ALLERLEI. Huwelijken in Rusland Uit de Moppentrommel, ?riisrsadsel. SCHAAKSPEL de dtuizeaidien den terugtocht aanvaar den, Is menige feestganger stern ha gel voll" zoeten, wijns. Voor de fiet sers .die in dezen toestand door den Grunewald naar Berlijn terug willen rijdien en licht een ongeluk zouden kunnen krijgen, hebben zich op die drukke Zondagen in het bosch hier en daar vrij wil li "e Samariters opgesteld met verbandikisten, om tijdig bij te springen, wanneer zulk een vroolijke broeder van zijn stalen ros tuimelt. K. Gemoedelijke Justitie. Het thans geëindigde vredescongres, te Monaco gehouden, heeft weer een beetje de aandacht gevestigd op dat kleine staafje, dat er. behalve zijn be ruchte speelbank, ook allerlei instel lingen op na houdt, even goed als een groote staat. Zoo bestaat de dood straf ed ook nog en een'ige jaren ge leden werd er een doodvonnis uitge sproken, dat per slot van rekening verliep op een parodie op alles wat justitieel rechtdoen betreft. Het geval 'doeld, ik heb er niets tegen ingebracht. verliet hij zijn cel, die van binnen ge grendeld was, en ging in de keuken een standje maken. Om den jongen den loop naar de gevangenis in het vervolg uit te winnen, verscheen hij van nu af twee maal daags in de vorstelijke keuken en gebruikte daar met smaak zijn ontbijt en middag maal. Met het personeel werd hij zelfs bevriend. Na het ontbijt wan delde hij wel eens naar Monte-Carlo om met een 5-francstuk zijn geluk te beproeven aan de groene tafel. Won hij. dan bestelde hij in een hotel een flink diner en keerde dan weer naar zijne cel terug. Toch begon den autoriteiten dit te vervelen. Men besloot hem aan te zeggen, dat hij moest weggaan. Toen men hem evenwel daarmede aan boord kwam. verklaarde de gevangene be slist r dat gaat zoo niet. heerenik laai mij niet de straat opjagen! Ik heb geen familie, wat zou er van mij terecht komen? U hebt mii eerst ter dood veroordeeld; ik heb mij er niet tegen verzet. Toen heit vonnis niet kon worden uitgevoerd, hebt u het in levenslange gevangenisstraf veroor- had zich als volgt voorgedragen of is aardig verzonnen Een der onderdanen van den vorst had zijn vrouw vermoord en het ge rechtshof veroordeelde den mlisdadiger ter dood. Nu kwam evenwel de groo te moeielijkheid. Het vorstendom be zit geen beul. geen guillotine niets van dat alles. Daarom werd aan de regeering der Fransche republiek ge waagd om even een stelletje van daar ter leen te mogen hebben. Het ant woord luidde bevestigend, maar te vens was er een onkostenberekening bij; alles en alles tezamen 15.000 frs. Dat was veel te duur voor zoo'n ellen- digen moordenaar, vond men; men zou het dus bij den anderen buurman. Italië, eens beproeven. Die zou, ge geven 't chronische geldgebrek waar aan Italië lijdt, wel een weinig schap- pelijker wezen. Maar ook Italië vroeg niet minder daA 12.000 frs. Dat vond men nog te veel, dat zou een belas ting van 2 frs. per persoon worden en de daardoor waarschijnlijk ontstane ontevredenheid wilde men niet af wachten. Toen kwam men op de1 gedachte een gewoon soldaat van het „leger" met de executie te belasten. De daarover geraadpleegd» generaal verklaarde echter, dat geen zijner manschappen voor dalt werkje, waarvoor heel wat vaardigheid wordt vereischt, geschikt was. Weer kwam heit Hooge gerechtshof bijeen, om te beraadslagen, wat er nu met. den misdadiger moest worden ge daan. Hem onder behoorlijk geleide naar een ander land te sturen, om hem daar te laten terechtstellen, ging niet aan! 't Vonnis werd dus herzien, met dit resultaat, dat de man tot le venslange gevangenisstraf werd ver oordeeld. Nu kwam weer een ander Mijn cipier hebt u weggenomen, mij ne maaltijden zou ik niet op tijd ont vangen. als ik ze niet zelf ging halen. En mij nu laten wegjagen dat gaat niet, heeren. Ik ben uw gevangene en zal daarom zoo vrij zijn, hier te blijven!" De heeren stonden versteld. Maar de vorst werd boos en wilde hem Weg- hebben. Daarom werd hem een toe lage van 600 frs. aangeboden, als hij de gevangenis en Monaco verliet. Hij aanvaardde dit aanbod, trok de gren zen over. tot op een afstand van vijf minuten, huurde daar een stukje land en plant er nog zijn kool Door de ervaring geleerd, ging Mo naco nu eene overeenkomst met de Fransche regeering aan, die in 't ver volg de misdadigers van Monaco voor eene billijke vergoeding zal terecht stellen. CM Ondoelmatige liefdadigheid- In het Oostenrijksche tijdschrift ,Neue Bahnen" komt onder boven staande titel een artikel van gravin Biilow von Dennewitz voor, waarin zij als bestuurslid van den bond der Deutsche Frauenvereine" waarschuwt tegen het ondoordacht bedrijven van liefdadigheid, zoodra een internatio nale ramp wereldkundig is geworden. De ondervinding leert, dat in de mees te, zelfs in de dringendste gevallen, de geldsommen 6f in het geheel niet, óf slechts gedeeltelijk het doel berei ken. Van de millioenen voor de noodlij denden van Ischia in 1884, over de bezwaar: men had geen gevangenis! geheele wereld saamgebracht, hieven Deze werd nu in grooten haast ge bouwd, men benoemde een öipier en klaar was Kees! Zes maanden ging alles goed1. De gevangene zat in zijn hokje, sliep op zijn stroozak den slaap der rechtvaar digen, en at en dronk met smaak. De cipier zat buiten op een stoel, een pijpje rookend en kalm rondkijkend. Maar de vorst, is spaarzaam en dacht er over na, of op dat zaakje niet wat Viel te bezuinigen. Na een overleg met den minister van binnenlandsche zaken, die dien post ook graag van de begrooting zag geschrapt en den pre sident van het gerechtshof, kwam men tot de conclusie den wachter te ont slaan de gevangene zou toch niet wegloopen. hij had het veel te goed. In stilte hoopte men, dat hij dat maar wel doen zou, dan was men van dat zaakje af. In de verwachting, dat hij dat vroeg of laat wel zou probeeren. stuurde men hem nu tweemaal daags zijn voedsel uit de vorstelijke keuken, heel gemakkelijk! Helaas, de gevangene wilde niet wegloopen! Alleen toen men 'eens vergat hem zijn voedsel te brengen. verschillende duizendtallen onderweg steken. In 1886, bij een aardbeving aan de Riviera, waren de ingekomen sommen na jaar en dag nog niet uit gedeeld. Toen die verdaagde uitdee- ling eindelijk plaats vond, waren een aantal slachtoffers bezweken. Na een watersnood in de provincie Cagliari, in October 1892, werd een be drag van 250.000 lire ingezameld. De zer dagen tien jaren na dato 'is uitgelekt, dat de gelden nog niet uit betaald zijn. Over Rusland deelt de gravin nog krasser dingen mee. Eenige jaren ge leden heerschte er in eenige Russi sche provinciën hongersnood. Een co mité van onderstand kocht van een rnillionair te Kieuw 200.000 pud koren door hem ten behoeve van het goede doel grootmoedig voor den halven prijs afgestaan. Later bleek, dat de gansche bezending door brand be schadigd was... De „Daily Graphic" schreef daarover: „Aanvankelijk stel- Nieuwe flesschensluiting. Er bestaan heel wat stoppen voor het hermetisch sluiten van flesschen, die koolzuurhoudende dranken bevat ten en die men, als zij eenmaal aan gebroken zijn, wtil bewaren, zonder dat er gas ontsnapt. Hun aantal is weer met één ver meerderd, waarvan wij hierbij een af beelding geven. Zooals men op het plaatje kan zien wordt de hermetische sluiting van de flesch verkregen door middel van een v eer hef boomp j e, dat op de opening der flesch een rond plaatje drukt, dat voorzien is van een sluitertje van ca outchouc. Het geheel wordt op den hals van de flesch aangebracht door middel van een ring met stop, die op een dun metalen armpje wordt ge schroefd. Door een en ander is het mogelijk deze inrichting op iedere jflescli aan te brengen, onverschillig van welken vorm en welke afmetin gen de hal» is. de men onwrikbaar vertrouwen in het Roode Kruis. Het blijkt nu, dat de Russische vereeniging door haar eigen beambten voor circa 13 millioen roe bel is bedrogen geworden." Na den brand van het Weener Ring- theater zijn ook stichtelijke staaltjes aan het licht gekomen. Groote geld sommen werden bijeengebracht voor de nabestaanden der slachtoffers. Aanmerkelijk hooge bedragen kwa men in handen van lieden die hal; ever kop hun inboedel verkochten, hun in de vlammen omgekomen kost winners op reis stuurden, en gehol pen door valsche dood-akten, als on troostbare weduwen, berooide doch ters ©n zusters een tijdlang goede sier maakten van de gelden, geofferd door de internationale liefdadigheid. Na het vergaan van den oorlogsbo dem „De Elbe" was het centraal-co- mi té tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen in staat mede te deelen, dat een som van 625.000 mark was in gekomen. Waarschijnlijk zou reeds de gift van de stad Bremen volstaan hebben om in de behoeften der nage laten weduwen en weezen te voorzien. Automatische sproeier. Dit toestel, waarvan wij hierbij een afbeelding geven, dient, om de aarde in plant- en bloempotten voortdurend vochtig te houden naargelang de be hoefte der plant aan water. Het be staat uit een glazen balonxuetje, welks opening van ondieren uitloopt in een schoteltje van bij zonderen vorm. Als men bet toestelletje wil .gebruiken, be gint men een buisje (A), dat binnen in bet schoteltje zit, met eenigszins vochtige aarde te vullen en men propt die aarde een weinig opeen, om te maken, dat zij op haar plaats blijft, als het schoteltje omgekeerd en in de aarde van den pot gestoken wordt. Het schoteltje wordt in de aarde ge stoken, tot haar bovenrand (B) met de oppervlakte der aarde gelijk is. Dan wordt het ballonnetje met water ge vuld en omgekeerd op het schoteltje gezet. De ballon wordt gauwer leeg, al naarmate de plant meer of minder water verbruikt, en men heeft er niets aan te doen, dan hem telkens opnieuw te vullen. De eed bij de Chineezen. De Chineezen hebben de grootste ver scheidenheid van eedsformulieren, waar van de meeste voor ons zeer zonderling schijnen. Eene van deze eedsafleggingen bestaat hierin, dat een kleine schotel gebroken wordt, terwijl de ambtenaar zegt: „Gij zult de waarheid en niets dan de waar heid spreken. De schotel is gebroken en wanneer gij van de waarheid afwijkt, zult gij gebroken worden evenals deze". Dit schijnt ons zeer naief toe, maar voor den Chinees is deze verklaring van groote en bindende kracht; want hij ge looft stellig, dat zijne ziel ook eenmaal in stukken gebroken zou kunnen worden. In de Vereenïgde Staten wordt deze „eed op den schotel" gewoonlijk door de over heid verlangd. In de oogen der Chineezen is evenwel de wierookstok, die bij de vereering der tempelgoden eene groote rol speelt, van nog grooter kracht, 't Stokje wordt aan gestoken en terwijl het afbrandt, zweert de Chinees, dat hij wenscht, dat zijne ziel evenzoo moge verbranden, wanneer hij eene valsche verklaring aflegt. Een buitengewoon plechtigen eed legt de Chinees af door het verbranden van een strook papier, waarop zekere heilige teekens geschilderd worden. Bij het ver branden daarvan bidt de „heidensche Chinees", dat hij evenzoo moge verbran den wanneer hij niet de waarheid spreekt. Soms wordt een dergelijke eed afgelegd bij het verbranden van een stuk uit stroo vervaardigd touw. Niets werkt evenwel beter, wanneer men van een Chinees de waarheid wil weten, dan hem te dwingen een haan den kop af te slaan. Evenals het breken van den schotel heeft ook dit eene gods dienstige beteekenis. De Chinees gelooft, dat, evenals zijn lichaam door den haan vertegenwoordigd verminkt wordt, ook zijne ziel zou worden ver minkt, wanneer hij niet de waarheid sprak. Nergens ter wereld zijn de plech tige verrichtingen vóór het huwelijk zoo veelvuldig en verschillend als in Rusland. In de groote wereld speelde de nar, die in gegoede familiën nooit ontbrak, een voorname rol bij feestelijke gele genheden. Peter de Groote had niet minder dan twaalf en de Keizerin zes narren aan liun hof. De arme schepsels werden geslagen, als het hun niet gelukte den lachlust van het auditorium op te wekken. Bij zulke ruwe en barbaa^sche da den is het te begrijpen, dat het ove rige hofpersoneel dienovereenkomstig werd behandeld. Anna, de gemalin van Peter, liet eens een der hofnarren in het huwelijk treden met een onbeschaafd boeren meisje, dat op haar trouwdag niets be ters wist te wenschen dan een brui- l'oftsdisch met varkensvleesch als hoofdschotel. De arme man moest zich schikken in den wil zijner meesteres, wetend, dat bij weigering zijn leven gevaar liex>. Op een anderen dag liet Anna een ijspaleis bouwen, waarin zelfs alle meubelen van ijs waren. Een jongge huwd paar werd door haar genood zaakt in een ijzex"en koo'i plaats te ne men, die op den rug van een olifant naar het ijspaleis werd gereden. Daar werden zij uit hun kooi bevrijd maar beiden werden genoodzaakt den nacht in het ijspaleis door te brengen. Sol daten hielden voor de deur de wacht, opdat de jongelui niet zouclen kunnen ontsnappen. Natuurlijk kunnen in onzen tijd dergelijke dingen niet meer voorko men. Maar vele zonderlinge en voor de jeugdige verloofden lastige en on aangename gewoonten hebben stand gehouden. Een van de voorbereidingen bij eene verloving is wel het volgende: Nadat de jongeling zijne keuze be vestigd heeft, zendt hij een tusschen- persoon naar het huis van zijne uit verkorene. Dit is meestal een vrouw, die bij dergelijke gevallen als bemid delaarster optreedt. Een broeder van het meisje be spreekt nu met haar, hoe groot of de huiselijke gift zal zijn. Terwijl hij naast de vrouw zittend, met haar on derhandelt, ligt er een zwaard, bedekt met roods bessen, tusscben hen in; dit laatste moet aantoonen de on schuld der bruid. Het is aan het me'isje veroorloofd' bij de onderhandelingen tegenwoordig te zijn, eh zelfs is het hare plicht ha ren broeder aan te sporen een hoogen is te bedingen voor haar bezit. Hieruit zJiet men, dat er voor de bruid door den bruidegom wordt be taald, in plaats dat door hem een hu welijksgift wort geëischt. Als de overeenkomst is gemaakt, gaat gewoonlijk de bruid met den bruigom naar de buren, om hun toe stemming te vragen. Dit laatste ge beurt echter slechts bij de lagere klassa. De verloving duurt meestal zeer kort, misschien omdat de aanstaande bruigom bij elk bezoek aan zijn meis je verplicht is een cadeau mede1 te brengen. Een wonderlijke comedüe wordt er meestal door de bruid gespeeld. Zij s verplicht, in de dagen voor het hu welijk de grootste droefheid te toonen, omdat zij voorgoed hare jongemeisjes- jaren achter den rug heeft. Maar vriendinnen beijveren zich om haar te troosten. De bruidegom geeft een feest tot af scheid van zijne vi-ienden. Hij is niet verplicht zich droevig te toonen, inte gendeel, op zulke partijen gaat het lustig toe, zoo lusWg zelfs, dat de politie vaak een einde moeit maken aan de pret. Gewoonlijk wordt de Zondag geko zen voor de trouwplechtigheid. De Grieksche kerk viert dit sacra ment altijd meft veel luister, en tal- looze lichten worden bij die gelegen heid in de kerk ontstoken. De bruid heeft niet tot geleider ha ren aanstaanden echtgenoot, maar een zijner vrienden. Dit vreemde ge bruik is waarschijnlijk het gevolg van de vele verplichtingen, waaraan deze geleider moet voldoen. Niet alleen moet hij de zware kroon die zij op het hoofd draagt, afnemen, maai' tevens het kleed, dat op den grond voor het altaar ligt, naar het huis deir jonggehuwden brengen. Een oud volksgeloof is, dat degeen, d'ie den eersten voetstap op het kar pet zet, den scepter in de jonge huis houding zal zwaaien. Het is echter te begrijpen, dat bij de 'ruwheid, aan het Russische volk eigen, de man we-1 altijd de baas zal zijn, hetgeen duidelijk blijkt, uit de zweep, die hij de bruid op den rug legt, als teeken harer onderdanigheid aan haren heer en meester. Die zweep blijft in hun huis op een zichtbare plaats hangen, tot waar schuwing voor de jonge vrouw. Tot bewijs, boezeer de lichamelijke tucht in Rusland in gebruik is onder de volksklasse, kan het volgende die nen Op de plaat geven wij het portret van een jonge Weenerin, die met recht het meest fenomenale reuzen kind op aarde genoemd mag worden daar zij thans, nu zij pas 1^ jaar oud is, reeds een gewicht van 54 kilo gram en een hoogte van 110 centime ter bezit. Daarbij is de baby, die Julie Prager heet, zoo gezond als eenvisch en voor haar leeftijd zeer opgewekt. De ouders van het meisje hebben her haaldelijk uitnoodigingen ontvangen Hel grootste Reuzenkind. het abnormale kind voor geld tentoon te stellen, doch uit liefde tot hun kind zijn zij tot dusver op geen enkel derge lijk aanbod ingegaan. Beide ouders zijn van heel gewonen, eer zwakken dan sterken lichaamsbouw en ook de broertjes en zusjes van Julie zijn nor male kinderen. Als het kind! blijft groeien, zooals het tot dusver heeft gedaan, zal het over 2 jaar ongeveer haar ouders boven het hoofd gewas sen zijn. Een vrouw kwam bij een rechter klagen, dat haar man een vreem deling haar niet liefhad. De rech ter vroeg haar welk bewijs ze daar voor kon aanbrengen. Haar antwoord was: „Hij gebruikt nooit de zweep om mee te slaan!" Den morgen van den trouwdag gaat de bruidegom naar de moeder der bruid, die hem een pot met water en haver aanbiedt. Die pot wordt door hein gebroken, en uit de fragmenten ervan wordt de toekomst der jonge lieden voorspeld. Als het paar naar de kerk wandelt, wordt de deuir van het ouderlijk huis opengelaten, als bewijs, dat de toe- ;ang' voor haar niet gesloten is. Zij worden vergezeld door jongelui, die brandende kaarsen dragen, en het volksgeloof wil, dat degeen, die zijn kaars door zorgeloosheid laat uitgaan, b'innen korten tijd zal sterven. Dat de1 trouwplechtigheid zelve met veel zonderlinge gebruiken gepaard gaat. zal ieder wel kunnen weten, die eenigszins bekend is met de ceremo niën in de Grieksche kerk. Een der meest vreemde gebruiken in Siberië is, dat die wederzijdsche ouders van het jonge-paar met water worden begoten, zoodat zij van hoofd tot voeten nat zijn. In den zomer worden zij dikwijls in liet water van een nabijzijnden rivier gedompeld, terwijl in den winter de sneeuw de plaats van het water in neemt. Vroeger was een der formules, die door den jongen man moesten worden opgezegd: „Ik heb mijn vrouw even lief, als mijzelf, ik sla haar alsof het mijn mantel was." Maar nu er minder ruwe zeden zijn, is deze formule uit het formulier ge schrapt. Wanneer het den ouders niet ge lukt een bruigom voor hunne dochter te vinden, wordt zij voor eenigen tijd van huis gezonden. Aan de vrienden wordt dan verteld, dat zij in den vreemde is getrouwd. Na eenigen tijd sterft de man, en als het comediespel voltooid is en ieder wordt geacht vol doende te zijn ingelicht, dan mag de ongetrouwde dochter al9 „weduwe" weer op het tooneel verschijnen. Dit laatste' klinkt voorzeker vreemd in de ooren van degenen, die met hun tijd zijn meegegaan, en dus de onge huwde vrouw niet meer, als vroeger het geval was, beschouwen als een onnut d'ing in de maatschappij. Een van de grootste voorrechten der he- dendaagsche beschaving is wel, dat de wouw, gehuwd zoowel als onge huwd, meer en meer beschouwd wordt als de gelijke en niet als het speelgoed of de onderdanige dienstmaagd van den man. GOEDE VRIENDINNEN. Dame (tot schrijfster): Waarom is u er bang voor, dat uw nieuwe stuk bij de première uitgefloten zal worden? Schrijfster: Omdat al mijn vriendin nen mij hebben beloofd; bij de eerste opvoering tegenwoordig te zullen zijn. BRUTAAL. Vader: Wrat je bent al zoo oud en je blijft nog zitten? Zoontje: Mijn groote zus is nog ouder en die blijft ook nog altijd zit ten,. DE SLIMME VRIENDIN. Emma: Ik zou wel eens wille* we ten, hoe je het aanlegt, om altijd zul ke smaakvolle hoeden te hebben. Laura: Dat is toch heel eenvoudig. Ik neem altijd een vriendin mee naar den winkel, en vraag haar, welke van de voorgelegde hoeden haar het beste bevallen. Emma: En kies je er dan een van? Laura: Neen, dan neem ik juist een van de andere. DOORZIEN. Dokter (tot zijn nieuwen knecht): Je hebt aanleg voor een nierziekte, Jan, en daarom moet je je geheel onthou den van sterken drank, maar vooral van cognac. KnechtZo'o, is dat cognac, dat u daar in die kaïst bewaart? BRUTAAL. Bedelaar: Onder aan de straatdeur staat: „Hier worden personen voor het hakken van hout gevraagd". Bewoner: Hm, ja, hier heb je 'n dubbel tje, omdat je wilt werken; dat papiertje heb ik laten opplakken om landloopers af te schrikken. Bedelaar: Zie je, dat dacht ik wel da delijk. VERONTSCHULDIGD. „De hoofdzaak bij het studeeren is het repeteeren," dacht de c.andidaat en hij herhaalde voor de derde maal het exa men. De oplossing van ons vorige Prijsraad sel is: BEKERWEDSTRIJD. De prijs viel ten deel aan den heer J. KLERK, Esschilderstraat le. Ons nieuwe prijsraadsel luidt: Mijn geheel bestaat int 12 letters en komt dikwijls voor. 9, 11, 4, 6, 10 is een verscheurend dier. 1. 2, 3, 7 is de eerste lettergreep van een badplaats in Noord-Holland. Het 11, 8 is een groot vermaak voor velen. 5, 2, 3,12 is een deel van een kamer. Als prijs loven wij uit: EEN PORTEMONNAIE. Oplossing van Probleem Ne. 51. 1 Dg6, Rb5 2 Pcö Kb5: 2 DdS Tb7 2 Ta5 anders 2 Pc7 A Goede oplossing ontvange* van A. v. V. te Haarlem. Oplossing van Probleem No. 52.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8