meldt dat de Fransche regeering aan de Amorikaansche regeering heefL doen weten. dat. Fort de France en het. ge- heele eiland nog bedreigd zijn. Daar om werd aan de Ver. Staten verzocht, zoo spoedig mogelijk transportmidde len te zenden om de inwoners van het eiland af te halen. De president vraagt nu aan het Congres, daarvoor 500,000 dollars toe te staan. De kruiser Dixie laadt levensmidde len en zal waarschijnlijk Woensdag naar Martinique vertrekken. Het Aineri'kaansche Huis en de Se naat hebben een krediet van 200,000 dollars toegestaan in plaats van de 500,000, die president Roosevelt hod voorgesteld. Het wetsontwerp gaat nu naar dien president terug ter goedkeu ring; Stadsnieuws Haarlem, 13 Mei 1902. Stukken van den Gemeenteraad Uitstel onbewoonbaarver- k 1 ar ijl g. J. J. Berkenkamp verzoekt nog twee maanden uitstel van het onbewoonbaar verklaren van zijn perceel Doelstraat no. 15. omdat dit binnenkort ontruimd wordt. (1^3.) G e z o n d li e i d sc o m m i s s i e. B. en W. dienen in een ontwerp verordening regelende de samenstelling en den werkkring der gezondheidscom missie. In deze verordening zijn o. a. opge nomen de bepalingen: De commissie bestaat uit zeven leden, waaronder ten minste twee ledlen van den gemeente raad. De benoeming geschiedt door den gemeenteraad, d'ie daartoe van de commissie een aanbeveling van twee personen ontvangt.. De leden worden benoemd voor zeven jaren. Door B. en W. wordt aan de com missie een secretaris toegevoegd1. De lokalen ten. behoeve der commis sie vereischt, worden van wege de ge_ meiite verstrekt. (140.) Ilooger bouwen. B. en W. stollen voor aan regenten van het Gene formeerde Weeshuis ver-i gunning te verleenen tot liet bouwen van zes woonhuizen aan de Luitesteog, tot een hoogte van 7.15 M.,i meer dan anderhalf de breedte der aangrenzende openbare straat. (136) Aanvaarding grond. B, en W. stellen voor hen te mach tigen kosteloos te aanvaarden een stuk grond in de Assendelverlaan, toebehoo- ren daan de wed. H. Koppen. (139). Mo tie's zaak-Beynes. 1. Van den heer S. Roog: ,,De Raad. ..Van oordeel, dat de motie, aange nomen in de vergadering van 8 Jan. 1902, betreffende het raadslid Beijnes, na hetgeen nader omtrent deze zaak is openhaar geworden, niet mag den gehandhaafd; Trekt die motie in. „Betreurt evenwel, dat de heer J. J. F. Beijnes. door bij herhaling in n - zicht te stellen, dat die firma J. J. Beij nes de voor haar bedrijf benoodigde electrfcsche kracht zou betrekken van de gemeentelijke Centrale tot misver stand aanleiding heeft gegeven; „Sluit die discussiën over dieze zaak en gaat over tot de orde van den dag." 2. Van den heer jhr. mr. F. W. van Styrum ,,De Raad? „Overwegendie. dat het niet op den weg van dien. Raad ligt een oordeel uit te spreken over een zijner leden, als zoodanig; „Besluit: „Zonder verder op die zaak in te gaan. in te trekken de motie dd. 8 Jan. 1902 no. 5 door den Raad aan genomen." (141). A me ndemen t-w on en gemeen- t e-a mbtenaren. De heer mr Johan Spoor stelt voor in die door B. en W. ontworpen bepa lingen betreffende woonplaats en ver blijf gemeente-ambtenaren de volgen de wijzigingen aan te brengen. Ie in te voegen achter het woord ..liet" in de eerste regel lo: ..en wier bezoldiging meer dan 300 bedraagt". 2e in sub 3o. het woord „April" te vervangen door het woord ..Mei". (142). De heer D. Kouwenaar, Hoofdredacteur van dit. blad. zal met 1 Juni a. s. als mede-leider optreden van het ..Dagblad voor deZa an- streek", eveneens eene uitgave van de Naamlooze Vennootschap Lou- rens Coster Ie Haarlem en verplaatst dus zijn woonplaats naar Zaandam. De rechtstoestand der a m b t e n ar e n. Er wordt tegen woordig druk geijverd voor eene wet telijke regeling van den rechtstoestand der personen in dienst van Staat, Pro vincie, Gemeente en Waterschap.- Voor die militairen is gezorgd, voor de an deren de burgerlijke ambtenaren niet of niet voldoende. Het vorige jaar is een groote Bond van ambte- naarsvereienigingen gesticht, die tot taak heeft het tot stand komen van eene regeling voor deze burg. ambte naren te bevorderen en er gaat in den laatsten tijd geen maand voorbij, of er worden openbare vergaderingen be legd, waar door sprekers van naam het belang der zaak in het licht wordt gesteld. In Maart spraken de Kamer leden Fokker en Nolens te Rotterdam, in April sprak prof. Krabbe te Utrecht en Woensdag e.k. zullen de Kamerle den Smeenge en van Vliet het onder werp behandelen in het Brongebouw alhier. Te Rotterdam en te Utrecht waren do ambtenaren in grooten ge tale opgekomen. Men zag er men- schen uit eiken ambtenaarskring en van eiken rang. Belasting, onder wijs, post en telegrafie, politie, kadas ter, administratie, gemeentebedrijven alles was vertegenwoordigd. Naast ambtenaren, die bij ervaring wisten, hoc nadceüg en onaangenaam rechte loosheid en rechtsonzekerheid kan zijn, zaten anderen, die volstrekt niet te klagen hadden, maar begrepen.dat het ook hunne beurt kon worden. Naast menschcn, die reeds overtuigd waren van de noodzakelijkheid eener ambtenaarswet, zaten ambtenaren, die het nut nog niet inzagen, maar ge komen waren om zich te laten onder richten. En wie onder opgekomen en zich minder voor het belang de amb tenaren dan voor het belang van Staat en Gemeente interresseerde, luisterde in het bijzonder naar dat gedeelte van het betoog, waarin dit Staats- en Ge meentebelang werd uiteengezet. Te Rotterdam en te Utrecht was d?i zaal vol. Ook in Haarlem zijn belang hebbenden genoeg, om Woensdag avond de zaal van het- Brongebouw tc- vullen. Moge er geen plaats onbezet blijven. Zondag hield de Vereeni- ging van Postduivenliefhebbers. ge naamd „De Luchtgids" haar eerste wedvlucht 'in dit seizoen, van uit Gent (België). De1 duiven werden door ile goede zorgen van den Algemeenen Neclerlandschen Bond te 8.20 uur in vrijheid gesteld en bereikten de hok ken als volgt lo. prijs J. II. Hessels, 10 u. 32 min. 9 sec. 2o. prijs J. Boon. 10 u. 33 min. 17 sec., 3e. prijs S. van Bragt, 10 u. 34 min. 37 sec., 4e prijs J. Zomerdijk. 10 u. 36 min. 39 sec., C. van Meurs. 10 u. 43 min. 2 sec. 6e prijs G. Gril les. 10 u. 43 min. 11 seje. 7e prijs G. Zomerdijk 11 u. 9 min. 26 sec. 8e prijs J. H. van Balen 11 u. 9 min. 57 sec. Een zilveren medaille voor de eerst aangewezen duif werd behaald door J. II. Hessels, 2 eerstgetoonde door J. Boon. De zilveren medaille was uitgeloofd door J. Broekhof. Uit het verslag over 1901 van den toestand der Algemeene Fr i esche 1 ev eusverzekerïngmaatschap- pij te Leeuwarden, hoofdagent P. J. Smit. agent W. Bremer, zijn door ons de volgende opgaven ontleend Op 31 December 1901 zijn loopende 194229 contracten met een bedrag van f 17996699.50. Hierbij de op dien datum loopende premlie vrije polissen ad 544 met een bedrag van 20260. Aan 2910 verzekeringen werd uitbetaald eene som van f 250907.304. Het kapi taal der maatschappij bedroeg einde 1901 een bedrag van f 4.232330.09. Hollandse li Vocaal kwartet. Zooals men weet, zal het Hollandscli vocaal kwartet onder leiding van Mau- rice Hageman en bestaande uit de dames Georgine Kloppenburg (so praan. Jenny Bakels (alt), en de hee- ren Dijker (tenor) en J- A. Stoutendijk (bas) hier a.s. Donderdagavond optre den. Het Nieuws van den Dag schreef over dat kwartet naar aanleiding eener uitvoering in de Evangelisch Luthersche Kerk te Amsterdam: Bij het hooren van deze uitvoering kon ieder waarnemen, dat het viertal onder leiding van den heer Hageman zeer ernstige voorbereidende studiën gemaakt heeft. Menig werk van het twaalf nummers rijke programma slaagde naar wensch, zoo bijv.: M. A. Brandts Buijs' Jr. lied „Van komen en gaan", Klein's motet „Der Herr ist jnein IIirt'Loewe's Volks lied „In der Kirche", De Lange's lied „Goede nacht". Men werd zeer aangenaam aange daan door de eenvoudige, goed ge voelde interpretatie der verschillende werken. Spoorwegplannen. De mededeelingen, die de Directie van de Hollandsche Spoor aan twee leden van onze Kamer van Koophandel gedaan heeft, zullen, ook al bevatten ze weinig dat we niet al wisten of vermoedden, toch zeker wel de aandacht van onze lezers hebben gehad. Intusschen zijn ze niet van dien aard, dat daarmee voor ons en onze omstreken volle bevrediging is verkregen. De heer Van Hasselt zegt wel, dat het de bedoe ling niet is Haarlem van het sneltrein- verkeer uit te sluiten, maar wij vragen of het in de practijk denkbaar is, dat de ontworpen nieuwe snijlijn alleen zou worden gebruikt voor een zevental snel treinen (die Haarlem nu ook al passee- ren) en goederentreinen. Waar de gele genheid bestaai, wordt daarvan door ie der spoorwegexploitant gebruik gemaakt en zoo blijven wij vreezen, dat wanneer eenmaal de snijlijn zal zijn aangelegd, op den duur zij het ook tegen den wensch des heeren Van Hasselt op dit oogenblik in het aantal sneltreinen dat Haarlem passeert zal worden ver minderd en daarmee het verkeer langs de nieuwe snijlijn uitgebreid. „Men houdt een goeden klant als Haarlem liefst te vrind", zei de heer Van Hasselt, maar hij weet evengoed als wij, dat de beste klant niet wegloopt, als hij maar één leverancier heeft. De Holl. Spoor heeft helaas voor Haarlem het monopolie van 't spoorwegverkeer en wij zullen haar dus onze „klandisie" moeten blij ven geven, ook al maakt ze het voor ons nog zoo bezwaarlijk. Als zij geen enke len sneltrein meer langs Haarlem liet loopen, dan zouden wij als we op reis gingen, dat eenvoudig per boemeltrein moeten doen. Zoover is het evenwel nog niet en zal het ook wel nooit komen. Maar dat wij waakzaam moeten blijven tegenover de hangende plannen is duidelijk. Ook om andere redenen. De heer Van Hasselt sprak van het goederenvervoer over de snijlijn. Zullen daarlangs alleen goede ren worden vervoerd voor Leiden. Am sterdam en Rotterdam, of zal men er ook goederen voor Haarlem mee verzenden? In dat laatste en zeker niet onwaarschijn lijke geval krijgt Haarlems goederenver voer, dat toch al verre van schitterend is, opnieuw een knauw. Nog een derde vraag. Is een stoomtram verbinding op den duur voor de Haar lemmermeer voldoende? Zal het niet met tertijd blijken, dat voor die bloeiende streek een spoorweg noodig is? Mocht dat het geval wezen, dan zal natuurlijk wanneer er eenmaal een stoomtram is, van een spoorweg nooit sprake wezen. Weliswaar raakt deze zaak de Holl. Electr. Spoorw. Mij., maar men weet dat zij en de Holl. Spoor vogels zijn van den zelfden tak, wat de heer Van Hasselt zelf ook erkende door er tot de gedelegeerden van de Kamer van Koophandel als ge zaghebber over le spreken. Deze weinige opmerkingen mogen de overtuiging vestigen, dat in al deze plan nen nog vragen verborgen zijn, van het antwoord waarop voor Haarlem en om streken zeer veel afhangt. De mededee lingen van de Directie der Holl. Spoor hebben dus een Comité van actie, een Comité van waakzaamheid als men wil. wel verre van overbodig, maar juist nog wenschelijker gemaakt, omdat ze ons wijzen op onzekerheden, die dienen te worden tot klaarheid gebracht. En dat vooral omdat niet gesproken is over het nieuwe station te Haarlem. Wij lezen in het rapport van de gedele geerden der Kamer van Koophandel, dat daaromtrent door den heer Van Hasselt geene bijzondere mededeelingen zijn ge- daan endatdaarop door de C om- missie ook niet werd aange drongen, als liggende deze zaak buiten hare tegenwoordige beschouwingen. Deze laatste phrase is ons volkomen duister. Waar de contracten tusschen de gemeente Haarlem en de Holl. Spoor over den bouw van het nieuwe station nog niet zijn geteekend, daar was het o. i. juist zeer gewenscht geweest, dat de heer Van Hasselt daaromtrent een pertinente verklaring had gedaan. Ieder een begrijpt, dat wanneer de totstandko ming van het nieuwe station onomstoo- telijk vaststaat, de kans voor Haarlem op behoud van een goed sneltreinver- keer veel grooter is, dan wanneer we opgescheept moeten blijven met ons oude station. R a a tls(ve rk i e z ing. IndeMaandagavondgehou- den vergadering van de liberale kie& vereeniging Haarlem zijn definitief tot candidaten voor den Gemeenteraad gekozen de heeren Mr. C. M. Rasch en Vincent Loasjes. Examens L. O. Geslaagd van 8 candidates de dames D. Valkenburg Den Helder; J. M. Ver hoeve, Hilversum; P. S. M. van Wijk Hoogwoud, A. T. Zaadinoordijk. Alk maar. M a a n d: a g m o r g e n half zes reed een bespannen wagen, waarop twee mannen twee kinderen van de hooge brug aan de Koudenhorn naar de brug oven' de Nieuwe Gracht, die juist was opengedraaid. De voerman N. C. Rietkerk, wonende Klerksteeg, kon het. paard niet houden waarop de ambtenaar A. M. Diermanse liet paard bij den teugel greep en tot staan bracht, toen het met de voorbee nen op het voetpad der brug n.l. met de de borst voor de afsluitboom stond. Het paard werd verwond aan het rech terachterbeen. Dank zij het optreden van Diermanse werden echter groote onheilen voorkomen. Z. K. II. de prins der Neder landen heeft aan het bestuur der Hol landsche maatschappij van weten schappen bericht, dat hij in de gege ven omstandigheden niet kan tegen woordig zijn bij de vergadering van 17 Mei a.s. Daar die datum niet officieel was vastgesteld als die waarop bet 150-jarig bestaan zou worden gevierd, is de vie ring uitgesteld tot 14 Juni. Verkiezingskansen. Nu de liberale kiesvereeniging be sloten heeft, twee eigen candidaten te stellen, en dus met andere kiesvereeni- gingen geen samenwerking wenscht, wordt de strijd bij de stembus zeker veel feller dan anders 't geval zou zijn geweest. De Katholieke kiesvereeni ging. die een van de vacatures onver vuld liet met het kennelijk doel om daarin den liberalen candidaat te stel len, mits de liberale kiesvereeniging haren candidaat overnam, zal, nu dit niet geschied is, zeker een eigen can didaat ook op de tweede plaats stel len. Wij kunnen derhalve rekenen op zes candidaten, een getal, dat de voor zegging van een heeten strijd volko men wettigt. De sociaal-democratische" arbeiders partij is bij dezen loop der gebeurte nissen aan den besten koop. Tegen over een combinatie van de beide an dere kiesvereenigingen zouden hare kansen gelijk nul zijn geweest; nu deze verdeeld zijn, worden die kansen groot. Aan den eenen kant staan nu de liberalen, die vertrouwend op ban kracht in district II geen moeite zul len sparen, om aan hunne cand'idateri en gelijk daarmee aan hunne jonge kiesvereeniging. een overwinning te bezorgen; aan den anderen de Katho lieken, die zich niet minder zullen in spannen. voor den voorzitter van hun lïiesveireeniging en tot, wering van een sociaal-democraat; tegenover deze beide strijdende machten de Soc. Dem. Arbeiderspartij, zoo vurig op deze verkiezing gespitst, dat zii nu reeds de campagne begonnen zijn door oproe ping van liefhebbers voor huisbezoek en extra verspreiding van hun strijd- orgaan. Het interessante van deze verkiezing is derhalve, dat zij eens een zuivere krachtsmeter wezen zal. Burgerplicht':? houding is nog niet officieel bekend, maar het schijnt ze ker, dat zij mr. Thyssen zal stellen, en als tweeden candidaat den heer G. J. van Gasteren, die dan door de Katholieke kiesvereeniging eveneens op de tweede plaats zou worden gezet. Hedenmorgen werd door de Genie alhier aanbesteed: Het doen van voorzieningenten behoeve van de ge meenschap met het fort IJmuiden, als verbetering van ondergeschikt belang in de stelling van Amsterdam, (Raming 2700) onder het beheer der genie aldaar. Ingekomen waren 2 biljetten. Laagste inschrijver de heer J. Dil te IJmuiden, voor f 3948.50. Uit de Omstreken. Overvoert. De zoogenaamde groene veilingen van tulpen en hyacinthen in deze om- treken hebben over 't algemeen dit jaar veel minder opgebracht dan vo rige jaren, zoodat de kweekers zeker met nog meer belangstelling dan vroe ger de droge veilingen, welke in den zouter, onmiddellijk na hef, xooien ge houden worden, zullen te gemoet zien. Heemstede. Op een der bleekerijen alhier is een strijkster met drie vingers van de rechterhand in een wringmachine ge raakt. met het gevolg dat die vingers zijn gespleten Zaudvoort. Door B. en W. is bekend gemaakt, dat alle vorderingen ten laste der gemeente, over het dienstjaar 1901, vóór of op ulti mo Juni a.s. moeten zijn ingediend, daar alle op dien termijn niet-ingediende vor deringen voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Naar- wij vernemen, zal in villa Warda aan de Haarlemmerstraat alhier, een kin derpension worden opgericht gedurende het zomerseizoen, onder leiding van zus- ter Koudijs uit Amsterdam. In de vorige week kwamen de ZandVoortsche garnalen-schuiten 6 maal met versche garnalen aan. Be somming 4 tot 12.50; prijzen f 1.60 tot f 2 per mand. Velseii. Door de Directie der Holl. IJz. Spoorw.- Mij. is aanbesteed: Het maken van 3 be- ambtenwoningen en eene dubb. brug- knechtswoning, nabij de nieuwe Velser- brug, behoorende tot de werken'vooT de verruiming van de spoorwegbrug over het Noordzeekanaal nabij Velsen, (voor rekening van den Staat der Nederlan den). Raming 19500. ingekomen waren 8 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer B. P. Klapmeijer, te Amsterdam, voor f 18960. Van die lotelingen, dezer gemeente welke met Maart zijn ingelijfd, is er weder één voor den dienst afgekeurd, zoodatcnu No. 54 nog moet opkomen. IJmuiden. Maand'ag lagen hier aan den losvval in dia Visschershaven de Engelsclue stoom hawsers. Baden Powel en Sir Redvers Buil er. Het beeldi van dezen laatste stoncl op den grooten mast en ofschoon eeni- ge IJmuidanaars heel veel lust hadden dien windwijzer dooi' de Wet te ver vangen, is het toch maar bij plannen maken gebleven. Halfweg. Trein 584 des avonds te 6 uur 32 minuten van Haarlem vertrekkende, is als posttrein voor deze plaats inge steld. IJpolder. Als bestuurslid van den Grooten IJpolder is gekozen de lieer Mr. H. C. Hacke te Amsterdam; van den Noor der IJpolder de heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans te Amsterdam. Haarlemmermeer. Te Nieuw Vennep, (Haarlemmer meer) heerschen sints eenigen tijd de mazelen. Niet alleen kinderen maar ook anderen worden aangetast. Tot op dit oogenblik heeft de ziekte een goedaardig karakter. Te Haarlemmermeer schijnen in den laatsten tijd baldadige handen zich druk verweerd te hebben. Zoo hebben ze een watermolen staande op het land van de Wed. B. geheel ver nield. Tot op heden zijn ide daders nog niet ontdekt. Ook te AJiines, heeft men des nachts bij sommigen de ruiten ingeworpen. Zelfs de woning van den veldwachter T. is in niets gespaard, die echter een der daders heeft gevat en tegen hem procesverbaal heeft op gemaakt. Binnenland. De toestand der Koningin. Men seint ons uit Den Haag: De verbetering in den toestand der Koningin blijft aanhouden. Kleine berichten. De kamerheer van II. M. de Konin gin-Moeder, jhr. Van Tets, is voor 8 dagen naar het Loo vertrokken, ten einde ridder Pauw van Wieldrecht, kamerheer, in zijn dienst te vervan gen. Hr. Ms. gezant te Madrid, jhr. mr. Testa heeft als zoodanig zijne geloofs brieven aan I-I. M. de Koningin Re gentes van Spanje overhandigd. I)e minister-resident in China, met verlof, de heer Knobel, thans te. Ber lijn aangekomen, wordt deze week te 's Gravenhage verwacht. Zondagochtend is per Holl. spoor van 9 uur 23 min. van 's Gravenhage naar Madrid vertrokken het buiten gewoon gezantschap, dat H. M. de Koningin zal vertegenwoordigen bij de troonsbestijging van den Koning van Spanje. De Spaansche gezant bij ons Hof, de heer de Bagour, deed de missie uitgeleide tot aan den trein. Overstelpt door aandoening. Een echtpaar te Heeten, gemeente Raalte, vierde de vorige week zijn GOjarig huwelijksfeest. De belangstelling was zeer groot. Maar plotseling werd de vreugde in rouw veranderd: waarschijn lijk door aandoening overstelpt, stierf de vrouw 's middags plotseling. Heintje verschalkt. Op den Lochemschen berg hebben een aantal jagers een levenden vos bemach tigd met 6 jongen. Men heeft plan het dier op te zenden naar Artis. Bekroning Tnrijn Op de tentoonstelling van pluimvee te Turijn zijn aan de gezamenlijke Holland sche inzendingen Zaterdag de volgende bekroningen toegekend: le hoofdprijs van prinses Marie Elisabeth hertogin van Genua voor de mooiste collectie: 2e grand prix als vreemdeling, idem 3e 2 grand prix beker van zilver voor de mooi ste collectie Italiaanscli pluimvee; 4e gou den med. van de kamer van koophandel voor de fraaiste collectie; 5e bronzen med. van het ministerie van landbouw voor leghorns; Ge zilveren med. voor vreemde rassen; 7e 10 francs voor de beste leghorns; 8e bronzen med. van het ministerie van landbouw voor parelhoen ders; 9e 20 francs voor de mooiste collec tie duiven; 10e verguld zilveren médail les; 10 zilveren medailles en 7 bronzen medailles. Doodgeslagen. Zondagnacht kwam een 28jarige siga renmaker, wonende bij zijn ouders in de Eerste Boomdwarsstraat te Amster dam, thuis met eene bloedende wond aan den linker slaap van het hoofd, hem in de Nieuwebrugsteeg door een glazen- wasscher toegebracht. Naar het Binnen gasthuis overgebracht overleed hij al daar aan de wonde. De glazenwasscher, opgespoord, be kende den verslagene te hebben gesla gen. In verband met deze misdaad is eene 27jarige vrouw gearresteerd. Transvaal en Oranje-Vrystaat. Het gezantschap der Z.-A. Republiek te Brussel heeft door tusschenkomst van de Locomotief te Semarang, uit Indië weer 833.93 fr. voor de Boerenvrouwen en kinderen ontvangen. Het Bakkers- en Suikerbakkers- bedrijf, Van 916 Augustus a. s. zal te Keulen, onder bescherming van de Prinses von Schaumburg—Lippe, ter gelegenheid van den 13en Bondsdag van de meer dan 40.000 leden tellenden Centrall-Bond van Duitsche Bakkersvereenigingen „Germa- nia", eene internationale tentoonstelling gehouden worden van brood-, koek- en banketbakkerij, chocolade en suikerwa ren en aanverwante vakken. In het programma zijn ook opgeno men koffie, thee, specerijen, likeuren, enz. De tentoonstelling zal niet alleen voort brengselen en grondstoffen, maar ook werktuigen, gereedschappen en hulpmid delen omvatten. Door het uitvoerend comité is tot zijn generaal-gevolmachtigde in Nederland benoemd de heer J. Borgerhoff van Sas- sem, v. Ostadestraat 128 -te Amsterdam, tot wien belanghebbenden zich kunnen wenden tot het bekomen van prospectus sen en inlichtingen en het aanvragen van plaatsruimte. De recliter en de politiek. Toen in de afgeloopen week Mr. P. C. 't Hooft als raadsheer bij het ge rechtshof te Arnhem werd geïnstal leerd, tot welke waard'igheid hij door re regeering buiten de opgemaakte aanbeveling om, was benoemd, zeide de President, mr. L. W. de Sitter in zijn toespraak, op dit f dit zinspelend; „Mede namens het Hof heeit ik u welkom in ons midden. Uwe benoe ming buiten de door het Hof opge maakte aanbeveling is op dien grond in een der voornaamste persorganen dezer stad in verband gebracht met uwe politieke gezindheid en ik kan 't hier niet verzwijgen, hoezeer de1 ver onderstelling, dat zelfs op rechterlijke benoemingen de in den lande heer- schende partijstrijd van invloed zou kunnen zijn, mij leed heeft gedaan. Wel is liet een niet te weerspreken feit. dat in het parlementair stelsel, elke regeering bij 't doen van benoe mingen meer of minder toegeeft aan den invloed van hare partijbelangen en ik kan begrijpen, dat eene Regee ring er bij sommige ambtenaren zelfs prijs op stelt, dat deze. die hae beve len moeten uitvoeren, instemmen met hare begniselen en de leiding die zij aan de zaken geeft, maar bij de rech terlijke macht mag van het eene en kan van het andere geen sprake zijn. „Immers een rechter, getrouw aan zijn eed, dat hij zijn post met onzij digheid en zonder aanzien des per- soons zal waarnemen, moet als zoo danig staan boven en buiten den poli- tieken partijstrijd; welke ook zijn ge voelens zijn, zoodra hij de rechtszaal binnentreedt, behoort hij niet meer tot eene partij, en bestaan er voor hem geen partijen meer en doarom kan en mag geen patijrbelang bij zijn benoemmig betrokken zijn. „De wet eascht van hem in de eerste plaats onpartijdigheid en onafhanke lijkheid van de regeering. „Daarin is mede een der redenen gelegen, waarom de wet voor rechter lijke benoemingen vordert voorlichtin gen van de regeering door de rechter lijke macht zelve, en hoewel de minis ter volkomen vrij is. van de hem geda ne aanbeveling af te wijken, indien hij zulks deed om zijne partij te ge lieven, hij zou 's lands belang al zeer slecht dienen. Hij toch zou een der gronlzüilen van de tegenwoordige in richting onzer maatschappij aan het wankelen brengen, en hen in de hand werken, die tot bereiking van dat doel trachten het vertrouwen van het volk in de onpartijdigheid en onafhanke lijkheid zijner rechterlijke macht te ondermijnen. Onpartijdigheid en par tijbelang zijn nu eenmaal begrippen die elkander uitsluiten en hoe zou het volle dan kunnen vertrouwen in de volkomen onpartijdigheid van rech tere benoemd met partijbedoelingen? Brand te Purmerend. Zondagavond brak te Purmerend brand uit in de werkplaats van dien timmerman B. We ster veld, op de Hoornscbe buurt, terwijl de bewoners afwezig waren. Spoedig stond de schuur in lichte laaie. Do vlammen sloegen weldra over naar het aangren zende woonhuis, terwijl ook een be lendende groote loods met hout, toe- behoorende aan den heer J. B. M. Brantjes, werd aangetast. Huis en werkplaats zijn totaal en de loods voor een groot deel vernield'. Onge veer 9 uur was de brandweer met 5 spuiten meester over het- vernielend element. De groote massa brandend en smeulend hout eischt, echter van de brandweer op lieden nog handen vol werk. Naar men verneemt, is alles verze kerd. Over het ontstaan van den brand verkeert men geheel in het on zekere, daar niemand dien dag in de schuur schijnt geweest te zijn. INGEZONDEN. Voor den inlwud dezer rubriek steil de ReajM,vie h niet .«inspralcelii k. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy den inzender niet teruggegeven. DE STOPPLAATSEN DER E. N. E. T. Er zijn menschen, met wie te rede neeren een wanhopig pogen is. Ik heb er dezer dagen enkele ontmoet na mijn pleidooi ten gunste van het verzoek dier E. N. E. T. aan den Raad dezer gemeente. „Ik blijf _erbij, dat het geriefelijker „en dus meer in het belang van net „publiek is, als men overal kan in- „en uitstappen naar verkiezing en „niet gebonden is aan bepaalde plaat- „sen." Het is niet onmogelijk, dat een der gelijke meening met een groot aplomb uitgesproken, indruk maakt. En moge men onder gewone omstandigheden de beteekenis daarvan geringschatten ja zelfs die redeneering met een schouderophalen, beantwoorden, nu we staan aan den vooravond van eene beslissing in den Raad, die blijkbaar nog geene gevestigde meen ing bad, zou het onvoorzichtig wezen, deze aangelegenheid en bagatelle te be handelen. De Prior Martin werd, als zoodanig afgezet, wegens de verkeerde plaat sing van een komma. In mijn voorgaand opstel deed ik met nadruk uitkomen ,dat op een rondrit van gemiddeld 22 minuten 37 maal gelegenheid gegeven wordt tot uit- en instappen, dat is in de druk bewoonde buurten ongeveer om de honderd meter. Wil men de stopplaat sen doen vervallen, dan is bij'het sterk toenemend verkeer te verwachten, dat bij één omrit 50 en meermalen moet worden gestopt. Dit cijfer is waar schijnlijk nog veel te laag, maar ik wil niet verdacht worden van overdrij ving. Hierdoor kan groote storing in het bedrijf ontstaan en d!e geregelde afrit van het station geheel in de war raken, waarmede natuurlijk ver band houdt eene vermindering van bet aantal rondritten. Het komt nu wel eens voor, dat het geduld op de proef gesteld wordt, als men op een stopplaats, naar zijne meening, wat lang moet wachten en men behoeft nu juist geen Nurks te wezen om dan aan zijn ongeduld lucht te geven. Dat zal, wordt het verzoek afgewezen zeker niet beter worden. Een andere zaak is, dat bij een ge- regelden loop der trams, de kans voor de aansluiting met de verschillende treinen en trams te missen beduidend geringer is. De appreciatie van dit voordeel is van persoonlijken aard, maar zeker van genoegzame beteeke nis, om bij het te nemen besluit daar mede rekening te houden en niet ge heel ondergeschikt te maken aan het plaatselijk verkeer. En ten slotte komt het mij voor, dat uit een billijkheidsoogpunt de belangen der E. N. E. T. ook eenig gewicht in de schaal mogen leggen. Ik herhaal het, wat ik bij een vorige gelegenheid gezegd heb, dat de wijze, waarop het electrisch trambedrijf hier geëxploiteerd wordt, alle waar deering verdient en de vergelijking met die in andere steden hier en in het buitenland met glans kan door staan. Elke medewerking om dat bedrijf loonend te maken, zonder opoffering van beteekenis voor het- algemeen be lang, is een onafwijsbare daad van billijkheid en recht. Een bloeiende onderneming, waarbij het publiek zoozeer betrokken is, zal er steeds naar streven om het beste te geven, wat zij kan. De E. N. E. T. is op verre na nog niet in die gunstige positie, en het zou niet getuigen voor een wijs beleid, door hajar bestaan te bemoeilijken met eischen en bepalingen, die hare onkosten-rekening bezwaren meer dan noodig is. I-Iet kan niet worden ontkend, dat de intrekking der stop plaatsen ten nadeel© zal wezen van de exploitatie-rekening. Het meer dan noodig stoppen gaat gepaard met krachtverlies, waarvan men zich eenigermate een denkbeeld kan vor men, door een oogenblik de aandacht te schenken aan de paardentram. Een vol bezet rijtuig wordt door één paard zonder bezwaar in matigen draf voortbewogen, maar liet in beweging zetten vordert de grootste krachtsin spanning.: Bij de electrisclie tram komt daar nog bij meer slijtage van het materi aal en van den weg, bij het telkens remmen, waarbij de meerdere of min dere geoefendheid van den wagen- voerder een groote rol speelt. Le Meilleur est souvent l'ennemi du Bien. A. RESINK. Haarlem, 13 Mei 1902. DE SPOORPLANNEN DER H. S. M. Hoewel ik niet wensch vooruit te loopen op de besprekingen, die om trent de spoorplannen in de vergade ring van 14 dezer zullen gehouden worden, e ndie zeker in het belang der gemeenten Haarlem en Heemstede zullen gevoerd worden, wil ik toch nu reeds even wijzen op de doellooze wij ziging in bel ontwerp der II. E. S. M. door den heer van Hasselt, volgens Ha&rlem's Dagblad van heden, be oogd, betreffende de Zuidorstations.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2