ook omtrent staatshulp in deze geen verschil van gevoelen meer, en ont vangen vereen igingen als deze subsi dies. Wil het Genootschap in staat blijven zijn plicht te doen, dan dient bet ook hier te landeeens tot Staats hulp te komen, want het Genootschap dient meer middelen, dan tot heden gebruikt werden, aan te wenden, om zijn doel te bereiken. Uit het jaarverslag, uitgebracht door dr. E. Laurillard, bleek, dat de ver eeniging thans 32 afdeelingen telt, en 84 correspondentschappen, dotób het ledental daalde van '1862 tot 1781. Uit het fin antieed Tapportvan den penningmeester, mr. J. F. Wertheim. bleek, dat de finantieede toestand min der gunstig was dan vorige jaren. Aan de orde kwam een voorstel van bet Hoofdbestuur „Vanwege het Genootschap wordt opgericht een te Amsterdam te vesti gen centraal plaatsingsbureau voor ontslagen gevangenen, onder leiding van een bezoldigd ambtenaar". Waarbij gelijktijdig te behandelen het voorstel der afdeel'ing Utrecht, dat luidt „De algemieene vergadering acht t wenschelijk, dat vanwege het Genoot schap worde opgericht een centraal bureau voor de plaatsing van ontsla gen gevangenen, onder leiding van een bezoldigd ambtenaar en gevestigd te Amsterdam, en nood.igt het hoofd bestuur uit, die oprichting te willen voorbereiden en de daartoe gevorderde maatregelen aan de algemeen© verga dering te willen voordragen". De kosten, aan het op te richten bu reau verbonden, worden geraamd op f3000 per jaar. Daarbij is gerekend op een salaris van f 1500 voor den lei denden ambtenaar en op een gelijk bedrag voor reis- en verblijfkosten, bureau-onkosten, en mogelijke bezol diging van sub-agenten. Besloten werd nu te spreken van een „Centraal informatie- en plaatsings bureau", waarna het voorstel werd aangenomen met 37 tegen 3 stemmen. Het hoofdbestuur vroeg machtiging voor de oprichting „van een land bouwkolonie, bestemd voor de tijde lijke opneming van ontslagen gevan genen, en vroeg te dien eindie do be schikking over kapitaal van ten hoog ste 30.000 gulden, met uitdirukklijke machtiging, om voor dat. doel van het hoofd van het Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen bij het Grootboek der Nationale Schuld af te schrijven een nominaal kapitaal groot dertig du'izend' gulden in het 3 pet. Grootboek dier schuld". Principiee'le tegenstanders vond dit plan niet, doch men wenschte 'inlich tingen en omtrent de mislukking van een poging tot samenwerking met de vereeniging „Hoogeland" en het Le ger des ïleils, èn omtrent de fn'ian- tieele grondslagen van dit plan. De vergadering nam een door Am sterdam ingediende motie aan, waar bij de wenschelijkheidi erkend wordt van de oprichting eener landbouw kolonie en het hoofdbestuur gemach tigd, de noodige kosten te maken, ten einde tot een volledig plan te komen, dat dan behoorlijk toegelicht in eene bijeen te roepen buitengewone alge- raeene vergadering kan worden be handeld. Op voorstel van Utrecht werd het hoofdbestuur diligent verklaard, wat betreft liet reeds door dit bestuur voor een deel ingesteld onderzoek naar den toe'stan der bestaande bibliotheken in de strafgevangenissen en aangenomen het voorstel-Roermond, door den Haag geamendeerd, om den betrokken mi nister te verzoeken, het daarheen te leiden, dat in de gevangenissen ook onderwijs zal worden gegeven in le zen schrijven en rekenen aan die ver oordeelden, die er wegens een veroor deeling tot korte gevangenisstraf, dan van verstoken worden gehouden. Herstel van Drankzuchtigen. Te Amsterdam werd Donderdag een algemeene vergadering gehouden van de „Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen". Voorzitter was dr. W. P Ruysch. Het overzicht door den voorzitter van het afgeloopen vereenigingsjaar gegeven, duidde opeen jaar van bloei. Daarbij werd hulde gebracht aan den afgetreden directeur van het gesticht der vereeniging, idr. Rijtsema, voor den ijver en de toewijding, waarmede deze steeds zijn taak had vervuld,ter wijl de beste wenschen werdlen geuit voor den arbeid van den nieuw ge noemden directeur-geneesheer dr. Posthumus. Het aantal verpleegden in het ge sticht Hoog Hullen, bij Groningen beliep in het afgeloopen jaar 30. De resultaten bij dezen bereikt, waren al- lefezins bevredigend. De afdeelingen landbouw en veeteelt der vereeniging verheugden zich in bloei. Een en ander werd bevestigd in hel verslag der secretaresse, mevr. Mees, waarin tevens vermeld werd, dat bet aantal provinciale afdeelingen der vereeni g i ng venweerderde. In het jaar 19001901 werden op Hoog Hullen 30 patiënten opgenom11 terwijl 26 patiënten in dat jaar de it> richting verlieten. De algemeene ge zondheidstoestand der patiënten was zeer gunstig, teiwijl de zucht naar drank met goed gevolg bestreden werd en in bijna alle gevallen 68% ge heel verdiweeni. Het werkenin de buitenlucht bracht tot deze goede re sultaten zeer veel bij. Na een korte bespreking, ingeleid door den heer dr. Walburgh Schmidt over de vraag in hoeverre de overheid het recht van ingrijping heeft in de verpleging van drankzuchtigen met welke vraag het bestuur zich nader zal bezig houdien werd de vergade ring gesloten. Journalistieke vrijbuiterij. Onder dit opschrift bevatte Donderdag ochtend de „N. C." een artikel waarin o. a. werd medegedeeld, dat „Het Vad." zich wederrechtelijk de noteering der New-Yorksche beurs zou toeëigenen. Het „Vad." weerspreekt die beschuldiging in de volgende bewoordingen. „Onze jongste collega op den Luther- schen Burgwal maakt er aanmerking op, dat wij den door het publiek zeer op prijs gestelden maatregel hebben geno men, om de New-Yorksche beursnotee- ring des ochtends aan ons bureel te doen aanplakken. „Dit heet niet minder dan strafwaar dige handeling jegens de ochtendbladen! „Wij willen het publiek nu wel mede- deelen, en wanneer „De N. Ct." even had geïnformeerd alvorens zoo duchtig van leer te trekken zou ook haar deze wetenschap door onze directie wellicht niet onthouden zijn dat wij een abon nement met Reuter's agentschap hebben en dat in dit abonnement de levering der Newyorksche beursnoteering is begre pen. De wijze van publicatie is een quaes- tie yan techniek maar wat wij publi- ceeren is ons betaald eigendom. „Wij zouden „De N. Ct." willen verzoe ken ,op grond van moraliteit en journa listiek eerbare zeden, deze mededeeling aan haar lezers over te brengen." Sanatorium te Hellendoorn. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin-Moeder de uilnoodiiging van het hoofdbestuur, dat het Sanatorium dloor haar móclvt worden geopend, aangenomen. Werkliedenkaarten lï. IJ. S. Aangaande werkliedenkaarten, is door de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij bepaald, dat, in dien houders van deze kaarten Zater dags bij vroeger eindigenden arbeid eerder de terugreis naar hun woon plaats wenschen te aanvaarden, zij deze, behalve met de twee voor de te rugreis aangewezen treinen kunnen doen met een derdien trein, door hen in liet aanvraagformulier te vermel den. Scheveningen. De opening van het Kurhaus te Scheveningen zal plaats hebben Za terdag 31 Mei a.s., op welken dag des avonds te 7^ uur bet eerste concert in de Kurzaal van het Philharmonisch orkest, onder leid'ing van den hoer Jozeph Rebiceck, aan het publiek wordt aangeboden. Ruwe zeden. Te Stadskanael (Gr.) is overleden dë scheepsjagor Jan Teuben, die in het begin dezer week zoolang door Angi- nus Scholtens met het hoofd onder water werd gehouden, dat gevaar voor zijn leven bestond. Sch., die reeds we der op vxije voeten was. ia opnieuw gevangen genomen. Verrassende uilkomsten. N'aar aanleiding van de proef, die door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant wordt genomen om des Zondags de brug gen over de rivieren gesloten te houden voor de schippers, besloot een der me dewerkers van de „Nbr." eens een onder zoek in te stellen naar bet scheepvaart verkeer op de Zuidwillemsvaart, staande onder het beheer van het Rijk. Verras- rassend waren de uitkomsten: èn schip pers, èn paardenjagers, èn brug-, èn sluiswachters, allen verklaarden dat zij gaarne zouden zien dat de vaart geslo ten was van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 6 uur. Pokken. In de gemeente Philippine zijn drie nieuwe gevallen van pokken geconsta teerd, alle bij volwassen personen. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht dr. Van der Loeff, te Teteringen, heeft de gemeente bezocht om een onder zoek in te stellen. Overreden. Don dërdaga vond. omstreeks 8 uur werd op het Stationsplein, onder die overkapping van hiet Holl. Spoorstation waar die stoomtrams van Schevenin gen aankomen, een bejaard' heer door een stoomtram overreden. Den ongelukkige werdlen die beide beenen afgereden. Hij werd naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De dood volgde spoedig. Reizigers-vervoer. Met hot oog op het dirukke reizigers- vervoer zal de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij met de aanstaande Pink sterdagen een Dg© extra-treinen laten loopen van Amsterdam naar Rotter dam en terug te weten: Op Zaterdag 7 naar en 5 van Am sterdam; op Zondag 6 naar, en 5 van Amsterdam; op Maandag 11 naar, en 9 van Amsterdam; op Dinsdag 3 naar, en. 2 van Amsterdam, Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Men meldt uit Enschede van 14 Mei aan de N. Rt. Ct. In verband met het bericht, dat de eenstemmigheid onder de arbeiders niet meer zoo is als vroeger, hebben wij een nader onderzoek ingesteld en daarbij bleek ons, dat de volgende briefwisseling plaats had „Aan de firma van Heek Co. M.H.! Toen wij verleden week op aandrang der uitgesloten arbeiders ons de be noeming als l'id van de commissie van onderhandeling lieten welgevallen wae het ons ernstig voornemen, en wij koesterden de stellige verwachting, dat het ons gelukken mocht, staking en uitsluiting tot een goed einde Te brengen. En waar het ons nu blijkt, dat er factoren in het spel zijn. die het ons zeer bemoeielijken, het be oogde doel te bereiken, geven wij Ued. hierbij kennis, dat wij hedenmiddag ons mandaat in de vergadering heb ben neergelegd, nadat de uitslag der gehouden stemming werd meegedeeld, die naar onze bescheiden meenïng. is geïnfluenceerd door het besluit, dat de stakende wevers hebben genomen. Hierdoor is Ued. tevens het raadsel opgelost, waarom het antwoord en bescheid op ons gevraagde uitstel niet door ons, als commissie, was onder teekend. N. B. Mocht Ued. nog aan ons adres iets tot uw gemak willen adresseeren. met alle bescheidenheid zullen wij dit aan het rechte adres bezorgen. Hoogachtend Uw. dw. (get.) G. GODSCHALK. De firma antwoordde heden: „In antwoord op uw schrijven van i staren dient, dat wij het voorstel. ons door Wessels enVan Lier gedaan, niet kunnen aannemen. Wij zullen thans voortgaan nieuwe arbeiders aan tp- nemen. Wij zeggen uwe commissie dank voor uwe bemoeiingen en verblijven, Hoogachtend, "(get.) VAN HEEK Co. Voor de stakers en uitgesloten ar beiders d&r firma Van Heek Co. is nu reeds ontvangen f 103.931. Het to taal der laatste week was f5255. Ten postkantore te Amsterdam is de geldboete als straf voor minder ac tief en accuraat werken vervangen door straf dienst. De bedoeling is, daardoor minder het gezin dan den persoon des overtreders te treffen. De vuursiokers bij de Marine heb ben een vakvereeniging gesticht, GoedL geluk geheeten. Er zijn nu reeds 320 leden. Men meldt uit Gouda aan de N.R.C. Door den 'inspecteur van het Ge neeskundig Staatstoezicht en van den arbeid, vergezeld van den secretaris van den Geneeskundigen Raad, wordt oen onderzoek ingesteld naai- den toestand der personen, werkzaam op de steenovens langs den Hollandschen IJsel. Gisteren wedren de fabrieken te Goud'erak bezocht. De Groningsche timmerbazen en aan nemers hebben Donderdagavond verga derd naar aanleiding van een schrijven der Kamer van Arbeid voor de bouwbe drijven, die den patroons verzocht, met betrekking tot de werkstaking een be middelingsvoorstel te willen doen. In de vergadering gingen een paar stemmen op ten gunste van liet verzoek. Anderen evenwel meenden, dat de werklieden met een bemiddelingsvoorstel moesten ko men, omdat zij uitdrukkelijk verklaard hadden, niet te zullen afgaan van de eens gestelde eischen. Onder die om standigheden meende men, dat een be middelingsvoorstel van de zijde der pa troons toch niets zou uitwerken. Ook ging er 'n enkele stem op voor de toezeg ging aan de werklieden, dat de patroons geneigd zijn, op een nader te bepalen dag een nieuwe loonregeling te zullen invoeren. Maar over 't geheel bleek uit de stemming der vergadering, dat de patroons van geen toegeven wilden we ten. Er was een sterke strooming, die zelfs geen stemming wilde houden over het zooeven genoemde verzoek der Ka mer van Arbeid voor de bouwbedrijven en eenvoudig de vergadering bij accla matie wilde doen verklaren, dat de pa troons bij hun vroeger genomen besluit blijven. Ten slotte werd echter toch ge stemd over het verzoek. Het werd ver worpen met 57 tegen 18 stemmen. Eenige patroons hadden vóór de stemming de vergadering verlaten. Het referendum in den Alg. Bond van Nederl. Marinematrozen heeft alle con- gresbesluiten goedgekeurd met over- groote meerderheid. Dientengevolge zal voortaan het orgaan „Het Anker" weke lijks in plaats van maandelijks verschij nen; het hoofdbestuur zal zich kunnen aansluiten bij landelijke comité's, wier doel direct of indirect strekt tot bevor dering der matrozenbelangen; de volle vrijheid van overtuiging, ook dus voor sociaal-democraten, zal in den bond ge ëerbiedigd zijn. Rechtszaken. Verduistering. Voor de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam stond terecht Max Mar cus Stern, geboren te Riga 15 Mei 1869 commissionair in effecten, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. Deze zaak is nauw verwant aan die van die A. D. E. B. Wijtman, die jl. Dinsdag voor dezelfde kamer der Rechtbank terecht stond, eveneens ter zake van verduistering. a. A.an den bekL Stern wordt bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam opzettelijk vier aandee- len in de bouwmaatschappij Weltevre den, toebehoorende aan A. H. Geselle Meerburg, althans aan een ander dan beklaagde omstreeks 22 Mei 1900 en of ter leen of als onderpand door tus- sclienkomst van A. D. E. B. Wijtman ontvangen onder verplichting die stukken binnen vier weken na 22 Mei 1900 weder aan genoemden Meerburg ter hand te stellen of te doen ter hand stellen, zich vervolgens omstreeks dien tijd, althans op een tijdstip in 1900 of 1901 wederrechtelijk heeft toe geëigend. b. dat hij te Amsterdam opzettelijk de navolgende geldswaardige effecten op verschillende tijdstippen in 1900 en 1901, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van A. D. E. B. Wijt man in depot of als onderpand van dr, W. Holleman ontvangen, welke effecten aan genoemden heer Holle- man, althans aan een ander dan bekl. toebehoorden, zich vervolgens in 1900 en 1901 wederrechtelijk heeft toege- eïgend, zijnde die effecten: een prefe rent aandeel groot duizend gulden in de Koloniale Bank, vier obligatiën ieder groot duizend florijn vier pets. Ilongaarsche goudrente, en twee obli gatiën elk groot honderd pond ster ling of zeshonderd en vijf en twintig Roebel, rontende 4 ten laste der Groole Russische Spoorwegmaat schappij. In deze zaak zijn acht getuigen ge dagvaard. Na hun verhoor werd de zaak uitge steld tot Woensdag a.s. Dan zal ook Wijtman als getuige verschijnen. Poging tot doodslag. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag terechtgestaan Jetse V., 48 jaar, arbeider te Surhuister- veensterheide, wegens poging tot doodslag althans het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijne vrouw Grietje Tuinstra. Uit de behandeling der zaak bleek, dat zij in Mei 1899 met elkaar ge huwd zijn, doch meermalen woorden haclden, waarom zij reeds driemalen van. hem was weggeloopen, dóch tel kens weer had zij zich door hem laten bepraten om in de echtelijke woning terug te koeren. Toen zij in Februari weer ongenoegen kregen, en hij daar bij dreigde „haar te zullen doodsteken dat hij er dan met drie jaar af was", toen liep zij weer weg en ging op zich zelve wonen. In den morgen van 24 Maart d.a.v. omstreeks 8 uur ging zij een bood schap doen en zag haar man op zich afkomen. Zij trachtte hem te ontwij ken, maar hij pakte haai- bij den schouder, wierp haar voorover op den grond, hield haar met zijn linkerhand vast en haalde met zijn rechterhand een knipmes uit denzak, dat hij opende en waarmede hij on ophoudelijk op haar heeft gekapt, ge sneden of gestoken, zeggende: „do kop zal er af", zobdat zij tal van ver wondingen kreeg aan hals en nek, op het hoofd en in hei gelaat. Grietje Klaver, die dit alles op eeni ge meters afstand zag, riep wel twin tigmaal om hulp en toen de arbeiders Jan v. d. Heide en Hendrik de Vries die het op grooter afstand gezien had;- den, er op toeschoten, toen liet bekl. zijne vrouw los en heeft getracht zich zeiven de nhals af te snijden, zeggen de: dan zijn er twee dooden. Des nachts heeft hij getracht zich in den put van Jan de Vries te verdrinken. Voor de Rechtbank was beklaagde vrij brutaal, zei, dat zijne vrouw hem geroepen en gewenkt had, en toen ge tart, anders was er niets gebeurd; nu heeft hij haar één steek gegeven; al les wat de getuigen verder zeggen, is onwaar. Volgens den geneesheer Keijzer zijn de verwondingen niet levensgevaar lijk, maar één was het bijna, die was tot dicht bij het strottenhoofd en de slagader. De vrouw is aan het eene oog blind geworden. De subst.-off. van justitie, mr. H. G. van Sonsbeeck, vorderde veroordee ling van bekl., wegens poging tot doodslag tot 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Julius Verwer, bestreed die qualificatie en vroeg ont slag van rechtsvervolging voor zware mishandeling, althans veel lichter straf. Utspraak over 8 dagen. Sporten Wedstrijden. Lawntennis. Het bestuur van den Nederland- schen Lawn-Tennis Bond heeft voor het komende seizoen de volgende wed strijden vastgesteld: 7 en 8 Juni, handicap-wedstrijden, internationaal, op de banen der Ilaag- L. T. C. Leimonias te Scheveningen. 20, 21 en 22 Juni, nationale wedstrij den te Leiden. 12 en 13 Juli, nationale wedstrijden te Enschede. 25, 26 en 27 Juli, nationale kampi oenschappen van Nederland op de banen der Haarlemsche L. T. C. te Haarlem. 8, 9 en 19 Augustus, internationale wedstrijden, open en handicap, te Hilversum. 16 en 17 Augustus, internationale wedstrijden, te Arnhem; 25, 26, 27, 28, 29, 30 en 31 Augustus, internation ale kampioensch appen van Nederland en handicap-wedstrij den op de banen der Haagsche L. T. C. Leimonias Ten slotte .nog wedstrijden te Am sterdam op een nog nader aan te kon digen datum in September. Vervolg Stadsnieuws. De uitgestelde jaarverga dering dier Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen zal nu hoogst waarschijnlijk gehouden worden op Zaterdag 7 Juni a.s. Z. K. H. de Prins heeft op een des betreffend schrijven geantwoord dat Hij dien datum, wanneer er niets in den weg komt en het met de ziekte van II. M. de Koningin goed vooruit blijft gaan. gaarne van die uitnoodi- ging om het feest te herdenken van het 150-jarig bestaan der maatschappij gebruik zou maken. Gisterenmiddag heeft er in een perceel aan de Oostvest een begin van brand plaats gehad, dat echter spoedig door een der buren met een emmer water is gebluscht. Gevond'en voorwerpen: een ring met sleutels; een bewerkt taschje een witte banddoek, een stuk kinder speelgoed; een steiger touw. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur is een twaalfjarige knaap, die met een tiental kistjes sigaren in de Meesterlottelaan liep, door twee man- nne aangerand. Zij hadden ieder een mes in de hand. Een ging voor en een achter den knaap staan, zeggende: „Als je het pak niet overgeeft, is je laatste uur geslagen." De jongen wist echter op handige wijze met zijn kistje sigaren te ontko men. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van den heer Leijh in het Mausoleum worden bijgezet. Vervolg Nieuwstijdingen. HET HERSTEL HER KONINGIN. Men seint ons uit den Haag: Het officieele bericht luidt: De Koningin blijft steeds in beter schap toenemen. (get.) POT. Tweede Kamer. Men seint ons uit den Haag: De Kamer zette, na afdoening van enkele kleine wetten, de beraadslaging over het militair strafwetboek voort. Gemengd Nieuws. De heer Yan Kol De heer Van Kol, die zich reeds te genover medewerkers van de „Su matra Post", de „Deli Ct" en de ..Ja va Bode" zoo gunstig over den toe stand in Atjeh uitliet, heeft nu een drietal uitvoerige artikelen daarover in het „Soer. Handelsblad" geschre ven. Aan zijne conclusie, ontleenen wij het volgende Het moreel van den vijand is ge knakt. Terwijl in vroeger jaren 15 Atjehers in eene loopgraaf, soms 3 compagniën gedurende vier uren be zighielden en men nauwelijks den strijd in het open veld durfde wagen, zijn er nu feiten aan te wijzen, waar bij 8 marechaussees meer dan 60 At je heins uit een kampong-rand hebben verjaagd, met getrokken klewang er op ingaande, nauwelijks zonder te schieten. „Er recht op in!" is het die- vies van den generaal, en blijkt nog het minste gevaar op te leveren, waar een korporaal met 10 man zich ver toont. durft men niet eens de schoten af te wachten. Van de 150 Adathoofden zijn er op heden niet meer dan 9 nog in gewa pend verzet, en behalve Panglima Po- lim en de genoemde Toekoes van Lho Seumawé, is eigenlijk alleen de Pre tendent Sultan nog een tegenstander, waarmede rekening moet worden ge houden. De oorlog 'is dus feitelijk geëindigd'. Dit verrassende resultaat. na meer dan een kwart eeuw sukkelens. is en kel en alleen te danken aan de ver standige tawtïek onder het bewind van den 'tegenwoordigen Gouverneur ge volgd. De oorlog is thans meer een veilighëidisdienst geworden, waarvan de Atjehers zeiven, althans de groote massa van het volk het groote nut en die noodzakelijkheid beginnen te be grijpen. Wel zit bij dit krijgshaftige volk het gewapend rooven in 't bloed; hunne spelen zelfs zijn wreed en ge weldig, doch ook zij bcgiinnen in 1e zien, dat die „orening meureuboet" die struikroovers, eene voortdurende bedreiging vormen voor den vreedza- men landbouwer en de welvaart van land en volk ondermijnen. De padii- hoopen, die nu open en bloot onder dë boomen in het vrije veld liggen op gestapeld, terwijl zij vroeger moesten bewaakt worden door versterkte wal len. bewijzen de toename van de vei ligheid in dit land waar vroeger roof en doodslag aan de orde van den dag waren. De ireinhelid der dorpen, een maal holen vol vuilnis, de betere we gen in dit land zonder wegen, de be vordering van peper- en rijstcultuur, de gegraven kanalen en de betere bruggen hebben dit ruwe. doch voor rede en ontwikkeling vatbare volk doen gevoelen, dat de zoo gehate „Kaphé" nog wel iets anders kunnen dan moorden en branden. In hunne „Menassas", waar de vreemdelingen vertoeven, waar men danst en speelt, dë rechtspraak uitoefent en de be raadslagingen houdt, zal dit wel meer malen zijn besproken en het stelsel van den laatsten tijd deed veel laster verstommen. „Mijn doel", zeide generaal Van Heutz mij in een zijner steeds leerrij ke gesprekken, „is pacificeeren en niet uitroeien noch vernietigen." En dat doel is op het punt te wor den verwezenlijkt.. Een reuzenvoor- uitgang lis bemerkbaar sedert deze gouverneur het heft in handen nam. De oorlog is geheel en al van karak ter veranderd. Van een volks-oorlog is het een bende-krijg geworden, een krijg, dien wij voeren ten bate van den inlander. De politiek van het geweld is de po litiek van kleine zelden doeltreffende middelen, wie door hooger beginsel wordt gedreven, zoekt de beteugeling van het verzet meer in staatkundige middelen. Om toenadering te verkrij- gen, het vertrouwen der bevolking te winnen, die vooroordeelen den trots en de traditie te overwinnen zijn min der kanonnen dan tactnoodig en daar aan heeft Van Heutz het te danken, dat hij mert recht kan worden be- schoud als de „pacificator" van Atjeh. Thans is de proef op de som gele verd hoe verkeerd en misdadig de verdelgingskrijg was. nog in 1S96 tot onze eeuwige schande op Groot-Atjeh doorgedreven. Nog steeds zuchten wij in de sagis onder de rampzalige gevolgen van ons eigen werk van ver nietiging slechts langzaam heeft de bevolking de huizen herbouwd die wij verwoestten, de velden herbouwd, door ons in woestenij herschapen. Niet als heerscher en geweldenaar zijn wij er in de laatste jaren opg- treden. doch aLs regerder; het directe besluur blijft onder zekere voorwaar den aan de traditioneel© hoofden over gelaten onder onze controle. Trots al le. veelhoofdigheid en anarchie is het gezag der erfelijke adathoofden in staat om met onzen steun orde en rust te handhaven. De ervaring leer de den inlander het nut daarvan be seffen. en een humaan, en helder ziend bestuur was in staat het bewijs te leveren, dat, zich neerleggende bij onze overmacht, de Atjeher niet lan ger blijft staan tegenover onze Re- geeriuig. De vrede is in aantochtthans rest ons een dure en heilige plichtDoor een weldoend bestuur moeten wij ons bet onrecht van diezen veroveringskrijg doen vergeven, want bet onrecht was en 'is aan onze zijde en boetedoening onze plicht. Humaniteit worde be tracht tegenover den Atjeher, eerlijk heid tegenover den Javaan en Neder- landsche oorlogen betale men met Nederlandsch geld. Dan. maar ook dan alléén, zullen wij wellicht op ver geving kunnen hopen voor het een maal begane onrecht. Geen liefhebbers. De extra treinen naar de tentoonstel ling te Dusseldorf worden maar wei- n'ig gebruikt omdat de prijsverlaging van de biljetten maar uiterst gering is. Een extra trein, die dezer dagen van Koblentz over Bonn en Keulen naar Dusseldorf ging. kwam in Bonn aan zonder een enkelen passagier. De con ducteurs hadden gehoopt, op het drukke station Bonn ten minste één reiziger te zullen krijgen en hadden dien niet een hoeraatje willen ontvan gen; maar ook deze hoop bleef ijdel. De trein vertrok weer leeg. Volgens een niet geheel geloofwaardig gerucht moet er te Keulen echter een reiziger 'in den trein gestapt zijn. In de Duitsche pars vraagt men nu. of het niet voordeeliger zoude zijn. de prijzen behoorlijk te verlagen, in plaats van leege treinen te laten loo pen. Daarbij wordt in herinnering gebracht, hoe in andere landen de spoorwegbesturen het bezoek aan ten toonstellingen in de homl werken. Zoo wordt voor de tentoonstelling die op het oogenblik te Turijn wordt gehou den. op Italiaanse he spoorwegen een korting van 75 pCt. toegestaan. Een daar lachje. Dezer dagen verliet een man, die door den rechter te Londen tot een boete ver oordeeld was, glimlachend de gerechts zaal. De rechter riep hem terug en merk te op, dat hij uit het lachen van den ver oordeelde opmaakte, dat deze in rijn schik was met de opgelegde boete, reden waarom hij de boete verdubbelde. Middelen tegen bederf. In Febr. jl. 'is in Duitschland een verhod uitgevaardigd, tegen liet ge bruiken van een aantal middelen als boorzuur, borax, zwavelige zuren enz. om vleesch, worst enz. voer spoedig bedierf te bewaren en ook tegen het kleuren van vleesch. De vorige week is in Berlijn een druk bezochte verga dering gehouden van belanghebben den en daar werd tegen deze verbods- bepalïns krachtig opgekomen. Zij vonden daarin steun van verschillen de geleerden van naam, zooals prof. I.:ebreich en dr. Jeserich. Deze bestre den de meeningen van het Duitscho Gezondheidsambt, alsof o.a. boorzuur en borax schadelijk zouden zijn. al thans in kleine hoeveelhe len. Men gaat hun inziens veel Te ver met het verbieden in het belang der gezond heid. enkel op grond van proeven op dieren. Bovendien wordt de ontwik keling der wetenschap door dergelijke bepalingen belemmerd, en groote scha de toegebracht aan veeteelt en nijver heid De worst nijverheid achtte men onhoudbaar bij een verbod om boor zuur te gebruiken. Fenige motiën in dëzen geest werden met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent het con-;erveenen van vruchtensappen door middel van salicylzuur werd nog eea nader onderzoek noodig geacht. Letterkundig bloempje. Een fraaie zin uit een roman van Xa- vier de Montépin: „Bij het vernemen van den schandelij ken aanslag, waarvan zijn nicht het slachtoffer was geweest, was de gene raal verslagen. De schoone grijsaard telde toen zeventig jaar. Een uur later scheen hij dubbel zoo oud!" Ter verontschuldiging van den schrij ver diene, dat hij zoo verbazend veel had af te leveren, dat er van denken bij zijn werk haast geen sprake kon zijn. Burgerlijke Stand. Bevallen: 15 Mei. .T. M. H. Sieraad van der Meer z.C. M. FlaatTeunis- se, z 16. W. Hoijmelvan Eekeren, z. C. A. de HaasAm.sen, z. Overleden-- 14 Mei. J. Leijh. 45 j., Kinderhuissi'mgel: 16. M. II. Dirks, 27 i Romolanstraat; P. T. M. van Boek hoven, 61 j., Ged. Oude Gracht. Faillissementen. Uitgesproken 14 Mei Uitenbroek. koopman in graan, mesting, en landbouwiu-tikelen te Gou da. rechter-commissaris mr. S. Gra- tema. Rüter, echtgenoote van Cornelia K'laaro. winkelierster in drogerijen, te Rotterdam; rechter-commissaris nir. S. Gratema. J. P. Meijer, handelende in grutters waren onder de firma J. P. Meyer en Co., Rotterdam. Rechter-commissa ris mr. II. R. A. Bonnen. 's-Gravenhago, 13 Mei. W. E. Schul- theis, winkelier, aldaar. Rechter-com missaris mr. II. A. van Rees; Christoffel C. v. Rekelen. koffiehuis- houder, aldaar. Rechter commissaris jhr. mr. R. O. van Ilolthe tot Echten. Opgeheven: de failliseinenten van Elisabeth van Son, wed. J. G. A. Forderhake, kaïnerverhuurster alhier, en Stolk, zonder beroep. Bij vonnissen van heden werden ge homologeerd het accoord ad 10 pCt. door J. M. van Duiken, speelgoedfa brikant te Wad dings veen. on dat be staande uit alle baten des boedels, uitgezonderd meubelen en huisraad, door H. van Achteren, bouwonderne mer, aan hunne crediteuren aange boden. Geëndigd zijn de faillissementen van G. Schanzer, boekdrukker alhier, en J. Bouman, schipper te Zuidland. Uitgesproken: Almelo, 12 Mei. Jan Kleinlugtenbelt, Winkelier te Enschede, rechter-com missaris mr, Z. W. Straatman Arnhem, 12 MeiA. W. ten Rroeke. koopman te Eist, rechter-commissaris mr. C. W. A. baron van Ilaersolte Geëindigd: P. J. H. Kers, te Buiksloot. G. J. van der Horst, bouwondernemer, te 's-Grav.enh.age; Henricus Alphonsua Kafoe, koopman in manufacturen te Tilburg; Johannes van der Molen, bakker te Terhorne; E. J. Meulders, te 's-Gravenhage. Jan Kroon. Carol Po la, winkelier in verfwaren te 's-Gravenhage. J. R. J. Grover te 's-Gravenhage. H. Sluyteir. zadelmaker en behan ger te Zwarnmerdam. Stoom vaart berichten. Het stoomschip Merapi. van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Mei van Port Said. Het stoomschip Bugor, van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Mei van Perim. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Mei van Suez. Het stoomschip Bali vertrok 15 Mei van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Willem I ver trok 15 Mei van Amsterdam naar Para maribo. Het stoomschip Titan vertrok 13 Mei van Batavia naar Amsterdam. Het dnbbelschropfstoomschip Potsdam, van de Holland—Amerika Lijn. vertrok 15 Mei van Rotterdam naar Newyork.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3