Eerste Nederl. Fabriek van kunstbloemen. Grootste keuze. van toepassing net be K-en de irugment ait hot, gediicht van De Gémst t „Maar onze Noordsche Mei, helaas Is arm aan zonneschijn! Zij kan zoo koud; zoo kil, zoo guur, Zij kan November zijn!" Worden de verstratingon op den Rijkstraatweg HaarlemAm sterdam in den regel meer in den zo mer uitgevoerd, dit jaar hebben die vroeger plaats en is men daaraan reeds een 14 dagen bezig; dat is wel de slech. ste tijd', die men daarvoor kon uitkie zen, met het oog op het. drukke ver keer langs den straatweg; sedert de laatste dagen van Apn'l passeeren van beide richtingen nagenoeg iederen dag zwaar bt-ladon verhuiswagens en kost het vaak die meest, mogelijke inspan ning die plaatsen door te komen. Woensdagmorgen geraakte nop een w.^ gen der .Maatschappij Amsterdamseh Goederenvervoer niet de voorwielen m het zand en drie paarden waren niet bij machte het voertuig voort te krij gen; de noodige werktuig» n moesten daarbij te pas komen, een hulpstraat worden gelegd en zoo kon na uren tobben de reis naar Haarlem vervolgd worden Deze laatste 11. M. nog gere- king der ïmicntmgen, die reeds Krach- geld driemaal daags bezoeken. !)r. Roessingh zal ook na zijn ver trek nog geregeld H. M. de Koningin bezoeken en daarom dan 's avonds uit Den Haag naar liet Loo komen om den volgenden morgen weer naar de tens het K. B. van 9 Juli 1901 ,Stbl. 194) zijn opgezonden en in het ver volg opgezonden zullen worden, is op gedragen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. In verhand daar- Imede verzoek ik den Kamer aan den Burgemeester en Wethou- ders van Arnhem hebben de pacht van Musis Sacrum eegimd aan de maat schappij l'Union te Haarlem, voor den tijd van twaalf jaren. Pachtsom 14,000 per jaar. Uit de Omstreken. residentie terug te koeren. Het ligt directeur van dat bureau voor zooveel echter niet. in de bedoeling bij elk be- !in haar vermogen is, alle toeliclitin- zoek van den lijfarts een officieel bul- gen te verschaffen, die bij aar» de Ka- letin uit te geven, vooral niet wöh- jmers mocht vragen, neer de toestand van dc Koningin j „De bewerkte inlichtingen zullen steeds gunstig blijft. De verpleegsters 'voor zoover zij daarvoor geschikt blij blijven voorloopig nog ten paleize. jken, in een door voornoemd bureau Het herstel gaat. gelukkig boven uit te geven tijdschrift, worden opge- vcrwachting gunstig. bomen. Van ieder nummer van dat Prins Hendrik, die zich voorloopig tijdschrift, waarin door de Kamers nog niet in de politici: van liet land; verstrekte inlichtingen voorkomen, 'begeeft., zoekt zijn bc-zigheid meer in zal ten behoeve van eik der leden, den do landbuiishoiulkunde, houtcultuur secretaris en het archief eenor Kamer en dergelijke en hervat deze bezighe- j een exemplaar worden toegezonden den thans met kracht. jaan den secretaris of aan hem. - lie Prof. Knaemer uit Utrecht kwam j dezen vervangt. Woensdagmorgen weder op het paleis -.De secretarissen tklr Kamers en om met den Prins de studie voort tehune -plaatsvervangers, worden hier- zetten. bij uitgenoodigd voor de doorzending van een exemplaar aan elk der leden zoo spoedSg -mogelijk na ontvangst zorg te dragen, en voor het plaatsen leur wees nem uei horoie in den cou pé, waarop in drie talen staal vermeld waarvoor de kruk dient. De Brit bleef heel gemoedelijk en liet proces-verbaal opmaken. Verdronken. Dinsdagavond is aan den Hoek van Holland voor den Waterweg een vlet om geslagen van de Roaivereeniging „Een dracht" te Rotterdam. De drie personen, die er in zaten, zijn waarschijnlijk ver dronken. De vlet is later aangedreven. Zandvoort. Woensdagmiddag ontstond een be. gin van brand in de woning van den heer V. alhier, doordat een boezelaar, die te dvcht bii het vuur hing, vlam vatte en deze zich mededeelde aan eeu houten beschot. Met emmers water en de extincteur van het politiebureau werd de braud gebluscht. De schade gering. Door de onlangs alhier opgerichte Er zou geen staat van oorlog ont- Vereenigmg tot behartiging van de be- staan, maar voor die militairen zou langen der badplaats Zandvoort is aan H, M. de Koningin het verzoek gericht haar rechtspersoonlijkheid te verlee- nen. Parlementaire Praatjes. Het aantal interpellaties is weer niet een vermeerderd, n.l.van den heerjvan het daarvoor bestemde exemplaar Ketelaar, over de oproeping van sol-ji'1 het archief der Kam ei-, liqitanten voor onderwijzer aan do -Dok verzoek ik den Kamers den openbare school t0 Lieshout in Noord- directeur van het Centraal Bureau t Brabant, met den eisch dat zij Kath. voor de Statistiek geregeld op de moesten zijn. De dag der interpella- hoogte te houden met alle mutaticn tie zal nader worden bepaald. ,in het waarnemen van 't secretariaat Vrijdagochtend behandelt de Kamer I d-r Kam erts, vóórdat het tijdschrift, eenige kleine ontwerpen. rechtstreeks door hem aan de Kamers i Hot debat over het Militair Straf- j201 worden verzonden, recht werd! voortgezet bij art. 53 en! -A'0°r 't geval eene Kamer toezen- de gisteren vermelde amendementen ding van een kleiner aantal exempla- van die heoren Schaperen van Kaalte van het. tijdschrift dan boven js De minister van justitie voerde daar- aaneegaven voldoende acht, gelieve tegen aan. dat. dit artikel uitsluitend zi.ï daarvan zoo spoedig mogelijk ken- sloeg op die militairen, die voorhand- n's te geven aan voornoemden direo- having der orde waren gerequireerd. leur." Aead. Examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechten op Stellingen, de heer G. A. P M .van der Aa. geboren te Amsterdam. Utrecht. Bevorderd tot doctor in dc rechtswetenschap op Stellingen, de heer W. E. J. M. van der Pluym, geboren te Utrecht. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heeren P. E. Briët. geb. te Voorthuizen. en G. A. J. M. van Ditzhuijzen, geb. te Terborg, beiden op Stellingen. I Ook de vleeschhouwers te het in rechten wezen, alsof dat R°l'enlam. oud-Delftshaven en omstre- niet het geval w as. Men moest er op ken hebben het vleesch met 10 ets. per De rekening van „Ons Huis" alhier over het afgeloopen boekjaar bedraagt in ontvangst 5900, en in uitgaaf 5077.435. alzoo batig said" JC.V -ii>. Op het gebouw rust nog f 1300 hypo theek. Binnenland. Het herstel der Koningin. Hoewel de ziekte, waaraan H. M. aanvankelijk lijdende was, geweken is, zullen de officieele biljetten met de aanduiding dar besmettelijke ziekte eerst van de paleismuren verwijderd worden nadat do ontsmetting der ver trekken heeft plaats gehad. Het jongste bulletin bevat dus feite lijk de aankondiging, dat de gezond heidtoestand van H. M. de Koningin tot geen bezorgdheid! aanleiding geeft en het tijdperk van herstel voorgoed is ingetreden. Dit zeer heuglijk bericht zal aller- wege in ons land met vreugde worden begroet., en ook in het buitenland, van waar tijdens de ziekte van II. M. zooveel blijk,«n van hartelijke deelne ming werden vernomen. Bange dagen heeft ons volk door leefd, vooral in het begin der vorige week, toen na de eerste dagen van een bijzonder spoedig ingetreden her stel, plotseling de tijding kwam van nieuw gevaar. Gelukkig is nu ook dit geweken er. mag men verwachten, dat H. Mè. bin nen korten tijd geheel hersteld zal zijn. Het is tevens een algemeene wensch dat de treurige herinneringen, welke de ziekte achterlaat, eerlang zullen worden uitgewïscht door een heug lijke gebeurtenis, welke de banden tusschen de Koningin en het Neder- landsche volk ook in een verre toe komst hecht maakt.. Dr. Roessingh door zijn verblijf oen paleize Het Loo "een bekende fi guur geworden vertrok Woensdag middag, na een hartelijk afscheid van de Koninklijke familie, te 1.28 naar Den Haag, om aldaar zijne gewone werkzaamheden weder op te vatten. Vóór het vertrek deed jhr. van Tets Kamerheer van H. M. de Koningin- Moeder, eene photograph ische opna me van het vertrek der heeren Roes singh en Kraemer op de bassecour, waarbij tegenwoordig waren baron Clifford, graaf van Bvlandt, jhr. van der Staal, baron Taets van Aemeron- gen, baron Bentinck, jhr. van - der VVijck en de heer Pot, arts. kunnen rekenen, dat de soldaten hun ■plicht zouden doen >n geval van op roer, ordeverstoring, en. Ten einde dat duidelijker te doen uitkomen, ver anderde de min,, eenige woorden, in .opmerige bewejfngeni", zooals het ook in de gemeentewet heet. Over deze aangelegenheid werd lo-' een groot dee Ivan den dag volge praat, met. het resultaat, dat de beide amendementen werden verworpen (vóór o. m. de heeren Hugenholtz en Lieftinck) en het regeeringsartikel aangenomen. j Men is blijven steken in een goede redactie voor art. 65, het zoogenaamde j veirklikkers-artikel of verklikkers-pa ragraaf. Dat. artikel bepaalde aanvankeflijk, J dat de deelnemers aan een complot, die die overheid van het bestaan daar van kennis geeft en de schuldigen aan wijst, zoo dat de uitvoering wordt voorkomen, 'straffeloosheid werd ver zekerd. I Nu kwam het den socialisten, >ij monde van den heter Schaper, ver- i keerd voor, dat de man die, tot inkeer •gekomen, het complot aanbracht, ooi: •zijn kameraden moest verraden. Jat. INvas immoreel. En de heer van Asch 'van Wijck (Amersfoort) vond het. ge heels artikel immoreel, omdat de vrees bestond dat het zg. „agent pro vocateurs" zou kweeken. Van socialis tischa zijde werd toegegeven, dat het nuttig kon wezen indien een aanslag op de veiligheid van den staat werd verijdeld'. Dit kon echter geschieden I zonder den aanbrenger tot verrader te maken. De Regeering gaf deze be denkingen tot zekere hoogte toe. Zij wijzigde het bestreden artikel in dien zin, dat de straffeloosheid het loon zou wezen voor het aangeven van het complot aan de overheid vóór het deze zelve bekend was, zonder dat. het noe men der schuldigen noodig zou zijn. En ten einde den mogelijken agent- provocateur niet straffeloos te laten, wijzigde zij het artikel ook in dezen zin, dat de aanbrenger, indien hij te vens de aanlegger van het complot was, niet vrij zou uitgaan. I Alleen over de goede redactie werd toen nog wat gehaspeld. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. Kamers van Arbeid. In de „N. R. Cl" komt het volgende schijven voor, door den minister van waterstaat gericht tot de Kamers van Arbeid: i ..Ik heb de eer aan de Kamers van I Arbeid mede te deelen, dat de bewer- KG. verhoogd. Een ood kasteel Dinsdag is de oude rïdderzathe Het Huis te Medel, een van de weinig over gebleven Betuwsche kasieelen, onder den hamer gebracht. De verschillende percee- len, gezamenlijk groot. 36 H. A„ wer len ingezet op 61.000. Brand te Leiden. Dinsdag ontstond te Leiden op den Lan gen gracht in perceel no. 170 te ongeveer kwartier over twaalven brand op een zolder boven een kruidenierswinkel, waar vuurmakers en hout geborgen wa ren. De bewoners van bedoeld perceel lagen* in diepe rust en werden uit bun slaap wakker gemaakt, toen boven alles reeds in lichtelaaie stond. Door het flinke op treden der brandweer was men het vuur, dat zich alleen tot den zolder heeft be paald, spoedig meester. De bewoners, tot wie ook eenige kin deren behoorden, werden gered na het intrappen der deur door de politie, van welke de recherche den brand het eerst ontdekt had. Met de nabijgedegen brandkraan lij de gasfabriek werd het eerst water ge geven. Stoom- en handspuiten vervulden de verdere taak, welke om één uur was afgeloopen. Om twee uur kon de laat ste spuit inrukken.. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. ZaakTer Laan. Met den heer Ter Laan had het hoofd bestuur van het ,,Ned. Onderw. Genoot schap" gehoopt, dat zijn zaak .n den Raad van State zou kwunen, in welk geval zij door een der leden verdedigd zou zijn voor dat college. In de algemeene vergadering van het „N. O. G." wordt nu het volgend voor stel van het hoofdbestuur behandeld: ,,De algemeene vergadering mach; „'e het hoofdbestuur de .stappen te doen, die 't noodi goordeelt om te verkrijgen, dat door wettelijke bepalingen geregeld w c r- den de gevolgen, voortvloeiende uit de vereeniging van het lidmaatschap der Staten-Generaal met het ambt van onder wijzer." Dat tfeed de kou Een Engelschman, die Maandagmor gen reisde met den mailtrein van Vlis- singen naar Amsterdam, kreeg het on derweg wat koud en zag de kruk der noodrem voor die van het verwarmings toestel aan. Fluks werd deze overge haald. doch tot 's mans verbazing stond de trein plotseling stil. De hoofriconduc- Haringspeten. Naar aanleiding van het afdeelings- onderzoek in de Tweede Kamer, van het ontwerp van wet tot aanvulling van art. 3 der Arbeidswetj is door den Minister van Binnenlandsche Zaken thans het- advies ingewonnen van het College voor de Zeevisscherijen inzake het haringspeten bij nacht door vrou wen boven den leeftijd van 16 Brand. Dinsdagnacht omstreeks 1 uur werd er brand ontdekt op de eerste verdie ning van pand no. 89 aan het Ru- broekspad te Rotterdam, bewoond door den visscher G. Lakervekh Ilij werd onder leiding van den brandspuit meester B. P. Tunderman, door ge- affecteerden van spuit 26 met een op de waterleiding geplaatste slang g.:- bluscht. De bewoner ie niet tegen brandschade verzekerd. De spuiten 15. 16. 9 en 11, zoomede de reddings brigade, eveneens uitgerukt, behoef den ge>?n hulp te verlecnen. Tijdens den brand redde de brand spuitmeester Tunderman een 5-jarig kind. dat op den zolder in een bedste de lag te slapen, waar reeds eeu zwa re verstikkende rook hing. Geschoten. De noliarisklerl; A. F. uit St, Maar tensdijk heeft, door drift vervoea-d. (of handelend uit zelfverdediging, dit zal later voor den rechter moeten blij ken), een of meer revolverschoten ge laat. op de familie zijner vrouw, met hot gevolg, dat de broodier van zijne vrouw een kogel lin het been kreeg, welke door den geneesheer daaruit is verwijderd gwordon. Dpöir omstanders werd daarna het wapen aan F. ontwrongen en deze is door do politie in hechtenis genomen, en naar het huis van bewaring te Z'Le- rikzee overgebracht. Hulp aan Martinique. II. M. de Koningin heeft de aange vraagde machtiging verleend tot uitzen ding van het pantserschip Koningin Re gentes, commandant de kapitein ter zee Van Woerden, van Curacao naar Marti nique. In afwachting dat de koninklijke toestemming zou worden verleend, was aan den commandant reeds geseind zich voor de afreis gereed te houden. St. Pier re is van uit Curacao na een reis van drie dagen te bereiken. Het vertrek van Curacao hangt af van den tijd die noo dig is tot. het laden van de levensmidde len enz. die het schip tot het verleenen van hulp naar het geteisterde eiland zal medenemen. Dr. Sellaepman wordt heden uit Rome terugverwacht. Vreemde historie. De „Dordtsehe Ct." bevat het volgende verhaal: Zaterdagavond 9 uur hoorden twee pei- sonen, die den Noordendijk te Dordrecht ter hoogte van den watertoren passeer den ,een kreunend geluid. Naderbij ge komen zagen zij in een deT balkgaten, aan den kant, een man in het water lig gen, met het hoofd enkel boven. Vermoe delijk had hij zich op den dijk te slapen gelegd en was toen in zijn slaap naar beneden gegleden. Op hun vraag hoe hij daar kwam, antwoordde de drenke ling: „de Heer heeft mij van Sleeuwijk onder water hier gebracht en zal mij wel verder brengen". Natuurlijk boden de beide mannen hulp. Ze haalden den man uit het water, die opgaf Snoek te heeten en uit Sleeuwijk te komen. De politie, gewaarschuwd, trok het zich het lot van den nojangen man verder aan, aoornem aan het bureau gelegenheid te geven zij ne kleeren te drogen en hem op zijn ver zoek nachtverblijf te verleenen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel |P. L. E:f teters. Barteljorisstr. 23. j^jieciaal ^Ja^azijn VOOR LAMPENRANDEN. j 5 a in pen kap pen Lampenrozen. LAMPENHANGERS Fraai geTQlde Bloemkorfjes. PALMEN. Planten. Bonquetten. enz. Zeer billijke prijzen. Vervolg Stadsnieuws, Bechtspositie gemeente ambtenaren. In het Brongebouw te Haarlem verga derde Woensdagavond de afdee- ling Noord-Holland van den Bond van gemeente-ambtenaren, ter bespreking van de bevordering ter verkrijging eener wet telijke regeling der rechtspositie van bur gerlijke ambtenaren. De heer Van Vliet, de eerste spreker, ving aan er op te wijzen, dat men niet te doen had met een partijbelang, doch met een algemeen belang. De hoop be staat, zei hij, dat de beweging, stoer en kloek doorgezet, tot het doel zal leiden. Er bestaat beslist behoefte aan een wet telijke regeling, want nu komen er tal van willekeurige handelingen voor. Spr. voert daartoe bewijzen aan en knoopt daaraan vast beschouwingen die moeten bewijzen dat dit zoo is, bv. het gebeur de te rOeffort, waar de secretaris werd ontslagen, omdat een der leden niet had kunnen verstaan het voorlezen der no tulen. Dadelijk na dat besluit lag reeds een voordracht klaar voor een nieuwen se cretaris, en toen de raadsleden waren teruggeroepen uit de herberg, waarheen zij zich hadden begeven, werd de nieuwe secretaris benoemd. In Zuid-Afrika bestond zoo'n toestand ook, doch dat was een nieuw land. Dat die toestanden hier nog kunnen bestaan is toch wat a.1 te erg. De secretaris van Wolfaartsdijk werd ontslagen omdat een lid dat zoo maar goedvond, en dit ontslag is bekrachtigd door den minister en andere autoritei ten. Spreker vulde deze staaltjes met nog eenige aan. o. m. uit Klaaswaal, waar de heer Niemansverdriet werd ontslagen omdat hij daar niet woonde, waartoe hem toestemming was verleend. Zoo wijst dus de praktijk aan dat het mogelijk is iemand zoo maar uit zijn brood te stooten, zonder dat redres krij gen mogelijk is. Dat waren nu gemeente-secretarissen, doch ook anderen zijn de slachtoffers van het ontbreken der wettelijke regeling, die de rechterlijke macht de bevoegdheid ontzegt in te grijpen in zulke gevallen. En waar de rechterlijke macht soms in grijpt, krijgt de ambtenaar toch geen ge lijk. zooals o. a. te Amsterdam bleek. Waar dit zoo is, oordeelt spreker, dat er wUlekenr en rechteloosheid heerscht. De administratieve rechtspraak die in h°c vooruitzicht is gesteld, zal den ambte naar ook niet helpen. Daarvoor is allereerst noodig wettelij ke regeling, met allerlei bepalingen daar aan verbonden, zooals over arbeidstijd, pensioen. Zondagsrust enz. Een goede wettelijke regeling is niet te maken, zegt men, daar de belangen der groote en kleine gemeenten te veel uiteenloopcn. Doch "net voorbeeld uit de arbeiaswereia aie geaaan neeft gekregen dat de overdreven arbeidstijd uit is, laat zien dat het wèl kan. In Duitschland bestaat de regeling reeds voor tal van gevallen, o. m. voor pensioen, dat daar wordt uitgekeerd zon der dat er voor wordt gestort. Indien dus hier wordt aangedrongen op wettelijke regeling, dan is dat niet nieuw. De vervulling der plichten zal beter zijn, als de rechten beter zijn ver zekerd. Dit in détails uit te werken, oordeeli spreker zijn taak niet, alleen dit, de be trokken personen dienen te worden ge hoord en moeten zich laten hooren. nu en altijd. Dan zal blijken dat het werkelijk noo dig is een wettelijke regeling te maken, want onrecht komt niemand, doch recht aan ieder ten goede. De heer Smeenge begon mede te dee len, dat drie-Kamerleden, te Haarlem woonachtig, niet tegenwoordig kunnen zijn, nl. de heeren Ferf, Lieftinck en van Styrum, die echter verzochten mede te deelen, dat het streven der vereeniging hun volle sympathie heeft. Ontevredenheid prediken zal spreker niet doen, zoodat gerust zij, die daar voor benauwd waren, naar hier hadden behoeven op te gaan. Een eigenlijke reden, dat het vraag stuk thans op den voorgrond geschoven wordt, bestaat er niet: de behoefte werd reeds lang gevoeld en dingen, als te Apeldoorn en Dubbeldam gebeurd zijn, waren niet noodig in deze zaak weer c-p te rakelen. Reeds Thorbecke erkende het dat, om een goed korps ambtenaren te hebben, moest gezorgd worden dat die ambtena ren wettelijke rechten hadden. In 1890 werd erkend dat de positie er een was afhankelijk van willekeur. In 1897 werd die quaestie nog eens be handeld in de Ned. Juristenvereeniging, waar de adviezen o. m. van den heer Fokker zeer de aandacht trokken. Daarop volgde de oprichting van den Bond en de behandeling eindelijk dezer zaak in de Tweede Kamer en ook in >'e Eerste Kamer, waaruit blijkt dat men de quaestie oordeelt zoo, dat moet worden gezorgd ze tot een goede oplossing te brengen. De Staat heeft belang bij een goed korps ambtenaren, dit laatste te hebben is een Staatsbelang. Erkend is door Thorbecke en Roëll, dai er rechteloosheid bestaat voor de amb tenaren, en waar de laatste dit zei, zal niemand er aan kunnen twijfelen dat het zoo is. Spreker herinnert er aan, hoe groot bet gevaar is der rechteloosheid, als er p< li- tieke personen aan het hoofd staan, die niet willen ingrijpen en brengt hulde san den ex-minister Mackay, die dit wel deed in 1888, toen de raad te Smilde allo open bare onderwijzers had ontslagen. Hij brengt nu nog eens in herinnering wat is geschied in de juristenvergadering van 1897, waar de bekwaamste juristen be spraken de rechterlijke regeling van de ambtenaren en waar men tot bijna vol komen overeenstemming kwam over alle aan de orde gestelde vragen. Die vragen gaat spreker uitvoerig na Ten slotte besprak de heer Smeenge nog de pensioenregeling. Tn debat kwam de heer J. Jansen, dl< er op wees dat bij benoeming van tur gerlijke ambtenaren vaak rekening ge houden wordt met politieke kleur, het geen in strijd met de wet is. Wat betreft de aanranding van politie ke vrijheid, ieder weet, dat de ambtena ren bevreesd ziin voor hun politieke, mee ning uit te komen. Bij verkiezingen bijv. is hen vaak gebleken dat ambtenaren niet bereid gevonden worden hun naam op verkiezingslijsten te zetten, terwijl ze wel geneigd zijn candidaten te steunen. Hieruit concludeert spreker dat het met de politieke vrijheid niet zoo goed ge schapen is. Hij vroeg spreker of hierin bij wette lijke regeling ook zou kunnen worden voorzien. De heer C. Jansen vroeg of de heeren Smeenge en van Vliet bereid gevonden zouden worden mede te werken tot scha devergoeding aan hen. die reeds zoo lang hebben bijgedragen voor het pensioen fonds, wanneer er Staatspensioneering komt: Het heeft spreker verwonderd, dat bij de behandeling van de begrooting van waterstaat, handel en nijverheid, toen de minister zeide, dat rijksambten zoo be geerd werden om het daaraan verbonder pensioen, de sprekers niet cezecd heb hen, dat de minister dit niet mocht zeg gen, omdat het pensioen ingehouden loon is. De heer Smeenge antwoordde. maar gaan zitten op t!e keukenkruk, waarop Greta nu aardappels zat te schillen, en had geweend ate een kind. Waarom toch eigenlijk? Het niet te bepalen parfum, dat me vrouw Altenstein bij zich had. prikkel de haar zenuwen. Wat sprak liaar man ,haar Richard' toch met- zijn zus ter! Dat alles maakte haar ziek. Den heelen tijd gaf hij haar volmaakt ge lijk. met een hartelijkheid, d'ic haar pi in deed Toen mevrouw Allenstein het meisje zei. de aardappels niet zoo dik te schillen maakte ook dc jeugdi ge heer des huiz.es Greta een standje.] Het meisje trok een impertinent ge dicht en probeerde tegen Lena to knip- oogen, Dat lukte haar niet; met open oogen. zonder te zien, liep Lena rond. Eindelijk besloot Suzanna heen te gaan; daar ze In de theorie een voor treffelijke huishoudster was en z.e nu. tegen de sluiting van het seizoen, niet meer zooveel partijen in het. vooruit zicht had, beloofde ze, heel dikwijls te zuilen terugkomen, om Lena met haar hulp ter zijde te staan. In haar ijver om haar broecr maar ten nutte te zijn, vergat ze heelemaal haar eigen zwakke constitutie. Ze omhelsde haar broer en kuste Lena ook. Haar schreden stierven weg op de tran Richard hield de gangdeur oijon en keek haar na. Toen hij zich om draaide. leunde Lena tegen den muur; in liet donker van do gang kon hij haar gezicht niet goed onderscheid- n Lena, miin lieveling. Hij strekte de armen naar haar uit, eindelijk zijn we dan weer alleen! j Zij ontweek hem en ging voor hem uit de kamer in. Hij haar achterna wat had; ze toch? Daar zat ze ineengedoken op het ta- bouretje voor haar vleugel; ze had' de ellebogen op de klavintuur gezet, zoo dat de mishandelde toetsen dof naklon ken en drukte hot gezicht in de han dten. In één oogenblik was hij bij haar, in overstroomende teederliejd riep hij haar naam; hij was dwxlelijk ge schrikt. Als een kind, dat bang is omklemde zij hem nu en verborg het gezicht aan zijn hals. O ik kan haar niet uit staan! snikte zij. Ik kan haar heele maal niet uitstaan! Hoe zal dat afloo- pen? Ze maakt live ziek, ze maakt me ellendig; ik voel hoe ze me hier van binnen alles breekt.. Ze snikte nog luider. O. mijn Lena, mijn lieveling! Hij kuste haar handen en. streeld'e haar verwarde lokkon. Wat wil je dan'? Wat moot ik doen? Wat wil ie? En jij geeft zooveel om haar ze snuffelt in mijn lirmenkost, ze doet of*ze hier te cornmandeere-n heeft i jij laat je maar alles welgevallen. Dan; was Amal ia nog veel beter! Lena, zei hij streng, en schrikte toch tegelijk van zijn eigen toon; die was nu weer veel te hard. Bleek stond! zij op; baar tranen wa ren teruggedrongen. Daar heb je 't al, 1 ze treedt tusschen mij en jou' Dat mo<"p Hij staarde haai' aan zonder bezinning Lena! nonsens! Woes weer goed en lief voor me toe, kijk me aan! Ze draaide hem den rug toe: hij zou niet zien. hoe zenuwachtig ze was; ze schaamde zich zoo, dat haar tranen weer kwamen en heet over haar wan gen roldfen. Lena! Geen antwoord. Haar starende blikken boorden zich in die éérte onbeteekenend'e vlek op het kleed! wat zou dat voor een vlek zijn? Hoe was die daar zoo gekomen, donker en. rond, was dat vet of inkt? Achter haar rug ritselde het. Nu zag zij toch om. het was als gesteun tot haai- doorgedrongen. Haar man zat op die tabouret, waarop zij daar net had gezeten; ook hij had het ge zicht in zii.n handen gelegd. Hii was bedroefd. Een gloeiend gevoel van angst schoot door haar ziel wat had ze gedaan, was hij vertoornd!? O, Richard, wees toch niet boos! Weenend viel ze hem om den haLs. O, wees toch weer goed op mij! Dat ben ik, liefste liefste! Kun je me vergeven? Vergeef jij mij Ach, Richard, het was zoo ver schrikkelijk Suzanne, Suzanna! Zij sidderde en vlijde zicli dichter te gen hem aan Ja, je hebt gelijk! Ik zal het Su zanna zegcen zo mag zich niet mei. ons huishoudentje bemoeien. Geen. mensch mag zich er mee bemoeien. Zijn stem werd luider en trotsch: We hebben niets noodig van do wereld, la ten ze allemaal maar voor zichzelf zor gen! Alleen jii en ik. Ze kuste hem. Ben je gelukkig, Lena? Onbeschrijfelijk, onzegbaarI Jij ook? Boven alles! Haar zachte lippen drukten zich op de zijne in een lange kus. De beroemde zangprofessor Darnel lag in zijn muziekkamer op het rust bed. liet eenige gemakkelijke meubel stuk Ln deze heiligde ruimte. Hij had zoo juist les gegeven aan een paar recht talontlooze Amerikaanschen; de een bromde wat tusschen haar tan- dsn: anders hoorde je niets; de ander rekte haar nek uit en blèrde een val- scben teon de wereld in. dat je hoo ren en zien verging. Maar dó kunst komt na het brood, placht de beroemde man met een schouderophalen te zeg gen, dat zijn mijn melkkoetjes! .Nu was hij erg vermoeid en wilde niet gestoord worden. De jalouzieën voor de ramen waren gesloten, buiten broeide <te zomerzon. Hij knipte met die oogen. kijkend naar de lichtkrin- getjes tegen den muur, en sloot toen behaaglijk die oogen. Ting! daar werd gebeld. Uit zijn humeur, vloo®- hij op: al stond er ook op de voordeur: „Spreekuur van vier tot vijf', hij wildé toch niet gestoord worden. Niet ie spreken, hoorde hij de meöd aan de deur zeggen, en daarop een zachte stem, op teleurgestelden toon: Ah, nu ben ik al tweemaal voor niets gekomen! Toe, laat u den pro fessor tenminste even mijn kaartje zien! Die zachte, omfloerste stem klon1" zoo muzikaal waar had hij die to ooV weer gehoord? Dame! wreef zi over het voorhoofd. Daar kwam de meid ook al. Hij las: „Magdalem Bredenhofer". en daaronder was mei potlood "ekrabbeld'; „Lena Langen, vroegere leerlinge." Voor zijn e-eest stond oaimlddellijk het slanke meisje met dte groote oogen en do verwarde lokken; voor een halt jaar had ze dte zangklasse verlaten, was getrouwd, had' oogensckijnlijk een goedte pairtij gedaan. Damel ken- dte dte familie van den man; de Ailen- stelns waren elegante lui. veel op par tijen. Wat wou die kleine Langen? Ha, in ieder geval, privaatlessen ne-. men van cltertig mark, haar middelen veroorloofden haar dot thans. Verzoek mevrouw binnen ie ko men! Hij sprong lenig op, ging vooï den spiegel staan en streek do hand nog eens door zijn goed verzorgden baard ,de bewondering van alle leer lingen van 't conservatoire. Mijnheer Darnell Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2