NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. J9e Jaargang. Donderdag 29 Mei 1902. No. 5800 HAARLEM'S EA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hefc Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 'rO IXV J Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02% /fBureauxGebouw Het Sp.aarne, KamperBingel 70, vlak big de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer dor Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129, de omstreken en franco per poBt 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit "blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs Faubourg Montmarlre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 29 Mei bevat o. a.t De Polenwetten in den Landdag en wat de Poolsche bladen er van zeggen, Vrede waar blijft gij?, Parlementaire Praatjes, Staats- pensioneering, Hulp aan Martini que, Spoorweg HaarlemZand- voort, Gemeenteraad. Politiek Overzicht. Nog altijd de pijnlijke onzekerheid. De parlementaire verslaggever van de „Daily News" meent te weten, dat er iets tusschenbeide is gekomen, zoodat een vrede nog verre zou zijn. De „Daily Mail" blijft desniettegen staande volhouden dat zij niets heeft toe te voegen aan haar artikel van 16 Mei,, toen zij schreef, dat de vrede in Zuid- Afrika verzekerd was. De Boeren zullen Engeland's laatste voorwaarden uiter lijk heden in overweging nemen, het geen te Londen op 's Konings verjaar dag, Vrijdag, bekend kan zijn. Het blad herhaalt dat er alleen nog bijzonderhe den te regelen blijven; alle hoofdzaken zijn vastgesteld. Natuurlijk houdt het uitstel der begrooting daarmede verband. Opmerkelijk is dat de „Times" ten sterk ste het voorstel bestrijdt om het graan recht te laten vervallen. De minister der schatkist weigert zich daarover uit te laten. In de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis werd geen ministerieele verklaring afgelegd betreffende de vre desonderhandelingen, doch minister Balfour verdaagde de discussies over de begrooting, die voor deze week waren vastgesteld, zeggende, dat het niet aan gaat thans over de begrooting te spre ken, nu andere dingen hangende zijn. De Poolsche pers is natuurlijk buiten zich zelve over het wetsontwerp tot ver sterking van de anti-Poolsche oorlogskas van de Pruisische regeering. De „Dziennilt Poznanski" zegt ervan: „Wij hebben ons standpunt in deze zaak herhaaldelijk uiteengezet. Deze nieuwe inbreuk op de voornaamste bepaling van de Pruisische grondwet betreffende de gelijkheid van alle burgers voor de wet zal wederom verontwaardiging en ver bittering wekken onder alle standen van de maatschappij. Het besef van het ge leden onrecht zal zoo sterk toenemen, dat tusschen verdrukkers en verdrukten een voor altijd onoverkomelijke scheids muur wordt opgericht, tot eens het uur van de gerechtigheid zal slaan. Deus mirabilis, fortuna variabilis!" De „Wielkopolanin" schrijft: „De nieu we wetten tegen de Polen komen er, dat lijdt geen twijfel. In den Pruisischen Landdag hebben de anti-Poolsche ele menten de meerderheid. Een oppositie van den kant van het centrum zou niets geven. Zelfs als het centrum zich mocht vermannen tot een krachtig protest, zou het toch overstemd worden. De schitte rendste redevoeringen van onze afge vaardigden houden den loop der dingen niet tegen. Misschien bepalen de Pool sche afgevaardigden zich tot een kort, krachtig protest en verlaten zij daarna de zaal. Naar onze meening, zou het het beste zijn, als zij hun protest ook bree der toelichtten en aan hun innige ver ontwaardiging lucht gaven in woorden die op het kantje zijn van wat in het parlement geoorloofd Is. Zij moeten in het licht stellen dat de Pruisische regee ring ons, in weerwil van tractaten en grondwet, wil verlagen tot burgers twee de klas". Buitenlandsch Nieuws. Spioenkop is weer in alle Engelsche kranten. Nu wordt Sir Charles Warren verdedigd in een boek van een ongenoemde: Sir Charles Warrem and Spion Kop. De „Westminster Gazette" vat de strek king van het betoog aldus samen: War ren keurdle het plan van Buller niet goed, Buller keurde de uitvoering van het plan door Warren niet goed. War ren schuift die verantwoordelijkheid van het plan van zich af, Buller de verantwoordelijkheid van de uitvoe ring. En Warren meerit, dat de onder neming nog had kunnen lukken, als Buller niet een ondergeschikt officier (Tho.meyc.roft) het bevel had opgedra gen en deze dien kop niet had ont ruimd. Verdler beklaagt Warren zich over de vaagheid van de hevelen, die hij gekregen had), en wordt herinnerd, dat hij al den .raad gegeven had, de stelling bij Colenso aan te vallen van den Hlangwanekop uit, estu onder- nemine-. die later met gped'en uitslag is uitgevoerd. Intusschen heeft het publiek Zater dag Buller bij een voorstelling van het militaire toernooi in de Landbouw- zaal te Londtep een stormachtige hulde bewezen. Verder vinden wij ergens vermeld, dat Buller in Zuid-Af rik a standvastig geweigerd' heeft, iemand die aan den inval van Jameson meege daan heeft, mede te laten vechten. Vandaar, zegt men, de boosheid van; de „Times", die zelf deel had aan. dien inval, en haren geschiedschrijver op Buller. De Polenwetten in den Landdag In het Pruisische Huis van Afge vaardigden nam Dinsdag de beraad slaging over de Polenwetten een aan vang. De minister-president, graaf Von Bülow, zette uiteen, bij zijn ver dediging der ingediende voorstellen, dat de Regeering niet alleen het recht, maar ook den plicht heeft .in het be lang van de veiligheid der monarchie een bolwerk op te richten tegen de Groot-Poolsche agitatie. De grond wettige rechten onzer Poolsche mede burgers zullen ook in de toekomst met nauwgezetheid worden gehandhaafd, maar de Reg-eering zal iedere poging, om den bestaanden toestand' te veran deren, krachtig onderdrukken. De voorstellen zijn slechts een uitvloeisel der staatkunde, die Bismarck in 1896 heeft ingeleid. Von Bülow zei, dat van de wissels op de toekomst, die hij in de debatten over d'e staatkunde in de provincies met gemengd taalgebied in Januari getrokken heeft, dit voorstel het eerste is. Voor den volgenden winter kon digt hij nieuwe maatregelen ter be vordering van de Duitsche idee in de Oostelijke provincies aan. met name toelagen voor de middelbare en lagere ambtenaren en voor de onderwijzers aan de volksscholen aan de Oostelijke provincies. Hij besloot met een beroep op het Hu its, om de regeering te steunen in haar pogingen tot bescherming van Duitsche zeden en Duitschen land aard. (Levendige toejuichingen.) Na den minister-president voerde de heer Fritzen (Borken) het woord. On der luide blijken van instemming zij ner partij sprak hij er zijn verbazing over uit, dat dit voorstel, waarbij een kwart milliard wordt verlangd, aan 't einde der zitting wordt ingediend. Er zijn tal van veel gewichtiger kwesties, die werden uitgesteld, met het oog op den slechten finantieelen toestand. Formeel is bovendien het voorstel in strijd met de grondwetin elk geval is het niet in overeenstemming met dén geest der grondwet. Voor deze staatkunde moet, het Centrum elke ver antwoordelijkheid afwijzen. (Bravo's). De Poolsche afgevaardigden verzet ten zich hevig tegen de wetten en ver lieten daarna de zaal. Aan een commissie van 21 leden werd vervolgens een onderzoek opge dragen. Ook een aanslag! Men geeft te Rome voor geen betee- kenis te hechten aan den to Napels gepleegden aanslag op den koninklij ken trein, als men het gooien met sternen al op dien naam mag aan-! spraak doen maken. De trein, die het koninklijk paar te Napels had gebracht, was na een oponthoud van tien minuten aan het station naar het arsenaal gereden, waar de Koning en de Koningin zich zouden inschepen op de Tinacria. Aan het station had de koninklijke familie zich niet vertoond. Even voor de aan komst aan het arsenaal wierp een ar moedig gekleed individu een groote kei naar den trein, die een der ruiten ver brijzelde van, den wagen, die zich drie rijtuigen vóór den koninklijken salon- wagen bevond en waarin eenige inge nieurs zaten. Onmiddellijk werd de dader gegrepen zonder dat hij tegen stand; bood. Het kostte de politie ech ter de grootste moeite hem uit de han den van het woedende volk te houden, dat, eerst aan een ernstig en aanslag geloofde. Gnerriero, zoo heet dé man, bezit overigens wel de hoedanigheden van een anarchist van de daad; hij stond dan ook onder toezicht. Hij wei gert eenige reden, voor zijn daad op te geven maar wel schiint uit het on derzoek reeds gebleken te zijn, dat hij geen medeplichtigen heeft. Hij was reeds lang bij de politie bekend!. Bij de anti-Fransche op stootjes van 1893 was bij een der voor-; sten van de lieden, die de uithangbor-| den der winkels in brand staken en hij legdle toen groote bedrevenheid aan' den dag ïn bet weipen van flesschen met ontplofbare stoffen in de maga zijnen. Nieuwe uitbarsting op Martitiiqne Een ontzettende uitbarsting had, naar uit Fort-de-France wordt gemeld, Maan dagavond plaats. De vlammen bereikten een hoogte van 150 meter een uur lang; de krater had'een middellijn van 300 M. In de streek om den vulkaan heerschte een verschrikkelijk onweer, gepaard met mlllioenen bliksemstralen. Er heerscht een hevige paniek. Alsremeene Berichten. In de Oostenrijksche dfelagatie heeft1 minister Goluchowski geweigerd, naar. aanleiding van een protest tegen den verkoop van paarden aan Engeland een verbod van uitvoer uit te vaardi-j gem Dat kon alleen gebeuren, als er voor het binnenlandl gebrek aan paar den zou komen. Men had gezegd, dat. Duitsclrland een dergelijk verbod had uitgevaard gdl Dat was onjuist, 'i 1 dens den Grieksch-Turkschen oorlog had Oostenrijk-Hoiigarije ook den! paardenui'tvoer niet verboden. Wat betreft de schadevergoeding, d'ie: Engeland aan uitgezette onderdanen van Oostenrijk-Hongarije beiaald heeft, verklaarde de minister, dat Engeland zoo mild was geweest ,dat nagenoeg de geheele geëischte werkelijke schade vergoed is. De ministerieele crisis in Spanje is uit gebarsten. In het Amerikaansch Huis van Afge vaardigden stelde Cochran een resolu tie voor, waarin president Roosevelt ver zocht wordt aan het Huis volledige in lichtingen te verschaffen over het onder zoek naar het beweerde Britsche depot in Louisiana, alsmede het rapport van den" officier die met het onderzoek was belast, en over te leggen alle brieven en papieren op de zaak betrekking hebben de. De „Times" verneemt uit Peking, dat de vreemde militaire bevelhebbers te Tientsin Zaterdag bijeengekomen zijn, en besloten hebben bij de Chineesche regeering aan te dringen op nakoming der gestelde voorwaarden ;anders zou Tientsin niet ontruimd worden. Uit Kaboel wordt gemeld, dat de emir van Afghanistan in de gevangenis heeft laten zetten mirza Mohamed Umar Khan, zijn hofmeester en mirza Moha med Sedding Khan Kotwal, wegens het intrigeeren met Mohamed Umar Khans moeder, en dat hij van plan is, hem en zijne familie te deporteeren naar de grens van Turkestan. Stadsni euws almanak aannemen, dat de lente begint in Maart 't Is te hopen, dat we nu eindelijk eens een poosje zacht weer krijgen! Valschheidin geschrifte. De Haariemsche rechtbank heeft naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak tegen J. A. Steen, 25 jaar, kantoor bediende te Zaandam, beklaagd ter zake dat hij op of omstreeks 1 April 1902 te Zaandam opzettelijk valschelijk, te kwa der trouw, en in strijd met de waarheid heeft opgemaakt en met de namen Polak en Schwarz onderteekend, met het oog merk om het als echt en onvervalscht te gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, een kwitantie ten name van den heer ontvanger .der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Zaandam, ter somma van f 641.34, ter voldoening van een aangehechte nota, 2e op tijd en plaats voornoemd van bo venbedoelde kwitantie als ware zij echt en onvervalscht-, gebruik heeft gemaakt, door haar ter betaling in te leveren ten kantore van de directe belastingen al daar. Beklaagde is voortvluchtig. Boottocht. Naar wij vernemen, zal het Haarlemsch Muziekkorps „Orpheus" op den 15en Juni a.s. een boottocht or- ganiseeren naar de stad Kampen (Over- ijsoD. De tocht zal gaan over de Zuider zee met het stoomjacht de „Zwolle", dat 750 passagiers kan bevatten. De boot zal op bovengenoemde# datum om half acht van café de Kikkert de reis ondernemen. Binnenland. Uit de Omstreken. Haarlem, 28 Mei 1902. Door de H. IJ. S. M. werd aan besteed de levering van diverse goe deren. Onder de minste inschrijvers behoorden Sabelils en Zn., A. v. d. Meulen, Gebr. Merens en A. Resink, allen te Haarlem. Haariemsche Pers. In de gisterenmiddag gehouden vergadering dier Journal teten-vere en igi hg „De Haariemsche Pers" werd tot se-, cietaris gekozen die heer L. P. van den Broek in plaats van den heer D. Kouwenaar, diie wegens vertrek be dankt had Concert Vereeniging. Het Be stuur der Sociëteit Vereeniging had reeds weken geleden het eerste tuinconcert bepaald op 27 Mei. Dat plan hleek te op timistisch te zijn, want het was gister avond nog lang niet warm genoeg, om in den tuin te zitten, zoodat Haarlemsch Muziekkorps een strijkconcert gaf in de zaal. Het zeer afwisselende programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd, maar had niet zooveel hoorders als het wel ver diende. Denkelijk vonden de leden het te laat in den tijd voor een zaalconcert zoo gaat het, wanneer we ons in dit kikkerklimaat met mooie zomerdagen vleien en nog altijd op gezag van den Bloemendaal. Vergadering van den raad der ge meente Bloemendajal op Donderdag den 29en Mei 1902, dies namiddags ten half 8 ure. Punten van behandeling: 1. Behandeling verordening Reini gingsdienst. 2. Besluit tot aanstelling van een beambtebelast met de controle, enz. der waterleiding, reinigingsdienst, ri- oleering, straatverlichting, enz. op een aanvangssalaris van f 800. 3. Kohier schoolgeld. ■4. Voorstel van B. en W., om aan den Adj. Inspecteur van Politie A. Lokerse, vanaf 1 April jl. eene jaar wedde toe te kennen van f 600. 5. Geldlleening en supp.l. begrooting. 6. Mededeelingen en ing. stukken. Zand voort. Door B. en W. is het op peil brengen van een gedeelte der Zeestraat en het aanvullen der opening, ontstaan door het sloopen der zoogenaamde Kostverloren- brug, opgedragen aan den heer KI. Ko per Wzn., voor de som van f 297. Bedoelde brug is thans geheel afge broken, zoodat met bovengenoemde wer ken, die binnen 5 weken moeten zijn ge ëindigd, een begin is gemaakt. Het is alzoo te voorzien, dat de Zee straat spoedig geheel in orde zaJ zijn, waardoor de verbinding tusschen den Kostverlorenstraatweg en de Boulevard de Favauge hetsteld zal zijn. Tot heden zijn 70 Zandvoortsche vis- schers voor de haringvisscherij te Sche- veningen aangemonsterd. In de vorige week brachten de Zand voortsche garnalenschuiten 5 maal ver- sche garnalen aan. Besomming f 3 tot f 12. De prijzen waren f 1.20 tot f 3.30 per mand. IJmuiden. Eenige Haariemsche glazenwasschers waren Dinsdagmiddag werkzaam aan het Koning Wi'lllemhuis; een van hen komt per ongeluk met zijn hand aan een der draden van de electrische ver lichting, waardoor hij een hevigew schok krijgt. De man schreeuwt, ja gilt het uit van db pijn, maar kan den d*raad niet loslaten; zonder op eigen gevaar te letten, klimt de bakker J. Krab dié ladder op en bevrijdt hem uit zijn gevaarlijke positie. Hij werd in het Koning Willemshuis binnenge bracht, waar dokter L an geveld de ge wonde hand verbond; een uur later was de man weder aan het werk. Parlementaire Praatjes. De behandeling van het voorstel van de heeren Lobman, Kolkman en Heemskerk, tot aanvulling van de militïewet (vrijstelling van herhalings oefeningen voor de lichtingen 1895 en 1896) lokte geen algemeen debat uit. Men scheen het er over eens, dat ten aanzien van het principe dezer zaak niets nieuws meer te vertellen was. Wat vóór en tegen het amendement van dte heeren Drucker c.s., om ook aan de lichting '97 d'e opgemelde vrij stelling te verleenen, werd aangevoerd had al evenmin de bekoring van het nieuwe. Zeer kort was de heer Drucker in de toelichting van het amendement, door hem voornamelijk verdedigd op de hillijkheidsgronden die ook voor de beide andere lichtingen golden. Iets uitvoeriger, maar toch ook zoo beknopt mogelijk, was ook de heer Rink in zijn zuiver juridische bewijs voering, e^n plei'déoi, dat de oproe ping dér lichting van 1897 zoowel met don letter als mot don geost der wet in strijd zou zijn. Daarna werden voorstel en amen dement verdedigd door dén heer Ter Laan, d'ie wees op do volksbeweging, die ontstaan is tegen wat een onbil lijkheid wordt geacht. Het amendem. werd bestreden door den heer Mees, die betwistte, dat voor de lichting "97 dezelfde bill i j khei dsgron d.en golden als voor de twee voorgaande, terwijl de heer van Karnebeek, terugkomende op zijn vroegere bestrijding, zich ook thans op verschillende gronden tegen het gansche voorstel verzette. De heer De Waal Malefijt dacht, evenals de vorige spreker, ongunstig over het voorstel, omdat hij in het na laten der oefeningen een beslist na deel zag voor de defensie. Voor hem hing zeer veel af van het gevoelen van den Min. van Oorlog zeide hij. Nadat twee der voorstellers, de hee ren Lohman en Heemskerk, het gele genheid swetje hadden verdedigd,beiden niet bereidi om de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor een uitbrei ding daarvan, tot lichting 1897, omdat zij daartoe nóch recht, nóch billijk heid aanwezig achtten gaf generaal Bergansius zijn oordeel. Niet om zich in de discussie te men gen hij moest zich zijn vrijheid van handelen voorbehouden tot na de behandeling in de Eerste Kamer. Doch enkel om te verklaren, dat hij tot een uitbreiding der wet tot, de lichting '97 stellig niet zijn medewerking zou kunnen verleenen. Het amendisrnent-Drucker c.s. werd verworpen met. 56 tegen 33 stemmen. Daarna werd het. wetsvoorstel goed gekeurd met 86 tegen 2 stemmen (van Karnebeek en De Waal Malefijt). Den beer Lohman is de verdediging in de Eerste Kamer opgedragen. Heden 11 uur voortzetting der tucht wet. G, Jr. Staatspensionneering. Te Utrecht werd Dinsdag de tweede jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Bond voor Staats- pensionneering. Aan het jaarverslag van den aige- meenen secretaris, den heer A. Voor brood. loopende over het tijdvak Sept. 1901Mei 1902, ontleenen wij het vol gende Het. Ledental was aan het einde van 1901 in 20 afdeelingen 1512, versprei de leden 148, totaal 1700, en is thans gestegen tot 3020 leden, verdeeld in 43 afdeelingen en 213 verspreide le den, totaal 3233. Hierbij zijn echter nog niet gerekend 310 zoogenaamde af deelingsleden, zoodat het totaal-gene raal aantal loden feitelijk 3543 is. Met waardeering wordt herinnerd aan den van verschillende verëenigïn- gen ondervonden steun. Met leedwezen wordt er op gewezen, dat men er nog niet in geslaagd is. om de leden in de grootste plaatsen van het land. vooral Amsterdam, Rot terdam, Haarlem en Den Haag, in eene afdeeling te vereenigen. Door het bedanken van den heer L. II. J. Poortier te Zwolle ontstond een vacature in de commissie voor het or gaan van den Bond, liet niaandschr ft .De Nederlanctsche Pensioenpartij". In deze vacature werd voorzien door d'e benoeming van den heer F. Hosse. link te Oosterbeek, lid van het Hoofd bestuur en Bondsonrichier. Verder worden in het verslag ver schillende bijzonderheden omternt de afdeelingen van den Bond medege deeld De rekening en verantwoording van de penningmeeateresise, mej. P. E. Joekim te Arnhem, deed zien, dat d'e ontvangsten f986 waren en de uit gaven f970, zoodat er een voordeelig saldo is van f 16. Aangenomen werd' een voorstel van het hoofdbestuur luidende „De bonds vergadering benoeme eene commis sie, wier taak zal zijn, het verzamelen van gegevens over staatspensioen, waaruit kan worden samengesteld een adres aan de Regeering." Tot leden van het Hoofdbestuur werden benoemd mevr. Niemeyer— Henny te Arnhem en ds. P. A. Vis te Beemster. Zeer uitvoerige besprekingen werder gevoerd over voorgestelde concept sta tuten. Uit déze statuten blijkt o.m. (lat het doel van den bond te het tot stand komen eener wet waarbij aan alle Ne derlanders, zoowel mannen als vrou wen op een nader bij de bedoelde wet aan te geven leeftijd recht wordt toe- gekend op een gelijk staatspensioen, zonder premiebetaling, de kosten t« vindén uit de opbrengst van bestaandf of nog te heffen belastingen. Voorts werd bepaald, dat de hoofdzetel var den Bond zal zijn gevestigd te Arn hem, terwijl in iedere gemeente van het land een afdeeling kan worden gevormd. De hond tracht zijn doel te bereiken doorlo. propaganda te ma- ken voor den bond in woord en ge schrift, waaronder het uitgeven van een bondsorgaan. 2o. door uit alle standen, kringen en partijgroepen leden te werven, die het doel van den Rond bij de mannen en vrouwen in hunne omgeving ingang trachten te doen vinden door persoonlijk optre den en ijveren voor de zaait, die zij voorstaan. 3o. het doen houden van openbare lezingen en voordrachten over de zaak der staatspensioneering, 4o. het stichten van plaatselijke af deelingen van den bond, 5o. alle wet tige middelen, welke in het belang van het doel zullen worden noodig geacht. Als plaats, waar de volgende jaar vergadering zal worden gehouden, werd Apeldoorn gekozen. De vergadering was goed bezocht 20 Afdeelingen hadden zich doen ver. tegenwoordigen. Holp aan Martinique. In de manege van de villa Bosch oord, van den heer Verbrugge van 's Gravendeel, aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage werd Dinsdag de weldadigheidsbazar ten voordeele van, de noodlijdenden op Martinique geo pend. Onder bescherming van mevr. Mon- bel, echtgenoote van den gezant der Fransclie Republiek bij ons hof, heb ben verschillende dames uit de eer ste kringen dér residentie dit verkoop huis met smaak en elegantie inge richt. Er zijn tentjes en kraampjes met al lerhande artikelen, aangeboden of ge vent door dames. Mevrouw Monbel heeft een mooien stand met de antieke voorwerpen en schilderijen. Mevr. de barones Melv!l van Lynden heeft eene galanterie kraam. Freule van Weede biedt in een champagne-bar verkwikking aan. De freules Vegelin van Claerbergen en Roosmale Nepveu leiden de vis- scherij naar allerlei snuisterijen, die in een bassin drijven. En mevrouwen barones Michiels van Verdwijnen en Harte van Tecklenburg verkoopen los se bloemen. Mesdag, Tonrop, het kunstmagazijn Artz en zoovele anderen hebben schil derijen en teekeningen afgestaan. Mesdag bood een zeegezicht, in gloed- rijk zonnelicht voor de verloting aan. Verder vindt men nog op dezen ba zar een volledig buffet, gehouden door gravin dé Pouirt-alès, echtgenoote van den Duitschen gezant; een pop- pénwinkel, beheerd door freule Do Ranitz; een speelgoed-magazijn, on der leiding van mevrouw Chovullet.; sajloni-sieraden, dames-tasschen cn handwerken en groot assortiment, be diend door mevrouw de Marez Oyens en mevr. Lafon. Ook de weegmachine ontbreekt niet waarbij de heer van Rappard en mej. Crommelin hunne diensten bewijzen. Do bazar werd Dinsdag opgeluis-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1