van i a of o dagen neentems gevor derd. Tweie straatjongens, W» T. en H. T. stonden terecht voor eeno baldadig heid, daar zij de brievenbus van ons vroeger bureau aan de Kanipersingel no. 70 met teer hadden gevuld; tegen hen werd elk eene geldboete van f 2 of 2 dagen hechtenis gevorderd. Verder stonden er weer twee jon gens terecht voor het gooien metstee- nen tegen ruiten van een onbewoond huis in de Lange Heerenvest; tegen hen werd elk een geldboete van f 2 of 2 dagen hechtenis geëischt. P. J. had zich te verantwoorden, omdat hij de arbeidswet had overtre den. door een meisje te laten strijken na 7 uur. Bekl. ontkende dit, zoodat de zaalc werd uitgesteld tot over 14 dagen en de rechercheur dan ook op geroepen zou worden. Eeveneens moest mej. A. P. terecht staan, ook omdat zij drie meisjes na 7 uur nog had laten werken. Tegen haar werd een geldboete van 3 maal f 2 geëischt, BioemjEstwarklied/en. De volgende circulaire is namens het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Werklieden in de Bloembollen- kweekerij toegezonden aan de heeren werkgevers: „Daar blijkens het verslag der Verzoeningsraad, samengesteld uit de Kamer van Arbeid voor Metaal- en Hou tijewerking voor Haarlem en om streken, ons gebleken is, dat volgens vieitechiHemde werkgevers, de loonen der arbeiders verhoogd kunnen wor den, zoo slechts dat in het algemct-u ge aan wordt, hebben wij o' eer L de volgende loonregeling in overweging te geven, welke wij aan alle werkge ler te Haarlem, Slioten, Overveen, Heemstede, Ben nebroek, Ilillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Noord- wijk en Oegstgeest hebben loegezon den, namelijk het weekloon te willen verhoogen met 1 gulden per week bij een werkdag des zomers van 6 tot 6, des winters van licht tot donker, met inbegrip van 21 uur schafttijd des zo mers en 2 uur 's winters, het over work met 25 en Zondagswerk 50% verhooging, het aangenomen werk met 13 en het loon der losse werk lieden met 13 te verhoogen en Za terdag om 4 uur eindigen. Daar wij in deze aan de wenken door verschillende werkgevers aan meergenoemde verzoeningsraad gege ven, gehoor geven, hopen wij dat ook deze poging om langs vredelievende weg tot een goede oplossing te komen niet vruchteloos moge zijn en verzoe ken wij U dus beleefd doch dringend uw antwoord vóór 20 Juni a.s. s.v.p. te willen zenden aan de Bondssecreta- ris C. F. Burger, te HilLegom." Binnenland. Parlementaire Praatjes. De amendementen op de tuchthuis- wet volgen elkander op met een on tembare volharding, soms geheel on voorbereid in het debat geworpen. Het debat over die amendementen en de artikelen in bijzonderheden na- tegaan. is dan ook ondoenlijk, en op de practische resultaten slechts kan de aandacht worden gevestigd. Zoo bereikte de heer Verhey het re sultaat, dat zoowel de Min. van Mari ne als die van oorlog, hem de toezeg ging gaven, dat tegen hei overdrijven in het opleggen van straf dienst en van straf-exercitie hunnerzijds zou worden gewaakt. De heeren Schaper c.s. stelden voor en de eerste verdedigde een amende ment. dat ten doel had om te gelasten dat de officieren het arrest zouden doorbrengen in een daartoe aangewe zen vertrek (evenals de minderen) en dat de barbaarsche straf van het slui ten in de boeien zou worden opgehe ven. Na een zeer uitvoerig debat, waarbij, zoowel van de regeeringsta- fel als uit de Kamer tegenover de so cialisten werd betwist dat men de wet voor de hoogeren lichter wilde maken, dan voor de minderen, werd door de regeering overgenomen een amende ment van den heer Fock, bepalende,, dat het boeien alleen zal geschieden, indien de commandeerende officier dit voor de handhaving van tucht en arde geëischt oordeelt. Daarna werd het socialistisch amend, verworpen met 41 tegen 23 stemmen. Eon ander amend, van de heeren Schaper c.s. bedoelde om de bijkomen de straffen voor het leger te velde (pio nier arbeid en corveëen) als tuchtmid del te doen vervallen. Beide diensten leenden zich h.i. niet tot sitrafdienst. De heer Schaper uitte de vrees. dat. de commandeerende officieren opzettelijk zouden 9traffen om mannen voor pio nier-arbeid te doen vreezen. En dit lokte een protest van den min. uit. Het amend, werd met 55 tegen 5 stem men verworpen. Nadat nog gebleken is. dat het de bedoeling der wet is, om. wanneer 'iemand krijgstuehtelijk gestraft is en hij daarna strafrechterlijk wordt ver volgd, met de reeds ondergane straf zal worden rekening gehouden, is men blijven steken in aen juridisch debat over oen kwestie van formeel recht. II. M. de Koningin stelt zich voor, zoodra haar gezondheidstoestand zulks zal toelaten, voor verandering van lucht naar Duitschland te ver trekken en zich te begeven naar het kasteel te Schaumburg. Prins Hendrik. Of-sclioon in de Indische bladen als vaststaande gemeld wordt, dat Prins Hendrik onze bezittingen in Ned.-ïndië zoude k<nien bezoeken, wordt van de meest betrouwbare zijde verzekerd, dat er op dit oogenblik nog nimmer sprake Is geweest van een reis of van een voor nemen tot een reis naar Indië, al is het hekend dat de Prins zeer veel belang stelt in alles wat onze koloniën betreft. Sanatorinm te Hellendoorn. Bij de opening van het Sanatorium te Hellendoorn zullen o.a. tegenwoordig zijn dr. A. Kuyper, min. van binnenl. za ken; mr. R. Melvill baron van Lynden, min. van buitenl. zaken; jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, min. van kolo niën, P. Lycklama a Nijeholt, commissa ris der Koningin in Overijssel; mr. C. baron de Vos van Steenwijk, mr. G. Jan- nink, J .M. baron van Voorst tot Voorst, mr. C. E. van Marle, leden van Gedep. Staten; mr. A. J. Dijckmeester en mr. I. A. van Roijen, leden van de Eerste Ka mer; voor een deel met hun dames. Het bagage-lokaaJ van hot station Hel lendoorn— Nijverdal zal voor wachtka mer van H. M. de Koningin-Moeder wor den ingericht. Te Hellendoorn en Nijverdal worden allerlei toebereidselen voor een feeste lijke ontvangst van H. M. de Koningin- Moeder gemaakt. Op den te volgen weg zijn Iwe eeerepoorten opgericht van de ingezetenen, en op Eelerberg een van wege den heer mr. Vening Meinesz. Na aankomst van H. M. zullen twee psalmen van Valerius gezongen worden, na de rede van den heer dr. J. J. Homoet een psalm van Schubert, en na het ge bed van ds. De Vries het Wilhelmus van Nassauen. Het vertrek van den extra-trein uit Zwolle naar Hellendoorn—Nijverdal, uit sluitend voor de genoodigden, is bepaald op 11.20 (Greenwichlijd), en van den ex tra trein uit HellendoornNijverdal des avonds 7,20 (Greenwich-tijd)). De toegang tot beide treinen wordt gegeven op ver toon van plaatsbiljet tot Hellendoorn— Nijverdal en invitatiekaart. Het diner, na afloop der plechtigheid te Nijverdal te houden in 't lokaal van de Kon. Stoomweverij, door de firma welwillend beschikbaar gesteld, is op 6 uur bepaald. Hulp aan Martinique. H. M. de Koningin heeft aan den Engelschen gezant aan ons Hof een bedrag van f 1000 doen toekomen ten behoeve van de noodlijdenden bij de ramp die het Britsche eiland St. Vin cent heeft getroffen.. Acad. examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer L. F. A- die Koek, geb. te 's-Hage, Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Bij drage tot de kennis van het werkza me bestanddeel der Ricine" de heer G. F. Rochat, arts. geb. te Amsterdam Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingend© heer jhr. N. Rengers Hora Siccama. Bond voor Ziekenverpleging. Onder voorzitterschap van den heer dr. A. Couvée werd Woensdag in den haag gehouden de 10de algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging. De voor zitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord en noodigde de afgevaardigden uit aan H. NL de Ko ningin een telegram van gelukwensch te zenden met haar herstel, waartoe onder applaus werd besloten, terwijl de afgevaardigden van hunne zeteLs opstonden. Spreker stond daarna een oogenblik stil bij de ziekenverpleging in Nederland, daarbij met blijdschap constateerende, dat de waarde van een goed© ziekenverpleging meer en meer wordt gewaardeerd. Maar het zal juist daarom noodig zijn, dat men lauwlet- tend1 toeziet dat geen ongeschikte ele menten in de ziekenverpleging trelen. Daarnaast moet gestreefd worden naar een goede opleiding van hot verplegend personeel, waarbij de methode moot worden gevolgd, die leidt tot het geluk van de verpleegster of van don verple ger. Na nog eenige nuttige wenken ten beate te hebben gegeven, opende de voorzitter de vergadering. Prof. B. J. Ivouwer uit Utrecht hield daarna een voordracht over ..De toe komst der particuliere verpleegster/' Spr. stond allereerst s-til bij het feit. dal de verpleegsters voor het meeren- deel na een paar jaar in een ziekenhuis te zijn werkzaam geweest, het verla ten, een feit, dat spr. bedroevend acht- omdat het ziekenhuis daardoor niets anders wordt dan een opleidings school voor verpleegsters, terwijl de opleiding der laatsten na een paar jaar werkzaamheid in een ziekenhuis volstrekt niet voltooid is. Het'is spre kers meening, dat de verpleegster, daarna in de particuliere verpleging getreden, wel is waar niet slecht wordt, doch in geen geval beter. Is de verpleegster eenmaal in de parti culiere verpleging ingetreden, dan zal zij dagelijks ondervinden met tal van kleinigheden, hoe gebrekkig haar op leiding is geweest na zulk een kort verblijf in een ziekenhuis. Voor de particuliere verpleegster achtte inlefi- der dan ook dringend noodig, dat ze ter volmaking harer opleiding nog eons voor korten tijd in een ziekenhuis terugkeert en daar werkzaam wordt gesteld. Zegt men, dat de particulie re verpleging daaronder zou lijden, dan meende Prof. Kouwer. dat de ver pleegster, dia tijdelijk naar een zie kenhuis ging, door een verpleegster uit het ziekenhuis zou worden vervan gen. Er zou dus eenvoudig plaats moeten hebben een ruiling, een ver wisseling van personeel, wat spr. mo gelijk acht. Inleider werkte dit denk beeld nader uit en eindigde met het in overweging geven van eejji voorstel waarbij het Hoofdbestuur van den Bond wordt uitgenoodigd. aan de af- deelingen op te dragen een ernstig on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid en do uitvoerbaarheid van een dergelijke regeling om daarover later aan liet hoofdbestuur rapport u'it te brengen. Na eenige discussie gaf de voorzitter de verzekering, dat het Hoofdbestuur liet voorstel zal overwe gen. Daarna werd door de secretaresse. jonK vrouwe jeitje cfe Bosch ivemper, verslag uitgebracht van den staat en de werkzaamheden van den Bond, waarin met. blijdschap wordt geconsta teerd, dat bij in ledental toenam en de afdcelingen in verschillende plaatsen tot stand kwamen. Het verslag was hoofdzakelijk gewijd aan een over zicht van de verrichtingen van het hoofdbestuur en van de afdeelingen in het afgeloopen jaar. Uit de rekening en verantwoording, die werd goedgekeurd, bleek, dat ook de finantieele toestand van den Bond gunstig is. Aan de orde kwam o.a. een voorstel van de afd. Utrecht, luidendeDe al- gemeeuo vergadering drage aan het hoofdbestuur op, pogingen in het werk te stellen om samenwerking te verkrij gen tusschen de verschillende vereeni- gingen, welke particuliere verpleeg- stehs(ers) uitzenden", en in verband daarmede een voorstel van bet hoofd bestuur om een commissie te benoemen, dao omtrent deze zaak een of ander voorstel kan doen. Daartoe werd be sloten het hoofdbestuur zal de com missie benoemen. Een voojlstel der afd. Bloemen daal „De algemeene vergadering drage op aan het hoofdbestuur de uitgave te bevorderen van een „Gids voor Zie kenverpleging voor Nederland", gaf aanleiding tot een korte discussie en werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van dezelfde afdeeliug nl. „De Ned. Bond voor Ziekenverple ging stelle een onderzoek in naar den omvang en de redenen der mutatiën van de verpleegden in de ziekenin- riebtingen, werd, na krachtig bestre den te zijn door Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, en breedvoerig verde digd door Bloemendaal, met groote meerderheid verworpen. Ambachtoonderwijs. De commissie voor de tentoonstel ling van het ambachts- en teekenon- derricht voor de werklieden in Neder land, in 1901 te 's Gravenhage gehou den. had een commissie, bestaande uit de heeren D. E. C. Knuttel, en F. H. van Malsen en mevrouw C. A. Wel- ckerde Wit, uitgenoodigd een cen traal rapport, uit te brengen; zij kon, behalve uit eigen onderzoek, haar ge gevens ontvangen van verschillende sub-commissies. Thanls iis dlit centraal rapport in druk verschenen. In menig opzicht is het oordeel der commissie en dat van verschillende sub-commissies ongun stig. Er schijnen inderdaad ernstige gebreken het ambachtsoiiderricht aan te ldeven. Vooral het teekenon derwijs buiten de eigenlijke ambachtsscholen geeft grond' tot. ernstige grieven. En merkwaardigerwijs zijn alle klagers eenparig van oordeel, dat bet gemis bij de onderwijzers aan kennis van het ambacht of van een onderdeel daarvan met het oog waarop het tee- kenonderricht wordt gegeven. de hoofdoorzaak van de gevonden tekort komingen is. De behoefte aan dege lijke opleiding van onderwijzers blijkt uit het centraal rapport en uit de af zonderlijke rapporten het sterkst ten aanzien van het teek e n ond-e rwi j s maar toch ook onmiskenbaar ten aan zien van het overige theoretisch en het practisch onderricht in het meeren- deel der vakken of ambachten. Maar ook kan daaruit worden ge constateerd', dat menige school een goeden leergang volgt, en ten aanzien van meer dan één ambacht aan aan staande werklieden dtö gelegenheid verschaft wordt zich te bekwamen. De uitvoeren die commissie meent, zonder gevaar voor tegenspraak, deze gevolgtrekking te mogen maken: „de eerste, eisch is dht gelegenheid wordt gegeven tot opleiding van on derwijzers voor ambacht- en industrie scholen (en andere inrichtingen van onderwijs ten behoeve van vak- of ambacht)" Mocht de tentoonstelling het bewijs geleverd hebben, zoo eindigt de uit voerende commissie eenerzij ds, dat het ambachtsonderrieht in de laatste jaren zich in niet onbelangrijke mate heeft uitgebreid' en ontwikkeld, an derzijds. dat. stichting van een inrich ting tot opleiding van leeraren en on derwijzers een onafwijsbare eisch des tijds is geworden, zoo zullen zeer ze ker niet vruchteloos zijn geweest, noch de belanglooze toewijding en de groo te ijver zoo van hen, die de bestaande ambachts- industrie- en gesticht en geldelijk het bestaan mogelijk gemaakt hebben, als van hen, die hun beste krachten als leeraren en onderwijzers hebben gegeven, noch die moeite, wel ke velen zich hebben getroost, om de tentoonstelling als zoodanig te doen slagen en haar vruchtdragend te ma ken voor het ambachtsonderrieht. Treurig. Omtrent de familie Scherff, te Ba tenburg, schrijft men aan hel Nieuws v. d. Dag: Niet ver van die Maas en van het 9tadje ligt de bouwhoeve „Bloemhof" in eigendom toebehoorend aan den Vorst Von Bentheim, en in pacht bij bij de weduwe Scherff en lmre 8vol wassen kinderen, 5 zoons en 3 doch ters, allen lichamelijk flink ontwik kelde menschen, arbeidzaam en die zich met hart, en ziel toelegden op den landbouw, zoodat zij tot de welgestel de pachtlie,den behooTen. In Februari 1900, door dien beken den opzienbarenden moord te Appel- tern. welke door een der leden van dit gezin in krankzinnigheid was be dreven. kwam deze familie algemeen ter sprake, vooral omdat zij had) deel genomen aan nachtelijke bijeenkom sten, welke aan den moord waren voorafgegaan. De vrouw schijnt eene ijveraarster te zijn voor haro gods dienstige denkbeelden, en verkeerde soms in „verrukking". In liet. rapport van den geneeskundige, die do zoons krankzinnig verklaard», worat ge zegd, dat d'e moeder de oorzaak is van den ongelukkigen toestand!, die, ten huize der familie Scherff heersebt Verleden week is een der zoons naar een krankzinnigengesticht overge bracht en Maandag werd er een twee de heengevoerd. Omdat deze beide zoons zonderlinge uitlatingen detjen, o.a. spraken zij van een „offer" brengen, wat veel deed denken aan de treurige geschiedenis van Appel- tern, waren de ingezetenen van Batenburg ongerust en liet de burge meester de politie versterken door eenige marechaussees om mogelijke rustverstoringen te beletten of op an dere wijze hulp te verleenen. ■Zaterdag werdi de familie Schei'fi bezocht door den Inspecteur van hei Geneeskundig Staatstoezicht, den g- neesheer-Directeur van het Krankzin nigengesticht te Medlemblik en den Officier van Justitie uit Tiel. Nachtelijke bijeenkomsten, zooals die welke cïen moord te Appeltern voorafgingen, zijn te Batenburg niet gehouden. Het huis der familie Scherff wordt door de bevolking geschuwd en men waakt er zorgvuldig voor. dat geene kinderen in de nabijheid ervan ver- keerenj Waarschijnlijk zullen nog een of meer kinderen krankzinnig worden verklaard. De „TConingin-Regentes." Men schrijft uit Den Haag: De jongste berichten over een nieuwe vreeselijke uitbarsting op Martinique, blijken te 's-Gravenhage eenige ongerust heid te wekken over het lot van Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Regentes, dat na de eerste verwoesting met levensmid delen van Curacao naar Fort de France vertrok en aldaar is aangekomen op 20 Mei jl. Volgens ingewonnen informatiën had het schip echter den volgenden dag, dus 21 Mei, de haven van Fort de France ver laten en heeft het waarschijnlijk den afgebroken kruistocht in de West-Indi sehe wateren voortgezet. Export naar Australië. De Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's Gra venhage, die voornemens is aan be reids te Melbourne, Sydney, Brisbane. Freemanlle, Adelaide en Pert geves tigde agentuursfirma's de vertegen woordiging aan te bieden van de fa brikanten. die prijsstellen op een ver levendiging hunner handelsbetrekkin gen met Australië, brengt ter algemee ne kennis, dat de navolgende artike len daar te lande geregeld ingevoerd worden Cacao, chocolade, emailwaren, je never, suiker, tabak, öigaren, sigaret ten, bier, vee zakken, rijwielen, de kens, schoenen, laarzen, cement, kaas, steenkolen, copra, messen, scharen, draperieën, aard'ewea-k. porcelein, mode-artikelen, visch, meubelen, be hangsel, glais, glaswerk, vruchten, handschoenen, granen, hooi, muziek instrumenten, ijzer, staal, byoulterièn. edelgesteente kapok, lood, leder, ma chinerieën, mout, vleesch, melk, kero sine, verfwaren, papier, aardappelen, spoor- en tramwegmateriaal, zadels, paardentuig, zaden, zijde, huiden en vellen, brandewijn, whiskey, stijfsel, schrijf- en teekenbehoeftn. talk, thee, hout, tin, wijn, wol, zout, gereedschap pen, koffie, katoenen stukgoederen, katoenen manufacturen, drogerijen, en chemicalieën, geweven goederen, linnen stukgoederen en mauufactu reai, oliën, wollen artikelen en stuk goederen, zeep, jams biscuits, gecon serveerde groenten enz. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Rescue ui h niet uanspraketiik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de /copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer do Redacteur! Verplicht mij door de opname van dit schrijven in uw geeerd blad, waar voor bij voorbaat dank. Ongevraagd is ongeweigerd' en daarom dacht mij ongevraagd in te gaan op eenige zaken der jl. gehouden vergadering der Bloe- mist-werkl.-Ver. „Door Eendracht ver- belering". Bestrijden hetgeen daar verhandeld is ligt buiten mijn bedoeling, doch ik wensch ©enige wenken te geven, waar mede het goed' is rekening te houden. De bloem ïstwerklied'en toch dringen sedert eenige jaren bescheiden op loonsverhooging aan, doch te vergeefs. Minder eerlijk zijn zij meermaien be jegend' en met een kluitje in het riet gestuurd. Dit heeft verbittering gewekt en werkstakine ila hun bedrijf schijnt sommigen of misschien velen, het eeni-' ge midde] toe d'e gevraagde loonsver hooging te verkrijgen. Over het al of niet gerechtvaardigde daarvan zal ik thans niet ingaan, doch men dient daarmede zéér voorzichtig te zijn. De heerlvaptein zcide daar jl. Vrijdag van: Op het gunstige oogenblik behoe ven ze voor staking ook niet bang te zijn. Onderkruipers zouden kunnen zijn landarbeiders, dóch daarvoor is niet te vreezen, die zijn te goed geor ganiseerd; de tuinlieden eveneens, enz. Deze uitspraak heeft mij ten zeerste verbaasd en ik geloof te mogen betwij felen of de heer K. wei voldoende op de hoogte is met de organisatie op het platteland dtor landarbeiders en tuin lieden. Het ware te wenschen dat zij flink georganiseerd waren, doch inderdaad is het daarmede treurig gesteld, fin dan. zij die flink georganiseerd mogen heeten zijn de meer noordelijke pro vinciën. In den grooten Haariom- mermeerpoltfer b.v. is de organisatie in één woord gezegd ellendig. Aals meer en Boskoop met hare tuinlieden en boomkweekers evnzoo, Nieuwer- Amstel, Uithoorn en tusschen en rond om gelegen polders ook aan de over zijde dier Amstel (provincie Utrecht) idem. Ten oosten dier Ha ar 1.-meer, Sloten, Osd'orp en IJpoldiers hoege naamd geen organisatie. Waar wij al reed's zoo'n groot terrein totaal on georganiseerd! zien, dunkt mij de be wering van den heer K. zeer twijfel achtig. vermits hij dat met feiton dui delijk kan aantoonen. Misschien echter is van de landar beiders niet veel kwaad te duchten als onderkruipers om de doodeienvoudige reden, dat in het landbouwbedrijf een drukke periode aanstaande is, zooals hooioogst, korenmaaien. dorschsn enz. Men moet dit gevaar echter niet ondier- schatten, waar wij zien dat reeds vroeg i'n het voorjaar honderden bij honder den arbeiders meest uit Overmaas, Gel derland en N.-Brabant trachten werk te vinden in die IJpolders en Haarl.- mee.rpoldbr. Op veelal zeer gevoelige wijze wordit die loonstandaard van eigen werkkrachten gedrukt door de van elders komen die arbeiders. Rede nen waarom slechts hoogst zelden al daar getbrtek aan werkkrachten heerscht, en de aanbieding daarvan bijna ten allen tijde wordt over voerd. Bij een mogelijke staking zou zulks kunnen tnfluenceeren op deze omge ving en is voorzichtigheid daarin en een grondig onderzoek van hetgeen ik schrijf m. i, zeer aan te bevelen. De meest geschikte weg tot loonsverhoo- gVng der bloemistwerklieden alhier lijkt mij toe, dat allen in dat bedrijf werk zaam in deze g-eheele bloembollen streek zich eerst flink organiseeren en door een machtige organisatie, fede ratief optredlen. voor inwilliging hun ner billijke eischen. Daardoor zal dan uit die medëdeelingen door den heer Gerritsz gedaan, het bezwaar der patroons vervallen, dat zij onmachtig zijn voor loonsverhooginv door die concurrentie ui't d'e omgeving, om re den de loonsverhooging alsdian het ge. heele terrein der bloembollencultuur zal omvatten. Tevens zal de algemeene indruk dan ook gunstiger worden, dan kan de patroon geen motief van locale concurrentie voorwenden, want dan is zij algemeen. Bedenk tevens hoe n moeite en strijd het den landarbeiders kost om in liet voorjaar van een hardie gulden of f 1.10 per dag, of 24 of 25 stuivers te komen. En om in den zomer bij een werkdag van 's morgens 4 of 5 uren tot 's avonds donker bij de smerige verpes tende stoom-dor sehmachine in plaats van een daalder 7 kwartjes los te branden. En hoe zij in hest najaar bij het koude, gure en natte weer met het bieten rooien, een heelen hijsch heb ben om een halven of heeleri stuiver meer los te maken voor het rooien van een regel bieten van 250 of 500 meter lengte, of een heele, halve of kwart cent voor hetzelfde werk per vierkante roede, dan ben ik nog maar half ge rust of zij niet zouden invallen voor stakende bloemistwerklieden. Nogmaals een heel klein druk poosje zouden misschien die landarbeiders geen dienst, willen doen, wanneer het bij de bloemistwerklieden tot werksta king kwam, maar misschien ook wel. Steunt niet op hunne organisatiën, want die zijn inderdaad' in d>eze omge ving zwak. En buiten hunne organi satie zouden wellicht toch nog ande ren gevonden worden die het werk zouden doen. Hun organisaties is nog zoo zwak, dat zij voor zich zeiven tot geen krachtsontwikkeling kunnen komen. Houdt daarmedle rekening. Zeiven eerst flink georganiseerd van alle richtingen en partijen, en daarna federatief sa mengewerkt. Dan bestaat er kans van slagen. Derhalve bloemistwerklieden, organiseert en vereenigt u!l! NL H. de R„ nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend. UEd. Dienstv. Dienaar, J. M. WESTENDORP, Bondssecretaris van de Prot. Chr. Bond1 van Land-, Veld- en Tuin- bouwarbeiders in Nederland. Haarlem, 26 Mei 1902. Wegens vertraging eerst, heden ge plaatst. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het aantal personen thans in Kremers- maten aan het werk, bedraagt 141. Het totaal bedrag aan steun ontvan gen, is 118.268. Het organisatie-comité vroeg een conferentie met het bestuur der fabrikantenvereeniging aan, doch ontving nog geen antwoord. De firma B. W. en H .ter Kuile heeft aan hare arbei ders op hun verzoek een conferentie met haar toegestaan naar aanleiding van de toelichting door de firma op het besluit der fabrikantenvereeniging gegeven. Gemengd Nieuws. Ontsnapt. Te Marseille is zekere Balderachini aangekomen, een Franschman, die uit zijn krijgsgevangenschap op St-. He lena is ontsnapt. Hij was op den avond van den 17en Februari met een landgenoot van hem in zee gesprongen en naar het Spaansche opleidings schip Nautilus toegezwommen. Balde rachini weet niet wat er van zijn met gezel is geworden. Hijzelf werd, aan boord van het Spoansclie schip goed verzorgd. De sloep van de Nautilus ging er nog op uit, om naar zijn ka meraad te zoeken, maar kon hem niet vinden. Volgens Balderachini zijn er nog ongeveer 30 andere Franschen krijgsgevangen op St. Helena. Vervolg Stadsnieuws. De gemeente - lichtfabrie ken zullen het electrisch licht leveren dat benoodigd is voor liet nieuwe cafe restaurant De Kroon. Met zijn 500 lichten voor gewoon verbruik en 500 ,voor extra gelegenheden zal deze in [richting voor de electrische centrale een goede klant westen. J'aarflo eK] e. Het Jaarboekje voor 1902 voor d« gemeente Haarlem is verschenen,, en legt, in zijn steeds toenomenden omvang, getuigenis af van de moeite, die de samensteller, de heer H. L. Janssen van Raaij. zich getroost om het te houden op de hoog te van den tijd. Daarin slaagt hij dan ook zonder twijfel. Wel is het jammer, dat het boekje dit jaar wat laat komt, nu ei van 1902 al 5 maanden om zijn. D« uitgevers zullen wel middelen weten, om dat inconvenient het volgende jaar .weg te nemen. Vereeniging Koninginnedag, Woensdagavond werd in de boven zaal der Sociëteit „Vereeniging" eene algemeene vergadering gehouden der Vereeniging „Koninginnedag", onder voorzitterschap van den heer mr. A, A. van der Mersch. In zijn openingsrede heet spr. aller welkom, voorts zegt spr., hoe allen, it 't bijzondei' de leden der Vereeniging die den naam draagt naar onze gelief, dei Koningin, droeve en zorgvolle da gen met haar hebben doorleefd, hoe allen zich thans verheugen, dat Zij nt' hersteld is van een ernstige ziekte En om nu uiting te geven aan die vreugde, stelde spr. voor het volgende telegram te verzenden „Het bestuur en de leden van dit Vereeniging „Koninginnedag" te Haan lem in algemeene vergadering veree- nigd, herdenken met dankbaarheid' Uwer Majesteüts herstel en veroorlo ven zich daairvan aan Uwe Majesteit eerbiedig uiting te geven. Met luid applaus hechtte de verga dering hieraan hare goedkeuring. Om een verzuim van de vorige ver gadering te herstellen, brengt de hea» van Dorp thans nog een woord van warme hulde aan het Hoofdbestuur, voor de uitstekende wijze, waarop hel vorige Konlnginnefeest is geregeld eD gevierd. De voorzitter, dank zeggende voor deze waardeerende woorden, brengt dfe hulde voor het hoofdbestuur voor een groot gedeelte terug op de commissiën, die de taak van het Hoofdbestuur aan merkelijk hebben vergemakkelijkt. De voorzitter deelde vervolgens me de, dat het Hoofdbestuur heeft over wogen hoe dit jaar de geboortedag van H. M. de Koningin te herdenken, nu deze dag op een Zondag valt. Wenschelijk zou het zijn dezen dap de feestelijkheden te doen plaats heb ben in de Groote Kerk. de Sociëteit Vereeniging en des avonds verschillen de muziekverenigingen uit te noodi- gen, hier en daar concerten te geven. Tevens herinnerde spr. aan het plar op 7 Juni en hoopt dat vele ver eeni -'insen des avonds bereid zullen zijn om zich in haag op te stellen.. Heden, Donderdag, ijs de vergade ring in het Brongebouw, en Spreker hoopt dat alle vereenigingen, die' iets voor dit plan gevoelen, hunne afge vaardigden naar deze vergadering zullen zenden en er velen mogen aan wezig zijn. De heer Fortgens gelooft, dat het volk aan concerten in gebouwen niet veel heeft. De heer Segaar is tegen feestviering op Zondag, en hoopt, dat de Maandag daarvoor zal worden uitgekozen, tol genoegen van vele medeburgers. De voorzitter gelooft, dat het geven van concerten geen inbreuk maakt op de Zondagsrust. Daarbij is het niet aardig een anderen datum te kiezen en omdat het nu op een Zondag valt, had het Hoofdbestuur juist gemeend, geen andere festiviteiten te moeten ge ven, dan muziek- en zanguitvoeringen, waartegen z.i. niet veel bezwaar kan bestaan. De heer Fortgens wenschte1 de con certen in d'en Hout te doen plaat» hebben, maar niet in de kerk of in een besloten zaal. Verder gelooft spr,, dat de concerten tot genoegen van de uitvoerenden en tot rust dar toehoor, dei-s warden gegeven. De heer Laane is van meening, dat dien dag in der Hout reedis genoeg muziek zal zijn De heer Segaar handhaafde zijne mee ning. De heer van Dorp zeid© dat de Chris telijke bevolking niet gaarne zou zien, dat de Zondag door de vereeniging „Koninginnedag" dó or het geven vai concerten ontheiligd werd1. De voorz. antwoordde, dat de geboortedag van II. M. toch zal herdacht worden, al doet „Koninginnedag" ook niets. Dezt vereeniging zet alleen wat meer luister aan de feestviering bij. Wellicht zou dan op Maandag een uit/voering van andersdenkenden gegeven kunnen worden. De heer van Dorp vroeg hoe' het nu met de f eestvliering voor de jeugd go steld is. De voorz. antwoordde, dat 't Hoofdbestuur gemeend had. dit jaar, door het vallen van het feest op eeD Zondag, nu eens geen kinderfeesten te organiseeren. Zij toch kunnen ook ge nieten van dë concerten en dan kan de vereeniging, wier kas toch niet al te groot is, het volgend jaar eens een grooter feest voor de kinderen organi seeren. De heer van Dorp vond1 dit uitsta kend. Vervolgens deelde de voorzitter nog nxedie, dat het Hoofdbestuur bij het op maken van de plannen rekening zal houden met dc verschillende, thans geuitto meeningen. Ten slotte werd op een desbetreffen. d'e vraag geantwoord door den secre taris. den heer J. J. Zeewoldtv dat voor elk lid der vereeniging „Koninginne dag" voor het concert op de Groote Markt op 7 Juni a.s. om 5 5s uur 2 toegangsbewijzen bij hem verkriigbaai zullen zijn in de Sociëteit Vereeniging up een nader te bepub-n dag, bij ver toon van diploma. Zij, die hun con tributie nog niet voldaan hebben, kun nen dit dan tevens doen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2