12 uur, op do begraafplaats aan den Schotörweg. Bij voldoende belangstel- ling zal ter Stoomdrukkerij van dit blad worden uitgegeven een adresboek van Haarlem en omstreken, bevatten de de namen van gezeten burgers enz. in al de om Haarlem relegen ge meenten. Naar wij meenen, zal dit boek zoo wel in die dorpen zeiven als in Haar lem, waar winkeliers en neringdoen den gaarne een flinke adlreslijst wen- schen, aan een behoefte voldoen. De prijs zal zijn fl.90 per ex. in ste- vigen cartonnen band. beiden te Zandvoort; J. V. te Heemste- de; C. W. A. te Wijk a, Zee en E. S. te Utrecht, allen wegens dronkenschap, respectievelijk tot f 1 of 1 dag hechte nis, f 1 of 2 dagen hechtenis en f 2 of 2 dagen hechtenis. Het vonnis der rechtbank a 1- hier, houdende veroordeeling van Anto- nie Scholten te Leimuiden tot 3 maan den gevangenisstraf, wegens verduiste ring, is in hooger beroep bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam bevestigd. Verkiezing Ge meentera ad. De Volkskiesveröeniging bedloot in in haar laatste huishuodelijke verga dering de candidaten van de S. D. A. P. voor de a-s. gemeenteraadsverkie zing over te nemen, en wat de actie betreft, met de S. D. A. P. samen te werken. De actie werd opgedragen aan het reeds door de S. D. A. P. be noemde Verkiezings-comité. Kantongerecht. Uitspraken van 14 Mei 1902. A. H. K. v. D. te Haarlem, wegens over treding der drankwet tot f 10 boete of 5 dagen hechtenisJ. H. te Haarlem, we gens geen kennis geven van veranderde woonplaats vrijgesproken; H. V. te id. wegens overtreding der Arbeidswet tot f2 of 1 dag hechtenis; V. B. en P. v. d. G. beiden te Zandvoort, wegens overtre ding der Leerplichtwet f 1 of 1 d. h.; L. L. te Velsen, en J. W. te Wijk a. Zee e. Duin wegens overtreding der Jachtwet tot 7 d. h., en f5 of 3 d. h.; J. v. G., A. M. M., en H. H. allen te Haarlem, L. Z. te Haarlemmermeer en P. A. de K. te Haarl'liede wegens overtreding d. Spoor- wet f 0.50 of 1 d. en fl of 1 d. h., A. B. te Haarlem en P. P. te Overveen wegens voetpad berijden zonder noodzaak tot f 1 of 1 d. hechtenis A. N. te Haarlem, en G. Ch. W. te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, wegens rijden met e. hond, z. muilkorf tot f 1 of 3 dag hechtenis; J. v. Z., te Bloemendaal, wegens rij den m. e. rijwiel, z. licht tot f 0.50 of 1 dagh.; H. N. D„ te Beverwijk. S. S. Wzn., F. K. Hz., allen te Wijk a. Zee, wegens onbevoegd loopen o. e. anders grond tot f 1 of 1 d. h. en f 3 of 3 d. h. J. S., J M. en J. P. allen te Zandvoort, wegens in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot f 10 of 5 dagen h., en f 5 of 5 d. hechtenis. D. D., te Zandvoort, wegens in staat v. dronkenschap gevaarlijke handeling verrichten tot f 6 of 5 dagen hechtenis; W. M., te Zandvoort, wegens lo. in staat van dronkenschap de orde versto ren, 2o. Dronkenschap tot 5 maal f 3 of 5 maal 3 dagen hechtenis; G. v. H. te Haarlem, wegens z. verlof v. h. bevoegd gezag op openbaren land weg het verkeer belemmeren tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. N. K. en P. V., beiden te Heemskerk, wegens lo.. Dronkenschap, 2o. Ver wekken van rumoer en 3o. Straatschen derij, No. 1 3 maal 2 of 2 d. hechtenis, en No. 2 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h. met vrijspraak van het meerdere; J. E. v. M., J. L., J. R. J. G.. allen te Haarlem, wegens straatschenderij ieder tot 1 1 of 1 d. hechtenis; C. S. te Zandvoort, wegens harder rij den dan stapvoets tot f 1 of d. h.; J. de G., te Haarlem, wegens over de grasperken rijden tot id.; J. D. en J. J. R., beiden te Haarlem, wegens over de grasperken loo pen, onsl. v. rechtsverv.; A. M. te Zand voort, wegens: lo. met e. rijtuig op een voetpad komen en daarmede over de grasperken rijden tot 2 maal 0.50 of 2 maal 1 d. h.; J. F. V. te Haarlem, wegens bij e. lading niet zorg dragen dat van die lading in het water stort, tot f 1 of 1 d. h.; A. K„ te Haarlem, wegens op straat vliegers oplaten, onsl. v. rechtsv.; W. B. en J. R. S. te id., wegens m. e. handw. op e. trottoir rijdens tot f 0.50 of 1 d. h.; A. R. S. te id. wegens m. e .handw. op e. trottoir rijden tot f 0.50 of 1 d. h P. H. te id. wegens rijden met e. hond z. muil korf tot f 1 of 1 d. h.; H. A. D .S„ te id., wegens e. gebouw doen opr. z. voorken nis aan B. en W. tot fl of 1 d. li. M. P. te Schoten, e. woning in ge bruik nemen z. verklaring van B. en W. dat aan art. 78 der Verordening is voldaan, tot 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. hechtenis A. D. te Heemstede, wegens dron kenschap. gepleegd b 2e herhaling, tot 7 dagen hechtenis. C. L. S., J. H. W„ M. v. W., W. C v. W., A. T., A. H. d. W„ cn A. R. K., allen te Haarlem, P. B. Bz., te Heemskerk, A. A., z. b. w., A. M. te Haarlemmermeer. W. K. en E. v. K., Het onderzoek over de v lofgangers der militie woonachtig in de gemeenten Haarlem. Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerl. c.a. en Bloe mendaal, zal gehouden worden te Haarlem, in den Doelen, als volgt: Woensdag 4 Juli e.k. te 9 uur v.m. de verlofgangers uit de gemeente Haarlem, die van de lichtingen 1895 en vroegere lichtingen; om half 11 uur v.m. lichting 1896, en om half 2 n.m. lichting 1897. Donderdag 5 Juni, uit de gemeente Haarlem te 9 uur v.m. lichting 1898, om half 11 uur v.m. lichting 1899, en om half 2 uur n.m. lichtingen 1900 en 1901. Vrijdag 6 Juni te 10 uur v.m. de ver lofgangers behoorende tot de overige genoemde gemeenten. Gisteren middag omstreeks 5 uur viel een ong. 6-jarige jongen m dén Burgwal en zonk tot drie maal toe, doch werd gelukkig gered door mej. Koov, die hem met een stok op het droge haalde. Aanbestedin gen. Onder be heer van dien. architect C. L. M. Rob bers. te Haarlem is onderhands aan besteed d;en bouw van een groote boer derij met stallen, schuur en 6 roed'er- hooiberg in de Zilk. gemeente Noord wij kerhout. Het werk is gegund aan dien aannemer C. van Reijndam te Spaarndam. Door denzelfden architect is boven dien^ aanbesteed den bijbouw aan de R. K. Kerk te Zandvoortminste inschrijver de aannemer J. A. Lucas te Haarlem aan wien het werk is ge gund. Arrondissements-Rechtbank. (Vervolg). Zitting van Donderdag 15 Mei 1902. Niet geheel vrij van sterken drank trad Donderdagmiddag zekere S. Bou- wens in het bankje der beklaagden, om den EdelAchtbaren Gestrengen Rechters, adus sprak bekl., te beken nen, dat hij zich aan de hem ten laste gelegde diefstallen van gewichten, ge reedschappen ©n een jas ten nadeele van G. Keesie en P. Huyer, had schul dig gemaakt en voegde daaraan als zijne verontschuldiging toe, dat hij gehandeld had onder den invloed van sterken drank. Het O. M. vorderde 6 maanden ge vangenisstraf. Op de vraag aan beid. of hij nog wat ter zijner verdediging had in te brengen, zei de bekl., dat hij verzach tende omstandigheden had en dat hij zijn verdediging over 8 dagen schrif telijk zou indienen en goed ook. En toen de President antwoordde, dat dit dan te laat was, antwoordde bekl doodleuk, met een handgebaar: ,,Ja, ziet U, ik ben geen advocaat;" eene mededeeling, waaraan voorzeker nie mand zal hebben getwijfeld. Daarna verdween bekl. waggelend! uit de zaal. Uitspraken. 1. J. J. Slot, loopjongen te Haarlem, diefstal zonder oordeel des onder- scheids, ontslagen van rechtsvervol ging. 2. P. van Aalst, loopjongen te Haar lem, diefstal zonder oordeel des on derscheids, ontslagen van rechtsver volging met last tot plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht tot 21 Maart 1908. 3. Maarten van Schaik en Matthys van Schaik,varensgezellen te Noord- vvijkerhout, d'iefstal 2 personen met braak en inklimming, ieder 3 jaren gevangenisstraf. 4. A. Blok. los werkman te Ymui- den, mishandeling f3 boete of 3 d. h. 5. T. de Vries, boerenknecht, en G. Groot, heiden te Westzaan, mishan deling. ieder f 15 boete of 15 d. hecht. 6. P. van Straten, blikwerker te Worm er veer, wederspan nighe id en huisvredebreuk, 5 dagen gev. straf. Woensdagavond had een heer het ongeluk van zijn fiets te vallen, en verwondde daardoor zijn rechterbeen. Gisterenmiddag begon het been zoo danig te zwellen, dat hij zich ter stond naar het St. Elisabeths Gast huis moest begeven, om het aldaar te laten verbinden. C ri c k e t-we d s tr ij d. Zondag 18 Mei (le Pinksterdag) zal een Cricket- wedstrijd tusschen dis Rotteirdamsche Cricket-club Victoria" en die Haarlem. sche Cricket-club „Rood en Wit", ge houden wordfen op het terrein der Vereen. Sportgebouw aan den Meer weg te Heemstede. De inspectieover de verlof gangers der gemeente Haarlem zal plaats hebben op den Doelen alhier op: Woensdag, 4 Juni 1902, 's morgens 9 uur de lichting 1895 en vroegere lichtingen: 's morgens 10 1/2 uur de lichting 1896 en 's namiddags 1 1/2 uur de lichting 1S97; Donderdag, 5 Juni 1902, 's morgens 9 uur de lichting 1898, 's morgens 10 1/2 uur de lichting 1899 en 's na middags 1 1/2 uur de lichtingen 1900 en 1901. De verlofgangers uit Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Bloemendaal en Haarlem- merliede en Spaarnwoude zullen op den doelen inspectie maken op Vrij dag, 6 Juni 1902, 's morgens 10 uur. Vocaal Kwartet. Het nieuwge vormde Hollandsch Vocaal Kwartet, bestaande uit de dames G. Kloppen burg (sopraan) J. Bakels (alt), de hee- ren Jac. Dijker (tenor) en Joh. Souten- dijk (bas) trad, onder leiding van zijn instructeur den Keer Maurice Hage- man, Donderdagavond in de St. Bavo op met een programma van gewijde en ongewijde, maar uitteraard stemmige muziek. Eenige Hollandsche nummers van Valerius, Dan. de Lange, M. A. Brandts Buijs Jr. en Cath. v. Renriéf vormden de eerste afdeeling. Daaraan sloten zich, als tweede af deeling. een viertal Latijnsche zang stukken van Nanini, Pitori, Palestrina en Rossini en in de derde afdeeling kwam de Duitscbe taal aan de beurt in werkjes van Mendelssohn, Klein, Kreutzer, Praetorius, Bortnianski en Löwe. Genoeg dus om een kijk te geven op de capaciteiten van dit kwartet als zoodanig. Dat die capaciteiten gedu rende den betrekkelijk korten tijd van samenwerken nog niet tot volle ontwikkeling zijn gekomen spreekt van zelf. Maar toch valt. er hier reeds veel te waardeeren en te genieten. Het piano klinkt heel mooi en ook het for to bij niettehooge ligging der te norpartij is bizonder klankrijk. Maar de overgangen vereischen nog te veel voorzichtigheid en het op den voorgrond brengen van een of ander belangrijk onderdeel geschiedt niet steeds met de noodige edele, reserve. Ook liet nu en dan de zuiverheid iets te wenschen over. Al deze dingen moe ten en zullen ook, bij langdurig sa- men,zingen verdwijnen. En als dan de voortgebrachte klanken werkelijk tot een ondeelbaar geheel zullen zijn saamgegroeid dlan zal dit begaafd viertal iets zeer schoons kunnen ge ven en waarschijnlijk ook wel den maatstok van zijn mentor kunnen ont beren. Wat een vocaal-kwartet onder leiding wezenlijk goed doet, dat doet het ook goed zonder leiding. PHILIP LOOTS. Uit de Omstreken. Heemstede. Mej. I. C. van Heukelom, voorma lig Directrice van het St. Elizabeths Gasthuis te Haarlem, zal 1 Juni a.s. hare betrekking van hoofdverpleeg ster der vereeniging voor Wijkverple ging alhier, aanvaarden, en vestigt zich aan den Binnenweg D7. Aan het verslag omtrent den toe stand van het onderwijs in deze Ge meente over 1901 ontleenen wij het volgende: De schoolbevolking bestond gemid deld' uit 272 kinderen. Het aantal lesuren, dat onderwijs gegeven is, bedroeg 1188. Het schoolverzuim bedroeg percents gewijze uitgedrukt 5%; hiervan komt 3.3 voor ziekte en het vervullen van godsdienstplichten, zoodat 1.7 blijft voor willekeurig verzuim. Hetschool- erzuim was dit jaar aanmerkelijk minder dan in vorige jaren, hetgeen moet worden toegeschreven aan de werking der Leerplichtwet. Het gegeven onderwijs was bevredi gend. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een notitie- of bood- schappenboek, op straat gevonden. Velsen. Als opperbrandmeester te IJmuiden aan spuit 4 is voor den heer J. N. Klein benoemd de heerS. C. L. Reij- gersberg, aldaar. Haarleminerliede en Spaarinroude In de Donderdag gehouden vergade ring van den raad dezer gemeente werd met algemeene stemmen besloten tot in stelling van een telephoonkantoor te Halfweg, ten kantore van den brieven gaarder aldaar; tot lid van het Alg. Burg. Armbestuur werd benoemd de heer P. C. Bottelier. In de concessie-voorwaarden van de heeren Anderheggen en Neumeijer te Amsterdam (electrische tram Amster dam—Haarlem) bracht de raad op ver zoek der concessionarissen eenige wijzi gingen wat betreft verlichting langs en afsluiting van de baan; de eind-datum werd gesteld op 1 Juli 1903. De bespreking over den bouw van een postkantoor te Houtrijk en Polanen (Halfweg) had in geheime zitting plaats. .genden inhoud -ruchtbaarheid te ge ven, of (amend.-Staalman) ,,met het kennelijk doel om een meerdere, te be- leedigen." Heden: half twaalf, kleine wetten, daarna voortzetting. Dinsdag vergaderde de Kamer niet. G. Jr. Halfweg. In den toren van een onzer kerken, nl. in die der R. K. kerk is thans een uurwerk geplaatst, dat waarschijnlijk a.s. Zondag voor het eerst zal slaan. Binnenland. Het herstel der Koningin. H. M. zal tijdens de ontsmetting van de ziekenkamer en omliggende vertrek ken niet naar Soestdijk gaan,, doch een ander deel van het paleis tot tijdelijk ver blijf worden ingericht. De kamers wor den reeds voor dat doel ingericht en de ontsmetting zal waarschijnlijk reeds he den (Vrijdag) geschieden. Van andere zijde meldt men: Donderdag vergaderde ten paleize op Loo, onder leiding van den Prins, de hofcommissie. De leden dier commissie vertrokken voor deze vergadering uit Den Haag naar 't Loo en keerden 's avonds naar de residentie terug. Mejuffrouw Van Overzee, lectrice van de Koningin, die Hare Majesteit tijdens de ziekte verpleegde, is ziek. Zij is over spannen en haar is rust voorgeschreven. De adjudant van den Prins, jhr. Van Suchtelen, is naar Den Haag vertrokken. Uit Apeldoorn seint men: Vrijdagmorgen en Zaterdagmiddag zal een officieel bulletin verschijnen. Dr. Roessingh komt Zaterdagavond. De toe stand is gunstig. Parlementaire Praatjes. Uit den smeltkroes van beraadsla gingen is art. 65 van het Militair ;S'traf wetboek thans zoodanig gewij zigd, voor den dag gekomen, dat de aanbrenger van een complot, wanneer hij zelf zou deelnemen straffeloos wordt ook zonder dat hij de mede schuldigen aanwijst maar dat deze gunstige bepaling niet zal gelden voor dengene, van wien blijkt, dat hij de aanlegger is. Een debat over een aantal artikelen als nu volgde, over verjaring, over oogenblikkelijke en voortdurende de licten, had voor de leden weinig aan trekkelijks. Langdurig en zeer verward werd gedebatteerd over art. 94, dat handelt over de strafbaarheid van den minde re, die zijn meerdere beleedigt, be dreigt, of geschriften of afbeeldingen in voorraad heeft, waarin zijn meer dere wordt beleedigd. Het ging bij dit debat over verschillende quaesties door de heeren Schaper, Staalman, Marchant, Malefijt en Schokking op geworpen. Men kwam er niet uit en op voorstel van den heer I-Iugenholtz werden de stemmingen ook heden aangehouden. Nacht schaft raad! De Regeering heeft intusschen over genomen een denkbeeld van den heer Malefijt, om alleen dan het in voor raad hebben van beleedigende ge schriften strafbaar te stellen, indien daarmede „verspreiding" wordt be doeld. De Min. van Oorlog wilde an ders reeds het enkel in bezit hebben van opruiende en beleedigende ge schriften strafbaar stellen. Maar dat kon, meende men, disciplinair, wor- den belet. Men werd het nog niet eens er over of in het artikel moet worden bepaald (amend.-Marchant), dat het „verspreiden" moest geschieden met het kennelijk doel om aan den beleedi- Hnlp aan Martinique. Ook te 's-Gravenhage heeft zich een commissie gevormd tot leniging der el lende door de ramp op Martinique te weeggebracht. President Krnger. President Kruger heeft naar de „Petit Bleu" verneemt, aan den president der Fransche Republiek geschreven: „Verne mende dat er vele ongelukkige menschen zijn, aan de ramp op Martinique ontko men, wil ik ofschoon tot mijn groote spijt mijn middelen door den tegenspoed van mij en mijn volk maar gering zijn, niettemin een klein blijk van mijn deel neming geven en stel voor de slachtof fers 800 francs ter beschikking van Uwe Excellentie". Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Het consulaat-generaal van den Oran je-Vrijstaat te 's-Gravenhage ontving we derom 1400 francs van de „Union des Femmes de France" voor de Boeren. Door den Raad der gemeente Culem- borg is besloten, ten behoeve der krijgs gevangenen in Zuid-Afrika af te staan dè aan de openbare scholen aldaar bui ten gebruik gestelde boeken. Voor dat doel zijn nu aan het adres van den heer D Beerends twee groote kisten en een pak dergelijke boeken gezonden. De Haagsche Pro-Boer Vereeniging diep gevoelende het ongeluk, waarbij Frankrijk getroffen is door de groote verwoesting op het eiland Martinique dankbaar erkennende groote sympa thie, steedis door Frankrijk getoond jegens onze ongelukkige stamverwan ten in Zuid-Afrika, heeft zich bereid verklaard, tot leniging van den groo- ten nood, giften voor d'at doel in ont vangst te nemen. lead. Examens. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de klassieke letteren de heer G. Piepers. Utrecht. Cand. Theol. 1 de heer J. A. A. Ouwejan. Amsterdam. Met gunstig gevolg is hot doctoraal examen in de wis- natuurkunde afgelegd door den heer N. H. Kolkmeijer. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Bij drage tot die kennis der Tubamenstru- atie", de heer J. S. P. Moltzer, offi cier van gezondheid 2e klasse van het O.-I. leger, geboren te Geervliet. De eerste Meikersen. De eerste Betuwsche Meikersen werden gisteren aan H. M. de Koningin gezon den door een fruithandelaar te Arnhem. Op het kerkschip Naar men verneemt, zal ds. Groene- wegen, predikant te Beilen, een reis met het hospitaal-kerkschip meemaken, dat onze visschersvloot naar de Engelsche en Schotsche kusten vergezelt. Artis Onder do vele belangrijke aanwin sten, waarmede d.e verzamelingen van het Koninklijk Zoölogisch Genootsch. „Natura Artis Magistral hetzij door aankoop, hetzij door geschenk, in den laatsten tijd werden verrijkt, behoort in de eerste plaats het prachtige paar jonge kameelen en de dromedaris allen het geschenk van de Vereeniging „Artisfonds"; de fraaie mannelijke eland-antilope, waarvan nu wederom een paar aanwezig is het geschenk van twee leden van het Bestuur; bene vens een paar jonge bisons, ge schenk van een ander lid van het be stuur, dan een paar vrouwelijke zee leeuwen uit Californië aangevoerd. In het zeeleeuwenbassin, geruïmen tijd slechts door een enkel mannetje be woond, is het nu buitengewoon leven dig, behalve de drie zeeleeuwen be vinden zich thans daarin nog twee groote zeehonden, enkele dagen gele den ontvangen. Onophoudelijk in be weging, maar vooral tegen den voe dertij di 12 en 4 uur wordt de le vendigheid het grootst en zien zij ver langend naar hun oppasser uit. Zij schieten en vliegen door en over het water met ongeloofelijke snelheid, hef fen zich loodrecht op om de hun toe geworpen visch te bemachtigen en klimmen de rots op om zich van boven neder in het basisn te storten. Het zeeleeuwenbassin is wel een der groot ste aantrekkelijkheden geworden. Nog werden voor eenige dagen ten geschenke ontvangen een jonge brul aap uit Suriname en een prachtige orang-oetang van Sumatra afkomstig. Langen tijd waren beide diersoorten niet vertegenwoordigd in de verzame lingen van het Genootschap. Vooral de orang oetan uiterst levendig speelsch, trekt door zijn vroolijk spel de aandacht der bezoekers. Als groote merkwaardigheid mag ook wel genoemd worden de rots-pe likaan of Jan van Gent, zoo zeld zaam in gevangen staat aangetroffen waarvan het Genootschap echter acht exemplaren bezit. Aan de Zwanenvij ver niet alleen broedende witte zwarte zwanen, maar ook twee paar broedende ooievaars en aalscholvers, terwijl daar voor de eerste maal ook een reigerpaar op den grond een hoog nest gebouwd heeft. Ook het Aquarium handhaaft zijn ouden roem; talrijk zijn daar steeds zee- en zoetwatervisschen uit alle we reldstreken vertegenwoordigd. Vooi kort werd nog met gunstig gevolg een groot aantal haringen aangebracht. Als altijd blijft een bezoek leerzaam en der moeite overwaard. Gepeuter ran een plattelands- burgemeester. G. J. L. schrijft in de N. R. Ct Dat men op het platteland erg kan peuteren, is bekend. Verbetering daai- in te brengen, is misschien mogelijk, door staaltjes daarvan publiek te ma. ken. Daarom hier hel volgende aan de vergetelheid ontrukt. Het hoofd eener school in een ge meente in den Gelderschen achter hoek heeft ca. 6 jaar tot groote te vredenheid van autoriteiten zijne be trekking vervuld. Hij wordt elders benoemd en krijgt eervol ontslag, in gaande 17 April. Primo April kan het hem toekomende kwartaal trak tement niet betaald worden, omdat 't mandaat niet gereed is. Bij zijn ver trek wordt hem nu alles betaald, wat de burgemeester (almachtig in de ge meente) meent dat moet betaald wor den. En wat do at men nu? Men re kent de maanden Januari, Februari en Maart niet tot een kwai-taal (zooals immer was geschied) maar telt de da gen van die maanden bij elkaar en re kent het jaar op 365 dagen. De scherp zinnige burgemeester had natuurlijk opgemerkt, dat Februari dit jaar slechts 28 dagen gaf. Het hoofd der school reclameerde, maai' vruchte loos. Als men nu weet, dat het trak tement slechts f800 met vrije woning bedraagt, dan kan men nagaan, dal die behandeling voor het hoofd der school dubbel hard en van den burge meester al heel klein was. Eerstt werd ook nog geprobeerd, één dag te kor ten voor den 16deu April, op welken dag het hoofd der school met vergun ning van het gemeentebestuur den kinderen een afscheidsfeestje op de school aanbood die redeneeriing was noch gij, noch uw opvolger heeft dien dag onderwijs gegeven. Later liet men echter diit principe" (sic!) varen. Zedelijke verbetering van gevangenen. Het Ned. Genootschap tot zedelijke Verbetering van Gevangenen hield in het Nutsgebouw te Amsterdam Don derdag eene jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van Mr. S. Sleeswij k. In zijn openingswoord wees die voor zitter op het treurig verschijnsel, dat het ledenaantal vermindert in een tijd, waarin voor de misdeelden der maat schappij zooveel gedaan wordt. Het vakonderwijs aan de gevange nen wordt door spr. van de grootst© beteekenis geacht en toch wordt het feitelijk in de gevangenis niet gege ven. Het werk, den gevangenen no gegeven, is voor hen van geen betee kenis, te meer te betreuren, omdat ve len der gedetineerden geen vak ver staan en dus, eenmaal ontslagen, geen vak weten te vinden. Weliswaar krijgt de gevangene de „uitgangskas", maar deze zou mis schien voor een deel kunnen worden aangewend, om hem in zijn gevange- nisschap een vak te leeren. dat zon hem meer baten, dan het meegeven van eenige guldens, als hij de gevan genis verlaat. Een arbeidsbeurs voor de ontslagenen is ontegenzeggelijk van nog grooter belang dan voor den eerlijken werkman. Spreker betoogde voorts de wensche- lijkheid om in 't belang der ontslagen gevangenen op bescheiden schaal een proef te nemen met een doorgangshuis. Het zou z. i. zelfs niet onbillijk zijn, de hulp van den Staat in te roepen, die in deze zeker ook groote belangen heeft. In het buitenland bestaat dan hand. daar was hij goedkoop aan ge-; komen! Als had ze vleugels snelde Lena over! de straat. De weg tot aan haar huis was lang. maar ze lette er nauwelijks op. Wat zou Richard wol zeggen? Zou hij het niet heerlijk vinden, als zij iets bijdroeg in het huishouden? Ze ventig mark, wat een groote som! Ze sprong over de goot heen en kocht van de vrouw op den hoek een bouquet ro zen. De bloemen waren al aan het verwelken van de zon. haar douker rood werd zwart, maar ze geurden nog. Lena drukte ze zorgvuldig tegen zich aan, die waren voor Richard; en toen snelde ze verder, den blik naar den dlepblauwen zomerhemel opgehe ven. Bredenhofer had er niet het minste vermoeden van, dat zijn vrouw naar haar vroegeren muziekmeester was; dat zou hij nooit hebben goedgevon den. Men moest I-ena komen opzoe ken, zich aanbieden mocht zij nooit doen. Hij zat in zijn zoogenaamd; atelier voor zijn ezel en was aan een schilde rijtje bezig. Hij gebruikte daarbij een schets uit den Eiffel, die hij den vori- gen herfst vluchtig op het papier had geworpen te Gerolstein, een dag voor zijn vertrek; een dag voor do belang- rijke ontmoeting met Lena in den trein. Hij had de grootsche rotsspit- sen der kolossale bazaltblokken, die zich tegenover zijn venster op den an deren oever der Ivyl verhieven, zien rood worden in het avondlicht; hun melancholiek grijs had zich met he- melsche rozen getooid, hun ruwe naaktheid scheen gelouterd, met een wceken weemoed overgoten De aan blik daarvan had hem getroffen, geïn spireerd; met zenuwachtige vingers had hij naar zijn schetsboek gegrepen, het potlood was over het papier gegleden. Maar het was al te laat, de glans verduisterde: hij moest het hoek dichtdoen. Nu zat hij zich uit te putten; hij kon de kleuren niet meer terugvinden. Als hij de oogen dichtdeed, zag hij het heel duidelijk, dat doode grijs, dat leven-tin telende rood; hij ademde den eigenaardig wrangen geur der Eiffel- lucht in en voelde weer heel de poëzie, die hem toen had aangegrepen. Maar opend'o hij de oogen dan was alles weg, verdwenen als rook. De kleuren op zijn palet deugden geen van alle; het grijs was goor en het rood schreeuwde. Hij steunde, het zweet brak hem uit. De muren van zijn atelier, met zijn studies en schetsen behangen, grijns den hem vervelend aan; door het half geopende venster kwam een zwoele, droge zomerlucht en ritselde in de nog onbeschreven velletjes op de schrijftafel De jonge man greep naar zijn hoofd, zijn hersens brandden. Onmiddellijk boven hun woning was de zolder, daar stak de zon ongehin derd door de raampjes, en het pannen dak schitterde van gloed. Ja, het was niet alles even mooil Bredenhofer zuchtte, liet de pensee- len uit zijn hand glijden en leunde moe achterover. In de lente was het beter gegaan; hij wist zelf niet, hoe het kwam, maar nu namen de zorgen toe van dag tot dag of zag hij ze alleen maar dui delijker? Merkwaardig toch, dat zij nooit uitkwamen en ze waren nog wel zóó zuinig! Lena had niets noodig, en hij zelf? Hij deed toch ook niets bij zonders- 's Avonds een enkelen keer een flesch wiin. maar dat had hij ook noodig, zoowel voor zijn nachtrust als voor die inspiratie: want zonder deze kon hij toch niets uitvoeren. En waarvoor gaven ze dan verder nog hieer geld uit? Ach, er waren zoo'n massa kleine dingen, die bij de groote uitgaven, als huur, belasting, kleeding en diensthodenloon, kwamen. Den dokter hadden ze ook noodig gehad; vier weken lang had de jonge man ziek gelegen van de koude die hij op zijn trouwdag gevat had. Het moet toch wel waar zijn, dat je alle moeilijkheden niet zoo inziet, als je nog in den eersten dollen lief- destijdls bent. Bredenhofer en Lena hadden er om gelachen, dat oom Her man zoo hardnekkig bleef zwijgen, en hem een koppigen ouden jongeheer genoemd, die wei weer zou bijkruipen. Luchtig hadden ze gesproken over Langens steeds koeler en koeler wor dende brieven- op 't laatst schreef hij Lena heelemaal niet meer. alleen door haar moeder hoorden ze nog van hem. En de Allensteins? De jonge vrouw had zich tegen elk bemoeien met hun zaken beslist verzet en haar man had haar daarin bijgestaan. Suzanna was gekwetst, en toen ze zich vergeefs had ingespannen, haar broer Lena's gebre ken te laten zien, trok ze zich terug. Dat was pijnlijk voor Bredenhofer en beleedigend ook. Hij had scènes met zijn zuster over zijn vrouw, en toen met Lena over Suzanna, en van deze ook geen dank. De eenige met wie ze konden op schieten, was haar moeder. Maar deze kon het ook niet laten haar verdriet te uiten en over de vervreemding van haar kinderen te jammeren. Dat was op den duur om gek te worden! De jonge man kon 't niet uithouden; hij was heel beleefd tegen zijn schoonmoe der, maar meestal ging liij weg of trok zich in zijn atelier terug ,als mevrouw Langen kwam. Net of deze dat niet bemerkt en zich bij Lena daarover beklaagd had. En dan de financieele zorgen, al dat peuterig rekenen en becijferen! Als jongmensch was Bredenhofer nooit zui nig geweest; wat gaf het, of hij toen al eens een beetje te veel gebruikte? Altijd was er hulp komen opdagen, oom Herman vooral was erg goed- geefsch; tegenwoordig hielp geen mensch hem meer, tegewoord., nu hij het veel meer noodig had! De hemel weet dat de proletariërs het nog beter hadden ,dïe hoefden den schijn niet op te houden; in een zekeren stand zijn vele dingen echter onvermijdelijk. Men moet de vormen in acht nemen, goed gekleed gaan ,en zoo voort; wee hem, die dat niet doen kan, die geldt niet meer voor vol! De jonge man streek zich met een diepe zucht over het voorhoofd. Hij zag er bleek en overspannen uit, zijn oogen waren moe, en het haar kleefde hem in vochtige lokken tegen de sla pen Lusteloos nam hij het penseel weer on hij geeuwde er bij. Onder deze onweersaebtige zomerlucht had hij een zwaarte in de leden, een loer den moeheid, die hem verlamde. Hij overlegde bij zichzelf, of hij uit zou gaan of niet; dan moest hij de vier trappen toch weer op. Eetlust had hij heelemaal niet meer. hij at eigenlijk alleen, omdat Lena's groote oogen zo© smeekend van hem naar zijn bord ke ken. Die blikken konden hem een hevige kwelling zijn. hij voelde dan een niei te onderdrukken woede op zijn vrouw in hem opstijgen. En toch had hij haar lief! Ja, zeker! Was ze -iet bij hem, dan was hij onrustig, tot zij e» weer was waar bleef ze, wat voerde ze toch uit? Zat ze bij hem. dan besloop het hem weer zoo ongemerkt, hij moest haar standjes, geven, haar tergen, mei haar spreken over dingen die haar on aangenaam waren, beiden vlogen ta dan op. maakten zich rood en nijdig, en dan hoe heerlijk de verzoening! Vervelend, de lui die nooit eens herri© hebben! Sensaties, emoties, heeft de kunstenaarsnatuur noodig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2