Een en «actor aangenomen voor kennisgeving. Naar aanleiding van de herbenoe ming van den Burgemeester vraagt de heer KONING, wethouder, het woord en wenschte den heer Beeck- man geluk met de herbenoeming en zeide overtuigd te zijn te spreken als tolk van den Raad, ja van de geheele gemeente, wanneer hij den Burge meester een woord van dank bracht voor het uitstekend beheer en voorde toewijding en ijver, waarmede hij zijn ambt waargenomen heeft gedu rende het afgeloopen tijdvak van 6 jaren. Steeds had Z.E.Ab. getoond, goed burgervader te zijn. voor rijken arm steeds een vriendelijk woord heb bende. Ten slotte wenschte spreker den burgemeester en zijn gez.iu verder veel geluk, uitte den wensch, dat Z.E.A. nog vele jaren in vrede en voorspoed deze gemeente zal mogen besturen. De VOORZITTER bedankte den heer Koning voor zijne hartelijke woorden en hoopte zich de vriendschap en de achting van dien Raad en de ingezete nen steeds waardig te maken. Een verzoek van mej. M. H. Rasen te Haarlem om gebruik te mogen ma ken van een schoollokaal voor het ge ven van onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken werd aangehouden tot de volgende vergadering. De VOORZITTER brengt ter tafel een schrijven van de Zandvoortsclie Terrein- en Hotel Mij., waarbij ver zocht werd een definitief besluit te nemen op het verzoekschrift om ont heffing van alle verplichtingen van naar, voortvloeiende uit het contract fan 1G Mei 1884 nopens het recht van het hebben van buisleidingen enz. in gemeentegronden voor het doorvoerc-n van gas voor verlichting, enz. De VOORZ. adviseert, het bedoelde contract, dat 16 Mei 1904 eindigt, niet meer te verlengen. Na eenige besprekingen, waarbij de b.h. DRIEHUIJZENen ZWAAN van gevoelen waren dat het electrisch licht niet zoodanig was, dat het gewenscht was de concessie voor gaslevering te doen eindigen, vooral met het oog op inwoners, die gas hadden, stelde de heer BAKKENHOVEN voor de zaak aan te houden tot de volgende verga dering, opdat een ieder nog eens ge legenheid had om de zaak te onder zoeken. Het voorstel werd aangenomen met 7 stemmen; tegen die van de heeren Van den Bos, van dier Mije en Draijer. Een request van de Erven den heel de Fauvage, nopens de overdracht van eenige straten, werd aangehouden tot de volgende vergadering, aangezien nog niet voldaan w as aan eenige voor waarden. Een voorstel van de Commissie tot wering van schoolverzuim om uitbrei ding der Commissie, werd aangehou den tot de volgende vergadering. Daarnia werd het gemeenteverslag over 1901 den Raad aangeboden, dat aan de iedten ter lezing zal worden rondgezonden. Tot ambtenaar van den Burgerlij ken Stand werd benoemd de heer .1. Beeckman, Burgemeester. Tot Bad meester bij de kostelooze baden werd de heer Jb. Koper Ezn. benoemd op een salaris van f 6 per week. De tijd van in functie treding zal door B. en W. worden bepaaldl Op een verzoek van mej. de Wed. II. Driehuizen om overschrijving van h'et contract der 9ferandverpachting, werd goedgunstig beschikt. De heer Driehuizen bleef buiten stemming. Vervolgens werd afwijzend beschikt op de verzoekschriften van I. Pres burg en Maison Meijer, om aan het strand gedurende het badseizoen tent- j--s te plaatsen voor ververschingen. Aangezien Ged. Staten eene kleine opmerking gemaakt hadden op het besluit nopens den leeftijd', waarop de kinderen op school moeten komen en die weder verlaten moeten, werd eene kleine wijziging in genoemd besluit gebracht, overeenkomstig de gemaak te opmerking. Op een request van de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool te Haar lem om subsidie, werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Eveneens werdl afwijzend beschikt op het request van den heer J. Schip per, omtrent het aan de gemeente wil len verkoopen van het perceel aan de Haltestraat De heeren Koning en Slagveld bleven buiten stemming. Daarna werd de vergadering geslo ten. «enis van zijn brief heelemaal niet zoo begrepen; toen Richard hem haar met een verlegen lach in den schoot wierp had ze óók gelachen, in trots. Toen haar moeder, wie Langen óók ge schreven had. h'aaa- brief niet wou tateil zien en alleen maar bitter ween de, was ze ongeduldig geworden. Maar nu, iederen dag meer, voelde ze wat ze had gedaan. Ik zet een streep onder het verle den, had Langen geschreven. Als je je geluk moogt vinden, dan zal ik ver heugd zijn, wanneer ik door derden dit verneem. Direct., hebben wij met elkaar afgedaan. Uit, zei Lena en weende. Ze beet de tanden op elkaar, om niet luid in snikken los te barsten Richard niet te storen! Hij werd heftig, als hij haar tranen zag, hij wilde het niet be grijpen, waarom ze zich zoo opwond. Alleen in hem, moest ze haar vreugde vinden en naar niets anders vragen. Zelfs voor haar kunst had hij niet meer de vroegere belangstelling; hij dacht aileen aan zijn schilderij, sprak alleen van zijn schilderij. Lena mocht nauwelijks meer zingen, waartoe ook? Ze bracht het immers toch tot niets, zelfs de uren accompagneeren had ze r.iet mogen aannemen- nu was deoro- Woensaagnnddag aad in hotel Drie- hu ij zen de openbare verkooping plaats van een huis, waarin koffiehuis, en erf, gelegen aan het Dorpsplein no. 5, ten overstaan van den heer W. K. Loeff, notaris te Haarlem. Koopers werden de hoeren W. M. J. van Dooremaalen en J. van de Boo gaard voor f 4130. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Bijna den geheelen dag heeft de Kamer gisteren besteed aan het debat over de vraag of in het Mil. Strafwetboek cck het vloeken tegen minderen moest wor den strafbaar gesteld, gelijk door de hee ren Idenburg c. s. hij amendement op 122b was voorgedragen. Algemeen waren de sprekers gekant tegen het zg. ,.ka?er- ne-Nederlandsch" en iedereen kwam te gen godslastering en vervloeking van anderen op. Alleen waren de argumenten verschillend, niet minder dan de vraag of een strafbepaling hier. in aanvulling van hetgeen in het reglement op dekrijgs tucht was te bepalen, juridisch ;i st, mogelijk en doeltreffend zou wezen. Zoo meende de heer Rocssingh te moeten waarschuwen tegen een stap op den weg naar den theocratischen Staat.. Zoo haalden anderen er strafbepalingen hij uit den tijd van de Ruyter, en Lodewijk XV Zoo werd, om de .moeïelijkheid eener juiste definitie van „vloeken", op grond waarvan èn de Min. van Oorlog èn anderen de voorgestelde strafbepaling ontraadden, zelfs een beroep gedaan op den Heidelbergsclien catechismus. De „dominé's" waren gisteren meer dan eens aan het woord. Een dezer theologen, de heer Hugenholtz, wilde echter verder gaan. Hij stelde een dergelijke bepaling voor als in art. 94 voor de minderen was vastgelegd, nl.: „De militair die opzettelijk een minde re. hetzij in het. openbaar mondeling of door een geschrirt of afbeelding, hetzij in zijn tegenwoordigheid mondeling of door een gebaar of daad, hetzij door em toegezonden of aangeboden geschrift of afbeelding, beleedigt of met eenig kwaad bedreigt, hetzij hem uitscheldt, be schimpt of in zijn tegenwoordigheid be spot. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden. Indien het feit in dienst wordt gepleegd wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en zes maan den." Ten slotte werd, na verwerping van dit voorstel en andere aangenomen een "an den heer De Visser, luidende: „De mili tair, die opzettelijk een mindere uit scheldt, hem uitvloekt, beschimpt of in zijn tegenwoordigheid bespot, wordt ge straft", enz. De Kamer kwam in eerste lezing met de Militaire Strafwet gereed, na verwer ping nog van een amendement der socia listen om het beschimpen van vaandels niet strafbaar te stellen. Men is nu aan de Tuchtwet toe. Vrijdag na de pauze af- deelingsonderzoek van kleine wetten. G. Jr. Yan het Loo. Hedta zou H. M. wordien overge bracht naar die op korten afstand gele gen. kamer die to t tij delijk zieken ver trek is ingericht. De ontsmetting van dte andere vertrekken za] een aanvang nemen. De buitengewone ambassade van H. M. bij die kroning van Koning EdUavd van Engeland! vertrekt in dte dierde week van J uni naar Londien, alwaar die plechtigheid! den 2Gen dier maand zal plaats hebben. Inbraak. Dinsdagavond! bleek dat bij de faim. Ten Sijthoff, Koninginneweg 49 te Amsterdam inbrekers aan het werk waren geweest. De lieer Ten Sijthoff zelf, vertoeft tijdelijk in bet buiten land en zijne echtgenoot» bij familie te Amersfoort. Bijna zeker zijn de inbrekers aan de achterzijde binnengedrongen, want de toegang aldaar is zeer gemakkelijk, vooral in een onbewoond perceel. Zij hebben dus tijd' gehad alles te doorzoeken, wat dan ook is geschied', want de juiiste tijd waarop de inbraak is geschiedt, is niet niet juistheid op te geven, evenmin als de hoegrootheid van den diefstal. In elk geval is een voorraad zilver verdwenen. De nachtwaker Broele. die voor eene in aanbouw zijnde villa waakt, heeft het signalement opgegeven van twee verdachte personen, die hij meer malen in den omtrek heeft zien zwer ven vn de laatste dogen. Ongeluk. Te Haarle, gemeente Ileltendoorn, wist het twee-en-ccn-halfjarig meisje fessor gebelgd. Uit alles uii! Met een moeden, onverschilligen blik wendde Lena zich af van den spiegel waartoe hoefde ze nog zich zelf te zien? In dit wit costuum had ze als meisje dikwijls gezongen en succes gehad, trotse he hoop, blijde verwachtingen hadden haar de borst doen zwellen; nu had ze het zich wel van het lijf willen scheuren! Ze had zoo heelemaal geen lust uit te gaan; of ze nu kennis maakte met de vreemde signora. van wie dokter Reu tor zooveel werk maakte, of niet, het was haar hetzelfde. Kon ze maar al leen thuis blijven! Wat zou dat een uitkomst zijn! De deur van de slaapkamer ging open; Bredenliofer kwam binnen, den hoed al op, wandelstok en handschoe nen in de hand. Ben jc klaar, schat? vroeg hij vroolijk. Een glimlach lag hem om de lippen, hij zag er vroolijk en op geruimd uit. Wat staal die hoed je toch goed. Kunnen wij gaan Zou ik niet liever hier kunnen blijven? vroeg Lena; een onweder- stoanbare walging van pleizier en vroolijke menschen besloop haar. Laat me thuis ik ben niet wel van. eten lieer R.. aaite-cnei aldaar, een geladen revolver in handen te krijgen, met het ongelukkig gevolg dat op een gegeven oogenblïk een. schot afging en het meisje in die borst trof. Den ter stond ingeroepen doctoren is het niiet mogen gelukken den kogel te verwij deren en er schijnt weinig hoop op levensbehoud! te zijn. Acad. Examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift: „Bijdragen tot de kennis der baklerieele planten-ziekten", de heer C. J. J. van Hall, geb. te Utrecht. Leiden. Bevorderd tot doctor ïn de rechtswetenschap de heer A. W. Hart man, gel), te 's-Gravenhage, op Stellin gen. Volgens een particulier te Amsterdam ontvangen telegram, is bij een gevecht in Atjeh gewond de 2e luitenant der in fanterie P. C. Haalmeijcr. De toestand van den gewonde, die ingedeeld was bij de zoogenaamde vliegende colonne te Melaboe, is vrij gunstig. Onderwijzers en agentschappen Door Gedeputeerde Staten van Fries land is onlangs afwijzend beschikt op het verzoek van een onderwijzer, om het agentschap eener levensverzeke ringmaatschappij te aanvaarden. De betrokken onderwijzer is thans van deze beschikking in hooger beroep ge komen bij H. M. de Koningin. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. (Vervolg), Punt XIVoorstel van het hoofd bestuur Gedurende het dienstjaar 1902—'03 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen de som van f 1500, ten einde met dat bedrag, voor zoover benoo- digd en op de voorwaarden, door het hoofbestuur te bepalen, geldelijken steun te verleenen, aan die depairte- monten, welke aan het hulppersoneel van bewaarscholen, door geregeld on derwijs van bevoegde personen, de ge legenheid verschaffen, zich te "bekwa men voor zijn taak." Heerenveen stelde voor 'f 2000 voor het doel beschikbaar te stellen aldus geamendeerd ward! het voorstel aan genomen. Punt XIIVoorstel om te besluiten: ,,op de begrooting voor het dienstjaar 19021903 een som van f 1000 te bren gen, teneinde het Hoofdbestuur in staat te stellen, uit bedoeld bedrag aan de schoolfondsen voor schippers kinderen in ons land geldelijken steun te verleenen tot een maximum, door het hoofdbestuur te bepalen, in ver houding van hetgeen door die fondsen aan verplegingskosten meer zal zijn uitgegeven dan ontvangen over het jaar, waarvoor het subsidie geldt" Aangenomen. Hierna kwamen aan .de orde de nieuwe voorstellen van het Hoofdbestuur. XIII. Het bevorderen der facultatieve vereeniging van departementen in dis tricten. Aangenomen. XIV. „lo. aan het hoofdbestuur op te dragen het doen bewerken van een leid draad voor het op- en inrichten, behee- ren en onderhouden van „openbare volksbibliotheken met leeszalen", over eenkomstig de toestanden en behoeften in Nederland; „2o. daarvoor op de begrooting uit te trekken een krediet van f 1000". Verworpen. XV. „Aan de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onder wijs, ten behoeve van de door haar te organiseeren tentoonstelling van hulp middelen bij het aardrijkskundig onder wijs, een krediet te verleenen van ten hoogste f 100". Aangenomen. (Wordt vervolgd). Ned. Politiebond, De provinciale afdeeling Noord-Holland van den „Algemeenen Nederlandschen Politiebond" hield Woensdagmiddag te Amsterdam haar 29ste vergadering. Onder de te dezer vergadering ingeko men stukken was een schrijven van den president der afdeeling, den heer P. van Buwalda van Eijsinga te Wormerveer, waarin deze mededeelt, dat hij zijn func tie wenscht neer te leggen, aangezien hij zich niet vereenigen kan met de inzich ten van de meerderheid der afdeeling in verschillende aangelegenheden. Behalve eenige zaken van huishoude- lijken aard, werd besproken een voor- stel-W. Schot vanger, om over te gaan tot de oprichting van onderafdeelingen. Bij stemming werd dit voorstel verworpen; den voorsteller werd door het Bestuur in overweging gegeven, zijn voorstel in te dienen bij het Hoofdbestuur, ten einde ik ben niet in de stemming ik Ze begon te schreien. O! Een bezorgde blik van haai man gleed over de jonge vrouw. Kuren, Lena? Of ten slotte zelfs? Hij trok haar tegen zich aan. Je. bent in den laatsten tijd zoo prikkelbaar en. grillig, je huilt zoo dik wijls, voegde hij angstig er bij om Godswil. Lena, dat zou verschrikke lijk zijn, dat zou ons op het oogenblïk slecht te pas komen! Hij streek zich met een zenuwachtige beweging door het haar. O, neen, wees maar niet bang, zei ze koud en ging wat 'achteruil. Een donker rood bedekte baar voorhoofd, wangen en bals. Hij begrijp! je niet. fluisterde het bitter in haar, hij heeft geen vermoeden, dat je om je broer treurt. Ik kan toch ook wel meegaan, meende ze toonloos, het is mij ten slotte totaal hetzelfde. Op straat gaf hij haar den arm. Slank en elegant gingen hun gestal ten, dicht naast elkaar, over het trot toir. Wat een aardag paarzei iemand achter hen; Lena hoorde het, maar het kon haai- niets meer sche len. Al sedert lane had men op Reuters! het in ae aigemeene »ergactering van' den Bond behandeld te zien. Ook een voorstel om bij hel hoofdbe stuur aan te dringen op een veertien- daagsch verschijnen van het officieele orgaan van den Bond werd verworpen. Alleen besloot men het hoofdbestuur te verzoeken zorg te dragen voor een rui mere verspreiding van het „Politieblad" onder de leden van den Bond. Bij acclamatie werd besloten, overeen komstig een voorstel, bij request bij de verschillende gemeenten van Noord-IIol- land aan te dringen op een behoorlijke salarieering der politie-beambten, en zich bij dit verzoek zoo mogelijk den steun tc verzekeren van den Commissaris der Koningin in deze provincie. Bedoeld request, zal in het Bondsor gaan afgedrukt en aan de goedkeuring der leden worden onderworpen; de kos ten zullen door de afdeeling gedragen worden. Vervolgens begaf de vergadering zich in een langdurige gedachtenwisseling over een voorstel, strekkende tot uitbrei- dng van het hoofdbestuur, over wolk voorstel in een vorige vergadering de stemmen slaakten Daarbij bleek, dat enkele aanwezigen ook aan mindere politie-beambten een plaats in het hoofdbestuur wenschten in te ruimen, hetgeen door anderen niet noodzakelijk werd geacht, aangezien het hoofdbestuur tot aller tevredenheid werkzaam is. Het voorstel tot uitbreiding van bet hoofdbestuur werd ten slotte verworpe i. Naar aanleiding van het fei* dat te Sloten (N.-H.) door het gemecnieh» tuur geen maatregelen zijn genomen ot tn- dersteuning van de weduwe van een po litiebeambte, die na 17 dienstjaren aldaar overleed, besloot de vergadering, d»t vanwege liet bestuur der afdciliog aan het gemeentebestuur van Sloten e*n schrijven zou worden gericht, waarin op het bovenvermelde feit wordt gewezen en verzocht wordt die weduwe alsnog een pensioen te verleenen. Als bestuursleden werden ten slotte herkozen de periodiek aftredende leden, de heeren G. H. A. van Trotsenbu.g, in specteur der politie te Zaandam, en A. J. van Planken, chef der veldwacht te Sloten. Sporten Wedstrijden. Wielernieuws. MarseilleParijs. Lesna heeft den wegwedstrijd' Mar seille— Parijs, afstand 940 K.M., ge wonnen in 38 uur 55 minuten. M.et zijn uitnemenden dienst van gangma kers had bij dadelijk de leiding. En dadelijk reed hij met geweldigen vaart even verbroken door een vreeselijk val maar onmiddellijk hervat, worstelend tegen den feilen wind in de vlakten van Bourgogne, waar hij zich liet doorweeken door de ijzige stortbuien. Hij had geen concurrenten te ver slaan. maar er was een tijd te verbe teren, en dat heeft, hij schitterend' ge daan 940 K.M. in 39 uur. Reeds ver buiten Parijs stonden de nieuwsgieri gen vroeg in den ochtend langs den weg te wachten en ze juichten Lesna hevig toe, toen hij, in éen stuk door van Marseille getrapt, daar voorbij kwam, onder een laag van modder, achter zijn kudde gangmakers, aan. Te precies 5 uur 30 s'ochtends kwam hii aan dè officieele finish, vanwaar hij doorreed naar de baan van hot Pare des Princes, waar hij voor een publiek van 10.000 personen nog 1K.M. reed in 2 min. 21 2/5 sec. Ten slotte nog een eereronde op een bebloemd rijwiel. Dan verdwijnt bij, neemt een douche, laat zich massee- ren, doet schoooie kleeren aan. en dan verdwijnt hij weer trisch in een automob'iel van Jaquelin. De deelnemers waren in twee afdee- lingen verdeeld: 39 coureurs de Vi tesse en 64 touristes-routie-rs. Helaas heeft deze wedtrijd een slachtoffer gekost, Charles Kerff, een Belgische stayer. Op 15 K.M. van de start, bij Aiex en Province is hij ge vallen, tengevolge waarvan hij eene schedelbreuk kreeg. 'sNachts om half vier bij het omslaan van een hoek, reed: hij in een hoop steenen langs den weg. Eenige minuten later vond een automobiel rij der hem bewusteloos en bracht, hem naar het hospitaal, al waar hij terstond stierf. Zijn broer. M. Kerff. die ook meereed, vernam 't tragische geval pas hij aankomst te Parijs. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Enkele patroons te Groningen heb ben de eischen van de stakende tim merlieden ingewilligd, zoodat thans, behalve de timmerlieden aan het zie kenhuis, 27 gezellen het werk hebben heiwat. Zij. die weer werken, storten tweederde van hetgeen zij meer ver aansporing het plan gemaakt, ergens op onzijdig terrein Signora Pcrricci- oni eens te ontmoeten; d,e kunstbe schermer was heelemaal in de wolken van deze nieuwe ster en wilde haar volstrekt met zijn allernieuwste ont dekking Bredenhofer als schilder genie bekend maken. Buiten de stad aan het Lelirter Station, op de kunsttentoonstelling zou men elkaar vandaag ontmoeten. Niet om schil derijen te zien, o, neen! Het eigen werk houdt iemand toch altijd veel meer en aangenamer be- izig dan vreemd. Maar men wou wat in het park zitten, naar de dansmu ziek der Ilongaarsche kapel luisteren en elkaar onder het plassen der fon teinen Cn gegons der vorbijstroomen de menschen, amusant onderhouden. Je zult eens zien, Lena, zei Bre denhofer, we zullen ons best amusee ren. Ik ben nti al in de stemming! Inderdaad, men kon het hem aan zien, hij zwaaide met zijn wandel stokje door de lucht, en zijn oogen ke ken zoo helder en zoo schitterend naar den reinblauwen Septem-berhemel, als ze het in langen tijd niet hadóen ge daan. Koetsier, naar het tentoonstel lingspark! rieD hii en hH hief zijn dienen dan ae maxi mum-u uk eermg m het ondtersteuniiugsfoncts. In Kremersmaten zijn 20 nieuwe personen aangekomen, onder wie ten gevolge der staking ontslagen bazen. Er werken thans 130 personen. Men verneemt, d-'at de fabriek Kortesteeg eerstdaags in werking zal worden ge steld. BUITENLAND. Het vijfde internationale congres van textiel-arbeiders wordt van 1—6 Juni in de Tonhalle te Zurich gehou den. Voor 'dón Zondag staat de ope ning van het congres en de begroe ting der gedelegeerden, alsmede een feest-kommers op het program. Eerst krijgen we berichten uit alle landen. Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn. Belangrijke arbeid wacht het congres, bijv. inzake afschaffing van stuk-arbeid, opheffing van nachtar beid en overuren, verkorting van den arbeidstijd, statistiek van loonen en arbeidstijdl, pogingen om het aantal getrouwde vrouwen in de fabrieken tot een minimum te beperken, pogin gen om een wettig minimum-loon te verkrijgen; stichting van een interna tionaal werkstakingsfonds, propagan da tegen den alkohol, enz. Er is een comité van ontvangst, een comité van huisvesting, een pers-commissie. Een excursie naar weverijen in het kanton Zurich is voor de gedelegeerden in uitzicht gesteld. Uit Europa zullen alle landen vertegenwoordigd zijn. Het internationale mijnwerkerscon gres, dat op he>t oogenblïk te Dussel- dorp vergadert, heeft oud'er gewoonte weer een mot'.'e aangenomen betreffen de invoering van dien achtuurswerkdag boven en onder dón grond. Rechtzaken. Verduistering. Voor de Amsterdamsche Rechtbank werd Woensdag voortgezet de behan deling van de zaak tegen Max Mar cus Stern, commissionair in effecten wonende te Amsterdam, thans gedeti neerd. Geliöörd werd aks getuige A. D. E. B. Wijtman, die als kantoorbediende bij den bekl. is werkzaam geweest, en die de vorige week afzonderlijk terecht jstond, eveneens beklaagd van ver duistering. Hij legde verklaring af eerst in ver band met de van ds. Geeelle Meerburg te Watergraafsmeer ontvangen effec ten. Deze effecten werden door ge tuige van den heer Meerburg gevraagd en ontvangen. De stukken werden ver volgens gelegd in beleening bij de fir ma Sanders, doch aangezien deze op die beleening niet gesteld! was, wer den ze na weinig dagen van dón heer Sanders terug genomen en door get. gebracht naai- de Amsterdamsche Voorschotbank. Di)t laliles geschiedde door get. vooir rekening van Stern. Get. deed ook voor eigen rekening zaken met de firma Sanders. Dit ge schiedde evenwel, zonder dat Stern daarvan iets wist. Het werd' evenwel later duor Sanders aan Stern mede gedeeld, en toen liet get. het saldo dat hij bij Sanders te goecl had, door de zen op de rekening van Stern over brengen. Vervolgens leg'dle get. verklaring af in verband met de zaken tusschen dr. Ilolleman en Stern, welke zaken d;oor intermediair van get. tot stand kwa men. Tusschen dr. Ilolleman en Stern be stond een rekening courant. Mr. Abcrson stelde de vraag, waar om de. heeren Ilolleman en Meerburg geen hoofd hadden in de boeken van Stern, waarop get. Wijtman geen vol doende opheldering kan geven. De verschilleridle stukken, die be trekking hebben op deze transacties, zijn volgens verklaring van den get. nadat zij door ge!, waren opgemaakt, door Stern geteekend, en niet in blan co; in de vorige zitting was hierom trent twijfel gerezen, en had bekl. zich hierop beroepen tot staving van zijn beweren, dat hij van de aangifte van f 5000 Hongaarsche Goudrente door dr. Holleman aan Wijtman niets wist De aan dr. Holleman ter hand ge stelde quitantie zou nochtans in blan co zijn geteekend geweest, omdat Stern in die dagen afwezig was, te Lemburg vertoefde om bij een huwe lijksfeest tegenwoordig te zijn. Daarom moet naar de meening van den subsf.-off. mr. Regout, de op den vrouw in een huurrijtuig. Ze reden door de volle straten en toen door den dierentuin en langs huizen en tuinen, waarin rozen bloei den en smaragdgroene, frischbesproei- de grasperken geurden. Het is toch heerlijk hier! Breden hofer drukte Lena's hand. Een zalig heid zoo met jouw te rijden! Je ziet er zoo lief uit! Ik hou zoo ontzettend veel van je! Wel ia! Ze moest glimlachen en hem aanzien; ja, het was toch wel leuk, zoo te rijden! De zwaarwichtige gedachten konden zoo gauw niet mee; de snel doorkliefde lucht streelde aan genaam het gezicht en maakte de le den koud en licht. -- Als ik het schilderij verkocht heb, zeide hij, dan gaan we meer rijden; ik zie niet in, waarom we dat niet er van zouden nemen? Zij knikte hem toe. In goeden luim kwamen zij in het tentoonstellings park aan. Reuter wachtte hen daar al op. Hij bood Lena zijn arm, en leidde haar door het gedrang. Gna.n jelui maar mee! Perricioni is er al; we zitten voor Bauer. Nu zal je eens wat zien! Met triomfantelijk gebaar bracht hij hen naar een tafel- tie waaraan een dame en een lieer zelfden dag ai9 de quitantie gedateer de (27 December 1900) prolongatie akte ook in blanco door Stern zijn ge teekend geworden-. Get. doet opmerken, dat Stern op denzelfden dag kan vertrokken zijn. Voor de waarschijnlijkheid, dat de quitantie in blanco is geteekend ge weeist, pleit, dat twee eveneens in blanco geit eek ende) quitanties door den curator in het faillissement-Slem mr. Z. van dien Bergh, zijn gevonden en dat de op die quitanties toorko mende nummers één hooger en één lager zijn dan het nimmer der be wuste quitantie, zoodot dit er op wijs' dat ten minste drie quitanties in blan co door Stern zijn geteekend geweest. Dat Stern van de f 5000 Hongaar- sche goudrente niet zou hebben ge- welen, wordt door get. weersproken, ook reeds op grond van het feit, dat die stukken voorkwamen op de reke ning-courant, door Stern van Sanders ontvangen. In verband met het bepalen van dien tijd, waarop Stern afwezig was, wer den nog voorgeroepen du getuigen Leuvestein en mr. Z. van den Bergh. Nadat nog was gehoord ds. .Meer burg en dr. Holleman, werd beklaag de nog eens in verhoor genomen. Bij die gelegenheid bleek, dat bekl. had deelgenomen voor f 250.000 in het Miinoasslnsk-feyndicaat en bovendien. f 100.000 aandeelen dlaarin had gekre gen, als provisie. Hiervan werden f 150.000 van de hand gedaan aan der den. Bekl. geeft bij een scherpe onder vraging toe, dat hij, onmiddellijk na zijn terugkomst uit Lejnberg heeft kennis gedragen van de ontvangst van de 1 5000 Hongaren van dr. Holleman eveneens dat die stukken bij de firma Sanders waren in prolongatie gege ven en dat die opbrengst bestemd was om daarvoor deel te nemen in een houtsyndicaat voor rekening van dr. Holleman en ook, dat die deelneming niet heeft plaats gehad en dat de ter mijn voor de storting toen in ieder ge val nog niet gekomen was. Na de pauze! wordt Wijtman op nieuw gehoord, dlie thans de verschil lende feiten combine-erende en in ver band met posten in de boeken voor komende en in het copieboek gecopi- eerde brieven thans tot de conclusie komt, dat Stern inderdaad reeds op 21 December 1900 ils vertrokken zooals door deze steeds is gezegd, niet een week later, zooals get. tot nu toe had verklaard. Eisch 2 jaar. Spoorweg-abonnement. Ruim een jaar geleden, op 20 April 1901, had een ingezetene van Bussum, die daarheen met een trein uit Amsterdam terugkeerde, vergeten zijn abonnements kaart mede te nemen en weigerde den vrachtprijs met een verhooging van 3 te betalen. Hij werd nu vervolgd en in hooger beroep door de Rechtbank te Am sterdam tot betaling eener boete van /3 veroordeeld wegens overtreding van het Spoorwegreglement, dat verbiedt „zich zonder behoorlijk plaatsbewijs in den trein te bevinden, tenzij na de eerste aan maning van den beambte enz. de vracht prijs, gerekend van het vorige hoofdsta tion, alsnog wordt betaald met een ver hooging van f 3 voor de le en -2e klas se en van f 1.50 voor de 3e klasse". De geabonneerde had er zich op beroe pen, dat het reglement van „plaatsbe wijs" spreekt, waarmede een abonne mentskaart niet is gelijk te stellen Do rechtbank was echter van oordeel, dat een abonnementskaart al gelden daar voor sommige andere bepalingen, in aard en karakter toch geheel met gewo ne plaatsbewijzen overeenstemt, als zijn de beide door de Spoorwegmaatschappij afgegeven bewijzen van vervoer-overeen- komst tusschen haar en den reiziger ge sloten, zoodat abonnementskaarten te be schouwen zijn als doorloopende plaats bewijzen. De geabonneerde kwam van dat vonnis in cassatie, maar de Hooge Raad ver wierp het beroep, in overeenstemming met het gevoelen van advocaat-generaal Rethaan Macaré. In het arrest van 10 Maart jl. („W .v. h. R." no. 7741) over- weegt het hoogste rechtscollege, dat he- verbod van het reglement as algemeen geen uitzondering toelaat voor geabon- neerden en een onderscheid tusschen plaatsbewijzen in engeren zin en in rui meren zin in het artikel niet worclt ge vonden. Dat artikel bevat aan het slot bovendien nog de bepaling dat ook zij die volgens de wet recht hebben op kos teloos vervoer, ïn den trein moeten voor zaten. Mag ik even voorstellen, signora? mijn lieve Berlijnsclie Vrienden, d6 heer en mevrouw Bredenhofer. Hij, uitstekend schilder, zij, een kleine nachtegaal Signora Perricioni, onze goddelijke, onvergelijkelijke heerlijke diva! en sign or Lavallo! Lena was teleurgesteld. Dus dat was nu die Perricioni, waar Reuter zoo over in extase was en de kranten vol van waren?! Een gezette, niet meer jeugdige persoon met gele teint; a-llect haar oogen waren wonderlijk fonkc lende, zwarte kolen en zacht als flu weel. Lena voelde zich mip of meer ont goocheld; de zangeres ontving haai met buitengewone hartelijkheid, als begroette ze een oude bekende. Ook signor Lavallo, de begeleider van la Perricioni, deed het zijne; hij boog zich diep over de hand der jonge vrouw, en kuste die. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2