NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: llÊiï^ÊÊÊÊ^Êk ADVERTENTIËN: 19e Jaargang. Vrijdag 23 Mei 1902. No. 5795 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), Pril8 *^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0J5. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door bet gebeele Rijk, Per 3 maanden1.65 ^5; Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02>£ .3 iL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondageblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuccParijs 31Faubourg Montmartre, ifaarlem's Baglilad van 23 Mei bevat o. a.: De Boereu-bij eenkomst, Een ge vaar voor Zuid-Afrika, Hintou blijft gespaard, Parlein. Praatjes, Ned. Politiebond, Verduistering, N nts vergadering. Politiek Overzicht. Wat zal te VereenjgMg beslist wor den? Een welbekend! Engelsch parlements lid, die sterke sympathie voor die Boe ren heet te hebben, heeft, volgens een Exchange-bericht, Dinsdag als zijn overtuiging uitgesproken, dat het rechfistreeksch gevolg der Boer en-bij eenkomst te Vereeniging zou die zijn een voorgestelde wijziging van Enge land^ voorwaarden; en alles, wat tot het leggent van een grondslag voor nieuwe onderhandelingen zoudle kun nen bijdragen, zou welkom zijn. Het grootste gevaar achtte de ongenoemde politicus op 't. o ogenblik den persoon van Mijner zelf, die niet de hoedanig heden bezit om te onderhandelen. In banden van een practisch man als Kit chener, zoude het voeren dier onder-' handelingen veilig zijn. Ook zoude jnen tot een overeenkomst kunnen ge raken, welke beide partijen bevredig de, als een man met koopmansinstinct als Chamberlain werd. uitgezonden. Dat Chamberlain koopmansdnsti'nc- ten heeft is wel gebleken, maar of de Boeren onder de bekoring van diè.t in stinct zouden komen, lijkt ons even waarschijnlijk als d'at de City presi dent Kruger het ee-re-burgerschap zou de aanbieden. De .Times" verneemt uit Brussel, dat de vrede tegen den 25en dezer maand zal gesloten, zijn op de volgen- da voorwaarden: een beperkte autono mie ond'er Engelsch protectoraat en amnestie voor de krijgsgevangenen, behalve voor de Kaapsche kolonisten. De „Westm. Gazette" verneemt, dat Lord Milner en Lord' Kitchener in voortdurende correspondentie staan met de Engelsche Regeering, voorna melijk over punten, waarover de Boe- ren-gedelegeerdien nadere bijzonderhe den wanSchen te weten. Hieruit blijkt, dat de Boeren op elik punt vol ledige inlichtingen wenschen te heb ben, alvorens een beslissing te nemen. De correspondent van de N. R. Ci te Weenen schrijft: Volgens de „Sonn- und Montags- Zedtung" heeft het Weensche Boer en- Comité van het comité in Berlijn de opdracht gekregen om geneeskundige hulp naar Zuidl-Afrika te zenden, daar de vredesonderhandelingen te Vereeni ging mislukt zijn en de oorlog met nieuwe kracht zal wordlen voortgezet. De doktoren,, diie zich als ledlen eener ambulance hebben aangemeld', zijn naar Brussel ontboden. Daar ook dr. Albreclit genoemd werd' onder hen,, •die zich zouden inschepen, trachtte ik van dezen ©enige inlichting te beko men maar te vergeefs,, hij was niet te vinden." De meeste Fransche bladen stellen het bericht van de aftreding van Wal- deck-Rousseau voor als van zeer onder geschikt belang. Kranten als de Ma- tin" cn de „Journal" maken er enkel in een kort berichtje ondier d'e rubriek „mediedeelingen" melding van. De „Figaj-o" laat op d'e derde bladzijde het artikeltje uit die Temps" omwerk en door haren verslaggever voor parle mentaire aangelegenheden. Natuurlijk begint die oppositiepers te schelden, doch ze is nog niet recht losgekomen. Iri ministerieêle kringen heeft de ver zekering van het besluit van Waldeck- Rousseau nog al stoornis gewekt. Als een uiting hiervan kon ook worden aangemerkt, de wensch, door Gérault Richard in d'e „Petite République" ge schreven in een toon, die zekere vrees verraadt, nl., d'at de beslissing van dien premier nilet bevorderlijk moge zijn aan de pogingen der intriganten, cl ie er op uit zijn te ontkennen, dat d'e nieuwe meerderheid in de Kamer d!e- mokratisch gekleurd zou zijn. De „R'épublique" van Meline zegt, dat dit de eerste maal is, dat men een regeering ziet heengaan met de pre tentie, d'at haar aftocht oen. triomf is. Buitenlandsch Nieuws. Een gevaar voor Zuid-Afrika. Naar aanleiding van het laatste rap port, uitgebracht door generaal Smuts, bespreekt oen inzender in de N. R. Ct. het inboorlingengevaar in Zuid-Afrika. Hij schrijft o. a. -De maatschappelijke gevaren zijn vooral te duchten van het kleurlingen- element diat ondier de benaming van Kaapsche jongens kan worden gegene raliseerd en diat, afstammende van in gevoerde slaven MaLeïers, Mozarn- biekers, e. a. een mengsel van aller hande rassen is geworden, waaruit de kleine ambachten en bedrijven in de steden en dorpen van Zuid-Afrika bij na uitsluitend; worden gerecruteerd,. Deze lieden hebben in de Kaapkolonie een status van bijna-gelijkhei'd' met de bevolking van Europeesche® bloede voor zooveel hun maatschappelijke en politieke rechten betreft; doch door hun aard en levenswijze komen zij niet al te zeer in aanmerking, waar het geldt het dragen van staatkundige en zedelijke verantwoordelijkheid. Hoe kleiner de afstand gemaakt wordt, wel ke deze kleurlingen scheidt van de blanken ,d'es te kleiner wordt tevens voor laatstgenoemden de ruimte om vrij te ademen en zich krachtig te ont-, wikkelen. Een ander kleurlingen-element dat, tengevolge van de nieuwe Britsche in-' boorlingcn-politiek, ernstig Zuidl-Afri- ka's politieke toekomst bedreigt, wordt gevormd door de autonome stammen, wier hulp tegen de Boeren gevraagd en gebruikt is geworden. De Engel- schen hebben niet enkel ihdividueele kaffers als gewapende soldaten tegen die Boeren laten vechten; zij hebben het bondgenootschap aanvaard van na turellen-hoofden; zij hebben kaffer-ka piteins gemengd in de witmenschen- ruzie die, nominaal althans, ontstaan was tengevolge van uitlander-verdruk- king, monopolisme, verdorven bestuur en andere verschriltkelijkhöden die de inboorlingen totaal vreemd waren. De Engelschen hebben met „koning" Khama in diplomatiek verkeer onder handeld en hem met geld beloond! voor het door hem aan zijn volk gegeven verlof om tegen d'e Boeren oorlog te voeren. De Engelschen moeten nu reeds dulden diat de Zoeloes zichzelf recht verschaffen tegen die witmen- schen in caisu de Boeren die ver dacht zijn geworden van veeroof en nabij Vrijheid door een itnpi worden aangevallen en in de pan gehakt. Zoo geleidelijk zijn die naturellen van bond- genooten der Engelschen meesters ge worden vam Britten en Boeren tegelijk. Wie Zuid-Afrika kent, zal niet veel meer woorden behoeven om dadelijk die voll'e beteekenis van dit verschijn sel te overzien, ook al ontsnapte het reeds dreigend gevaar aan de oogen der Britsche politiciin Groot-Brit- tanruië. Die van Zuid-Afrika zullen ge neraal Smuts volmondig gelijk moe ten geven en kunnen niet anders dan erkennen dat het bijna driejarig mili taire bewind van met plaatselijke toe standen geheel onbekende generaals van onberekenbare schade zal blijken voor het reeds zoo hard geplaagde we relddeel. Hindon blijft gespaard. Naar het heet heeft Jack Hindon, die bij de Engelschen vermaard is als treinvornieler, zich' overgegeven. Nu zeggen er in Engeland, dat hij wegens moord zal terecht staan, en men wijst op het voorbeeld van Scheepers. De Daily Express stelt dé menschen ech ter gerust. 1-Iet zal met Jack Hindon niet zoo gaan als met Scheepers, want hun gevallen zijn geheel verschillend. „Immers wordt het vernielen van treinen beschouwd als een wettig oor logsmiddel", zoo schrijft de Daily Ex press, „maar Scheepers bleek een re bel te zijn." Hin'dlon is een echt Trans- vaalsch burger. Het is de moeit© waard) aldus de N. R. Ct. teer kenschetsing van de waarde die men aan Engelsche bla den hechten kan, deze redeneering na te gaan. Toen Scheepers, Kritzinger en andere Boeren in de Kaapkolonie te recht stonden, heette treinvernieling een misdaad. De krijgsraad vonniste daarvoor met den dood en dus verdé digde de jingo-pers die opvatting. Scheepers, dat weet men uit de akte van beschuldiging en het vonnis, werd in geenen deele als rebel veroordeeld; men zag in hem, wat hij dan ook ten volle was, een Vrijstaatsch burger. Wat de Daily Express op dit punt zegt lis een simpele onwaarheid. Maar nu Jack Hindon zich overge geven heeft (aangenomen diat het be richt waar is) moet er wat op gevon den worden om hem vrij te pleiten. En nu wordt het vernielen van trei nen in eens een wettige oorlogsdaad, hetgeen 't natuurlijk ook inderdaad is, al werd het kort geleden nog als een bandieten streek uitgekreten, waarvoor de doodstraf verdiende loon zou wezen en waarvoor zij toegepast is ook. Keizer Wilhelm over de» Elzas Bij die ontvangst van het bestuur van den „Landesausschuss" dJoor den Keizer betuigde die heer Schlumherger zeer aangedaan zijn dank voor de op heffing der dictatuur-paragraaf, die een blij dien weerklank in de harten van Elzas-Lotharingen heeft gevonden. De Keizer, zeide hij, kan overtuigd zijn, dat d:e bevolking dit bswijis van aller- I hoogste welwillendheid1 zou weten op prijs te stellen en. toonen het verdiend te hebben. De gevoelens van sympa- thie en vereering voor den Keizer kon- I den door dit, bewijs van vertrouwen slechts groeien, evenals ook Elzas-Lo tharingen diaarcDoor enger en vaster aan het Rijk werd gesloten. Op de toespraak van den heer Schlumherger antwoordde' d'e Keizei als volgt: ..De opheffing der d'ictatuurparagraaf is een langjarige wensch der bevolking van het Rijkstand. Dat ik dezen wensch niet dadelijk in de eerste jaren mijner regeering inwilligde, berust op twee gronden: In de eerste plaats moest ik eerst d'e liefde en die trouw mijner onderdanen winnen en mij het uit wederkeerig elkaar begrijpen voort vloeiende vertrouwen van de Bondis- vorsten verwerven. In dé tweede plaats bejegende het buitenland1 mij bij d'e aanvaarding der regeering met diepgeworteld, zij het ook ongegrond wantrouwen, daar het verwachtte, dat ik naar oorlogslauweren streefde. Daartegenover was het mijne taak het buitenland te overtuigen, d'at de nieu we Dultsche Keizer en liet Rijk van zins waren hunne kracht te wijden aan het behoud van den vrede. Het Duitsche volk weet nu welke wegen ik besloten ben in te slaan tot zijn. heil. Zijne vorsten staan mij trouw ter zijde met raad en daad. Het buiten land', verre daarvan verwijderd in ons een bedreiging van den vrede te zien, is gewend met ons te rekenen als een onwrikbare rots des vredes. Nadat nu het, Rijk vanbinnen is bevestigd, naar huiten overal 'n geachte positie verkre gen heeft, acht ik het o ogenblik geko men om aan de bevolking van het R'jksland) dit bewijs van welwillend heid en vertrouwen te geven". T,en slotte sprak dé Keizer zijn in- nigsten d/ank uit voor de loyale hou ding van het Rijkstand!, waarop hij on voorwaardelijk bouwde, Algemeene Berichten. Volgens telegrammen uit Fort-de- France vertoonde dte Montagne Pélée Dinsdagmorgen verontrustende tee kenen van vermeerderde werkzaam heid. De inwoners waren door een paniek aangegrepen. Velen vluchtten op de schepen. De Morning Leader verneemt uit Moskou, dat de politie den Tsaar ernstig heeft afgeraden het voorgeno men bezoek aan Moskau te brengen. De berichten wijzen op eene samen zwering. Volgens de Woensdag aan den Prui sische® Landdag toegezonden wets voorstellen zal het fonds voor de ko lonisatie van West-Pruisen en Posen dat ter beschikking der Regeering is gesteld, van 200.000.000 mark tot 350.000.000 mark worden verhoogd. Verder zal 100.000.000 mark ter be schikking van de Regeering worden gesteld om in West-Pruisen en Posen landgoederen aan te koopen als do meinen of gronxi om er bosschen op aan te leggen. nemen, was een talrijke schare belang stellenden aanwezig, en op allen, zcm- dler ondier,scheid, maakte dieze eerste compositie van beteekenis een zeer gun. stigen indtruk, l>e kerkelijke plechtig heid werd ingeleid) met een Veni crea tor en besloten, met een Fantum ergo, beide composities eveneens van den heer De Jong. Komt genoemden heer van alle muziekliefhebbers oen woord van lof toe, nl'et minder verdient dit de organist, die heer Wiegant, en de heeren zangers. Zij hebben er krach, tig toe meegewerkt door godsdienstige stemming, door d'e compositie beoogd, hij de toehoorders teweeg te brengen. De heer De Jong werd met vele ge- lukwenechen en kransen in den loop van den dag vereerd. Wij spreken hier gaarne den wensch uit, dat het, .den jeugdigen, talentvollen componist gegeven moge zijn de kerkelijke litur- .gische muziek met vele gaven van zijn 'geest te verrijken, en dat de zangers van het zangkoor „Laudate Deum" 'met. hetzelfde vuur en diezelfde muzi kaliteit die* composities steedö mogen uitvoeren. (Door plaatsgebrek eerst heden ge plaatst). Bakkersgezellenbond. De provinciale meeting voor Zondagsrust en afschaffing van nachtarbeid zal naar het Volk meldt op Zondag 27 Juli, 's middags 12 uur, in Haarlem gehouden worden. Den burgemeester zal vergunning tot een optocht vraagd worden. Hugenholts, F. Mol en Ten Boekhorst worden als sprekers uitgenoodigd. Stadsnieuws Haarlem, 22 Mei 1902. Mis gecomponeerd. De mis. gecomponeerd door den heer De Jong. dir. van. het koor van de R.-K. Kerk aan het Spaarne, kan als uitstekend uitgevoerd vermeld worden op len Pinksterdag 1.1. Naar wij ver. Men s c h r ij f t ons: Op 10 Mei 1902 ï,s alhier opgericht eene schildarsge®ellenbond, zich ten doel stellend het bevorderen der vak belangen. Met het oog op de nog steeds aanhangige loonkwestie plus het fatale stukwerkstelsel enz. achten de schilders dezen bond beslist nood zakelijk. Kantongerecht. Uitspraken. A. W. C. J. te Haarlem wegens over treding der arbeidswet tot 3 maal f2 of 3 maal 1 dag h.; L. A. V. te Zandvoort wegens overtr. der Jachtwet tot f5 boete of 4 dagen hechtenisG. C. N.; C. B. en J. A. B. allen te Amsterdam, wegens overtr. der Spoorwet resp. tot f 0.50 of 1 d. en f 2 of 2 dagen hechtenis. S. G. te Velzen wegens onbevoegd loopen o. e. anders grond tot 1 of 1 dag hechtenis Ph. v. R. te Haarlem, en G. J. R. te Over- veen, wegens een trekdier onbeh. laten staan ieder tot 1 of 1 d. h.H. van L. te Amsterdam, J. H. C., H. J J. K„ A. W. v. L.; J. v. H. J. J. A. K.; H. L., C. A. M., J. P. G. v. d. L., en P. v. d. L„ allen te Beverwijk, en C. M. te Velzen, wegens straatschenderij respect, tot f 0,50 of 1 d. h.; 1 of 1 d. h.; fl of 2 d. h., f 2 of 2 d. h., en/3 of 3 d. h. H. CH. G. K. te Bloemend aal, en D. v. d. V. te Over- veen wegens een voetpad berijden zond. noodz. ieder tot fl of 1 d.h.; J. H. te Heemskerk wegens met e. hond rijden z. muilkorf tot f 1 of 1 d. li., C. v. d. S. te Haarlem wegens rijden met e. rijwiel z. licht tot fl of 1 d. h., J. M. P. M. te Haarlem is wegens i.e. w.g graven vrij gesproken. A P.; C. J. S.; en Jhr. N. G. T. v. B. allen te Haarlem, wegens over de grasperken loopen, no. 1 vrijgespro ken en nos. 2 en 3 ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; J. A. T. te id„ wegens e. met mest beladen voertuig meer dan 24 uur binnen de gemeente laten vertoeven tot 1 of 1 d. li.; H. A. S., te Haarlem, we gens rijden met e. rijw. z. licht, tot f 0.50 of 1 d. hechtenis; L. W. te Haarlem we gens m. e. handw. o. d. klinkerstr. rij den tot f 1 of 1 d; P. H. te id„ wegens rijden met e. hond z. muilkorf tot f 1 of 1 dag hechtenis. T. T. te Beverwijk, wegens als schip per niet voldoen aan een bevel van de politie ten opzichte van ligplaats tot f 3 of 1 dag hechtenis. J. P. en W. V. te Haarlem, wegens zonder verg. een mestverz. houden, no. 1 tot f 1 en 2 maal f 2 of 3 maal 1 <L hecht; no. 2 tot 1 of 1 dag hechte nis, J. S. te Oude Wetering wegens z. vergunning stank verspreidende stof fen o. d. weg brengen tot f 1 of 1 d. hechtenis. J. Z., z. v. w„ wegens zondier verg. van B. en W. het bedrijf van liedjes zanger uitoefenen tot 1 of 1 d. li. P. K. te Noordwij kerho ut, wegens rijden met een wagen zonder licht, tot f 0.50 of 1 d. h. Uit de Omstreken. Zandvoort. Raadsvergadering op Woensdag 21 Mei 1902, des namiddags ten 7 ure. Voorzitter, de heer J. Beeckman, burgemeester. Aanwezig alle leden behalve de heer W. van dier Werff. Na opening der vergadering her dacht de voorzitter in gevoelvolle woorden de ziekte van II. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, hoe die mare ieder rechtgeaard Nederlander met smart vervuld had en hoe blijde de berichten van voortdurende beter schap werden begroet. De VOORZITTER stelde daarop voor aan II. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik telegrammen van. gelukwen- schen met de ingetredien beterschap te zenden en daarbij tevens de hoop uit te spreken dat het herstel spoedig volkomen moge zijn. Dienovereenkomstig werd bij ac clamatie besloten. Ven-volgens werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd, waarna mededeeling gedaan werd: a. van de herbenoeming van don heer J. Beeckman tot burgemeester. b. van de goedkeuring door Gede puteerde Staten van de kohieren van de hondenbelasting en den Hoofdelij- ken omslag; c. van het proces-verbaal van kas- opnoming over het eerste kwartaal, en d. van eene dankbetuiging van do Diakonie der N. II. Gemeente voor de regeling van de geneeskundige armen zorg. JPenilietosï. Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 23. Jawel, hield zij aan. Waaromwil je het mij niet zeggen? Ze hield niet hem te streelen en keek hem vrageud aan met een door moeheid omfloers- den blik harer koude oogen. Je hebt brieven gekregen? Natuurlijk uit Berlijn, andere zouden je niet zoo uit Je humeur kunnen brengen! Je hebt over Lena gesproken. Hoedat? Tegen jou toch niet? Neen maar het kind Lora iei Je hebt het kind uitgehoord? Amalia! Hij zei verder niets, maar hij schudde verwijtend het hoofd. Zij werd dohker rood, als op dien Zondag in den tuin aan de Wupper. Hij vergat het verwijt. Zeg me, wat hebben ze geschre ven? smeekte zij. Zijn arm om haar middel leggend, dwong ze hem met haar dp. kamer op en neer te loopen. Een paar oogenblikkein zeiden zij niets Langen maakte zich boos over de nieuwsgierigheid van zijn vrouw; het kind uithooren hoe kon ze dat. doen? Maar tegelijk maakte hij er zichzelf een verwijt van, dat hij zich niet beter had bedwongen. Was hij zich dan heelemaal niet meester? Het moest een weldaad zijn, zich te kun nen uitspreken. Hij zuchtte. Ben je boos? vroeg Amalia. Zeg me, wat je hebt, ik wil het weten. Toe! Bij het „toe!" stak ze haar lippen naar voren, en kuste hem; en nu nóg eens. Hij zuchtte weer, uitliet diepst van zijn hart; haast tegen zijn wil ont snapte het hem: Ja, ik heb brieven uit Berlijn! Laat zien! Werktuigelijk greep hij in zijn bin nenzak en reikte haar de brieven-over Haastig trok zij ze hem uit de hand ging dicht bij haar toilettafel staan, en las bij het flikkerend kaarslicht- Geen trek van haar gezicht verried, wat ze dacht, alleen haai- lippen kne pen zich heel dun op elkaar. Nu, vroeg ze ten slotte, zonder haar man aan te zien, „heb je er al op geantwoord? - Neen- ik zou het net gaan doen,1 maar toen Hij zweeg. Zijn Lora was tusschenbeiden gekomen, hij hoorde ook nu nog liaar stemmetje: Arme tante Lena! U bent toch niet kwaad op haar, paatje, het kind was Lena's voorspraak geweest. Ik wil er eerst nog eens over denken, zei hij ontwijkend, men moet niet schrijven ondier den eersten indruk. Als ik het goed naga, moet ik toch ook er bij in aanmerking nemen, dat Lena verkeerd geleid is; de invloed van haar man en zij zijn beiden toch nog zoo jong, onbezonnen, im pulsieve naturen, voegde hij er ver ontschuldigend1 bij. Onbezonnen? Ze vloog op. Hoe kan je, Hoe durf je hoe durf je je dat te laten aandoen? 't Is ongehoord! Haar klankeloos orgaan schreeuwde steeds harder, ze vatte bem bij zijn beide polsen. Jij, jij hebt mij niets daarvan gezegd; je hebt haar geld gestuurd?! - Het was van mij, van mijn zak geld, zei hij, in het nauw gebracht. Dus uitgespaard?! De ondankba re Je bent te goed voor haar, je bent altijd te goed voor haar geweest. Je hebt haai- nooit iets anders dan goed gedaan! Maar nu, nu heeft zeje toch werkelijk te erg gegriefd! ik ben in jou beleedigd, ja beleedigd! Amalia weende. Wat heb ik al niet voor Lena moeten verduren? Mij heb je bij haar achtergezet! Maar nu nu Ze boog haar gezicht heel dicht tegen het zijne aan, tranen van woede en na ijver liepen over haar wangen; ook een soort medelijden was er bij. Nu moet je haar een gevoeligen brief schrijven, morgen dadelijk; hij zal haar slechts ten beste komen. Mis schien, dat ze nog eens terugkomt van haar krankzinnigen hoogmoed. Doe het, doe het! Ik kan niet, steunde hij, ze is toch mijn zuster. Ik heb haar zoo liefgehad! Lief Lief? Je doet het ook al leen uit liefde voor haar. Maar ze heeft jou niet lief. Ik alleen heb je lief, ik! Beloof me, dat je morgen zult schrijven! Ik zal je e>r bij helpen. We zullen niet te streng zijn, het is niet aan ons om te veroordeelen. Beloof me dat! Hij knikte stom; hij kon niet spre ken. Hjj was te moe. Jou arme man, zei ze plotseling met oen zeldzame, ongewone zacht heid zooveel ondank te ondervin den! Arme man! Daar was hei medelijden! Mede lijden, dat hij zoo noodig had, waar hij zoozeer naar verlangde! Den volgenden morgen schreef kan tonrechter Langen aan zijn zuster een brief, die haar tot in 't diepst van haar ziel moest treffen; van Breden- hofer repte hij daarin met geen enkel woord; hij zweeg hem dood. Toen bij zelf zijn schrijven naar de post bracht bleef hij een paar oogenbiikken in diep gepeins voor de brievenbus staan toen plotseling als brandde de brief hem de vingers liet hij hem er in vallen. Uit, zei hij treurig, toen hij haas tig weer verder liep. XXII. Magdalena Brcdenhofer stond voor den spiegel en zette zich een grooten zwarten hoed met veeren op: die wuif den boven haar bleek gezichtje en ga ven het een bijzondere aantrekkelijk heid-In de Leipzigerstraat in'n elegan te etalage had ze gisteren dien hoed ge zien; hij was niet. goedkoop, maar Ri chard stond er op. hem te koopen. Die zal je goed staan, zei hij tot zijn vrouw, hij is ook schilderachtig en dia veeren kan je toch altijd ge bruiken. Nu, nu mijn schilderij op de tentoonstelling is, hoeven we niet bang meer tie zijn. Avanti, avanti, ik wil. dat je er morgen aardig uit ziet. Hij duwde haar den winkel in, en zij had zich graag laten duwen. Nu vond zij toch ook, dat hij haar aardig stond; ook het wit wallen man teltje, nog van voor haar trouwen, stond, haar allerliefst. Alleen een beetje meer kleur had ze moeten heb ben en een vroolijker schitteren van de oogen. Zij boog haar gelaat dicht bij den spiegel, en onderzocht het nauwkeurig. Die donkore schaduwen onder haar oogen, de lichtroode zware oogldden kwamen Man doorwaakte nachten en in stilte vergoten tranen. De laatste veertien dagen had Lena weinig geslapen, 's Nachs lag ze wak ker in haar bed, de handen op de borst gevouwen, met wijdopen oogen in het donker starend. Ze daeht al tijd en altijd maar aan haar broer. Dat had ze niet gedacht, dat hij zóó kwaad op haar zou worden; dat had ze niet gewild! Als een zweepslag had elk dier koude woerden haar ge troffen tusschen die regels was geen spoor van liefde neen, hij had met haar afgerekend, hij vond haar ondankbaar! Eerst had ze de betc>

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1