Tweede Blad, De Spoorwegplannen. De koude degen in Mei. behoorende bij „Hasrlem'g Dagblad" van Maandag 19 Mei 1902. Ka. 5792 Haarlemsche Handels- vereenig'ing. Goed gek. bij Kon, Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat ie veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke handelaar, zijn belang begrijpen de, moet zich aansluiten. De contri butie bedraagt slechts f 2.50, terwijl do voordee-len groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de heeren mrs. Th. de Haan 1-Iugenholtz en Iï. Ph. de Kanter, Spaarne 94, wel ke gratis advies in handelszaken ge ven aan de leden en voor hen gratis optreden in faillissementen. Voor incasso's,door bemiddeling ier advocaten gedaan, wordt 5% be rekend. Bankiers der vereeniging ziib de heeren Laane en van Bommel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook op gaven voor het lidmaatschap) moeten gericht worden aan het bureau dor vereoniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is on.s gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk Is, H.IT. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Nederland, De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau, Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar verstrekt. In Maart en April zijn 45 vorderingen tot een bedrag van f 2021.19' betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat jgjretentiën, bui'en de stad in te vorderen, niet worden behan deld, tenzij porto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Hot. Bureau der Verceniging is ge vestigd 22 Lange Begijnestraat en is geopend iedcren werkdag van 's mor gens 9 tot 1 cn 's middags van 2 lot uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 3—4 uur nam. Zij, die nu reeds toetreden als lid, der Haarlemsche Hand-oc- "-oen'ging voor het vereenigingsjaar 1902--03. -o nieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten van een gewoon lid. Het Bestuur van Burgerplicht, de neutrale kiesvereniging hier ter ste de, had, zooals wij in een vorig num mer mededeelden, aan den heer R. v. Hasselt, gedelegeerd lid. van Beheer de/r Holl. IJzeren Spoorw. Maatsch. gevraagd om een onderhoud. De heer Van Hasselt gaf daartoe Vrijdagoch tend te 10 uur in het administratiege bouw van deMaafschappij te Amster dam de gelegenheid. Aanwezig wa ren daarbij de hoeren Van Wyck en Kalft, hoofdambtenaren der Maat schappij van Burgerplicht de heeren W. A. J. van de Kamp, J. W. Boeree, G. J. van Gasteren en B. van Bilder- beck. De heer J. C. Peereboom had zich op verzoek van den heer Van de Kamp bereid verklaard de conferen tie bij te wonen, en daarvan het ver slag- samen te stellen, dat de lezers hieronder vinden. De lieer Van de Kamp begon met den heer Van Hasselt dank te zeggen voor de welwillendheid, waarmede deze zich beschikbaar stelde tot be antwoording van eenige vragen. Hij wees er op, hoe in de laatste jaren een spanning in Haarlem geheerscht heeft, aangaande de plannen voor een nieuw station. Naderhand is dat ge combineerd met nieuwe spoorwegplan nen, maar voor Haarlem is de hoofd zaak het plan voor een nieuw Station. De lezing door den heer Sanders gehouden, heeft de bur gerij verrast. Maar daar Burgerplicht faarne de zaken van twee kanten be- ijkt. heelt zij ook inlichtingen ge- wenschl van de IIoll. Spoor. Do heer Van de Kamp stelde nu achtereenvolgens twintig vragen, die wij hieronder cursief afdrukken, en ontving daarop de daarbij gevoegde antwoorden-: Vraag 1. Is het bericht, hort ge leden in verschillende Couranten opgenomen, dat de definitieve goecl- Tceuring der Begeering voor de Haarlemsche Stationsplannen ver kregen is, juist? en staat nu aan de uitvoering niets meer in den weg 2 ANTWOORD. Haarlemsche Spoorwegplannen zijner veel gemaakt, goede en slechte. Soms hadden ze wel de goedkeuring der Re geering, soms niet. Nu heeft de minister definitief goedgevonden het goederen station. Over het personenstation is een kleine opmerking gemaakt, maar we kunnen hiervan zeggen, dat de goedkeu ring verkregen is. De heeren kennen het plan waarhij alle wegen onder den spoorweg doorgaan. Dit is te danken aan het initiatief van den Burgemeester van Haarlem. De overwegen zijn geen last voor de spoor en daarom heeft de minis ter gezegd: laat de gemeente bijdragen in de kosten van aanleg. In Essen heeft men wei gevraagd, dat ae gemcenie nei geheele directiegebouw betalen zou. Haarlem heeft terecht gezegd, dat het met die oplossing maar half gediend was en op verzoek heeft spreker dan ook er toe meegewerkt om alle wegen onder den spoorweg door te doen gaan. Dat Haarlem daarin bijdraagt is niet onbillijk, zooals de heer Sanders zegt, integendeel, het is volkomen hillijk. Dat is ook ge schied in het Oosten van Amsterdam en daardoor heeft Amsterdam een nieuwe wijk gekregen van dure gronden. De ge meente Amsterdam heeft daarvan dus geprofiteerd en per bunder omgeslagen, beteelcent de betaalde bijdrage niets. Men kan dus zeggen, dat de plannen, behoudens een enkele kleine opmerking van den Minister, die voor oplossing vat baar is, zijn goedgekeurd. Vraag 3. Is big benadering op te geven, wanneer het geheele btaiion, zoowel voor personen als goederen gereed zal zijn? ANTWOORD. Dit is afhankelijk van het verkrijgen der gronden. Enkele zijn reeds gekocht, o. a. van wijlen den heer Prévinaire en vele huizen bij het station. Niet alle zul len wij echter in cler minne kunnen krij gen. De stukken voor de onteigenings wet zijn in Den Haag, de aanneming duurt eenigen tijd. Na de aanneming daarvan rekenen wij, dat er nog 6 jaar verloopen zal voor het nieuwe station gereed is. We rekenen dat ruim, maar zullen het geen seconde langer laten duren, dan noodig is. Het is zeer lastig te w;onen in een huis, dat. verbouwd wordt en de dienst moet toch blijven voortgaan. Ook over het station te Keulen is jaren gewerkt, veel langer dan zes jaar. Vraag 3. Zal nog een verbinding iusschen den Spoorweg en het JS oor der Buitenspaarne tot stand komen zoodat overlading van goederen van schip in waggon daar mogelijk is? ANTWOORD. De mogelijkheid is voorzien, dat een aansluiting zal kunnen gemaikt worden naar een eventueel door Haarlem ie ma ken haven. Stedelijke havens maakt de spoorwegmaatschappij nooit. Vraag 4. Hoe hoog wordt de doorvaartwijdte van de brug over het Noord. 'Buit. Spaarne en Is die hoogte een aanmerkelijke ver kering voor de scheepvaart ANTWOORD.. 4 Meter vrije hoogte als minimum. Hoogst zelden zullen schepen daar niet onder door kunnen. Dat hebben de l oe ren van de Kamer van Koophandel ook erkend. Vraag 5. Zal gezorgd worden voor een behoorlijk aantal malen openen dier brug over dag? ANTWOORD. j Men kan er niets van zeggen. Dat hangt af van de dienstregeling; in het ergste geval zegt de Minister dat de brug gedurende die en die tijden open zal mo.eten zijn. De brug is hoog, zoodat bijna alles er onder door kan. Men behoeft dus niet ongerust te zijn. Vraag 6. Wat kunt TJ onsmede- deelen omtrent de nieuwe richting van den Locaalspoorweg Amsterdam- Haarlem antwoord. Dezerzijds is voorgesteld een nieuwe richting. Die is door den Minister nog niet goedgekeurd. De oude richting is niet goed, we zullen dus trachten haar veranderd te krijgen. Het is een fout, dat een lokaalspoorweg vastzit aan plannen voor verdere verbinding met tje Haar lemmermeer. Die heeft een heel ander doel, moet n.l. voorzien in een groot personenverkeer tusschen Haarlem en Amsterdam. Daarom is ook een electri- sche spoorweg ontworpen met treinen met korte intervallen, die niet bemoeilijkt moet worden door trammetjes naar Haarlemmermeer en door goederenver voer. Bij de vroeger gekozen richting is voor tusschenliggende plaatsen niet het minste belang. Vraag 7. Waar zal te Amster dam, en waar te Haarlem het eind punt komen? antwoord. Ik weet het niet voor Amsterdam. In de primitieve stukken van het plan-San- ders was het beginpunt bij het Concert gebouw. Daar heeft de gemeento Amster dam zich zeer sterk tegen verzet, ik weet nu nog niet, waar het beginpunt komen zal. Onderhandelingen met de gemeente Amsterdam zijn hangende. Te Haarlem is nog aan de orde 't Zuider station. Dat is een slecht gekozen plaats, het ontworpen stationsplein is onvol doende en de plaats oneconomisch en onjuist. Men zoekt toch overal concen tratie en daarom moet men aansluiten aan het Noorder-station. .Groote uitbrei ding van Haarlem is te wachten aan den noordkant; de meest bevolkte gedeelten zijn aan den noordkant; zeer wenschelijk is het de menschen niet aan het Bron gebouw te brengen, maar aan het cen traal station, vanwaar zij zich overal kunnen verspreiden. De Amsterdammer van Zuid-Amsterdam zal dat ook veel gemakkelijker vinden en dit is ook tot zekere hoogte waar voor personen die van Haarlem naar Amsterdam gaan. Er is nog een andere reden. Onlangs had den we op dien mooien Zondag tot des namiddags 5 uur een groote massa men schen (niet minder dan 23000) to vervoe ren, die de bloemen waren komen kij ken. Dat kan een electrische tram niot doen, al loopt ze per kwartier. Zij neemt hoogstens 700 personen per uur mee. Zooveel gaan er in een kleinen trein- Voor net aruRKei verkeer aeugt ze aus niet. Met ons plan hebben de menschen keus en worden zeker vervoerd. Nooit hebben wij zooveel menschen in Zand- voort te vervoeren gehad als sedert de electrische tram er is. Wat het Zuiderstation betreft, iemand komende van Hoofddorp met bestemming naar Bloemendaal, zou dan moeten loo- pen paar het andere station. Beter is 't het station verplaatst te krij gen naar het noorden. (Vraag 8 achtte de heer Van de Kamp nu overbodig, die aldus luidde): Vraag 8. Wat acht U de vóór- en n a deelen voor Haarlem van een tweede Station in het Zuiden der stad Vraag 9. Heeft de cerslgekozen plaats van dat Zuiderstation in het zuiden der stad ook technische be zwaren ANTWOORD. Het is niet bruikbaar. De afstand tus schen het Spaarne en den KI. Houtweg is zeer klein. Een brug was ontworpen van 4 M. boven water, een oprit gepro jecteerd van 50 1, zoodat het horizon taal gedeelte van het station slechts 100 M. was. Dit plan zou zelfs in den eersten tijd niet voldaan hebben en in de toekomst heelemaal niet. Vraag 10. Als de Locaalspoor weg over de brug over het Noorder Buitenspaarne komt, zal die brug dan niet m éér gesloten moeten zijn a ANTWOORD. Ik denk van ja; elke trein méér kan daarvan oorzaak zijn. Dat is evenwel geen bezwaar omdat de schepen er on der door kunnen. Vraag 11. Acht U een tweede overbrugging n l. over het Zuider- spaarne niet voordeeliger voor de Scheepvaart ANTWOORD. Daar is een andere soort van scheep vaart, er gaan nog al wat schepen door, die de mast niet kunnen strijken. Dit gaat eigenlijk meer de scheepvaart aan, dan mij. Vraag 12. Is nu reeds iets te zegqen over den prijs waarvoor men van Haarlem naar Amsterdam zal kunnen r ijden met denLocaalspoorweg en is waarde te hechten aan hetgeen de Heer Sanders beloofde als z ij n Spoorweg tol stand kwam? ANTWOORD. Als ik mij goed herinner heeft de heer Sanders genoemd voor een retour 25 ets. 2e en 30 ets. Ie klasse. Onze prijzen kan ik u niet zeggen, ze zullen zeker niet hooger zijn dan de bestaande prijzen voor buurtverkeer, 45 en 00 ets. voor 3e en 2e klasse. Eerste klasse zal er niet zijn. Ik acht dit een vrij lagen prijs, en kan geen verlaging daarvan in uitzicht stellen. Intusschen is er weinig van te zeggen. In de laatste 25 jaar is daarin veel veranderd, vroeger kon men voor 5 ct. per KM. 3e klasse heen en weer, daarna voor 3 ct., nu voor 2'/» ct. Dat hangt af van de intensiteit van het verkeer, tot men een zeker minimum heeft bereikt, waaronder men niet gaan kan. Als men de noodzakelijke kosten rekent van aanleg en rente van het ka pitaal 4 dan is 1/2 ct. per KM. onbe staanbaar. De heer Sanders moet zich dus vergist hebben of heeft een te groot verkeer verwacht. In de laatste 10 jaar is het verkeer Haarlem—Amsterdam ver meerderd met 60 pet. Het bedraagt nu •600.000 personen heen en evenveel terug. De heer Sanders berekent 2 millioen menschen en kan zelfs dan de zaak nog niet rendabel maken met zijn prijs. Bo vendien is de sprong van 1.2 op 2 milli oen zeer groot, te meer als de menschen in den Hout worden gezet, waar ze niet moeten wezen. Vraag 13. Zal de opheffing cler concurrentie als de H. S. M. beide Spoorweglijnen naar Amsterdam exploiteert, geen nadeeligen invloed hebben op de vrachtprijzen der goe deren ANTWOORD. Het vrachtvervoer Haarlem-Amsterdam geeft niet veel; u vervoert bijna alles te water en de prijzen daarvan bepalen die van het vervoer per spoor. Bestel- goederen worden vervoerd in concurren tie met den postpakketdienst, van Gend 6 Loos en een aantal boden. Vraag li. Wanneer de lijn Am sterdam—Leiden tot stand komt en de tramlijnen in de Haarlemmer meer worden daarmede in verbinding gebracht, zal Haarlem dan een ver binding kr ijgen met Hoofddorp over Vijfhuizen, en ook met Utrecht over Hoofddorp,Aalsmeer, bithoorn, Nieu- wersluis ANTWOORD. Ons voorstel is om te maken een direc te lijn naar Hoofddorp, aansluitende aan de Noord-ZüldhoUandsche tram; of door te trekken tot de Holl. Spoor en zoo af te gaan op Haarlem. Een derde mogelijk heid is over Vijfhuizen naar Haarlem. Wat gekozen wordt is ons gelijk, al tijd vloeit een directe verbinding Haar lem—Hoofddorp er uit voort. Kiest men Vijfhuizen, dan is het eindpunt gedacht bij de Dubbele Buurt. Over Bennebroek komt het aan het centraal station. Verder is ontworpen: Hoofddorp—Aals meerUithoornNieuwersluls. Deze lijn zal den reiziger niet sneller te Utrecht brengen dan nu over Amsterdam. Men moet ophouden waar plaatsen zijn, deze lijn zal nooit voor snel doorgaand ver keer kunnen dienen. Vraag lo. mi ae verbinding mei Duivendreoht vervallen en acht U dat een groot nadeel voor Haarlem ANTWOORD. Ik weet niet of de verbinding met Dui- vendrecht serieus is en wie die zou ma ken. Zij kan niet anders ten doel heb ben, dan om de ceintuurbaan om Am sterdam te volmaken, ter ontlasting van het centraalstation. Voor Haarlem is het geen bezwaar als de verbinding met Dui- vendrecht niet komt. Wilt men ook in het zuiden van Haarlem maakt, het Centraal station hier zal altijd het hoofdpunt voor den reiziger blijven; anders vindt hij al licht op een of ander tusschenstation geen plaats. Het zou niet sneller en niet goedkooper zijn, dan de bestaande lijn. Vraag 16. Welke waarborgen kimt geven voor het behoud van Sneltreinen Haarlem—den Haag. ANTWOORD. Ons eigen belang en dat is groot ge noeg. Het vervoer Haarlem—Den Haag is zeer toenemend, wij zouden ons zelf benadeelen als wij dat slecht bedienden. Vraag 17. Is het bedienen van het verkeer Haarlem den Haag met overal stoppende treineii duurder of goedkooper voor de H. S. Mij- ANTWOORD. Dit is een strikvraag. Het is zeer moei lijk uit te rekenen. Als men Haarlem- Den Haag bediende met overal stop pende treinen zou men bij het noodzake lijk aantal treinen er niet doorkomen. Vooral niet omdat men op het baanvak Leiden-Den Haag dan de treinen Am sterdam—Leiden vindt. Een andere waarborg is gelegen in de goedkeuring der dienstregeling door de Regeering; er is kort geleden een com missie benoemd tot advies daarvoor. De Regeering zou het opheffen der sneltrei nen niet permitteeren en het belang der Maatschappij brengt eerder mee om meer sneltreinen in te leggen. Vraag 18. Is de snijlijn bedoeld als verbetering voor hel verkeer Amst. Rotterd. België of voor Amster damden Haag? ANTWOORD. Voor beide, hoofdzakelijk voor den Haag. Ik maak mij niet zoo warm voor het Belgische en Fransche verkeer; het hoofdverkeer is AmsterdamDen Haag Rotterdam. Vele bliksemtreinen hebben met het internationaal verkeer niets te maken. Vraag 19. Zullen de sneltreinen van Zuid-Holland naar Enkhuizen en omgekeerd ook Haarlem blijven aandoen ANTWOORD. Ongetwijfeld. Het verkeer Noordhol land—Zuidholland is pas in de laatste jaren ontwikkeld. Er zijn nog maar zeer kort sneltreinen met doorgaande wa gens. Toch is er niet zoo'n groot verkeer, of men laat gaarne te Haarlem stoppen om daar reizigers op te nemen. Dat mijn opvolger die treinen te Haar lem zou laten doorgaan, acht ik hoogst onwaarschijnlijk. Vraag SO. Wat eal de invloed van de Snijlijn zijn voor het goede- renverkeer ANTWOORD. Deze zal moeten voorzien in 't verkeer tusschen het Zuiden van Zuidholland en Amsterdam. In de toekomst zal een lijn gemaakt moeten worden van het punt waar de snijlijn van Amsterdam- Leiden van de bestaande baan afwijkt, naar de lijn Amsterdam—Zaandam, om het goederenverkeer uit Noordholland direct naar het Zuiden te brengen. Als het vermeden kan worden moeten goe derentreinen niet door een personen- station worden gereden. Het streven moet zijn, dit centraal- personenstation te ontlasten. Alle goe deren van Friesland, IJmuiden en Hoorn moeten buiten dit centraal personen-sta tion omgaan. Ook Haarlem moet ontlast worden, het goederen station daar zal niet zoo heel groot zijn en niet meer dan 7 bunder innemen. Daarom moeten die goederentreinen langs do snijlijn worden geleid voor den uitvoer, die te Rotterdam en aan den Hoek van Holland zijn voornaamste punt heeft. De heer Van de Kamp deed daarop nog de navolgende vraag: Bij geruchte heb ik vernomen, dat de Holl. Spoor weg een overeenkomst met de gemeente Haarlem heeft aangaan de de kleine strookjes grond, die door de gemeente indertijd zijn aan- gekocht voor de gasfabriek. Zij zit daarmee in de maag, omdat het lio- lenvcrvoer te water gaat. Is net juist dat de Holl. Spoor de gemeente van die gronden zal ontlasten ■ANTWOORD. Voorbij de centrale werkplaats hebben wij grond noodig, we vallen daar buiten het tegenwoordig onteigeningsplan.Komt daar de H llandsch-Electrische binnen, dan is de heele strook benoodigd. De gemeente zal de verbinding met den spoorweg toch moeten maken; elke gas fabriek heeft twee verbindingen noodig, een te water en een te land. Rotterdam heeft tot zijn schade geen landverbinding en klaagt daar zeer over. Hiermede was, daar niemand meer iets te vragen had, liet onderhoud afge loopen. De heer Van de Kamp betuigde dank aan den heer Van Hasselt en de bezoekers bleven nog na om de teeke- ningen te zien voor zoover die gereed waren, terwijl de heeren Van Wijck en Kalff de voorlezing van het boven afge drukt verslag aanhoorden en zich met den inhoud daarvan vereenigden. Stadsni euws Tentoonstelling. Heden Zater dagmiddag waren in de smaakvol met groen en bloemen versierde etalage kast van ,het spiegelmagazijn van den heer Van Leuven op de Groote Markt ge- etaleerd de talrijke door de kegelclub ,,de Kroon" behaalde lauweren. Deels prijken de overwinningsteekenen in de nieuwe rijk gevuld® medaillekast, deels aan de banier. Gedurende het 7Jarig bestaan der club zijn reeds meer dan 50 lauweren op de verschillende wedstrijden behaald. Voor al trekt de aandacht de verleden week te Purmerend behaalde eere-prijs, een zil veren lauwerkrans, terwijl mede beziens waardig zijn eenige fraaie kopergravures en prenten op de kegelsport betrekking hebbende, alsmede eena prachtige aqua rel (von II. f avenier, een Haarlem's schilder van 1740—1807) naar eone schil derij van D. Teniers. Voorts is aanwezig een exemplaar van het door de kegel club ,,de Kroon" in 1897 uitgegeven boek werkje .,De geschiedenis van hefkegel- spel van af de vroegste tijden, waarin o. a. voorkomen 7 toen nog nieuwe gezel schapsspelen voor kegelaars, waarvan vele nu burgerrecht gekregen hebben. Ook bemerkten wij een zeer fraai lij vig boekdeel, dat wij aan lederen sport man ter lezing zouden willen aanbeve len. Boeiend geschreven en rijk geïllus- treed is dit werkje, waarin bijna alle takken van sport zijn omschreven. Kort om het is eene alleraardigste tentoonstel ling op sportgebied, die wel de aandacht zal trekken. Dat onze stadgenoot, de heer D. Blok, secretaris der Vereeniging tot bevorde ring der kegelsport in deze keurige ex positie de hand gehad heeft, laat zich be grijpen. Aan hem voor de samenstelling dezer tentoonstelling alle eer. Ten slotte zij nog vermeld, dat de bloe- mendecoratie is aangebracht door den hovenier D. Bosch Jr. Theetuin. Den lsten Pinksterdag zal de fraaie theetuin tegenover fiet ho tel „Hartenlust" te Bloemendaal worden geopend. Als nu het weder maar spoedig om slaat, dan zal men daar een heerlijk zitje hebben en zich aangenaam kunnen verpoozen in eene prachtige omgeving. Arbeid Adelt. Vrijdagmiddag had in het Brongebouw te Haarlem de algen^gene jaarlijksche vergadering plaats der Vrouwenvereni ging Arbeid Adelt". Aan het uitgebracht verslag ontleenen wij het volgende: De toestand der Algemeene Nederland- sche Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" was gedurende het 32ste vereeni gingsjaar, blijkens hetgeen daaromtrent door de verschillende afdeelingen aan het Hoofdbestuur werd medegedeeld, zeer bevredigend. Het ledental vermeerderde met 129 con tribuanten en bijna overal konden de afdeelingsbesturen, dank zij de ontvan gen bestellingen, hare werksters ruim van arbeid voorzien, zoodat t 17229.32' aan werkloon kon uitgekeerd worden. Medegedeeld werd, dat in den loop van het jaar eene afdeeling van „Arbpld Adelt" te Gouda is opgericht. Wat de verschillende afdeelingen aan gaat, het afgeloopen jaar is voor de af deeling Amsterdam niet bijzonder gunstig geweest. De reden hiervan was het gemis aan een geschikt dépot. De omzet bedroeg J 7827.24', terwijl aan werkloonen f 3840.81. werd uitbetaald. De afdeeling telt 270 leden. Het aantal werk sters 43. De afdeeling Arnhem neemt in bloei toe. De omzet bedroeg f 4297.93; aan werk loonen werd uitbetaald 1937.55. Het le dental was 342, dat der werksters 30. De toestand der afdeeling Baar r>— Hilversum is niet onbevredigend te noemen. De omzet bedroeg f 1380.87, terwijl aan werkloon en grondstoffen 1 1655.20' werd uitgegeven. Het ledental bedraagt, met inbegrip der correspondentschappen Amersfoort en Bussum 227. Het aantal werksters is 17. Met tevredenheid kan de afdeeling Breda op het afgeloopen jaar terug zien. Het aantal bestellingen nam toe, zoodat aan werkloon kon worden uiibe- taald f 313.95'. Het aantal leden bedraagt 16, dat der werksters 12. De algemeene toestand der afdesling Deutichem—Doesburg waB niet zoo ongunstig als verleden jaar. Het aantal leden bedraagt 37, dat oer werksters 5. Aan werkloon werd uitbe taald t 125.97'. De berichten der afdeeling Deventer zijn niet bemoedigend; de toestand al daar schijnt ook niet voor verbetering vatbaar. Het ledental bedraagt 27, dat der werk sters 2. Over de nog jonge afdeeling Gouda is men zeer tevreden. Het aantal leden bedraagt -82. Van de~ afdeeling 's-G ra ven ha ge kan een gunstig verslag worden uitge bracht. H.H. M.M. de Koninginnen deden vele bestellingen eu mocht het door de afdeeling gewerkte deel van de uitzet van II. M. de Koningin, Hoogstderzelver goedkeuring wegdragen. Het kapitaal der afdeeling werd ei gens de balans met t 661 vermeerderd, dank zij het steeds toenemend aantal be stellingen en verscheidene giften. Het ledental bedroeg 450: het aantal dames werksters is 45. De omzet bedroeg 1 8539.83; aan arbeidsloon werd J 2890.72 uitgegeven. Ook het afgeloopen jaar is voor de af deeling Haarlem goed geweest. De omzet was f 3629.31, de werkloonen be droegen t 2426.14. Het gotal der werk sters is 37. Het afdeelingsbestuur van Twenthe deelde mede, dat de toestand godurende 1901 niet ongunstig was. Het aantal le den Is 151. De contributiên bedroegen T 324.au, ae venroop oer goeueien uracil* op f 751.18. Aan werkloonen werd uitge geven t 799.90'. De afdeeling Utrecht kon eveneens met voldoening op het afgeloopen jaar terugzien. Het ledental was 247. De om zet was 1 2813.30'; aan werkloonen werd uitbetaald f 2724.10'. Mot slechts matige voldoening kan de afdeeling Zwolle op het Jaar 1901 te- rugzien. De omzet bedroeg t 498.88'. Het ledental was 79. Het aantal werksters 15. Ten slotte zij vermeld, dat de Neder- landsche Vereeniging in het geheel thans telt 2351 leden en donateurs en 244 werksters. Aan verkochte goederen en afgeleverde hestellingen werd een bedrag van 30362.58 ontvangen. In den Hout. 4e Muziekuitvoering, op Zondag 18 Mei 1902, des nam. té* 2 1/2 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps. Dir. luit.-ka pelmeester C. P. W. Krlens. 1. „Norris Hill", Marsch, Hume; 2. Ou verture „Le Rol a Ys", Lalo; 3. Petite Marche Slave et Danse Cosaque, Donjon; 4. Fantasie do l'opéra „La Traviata", Verdi; 5. Ouverture „Der Königslieule- nanlTui, 6. ..Marquese et Divette", Val se, Klein: 7. ,,Dio Rose von Scbiras", Ral- lot Suite. Eiienberg. Uit de Omstreken. Heemstede. Donderdagavond werd alhier in het lokaal van Mej. de Wed. Steenvoor- den eene algemeene vergadering ge houden van de Noorühollandscho Vereeniging „Het "Witte Kruis", aid. Heemstede. Door den secretaris "werd verslag uit gebracht over den toestand der afdee ling en hare verrichtingen over het afgeloopen jaar. Het ledental der Ver eeniging bestond uit 181 leden, terwijl er 74 keuren goederen ter leen worden verstrekt. Goedgekeurd werd de rekening van den Penningmeester, Tot bestuursle den werden herkozen de heeren Jac. van den Bersr C. A. Braam en J. Bec ker. Tot afgevaardigde voor de Al gemeene vergadering werd benoemd de heer J. Boeker en tot plaatsvervan ger de heer Dr. E. A. M. Droog. Verder hechtte de vergadering hare goedkeuring aan enkele door het Hoofdbestuur gedane voorstellen wel ke op de eerstvolgende vergadering to Amsterdam zullen worden behandeld. O.n. zal men trachten, zooveel moge lijk onvervalsclile melk te kunnen verkrijgen. Door den voorzitter, Mr. D. E. van Lenaep werd nu ten slotte een boeien de en leerzame lezing gehouden over het werk van prof. dr. P. K. Pel. ,,Def kunst om gezond en gelukkig te leven en zooveel mogelijk te trachten ziekte te voorkomen." Deze rede word door de vergadering met applaus begroet en ten slotte zeide Dr. E. A. M. Droog uit. naam der ver gadering den spreker dank. Met tergende eentonigheid lezen we altijd weer hetzelfde weerbericht: ,,D© temperatuur is overal beneden de nor male". 1-Iet volksgezegde „Vóór St. Lucas geoi z om or. na St. Servaas geen vorst" gaat in vervulling. Men moet weten, dat het volk twee vrijwel op elkaar volgende perioden van onge woon koud weer in het voorjaar kent: de eerste valt omstreeks don tijd van volle maan in het laatste van April en het begin van Mei, de tweedie ongeveer 11, 12 en 13 Mei. Iloe komt het, dat het weer, wissel vallig als weinig andere dingen lor wereld, met een wel niet volstrekte, maar toch tamelijk groote regelmaat ons een verlaging van temperatuur brengt, ieder jaar tegen bet midden van Mei? Juist om dezen tijd van liet jaar stijgt toch de zon snel hooger aan den hemel, die zonnestralen zouden dus langzamerhand meer kracht moeten krijgen. De onmiddellijke oorzaak ne men wij wel waar in de eigenaardige verdeeling van den luchtdruk over Europa, die ons den wind uit den noordoostelijken hoek brengt. Maar wat is de grondoorzaak: vanwaar die merkwaardige luchtdrukverdeeling in de meeste jaren, om dezen tijd? Deze vragen worden gesteld door een medewerker van die N. R. Ct. Dr, Wilheim Meyer, een bekend populair schrijver over sterrenkunde en aanver wante vakken heeft die vragen bespro» ken in de ..Berliner Lokol-Anzeiger, Ilij komt daarin tot de conclusie, dat de wereldruimte op ongelijkmatige wijze gevuld is met meteoren en ine- teoorstof, die in wijde bannen om do zon verdicht zijn. liet is mogelijk zegt hij, dat zulke ijswolken dicht tot de aarde naderen in een bepaald punt van haar baan. en een ploiaeiingen af koeling kan teweegbrengen in de hoo- gere luchtlagen van een zeker deel -on zer planeet, zcodat eon aanmerkelijke verlaging van temperatuur ieder jasu moet samenvallen met een gegeven si and van dia aarde ten opzichte van do zon In weerwil van al het ware en be-, hartigonswaardige dat er aan Meyer's beschouwingen ten grondslag moge liggeiff komt het den schrijver in de N. R. Ct. echt r voor, dat men niet zoo ver van huis behoeft te gaan, om tea* verklaring van den regelmafigen terugkeer r .ijzige dagen" van .Mei te zoeken naar kosmische ijswolken Hij zoekt veel eenvoudiger verkla ring. verband houdende met den lucht druk i" de verschillende seizoenen. Immers, zegt hij, do verdeel big van land en water op het noordelijk half rond, de zeestroomingen, de groote bewegingen der dampkringslucht zelf, zijn toch jaar in jaar uit in 't algemeen genomen dezelfde, tegen den tijd waar op in den kringloop onzer planeet, liet noordelijk halfrond zich naar do zon wondt, c-n zün zomer ingaat. Wij zien dat en waarom zou dat niet enkel tengevolge van di'en samenloop van omstandigheden aan ons aardop pervlak hot geval zijn? do luchtdruk boven den Noord-AUantisclien Oceaan en do tut het Atlantische klimaatge- bied behoorende streken van Europa hot hoogst is in Mei, cn reeds dienten gevolge" moeten in hot voorjaar de noorden- cn oostenwinden eenigen tijd do overhand kriigen. Dat dié periode van kentering ieder jaar met de nauw-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5