De Comprimés van Victiy. oven wordt steeds meer geoeiend, zoo dat ook voor het vervolg het succes van de oven verzekerd Is. Op Heideheuvel werden 326 personen verpleegd. Ontvangen f 10.026. Over de vraag, of bij de regeering moest worden aangedrongen op con trole van staatswege op de molk, wa ren de meeningen zeer verdeeld, zoo dat deze zaak dan ook werd aange houden. Bij de rondvraag vroeg dr. Vrenden- borg inlichtingen 'over het feit, dat bij de vergadering van den Geneeskundi gen Raad ter sprake kwam. nl. of de goederen van lijders niet door de II. IJ. S. M. naar de ontsmettingsoven werden vervoerd. De voorzitter antwoordde hierop, dat op een schrijven, door de Vereeni- ging over deze kwestie aan de H. IJ. S. M. gericht een zeer onvoldoende antwoord was ontvangen, waarop*spr. met den secretaris een adres aan de Regocn'ing heeft aangeboden, teneinde nader uitsluitsel te krijgen. Dit bleef wel is waar tot nog toe uit, doch de bewuste goederen worden intusschen weer ongehinderd naai den ontsmeltingsoven vervoerd. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De heer Emous verzoekt het vol gende mede to deelen strekkende ter algemeene verantwoording der bij hein ingekomen gelden voor do con- centratii ekampen. De geheele bruto-ontvangst tot. op 1G Mei 1902 beloopt omstreeks f 150000. Daarvan werd door de coimrtissie voor de vrouwenkampen en mot mach tiging der Vereeniging Christelijk-Na- tionaal Boeren Com'ité in grootere- of kleinere bedragen ter uitbeiating aan commission of personen in of bij de Kampen in Zu'id-Afrika gestortVoor Krugersdorp, Klerksdorp en Potchef- stroorn, 2060 pd. et. voor Kimberley 835 pd. st.. voor Johannesburg 1010 pd... voor Middelburg 375 pd., voor Volksrust 756 pd., voor Stauderton 695 pd., voor Pietermaritzburg en de overige Natailsche kampen 2705 pdi voor Pretoria en Pietersburg 1305 pd.. Bethulie 205 pd., Aliwal Noord 275 pd, Norvalspont 80 pd., Burgersdorp 30 pd., He'idelberg- 225 pu., Balmoral 110 pd., Kaapstad (Mafeking) 1-15 pd.. Dordrecht 160 pd.. Bloemfontein 175 pd., Merc bank (Natal).445 pd., Spring fontein 30 pd., Barberton 20 pd., te zamen 11271 pd, en voorts nog ruim f4000 aan goederen. Deze gelden gaan, met uitzondering misschien van dlte voor Bloemfontein, niet door de hand' van de super-mten- denten der kampen, door de EngeJsche autoriteit aangesteld. Het bedrag voor Bloemfontein had een aangewezen be stemming en een voorwaarde bij do tiitbetaLing kon niet gesteld Worden, doch overall elders hebben de- commis sion of personen beslist geweigerd de gelden af te geven en op eigen uitdee- ling aangedrongen, welke dian ook is toegestaan. Aangezien de nitdeeling van goederen meerendeels door ma trones ot' nurses gescliied'en moet, is goldzending bet beste middel om te helpen. Dat, de behoefte groot blijft, wordt van alle kanten gemeld. De Deutsche Burenhilfsbund! heeft 1000 pd'. st. gezonden, waarvan be stemming gekregen heeft.: voor Bel fast 75 pd. st., Balmoral 70 pd. st.. Ia-ene 80 pd1. st., Bar barton 50 pd. st. Middel bultig 75 pd. st., Volksrust 50 pd, st.. Potchefstroom 60 pd. st. en Standerton 50 pd. st., het overige voor Pretoria. Uit Duitschland ontving dr. Rousseau, Pietermarizburg. 967 pd.st. Dat gevallen van jammerlijke ver magering d'oor honger als dat, van Lizzie van Zijl, dat ten vorigen jare nog zooveel afgirijzen verwekte, nog voorkomen, moge de reproductie van een photo bewijzen, die eerstdaags verschijnt Rijksvischatslag te IJmuiden. Naar. de N. C. verneemt, zijn ver schillende systemen, voorgesteld tot regeling van den rijksafslag te Ymui- den, onderzocht. Ér zal echter geen nieuw systeem word'en toegepast en de rijksafslag, zooals die thans is gere geld, in hoofdzaak gehandhaafd blij ven, met uitzondering van enkele wij zigingen ten behoeve van de agenten. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op de in dit nummer voor komende advertentie betreffende de inschrijving op de 5 pet. Ie Hypothe caire obligation van den Braziliaan- schen VictoriaMinas Spoorweg, aan welken spoorweg de Braziliaanse lie staat een in goud betaalbare garantie -heeft verleend. In verband- hiermede is voorzeker van belang het feit. dat le President in zijn jongste boodschap aan het congres kon constateeren den zeer gunstigen toestand, waarin de staatsfinantiën ve.rkeeren. Deze toch wijzen over dJe beide laatste jaren een batig saldo aan van ongeveer 6 mil- lioen Pond Sterling. Ten slotte zij nog vermeld, dat de ontvangsten eener met deze spoor pa rallel loopende lijn, die eveneens een koffiestreek doorsnijdt, over de jaren 1898 en 1899 een overschot aantoonen van resp. pl. min. 70 000 en 75 000 fres. per jaarkilometer. Nienw pantserschip. Door den Minister van Marine is een wetsontwerp ingediend, tot ver hooging van de Marinebegrooting voor 1902. Voorgesteld wordit o.a. den post voor aansijiaffuig van materialen wz. met 2 ton te verhoogen. In de Memorie van toelichting zegt de Minister, dat hij van het door hetn besproken voornemen, om nog in dit zittingjaar bij suppl. begrooting. gel den aan te vragen voor de versterking van het drijvend materieel, dat mevr uitsluitend voor onze landsdefentie Zal moeten dienst doen acht te moe ten afzien en in de plaats daarvan nu reeds gelden te moeten aanvragen voor het op stapel zetten van een pantserschip, type Koningin-Regentes. Een bruiloftsfeest met tragisch einde. Men schrijft uit Meppel aan 't Hbd Ten huize van den landbouwer R, Mulder te Nijeveen, in de nabijhehl van Meppel, is een bruiloftsfeest ge vierd. met een tragischen afloop. De gasten in groeten getale opgeko men. ontdeden zich van de gouden en 2)uveren versierselen, welke ctoor de gastvrouw in etn belendend vertrek werden opgeborgen. Men amuseerde zich op echt Drontsch-traditioneele wijze uitstekend den geheelen dag tot iaat -in den avond. Maar toen de laatste dronk aan het verloofde paar gewijd was, en moedor de vrouw de geborgen voorwerpen aan do genoo- digden wilde ter hand stollen, werden vele gemist, waaronder een taschjo met gouden armbanden met briljan ten bezet. Gezocht, en bij herhaling gezocht... zonder resultaat. Onwille keurig werd aan diefstal gedacht bij de politie aangifte gedaan, welke het. ondanks een ijverig onderzoek, niet gelukken mocht, licht, in de duisternis to brengen. De zenuwachtige opgewondenheid d'cr gastvrouw, vermeerderd door de ergdenkende praatjes der booze we reld. gaf aanleiding tot ernstige on gesteldheid, van daar dat haar man de som van f50 uitloofde voor den- gene. die eenig spoor van den dader of daders kon aanwijzen. Toevalhg kwam'een buurman van zijn veldarbeid, die het bewuste tasch- jo in ongeschonden staat op het land terugvond, terwijl de overige voorwer pen eveneens op 't eif van den boer. sommigen in het water verspreid la gen. Van eigenlijken diefstal kan geen sprake zijn, veeleer een ongepas te grap. Het is een aloud gebruik in dit ge deelte van Drenthe, dat boerenjongens, die niet tot de genoodigden behooren. in alle stilte in huis sluipen en wat van hun gading 'is. zooals ..natte boe- renjungens", gebak en wat dies meer zij inpalmen, om daarbuiten het brui loftsfeest in miniatuur mede te vieren. Men veronderstelt dan ook," dat dit ook hier het geval is geweestde boe ren niet kunnende vinden hetgeen ze zochten, hebben waarschijnlijk mede genomen de voorwerpen welke voor de hand lagen, ten einde een zekere revanche te nemen voor teleurgestelde verwachtingen. Rij nader onderzoek is hun zeker gebleken, dat drie grap al te ernstig -is. en wel eens tot naweëen aanleiding kon geven vandaar het verspreiden der voorwerpen, liet is te hopen, dat de ongesteldheid der gast vrouw voorbijgaand moge zijn, en dat" soortgelijke ingewortelde boerenver- maken weldra voor goed tot het verle den zullen behooren. Een op hol geslagen paard heeft Zaterdagmorgen te Vlaardingen een 72-jarigen man omvergeworpen en erg verwond aan het hoofd (een der ooren was afgerukt. In het zieken huis is de man Maandagmorgen over leden. Ook de toestand van een knaap van 7 jaar, die mede omvergeloopen werd is niet zonder zorg. Een meisje yordwenen. Te Ossendrecht verkeer en de ouders van Johanna Ketelaars in groote on rust. Veertien dagen geleden heeft het meisje dos avonds de ouderlijke woning verlaten om familie te bezoe ken, doch is daar niet gezien. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Yerrassiiig. Te Ginneken zijn de hotelhouders en herbergiers onaangenaam verrast door de marechaussees, die hun aan zegging kwamen dfoen, dat het verbo den is buiten (onder veranda's en in tuinen) alcoholische dranken te ver strekken, iets waarop vroeger nooit aanmerking gemaakt was. Dr. Schaepman by den paus. In no. 4 der derde reekis van de Chronica" beschrijft dr. Schaapman aldus eene audiëntie bij dien paus: Hiet is volkomen verklaarbaar en toch blijft het altijd treffend. Telkens als men tot een bijzonder gehoor l>ij dien paus wordt toegelaten is hot als ware liet de eerste maal. Men kent de; troonzaal, de anti-camera, alles. De stoelen naar het elegante model van Rafael, die consoles met de kruisbeelden en pendules en candela- bres. die enkele schilderijen, d'e witzij den gordijnen, die de hooge venster- nissen afsluiten, het Deventersch tapijt in de troonzaal. Alles is toch nieuw als die eerste maal. Het is ook dezelfde trilling. Dezelfde indruk van hooge, plechtige stilte, van ernst, van vrede, schoenen, lichtvol- len vrede overal Eindelijk. Een klein, langhoekig, zeer eenvou dig vertrek. Een paar vergulde, met roode zijde bekleed© stoelen. Tegen de eene. langere zijde een vergulde console-tafel met marmeren blad, waarop een uurwerk en een paar va zen. Eenige kleinere voorwerpen. Aan den muur ter overzijde op het roode behangsel een kruisbeeld. In een hoek naast de tafel, op een zeer eenvoudiger», leunstoel, de zijden Iwsklceding is hier en daar wat afgera- fieW, de paus. Ik nader, ik wil een paar woorden zeggen, die woorden blijven in de keel, ik stamel. Maar reedb heeft d'e nog krachtige hand de mijne genomen en mij doen oprijzen, reedis klinkt de stem: ..Bon- jor, mochermaar men verhaalt die dingen niet. Men geeft slechts den indruk. Ik zit naast den paus, hall-schuins tegenover hem. De rechterhand! van den grijsaard» rust. vaderlijk, op mijn linker arm. Soms omvat zij mijne hand. „De Vader" dat is de groote indruk. De vader der christen heidi De koning, d'e leer aar. de hoogepriester, dat alles gaat niet te loor. maar hot sprekende is nu de vader. Sprekende ook uil de belangstelling waarmede allerlei, waar- medfe uiteenloopendo. vragen worden gesteld ,de antwoorden word'en aange hoord'. nieuwe vragen volgen. Spre- kende uit de volledige wetenschap van porsonen en zaken. Uit de gTOote goed heid ,de hartelijkheid van stem en ge baar. Do vadter der christenheid. Maar nog een machtiger, verhevener indruk dlraag ik mede. De paus betuigt mij zijn vreugde over d'e komst van géneraal Du Mon- ceau. En op eens. zonder overgang: „Ja, ik ben God wel groot en, groo te" dn uk schuldig Zie eens tw«* van mijn voorgangers zijn ook nun vijf-en-twintagste regeeringsjaar inge treden; Pius IX heeft het zeifis vol tooid. Maar hoe! Pius VI was een bal ling en een gevangene; Pius IX was hier opgesloten door de revolutie. En ik, arme, oude man,zit hier ook opge sloten, ik mag dit paleis niet verlaten, maar dat is Gods heilige wet en ik leg dat alles in de handen van Gods ge rechtigheid, Gods Voorzienigheid. Op Zijn tijd zal God doen wat gedaan moet' worden. Ik ben dankbaar, dankbaar. Ik heb naai- St. Pieter kunnen gaan, ik lieb het ..Te Deum" kunnen zingen, omringd door mijn getrouwe kinderen uit alle volken der wereld, omringd door die vertegenwoordigers van vor sten en regeeringen. O, ik heb groote reden om God dankbaar te zijn De machtige oogen zien naar boven, de handen gaan ais tem dankgebed, als bij het liturgisch gebaar van het „Sur- sum Corda" omhoog. Toen heb ik gevoeld dat een echte paus de man is, die het dichtst slaat bij God. En op eens weèr echt-vaderlijk-men- schelijk: „Gij blijft nog wat in Rome?" „Ja. Heilige Vader, ik zou den Aartsbisschop met de Nedei-landsche deputatie wel willen afwachten!" ..O, dat is goed, dan zie ik IT nog. Adieu, motii cher S., au revoir!" INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Comprimés rail Yicby-Etat hebben op snelle wijze fortuin ge maakt bij de jagers, toeristen, reizigers, die niet met zich kunnen medenemen of zich verschaffen het water zelf der bronnen van den Franschen staat te Vichy Célestins, Grande Grille, Höpital/Het is zoo gemakkelijk met deze kleine Com primés een uitmuntend alcalinisch gasachtig water gedeeltelijk de spijs- verterende eigenschappen dezer bronnen bezittende, daar zij bereid zijn met het zout Yichy -Etat, ge trokken te Vichy uit het water der bronnen van den staat. Men eische het merk Yichy-Etat. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In verband met de mededeëlingen over de vergadering te Amsterdam werd in de Dinsdag gehouden arbeidersvergadering slechts één enkele stern vernomen tegen voortzetting van den strijd. Met het oog op de mishandeling van Ten Hove te Hengoio trad de politie Maandagavond aan, 't station bij aankomst van den trein te half elf krachtig op. Het verbod van samenscholingen werd met de ge trokken sabel gehandhaafd. Dinsdagmid dag worden nieuwe arbeiders verwacht. Rechtzaken. Uit Enschede. Dinsdagnamiddag werd te Enschede eene zitting gehouden van den kanton rechter ter behandeling van den eisch van den stakenden dekenwever Bakker, om op de kiezerslijst geplaatst te wor den. (Aldekamp trok als uitgestotene zijn eisch in). Als getuigen werden ge hoord de stakers Reudink en Van Lier. Het volgende proces-verbaal werd naar aanleiding van het verhoor opgei maakt. Getuige Reudink: Dat naar aanleiding van een loongeschil, hetwelk tusschen de firma Van Heek Co. en de deken- wevers dier firma ontstaan was. de ge zamenlijke dekenwevers den 13en Janu ari jl. tot staking besloten waren; dat hij, getuige, als president van het sta kerscomité, vergezeld van de medeleden dier commissie, hiervan mededeeling heeft gedaan aan de firma Van Heek en Co. en zich hiertoe naar het kantoor dier firma begeven heeft; dat hun. toen namens die firma, bij monde van het lid Bernard van Heek, is .medegedeeld, dat zij dan van af he den (13 Januari) zich als ontslagen ar beiders der firma hadden te beschouwen; dat sedert dien tijd eenige pogingen zijn aangewend om den toestand der staking te beëindigen en vanwege het stakers comité vele conferentiën met de firma Van Heek hebben plaats gehad: dat bij al die gelegenheden de firma Van Heek voor die conferentiën de vot r- waarde stelde, dat zij alleen met hare arbeiders wenschte te onderhandelen en hierom die onderhandeling voerde met hem getuige, die evenals de requestrant Bakker tot de werkstakers behoorde, ten wier opzichte op 13 Jan. jl. de bovenom schreven woorden waren gericht; dat niettegenstaande de werkstaking de fir ma Van Heek Co. aan de stakers toe stond van haar badhuis gebruik te blij ven maken; doch eerst ongeveer begin April die vergunning heeft ingetrokken, dat zij sedert den 13en Januari .jl. ech ter bij de firma onder geen enkelen vorm meer loon genoten. Van Lier; Dat naar aanleiding van een loongeschil, hetwelk tusschen de firma Van Heek Co. en de dekenwe vers in den aanvang van Januari jl. ontstond, <le gezamenlijke dekenwe- vars tot staking besloten; dat het stakingscomité,waarvan hij, geiuige, lid was, hiervan mededeeling aan de firma heeft gedaan en zich daartoe naar liet kantoor der genoemde firma begeven heeft; dat het stakerscomité aldaar de gezamenlijke leden der fir ma aantrof en hun in antwoord op de bovenbedoelde mededeeling door het lid der firma, Bernard van Heek, ten antwoord werd gegeven, dat ge u van af lieden (13 Januari) als ontslagen arbeiders moet beschouwen; dat se dert dien. tijd eenige pogingen zijn aangewend om liet geschil tot vreed zame oplossing te brengen en daartoe vele conferenties hebben plaats gehad Imet genoemde firma dip daarbij als I voorwaarde stelde, dat zij alleen met hare arbeiders wenschte te conferee- ren, dat de firma Van Heek nu meer malen met hem getuige geconfereerd heeft, alhoewel hij evenals request-rant Bakker tot de Stalkers behoorde, ten opzichte waarvan genoemd lid der fiirma bovenomlschrevcn verklaring aflegde; dat niettegenstaande de sta king de firma Van Heek aan de sta kers bleef veroorloovcn van haar bad huis gebruik te maken en eerst in het begin van April jl. de daartoe betrek kelijke vergunning werd ingetrokken; dat toen de heer Pijnappel ter stede kwam, als inspecteur van liet Genees kundig Staatstoezicht een onderzoek in te stellen omtrent de nadeclen wel ke aan bet werken in de fabrieken der firma Van Hejek verbonden zouden zijn, vanwege de stakers aan dien in specteur is medegedeeld, dat zij wei nig resultaten tegemoet zagen van het onderzoek, indien alleen de firma Van Heek hem hij dat onderzoek voorlicht te en aan hen stakers niet de gelegen heid geboden werd gedurende dat on derzoek de noodige inlichtingen te ge ven: dat hierop vanwege de firma Van Heek den inspecteur werd mede gedeeld, dat zij er geen bezwaar in zag, indien de arbeiders den inspec teur hij dat onderzoek hegeleidden: dat hij getuige toen ook tot de perso nen heeft behoord, welke den inspec- terr bij zijn onderzoek vergezeld heb ben. De uitspraak is bepaald op Donder dag a.s. Onderwijs. Volksonderwijs. In „Parkzicht"" te Amsterdam verga derde Dinsdag on dor presidium van mr. J. A. van Gilse, de Vereeniging tot bevordering van het Volksonder wijs en het schoolbezoek in Neder land. Uit het jaarverslag deelen wij mede dat de Vereeniging thans telt 40afdee- lingen mjet2)120 leden,11 correspon dentschappen met 106 leden en 105 ver spreide leden, samen 2331 leden. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, voor 1903 50 bij te dragen aan het schoolfonds en voor 1903 f 50 bij te dragen. aa.n het fonds voor schipperskinderen in Friesland en 25 aan de vereeniging voor schip perskinderen in Oveuïjsel en Drente. In behandeling kwam het voorstel van het Hoofdbestuur: De vergadering overwegende dat meerdere populariseering van de wet op den leerplicht alleszins gewenscht if-S. draagt aan hot. hoofdbestuur op de vegeering te verzoeken, bij eventn- cele wetsherziening het daarheen t.e leiden, idlat: a. ook verzuimen wegens huiselij- ken arbeid tot die door het hoofd der school verschoonbaar geachte kunnen worden gerekend; b. de werkkring der com missiën tot. wering van schoolverzuim nauwkeu riger worde omschreven; c. de behandeling der sterfgevalion, waarbij onderwijzers als getuigen heb-: ben op to treden, steeds geschiedt op voor die zen vrije dagen of middagen. Rotterdam stelt Voor, niet dat het hoofdbestuur nu reeds een adres tot de regeering richte, maar dal de ver gadering den wensch zou uitspreken dat met de overwegingen in het voor stel uitgesproken, rekening zou wor den gehouden. Na nog eenige discussie stelde de heer Heldt van 's Gravenhage II voor, om aan die motie-Rotterdam een ver lengstuk toe te voegen, namelijk dat door Volksonderwijs gegevens zullen worden verzameld over de werking der Leerplichtwet. De door 's Gravenhage II geamen deerde motie-Rotterdam werd nu ge splitst in stemming gebracht, eerst 't deel. waarin de wensch wordt geuit, dat met de bovengenoemde wenschen der vereeniging zal worden rekening gehouden, daarna het deel, waarin gezegd wordt, dat gegevens verzameld zullen worden. Beidie onderdeden der motie wer den aangenomen; het laatste deel met algemeene stemmen. Medegedeeld werd nu, dat de heer C. A. Zelvelder te Heerenveen met bij na algemeene stemmen tot lid van het hoofdbestuur herkozen was. Door de afdeelingen zal de propagan da voor het houden van bijeenkomsten van het onderwijzend personeel eener school met de ouders der schoolgaande kinderen krachtig ter hand worden ge nomen. Aangedrongen werd in het voetspoor van vroeger gezonden adressen op herziening der wachtgelden. De wensch werd uitgesproken, dat de kinderwetten spoedig zullen worden ingevoerd, en voorts dat voor het meer uitgebreid la ger onderwijs de noodige zorg worde ge dragen. Eindelijk werd nog hel volgende be langrijke voorstel van 's-Gravenhage II aangenomen: „De vereeniging Volksonderwijs wen de zich tot de Regeering met het verzoek liet Rijksloezicht op het lager onderwijs te reorganiseeren in dezen zin: lo. het Rijkstoezicht worde uitgeoefend a. door inspecteurs, rechtstreeks met de regeering in verbinding staande; b. door één categorie deskundige school opzieners rechtstreeks in verbinding staande, ter eene zijde met hun inspec teur, ter andere zijde met de onder hun toezicht staande scholen, terwijl "de groot te van het ambtsgebied het'hun mogelijk moet maken door voortdurend persoon lijk bezoek aan de scholen, in plaats van door rapporten en tabellen, bekend te zijn met den inwendigen toestand van het onderwijs in dat gebied en daarop invloed uit te oefenen; 2o. de schoolopzieners, zoowel als de inspecteurs, genieten eén bezoldiging, die recht geert van nen te eiscnen, dat zy ai hun tijd en werkkracht aan hun ambt wijden. (Wordt vervolgd). Gemengd Nieuws. Omtrent het spoorwegongelnk bij het station Neuss in de Rijnpro vincie, nabij Dusseldorf, (zie 2e Blad) verneemt men van ooggetuigen nog de navolgcjudfc bijzonderheden. Deze ooggetuigen, vijf Amsierdam- sche hoeren, passeerden juist toen de aanrijding tusschen d'e beide treinen plaats had', 's avonds omstreeks half elf, per automobiel, komende van Dusseldorf, op weg naar hier, het sta tions emplacement Neuss. De eene trein», een personentrein, kwam van Münchon— Gladbach, de andere, een goederentrein, kwam uit de richting Keulen. Beide treinene kwamen tegelijk aan langs naar el kander loeloopende lijnen, welke kort voor het station in hetzelfde spoor overgaan. Door een verkeerd gegeven order van het station Neuss stoomden heide treinen door. De goederentrein drukte van ter zijde den personentrein uit het spoor en deed acht van d© 12 wagens waaruit laatstgenoemden trein bestond, kantelen. De goederentrein raakte de personentrein juist achter de machine, en de beide treinen scho ven toen langs elkaar, waardoor de loopplanken van de voorste wagen werden afgerukt, Toen schijnt de goe derentrein evenwel met mee»; kracht in den personentrein te zijn gedron gen, tengevolge waarvan de- overige wagens werdbn omvergeworpen en geheel of gedeeltelijk verbrijzeld. Een wagen werd totaal aan splinters ge slagen. Gelukkigerwijs schijnt juist in dezen wagen niemand te hebben ge zeten. Ware deze vol geweest, nte- mand zou or liet leven hebben afge bracht. Onmiddellijk na de ramp werd de vrijwillige brandweer van Neuss gea larmeerd Neuss heeft geen garni zoen en verschenen de brandweer mannen met c-enige geneesheeren uit Neuss ter plaatse. Uit de puinhoopen werden toen te voorschijn gbraclit. een vijftigtal per sonen, waarvan een reed's was overle den en vier zeer ernstig waren gewond Een dezer laatston, die een fractuur aan de wervelkolom had bekomen, overleed des nachts. De man, die onmiddellijk werd ge dood, was een infanterist, genaamd Schlossesr, de andere, die later over- leedl, was een huzaar. In den morgen werd. uit een der versplinterde wa gens nog .te voorschijn gehaald het lijk van een meisje. Onmiddellijk werd met het oprui men van den verbrijzelden trein een aanvang gemaakt. Nadat den gehee len nacht d'oor een paar honderd uit Keulen ontboden werklieden van de centrale werkplaats was gearbeid,kon in den morgen het treinenverkeer worden hervat. Het ongeluk is betrekkelijk nog goed afgelöopen. Als gevolg toch van het slechte weder wais, niettegenstaan de het de tweede Pinksterdag was, de trein niet vol, terwijl bovendien de meeste passagiers hadden plaats ge nomen in de voorste rijtuigen, welke bet minst hebben geleidien. Van den goederentrein werd alleen de machine zwaar beschadigd. Olifanten. Op Ceylon vtindt men verscheiden o 1 if antenk ral én. Die van zekeren IlulugaJla is een der belangrijkste. Zij is meer bekend on der den naam van de Ridgewaykraal, naar den gouverneur van het eiland dooi' Wiens bemoeiingen zij zeer' ver groot en verbeterd werd. Het getal olifanten bedraagt 150. Het eischt veel tijd en moeite, de olifanten binnen de palissadeer ing te krijgen, en bij de oude kralen zooals die vroeger gebouwd» en ingericht werden, gebeurde het zeer zelden, dat men de dieren binnen een uur of twee te bestemder plaatse had opge sloten in de Labugama-kraal duurde dit wel eens dagen lang. o.a. toen de prinsen Albert en George van Enge land bij het opvangen tegenwoordig waren en men dus onderstellen mocht, dat de drijvers meer dan gewoonlijk hun best deden. In de P.idigeway-kraa! zijn eens hon- niet meer voor. Terwijl men bezig is, de dieren uit het bosch of uit het hoogstaand gras te drijven, wordt in samenwerking met tamme olifanten, onder de bekwame leiding van dien directeur liet noodige gedaan, om de wilde dieren als van zelf de richting naar de trechtervormige opening der kraal ie doen inslaan. Ofschoon men gewoonlijk slechts drie kudden tege lijk opdrijft, worden de beesten niet gescheiden en alles gaat even geleide lijk. Hoofdzakelijk is dit hieraan te danken, dat men de trechtervormige opening min of meer verborgen houdt, zoodat de olifanten geen vermoeden hebben van liet gevaar van opsluiting dat hen dreigt, terwijl zij blindelings den lammen mannetjesolifant volgen. In le Ridgeway-kraal zijn eens hon derd olifanten tegelijk gevangen, tot- nog toe het grootste getal, in éénmaal bereikt. Onlangs werd de kraal gedeeltelijk vernield, toen bij een plotseingen schrik der dieren een zestigtal, die pas binnen waren, door de paüssadee ring braken. Een eenvoudig hulpmiddel voor draadlooze telegrafie. Het te in de laatst© jaren al her haaldelijk gebleken, dat met eenvou dige» toestellen merkwaardige feiten op natuurkundig gebied zijn te bereiken: men denke b.v. aan de telefoon, die zonder voorbereiding in ieders handen te gebruiken is en de berichten van liet een© landi naar het andere over brengt. Een nieuwe bijdrage js het volgende. De telefoon kon niet alleen een be- langnjKe voi spelen Di] de gewone te legrafie; het i's gebleken, dat ze ook gevoelig genoeg is om bij het. draad looze systeem te kunnen gebruikt wor. dien. Dit werd 't eerst door Popoff, hoogleeraar te Kroonstad, aangetoond in 1900, d»ie zelf eigenlijk de grondleg ger van d© draadlooze telegrafie mag genoemd worden», door Marconi niet gelukkig gevolg op doelmatige wijze voortgezet. Het is bekend, dat in dat stelsel de tejekens worden voortgebracht door korter of langer aangehouden vonk- ontladingen van een inductieklos, waarvan de in die omgeving opgewekt© electrische storingen zich heide en ver verbreiden. zoodat zij een geschikt ontvangtoestel kunnen berc-iken. Als zoodanig bleek aan 'Popoff nu ook de telefoon te kunnen dJienen, in verband met eenige hulptoestellen; maar men verneemt dan cl!e toekens op het ge hoor, zooals een geoefend telegrafist dit doet bij de elektro-rnagneti.schc te legrafie. ook wel met een toestel „sounder" genaamd. Men heeft nu, omdat de toepassing, door Popoff uit gedacht praktisch bleek, haar met min of meer ingewikklede toestellen aan het dlraadlooze stelsel toegevoegd. Dezer dagen werd aan de seinpoS voor dit stelsel aan den Hoek-van-Hol land beproefd, of de telefoon ook dadi gunstige uitkomsten zou geven en de heeren Engelbragt en dr. Bleekrode bezigden daartoe een uiterst eenvou dig toestelletje, zelf gemaakt, sehiei zonder kosten, en dtoor iecteren dilet tant spoedig te vervaardigen: maar dat toch verrassend nauwkeurige re sultaten gaf. Men neemt een plankje van een de cimeter in 't vierkant, bevestigt daar. op twee evenwijdige koolstaafjes, zoo als bij de electrïlscbe lamp dienst doen, en verbindt deze met een telefoon en een zooeenaamdi da-oog element. Legt men dan een. naar naainaalden dwari over de koolstukken, dan heeft men een mikrofoon van verwonderlijke gevoelig heid, d!ie de zwakste geluiden, aan het plankje medegedeeld', in de tele foon verneembaar maakt.. Aan den Hoek werd nu ean der koolstaafjes met den geïsoleerde®, seindraad', aan een mast opgehangen,' verbonden en de andere met die aarde. Deze inrichting bleek toen voldoend© om. nadat door de aldaar aanwezige proefnemers, de heeren Engelbregt, inspecteur der post en telegraaf ,en dir. Bleekrodle (die hei toestelletje ze-lf hadden gemaakt), hel lichtschip, op 15 KM. van de kust is volle zee gelegen, öbor de gebruike lijke toestellen was opgeroepen, van» daar geheele telegrammen scherp en duidelijk te kunnen afluisteren, in plaats van diaartoe den gebruikelijker „receiver" met zijn omslachtige kost bare inrichting, die eer ervaren be ambte vereisclit, te laten dienst doen» Het is begrijpelijk, dat 't. miet zuB een eenvouidrig hulpmiddel, d'et. iedcn zichzelf vorva»ardligen kan en hij zich kan dragen, mogelijk wordt., in da om geving van een seinistation voor draad! looze telegrafie die telegrammen te on> dlerscheppen of af te luisteren, als mep het maar verbindt met een geïsoleerd opgehangen dlraad en een gemakkelijk te maken a ardivierb ih diing. Het zal zeer d'e yraag zijn, of dit te verhinderen zal zijn, en maakt het algemeen in gebruik nemen van he* idlraadlloloze telegraafstels'el weder moeilijker. Overdrijving. Het is niet tegen te spreken, dat. di groote kwaal van onzen tijd, die onza* li ge mioedler van zoovee.] kleine kwaal tjes ,die den lijders het leven"tot een ergernis en h enz elven tot een last vooa' hun omgeving maken, de zenuwachtig heid is, zegt het „Hhl." O, die zenuwen! Reeds het opkomende geslacht lijd4 onder di'e plaag, en wei meer dan mex vermoedt. Een Engelsche dame, die op meis» jes9cholen teefkenles geeft en zich dus genoeg in onderwijszaken beweegt, om zich een. oordeel te kunnen vormen., klaagt óók over overlading, maai- nie1 hoofd zakelijk in het onderwijs. In eer klasse van» leerlingen ondier de zeven tien jaar waren er drie, di'e e'en» rust kuur moesten ondergaan, en een an der jong meisje van haar kennis'ook isleclits zeventien jaar oud, had een maand in ©en ziekenverpleging door» gebracht om te „rusten"'; anders zou zij niet in staat zijn, in het begin van Met aan liet hof te worden voorgesteld. Een Engelsche specialiteit in her- een- en zenuwziekten zegt over dit on dierwerp: .Jonge meisjes overdrijven alles. Zijl rijden paard, fietsen, dansen, schermen en ""aan uit, en alles veel te druk, en te-gelijk zijn zij nog op school en nemen les. Bij zulle een leventje moeten zij wel overspannen raken en zenuwlijderessen worden vóór haar achttiend© jaar. Ik zou willen, dat aankomende merisjes, van vijftien tot zeventien jaar, veel frissche lucl»! zou den genieten zich niet te veel ver moeien, en zoo rustig leven als maar mogelijk is-" Zou hierin ook geen wenk voor ons liggen? vraagt het „HM." Bouw-ongeval. Men zal zich herinneren, dat er eenige maanden geleden in Bazel een groot, in aanbouw zijnd huis is ingestort, waar bij zeven werklieden zijn gedood 'en zes gewond. Dit ongeluk heeft aanleiding gegeven tot een proces. Bij het onderzoek bleek, dat het huis gebouwd werd vol gens het systeem Hennebique, een con structie van uitsluitend cement en ijzer. Hierbij zijn talrijke verzuimen gepleegd, zoo zijn de stutten weggenomen vuor 't cement droog was; een middenpeiler, dto beslist noodzakelijk was, is eenvoudig weggelaten, alles tegen beter weten in, en met het doel kosten te sparen*0 en spoediger klaar te zijn. De bevolking van Bazel is met recht verontwaardigd, en allerminst voldaan door de gering straf fen, die de rechtbank de schuldigen heeft opgelegd. Zij veroordeelde den leidenden archi tect tot een maand gevangenisstraf, den ingenieur, die plannen ontwerp tot 100 fr. boete, en twee opzichters werden vrij gesproken. Door den bliksem getroffen. In 1900 zijn in de Vereenigde Sta ten 973 personen d'oor den bliksem ge wond' en 713 gedood1, 291 in het open veld, 158 binnenshuis, 57 onder de hoo rnen er 56 in die schuren.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2