliefst te vinden. Je moet in huis altijd fluweelen jasjes dragen, zei ze, die staan je zoo goed! Dat kan ik niet meer. Hij werd ernstiger. Daar zijn we niet rijk no eg voor. Hè, waarom? Met verschrikte oogen keek zij hem aan. Dan is het' toch waar, wat ze zeggen, dat we zoo arm zijn? In plotselingen angst sloeg ze de handen in elkaar. Lieve tijd, als dat waar was! Och, had nu die portier maar niet zoo onnoodig veel geld1 gegeven! Ze was purperrood ge worden. Nu was het aan hem, om haar uit te lachen. Hij vond haar tè grappig, tè verrukkelijk-onpractisch. Zulke ba gatellen! Als jij vindt d'at het me zoo goed staat, bestel jk morgen dadelijk een fluweelen buis. Je hebt gelijk, waan om zou ik niet dragen, wat me goed staat? En die ellebogen zijn Werkelijk wat kaal. Tevreden hing zij aan zijn arm. Zoo. laten we nu ons huis eens bekij ken! De drie kamers en de leege ruimte, die hij bad tot atelier, hadden gauw be keken kunnen zijn; zij hadden een hee- len tijd er toe noodig. Zoo jn je eigen huis rond te loopen, te weten: dat is allemaal van mij, van ons, heeft een heel bijzondere aantrekkelijkheid. Lena ontmoette menige oude be kende. Haar moeder had haar gege ven, wat ze maar missen kon. Daar was de tafel, waaraan ze als kind haar schoolwerk gemaakt; daar de kast waarin de geheimzinnige kerst- en ver jaarsgeschenken werden bewaard; en hier de stoel, waarop de groote broer zoo dikwijls gezeten en zijn zusje op de knie gehouden had. Mijn goeie broer! zei Lena plot seling en streek met haar hand1 over het rugkussen. Richard keek haar wat verwonderd aan; ze stond daar met gebogen hoofd, in weemoedig gepeins verzonken, en staarde op don ouden stoel. Het bloed steeg den jongeman naar het hoofd, hij had in den laatsten tijd te veel on aangenaams van zijn zwager onder vonden. Hij had' zich door hem moe ten laten ondervragen en behandelen als een schooljongen; al zijn omstan digheden moest hij blootleggen, zijn debet en credit op een oent voorreke nen. Net of het leven met Lena, wan neer ze het zuinig aanlegden, kost baarder zou zijn dan dat, welk hij als jongmensch geleid had? Nonsens! Een vrouw is altijd zuinig en als jong mensch heeft men zooveel verplichtin gen. Langens brieven waren op den duur isteeds minder vriendelijk geworden; nijdig had de bruidegom ze gelezen en verfrommeld. Wat kon het hem schelen, dat de kantonrechter zich ver bond hem jaarlijks een klein bedrag in het huishouden bij te dragen; hij noemde dat zijn huwelijksgeschenk voor zijn zuster. Zonder die paar hon derd mark zou het toch ook wel gaan! Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1