f 40 voor de armen gecollecteerd. Na de predikatie bedankte ds. van Paas- se n uit naam de rdiakenen den gever of geefster van deze milde gilt. Tot agent van politie dezer ge meente is benoemd C. Duindam IIz., te Noordwijk aan Zee. Doör den bi'sschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, zijn de voorgeschreven gebeden tot herstel van H. M. de Koningin weder ingetrokken. Woensdag 21 Mei a.s. treedfc in onzen schouwburg op de hofartist, de heer David Tobias Bamberg, met en benevens zijn zoontje, Le Petit Nelue- ko. Het is bekend, dat papa Bamberg eenig is in het amuseeren van kinde ren, en zijn zoontje, de kleine Nelusko, laat ons toeren zien, die aan het onge looflijke doen denken. De prijzen der plaatsen liggen in ieders bereik. De kinderen van het Stads-armen- huis zullen door den heer Bamberg tot bijwoning van deze voorstelling word«n uitgenoodigdi. Vereeniging van Gymnastiek- onderwjjzers in Nederland. Deza vereeniging hield Maandag en heden eene algemeene vergadering een feestelijke bijeenkomst te Haarlem, waaraan verbonden was de herdenking van het 40jarig bestaan. Tegen elf uur Maandagmorgen wa ren tal van leden op de bovenzaal van het Brongebouw aanwezig, waar het kwartet Lore'ley een feestzang zong. op woorden van den heer. F. G. Croe- sen. De secretaris herdacht in zijn jaar verslag de geschiedenis der vereeni- gng, waaruit bleek, dat de vereeni- gng met recht trots kan terugzien op wat ze verricht heeft De heer Bijst complimenteert de ver eeniging namens het N. O. G. en de heer Mr. Verkouteren namens „Volks weerbaarheid." Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de kas een batig saldo aanwijst van f35.815. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. C. Adrian en Luiting. Na de pauze besprak de heer Roe mer van Amsterdam de school-hygië- ne en daarvan in de eerste plaats de ligging en bouw van het gymnastiek lokaal. Ten tweedeventilatie, verlichting, verwarming, reiniging enz. Besloten werd deze belangrijke kwestie commissoriaal te maken. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren Roemer, Muller en P. C. Adrian. De heer Adrian had bij de dlscus- sien naar aanleiding van het gespro kene des heeren Roemer, gelegenheid en op te wijzen, dat hier in Haarlem zoo weinig aan gymnastiek-onderwijs gedaan wordt en aan de scholen geen of niet voldoende gymnastieklokalen zijn. De heer Luiting besprak de voorstel len der commissie, aan welke door dien minister van binnenlandsche za ken werd1 opgedragen, het voorberei den van voorstellen tot wijziging van de artikelen der wetten tot regeling van het M. en H. O. in betrekking tot de gymnastiek, waarbij hij tot een viertal cotnclusiiets kwam. Ten slotte sprak de heer Van Aken uit Rotterdam over de kennis der me thode van gymnastiek-ondierwes. Uit de Omstreken. Heemstede. Het onlangs verkochte buitenver blijf „Zuiderhout" onder den Gemeen te, staat wederom te Koop. Hillegom. Op de voordracht van onderwijzer aan de O. L, School alhier zijn ge plaatst de Heeren: F. C. van Gronin gen te Delden, T. Pol te Den Horn en W. J. Ockels te Amsterdam. Naar wij uit goede bron vernemen, werd door de Hillegomsche Bankver- eeniging het perceel, waarin zij haar kantoor gevestigd heeft dat het eigen dom is van den heer Kuijk aangekocht. Zandroort. De Zandvoortsche garnalenschu'iten kwamen de vorige week 4 malen aan. Besomming van f4f12. De prijzen der visch waren f 1.60f 3. Maandagmiddag had alhier het na volgende ongeluk plaats. De koetsier van een rijtuig bespannen met twee paagden waarin verscheidene perso nen gezeten waren, die alilier een be zoek hadden gebracht, reed met woes te vaart de hellende Kerkstraat neer. maakte toen de draai te kort en slin gerde van de bok. De paarden holden in woeste vaart, door, doch kwamen komt op de tentoonstelling, wij ver- koopen het en je zult wel begrijpen dat op die manier mijn vrouw zelfs niet een enkelen ochtend beschikbaar is Neen, schat, en ook al was dat geluk niet voor je weggelegd, dat jij allerlei stomme stumpers naar de oogen zou moeten zien. dat zou ik toch nooit dul den! Daarvoor heb ik je nog te lief! Maar ik wou toch zoo graag Hij lette niet eens op haar tegenwer ping. Lena, wees blij, wees blij met mij! Hij beurde haar met beide armen een beetje in de hoogte; zij hield zich zwaar, het lukte hem niet goed. Nu is het gauw uit met die geldzorgen, hij lachte overmoedig bah! Dan hebben we je broer niet meer noodig; dat we wat van hem aannemen, hin dert mij al lang en moeder hoeft ook niet meer zoo te lamenteeren. Lena zag het schilderij als door een floers, ze kon niet meer blij zijn, ze was te erg uit den hemel gevallen. Hij had geen enkel woord zelfs van erkentelijkheid voor haar; de gang naar den professor was niet zoo ge makkelijk geweest; ze had zichzelf moeten dwingen, ook tot het accom- pagneeren, en nu zag hij dat niet eens in! Hij praatte maar over zijn schil derij. Met een treurig gevoel in het hart, tot staan op de Haarlemmerstraat, vlak voor een paal van de electrische verlichting, op de bem van den weg. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, doch het rijtuig en het tuig dei- paarden waren ©enigszins bescha digd. De koetsier werd1 door de poli tie naar het politiebureau gebracht, alwaar hij door dr. Gerke wed onder zo© lii. Het gezelschap kwam uit de Zaan streek. Door het aftreden van prof. ds. Mul ler, gewezen predikant der Waalscbe gemeente te Haarlem en thans als zoo danig werkzaam te 's Gravenhage, is de opengevallen plaats van Commissa ris van „Ons Huis" door de vier ove rige bestuursleden aangeboden aan den heer ds. M. F. van Lennep, predikant te Haarlem. Tegen Woensdagavond a.s. is eene openbare raadsvergadering belegd, waarin o. a zullen behandeld wor den: Strandverpachting; besluit leef tijd toelating schoolkinderen; benoe ming ambtenaar van den burgerlijken stand; benoeming badmeester bij cfe kosteloeze baden, en request Schipper van het huis Haltestraat. Schoten. De bevolking dezer gemeente is sinds Mei van. het vorige jaar meer dan verdubbeldl Haarlemmerliede en Spaarnwonde Onze burgemeester, jhr. W. Th. Te- ding van Berkhout, heeft zich met een verlof van twee maanden naar het buitenland begeven. Haarlemmermeer. Een tweede vergadering tot oprich ting van eene afdeeling van den Ned. Boerenbond zal alhier (Hoofddorp) gehouden worden morgen (Woensdag avond). Alhier zijn meer dan 800 kiezers voor den gemeenteraad minder dan voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Op de 2400 kiezers verdient dit wel opmerking. Te Haarlemmermeer staan de win tergewassen, niettegenstaande zich daar ook het koude wedier doet gevoe len, gunstig te veldle. Vooral tarwe en rogge, die veel meer uitgezaaid is dan andere jaren, geven hoop op eene goed© opbrengst. De bietenbouw zal ongeveer 1/3 min der zijn dan vorige jaren, een gevolg dier lagere contracten. In 't belang van den. werkman, wiens toekomst niet helder, is 't te hopen dat de suiker prijzen zich spoedig mogen herstellen. Binnenla nd. Het herstel der Koningin. Men meldt van Het Loo: De toestand van H. M. de Koningin is steeds vooruitgaande. Prins Hendrik woonde den len Pink sterdag den dienst in de Ned. Herv. kerk bij. De Koningin-Moeder maakte een kor ten rijtoer. Dr. Roessingh is herstellende. Hedenochtend 9 uur verscheen we der een officieel bulletin. De Pinksterdagen gingen hier buiten gewoon kalm voorbij. Wegens het on gunstig weer kwamen er weinig men- schen van buiten. Behalve mej. van Oosterze.e, lectrice van II. M. die Koningin, die bij het geheele ziekteproces behulpzaam was, en thans tengevolge van overspanning bedlegerig is, is mevrouw Kreuzler, lectrice van H. M. de Koningin-Moe der, ook ongesteld. De installatie) der boerderij in het park is in volle werking. Tal van ge ëmailleerde benoodigdheden zijn reeds aangekocht. Acad. Examens. 's-Gravenhage, 17 Mei. Geëxamineerd 7 candidaten. Toegelaten mej. J. A. van Rossen Hoogendijk, te 's-Gravenhage. Delft, 17 Mei. Geëxamineerd 8 candida ten. Geslaagd de dames M. E. H. Schef- fer, M. H. van Waesberge„D. C. M. Krul- der, J. Blij, allen van Rotterdam; J. L. Vliegenthart van 's-Gravendeel; H. Rijke van Charlois. De buitengewone ambassade van H. M. de Koningin bij de kronings plechtigheid van den Koning van Spanje heeft Vrijdag ten hove te Madrid aan het gala-diner deel genomen. De jonge souverein heeft aan liet hoofd en de leden der Nederlandsche buitengewone zending onderscheidin- maakte zij zich los en ging voor het gordijnlooze venster staan. Buiten zwavelgeel licht aan den hemel donkere wolken. Alles was veranderd buiten. In de beklemmende zwoelheid stonden de boomen van den Botani- schen tuin bewegingloos, ze zagen er niet meer frischgroen uit, maar be stoven en ziek. Bevalt mijn schilderij je niet? Je zegt "een woord er over, sprak Breden- hofer voor den ezel. Ik vind dit erg vreemd van je, voegde hij na een oogenblik er aan toe. Zij draaide haar hoofd half naar hem toe. de uitdrukking van zijn ge zicht beviel haar niet dat was ij del heid! Ze merkte het voor't eerst op. Nu juist niet! Haastig wendde ze het hoofd weer af, zonder een woord. Wat drukkend was de lucht! zoo zwaar als lood! Moe nam ze den hoed van het hoofd en streek zich met hee- te, bevende ringers de krullen van de slapen. Of er onweer zou komen? Bedroefd staardie ze door het raam De zon was geheel verdwenen; die had zich verborgen als een oog achter treurig gesloten oogleden. De wereld was zoo droef, zoo doodsbang! En er kwam geen onweer, geen be vrijdende bliksemstraal. De druk kende lucht broeide verder en verder. gen geschonken en benoemd in de or-1 de van Karei III tot Grootkruis: den ambassadeur baron Van Pallandt- Neerijnen; tot commandeur met de ster: jhr. Van den Bosch, kamerheer, en graaf Van Rechteren Limpurg, ge- zantschapsraad; tot ridder: den le-luit. jhr. Six, ordonnance-officier van H. M. de Koningin. Vredesbijeenkomst. Telken jare, sedert de opening van de Vredesconferentie, wordt de 18e Mei dag, waarop de gedelegeerden der regeeringen op het Huis ten Bosch voor t' eerst samenkwamen in 1899 gevierd door een Vredesbijeenkomst ter herinnering aan de gewichtige ge-1 beurtenis en tot opwekking en bemoe diging. Zondagavond had de zaal van den Haagschen Kunstkring te 's Gravenha ge weer het voorrecht tal van vrouwen en mannen van rang en van hoogen wetenschappelijken zin voor dit doel vereenigd te zien. Naast den heer mr. W. H. de Beaufort, onder wiens lei ding als minister de Vredesconferentie tot stand kwam en jhr. mr. Van Kar- nebeek, die de voorzitter was van de Nederl. gedelegeerden, trof men er aan tal van oud-ministers, zooals jhr. j Roell ioud-minïster van Marine), Goe man Borgesius, Kool uit het vorig mi nisterie, de oud-minister van buiten!1 zaken Röell, van binnenL zaken Van Houten, de voorzitter van het HoofcU comité van het Ned. Roode Kruis ba^- ron Van Hardenbroek van Bergam bacht, prof. Van der Vlugt, het Ka merlid de heer Conrad en vele anderen, tot de dames behoorden ook enkele Roode-Kruis-verpleegsters. Tengevolge van verhindering van den minister van buitenlandsche za ken. baron Melril van Lijnden, werd de bijeenkomst geopend door den ge wezen eere-voorzitter der Vredtes-cori- ferentie mr. De Beaufort, die zijn vreugde over deze jaarlijksche viering te kennen gaf. ook omdat zoodoende verzet wordt aangeteekend tegen de bedoelingen van tegenstandei's, die steeds beweren dat de Vredesconfe rentie weinig nut heeft gehad op zich zelve noch in hare gevolgen. De spre ker betoogde dat de beteekenis van die conferentie groot is geweest, ook al is sedert een betreurenswaardige oorlog ontstaan, waarvan men de Engelsche regeering niet de schuld kan geven, daar die slechts d'e uiting is van den Volkswil. Zonder krachtige volksover tuiging vermag een Regeering niets. Juist daarom moet d!e volksovertuiging ten gunste van vrede gewekt en ver levendigd worden en met wetenschap en beschaving- samenwerken om het groote beginsel te dtoen zegevieren dat recht gaat boven macht. Spreker wees daarbïi op den grooten steun der vrou wen, op het gewicht oe que femme veut. En eerbiedige hulde bracht, hij aan vrouwen als mevr. Bertha Süthner en mevr. Seienka voor al hetgeen zij in dien geest hebben gedaan. Prof. W. van der Vlugt sprak ver volgens een kort woord van uit de ..studeerkamer", zooals hij 't noemde om te betoogen dat zoolang de kwaal niet in den grond is aangetast, de ver schijnselen zich zullen blijven vertoo- nen, evenals die koorts, die niet door koortsmiddelen wordlt tegengegaan, als ze uit lougontsteking voortkomt. Dwaas is liet daarom met hoongelach op de vredesconferentie neer te zien of hare gevolgen te verkleinen, omdat, de wereldvrede nog niet is geboren. Men moet de menschen doen beseffen dat oorlogen tusschen Staten moeten ver dwijnen evenals weeleer de veeten tus sclien dorpen en steden. Voor hem was het teeken van de Vredes-conferen- tie, het Hof van Arbitrage een gebeur tenis van belang Het ils het zicht baar teeken voor volkeren en vorsten van het internationaal rechtsbesef. Ook hij wees er op dat de grootste vredlestoorders niet zijn d'e regeeringen, maar de souvereine volken, terwijl het idee van de Vredesconferentie is uit gegaan van een Alleenheerscher. Tot den oorlog in Zuid-Afrika is wij len de Engelsche Koningin door een verdwaasd volk gedreven. Ieder volk heeft de regeeri'ng die het toekomt, behalve in Nederland waar we meer hebben dian wij verdie nen door het bezit van een Koningin die pas zooveel lijden moest verduren doch wier krachten Goddank! hebben gezegevierd en in wier bezit wij zullen juichen in lengte van dagen. Eindelijk voerde mr. S. van Houten het woord, die begon met de Vredes conferentie te beschouwen als een mijl paal op den weg der beschaving en de instelling van het Hof van Arbitrage als het hoogtepunt in het internatio naal recht, gedurende de geheele we reldgeschiedenis bereikt. Huid© bracht hij aan de mannen die daartoe mede werkten, allereerst aan den heer De Beaufort. Men klaagt over teleurstelling en wijst op Finland, op den Transvaal- oorlog, een volkenreclxterlijke mis daad zoo groot als ooit is aanschouwd en dat van de zijde van een volk, dat Cobden's peace, freetrade and good will steeds vei'h eerlij kt. Lena stond daar, de handen in el kaar gedrukt; ze zag erg bleek in het vaalgele licht. Langzaam bekroop haar een onaangenaam gevoel, een ge voel dat -Mjn deed.Niet geluk kig? Wie had dat gezegd? Lena schrok op. Uit haar oogen vielen hee- te tranen. Wat jammer! Bredenhofer sprong op van voor den ezel en wierp nijdig palet en penseelen op den grond. De heele belichting is weg! Het regent! Buiten viel het water in stroomen neer. Kantonrechter Langen was nooit slecht geluimd, hij had eigenlijk altijd dezelfde rustige vriendelijkheid. Van daag had hij echter bepaald een trek van kwaadheid om den mond. De kleine Lora merkte dat onmiddellijk, toen haar vader van 't bureau naar huis kwam. Ze had voor de deur gestaan en naar hem uitgekeken als een hondje naar zijn meester. Met. een luiden kreet van blijdschap vloog zij naar hem toe, en huppelde met hem mee. Zijn hand werd door het zachte kinder handje gegreoen: hij wist zelf niet, dat zijn dochtertje naast hem liep, hij zou zijn eigen huis voorbijgeloopen zijn. Men wijst op de schennis van het volkenrecht van twee groote staten die uit New-Orleans en Fiurae den Eu- i gelschen paarden op groote schaal doen toekomen. Spreker gaf dit al les toe, maar men wist het vooraf. Het grootste deel van de tegenwoor dige toestanden berust op wederzijd- sche machtsverhoudingen, die de re geeringen niet kunnen en de volkeren niet willen veranderen. Dia verhou dingen bestonden ook, toen de Vredes conferentie werd gehouden. Deze kon daarin niet op eenmaal verandering brengen. Na, niet door de Vredescon ferentie werd het machtsmisbruik in Finland, en de oorlog in Zuid-Afrika geboren. Thans worden die gebeurtenissen »n Nederland algemeen afgekeurd, maar wie roerde zich in Nederland, toen Transvaal door Shepstone werd inge palmd en toen de russificatie der jOostzeeprovinciën plaats had. Wie wisten zegt spr. dat de Vredes conferentie vooruitliep aan de gedach ten van Vorsten en volkeren. Op de interparlemontaiile conferentiën van kamerledon uit alle landen is het Ar bitragehof voorbereid, maar men wist daar allerminst welk practisch resul taat die besprekingen zouden hebben. Het volk liet zich niet uit, hier en el ders werden de bevorderaars van vrede zelfs niet hei-kozen. En als ze gekend hadden, zouden vele regeerin gen, teekenende de Vredesconferentie er gaarne onder geschreven hebben: vi coactus, door geweld gedwongen. De regeeringen die teekenden, ze hebben hier geen Vredespaleis ge sticht, maai- een klein gebouw aange wezen voor administratieve doelein den. Maar toch is niets vertsaagd! Hoe Rusland zich onder het onrecht gevoelt, weten wij mi et zoo goed. Maar van Engeland weten we, dat het ge drukt gaat onder schuld, onder be lastingen, dat het onmachtig is el ders met zijn gewone groote kracht op te treden, dat het te rekenen heeft met het vernietigend oordeel der ge heele beschaafde wereld, getemperd slechts door leed over die Engelschen die steeds den oorlog hebben afge keurd. Ten slotte wees spr. erop, dat van de vredesbeweging zijn afgevallen de Christelijke kerkgenootschappen. Het is de Grieksche kerk, die tegen Finiandi toeliet te ageeren, het is de Engelsche kerk, die de Eng. regeering steunt in harre afdwaling. Het is een mis kenning van de naastenliefde. Men meent Finland te annexeeren en Zuid Afrika ten onder te moeten brengen uit goede principes, in het belang van de onderdrukten, ter wille van be schaving, uit liefde. Maar liefde is betweterig enheersch- zuchtig. Zij, dfie prediken: hebt uw naaste lief gelijk u zelf, mochten dit wel varieeren in: hebt de vrijheid van uw naaste lief gelijk die van u zelf. J Dan kan die openbare meening ten I goede geleid en het groote Vredeswerk bevorderd worden. Na deze redevoering gaf zuster Beij- neri, welbekend uit de Zuid-Afr. Roo de Kruis-geschiedlenis in eenvoudige taal een treffende schets van haar wedervaren in d© Nederl. ambulance, het lijden daar gezien, het leed daar gelenigd, de zielegrootheid van zoo vele slachtoffers van den oorlog. Roe rend door soberheid en waarheid wa ren haar beschrijvingen van de ellen de daar gezien en hare woorden maak ten diepen indruk. Tusschen de redevoeringen in ver gastte mej. Nora Boas, een begaafd pianist© en de heer H. Seijffert, een jeugdig violist van groot talent, het gehoor met solonummers, terwijl aan 't einde het Evangelie des bloeds van Paul Hyacinth© Loysan, door eenige leden van de dillettantenvereeniging „Adio" werd uitgevoerd op zeer ver dienstelijke wijze. Aan den Czaar is het volgende me degedeeld: „De Bond Vrede door Recht., saam gekomen om den derden verjaardag van de Vredesconferentie te herden ken, legt eerbiedig aan die voeten van Uwe Majesteit zijne wenschen neder voor den vooruitgang van het werk, door Uwe Majesteit aangevangen." Aan II. M. de Koningin werd een telegram van gelukwensch gezonden. Onder den indruk van het gehoorde an geziene verlieten de aanwezigen tegen half twaalf de zaal. Vader, zei ze met haar hoog kin derstemmetje. hebt u verdriet? Mijn Lise en Maxje hadden vandaag ook verdriet; Walther heeft ze met een stok op hun hoofd geslagen, nu liggen ze een beetje te slapen in den poppen wagen. Ik heb hun het lied van de en geltjes voorgezongen, toen hielden ze op met huilen. Hoor maar: Twee engeltjes, die mij dekken, Twee engeltjes, die mij wekken, Twee engeltjes, die mij wijzen, Tk wou, dat tante Lena terug kwam! Die zong dat zoo mooi! Waar om komt tante Lena nooit meer bij ons? Paatie ik wou, dat tante Lena weer eens bij ons kwam; ik hoü van tante Lena! Langens hand trilde in die van het kind; met een smartelijken blik zag hij in de groote en hoopvol naar hem opgeslagen oogen. Zulke oogen had Lena als kind gehad; precies zool Hij nam snel het meisje in zijn armen en kuste haar herhaaldelijk, meer een antwoord gaf hij niet. Zwijgend ging hij het huls in Daar zat Amalia in de veranda en leerde haar jongen bijbelsche geschie denis. Walther leerde wat moeielijk. ook was hij erg verstrooid. Hij schoof Een monument voor de Koningin Moeder. Zooals men weet, hebben enkele be woners van het Regentesseplein in den Haag indertijd het voornemen op gevat, om ter herinnering aan het re gentschap van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder een eenvoudig gedenk- teeken op te l ichten. Het Regentesse plein met laan en kerk van denzelf den naam, was de aangewezen plek. De inmiddels benoemde commissie slaagde in zooverre, dat het noodige geld bijeen is, en van Hare Majesteit de Koningin-Moeder ontving zij, in antwoord op een desbetreffende vraag, de verzekering, dat Hare Majesteit te gen het oprichten van een gedenktee- ken op het Regentesseplein geen be zwaar heeft. Van de zijde van den gemeenteraad ondervond de commis sie d© welwillendste en meest onbe krompen medewerkingde vergun ning tot plaatsing en de toezegging, dat de gemeente het monument zal overnemen, is reeds ontvangen. Het gedenkteeken is ontworpen door den beeldhouwer Odé, in vereeniging met den architect Gips. Om te voldoen aan den wensch van velen, heeft de commissie, alvorens verder te gaan, de gelegenheid tot uit gebreider deelneming opengesteld, overtuigd als zij is, dat zeer velen er gaarne gebruik van zullen maken, om uiting te geven aan hun sympathie voor de Koningin-Moeder. Uitdrukke lijk wenscht de commissie te consta- teeren, dat de thans inkomende bedra gen bestemd zullen worden, om het gedenkteeken uit een edeler grondstof te kunnen samenstellen. De gelegenheid tot het geven van bijdragen wordt opengesteld tot 1 Juni. bij tal van boekhandelaars in Den Haag, alwaar lijsten ter inteeke- ning aanwezig zijn. Ook zal gelegenheid tot deelneming worden aangeboden, hetzij door inteekening op de daartoe aan. wezige lijhten, hetzij door het geven van bijdragen üi daartoe bestemde bussen in lokalen der ver- eenigingen der verschillende gods dienstige gezindten. De commissie voor de oprichting van het monument bestaat uit de hee ren mr. A. E. H. Goekoop, voorzitter, J. F. R. van de Wall, secretaris, M. Zanen, penningmeester. Het gedenkteeken bestaat volgens de teekening uit een langwerpige zuil of obelisk op voetstuk, op de frontzij- d» waarvan de naam van Hare Ma jesteit Emma in scherp uitkomende letters gegrift staat. Op de voorzijde Ivan de gedenkzuil verheft zich een vrouwenbeeld, den vrede voorstellen de, en den vredespalm omhoog hef fende, naar de welgelijkende buste van Hare Majesteit, geplaatst in het midden van een schild onder een bal dakijn in den vorm van een wapen mantel met de koninklijke kroon in spits. De figuren willen symholiseeren t gelukkige tijdelijke bestuur van ons land dloor de Moeder van de toen maals minderjarige Koningin. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Volgens mededeeling van het ge zantschap te Brussel, heeft de firma W. Voet en Zonen te Haarlem eene vieinde storting van f 100 gedaan aan dat Gezantschap, als winst van ver kochte gedenkpenningen aan den oor log, en bestemd voor de vrouwenkam pen in de1 Zuid-Afirikaanscho Repu blieken. Atjeh. De „Sum. Post" ontving uit Kota- Radja het volgende telegram geda teerd 18 April De Oelebalang van Keumala is ge wond. De bende is door een patrouille bij Keumala ingesloten. Aan onze zijde zijn niet levensgevaarlijk ge wond luitenant Dersjant, de sergean ten De Vries en Kattekamp en 7 inl. fuseliers. De vijand liet 42 gesneuvel den met wapens achter. Aardbeving. In den nacht van den 29en Maart is Tern ate geteisterd door een hevige aardbeving. Vooral op Batjan is veel schade aangebracht. Vermoedelijk is de vulkaan op het eiland Makian in werking. Inbrekers. In de helft van de vorige maand deelden wij mede, (zegt het Handels- bi.), dat door de Duitsche Aegeering opsporing en aanhouding is aange vraagd van een 6tal gevaarlijke in brekers, verdacht van verschillende hrndkastdiefstallen en die vermoede lijk naar ons land waren uitgeweken. Dit vermoeden is ju'ist gebleken. De zoogenaamde groote recherche, onder bevel van den heer Batelt, was voortdurend scherp toezicht gehouden op vreemdelingen, en nu zijn gisteren ochtend twee personen gearresteerd, in een woning in de Kanaalstraat, die zij eenige weken hadden betrokken. Het, bleken twee te zijn van het ge- op zijn stoel heen en weer en speelde met zijn vingers. Walther, let toch op, zei de moe der zacht, het is zoo'n mooi' verhaal. Ze waren bezig aan de verjaging van Hagar. Nu, weet je dan niet, wat de vrome, heilige Abraham deed, Wal ther? De jongen schoof heen en weer, hij trok een gezicht of hij wou gaan hui len. Ik weet het niet, stotterde hij ein delijk. De andere jongens spelen buiten laat mij toch ook ik ik laat mij ook! Hij huilde. O jou stoute jongen ,zei mevrouw Amalia, maar toch altijd op denzelf den zachten toon; het paste niet in toorn te ontsteken. Lora was bij de tafel gaan staan; zonder stotteren, met gevouwen han den, zei' ze het heele vèrhaal op. Amalia straalde van trots; Langen zag angstie- bevreesd naar zijn kind. Het ronde gezichtje was door den ernst, die er over lag, bijzonder smal gewor den, de oogen onnatuurlijk groot O, die arme Hagar, eindigde Lo ra nu, haar oogen vulden zich met tranen. Ik wou dat ik die engel was geweest, die haar voor Ismaël wat te drinken bracht! Ik wou dat ik een en geltje was! Mijn lief kind, zei Langen piot vreesde sextet, door de Duitsche res ring gevraagd. Twee anderen, die plotseling Rotterdam waren uitgeweken, wtrr daar aangehouden. Een vijfde persoon was slechts k- te Amsterdam en vertrok spoedig naar nunnner zes, die nog in het L tenland vertoeft. Een netelige positie. Een jongmensch, dat Zondagmis in een roeibootje den Rijn bij Arnh afdreef, had de onvoorzichtigheid! het passeeren der schipbrug zich v! te houden aan de gebinten dier brj Zijn roeibootje schoot onder hem en dreef af, den roeier achterlaten! hangende aan de bint, met i benedengedeelte van zijn lichaam h water. Een brugknecht. die zijnhuj geroep hoorde, was in staat hem v spoedig uit zijn netelige pos; te bevrijden. Brutale aanranding. Uit Azewijn (gem. Bergh) vemeq de „Post" het volgende over een bri tale aanranding, op J. F., die vrc4 ger aldaar een boterfabriek bestuy de, en sedert de opheffing derfabrlJ het huis aldaar is blijven bewonen.I Toen hij jl. Donderdag was thuil gekomen van een bezoek in de buujj werd hij in zijne woning aangerad door een zekeren t. H., die een g] deelte van zijn huis bewoont enday in een soort logement houdt, met logeergasten dier inrichting. Met ij drieën bonden ze J. F. aan handen voeten, met nog een doek over mond bovendien. Zoo geknevel werd J. F. op een kruiwagen geladi en weggevoerd. Onderweg werd h bedreigd met de vraag, wat hem lie* was, zijn leven of een zekere sa gelds, die de drie individuen eischta Natuurlijk verkoos J. F. zijn leve boven het geld, dat hij bovendoen nii eens rijk was. Maar geen nood, als h maar eene schuldbekentenis wilde a gejven voor het gevorderde bedraj dan zou hij weer thuisgebracht en i vrijheid gesteld worden. J. F. belool de dit en gaf ook werkelijk de schuil bekentenis af, doch naderhand kwaï hij hier aangifte van het voorgevalli ne doen bij de politie, die spoedig j onderzoek instelde met het gevolg dat de drie aanranders, werden geai resteerd en gevankelijk naar Arnhet gebracht, waar ze ter beschikkin van de justitie gesteld zijn en zie nog in hechtenis bevinden. De verdachten, of tenminste ééi van hen, moet reedis bekend hebben Moordaanslag te Laren (N.-H.) Zondagavond had te Laren (N.-H.) eei moordaanslag plaats, waarvan de ooi zaak de volgende is. Eenige maanden geleden werd op dei Naarderweg bij Laren een meisje aan gerand door den ongeveer 20jarigen G Majoor, arbeider. Dit meisje vertelde lij ren vader wat haar was overkomen ei deze, de bejaarde D .Donker, koster de Pro. kerk, maakte werk van deze geschie denis door de justitie met het gebeurd in kennis te stellen met het gevolg dn G. Majoor veroordeeld werd tot 1 maam hechtenis. Dit beviel dezen niet bijzonder, en ii plaats van zich zeiven de schuld te ge ven, weet hij alles aan D. Donker. Dezr was, volgens hem, de oorzaak van zijl veroordeeling. 1-Iij zou hem wel krijgen' Zondagavond te ongeveer half twaall begaf de dader zich naar de woning van D. Donker. Hij klopte aan en Donkei opende de deur. Plotseling werd de oud! man met een mes in den buik gestoken. Na deze laffe daad verwijderde de da der zich oogenblikkelijk, na echter her kend te zijn. De gestokene begaf zich toen met zijne dochter naar den burgemeester, bij wiet de gemeentedokter woont, doch deze laat ste was niet thuis. Daarna naar dr. Ten- kinck gegaan zijnde, werd Donker aldaai verbonden, waarbij bleek, dat de wond! zeer ernstig was. Onbegrijpelijk is, dat de burgemeestei bij de aangifte verwees naar den veld wachter, die natuurlijk zonder machti ging van den burgemeester, hulp-officier van justitie, den dader niet kon arrestee ren. Het gevolg was, dat particulieren den officier van justitie te Amsterdam moee ten waarschuwen en dat de dader eersi Maandagmiddag werd gearresteerd, ui eerst nog kalm een uurtje te hebben mu ziek gemaakt, alsof hij van den prins geen kwaad wist. seling en nam een der lange, zij de achtige lokken in zijn hand; hij wonJ het gouden haar om zijn vingers en speelde er mee. Het was hem of hij het heel kleine, lichte wezentje aar die gouden lok moest vasthouden. Eei onbestemde angst maakte zich val hem meester Toen de kinderen wegsprongen wendde hij zich tot zijn vrouw; doi was de eerste keer, dat hij in haar opvoedingsmethode zijn stem liet gel den. Je moet het kind niet overspan nen, zei hij verwijtend- Lora is over prikkeld, ze spreekt van niets anders dan van engelen. Waar moet dat heen! Ik ben bang voor dat kind! Hij ging zitten, en leunde zijn hoofd in de han. den. Amalia zag hem aan zonder begrij pen. Wat wil je toch? Z© is kernge zond:. Hij keek haar een oogenblik geër gerd aan. Ik Als het kind ik ik zou het niet verdragen, mompelde hij tusschen de tanden. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2