van zeacren neer Bruigom te Dein, houdende klachten tegen de justitie, doch ook tegen den fiscus. Om dit tweeslachtig karakter was oen bepaal de conclusie lastig en het adres werd tlian ook ter griffie gedeponeerd. Een zeer uitvoerig debat werd tus schen den heer Tydeman eenerzijds, don regeertngscommissaris en den heer Lohman anderzijds, gevoerd over de regeling van het „beklag", die eerste onvolledig en onvoldoende voorkwam. Een amendement, om dat beklag in beginsel vast te stellen en nader bij afzonderlijke wet te rege len, verwierf echter niet de goedkeu ring der Kamer. De heeren Schaper c.s. stelden ver volgens voor om de uitvoering eener straf te schorsen, zoolang op het be klag niet was beslist Eukele sprekers bleken er wel wat voor te voelen, dat een straf niet wordt ten uitvoer gelegd, zoolang niet in hoogste instantie daarover was be slist. Maar van de Iregeeringstafel werd aangevoerd, dat een tuchtmid del alleen dan beteekenis had wanneer 't oogenblikkelijk werd toegepast en dat het beklag niet moest worden opgevat als een middel tot herstel van leed, maar om royement van straf te verkrijgen. Men vreesde overigens, dat het aantal gevallen van beklag door het amendement onbegrensd zou worden. Een beslissing viel nog niet. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. De ziekte van H. M. de Koningin Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin heeft hare gewo. ne vertrekken, die onlangs zijn ont smet. weer in gebruik genomen. Mej. v. Overzee, leetrice' van H. M. de Koningin, is herstellende. Schloss Sebaumbnrg. bet kasteel, waar H. M. na haar her stel eenigen tijd hoopt door te bren- Ei, ligt, nabij Balduinstein, een klein tion van 'den Lahnspoorweg (Co- nz—Giössen). De afstand van het station tot het kasteel bedraagt langs dien rijweg 45 minuten. Langs een pad kan men in 25 minuten boven zijn. In 1194 wordt Schaumbuvg voor het eerst in de geschiedenis vermeld. Het behoorde toen aan de heeren Von Isen- eS. Na in den loop der eeuwen van d tot hand te zijn gekomen, werd slot door erfenis eigendom van den aartshertog Stephan van Oosten rijk en werd na diens dood (1867)^ na een langdurig proces tusschen Olden burg en Waldeck, aan den vorst van Waldeck toegewezen. Het hoog gelegen kasteel is een prachtig gebouw, zuiver in midden- eouwschen stijl opgetrokken en door aartshertog Stephan gerestaureerd. Van den toren heeft men een heer lijk uitzicht naar het omliggende berg land. Mr. Tarnassf. Omtrent wijlen mgr. Tamassi ver noemt de tijd, nog, dat een zijner eer ste zorgen, toen hij bij het Nederland- Se h© Hof wea-d geaccrediteerd, was de Ned'erlandsche taal te leer en iets Wat niet van alle diplomaten kan ge zegd worden. In den beginne nam Z. Exc. daartoe dagelijks les en kon dan ook weldra de Hollandsche boeken le zen, zoodat hij zich ter doge op de hoogte kon stellen van wat hern be lang inboezemde. Belangrijke hoofd artikelen uit de voornaamste katholie ke bladen werden vaak woordelijk in bet Italaansch overgezet, wat hij ook deed met andere stukken zoo was bij bij zijn vertrek bezig met het ontwerp vau wet op den leerplicht en de Me morie van TooSichting. Transvaal en Oranje-Yrijstaat. Dat de krijgsgevangenen dankbaar Zijn voor de goede gaven, die men hun toezendt, kan mevr. C. Suringarde VlugT te Rotterdam, dae zich te hun- pen bate veel moeite geeft, getuigen. Gedurig krijgt zij uit verschillende' kampen brieven, prentkaarten, teeke- ningen, foto's houtsnijwerk onz. Nu weer heeft zij van St. Helena een fraaie doos ontvangen met de lettors C. S. in zilver ingelegd. Daarbij twee brieven, een van den heer P. A. Cron- jé, kleinzoon van dien generaal, en een van den heer de Witt Ilamer. Do eerste schrijft o.a., dat de gene raal en zijn echtgenooie welvarende Zijn. De adjudant Labuschagne is in Januari aan een hartkwaal overleden. In zijn plaatis is de heer N. J. Compiler benoemd. Er zijn veel zieken en vele Sen."on aan koorts. De heer de Wilt amer is weer hersteld. De brief is van 3 Mei. De brief van den heer de Witt Ha tnor lis van 18 April me: een naschrift van 4 Mei. Uit zijn brief blijkt, dat de concuur nog aliijd zeer 6treng is, dat er m net Kamp te Deadwooa een oe- smettelijke keelziekte (pompoentjas) heerscht, dat er bij voortduring be hoefte is aan tabak, dat de laatste tij- dien spannedd zijn (naschrift van 4 Mei.}. Mevrouw Suringarde Vlugt zou gaarne nog wat geld hebben vóór ta bak haar kas raakt uitgeput en een inzameling, die zij dacht te houden, kan bezwaarlijk doorgaan. Pro-Boeren. Men meldt uit Almelo van 2S dezer: Hedenmiddag had alhier door de hee ren V. Wiegers en Heilbron, paarden handelaars te Lockem, een per adver tentie aangekondigde monstering van paarden, geschikt voor Transvaal, plaats. Op het marktplein, waar de monstering plaats had, was veel publiek aanwezig, en door de jeugd werd geschreeuwd en gezongen, en zelfs met steenen en mod der gegooid, en ook het overige publiek gaf onverholen zyn afkeuring te kennen, dat ook ons land door de levering van paarden Engeland helpt in het ten on der brengen van onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Toen de fabrieken uitgingen, was het marktplein zwart van volk, en vele acht ten het toen geraden, maar spoedig een goed heenkomen te zoeken, zoodai de paardenhandelaars niet in gelegenheid waren veel zaken te doen. Naar men ver zekert, heben zij slechts drie paarden aangekocht. In Tubbcrgen hadden zij meer succes. Daar moeten zij een 60tal paarden aangekocht hebben. Yereenigiug leeraren M. 0. De 37e algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrich tingen van mi'ddeLbaar onderwijs zal dit jaar gehouden worden te Middel burg, op Woensdag 27 en Donderdag 23 Augustus. Des Woensdagavonds is er eon huis houdelijke vergadering, waarin o. a. aan de orde komen de volgendie pun ten: Voorstel om een subsidie van f 50" aan het Schoolmuseum te verleenen. Voorstel van het hoofdbestuur om herherslellingsoordi voor Nedlerlandöche onderwijzers te Luntenen een bijdrage in eens van 100 te geven. Mededeeliïngen van de commissie voor de tentoonstelling van hulpmidde len bij het aardrijkskundig onderwijs. Proeve van geographische lichtbeel den. In de algemeen© vergadering op Donderdag komen de volgend punten in behandeling: 1. De positie der aardrijkskunde aan de hoogere burgerscholen in verband dienen, ui ornaat ae mannen zich er met toe leenen. De loonen wisselen van 10 tot 15 cents per uur; één opgaaf spreekt van 25 cent, maar dit is blijkbaar foutief. De meeste vrouwen stellen prijs op aanneming van het wetsontwerp, dat haar den nachtarbeid mogelijk maakt; maar alleen omdat zij er geldelijk voor deel in zien. Het Bureau merkt dan ook terecht op dat de vrouwen geen voorkeur hebben voor den onnatuurlijken nachtarbeid, maar daarvan met vreugde afstand zou den doen, mits haar maar de noodige waarborg geboden werd, dat het verlies der bijverdienste op andere wijze werd aangevuld. Een steur. Men schrijft uit IJlst aan de „Leeu warder Ct." In den loop dezer week kwamen hier telkens geruchten over een zeer groote visch, die zich in het vaarwater de Geeuw tusschen IJlst- en Sneek zou op houden. Verschillende personen ver klaarden het dier te hebben gezien. Van welke soort het was en hoe groot wel volgens sommige berichten minstens zoo lang als een gewone praam daarover wai;en de gevoelens zeer verschillend. Met allerlei wapenen werd jacht op het dier gemaakt. Het scheen evenwel voor slagen met roeiriemen, voor bukskogels en dergelijke dingen totaal ongevoelig. Donderdagmiddag echter raakte het ver dwaald in een opvaart, waar het door een paar arbeiders, geholpen door de op varenden van de IJlster stoomboot, werd afgemaakt. Het blijkt een hier in het centrum van Friesland zeer zeker ongewone gast te zijn. Zeer waarschijnlijk toch is het een gewone steur (acipenser sturio). De vier baarddraadjes onder den snuit, de ge kartelde rug en de vorming van staart en vinnen zijn nog al sprekende kentee- kenen. Het dier heeft een lengte van 2.25 M. en de grootste omtrek is 1.10 M. Zijn gewicht wordt geschat op 100 KG. Bij de H. IJ. S. M. schijnen plan nen te bestaan een rechtstreeksche verbinding tusschen Groningen en Stavoren tot stand te brongen. De reis naar Amsterdam zou dan drie kwar tier korter worden dan over Zwolle. Te Ooststellingwerf (Fr.) verwondde dezer dagen de arbeider W. V. zich aan puntdtraad, waardoor bloedver giftiging ontstond^ Gisteren zou hij naar Groningen vervoerd worden, om met"de&voorete'l?©n tot genewkundige behandeling ge- wijziging van eenige artikelen der worden, doch hij overleed on- wetten tot regeling van het middel baar en hooger onderwijs. Inleider: d'e heer H. Zondervan, te Groningen. 2. Eet schriftelijk eindexamen in ge schiedenis en aardrijkskunde Inleider: de heer J. A. d-e Bruijne, t© Zierikzee. 3. Het "teekenen op de H. B. S. 5 en op de eindexamens. Dé vergadering verzoekt het hoofd bestuur een adres aan den minister van binnenlandlsche zaken te formulee ren, opdat voortaan: A. aid. E (hand. en rechtl. teekenen) geëxamineerd worde meer in overeen stemming mét de eVschen, omschreven onder R van het programma, behoo- rendtö btj het Koninklijk besluit van 27 Juni 1901; B. ook teek en leeraren benoemd zul len worden in de commissiön voor de eind-examens der hoogere burgerscho len; C. alinea 4 van art. 23 (K. B. van 27 Juni 1901) word? herroepen en dus derweg daarheen. Examen yoor adspirant-veriflea- tear der invoerrechten en accijnzen. De minister vatii iinantiën maakt bekend In de Si. Ct a. dat óp 5 Augustus 1902 en volgen de dagen te 's Gravenhage zal worden afgenomen het tweede examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, waaraan slechts kunnen deelnemen zij, dl© in 1897, 1898 en 1899 het in art. 4 va" bet K. B. van 23 April 1887 bedof 'u exa men hebben afgelegd b. dat tevens gelegenheid ze wór den gegeven, tot het afleggen v>t bet examen voor de betrekking van adspi- rant-verifieateur, voor ten hoogste 4 plaatsen, welker vervulling dan 'waar schijnlijk in den loop van 1903 zal kunnen plaats hebben. c. dat de verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten. de positie van fad E weder zal wor-l vóor °P uiterlijk op 1 Juni 1902 bij het den als ih het K. B. van 10 Maart 1870 Departement van Finanticn moeten (art. 23 al. 1 en 2). InleidePT de heer J. de Jong Czn te Utrecht 4. „De hervorming van ons middel baar onderwijs". Op uitnoodóging van 'net hoofdbe stuur heeft dr. D. Bos, oudl-leeraar M. O.. Md van dó Tweede Kamer, zich be reid verklaard het debat in te leiden. 5. Vereenvoudiging van het onder wijs in geschiedenis. Inleider: dir. C. te Lintum, te Rotter dam. Het Zu'idier-dlepariieramt heeft op Vrijdag 29 Augustus een rijtoer en lunch aangeboden. Het haringspeetsters ontwerp. „Het Volk" meldt: De inlichtingen, door het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid verzameld, zijn in druk verschenen. Zij loopen over 18 plaatsen, meestal aan de Zuiderzee, en over omstreeks 750 vrouwen. Op vele plaatsen wordt zoowel door mannen als door vrouwen gespeet. Men geeft aan de vrouwen de voor keur, heet het soms, omdat zij handiger zijn, maa rook wel, omdat zij minder ver zijn ingekomen, vergezeld van de in bovengenoemde voorschriften bedoel de stukken. Nadere bijzonderheden bevat de SL Ct. no. 124. Acad, Examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Over 't ontstaan der elastSsche vezels", de heer E. Hoefer, geboren te Blaricum. Utrcht. Kerkel. voorber. examen de heer O. Noordmans. Groningen. Bevorderd tot arts d'e heer C. A. Krull, cand.-arts, geb. te Kiel-Windeweer. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Aan het verslag over het jaar 1901 en de eerste maanden van 1902 van de Ned'erlandsche Vereeniging van wette lijke bescherming der Arbeiders is het volgende ontleend: Aan do uitnooddging van het voor- loopig bewind der Internationale Ver- einigung für gesetzlichen Arbeiter- schutz aan d'e gedelegeerden der Ne- derlandsch© afdeeling, om de consti tueer ende yergaoenng oer vereeniging op 27 en 28 September te Bazel te ko men bijwonen, werd' door die heeren Kerdijk. Nolens, Elink Schuurman, Roll, Tak en TaLma gevolg gegeven, door den laatsten in hoedanigheid te vens van vertegenwoordiger der Neder. landsche Vereeniging. Ten einde aan het Bulletin, hetwelk voorloopi'g de eenige publicatie van het Internationale Arbeitsarrïl te Bazel zal zijn, wat Nederland betreft een zoo mogelijk belangwekkenden inhoud te geven, hoeft zich het bestuur dezer af deeling tot die besturen van een aantal arbeidersvereeuighigen gewend met hel verzoek, zich met bedoeld Arbeitsamt in betrekking te stellen. Van enkele dier vereenigïngen ont ving de vereeniging bewijzen van in stemming ,en het kwam o. a. ter ken nis van het bestuur, dat de Nederland se he Scheeps- en BootwerkersTxmd aan den directeur van het Arbeitsamt het verzoek gericht lueeft, een rapport te mogen ontvangen over den inspectie dienst in buitenlandsche havenplaat sen. Aan dit verzoek is gevolg gege-, ven; het Duitsche rapport is door den secretaris in het Hollandsch v-ertaaldl, blijkens een artikel over dl© havenin spectie Ier voorkoming van ongevallen, verschonen in het Volksdagblad en waarin de door den bedoelden Bond uitgesproken wensch wordt herhaald dat ook hief te lande een toezicht wordt ingesteld ter beveiliging van die havenarbeiders tegen bedrijfsongeval len. Hoewel d8 Vereeniging voor wette lijke bescherming der Arbeiders zich van propaganda onthoudt voor be paalde wettelijke maatregelen, meent zij toch te mogen getuigen, dat het po gen dezer arbeiders hare volle sym pathie heeft en dat zij hun wensch deeLt dat het door minister Kuyper toegezegd onderzoek leiden moge tot maatregelen in den geest van de bui- tenlandfeche. Door tusschenkomst van den secre taris der vereeniging werden" boven dien door enkele leden der afd'eeling inlichtingen van meer beknopten aard aan den directeur van het Arbeidsamt gevraagd'. Aan de uitvoering van genomen be sluiten door de constitueerende verga dering te Bazel verleende het bestuur zijn medewerking; hot noodig die eenige deskundige personen uit, ofn wat de Hollandsche toestanden betreft d'e ver schillende onderwerpen van arbeiders wetgeving te behandelen, welke aan die orde zijn gesteld voor de eerstvol gende algemeene vergadering dier As sociation Internationale, Deze uitnoodigingen wei-den aan vaard door de heeren Q. J. van Thié- nen, inspecteur van dsn arbeid;, voor den nachtarbeid van vrouwen, den heer Is. P. de Vooijs, adjunct-inspec teur van den arbeid, voor de bereiding van witten fosfor (lucifersfabrcage), en door den heer J. J. Klompe, adjunct inspecteur van den arbeid, voor de na- deelige gevolgen van het bereiden en bewerken van lood en zijn verbindin gen bij arbeiders in verschillende in dustrieën. Het aantal der leden der Nederland- sch© Vereeniging bedroeg op 1 Jan. 1902 174. Sinds dien traden nog twee leden toe. D ah eer II. W. E. Struve heeft zich dloor drukke ambtsbezighe den genoodzaakt gezien als bestuurs lid te be.d'anken. In zijn plaats werd gekozen mr. J. W. S. A. Versteeg, administrateur en chef der afdteeling „Arbeiid" aan het departement van blnnenlandsche za ken. die echter de benoeming niet heeft aangenomen. Mr. A. Kerdiijk werd herkozen. Het bestuur der fabrikantenvereeni- ging antwoordde heden aan het sta kers- en het organisatie-comité het vol gende„In antwoord op uw schrij ven van 27 dezer hebben wij de eer_u te berichten, dat wij geen heil kunnen verwachten van dé door u voorgestelde conferentie, welke alleen kan leiden tot een onvruchtbaar debat, Het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond lieeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het zegt: dat de invoering van art. 1 der Onge vallenwet 1901, de eigenlijke verzekering van de onder dié wet vallende werklie den tegen ongevallen hun in verband met do uitoefening van hun bedrijf over komen, afhankelijk is van, zoo niet al leen wacht op de behandeling en afdoe ning door de Kamer van het bij haar aanhangig wetsontwerp tot „Uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet 1901"; dat, zal art. 1 der Ongevallenwet ein delijk eens In werking kunnen treden op 1 Januari 1903 dat zou zijn circa zes jaren nadat het eerste ontwerp de Kamer bereikte de behandeling van het ontwerp tot „Uitvoering van art. 75 I der Ongevallenwet van 1901" zeer moei lijk kan worden verdaagd tot het zitting jaar 1902—1903". Onder herinnering: lo. van den hoogst ueungen en mnpoenoevenden leesiand waarin de gezinnen verkeeren wier hoofd en verzorger door een ernstig ongeval wordt getroffen, en 2o. van het zich el- ken dag herhalen van zulke ongevallen, zoodat elke dag vertraging van de in voering der Ongevallenwet nieuwe groe pen van gezinnen hulpeloos laat richt het centraal-be stuur tot de Kamer het verzoek, het daarheen te leiden, dat be doeld wetsontwerp nog In dit zitting jaar door haar worde behandeld. De Haagsclie correspondent van Het Volk schrijft Naar ik uit geloofwaardige bron ver neem, heeft de meubelfabrikant Pan der te 'sGravenhage bij zijn medefa brikanten in den lande pogingen aan gewend. tot vaststelling van den 10- urkren werkdag voor hun personeel. Deze poging is mislukt. Maandag nu voert hij voor zijn eigen pensoneel den beoogden maatregel 'in, met verhoo ging van het uurloon met 1 A 2 cent Êr zijn aan d'e fabriek eenige honder den werklieden verbonden. Rechtzaken. Brandstichting. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak van den Zierikzee- sche evangelist, door de rechtbank te Zierikzee wegens poging tot brandstich ting veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. Het vonnis der rechtbank werd wegens een gebrek in de bewijsvoering vernie tigd. Opnieuw rechtdoende, veroordeel de het gerechtshof den bekl. bij breed gemotiveerd arrest ter zake van opzet telijke brandstichting tot 5 jaren gevan genisstraf en sprak hem vrij van het meerdere ten laste gelegde. De bewering van bekl. als zou hij de dupe zijn van een complot en een ander, die sprekend op hem geleek, de wekker tjes hebben gekocht achtte het hof ten eenenmale onaannemelijk o. m. daar het niet is aan te nemen dat een ander op klaarlichten dag in het lokaal van bekl. de wekkertjes zou hebben geplaatst. Wat het zg. alibi van bekl .betreft, dit achtte het hof niet bewezen, terwijl trou wens bekl. nog den tijd zou hebben ge had om op het door hem aangegeven uur de wekkertjes te koopen. Vervolg Stadsnieuws. Het dep. Haarlem der Ned. Maatschappij ter Bevordering van Nij verheid vergadert Maandag 2 Juni a.s. des avonds te 8 uur in het Bronge bouw. Aan de orde i§ le. Benoeming van 2 afgevaardigden en 2 plaatsvervangers naar de alge- meeuê vergadering. 2e. Punten van beschrijving voor de algem., vergadering. Het is onveilig in Haarlem. In den laat sten tijd kwamen telkens kleine en groote inbraken voor, waarvan sommi ge gepleegd met een brutaliteit, die de geoefende hand verried. Nog versch ligt ons in 't geheugen de inbraak bij de fa milie Brakel aan de Raamvest, gepleegd in nauwelijks 2 uur, op zeer brutale wijs en daar komt reeds weer de tijding van een nieuwen inbraak, nog weivlak daar naast, in het huis Raamvest no. 9, thans helaas gepaard met een laaghartïgen moord. Ieder kent het eigenaardige kleine huisje, gesloten als een vesting met houtwerk en ijzerdraad voor de ramen. Daar woonde freule Joanna Justina Alexandrine van Wem en, in de wandeling bijgenaamd „juffrouw Trip trap" of wel „het vloekende roze- knopje." Heden, Vrijdagmorgen, heeft men ontdekt, dat er van achter uit in haar huisje was ingebroken en toen de politie kwam, vond zij daar de be woonster zelve half naakt, in een van de benedenkamers dood liggen, hadend in haar bloed, vermoord met een stomp voorwerp, waarschijnlijk met een ha mer, Toen de leveranciers dezen morgen aan de deur kwamen en op hun schellen geen gehoor kregen, werden zij onge rust en gaven de politie van de zaak ken nis. De inspecteur Nolthenius, die het eerst binnenkwam, vond daarop de spo ren van den inbraak en van den moord. Onmiddellijk werd de justitie gewaar schuwd, de officier en de subst.-officier, de heeren Mr. Pélerin en Mr. de Vries van Doesburgh, waren spoedig met den Commissaris van politie en den hoofd inspecteur Wolffram ter plaatse; even zoo ue neer van Maas, neelkundige. Naderhand kwam ook de Burgemeee ter. Hoe kwamen zij binnen? Waarschijnlijk Is de dader (of zijn d® daders) binnengedrongen over een ras ter. Althans van achteren zijn ze inge gaan. Daar moeten zij bij hun naspeu ringen al dadelijk teleurgesteld zijn ge worden, want freule Van Wemen, die een zonderlinge was, had steeds alles in haar huis, behalve datgene wat zij voor dagelijksch gebruik noodig had, inge pakt staan. In de onzekerheid nu waai geld of waarde-artikelen te vinden kon den wezen, zijn zij waarschijnlijk naai boven gegaan waar de bewoonster sliep en hebben de arme vrouw mishandeld en naar beneden gesleept. Althans op de trap waren sporen van bloed. Hebben zij haar daarop beneden met den dood bedreigd als zij hun geen geld gaf? Of heeft freule Van Wemen hen wellicht herkend, zoodat zij zich genood, zaakt. achtten, haar het zwijgen op te leg gen? Op deze vragen is thans geen ant woord te geven. Zonder eenigen twijfeJ moet evenwel hebzucht de aanleiding tot de daad zijn geweest. Toch stond freule Van Wemen geenszins bekend als rijk. Het publiek, dat zich altijd veel meer met haar bemoeide dan haar lief was, meende te weten, dat zij leefde van eeü toelage harer familie en niet gewoon was, geld tot eenig bedrag van betee kenis, in huis te hebben. Toch schijnt juist ditmaal het tegenovergestelde het geval te zijn geweest. Althans men ver zekert, dat de vermoorde juist gisteren een bedrag van 250 in huis gekregen had, om dat heden (Vrijdag) aan een paar leveranciers uit te betalen. Mis schien kan deze bijzondorheid, waarvan men haast zou vermoeden dat zij deD daders bekend is geweest, nog tot him ontdekking leiden. Immers overigens ontbreken nadere aan wijzigingen tot heden. Het spreekt van, zelf, dat in de buurt waar men zeer ontsteld is dooi deze twee ernstige inbraken in zoo kor ten tijd, allerlei bijzonderheden worden opgehaald en besproken. Zoo moet b>J een landbouwer, die achter het huisje van de vermoorde woont, Zondag ee.n onbekende zijn komen informeerennaai hare woning. Men vraagt zich af, oi toen wellcht reeds het plan bestond bl] haar in te breken en de inbraak bij de familie Brakel dien avond dus op een vergissing van de inbrekers kan hebben berust. Donderdagavond half elf heeft een voorbijganger een man gezien, die ach ter een boom voor het huis scheen te loeren. Des avonds te half twaalf heeft de fam. Brakel in het huisje der vermoor. de wel geschuifel gehoord, maar gelui den, die konden doen denken wat ei daar binnen voor afgrijselijks voorviel zijn buiten het huisje niet vernomen. Men meent dan ook, dat het hier weer inbrekers van professie zijn, die aan het werk zijn geweest naar wij vernemen zijn enkele bekende boeven los. De vermoorde was een merkwaardige persoonlijkheid een klein vrouwtje', moeilijk voorthin. kende, wat haar den bijnaam van „juf. frouw Triptrap" had bezorgd. In haai ouderwetsche Meeding strompelde zl langzaam langs de straten, dikwijls pruttelende in zichzelve en zag er niet het minste tegen op, om voorbijgangers, die haar naar zij meende in hare vrije passage belemmerden, een stomp of een por met haar parapluie te geven. De jeugd maakte het haar zeer lastig, omdat zij de onbarmhartige spotternijen, die zij door haar ouderwetsch voorkomen en vreemde manieren opwekte, nooii onbeantwoord kon laten. Menige ruit ir haar huisje moest het. dan ook bij de kleine plaaggeesten ontgelden en waar scbijnlijk wel gedeeltelijk, daarom, an derdeels ook om hare veiligheid, waren alle ramen van ijzergaas voorzien. Toch heeft zij daarme8 de inbrekera niet kunnen keeren en de laffe moord doet ons onwillekeurig denken aan een ander bijna vergeten misdrijf dat jaren geleden plaats had in een huisje, vlak daartegenover aan den Raamsingel no. 10 gelegen. Men weet nog, hoe destijds twee bejaarde vTouwen, die daar samen woonden, op een Vrijdagavond werden vermoord. De daders staken toen den boel in brand. om de sporen van hun misdrijf te does verdwijnen, maar de brand werd in den i aanvang reeds gestuit. meer, hij zat met opgezette veertjes, als een balletje en had het kopje onder de vleugels gestoken. Zij liep heen, blij, dat ze iets te doen had, en hing een doek over de kooi. Toen begon ze Lena's verwarde haren te kammen. Voorzichtig ontwarde zij die lokken, zacht met liefdevolle hand. De jonge vrouw keek maar recht voor zich uit. Geen spier vertrok van baar gezicht. Plotseling zei ze Wie is d'iie knappe jonge man daar waar dat boven staat van de liefde De oude dame werd vuurrood, haar gerimpelde wangen en haar spits neusje trokken vreemd Dat was mijn bruidegom, ant wóordde ze trots. Bij Düppel, in '54 is hij gevallen. Bijna waren we ge trouwd. In Juli zou do bruiloft zijn Mijn uitzet lag heelemaal klaar, ik heb altijd graag genaaid en gebreid, maar toen kon ik het nog gauwer. Het mocht niet zoo zijn.knikte ze treurig, hij zou ook de mooie nieuwe sokken niet chagen och ja, een mensch be leeft me wat Ze snoot krampachtig haar neus en slikte een paar maal. Lena keek nog steeds recht voofr zich uit. Ileb u liém erg lief gehad zoo als zoo ais ik Ze kon niet ver der. Had u hem erg lief vroeg ze met een merkwaardige spanning op 't gezicht. Langzaam wendde zij he: hoofd om en keek de ander met een scherpen, onderzoekenden blik in de oogen, als wou ze zelf de waarheid daarin lezen. Zou u hem ook net zoo l'ief gehad hebben als als ik meen, als er allerlei' zorgien en ellende geweest waren Ne»t zoo, zaide het oude vrouwtje heslist. Haar armzalig figuurtje rek te zich uit, teeder knikte ze naar het portret. Ze vertelden, dat hij een beetje lichtzinnig was, en dat hei ten slotte toch maar goed was. dat ik hem niet gekregen heb. Och, zei ze, mede lijdend glimlachend, veel menschen zijn zoo onverdraagzaam en maken elkaar het leven zoo moeielijk. Lieve God, een beetje vergeving f Als je el kaar werkelijk liefheb:, dan begrijpt men alle zwakheden en vergeeft ze el kaar. De liefdo houdt nimmer op Ze ging er heen, en schudde aan 't groen, dat de spreuk omkranste; de papieren rozen ritselden onder haar oude vingers. Geit, zei ze, en keek het portret aan. Toen tantte Jansje bij het bed terug kwam, stak Lena hare handen naar haar uit. Zachtjes schreide ze. De kleine, trippelende, verlegen vrouw hlielp de ionize slanke figuur zich kleeden. Men kon het Lena aanzien, dat het haar moeielijk viel, zich slaande te houden; maar ze stond er op, dade lijk maar met haar oom te spreken. Ik moet, zei ze met een beslist heid, die aan vertwijfeling grensde. O, die angstZij drukte beide han den tegen haar borst. Ileb je zoo'n angst. kind. Wees maar niet bang, moedigde tante Jans je haar aan en drukte zacht haar sidderenden ax-m, cüie in den hare lag. Hij is werkelijk goed. Ga hier nu maar binnen Ze deed de huiskamer deur open. Toen die twee binnenkwamen trok Bredenhofer bliksemsnel de groentjes van de sofa, en ging statig rechtop zitten. Met zijn grimmigst- gezicht he keek hij de jonge vrouw, hm dat zag er ellendig uit. Lena ging bij de tafel staan, terwijl Jans ui't de kast in den muur glazen en een flesch Hoagaarschen wijn te voorschijn haalde. Maak toch niet zoo'n lawaai, bromde haar broer. Haal me liever wat te eten Met een heimelijk aanmoedigend knikje tegen Lena, verdween het vrouwtje. Lena kwam cïe kamer met die ontelbare mipekonpen en dó onb«- kleedö leeren sofa opeens veel ongezel liger voor ze had een gevoel alsof een goede beschermengel er uit was ge gaan. Ze bleef sprakeloos en keek al maar vóór haar op het geboende ta felblad. Zoo zoo, hm, lvm deed Breden hofer eindelijktoen legde hij de vlakke hand op tafel en zei. Dat is een mooie geschiedenis Hoe voel je je nu nicht, weer wat op gekikkerd. hè? Dank u, zert ze zonder de trillen de oogleden op te slaan. Als ik maar wist wat je scheelt, om zoo te voet hierheen te komen; er was toch wel ergens oon rijtuig te vin den. Maar natuurlijk, heel anders dan andere menschen, iets vreemds, iete bijzonders Ik wou het geld voor het rijtuig uitsparen, Richard heeft nu Houdt je mond over Richard, dien nietsdoener - dien deugniet 1 Een heel ondankbare jongen I Is me dat 'n man'icr van doen Ik wil niets van hem weten Herman Bredenhofer voelde zich al tijd en overal door ondank omgeven, zijn schimpen daarop was zijn stok paardje. Lena wist dat niethaar oogleden cine'fr za op. ze keek hem strak aan. Ondankbaar? Waarom ondank baar Nou, soms niet? bromde hij en verhief zijn stem bij ieder woord lui der. Ik, zijn oom, heb veel voor hem gedaan, toen hij nog rondliep als een kleine aap, en later Nou, hij was al tijd vlugger en begaafder dan de an deren, we hebben ons toen heel wat van hem voorgesteld. Maar geld had hij ook altijd meear noodig dan de an deren. Wie heeft hem toen eiken keer weer op de been geholpen? Oom! Toen de jongen meerderjarig werd, wou hij zelf die paar groschen beheerschen, die zijn moeder hem had nagelaten. Wie zei toen doe dat nou niet? Zijn oom Vraag hem nu maar eens waar dat geld gebleven is, hoeveel hij er nog van over heeft. Wie heeft hem naar Italië laten gaan Wie heeft al zijne wenschen vervuld hem zijn le ven zoo plezierig en aangenaam mo gelijk gemaakt, zooals een vader zijn kind zou doen? Zijn oom, ik, ik, ik! En bij elk 'ik' gaf Bredenhofer zich met den breeden duim een stomp op de borst. Maar de ondankbare bengel. Niet alleen dat hij verliefd raakt en de goede padtij lünks laat liggen, neen hij vraagt niet e©ns om raadHij vergeet elke verplichting allen ec-hird vergeet, hoe dankbaar hij rnoest zijn hij komt niet eens naar zijn oom to< om te zeggen Hoor eens oom, zoo ep zoo, ik zou zoo graag een meisje wil len trouwen, weas u zoo goed en leei haag eens kennen, ik ben u zooveel dank verschuldigd, ik doe niets zon dor u Neen hoor! Niets daarvan i Hij zet een l<op op, cn als men me' zijn domheid niet wegloopt, i.s hij ge- piqueerd. Ik bedank je voor zoo'n on dank De oude had zich warm gepraat,-en zijn rood voorhoofd was nog rooder geworden; zijn keel was droog, daan om zweeg hij. Dat tante Jansje nu niet in de kamei wasWaar bleven die trippelende beentjes, dat piepstemmetje zoo lang? Het leek onmogelijk, dat Lena nog bleeker werd, cn toch werd ze het. Ze was snel opgestaan en stond nu ach ter haar stoel, de handen gesteund op de leuning. Haar bloedlooze lippen drukten zich koppig op elkaar, haai oogen keken duister en afwerend. Bredenhofer keek haar aan, als ver wachtte hii een woord van haarz* sprak niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2