PUNT o. Onbewoonbaar. B. en W. stellen voor de perceelen Lange Molenstraat no. 34 en 36 (eige naar 1-1. Luster, te Amsterdam) on bewoonbaar te verklaren. Den he*r V. D. KAMP is 't eenmaal gelukt in den raad. een lans to breken voor div huisgezin. Tlians zullen we komen te staan voor liet geval ecue moeder met zes kinderen op straat te zotten, v. .er man krankzinnig is. 'Spr. zou deze on hew oo ubaaxverk 1 aring wil len uitstellen totdat er wcliehjke be palingen zijn. waai door die menschen ondei-steund kunnen worden. De heer MÜDOO is er niet voor om don toestand te bestendigen, dat de menschen in een onbewoonbaar ver klaard huis blijven wonen. Veel meer zou spr. er voor zijn, mede te werken hen van gemeentewege onder dak te brengen. Bovendien is sprake van 2 perceelen. De heer DE BB Eli K zegt, dat in dertijd dit voorstel is uitgesteld, le, omdat het tegen den winter ging, 2 c omdat het vooirstel-Groot toen nog hangende was. Deze beide redenen be staan nu niet meer en B. en ach- ton zich niet verantwoord, de men schen te laten wonen in een huls. waar geen goed drinkwater is. De heer GROOT wijst er op, dat ei hoegenaamd geen stelsel is in het on bewoonbaarverklaren. Wanneer men ie:s doen wil, laat men dan in all perceelen een onderzoek instellen doch het gaat niet aan nu hier. dan daar een greep te doen. De heer DE BREUK zegt. dat er wel degelijk systeem is. Men gaat thans geregeld voort, straat voor straat per ceel voor perceel te onderzoeken. De heer V- D. KAMP stelde voor dt onhewoonbaarverklaring van nu. Lange Molenstraat aan te houden, De heer SCHRAM gelooft, dat de raad een verstandige daad zal doen de zaak aan te houden. De heer HUGENHOLTZ wijst er op. dat over anderhalve maand de woningwet in werking treedt, en we dien tijd toch wel kunnen wachten. Daarom is spreker voor het voorstel-Van de Kamp. De heer LOOMEIJER vraagt of het geen overweging zou verdienen te volgen den raad van den heer Hugenholtz. De heer BIJVOET stelt op het voorstel- v. d. Kamp een amendement voor. waar bij de aanhouding wordt verzocht tot na aanneming der Rijkswet. De heer v. d. KAMP neemt dit amen dement over. De heer DE BRAAL stelt voor het amen dement: en dit gezin op kosten der ge meente te voorzien van goed drinkwa ter. Dit wordt beschouwd als een nieuw voorstel en aangehouden tot de volgen de vergadering. Het voorstel v. d. KAMP wordt aange nomen met 6 stemmen tegen, die van de heeren Stolp, De Breuk, Kruseman, de Haan Hugenholtz, van Lennep en Sneltjes. Goedgekeurd wordt de onbewoonbaar verklaring van pere. 34. Tegen de heer v. d. Kamp. De VOORZITTER stelt voor af te doen punt 12, de instructie commissie-volks huisvesting. De heer DE BRAAL kondigt aan, dat hij verschillende amendementen wenscht voor te stellen. De heer HUGENHOLTZ ziet hierin de mogelijkheid, dat de behandeling lang kan duren en stelt voor uit te stellen. Algemeene beraadslagingen worden niet gevoerd. De heer v. d. BERG stelt voor, art. 1 te wijzigen: de commissie zal de werk zaamheden, bedoeld in art. 27 der ge zondheidswet, verrichten. De heer HOFLAND is hier niet tegen, mits dan de leden der commissie niet op het terrein der gemeente-ambtenaren komen. De heer v. LINDEN TOL meent dat de vrees, dat deze verordening door de re geering niet zal worden goedgekeurd, niet behoeft te bestaan. Om echter nu reeds af te schrijven de artikelen, zoo als ze voorkomen in de gezondheidswet is niet noodig. De heer TJEENK WILLINK vraagt, of ook door B. en W. reeds eenig overleg is g pleegd met het hooge bestuur over betgeen de verordening behoort te be vatten. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet gebeurd is. De heer v. d. BERG zegt nu tot verdui delijking, dat hij alleen met zijn voor stel bedoelt verwijzing naar het desbe treffende artikel in de gezondheidswet. De heer VAN LINDEN TOL gelooft.dat dit niet noodig is. want de commissie moet zich vanzelf houden aan de gezond heidswet. B. en W. nemen het voorstel van den heer van den Berg over. Met algemeene stemmen aangenomen. Bij art 2 meent de heer SPOOR, dat het vervallen kan, want het is begrepen in hetgeen in art. 1 komt te staan. De VOORZITTER stemt dit toe. Bij art. 3 is een amendement van den heer DE BRAAL ingekomen, waarbij worden toegevoegd de woorden „bij el ke vacature" voor het woord „een aan beveling." Van den heer BIJVOET is bij dit amen dement een nieuwe alinea toegevoegd- Wanneer de benoeming geldt een lid die gemeenteraadslid is, wordt geen aanbeveling gedaan door de commissie. De heer v. d. BERG vraagt of niet de commissaris der Koningin de commissie benoemt en niet de gemeenteraad. De heer TJEENK WILLINK merkt op. dat indertijd tot het benoemen der com missie besloten is, opdat men het in handen zal houden en de Com missaris der Koningin haar dan defini tief zal benoemen. De amendementen worden door B. en W. overgenomen en het artikel gea mendeerd aangenomen. Bij art. 4 vraagt de heer KRUSEMAN. of de tijd van zeven iaar niet wat lang is Art. 4 en 5 aangenomen. Bij art. G stelt de heer DE BRAAL voor de bepaling, dat do commissie het huishoudelijk reglement aan R. en W. ter goedkeuring zal toezenden te wijzigen dat B. en W. worden veranderd in „de Raad." I)e heer v. LINDEN TOL meent, dat men dat best aan B. en W. kan overla ten. Do heer SPOOR doet een redactiewij ziging aan de hand, die de heer De Braai in zijn amendement overneemt. Do heer TJEENK WILLINK is 'ter niet mee eens. dat de raad de goed keuring aan zich moet houden. liet ain. de Braai, in stemming ge- bracht, werd verworpen met 9 stem men voor, die van de heeren de Braai. Hofland. Groot, Modoo, Hugenholtz, Schram, v. d. Kamp, Roog en van der Berg. Het am. Spoor (redactiewijziging) met algemeene stemmen aangenomen. Art. 7 en 8 aangenomen, evenals de verordeningen in haar geheel. PUNT 6 Onbewoonbaar. B. en W stellen voor Ivst perceel zat dit aan dm voorzitter in overwe ging geven. De heer GROOT vraagt of het waar is dat het hakhout, dat vroeger aan de plantsoenwachters gegeven werd. thans doelloos wordt verbrand. De VOORZITTER zegt. dat deze inlichtingen gegeven zullen wor den, wanneer de raad er naar vraagt. De heer GROOT zegt, dat het wen- scheüjk is. dat deze inlichtingen ge geven worden, omdat het in het pu bliek is uitgesproken. In stemmi ng gebracht werd het voorstel om inlichtingen te vragen, aangenomen legen de heeren Loo- meyer. de Lanoy, Winkler, buiten stemming B. en. W. In de volgende vergadering zullen de inlichtingen worden verstrekt. De heer HUGENHOLTZ vraagt, of binnenkort tegemoet gezien kan wor den eeno herziening van de politie verordeningen, omdat hiermede ver schillende wenschen. o.a. van bouw vakarbeiders en koetsiers, verband houder.. De VOORZITTER zegt. dat een ont- •rp-verordenïng in bewevkini Nu missen wij door dien aankoop niet i Goedhart van Vel sen, die zich wel alleen eene goedkoopere verbinding tus- j bereid verklaarde zitting te nemen in schen Haarlem cn Amsterdam de prijs van het personenvervoer is toch veel to hoog, deze zou bij de H. E. S. M. slechts 20 en 30 ct. heen en weer bedragen, maar ook verkrijgen wij niet, zooaJs in het plan-Sanders bepaald was, een Zui derstation aan den Kleinen Houtweg, iets wat voor Haarlem en zijn omgeving van het comité. Van de gemeenten, welke niet ver tegenwoordigd zijn, zullen de Burge meesters verzocht woTden zitting te nemen in het comité, of anders afge vaardigden te benoemen. De heer Hugenholtz wee>s er op, dat toen één der leden bevreesd was om zeer groot belang was, omdat daardoor j zitting te nemen omidat dit comité te- verlokt, vele Amsterdammers zich zekerj de II, IJ. S. M. zou optreden en zijn in Haarlem of omliggende gemeenten zou gemeente wellicht niet, het antwoord den vestigen, hetgeen zeker ten voor- j luidde, dat. men eerst eens de zaak deele van en ten goede aan vele inwo- zou bestudeeren. Spreker meende, ners zou komen; daarbij zou Haarlem dat. de plannen niet meer moesten wor- voor ongeveer 50.000 een brug over het den bestudeerd', doch met kracht wor Zuider-Buitenspaarne gekregen hebben, j den aangedrongen bij den minister, welk kunstwerk aan die maatschappij .dat de nieuwe snijlijn niet komt. Het ongeveer f 200.000 zou gekost hebben. Ook wat het plan-Sanders door aan sluiting met de Haarlemmermeer ons en comité moest do groote trom roeren. Mij klinkt deze beweging te offici eel. te deftig, zeide spr.; daar zit geen der arbeiders, heer V. D. KAMP zegt. 1894. en dus reeds lang herzien had behooron te wezen. De VOORZITTER sluit hierna de vergadering. aan de Doelstraat no. 15/15rood (eige naar J. J. Berkenkamp) ongeschikt tot bewoning te verklaren. J. J. Berkenkamp verzoekt nog twee maanden uitstel van het onbewoonbaar verklaren van zijn perceel Doelstraat no. 15. omdat dit binnenkort ontruimd wordt. (143.; De heer BIJVOET zegt, dat betreffen de het perceel van don heer Berkenkamp een procedure tot ontruiming hangende is, die nog lang kan duren. De toestand van dit perceel is deplora bel. Spreker hoopt dat de in den raad aanwezige geneeskundige, die het per ceel gezien heeft, daarover meer licht zal doen schijnen. De HP dat de toestand in dat perceel voor de zichWoi-nsdagavond in den Schouwburg gezondheid zeer nadeelig is en dit ten- vereenigd verschillende raadsleden, le- gcvolge der kwaadwilligheid van den den van Provinciale Staten, en enkele eigenaar. Het zou op het oogenblik leden van gemeentebesturen uit de om aante raden zijn de onbewoonbaar- jjggencie gemeenten, om een comité van verklaring door te zetten 1 de Haarlemmermeer zou ten goedé ko-volksbeweging in, welke noodzakelijk men. wordt ons dom dien aankoop ontno-i en zooals spreker zich had voorge- men, een aansluiting, die ook door de stold. Er zit geen flink leven, geen fut Yte"he^EIUGENHOLTz' dringt&dan bewoners der Haarlemmermeer zeer ge- j achter. Dc menschen, die er in zitten herhaaldelijk o'p spoed aan in het bê-|WAnscM werd- z'inde Haarlem volgens moeten er met hunne haren worden j verklaring van velen hunner een stad, I bijgetrokken, en stellen zich het zit- dat de die voor hunnen aan-en verkoop van zèeï ting nexnen in dit comité meer tot een rordening is vastgesteld op 4 Juligroot belang is en tot nu toe is de Haar- Spoorwegplannen. lemmermeer niet Haarlem alleen verbon den door een omnibusje, waarlijk geen vervoermiddel voor onzen tijd. terwijl het anders even gemakkelijk en snel zou te bereiken zijn geweest als Amsterdam en Leiden. En ten derde missen wij hier door, en dat moet men niet gering ach ten. een ons door de H. E. S. M. aange boden aansluiting met de Staatsspoor, e'er, inplaats dat zij zich tot taak stellen 3,.d belang wan Haarlem te dienen. De minister geeft niet om deftige bijeenkomsten. Ten slotte vroeg spreker, wat stelt het bestuur zich 'voor dat gedaan moet worden? Gaarne zou spreker deze vraag beant woord» zien. De voorzitter antwoordde, dat het comité op hare vergaderingen zaluit- Op uitnoodiging van het bestuur der heer VAN LINDEN TOL zegt' Haarlemsche Handelsvereniginghadden r,er verbïndhursbaan Vijfhuizen. Schin-1 maken, wat het in"het belang van gjjjMjjhjjj Duivendrecht. Haarlem za] doen. Meent het dat het Dat wij dan zouden deelen in het voor- ,je groote trom moet roeren, dan zaJ deel der concurrentie tusschen de H. ,-m doen. IJ. S. M. en de S. S. behoeft wel niet te De heer Peereboom zeide in ont worden betoogd. vooral omdat men dan woord aan den heer Hugenholtz dat direct per S S. Haarlem zou kunnen be- het een comité van studie in de eer reiken. Dat ook met het goederenvervoer j st<» plaats en daarnaast een comité De heer v. d. KAMP wenscht het onhandelbare der huiseigenaren te kwaüficeoren. In dit geval is bet. de! bedoeling van den eigenaar om de de vergadering met een woord van wei actie inzake de Spoorwegplannen te vor men. De heer v. d. Most van Spijk opende'was rekening gehouden bewijst wel. dat vrouw uit het perceel te krijgen ten einde in het bezit te komen dear zaak, tot schade van de weduwe. Berken- kamp zegt dat de weduwe huurschuld heeft, maar dit is een leugen, omdat in bijzijn van twee getuigen de wedu we tweemaal de huur heeft aangebo den. kom, en zeide verder ongeveer het vol gende: De reden, dat ik als voorzitter der H. H. V. deze vergadering zal leiden is de volgende: Toen na de lezing van den heer San ders, op 3 April in het Brongebouw, Het voorstel van B. en W. wordt vergadering het comité van Spoorweg- aangenomen met 7 stemmen tegen die pianiu)li „aarvan ik de eer ha.l drol uit van d'e herren v. d. Kamp, Roog, Leu te maken, uitnoodigde, hare taak niet cls geëindigd, doch als pas begonnen te he pen. W'elsenaar. Hofland. Groot en v. Th iel; buiten stemming die heeren Hu genholtz en Schram, PUNT 7. Gro n d'hu u r L eidsc he Vaart, Het gemeentebestuur van Bennebroek wenscht geen gebruik meer te maken, van een stuk grond aan de Leidsche vaart onder Bennebroek. B. en W .stellen voor de gemeente Bennebroek van de huur te ontslaan. Aangenomen. PUNT 8. Afstand grond' Kamper singel. B. en VV. stellen voor aan mevr. A. M. T. A. Peltenburg geb. de Kuyper alhier, voor f 300 in koop af te staan het gedeelte grond ter hoogte van ongeveer 12.78 M', grenzende aan haar perceel aan den Kampersingel. De koopster staat tegelij kertijd om niet aan de gemeente af een strook grond, ter oppervlakte van onge veer 0.18 M*. Aangenomen. Thans stelt cte heer SNELTJES voor, omdat heden avond een belangrijke vergadering in het. belang der gemeen- te is. over te eraan tot de benoemingen en de overige punten uit te stellen. Aangenomen met 6 stemmen tegen, die van de heeren Modoo, Groot, Bij voet. de Braai, die Haan Hugenholtz en Spoor. PUNT 16. Tot leden der stembureaux voor de ver kiezing van 2 Raadsleden worden be noemd: de heeren dr. H. D. Tjeenk Wil link. W. P. J. v Linden Tol, mr. A. Kist en tot plaatsvervangende ledeu do heeren H. A. L. Beuns, E. Althoff, i waar aan het spaarne met betrekkelijke P. J. Beccari en. J. J. Zeewoldt, de locaalspoorweg Amsterdnm- van actie, van waakzaamheid moest Haarlemworden. Op het bestuur is nooit zoo zwaar zou worden gebouwd, dat bet i pressie uitgeoefend, dooir niemand, zwaarste materiaal der groote spoorwe ,maar alleen door het feit, dat de he pen. daarover zou kunnen worden ver- langen van Haarlem worden bedreigd voerd. Ook was door de S. S. een los- en laad- dat is de eenige pressie, die is uitge oefend!. W&t die deftigheid' betreft, inrichting aan het Snaarne geprojec- alleen kan die worden opgemaakt uit teerd. en nu spiegelt men aan Haarlem kleine bijeenkomst en het spijt ons dat er van de 200 invité's niet meer v/el voor, dat er gelegenheid tot aan sluiting aan de Spaarnezijde zal kunnen zjjn opgekomen. Tevens weten wij heel gegeven worden, wanneer de gemeente gocd en zjjn overtuigd, dat het comi- mocht besluiten daar een spoorwegha- té moet W6rken flink 00k en dat schouwen, besloot dat comité het l eur i.r ven te maken, maar dan komen die kos- IT|€» niet v00r in comité der H. H. V. te verzoeken, die taak van t.en al weder voor Haarlem, en dat noem zit haar over te nemen, daar genoemde vereeniging eenige jaren geleden reeds eenigszins in die richting was werk zaam geweest, door aan H. M. de Ko ningin een adres aan te bieden ter ver krijging van een nieuw station. Het bestuur aanvaardde die taak, reke nende op den steun van het comité. In overleg met dit comité werd besloten een vergadering bijeen te roepen, niet alleen van d inwoners van Haarlem, maar ock uit de omliggende gemeenten, die He direct of indirect zeer groot belang heb ben bij de uitvoering der spoorwegplan nen. Eerstens vragen wij, waar de contrac ten nog niet geteekend zijn, voor Haar lem een nieuw verhoogd station; mij dunkt waar Haarlem's gemeenteraad zeer ten genoege. maar toch ook ten laste, der burgerij, besloot, ongeveer een half millioen in de kosten bij te dragen, had men van de H. IJ. S. M. wel wat vlug gere medewerking mogen verwachten, om Haarlem van dat ondoelmatige en gevaarlijke station te verlossen, waar door dan tevens de ijzeren gordel ver broken wordt, die Haarlem's groei en bloei belemmert. Bovendien blijkt nog uit de keuze der plaats van een nieuw goederenstation met spoorweghaven, dat de H. IJ. S. M. ook nu nog niet van meenïng is de Haar lemsche belangen te bevorderen, want ik niet Haarlem te vriend houden, ais een goede klant, maar wel van de over macht gebruik maken, om dien klant zoo veel mogelijk te knijpen. Ook waar namens de H. IJ. S. M. wordt gezegd, dat met het oog op de liooische- pen (alsof het een bezwaar was, dat die desnoods vóór die brug zouden blijven) onder de wagens werd, gekeken, ge voeld, gediraaid. Uit vele raampjes hooien en gevraag. .,0, het was niks!" Maar dat niks ward toch niet gevon den. Een luid getlik tegen een der por tierraampjes gaf spoedig opbelde ring. Een juffrouw had liet op haar zenu wen gekregen en in haar ontsteltenis aan de noodrem getrokken. De juffrouw werd 'in een ander© coupé gezet, waar hare zenuwen ver moedelijk mincEeir aangegrepen zou den worden, aan de rum werd iets ver draaid, de hoofden gingen weer in cte coup'es en de hoofdcond'ucteur, con ducteur en stokar snelden op hun post terug. Een heel onschuldig oponthoud van een paar minuten. Zoo lijkt het tenminste. Maar het treinpersoneel was nau welijks weer'in de wagens, of een trein van den anderen kant komende snor de over de sporen, waartusschen juist le voren een groot aantal personen zich in de duisternis bewogen hadden. Was de trein een minuut eerder ge komen of had het ongeval een oogen blik langer oponthoud gegeven, dan waren er waarschijnlijk ernstiger on gelukken te betreuren dan vei stoor de zenuwen. Een vrouwe! ijke-studentcn sociëteit. Door eenige leden der „Amsterdam, sche Vrouwelijke Studenten-Vereen'i- criug was het. plan geopperd een eigen verenigingslokaal te stichten. Zonder twUfel zou dit. het groot aantal vrou welijke studie-aten. negen en zeventig, dat die Amsterd'anische universiteit be zoekt, in aanmerking genomen, in een gevoelde behoefte voorzien en het plan vond liij de meeste leden der A. V. S. V. dan ook instemming. Reed© meer dan die helft verklaarde zich bereid van het eventueel op te richten clublokaal lid' te wordien, terwijl dioor eenige aan zienlijke dair.Gs zoowel moreel© als finanifeele steun werd toegezegd. Met hetzelfde dioel circuleert ook een rondschrijven zoo dat het plan veel kans_vanslagen heeft. Sporten Wedstrijden. Wielrijden bij tegenwind Een oude, nimmer vermoeide tegen stander is de tegenwind, aldus (te „Kampioen". In ons vlakke land vooral, waar liij zijn krachtige wecken breed kan uit slaan, waar hij op zijn weg geen bergen ontmoet, en maar weinig bos- schen vindt, die zijn vaart remmen, is hij een vijand' van den wielrijder. Wanneer hij de wegen schuurt met krachtige zandstroomen, wanneer hij als een dolleman over vaarten en De heer v. d. Berg zeide dat de zaken in den Haag hun gang gaan, en' plassen ijlt, en buitelend in dolle dérhalve zoo spoedig mogelijk de zaak vaart langs onze grasvlakten strijkt, flink moet worden aangepakt. Laat blijven honderden wielrijders die ai hun plannetjes gemaakt hadden, ra. ons niet lang studie eren, maar spoe dig activiteit toonen. De heer Van de Kamp komt op te gen de bewering dat de H. IJ. S. M. geen brug over bet Zultier-spaame ral nlet 9pocdig voortmaakt met' haar district A, on de heeren J. Winkler, kleine kosten, een spoorweghaven te ma- \V. A.' J. V. <1 Kamp en J, Sipkes, eii ken zou zijn en aldus gemakkelijk be- tot plaatsvervangende loden die hee ren P. Droste H. F. Maks Sz., A. J, II. Re-ij miers en R. Veth. in district B, om af te treden in 1903. Voor aftreding in 1905 werden be noemd in district A de heeren G. L. van Lennep, A. C. Laane en mr. A. A. reikbaar zouden wezen de fabrieken ge legen aan het Noorder Spaarne, vestigt de H. IJ. S. M. die inrichting verre van alle fabrieken, en slechts bereikbaar on der een reeks van vaste bruggen door, aldus te gelijk verhinderende, dat stuk- heeft de gemeenteraad dezen toestand aanvaardt, doch enkel en alleen uit be sef, dat op dat oogenblik niets beters te verkrijgen viel. En nu zweeft ons nog een gevaar bo- v. d. Mersch, en tot plaatsvervangende ken van grooten omvang daar gelost of leden do heeren mr. H. Binger, J. II. geladen kunnen worden. Wel is waar Droste, A .F. Kremar Sr. en T. C. Niephaus. In district B die heeren mr. F. A. Bij voet. F. W. Hugenholtz en mr. H. Ph. .de Kanter, en tot plaatsvervangende leden de heeren F. L. Nix, M. W. Sa- vrn B. E. C. Seigrnette en G. Bos. PUNT 17. Tot leden der commissie tot die lo ting voor (le schutterij worden be noemd de heeren Klein en v. Len nep. en tot plaatsvervangende leden dc heeren Winkler en Van Linden Tol. PUNT 18. Tot lid der commissie van onderzoek voor de schutterij worden benoemd de heeren Sabelis en Winkler, en tot plaatsvervangende leden de heeren Loomeijer en van ThieL PUNT 19. Hei verslag van den opzichter over de gasverlichting over Maart 1902 wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag herinnert de heer MODOO eraan, dat toen hij met enke le leden voor het eerst in ien raad kwam. voorgesteld werd bij de regee ring aan tc- dringen op herziening van art. 2-13 der gemeentewet inhebbende bel ast ingverordeni ng. Spr. vraagt of de motie nu weer aan de orde kan gesteld worden, opdat de progressie kon worden voorgesteld. Is er eenig bezwaar een uitspraak van den raad uit te lokken, dat men zich principieel uitspreken De VOORZITTER zei dat de motie inderdaad binnen kort in behandeling zal komen. De heer MODOO vraagt nu, of men ten opzichte der loonregeling van ambtenaren in gemeentedienst dezer dagen op afdoening kan rekenen. De VOORZITTER zegt., dat men nog eenig geduld zal moeien oefenen. De lieer MODOO vraagt, nu, in af wachting van de definitieve regeling voorloopig de minima te bepalen. Du heer DE HAAN HUGENHOLTZ gemaakt worden, ontneemt men daardoor aan Haarlem en omliggende gemeenten ontzaggelijk veel, dat door de H .E. S. M. zou tot stand gekomen zijn. Met. het oog op al deze feiten heeft het Bestuur der H. H. V. gemeend, deze ver gadering bijeen te moeten roepen, en vraagt de adhaesie der vergadering op 't volgende voorstel: „Het bestuur der H. H. V. assumeert zich een aantal heeren, die deze verga dering bijwonen, uit Haarlem en omlig gende plaatsen, om met hen te vormen een comité van actie, of, zooals in een der bladen zeer juist werd voorgesteld „een comité van waakzaamheid", om er voor te waken, dat de belangen van Haarlem en omstreken zoo min mogelijk geschaad worden. Indien de vergadering aan dit voorstel hare goedkeuring verleent, zal ik zoo vrij zijn, om eindelooze stemmingen te voorkomen, de namen te noemen der hee ren, die daarvoor door het bestuur wor den voorgesteld, om daarna gelegenheid te geven aan de heeren, die nog verschil lende vragen willen stellen, die onder ling te beantwoorden, om tevens van nuttige wenken, waarvoor we ons steeds aanbevolen houden, gebruik te maken. Met applaus gaf de vergadering hier aan zijne goedkeuring te kennen. Daarop wordt voorgesteld om d't comité, dat verder handelend zal op treden, te doen bestaan uit het bestuur plannen. Daar kan de II. IJ. S. M. niets aan doen, want de Regeering houdt de plannen op. De kies ver een igin g „Burgerplicht"' is in de gelegenheid gesteld a.s. Vrij dag met de H. IJ. S. M. te confereeren om haa,r eenige vragen, te stellen. De voorzitter antwoordde, dat het doel van. het comité van actie is om Haar lem voor eventueele schade te vrijwa ren en dat wat nu Burgerplicht ge daan heeft, ook het benoemde comité zal doen. De heer mr. de Kanter die ter ver gadering kwam, zeide, dat hij verno men had, dait de aanvraag om subsi die voor de nieuwe plannen der H. IJ. S. M. dezen zomer in de Provinciale Staten zullen behandeld worden, en maakte daarom bezwaar thans zit ting te nemen in liet comité. Alsnu werden nog genoemd de na men van de heeren mr. P. J. Troel- stra en mr. H. Ph. 't. Hooft, uit welk tweetal nog nader een keus zal wor den gedaan. Daarna wordt de vergadering ge sloten. der Haarlemsche Handelsvereeniging en uit de heeren A. van Rossum, voorzitter der Maatschappij van Nij verheid; Ai. Rinkema, voorzitter der Ver. van Industrieolen en Kooplieden; A. J. Winkler, secretaris der Vereeni- van het hoofd, waar men het sneltrein- j g}ug t0t bevordering van het Vreem- verkeer aan Haarlem wil ontnemen, door j delingen ver eekr; dr." H. v. d. Berg; J. de aanvrage der H IJ. S. M. om conces- j Sneltjes, A. C. Laanc, W. Stelp, sie voor een snijlijn door de Haarlem- j Modoo. Dr. II. D. Tjeenk Willink, mermeer, van Amsterdam naar Leiden, |p Goedkoop D/.., A. Bertling, R. Grip- die wel is waar een kortere verbinding j peling, Mr. H. Ph. de Kanter en Mr. tusschen deze beide steden daarstelr, j j00st (]e Graaff. Verder werden uitgenoodigd de ver schillende afgevaardigden der omlig gende gemeenten Haarlemmermeer, Heemstede. De heer Vaasen uit Haarlemmer meer maakte bezwaar in het comité te zitten en te ageeren tegen die H. IJ. S. M. Nadat de voorzitter verklaard had, dat het geenszins de bedoeling der Haarlemsche Handelsvereeniging was om op te treden, verklaarde de heer Vaasen zich bereid in het comité zit ting te nemen. De heer Jhr. J. B. van Merlen werd daarop verzocht of hij bereid1 was Heemstede te vertegenwoordigen. De heer van Merlen maakte hiertegen bezwaar, omdat hij ten eerste geen mandaat had en ten tweede geen tijd om deze functie nog bij zijne vele functie» waar te nemen. Wel ver klaarde bij zicli bereid, dit punt te Heemstede ter sprake te brengen. Van de personen uit Heemstede, Bloemendaa], Santpoort, Velsen.Zand- voorl, Hillegom, Bennebroek, waren slecht© aanwezig de heeren van Mer len van Heemstede, die zooals gemeld zijn© benoeming niet aanvaardde en welk voordeel eerstens echter niet kan opwegen tegenover de hooge kosten om die lijn daar te stellen, zooals door den heer Sanders werd betoogd, en ten twee de niet rechtvaardigt, de wijze van han delen van de H. IJ. S. M. tegenover een stad als Haarlem, van ongeveer 70.000 zielen, welk aantal binnen 15 of 2t) jaar zeker tot 100.000 zal geklommen zijn; te genover een stad, die zooveel schoons aanbiedt, en die zich een zoo groote kos ten getroost om een station dat toch ei genlijk de H. IJ. S. M. zelf moest bou wen te verkrijgen. Waarlijk wij worden door de H. IJ. S. M. stiefmoederlijk behandeld. En nu komen wij aan de concessie, ver leend aan den heer Sanders. Toen in 1899 concessie werd verleend aan den heer S. vóór een locaal-spoor- weg met electrisrhe trekkracht tusschen Amsterdam en Haarlem, verheugden wij ons, daar een snelle en goedkoope ver binding tusschen Z. A. en Z. H. zeer in het belang onzer stad en omliggende ge meenten zou zijn. Echter nog voor bet aandeelen-kapitaal dier Maatschappij, opgericht onder den naam H. E. S. M., was geëmiteerd, werd die maatschappij plotseling aan de H. IJ. S. M. verkocht. Binne n 1 a n d. Geneeskundige Raad van Noord- Holland. Te Amsterdam wierd Dinsdagmiddag ten stad'hu'ize een vergadering van den Geneeskundigen Raad van Nooird-Hol- land gehouden. Door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht werd het jaar verslag uitgebracht, waaraan bereids door ons een en ander is ontleend. Deze vergadering was de laatste bij eenkomst van dien aaird. daar op 1 Juni de Gezondheidswet wordt inge voerd. Wijl tevens met invoering van die wet (lx. Dozy als inspecteur van 't geneeskundig staatstoezicht aftreedt, daar deze functie vervalt, bood de Ge neeskundige Raad van Noor-Holland lieden den heer Dozy, nadat hij de laatste vergadering van dien had ge presideerd, een diner aan. Als herinnering en blijk van acht/ing vereerden de leden van den Genees kundigen Raad hem tevens een album met hunne portretten en hand'teeke- ning. Het titelblad bevat een artistiek geteekende opdracht van de hand van mej. Van Doesburg, te Amsterdam. Dr. Dozy verklaarde zich ze^r ge troffen door de aanbieding van dit ge schenk en sprak er zijn dank voor uit Hij had nu 22 vergaderingen van den Geneeskundigen Raad gepresideerd; steeds had hij in dien Raad vriend schap en welwillendheid ondervonden en hij beval zich ook in de verdere vriendschap van de heeren aan. Hier na werd de vergadering gesloten. De Geneeskundige Rntid bood dr. Dozy een d'iner aan in het American Hotel. huis. Zij gunnen hem liever :t rijk alleen. Het kan zijn, dat, zwakkere broede ren van het wiel hierin geen ongelijk hebben. Want zoo de ontspanning, die men zich had voorgesteld, clechts ton koste van inspanning wordt verkre gen, is voor menigeen ..de aardigheid esr af". Toch is het verkeerd, dien tegenstan der te overschatten. Hij is lieusch zoo geducht n'iet, als menigeen wel denkt, maar men moet hem weten aan te vatten. De meeste wielrijders doen bij te genwind ver koorde dingen. Zij trachten geweld tegenover ge weld te stellen. Dat is in dit geval on verstandig. Wij, zonen van een zee varende natie, diendJen toch lin die eerste plaats te weten, dat men met u wind moet schipperen. Wie zich in kracht met hein wil moten, moet het verliezen. En daarom stelle men tegenover zijn brute kracht geen heftigheid van spier beweging, maar een kalme taaie vol harding, zonder eenige overhaasting. Ziehier het recepi: Om te beginnen late men het denk beeld dat 't doenlijk is. tegen wlind' even hard te rijden als bij stil weer, zoo spoedig mogelijk varen. In de plaats daarvan stelle men het denkbeeld, dat het al een knap staal tje van wielerkunst is, om tegen den weerstand in le dringen met een snel heid, die tweemaal grooter (is dan bet versnelde-pas tempo van den voet ganger. En daarna beginne men met oen kalme, leidelijke verzetpleging. Men rijde zóó, met toepassing van de en kelbeweging natuurlijk, dat men zich het minst 'niet vermoeit, dat de ademhaling rustig blijft en dat men niet aan het stuur behoeft te trekken, om de spankracht der beenspieren te versrooten. Schiet (te wind af en toe mei rukken naar voren, dan verhoogd mpn den dlruk op de pedalen niet. Men blijve steeds kalm. met gelijk matige krachtsaanwending, doorwer ken. en men trekke er zich niets van aan, dat de snelheid bij het plotseling aanzwellen van den wind even plotse ling vermindert. Hnoesten- buige men bij heftige windvlagen het bovenliji een weinig voorover, om (jen aanval ler zoo min mogelijk houvast" te geven Dit is de methode, om zelfs bij he- vïgen tegenwind gemakkelijk te rij den en zonder vermoeienis flinke af standen af te leggen. Nu is er nog een verkeerdheid, waar op wij de aandacht willen vestigen. Velen begaan namelijk de fout. om bij sterken wind op de uitreis ..vóor he' laoje" te zdilen. Nu is het ontegen zeggelijk era groot genot, met een stevige bries in den rug uit te rijden. Maar het is ook een verleidelijk ge noegen. Vóor den wiml rijdt men zoo gemakkelijk -en zoo snel. dat men van geen ophouden wil wei en. Totdat men opeens bedenkt, hoe ver cn hoe zwaar de thuisrei s na zoo'n snellen rit op de vleugelen van den wind moet zijn. Welnu, op de thuisreis tellen dan de kilometers, die men vóor den wind spelend verschalkte, zoo zwaar, dat men, als de trein geen hulp biedt, ,,half op" 'is, voordat men thuiskomt. Een betere methode die aan de re gelen van een verstandje arheidsin- deéling beantwoordt, is dus» dat men zijn toerplannen zoo inricht, dat. men tegenwind of zïjwfind op de uitreis heeft, waarna men op den terugtocht kan profiteeren van wind in dun rug. Ziehier eenige raadgevingen, waar in ons winderige Hol- Een zenuwachtige juffrouw. Van den sneltrein, die Donderdag avond van 8.18 van Utrecht vertrok, wordt medegedeeld, dat deze even buiten station onder een hevig gesis plotseling bleef stilstaan. Hoofdconducteur, conducteur toker sprongen er af, lüenen op een drafje tusschen de rails naast den mee menigeen trein om dë oorzaak op te sporen, 't j landsche voorjaar zijn voordeel kan Zat hem in de rem, en tusschen en doen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6