Tweede Blad, Congressen. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 22 Mei 1902. No, 3794 Gemeente-werklieden. In stemming gebracht wordt met 21 te gen 4 stemmen besloten algemeen kies recht in het programma op te nemen. De tegenstemmers waren de afdeelingen Dordrecht, Zaandam, Zwolle en Schie dam. Typografen De „Algemeene Nederlandsclie Typo grafenbond" heeft op de beide Pink sterdagen t© Amsterdam zijn 36ste jaaTlijlcsche algemeene. vergadering gehouden onder leiding van den lieer G. Snij delaar. Uit de onderscheidene uitgebrachte jaarverslagen is het vol gende gebleken. De Bond was op 31 December 1901 ruim 1100 leden sterk verspreid over 34 afdeelingen. Men is in ledental ietwa/t achteruitgegaan, echter alleen door de slinking van 't getal dér leden van ééns afdeeling, de Amsterdamsche. De Bond heeft in 1901 ontvangen 10.590.24 en uitgege- van f 11.448.54. Aan werkloozen werd f 2040.37 uitgekeerd, f 500 meer dan begroot was. liet pensioenfonds zag f 1772.91 toevloeien en gaf f 608 uit. Het bezit van dit fonds is thans geste gen tot f 5049.31. Er zijn zeven gepen- sionneerden. Besloten werd dat de Bond zich als zoodanig zal terugtrekken uit het co mité voor algemeen kiesrecht, omdat art. 23 der statuten dien bondl verbiedt deel uit te maken van een politieke vereeniging. De afdeelingen blijven vrij. Het Bondsbestuur zal bij de re geering aandringen op spoedige indie ning van een wet, regelende de ar- beids- en rusttijden van volwassen personen. Aan de regeerihg zal wor den gevraagd, den inspecteurs van den arbeid op te dragen ruimer ge bruik te maken van d'e hun verleende bevoegdheid personen beneden den 16-jarigen leeftijd en wouwen uit werkplaatsen te weren, waar door dien aard van het bedrijf groot gevaar voor verontreiniging der lucht met schade lijke stoffen aanwezig is. Onder verschillende besluiten be treffende ingediende voorstellen tot statutenwijziging, zijn er twee te ver melden. Deze hebben tot gevolg, dat .voortaan bondsleden, die door eigen schuld werkloos worden, geen recht op uitkeering uit die werkloosheidskas en evenmin recht op reisgeld zullen kunnen laten gelden, en dat bondsle den, die door eigen schuld uit hunne betrekking ontslagen werden, eerst Weder een maand gewerkt en gecon tribueerd zullen moéten hebben om het recht op ©ene eventueel? uitkee ring te herwinnen. Een voorstel van het bondsbestuur strekkende tot intrekking van het dooi de vorige algemeene vergadering ge nomen besluit tot het cDoen plaats vin- dien van eene uitkeering aan de nabe staanden van overleden bondsleden werd verworpen; dat besluit en de uitkeering zijn dus gehandhaafd: Door drie afdeelingen was voorge steld, dat de bond zich zou terugtrek ken uit het Nat. Arbeidssecretariaat. Aangevoerd wer,dl, dat de bond, die er than,s niet zoo sterk bijstaat, he! geld dat nu aan het N. A. S. wordi afgedra gen, beter besteden loan; dat het N. A. S. allengs het karakter eener politie ke vereeniging heeft verkregen en dat reeds, om deze reden de bond er geen dieel meer van zou mogen uitmaken, en dat het N. A .S. toch altoos nog is een centrum voor alle vakorgani saties, dat afscheiding de bet eekenis van den bond zou verminderen, en dat de afdracht aan het N. A. S. te beschouwen was als een offer aan de noodzakelijke solidariteit. Ook mocht men niet zeggen, dat het N. A. S. van de zuivere lijn der vakbeweging was afgeweken en een politiek lichaam was te noemen. Dan moesten de ar beiders eindelijk eens inzien, hoe ver keerd en schadelijk het voor hunne beweging was, indien zij bleven voort gaan telkens weder af te breken wat te nauwernood was opgebouwd. Voorts werd, gezegd, dat het telkens de soci aal-democraten zijn, die op de afschei ding aandringen en dit dit met bet duidelijk doel het N. A. S. te vernie tigen; vroeger vroegen zij de afschei ding, omdat het N. A. S. niet den weg der politiek bewandelde, en nu drin gen zij op de uittreding aan, omdat he,t N. A. S. wel een po litiek lichaam geworden zou zijn. Door elk jaar dit twistpunt op den beschrij vingsbrief te brengen, jagen de soci aal- democraten zeidie men de werklieden tegen elkander in het har nas; zij willen de vakorganisatie ma ken tot slippen draagster der soc.-de- mocr. arbeiderspartij. Met 24 tegen 11 stemmen en 2 in blanco werden die voorstellen tot afscheiding verworpen Horlogemakers. De ,,Ned. Bond van Horlogemakers" Meld een tentoonstelling, gevolgd door eienl algemeene vergadering, in „De Kroon." Uit het jaarverslag over het tweede hondsjaar- bleek o.a., dat het getal af deelingen met zes was toegenomen, nl. Breda, den Haag, Leeuwarden, Tilburg, Alkmaar en Dordrecht, zoo- dat dit getal thans 16 bedraagt met 343 ledan. In zijn verslag gaf de secretaris als zijn gevoelen te kennen, dat een daar naar ingesteld' onderzoek aan het licht bad gebracht, dat van het on derwijs aan de ambachtsscholen Met veel heil voor den bond te wachten is. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen f649, de uitga ven f 496, zoodat er een batig saldo is van f 153. Een voorstel van het Dag. Bestuur iom het Bondsbestuur op te dragen, oen plan te ontwerpen en uit te voe ren om in den zomer van 1903 een examen te d'oen afleggen ter verwer ving van een 'diploma als hoxiogema- kersbediendé, Werd na kort debat in beginsel aangenomen met 92 tegen 23 stemmen. Textiel- arbeiders. Het congres van den Algemeenen Ned. Bond van Textielarbeiders werd gehouden te Arnhem. Uit het jaarver slag van d'en secretaris bleek, dat twee afdeelingen zijn opgeheven, die te Gouda en te Wieirdlen, en twee opge richt,' tie Ledden en te Haarlem. De Bond telt thans 11 afdeelingen met 1460 leden. Negen afdeelingen waren vertegenwoordigd, nl. Enschede, Hengelo, Almelo, Deventer, Goor, Eibergen, Winterswijk, Arnhem en Botterdam, samen negentien stemmen uitbrengend. Uit het verslag van den penning meester blijkt, dat inkomsten hebben 'bedragen f2967.99, de uitgaven be droegen f2630.54, zooat er een voor- deelig saldb is van f33745. De voorzitter deelde mede, dat eene schrijven was ingekomen van de afd, Haarlem, dJie geen afgevaardigde ge zonden heeft, omdat tijd tot bespre king van d'en beschrijvingsbrief heeft ontbroken, en die; een. motie inzond, welke zij gaarne zou aangenomen zien, en waarin de inrichting van de katoen-drukkerij te Haarlem ten zeer ste wardlt afgekeurd en aangedrongen op tusschenkomst dier re peering. De wenseh van de afdeeling ia het blij baar, dat een inspecteur van den arbeid bij het bezoeken van een fa briek z/ich o.a. zal doen vergezellen van een arbeider, die hem op de ge breken opmerkzaam zal maken en dat hij daarna in een lokaal blad van zijne bevinding verslag zal doen. Besloten werd in overeenstemming met deze motie in meer algemeenen zin een adiés aan de regeering te rich ten en aldus te verzoeken. Van Hengelo was ingekomen een voorstel: het congres besluite dat a. eene aanvallende of verdedigende werk staking ten minste 14 dagen voor den tijd moet wordlen aangekondigd; het hoofdbestuur tnedle zoo mogelijk ge combineerd met andere oxiganiisaties of bonden op; b. uitkeietrlingen bij werkstakingen worden bepaald) tot een maximum van 75 pet van het gemiddelde plaatselijk loom; voor gehuwde lieden 25 cent voor elk kimidl daarboven. a werd! aangehouden; wat b betreft dit werd1 aangenomen in dlien zin, dat als maximum'75 pet. van het loon zal uitgekeerd' worden, en 50 cent voor elk kind, met diien verstan d'e evenwel, dat daardloür da uitkeering niet boven het loon mag komen. Telegraafbeambteh. De Ned. Bond van Post- en Tele graaf--beambten „De Post" vergaderde te Utrecht. Vertegenwoordigd waren 63 afdee lingen, uitbrengende 246 stemmen. In zijn openingswoord' gewaagde de voorzitter mot dankbaarheid! van die tx-aktemènltsverho oginghij was ech ter niet voldaan, met name was die positie van brievengaarders en posh boden niet verheiterd. Devvergadering besloot, dlat de Bond Fenilletoii. Naar het Duitsch van CLARA V1EBIG. 22. Wat j<e tegenwoordig toch altijd hebt? Mevrouw Langen steeg langza merhand het bloed naar het hoofdl Al tijd ui't je hrumeur, en vandaag weer vooral 1 Hot is werkelijk ontzettend! Bi ben bl'ij dat ik van mididiag vereeni ging heb en van avond' bestuursverga dering. Alweer? Excuseer, „alweer" is niet juist; de laatste keer iis al 14 dagen geleden. En wat heb ik dan nog meer? Ik heb ook niets andiers op de wereld, voegde zij tegen beter weten er bij. Amalia, bezondig je niet! Hij was ook rood geworden, nu stond bij op, en ging over "het portaal, de trap op naar zijn studeerkamer. Daar stond hij laxxg aan het raam. Van uit den tuin klonken de stem. men dar kindleren. .Walther xnaakte oen leven dat hooren en zx'en verging; Lora hield zdch een beetje afgezon- dei'dL Nu kwam ze langzaam dé txxin- trap af, ze had een gele bloem in de hand, en droeg die voor zich uit. Om het hoofd had' zij een wingerdrank ge bonden, de roodgloeiende bladen be schaduwden haar oogen; haar kleedje was wi't en nauw en hing haar tot op de voeten. Stijf, kaarsrecht kwam ze nader, wendde liet hoofd niet naar x-echös of links. Die kleine, plechtige gestalte zag er angstig uit in dien zon neschijn. Langen schoof ruw het raam open: I.ora, kom hier! Stoor ma ixi'et, vader, zed ze, en langzaam sin™ ze verder. Kom dadelijk boven! Kom dade lijk hier! Een groote angst, een hevig ongeduld lag in die woorden. Lora was dien toon van haar vader niet gewend, verschrikt liet ze de gele bloem vallen; een oogenbli'k later stond ze in de studeerkamer. Ze kwam haar vader zoo <rroot voor, ze was in het laatste halfjaar merkwaardig gegroeid en opgeschoten; ze was nog zoo'n jong kind en toch die oogen! zeldzaam bewogen zag Langen op haar neer. Wat speeldé je dlaar net? vroeg hij. Dood kindje, paatje, zei ze ern stig. Weet u. i'k was het kindje, dat een engeltje geworden is, en nu weer naast 't officicele rapport, hetwelk de Minister voornemens i-s samen tc stel len betreffende de positie van dé post beambten, een eigen rapport /.al op maken betreffende dien lotustoesiand van de brievengaarders en postboden. Op voorstel van Arnhem en '11 an dier e af dodingen, werd besloten te ver zoeken de instelling van een examen voor assistent. In 't bezit van een diploma van dat examen zou men dan volgens anciënniteit tot die betrekking bevorderd dienen te worden. Voor dit voorstel verklaarden zich 52 afdeelingen en 11 er tegen. Uitvoerige besprekingen werdén ge voerd over een voorstel van dé afdee lingen Den Ilaag en Arnhem, om uit art. 1 dier Bondsstatuten, die woorden ,.en politiek' 'weg te laten. De toelich ting van dit voorstel luidde, dlat, moge het bij dé oprichting van den Bond noodzakelijk zijn geweest, dén Bond niet in da politiek te mengen, thaxxs die tijden veranderd zijn, en het nu een eisch dies tij'dls géwordén is, ten e indé met meer kracht naar buiten te werken, ten eindie aldus een woordje mee te kunnen spreken in de maat schappelijke verhoudingen, met het doel een mlenschwaardig bestaan te verkrij gen. Omdiat de algemeene stemming in den Bond' is voor handhaving van neu traliteit. trolc Dien Haag het voox-stel in. Nadat die afdeeling Arnhem het voorstel' nog verdédigd: had, hetgeen veel bestrijding dier vergadering uit lokte, trok ook dieze afdeeling heit voor stel in. Meubelmakers. Het congres van den Algemeenen Meubelmakersbond werd eveneens te Utrecht gehouden: Tien van die 11 afdeelingen hadden afgevaardigden gezonden, vertegen woordigende 538 van de 578 leden, die de Bond telt. Na opening van hef Congres door den bondsvoorzitter, den heer Stolle uit Rotterdam, deed de Bondspenning meester verslag over den staat der fi nanciën, waaruit blijkt, dat de ont vangsten in het afgeloopen vereeni- gingsjaar hebben bedragen f 1249,07 en d,e uitgaven f 1238,17 terwijl er nog een tegoed is van f 300 aan achterstal lige contributies, enz. Aan het jaarverslag van den bohds- secretaris is de mededeeling ont leend, dat de Bond in het afgeloopen jaar vooruit gegaan is en thans 11 af deelingen telt m&t 578 ledftn tegen 8 afdeelingen met 555 leden in het vori ge jaar en dat in Haarlem door den Bond met behulp van die Kamer van Arbeid, het loon in het meubelmakers vak gebracht is op 22 cent. Ook deed de bondssecretaxds verslag over de vaktoestanden in d'e verschillende af deelingen. Hot volgend jaar hoopt men eenige statistische gegevens over te leggen. De vergadering wees den neer' Coe- nen uit Amsterdam als leider va-rj het congres kan. Breedvoerige besprekingen voxiden vervolgens plaats over een voorstel van de afdeelingen Rotterdam en Haarlem, bedoelende, dat de Bond zich afscheid© van het Nederlandsch Arbeidssecretariaat. Met 13 stemmen tegen en 4 voor werd dit voorstel ver worpen. Hierbij voerde het woord de heer Baak, bestuurder van het Neder landsch Arbeidssecretariaat. Over een voorstal van de afdeelin gen Haarlem en Groningen om het jaarboekje van dén Bond niet meer uit te geven, staakten de stemmen, zoodat dit punt aan eexx referendum in den Bond onderworpen zal worpen. Met 12 tegen 5 stemmen verwierp het Congres ©en voorstel van de af deeling Rotterdam, beoogende dlat de Bond zich aansluite bij het Landelijk Comité voor algemeen kiesrecht. Binne nland. Verbruikersbond, Het verslag van het Voorloopig Comité van den Verbruikersbond van 28 Decem ber 1901-17 Mei 1902, Zaterdag uitgebracht door den secretaris mr. dr, H. S. Veld man, luidt als volgt: De vergadering van 28 December 1901, waarop de Verbruikersbond werd opge richt, machtigde het voorloopig comité de zakexx van den Bond te willen behar tigen totdat een definitief bestuur zou zijn gekozen en voorts om te trachten de Koninklijke goedkeuring op de Statuten, desnoods na wijziging, te erlangen. Ingevolge deze opdracht heeft het voor loopig comité allereerst de Statuten ter goedkeuring ingezonden en het is ge lukt, nadat artt. 5 en 14 waren aange vuld met een alinea, het K. B. van 11 naar zijn speelgoed komt, 's nachts, als iedereen slaapt. Het draagt een licht in dia hand! om ook te kunnen zien.. Denk eens, hoe blij Lise en Maxje zoudlan geweest, zijn! Die liggen nog altijd i'n den poppenwagen, Langen huivei'die tot in 't diepst van zijn ziel, waar haalde lxet kind die overspannen idééën vandaan? Wie heeft je dlan van d'at dat hij kon lxot niet uitspreken, van dat dioode, hij zei maar: van dat kindje verteld? Moeder? Ik weet het niet! De onschuldige kinderstem klonlc zeer blij. Ik heb het gedroomd!, paatje. Ik droom altijd' zoo mooi! Beloof me. Lora, dat je d'at nooit meer zult spelen. Hij" sloot haar be wogen in zijm armen. Je moogt dat niét spelen, hoor je, Lora? Ze vroeg niet „waarom"; ze keek hem maar met groote oogen venvon der d! aan. Hij liet haar los, hij berispte zich zelf over zijn opgewondenheid wat spelen kinderen al niet?! Hij was ze nuwachtig. hii wist wel, vanmorgen die bx-ieveax uit Berlijn, die hij op zijn bureau vond, hadden hem heel e maal in die war gemaakt. Zijn brieven wer den altijd naar zijn bureau geadres seerd! Amalia was zoo weetgierig. April 1902 no. 56 uit te lokken, waarbij de Statut u werden goedgekeurd. Hei comité heeft vooral zijne aandacht bepaald bij het verbreiden der beginse len van den Bond, liet winnen van le den en het vormen en voorbereiden van afdeelingen. Dat het hierin geslaagd mag heeten, blijkt uit het feit, dat het getal leden van bijna 200 gestegen is tot ver boven de 400, terwijl zich bovendien 13 vakvereenigingen, vertegenwoordigende ongeveer 2000 leden, hebben aangesloten. Wat het stichten van afdeelingen be treft, zij opgemerkt, dat opgericht zijn 4 en wel in het Gooi, in Utrecht, in Haar, lem en in Kampen. In verscheidene an dere plaatsen wordt het vormen van af deelingen voorbereid, zooals in Amster dam, Den Haag, Leeuwarden, Gronin gen, Zutfen. Een vei'blijdend verschijnsel is, dat het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid deze pogingen met kracht steunt en dat op de in Juni te houden veigadering van den Ned. R. K. Volksbond het voorstel zal worden behandeld om in alle plaat sen, waar de Volksbond afdeelingen heeft, het stichten van afdeelingen van den Verbruikersbond ter hand te nemen of de reeds gestichte met alle kracht te steunen, welk voorstel de volle instem ming van het Centraal Bestuur weg draagt. Ten slotte zij medegedeeld, dat het co mité connecties heeft aangeknoopt met iemand, die beweert een procédé te heb ben uitgevonden ter vervanging van het zoo schadelijke loodwit. Over deze con necties moet echter voorloopig nog een sluier worden gespreid. Iedereen, die met de loodwitvergiftiging bekend is, zal wel in gespannen verwachting naar de re sultaten van deze bemoeiing uitzien. Wanneer het comité gaarne zijn dank brengt aan allen, van wie het steun en medewerking mocht ondervinden, kan het niet nalaten zijn spijt uit te druk ken over het feit, dat over het algemeen de persorganen weinig medewerken. Slechts zelden wordt het idee van den Bond besproken, alsof het niet gold een proefneming, die zeer gewichtige en in grijpende gevolgen kan hebben. Waar het comité van oordeel is, dat deze proef- nemin gzal slagen, indien het publiek en de vakvereenigingen krachtig mede werken, vertrouwt het echter, dat gaan deweg ook de houding der pers zal ver anderen. Thans legt het voorloopig comité zijn taak neer om deze te zien opnemen door het definitief bestuur, in de verwachting dat het aan dit laatste zal gelukken een krachtig aangroeiende belangstelling en medewerking te verwekken. Op de algemeene vergadering, te Am sterdam Zaterdag gehouden werd o. a. medegedeeld, dat de Ned. R. K. Volks bond zich had aangesloten Uit een overzicht van de financiën, door mr. Veldman gegeven, bleek dat door een belangstellende voor de eerste uitgaven een som van f 300 aan den Bond was geschonken, waarvan thans nog ongeveer f 100 overbleven. De in komsten aan contribjjtiën mogen jaar lijks op f 600 worden geraamd. Besloten werd een bezoldigd secreta ris te benoemen, wiens salaris aan de prudentie van het Hoofdbestuur werd overgelaten. Tot bestuursleden werden benoemd: mej. H. W. Crommelin, te Utrecht; mej. M. Bahlman, Bussum; en de heeren D. de Clercq, Bloemendaal; mr. dr. H. S. Veldman, Kampen; H. Luken, Zwolle; J. Huizinga, Kampen en P. A. Nicolaas, J. Zodij en T. Sanders, Amsterdam. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De correspondent van liet Hbl. bracht ©en bezoek aan een dier leden van het comité van ondierhandeling uit dé uit gestotenen te Enschedé, ten einde die factoren te weten, dié er toe leidden, dat zij haar mandaat n,eerlegdle. Hem werd! m-edegedéeld, dat twee zaken op de stemming der uitgestotenen hebben geïnfluenceerd, nl. lo. het laatste be sluit dér dekenwevers, en 2o. de mede deeling dat met het oog op de Pink- stervergadei'ing allicht spoedig ruime- re baten zullen vloeren en e-ene ver hoogde uitkeering zeer waarschijnlijk mogelijk zal zijn. Tevens kwam bedoelde coiTespon- dent tot dé overtuiging, dat lxet lid Godschalk den brief aan de firma uit eigen beweging heeft geschreven, in die veronderstelling, dat dé andere le dien na nedei'leggi'ng van liet mandaat, het daarmede we] eens zouden zijn. Den. laats ten tijd moeten dé uitkee- ringen aan stakers en uitgestotenen de inkomsten verre overtreffen. In verband! met het adres van werk lieden van de hoeren -Van Heek Co. volgens haar meerling mochten man en vrouw geen geheimen voor elkaar hebben; ze wachtte met het openbre ken niet, tot hij thuis kwam. Met een zucht ging Langen aan zijn schrijftafel zitten. Uit zijn borstzak nam hij de brieven en legdé ze voor zich neer; hij moest, ze nog eenk lezen. Daar was eerst die brief van zijn moe der. Ze klaagde niet, d'at deed ze niet. uit liefde voor Lena, en ook, omdat men haar had voorgeworpen, d'at zij hot huwelijk in de hand! had gewerkt, Maar een zekere onrust, een zorgvolle onzekerheid sprak tusschen dé regels' uit; die zoon voelde dlat wiel, en dat diced hem meer leed dlan honderd klach ten. Maar nu Lena's brief! Neen, die wou hij het laatst lezen; eerst dien van baar man. Een rood van ergernis verspreidde zich over zijn gezicht, terwijl hij las. De band, die het velletje vasthield, sid derde. Bredenhofer schreef: Waarde zwager! Bij dé gezindheid, die gij tegenover ons, en vooral tegenover mij koestert, is het mij steeds zeer pijnlijk geweest, tot beden toe iets van u tc hebben moeten aannemen, Dat we dit déden, was inderdaad van dien beginne af aan te Enschedé, heeft d'e minister van binnenlandse hé zaken den commissa ris der Koningin in d'e provincie Over- ijsel opgedragen een onderzoek ter plaatse in te stellen. In zake het verzoekschrift van Al- denkamp, uitgesloten arbeider der fir ma Van Heek, om op de kiezerslijst; geplaatst te worden, nu het gemeen tebestuur dit weigert, omdat do firma de stukken van dienstbetrekking niet kan teekenen. heeft de kantonrechter beslist dat adi'essant door getuigen zal mogen bewijzen, dat hij op 31 Januari j.l. door d'e firma niet uit haar dienst was ontslagen. Gemengd Nieuws. De heer Yan Kol. In het Soer. Hbl." geeft dé heer Van Kol het volgende gesprek weer, dat hij had met toekoe Daoed: Toekoe Moed'a Baid Daoed, hoofd of oeloebalang te Seliméun, een man van véél invloed en ontwikkeling, een echte sluwe At.jeher, werd in 1825 ge boren. Hij genoot cle vereering der Polïms, die hem vreesden en ontza gen, daar hij in Selirneun de vereeni ging dei- kampongs wist te handha ven en uit te breiden. Ofschoon wij ziin prestige heben gehandhaafd en zijn overgang zoo gemakkelijk mo gelijk gemaakt om zijn aanzien te handhaven in het oog der bevolking, was hij in. vroeger jaren geenszins vrij te pleiten van vexatiën en knevelarij. Wanneer d'e havens gesloten waren voor allen uitvoer, kocht toekoe Daoed de peper op tegen spotprijzen. Ver moedde hij dat eerlang de uitvoer weer zou wordlen toegestaan, clan kocht hij voor 20 a 40 dollars per kojang de pe per, dlie hij latei- te Penang met enor me winsten zou verkoopen. Thans is zulk knevelen door ons toedoen on mogelijk geworden en vreest die bevol king hem niet meer, zoolang wij haar slechts willen beschermen tegen zijn grenzenlooze geldzucht. Met dézen handigen Atjeher, een geboron rede naar .ontspon zich het volgende ge sprek in den vorm van vx-agen cn antwoorden: ..Hoe was de toestand in dit land vóór de ooi-log met de Keumpenie een aanvang had genomen?" Anarch ié héerschte ,de gx-ooten en de kleiman haddien evenveel gezag, en elk g-ing zijn eigen gang: „Seriboe oramg, sex-iboe moeloet". Als men in het be zit was van honderd dollar's, wals lxet bouwen van een wachthuis noodig om dlat geldi te beschermen. Werd een sa- pie (koe) van twintig dollars gestolen, dan moest men aan allerlei' hoofden wel vijftig dollai-s uitkeeren om het gestolen rund ten slotte toch niet te rug: te krijgen „Zijn rol gedurende onze eerste en tweede expeditie? Hij had aan den oorlog deelgeno men, want „een kleinen haan kan het ook wel eens winnen van een groot en"; doch het vruchtetooze van verder ver zet inziend ,had hij zich in 1S80 bij "ge neraal V.an der Heydén gemeld: „Hoe was zijn houding nfi dén af val van toekoé Oeniar irx 1S9S?" Aan de beraadslagingen in de missf- gif Moereëeu had hij Ijverig deelge nomen. Daar waren d'e voornaamste teung- koes, panglima Polim en d'e sultan aanwezig; toekoe Oemar echter was er niet bij. Men besprak dé houding, bij deze hernieuwde agressie aan te nenxen; de teungkoes rieden, aan, hardnekkig en ten doode te vechten om den hemel te verdienen. Daoed stemde daarmede in. want „wij wil len allen wel den hemel verdienen, doch d)e teungkoes moesten ons voor gaan en niet alleen op aarde achter blijven" Polim sprak toen wrevelig van At- jehers, die wel dender kaf fins zouden willen vreten. Daoed ant woordde. na veel plichtplegingen en beleefdheidsformules tegenover zijn doorluchtagen vorst, dat, dit niet noo dig zou zijn, want dat hij, als werke lijk de krijg werd hervat, voorzag, dat velen der nu zoo hoog gestemden... (volgde een ^uitdrukking, die we hier niet kunnen laten staan, maar die op angst, en benauwdheid duidde.) „Was dé toestand nu beter dan vroe ger? Waren de inwoners tevreden met ons bestuur?" De vogel, groot geworden in een bla- deiioozen boom. die nooit in die scha duw zat van lommerrijke bladeren, voelt zich ook ddar „senang"; hij heeft nooit anders gekend en voelt er zich op zijn gemak. Js hij overtuigd, dat de Keumpenie dé volle vrijheid van godsdienst aan allen waarborgt?' Ja. Doch zij moest verder gaan en de touwen aan hun godsdienstplichten herinneren. Mocht zij echter ooit zijn godsdienst aanranden, dan zou hij zich liever dood vechten „Is hervatting van dén oorlog denk baar?" Wanneer een vogel lang in oen kooi' is opgesloten en men dé deur opent, vliegt hij er wel eens uit, doch keert spoedig weder in zijn kooi terug. Den oorlog vergeleek toekoe Daoed bij een boom. die zijn wortels slant in de bergen, doch wiens takken hangen in de vlakte. Generaal van der Ilcy- tfcen snoeide den boom en sneed alle uitspruitsel af; generaal van Hëutsz tastte den boom bij den wortel aan." ..Wanneer hijzelf het gezag in han den had, wat zou hij clan andfers wen- schen?" Als ik verandering wenschte, „dan mag ik wel oud zijn van jaren en stijf van ledematen ,toch zou ik nog kun nen oniloopen. eon bestuur dat mij niet beviel." Daarmede was het gesprek ton einde Aardbovingen. De „Frankf. Ztng." somt de volgen- die rampen van beteekenis op. waar van in cte geschiedenis der laatste 3^ eeuwen als gevolg van vulkanische uitbarstingen en aardbevingen gewag gemaakt wordt. 1667. Schemacha in den Kaukasus. verwtoést door aardschuddingen, dia hrfrtst na drie maanden ophielden, en aan 80.000 mensclien het leven deden verliezen. 1G92. Port-Royal op Jamaica ver woest 3000 doodén. 1693. Op Sicilië 54 steden en 300 dorpen verwoest; 100.000 lijken. O.a. de stad Catanlia, aan den voet van do Etna, vernield mot 18000 inwoners, die bijna allen omkwamen. 1703. YedidSo in Japan verwoest; 200.000 dooden. 1731. Bij Peking, 100.000 personen jdtaor een aardbeving omgekomen. 1746. Lima en Calloa (Pox-u) ver woest 18-000 slachtoffers. 1751. Port-au-Prince op San Dom in- go verwoest. 1755. Aardbeving te Quiila (Zuid- Ameiika), en te Lissabon, waar een vloedgolf in 8 minuien bijna alle hui zen deed instorten en 50,000 mensclien omkwamen. 1767. Aardbeving op Martinique. 1788. Id. op Santa Lucia. 9000 dooden. 1799. Aardbevingen in Midden- en Zuid-Amerika tusschen Santa Fé en Panama, Quito en Cuzco verwoest 40.000 slachtoffers. 1S12. Caracas (Venezuela) ver woest 12.000 dooden. 1839. Aardbeving op Martinique 700 dooden te Port-Royal. 1842. Cap Haytien op San Domingo vernield4000 doodon. 1843. Pointe Pitre op Guadeloupe varnteld 1859. Qulito weder geteisterd5000 dooden. 1S68. In Peru door aardbevingen Arequipa, Iquique, Tacna, en ander© steden vernield 20000 lijken en een schade van 700.000.000 gulden. 1SS3. Uitbarsting op Krakatau met vloedgolf, die op de westkust van Java en de Z-oosKkust van Sumatra aan 35.000 mensclien het leven kostte. 1S95. Kamaishi tin Japan vernield ilOOO i dooden, vloedgolf, die 20.000 personen meesleepte. 1902. FebruariSchemacha in den Kaukasus opnieuw bezocht. 2000 hui zen verwoest en 4000 dooden. April. Aardlxevingen 'in Guate mala, die in een aantal steden ver woestingen aanrichtten en honderden slachtoffers maakte. Mei: Uitbarstingen op Martini que en St, Vincent Geen interview. De redacteur van de „Deutsche VVo- chen-Zeitung" in clen Niederlandcn deelt in zijn blad mede, dat hij een bezoek heeft gebracht aan den minister van binnenlandsche zaken dr. Kuyper, om zijne meening te vragen over een Duitsch Nederlandsche post-unie. De minister verklaarde, dat deze kwestie in den mi nisterraad nog niet was ter sprake ge bracht, maar zijn ambtgenoot van wa terstaat zou er wel meer van weten. De heer De Marez Oyens was nu weliswaar de vriendelijkheid in persoon en verze kerde het werk van de persbijen hoog te schatten, maar van een interview wil de hij niets weten. Hij verklaarde dat hij zich alleen liet interviewen door Hare Majesteit de Koningin en door de Twee de Kamer. Aardbevingen. In Academie van Wetenschappenis deze week medegedeeld dat te Val-Joyeux bij Parijs waar een inrichting is voor meteorologische waarnemingen, de zelf werkende toestel voor magnetische sto ringen op den dag van de uitbarsting op Martinique, een duidelijke kromming opteekende, van 12 's middags tot 8 uur 's avonds. Dat was juist de tijd overeen komende met dien waarop die vreeselij- ke ramp voorviel, zoodat de magneti sche werking blijkbaar met ongekende snelheid zich voorl plant. Dergelijke waar nemingen zijn ook in 1883 aan bijna alle stations in Europa gedaan, Juist op het tijdstip dat de vreeselijke uitbarsting van Krakatau plaats had. Men zal thans na gaan, of aan de andere stations de vo- j een gevolg v.an overijldheid va n onzen kant. We haddén moeten bedenken, <i!at. alleen zulk een geschenk waarde heeft. dia,t met pleizier, met liefdevol hart gegeven wordt. Daarop kon dén wij bij heit uv.- niét bogen. Het is voor Lena erg pijnlijk ge weest. uw tegenwoordigheid bij ons huwelijk te moeten missen; zij zag dé ar in een gebrek aan broederlijke liefdé voor baar. en oen beleadiging voor mij. Ze heeft c-rg gebukt gegaan onder deze zware ontgoocheling. Door haar liefde voor mij is zij lxet weer (e boven gekomen. Thans is mijn lie ve wouw met mij gelukkig in slaat, uw verdere bijdragen in onze huishouding dankend' af te wijzen. Alleen spijt bet mij. d'at. ik op het o ogenblik u nog niet d'e ontvangen bij dragen kan teruggeven; maar ik hoop ook dit zoo spoedig mogelijk te doen. Met die beste wenschen voor u en uw familie RICIIARD BREDENHOFER. Was do man dan heelemaal gek! Langen greep naar zijn hoofdl: de brief was nog voel onbeschofter, veel beleed'ïgeiider' dan hij hem eerst had toegeschenen! En zoo iete zou hij zich laten aandoen, hij dé zooveel oudere! door diien onriipen. groenen jongen!? Een niet te bedwongen toorn greep hem aan :liij was zelden heftig, maar nu liet hij zijn hand. zwaar op het papier val'len .hij had het liefst verkreukeld, aan stukken gescheurd. Maar neen Langen lachte bitter en minachtend tegelijk dlat was do brief van een schooljongen, daar had hij zich niet druk over te maken. Waardoor zouden ze toch in staat zijn geworden, zijn hulp zoo ruw af te wijzen? Had die oom misschien zijn. milde hand geopend? Dat was toch niet lxet geval; moeder schreef toch immers juist in haar brief van vandaag, dat de verhouding van de jongeJui tegenover Richards familie een zeer koele was. Waardoor mocht deze verbetering van positie dan ge komen zijn? Ook Lena's brief bracht geen opheldering. Hij las ook dezen nog eens aandach tig. De letters waren haastig, zondoi merkbax*e oogenblikken van herlezing of overdenking, op het papier gewor pen; ze was erg opgewonden geweest bij het schrijven, dat kon men zien aan een paar beverige aanhalingen en strepen en hier - hier onder irx den hoek moesten tranen op den nat ten inkt gevallen zijn, de letters wa- I xén gevloeid en gedeeltelijk opgelost.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5