NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Dinsdag 3 .Juni 1902. O. 5804 AARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENT iEN Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 1 Tg Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 |SjgK— Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02 /fjj Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^2 Telefoonnummer der Keilactie 600, Telefoonuuutmer der Administratie 122. pp i, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3P>" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 3 Juni berst o. a.: Een telegram dat de vrede ge- teekend is, President Steijn, Libe rale Unie, Het kasteel Schaum- bnrg, Werkliedenfonds, Jubileum Dr. de Tries. Politiek Overzicht. Lord Kitchener seinde onder dagtee- kening van 31 Mei: Het document, inhoudende de rooi*waarden van overgave werd hedenavond te halt' elf ondertee kend door alle lioerengedelegeer- den, lord Milner en Kitchener. Wat bij het lezen van dit telegram on middellijk opvalt is dit, dat het zoo ver bazend vaag is. Do voorwaarden van overgave werdeai geteekend, - goed en wel, maar welke voorwaarden? Dat staat er niet bij. Zou Lord Kitchener misschien geen voor waarden geseind hebben,, omdat die de geestdrift, waarmede het vredestelegram ;n Engeland ontvangen werd, aanmer kelijk zouden bekoelen? In elk geval, het is niet zeer waar schijnlijk, dat volkomen overgave met algeheele onderwerping der Boeren door de Engelschen zal zijn bedongen. Dan zou Lord Kitchener het er ze ker wel bij geseind hebben, en de toe stand was toch ook niet zoo, dat er voor de Boeren aanleiding zou zijn om hol- derde-bolder vrede te teekenen en alle voorwaarden aan te nemen, die Enge land gelieft te stellen Dikke duisternis hangt op dit oogenblik over de Zuid- Afrikaansche kwestie, en we kunnen niet anders doen dan ons angstig afvragenwat dit plotseling toegeven van de dappere Transvaalsche strijders tot oorzaak heeft, hoe het komt dat ze nu zoo eensklaps hun dure geloften vergeten schijnen te hebben. In angstige spanning moeten we wach tenwachten. Maar, dit hopen we, dat als straks de legers van den overweldiger zullen zijn weggetrokken, als kalmte, vrede, rust zhl gaan heerschen op den grond, die thans hijgt onder 't wicht van wee met vreugde over de Transvaalsche velden zal kunnen schallen: Roemt in den zegen onzer dapp'ren, Dat vrije volk zijn wij. Om eens aan te toonen, hoe vaag in Engeland zelf in het algemeen die be grippen over de voorwaarden van vre de zijn, brengen wij nog in herinne ring het telegram van den Times-cor respondent te Pretoria en de daarop gebouwde beschouwingen. Hij meen- de, dat er goede redien is, dat de Boe ren weldra zullen kennis geven de Engelsche voorwaarden aan te nemen tenzij zij plotseling omzwaaien en een onredelijke houding gaan aan nemen." Dat voorbehoud doet het. in den aanvang uitgesproken optimisme na tuurlijk geheel te niet. De Daily Ex press beweerde, dat het departement van koloniën een telegram heeft ont vangen, „hetwelk het Balfour moge lijk zal male en Maandag zijn openba re mededeeling over den stand van zaken te doen." Dat is zeer belang wekkend indcmd&adj; maar die vraag is, of Balfour ov&r vrede zal kunnen jubelen. De Daily Telegraph ver wacht, dat het antwoord eerst Maan dag te Londen zal komen. Ligt daar al een voorbereiding in, dat Balfour Maandag zijn mededeeling alvast niet kan doen. De Daily Mail zeide, dat aanleiding tot den haastig bijeenge roepen ministerraad van Donderdag was de uit Pretoria ontvangen tijding dat ook de „onverzoenlijke" Boeren zich wilden overgeven, maar dat er nog een paar kleinigheden te behan delen overbleven. Het hangt er maar van af, wat men kleinigheden ver kiest te noemen. De Boeren- en En- sche opvattingen loopen over vele za ken geweldig uiteen. Ook de Standard achtte 't niet wel mogelijk, dat het antwoord der Boe ren er voor Maandag is. Het kan zelfs wel „later" zijn. Dat verklaart „den schijn van twijfel' waarvan Bal four sprak in verband met de aankon diging zijner mededeeling. Merkwaardig is wat dit blad zei over de concessies, die aan de Boeren zouden gedaan zijn. Ondanks alle verzekeringen uit Hollandsche bron, zegt de Standard, van het tegendeel, i8 het zeker, dat er niets is toegesaan wat maar ©enigszins den toekomsti- gen vrede van Zuid-Afrika in gevaar zoudie kunnen brengen. Een wijze van uitdrukking, die Taillerand in verruk king zoude hebben gebracht; want welke gedachten kunnen al niet ach ter deze woorden verborgen zijn, welk een ruimte (laten zij voor vergoelij king van eventueel terugkrabben der Engelsche regeering voor Salisbury's lijfblad. Wij weten nu echter alvast, uit wat d« Standard er op laat vol gen, dat tot die concessies, „die den toekorastigen vredfe va,n Zuid-Afrika in gevaar kunnen brengen", niet be- hooren handhaving der verbannings proclamatie, onmiddelijlke opneming van Boerenleden in Milner's advisee- renden raad, het laten behouden van wapenen aan dé Boeren Buitenlandsch Nieuws President Steijn. Met innig leedwezen zullen de vrien den van de Boeren en hun zaak het Reu- ter-telegram uit Pretoria lezen, melden de dat de wakkere president van den Vrijstaat door een ernstige ongesteldheid gedwongen is geworden, van zijn wapen broeders afscheid te nemen en, op pa rool, naar Krugersdorp te gaan. Dat is dan de reden geweest, waarom presi dent Steijn niet deel heeft genomen aan de samensprekïng te Pretoria en ook zijn machtig en welsprekend woord niet heeft kunnen, laten hooren in den raad der Boeren te Vereeniging. Het is diep tragisch dat deze onver moeide strijder voor de zaak van de re publikeinen, die zoo dikwijls den zin kenden moed der zijnen heeft opge beurd en, met onwrikbaar vertrouwen in de uiteindelijke zegepraal van de rechtvaardige zaak, de smeulende vlam van het verzet opnieuw heeft aangebla- zijn, voortaan tot werkeloosheid ge doemd zal zijn. Hij is het geweest, welke met dien door de Engelschen meest gevreesden aller Boerenaanvoerders, de Wet, meer dan eenmaal het gevaar van ineenstorting van het Boerenverzet heeft A'oorkomen door een krachtig, schier dictatoriaal op treden. Wanneer Bismarck's profetie wordt bewaarheid en Engeland in Zuid- Afrika het graf voor zijn prestige als groote mogendheid zal vinden, dan kan het voor allen in Steijn den man zien, wion de eer van de intellectneele leiding dezer voor Zuid-Afrika's geluk onmisba re gebeurtenis toekomt. Het zal van het verdere beloop van zijn ongesteldheid afhangen, of presi dent Steijn, als er betere dagen voor het Afrikaander-ras in Zuïd-Afrilca mochten komen, nog de groote politieke rol zal kunnen vervullen die zijn vrienden hem hadden toegedacht. Wij kunnen ons ech ter niet ontveinzen dat. wat er omtrent zijn ziekte wordt gemeld, ons met be zorgdheid vervult Het telegram spreekt van verlamming: reeds vroeger hebben wij in een En?elsch bericht gelezen dat hij leed aan ataxie, bewpgingsstoornts. Beide verschijnselen zouden het gevolg kunnen zijn van een aandoening van de hersenen of het ruggemerg. em chroni sche kwaal misschien Als echter op het- zelfde oogenblik. dat president Steijn 't leven te velde, waarbii hii zoolang reeds alle ongemakken en ontberingen met de trouwe schaar van zijn burgers heeft ge deeld, vaarwel heeft gezegd, te Vereeni- ging mocht besloten ziin. dat de stritd zal voortgezet worden tot, de onafhanke lijkheid terug is gewonnen, zal hem. in zijn afzondering, het. bewustzijn troosten dat de Boeren nog flinke voormannen genoeg hebben, om de taak waaraan hij zich met. hart en ziel had gewijd, ten einde toe voort te zetten. Het 20ste jaarverslag, door den direc teur opgesteld, werd goedgekeurd, en mei belangstelling kennis genomen van het medisch verslag van de geneesheeren der inrichting, dr. J. Timmer te Haar lem en dr. M. Colenbrander te Heemste de, vooral ook om de ditmaal boven ver wachting gunstige resultaten der behan deling. De mededeelingen van den pen ningmeester, den heer J. Bierens de Haan, omtrent den financieelen toestand stemden mede tot dankbaarheid, al is het dat de jaarrekening sloot met een na- deelig saido van f 1386. Het aantal mann patiënten bedroeg bij het sluiten van het boekjaar 134, dat der vrouwelijk.», 129. totaal 263. Het aantal zware toevallen heeft bedra gen 11966, dat der lichtere 1587. dat oer duizelingen 14362 Het cijfer der zusters is 28. dal van de broeders 64. Van de eer sten zijn 6, van de laatsten 29 buiten de inrichtingen in andere gestichten en op verschillende posten werkzaam. In de suppletiekas ten behoeve van on- en min vermogenden patiënten vloeide een be drag van f 4330 12. Uit die kas genoten 39 verpleegden on dersteuning tot een gezamenlijk bedrag van f 4801, zoodat er een tekort, is van pi. m. f 500. De 2 1/2 et. vereenigingen op 109 plaatsen in ons vaderland bestaande, droegen tot dit goede doel bij f 3670 13, terwijl 24 patiënten voor rekening van 15 plaatselijke dito vereenigingen werden verpleegd liet kleorenfonds bewees on schatbare diensten. Voorts werd gewezen op de behoefte aan een nieuw gebouw te Haarlem, ter wijl het oudste te Heemstede geheele •vernieuwing eischt.. j Veel dank werd gebracht aan verschil lende personen, die op de eene of an- idere wijze de vereeniging in haar be langrijk en gezegend werk hebben ge- j steund. Een en ander wordt nader uiteengezet in liet jaarverslag, dat spoedig gedrukt j zal worden verspreid. De oud-voorzitter der Vereeniging, Prof. Muller, sloot de vergadering met dankzegging. Stadsnieuws Haarlem, 2 Juni. DeChr. Ver. voorde verpl van lijders aan vallende ziekte, hield Vrijdag 1.1. hare jaarvergadering in „Sarepta" te Haarlem. De vergadering werd geleid en met ge bed geopend door den heer Ds. A. J. Th. Jonker, te Heemstede, tot voorzitter be noemd in plaats van den heer Prof. Dr P. J. Muller, die Haarlem metterwoon heeft verlaten. De periodiek aftredende leden des be- stuurs. Mr. B. J. Rasch te Heusden en Jhr. O. Repelaer van Driel te 's-Graven- hage werden herkozen, en de heer Mr. F. II. Cromelin opnieuw als secretaris benoemd. In plaats van rnej. M de Booy, j die bedankt heeft wegens vertrek, 1 benoemd Mevr. BesierKlercq. re-rd Uit rle Omstreken. Rloemendail. Vergadering van den raad der gemeen te BloemendaaJ, op Dinsdag den 3den Juni 1S02, des namiddags ten 7 1/2 ure. De punten van behandeling zijn dezelf de als die vermeld Ln het oproepings briefje van 26 Mei J.l. Tel son. Door de genie te Haarlem zal binnen kort worden aanbesteed: Het afwerken van de onderbouwen van pantserkoepels op het fort bij Velsen. De raming be draagt f 18500. Binnenland. He Koningin. Men seint ons uit Den Haag: Het officieele bulletin van 1 Juni luidt: Het herstel van H. M. de Koningin maakt zichtbare vorderingen, zoodat H. M. reeds een groot gedeelte van den dag buiten bed doorbrengt en gisteren voor het eerst in de buitenlucht is gebracht kunnen worden. Ter bespoediging van algeheel herstel zal Hare Majesteit ge durende eenigen tijd verblijf houden op het kasteel „Schaumburg" gelegen in Rahndal. ROESSINGH. POT. Aan de uitnoodiging van het gemeente bestuur om te vlaggen bij gelegenheid der terugkeer van Koningin Emma is flink gevolg gegeven. Aan H. M. de Koningin werd namens de dames, echtgenooten van al de offi cieren van het Indische leger in werke- lijken dienst in Indië, bij gelegenheid van Haar gelukkig herstel, een hulde aangeboden in den vorm van een reus achtig bloemstuk, dat met recht op den naam van vorstelijk geschenk mocht aan spraak maken. Het ondergedeelte was vervaardigd van hloemen van Bougainvtllea Sande- riana, geschakeerd met Cathleyas en Le- alias, terwijl zich in boogvorm een groc- te tak van Odontoglossums over het ge heel heenboog. Op den achtergrond was het vaandel van het. Indische leger aan gebracht op 1/10 van de ware grootte in oranje zijde, waarop het wapen, door kunstenaarshand geschilderd. Hetgeheel maakte een zeer aangenaam effect en strekt de firma J. C. de I.ange, te Rotterdam, welke met de opdracht ver eerd werd, zeer tot eer. Uit Apeldoorn wordt nog gemeld, dat II M. de Koningin Zondag, voor het eerst genietende van de buitenlucht, naar een schaduwrijk plekje in de na bijheid van het Oude Loo, werd geleid door den Prins en de Koningin-Moeder, en na een poosje op een bank gerust te hebben, weer op dezelfde wijze in het Paleis terugkeerde. Tijdens het verblijf in het Nassausche zal personeel van het staldepartement dienst doen. Een tiental personen zijn daartoe aangewezen en zullen met 12 paarden en 6 rijtuigen, onder leiding van een stalmeester, den 9den Juni naar Lahntal vertrekken. De maatregelen, op het Loo voorbe reid. schijnen er op te duiden, dat het voornemen bestaat, na afloop van de reis, den zomer verder op het Loo door te brengen. Het kasteel Scliaumbnrg. Aan „Frankf. Ztg." wordt uit het dal van de Lahn het volgende geschre ven over het kasteel Schaumburg, waar Koningin Wilhelmina eenigen tijd tot herstel van krachten zal vertoeven: Het kasteel Schaumburg bij Balduin- stein is het glanspunt van een reis door het Lahodal en kan met goed gevolg wed ijveren met de mooiste plekjes van Duitschland. Prachtig op een bazallke- gel van 279 M. hoogte gelegen, en den omtrek ver in het ronde beheerschende, is het kasteel uit een van de oudste burchten van de Lahnstreek ontstaan. Deze burcht, de Schowenburg, wordt reeds in 915 in een oirkonde van Koen- raad I en daarna weer in 1194 genoemd, toen hij in bezit was van de heeren van Isenburg. Graaf Herman van Vimeburg, aan wien de helft door een erfenis ten deel viel, wilde den burcht tegen den wil van de Isenburgers vergrooten. De aartsbisschop van Trier legde het daar over ontstane geschil in 1232 bij. In 1266 gaf Gerlach van Isenburg zijn helft als leen aan den aartsbisschop van Keulen. In 1279 ging de burcht aan graaf Hen drik van Westerburg over, wiens nako melingen in de veertiende eeuw hier woonden. Tegen hen bouwde de oorlogs zuchtige keurvorst en aartsbisschop van Trier in 1319 den burcht Balduinstein. Na herhaaldelijk van eigenaar verwis seld te zijn werd de Schowenburg in 1G56 met de heerlijkheid voor 70.000 gul dens aan gravin Agnes, weduwe van den keizerlijken generaal Peter Meiander, rijksgraaf van Holzappel, verkocht. Haar dochter Elizabeth Charlotte trouwde met Adolf van Nassau-Dillenburg. In de eer ste helft va.n de vorige eeuw zien wij den burcht-, welks naam gaandeweg veran derde in Schaumburg, in het bezit van aartshertog Stephanns van Oostenrijk. Toen deze door zijn liberale houding tij dens 1848 aan het Weensche hof in on genade was geraakt, koos hij den burcht als verblijf en vertoefde daar bijna onaf gebroken tot 1867. Van 1S50 tot 1855 Het hij het oude, stijl- en smakelooze ge bouw veranderen in een grootsch kasteel in modernen Gotischen stijl; tegelijkertijd werden de prachtige tuinen er omheen aangelegd. Bovendien bracht de aarts hertog een verzameling 'boekon van 20 000 doelen bijeen en een verzameling delfstoffen die tot de best geordende in Duitschland gerekend werd, Deze laatste verzameling is ten slotte aan den Pruisi- schen staat gekomen. Ook verder waren, er nog vele bezienswaardigheden in het kasteel, en aartshertog Stephanus, dia zich door lief dad ighetdszin en gastvrij heid bemind maakte, toonde die met groot genoegen aan de vele bezoekers. Hij had bij uiterste wilsbeschikking de Schaumburg aan hertog Georg Ludwig II van Oldenburg vermaakt; maar de naast rechthebbende erfgenaam, de vorst van Waldeck, spande er een proces over aan. Na langdurige en kostbare proces sen wees het rijksgerechtshof te Leipzig ten slotte in 1887 h6t kasteel definitief toe aan vorst Georg Victor van Waldeck. Als men het kasteel wil bezoeken komt men door de oude. met ijzer beslagen poort uit het jaar 1677 op het langwerpi ge voorplein, vandaar op het eigenlijke slotplein, waar men het hoofdgebouw- met vier achthoekige torens voor zich ziet. Voor de poort van het middenge bouw staan twee koperen heraute figu ren van professor Keil te Berlijn; naast den hoofdtoren ziet men een standbeeld van den bovengenoemden Peter Meian der De groote achthoekige toren is tege lijkertijd het middelpunt van de Nassau sche trigonometrische landmeting. Van den hoofdtoren dien men bestijgt langs een trap van 237 treden, heeft men een Naar het Duitsch van CLARA VTEBIG. 32. Hij had niet op haar gewacht, maar zich al alleen de jas uitgetrokken; nu lag hij in hemdsmouwen op de sofa, vermoeid: ademhalend en geheel uit geput Waar blijf je toch? Je blijft zoo lang weg! Hè, dat heeft me dood>- af gemaakt! Het is verschrikkelijk, zoo afhankelijk te zijn! Dank je, dank je, ik heb haar alleen uitgetrokken, dan moet ik deze ook weer alleen dan kun nen doen. Laat maari Hij hoestte, sloot de oogen en ging languit liggen. Ik wil nu slapen. Op de teenen sloop ze naar haar plaatsje aan 't raam terug, daar ging ze weer zitten. Buiten sneeuw; die lag er al weken. Al weken ook lag Richard Bredenho- fer. Dat wil zeggen, hij lag niet to bed'; alleen de eerste dagen, in 't begin van zijn ziekte, in hooge koorts had hij het bed moeten houden. Nu stond hij ieder en morgen op ging voet voor voet door de kamer en dacht dat hij beter was. Maar het was nog niet mid dag. of hij lag weer op de sofa; die zwakheidi, die zwakheid, dié deed het hem! Wat is dat toch? vroeg Lena zichzelve af en keek met bange oogen naar de sofa in 't andere eind van de kamer. Maar ze bleef zich het ant woord schuldig. Zoo ging het nu al weken lang; sedert haar reis naar oom Herman was hij ziek. O die reis! De blikken der jonge vrouw verdiuisterden nog meer. Hoe was ze thuis gekomen, onverwacht, en hoe had hij haar ontvangen?! Het was de meest troostelooze avond van haar leven, dien ze toen samen hadd'en door- j gebracht. Richard had haar eerst heftige verwijten gedaan, maar daarna had' een machtige toorn tegen den har-, telooze hem aangegrepen. Op die knieën lag hij voor zijn vrouw en vroeg haar voor alles om vergeving; en tusschen zijn liefkozingen voor haar mengden zich die uitroepen van woede op zijn oom. Ten slotte weenden ze allebei; ze zagen geen uitkomst meer.' Twee, drie dagen verliepen, doorge bracht met zorgen en hopeloos zoeken naar redding. Toen was er een brief van tante Jansje gekomen. De jonge vrouw aan het venster hief het hoofd op -en luisterde naar haar man; hij sliep. Nu trok ze voorzich tig de ld van de naaitafel open, ze moest den brief nog eens lezen. Daar was hij. Krabhel'ige. bleeke letters van een hand, die niet dikwijls schrijft. Tante Jansje maakte geen onderscheid tusschen op- en neerha len, ook gooide ze graag water bij de inkt. Nauwelijks meer zichtbaar wa ren de letters, maai* Lena kende den brief al haast van buiten. Lieve nicht, schreef de oude tan te, hij was erg kwaad .dat je zoo plot seling was vertrokken hij wist niet, dat hij een hard woord tegen je had gezegd Ik heb hem jelui toestand verteld zoo goed als 'ik kon, jij hadt dait zeker beter kunnen doen. Daar hij werkelijk erg goed is. zooals ik je al ze/i, heeft hij mij opgedragen, je een wissel van duizend mark te sturen. Je kunt het geld aan de Bank gaan halen, daar kan je het krijgen. Be dank hem er niet voor, dan wordt hij grof, hoe hij ook altijd op die on dankbaarheid afgeeft. Stuur hem meit nieuwjaar- een felicitatiekaartje. dat zal hem plezier doen. Richard moet maar liever heelemaal niets van zich doen hoorem op hem is hij e.rg kwaad. Ik denk heel veel aan je lieve nicht, en wensch je Gods zegen toe. Doe nu je bes/f, dat jelui weer een tijdje uit- komen, zoo gauw zal hij nu niet weer iets geven maar ik laat den moed niet zinkenals hij het haadste schreeuwt, meent hij het. eigenlijk het besto. Zeg Richard duizendmaal van mij goedendagwat is hij toch altijd een doordrijver geweestHet aardig ste zag hij er u'it. als hij op de cana pé ging zitten, met mijn bril op zijn neus, en mij nadeed. Doet hij jou ook wel eens na Ik zou je graag wat versclie eieren sturen, maar ze gaan zoo gemakkelijk stuk ook wou ik je nog zeggen, dat je wat klitwortelpom- made in je haar moet doen, dan kruit het niet zoo. Je je liefhebbende tante Jansje. Tante Janisje, goede tante Jansje fluisterde Lena, en streek liefkoozend over den brief. Iïot oude menschje had het zoo goed bedoeldRichard's blijdschap was ook groot geweest. Hij snelde dadelijk naar- de bank, om het geld te halen met roode wangen kwam hij terug en zwaaide met het couvert bankbiljet ten. Hij was erg opgewondéi van blijd schap, zijn oogen straalden als in vroeger dagen zijn voorhoofd was nu geheel effen, een stuk van zijn jeugd scheen teruggekeerd. Lena wist zelf niet waaraan het lag zij had niet blij kunnen zijn. Dat was uitkomst, zeker. Maar uitkomst voor goed Neen. Ilet was Richard's laatste uitgaan geweest. Nu lag hij daar. Weer gleed een bange blik der jon ge vrouw naar de sofa. Hij haalde reutelend adem, niet korte stootjes, maar hij sliep. Zij staarde het ven ster urt. Sneeuw begon weer te vallen groo te kristallen vlokken bleven aan de ruiten zitten en beÜÜten naar buiten te zien. Steeds dichter dwarrelde de sneeuw, dichter en dichter, onophoude- vallend als koude lijkwade. In Lena's oogen was een glans van onderdrukte tranen. Maar ze weende nu niet meervroeger liepen ze zoo gemakkelijk, bij de minste aanleiding, haar oogen over. Nu was zij uiterlijk kalm, maar het verdriet sloeg haar naar binnen. Zij huiverdedoor le reten van het venster drong een koude tocht. Ze sloeg de armen over elkaar en legde ze als ter beschutting, over haar lichaam heen. Ze verzonk in een droom, wel dra zou ze moeder zijn. Maar het wa ren geen zalige, geen zoete gedachten, over hare ïippen: ',Arm kind!" Een plukjes vlashaar, kind-schuchtere oogen verscheen in het rose licht bleek, stil lag het in de wieg, een on gezond kind. Daarnaast hoestte de zieke vader, en de moeder boog zich zonder een glimlach over het lede kantje. De jonge vrouw bewoog trekkend© den mond, het kwam onwillekeurig over hare lippen Arm kind En daarbij schoot een bloedgolf plotseling naar haar gezicht. Wonderlijk, ze was zoo heelemaal niet blij. ze zag met een stomme resignatie d© toe komst tegemoet. Buiten werd er gebeld, de bel werd zachtjes overgehaald men hoorde do stem van mevrouw Langen in gedempt onderhoud niet de meid. Lena sloop op de teenen het portaal op. Ssihij slaaptKom maar in de slaapkamer, moeder Daar werd nu ook gestookt, hard no^ wel; een gelijkmatige temperatuur had Ailenstein voorgeschreven, maar die was niet makkelijk te bereiken. Vied trappen hoog, de leege zolder bo ven je. wordt de kou kouder gevoeld. De wind blaast direct in den schoor steen, wakkert het vuur aan, en drijft het als een gloeiende vonkenregen voor zich uit door den schoorsteen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1