Tweede Blad, De grijze balling. beboorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 5 Juni 1902. Ne. B806 De Yrede. De Engelische bladen zijn allen vol lof over de vredesvoorwaarden. De imperialistische bladen beweren dat 't laatste spoor der onafhankelijheüd van de Boerenrepublieken thans verdwe nen is, hoewel de voorwaarden hoogst gunstig zijn. De Daily News zegt, dat' de voor waarden een merkwaardige overwin ning zijn van de liberale beginselen, en een overeenkomst vormen tusschen de gematigden aan beide zijden. De Daily News schrijft de eer voor het resultaat der onderhandelingen aan Lord Kitchener toe. Du Standard, de Daily Telegraph en de Da'ily Mail bevatten evenals enke le. andere bladen, huldebetuigingen aan Chamberlain en Milner, aan, vrie hét Dijk zeer veel verschuldigd is. Te vens noemen zij het genie en de be kwaamheid van Kitchenerde Daily Telegraph beschrijft hem als de hoog ste en grootste figuur van allen, de krachtigste en ooi'spronkelijkste be velvoerder en strateeg sedert Moltke. De Times zegtDe tallooze ed'ele hoedanigheden, door de Boeren tij dens den strijd getoond, hebben die pen indruk gemaakt op de Engelschen. die er thans trusch op zijn hen onder hun vaandel te zien. De vredesvoorwaarden verzekeren ons het bezit van Zuid-Afrika maar vormen tevens den grondslag van een toestand, waarbij wij kunnen reke nen op onze oude tegenstanders, om ons in dat bezit te handhaven. Het al thans ons doel zijn, hen over te alen om op het rijk, dat door koning Edward bestuurd wordt, hunne heer lijke vaderlandsliefde over te dragen, die zij tot nogtoe hadden voor de kleL ne Staten, waarvan zij deel uitmaak ten en de voorwaarden, die wij hen geven, wanneer zij daartoe overgaan, zullen onze taak vergemakkelijken. Ook overige buitenlandsche bladen laten zich niet onbetuigd en geven al lerlei beschouwingen De Matin" wijst erop, dat de oor log de geheele beschaafde weireld heeft doen lijden in zijn ideaal van recht, rechtigheid en menschelijkheïd'. Een zwaar gewicht drukte op het geweten van Europa, nu het daarvan is bevrijd, gaat algemeen een zucht van verlich ting op. Het blad zegt verder Welke ook de voorwaarden zijn, waarop deze zoo vurig verlangde vre de is gekocht, voor Europa en voor de geheele wereld is er in dezen Titanen strijd geen overwinnaar, noch een overwonnene. De Boeren hebben hun eer te prachtig verdedigd en het heel al te luide doen weergalmen van hun heldendaden, dat men. zelfs al verkla ren hunne tegenstanders zich nu vol daan, zelfs al hebben zij pen stukje van hunne onafhankelijkheid moeten offeren, hen zou kunnen rangschik ken in de droeve rij van de vernederde en gevallen volkeren. De Boeren, die eerlij dis onbekend en ongekend waren, hebben zich nu een plaats en een roemrijke veroverd ,,in de geschie denis en de faam". De .Figaro" schrijft: „Nu dé wede geteekend iis, zal nie- mand de onbillijkheid begaan niet in herinnering te brengen dat de nota, door het kabinet te 's-Gravenhage in Januari tot de Britsche Regeering ge. richt, de onderhandelingen heeft moge- gemaakt en dat de interventie van Nederland, hoffelijk geweigerd door Lord Lansdowne. niettemin heeft ge leid tot de gedachitenWisseling, welke dr. Kuyper in Europa liad willen tot stand brengen." De „Echo ds Paffis" zegt: Deze- dappere mannen hebben de wereld in verbazing gebracht" door den glans van hunne heldendaden. Ze zijn niet overwonnen En zij zijn grooter na dezen d er tigm aan ds ch e n oorlog, dat de legende van Engeland's macht zoo volslagen venietigd heeft, en zij, die door Chamberlain de ban dieten genoemd werden, onderhande len op voet van gelijkheid met'Lord Milner en Lord Kitchener, en zetten hunne handteekenïngen naast die van Chamberlain. De „Gaulois" meent In ieder geval zal het volk dier Boe ren voor het nageslacht een der edel ste voorbeelden blijven van helden moed en zelfverloocheningzijn dap pere verdediging blijft een der schoon ste heldengedichten der hedendaag sche geschiedenis. Het „Berl. Tageblatt" spreekt zijne voldoening uit over den vrede en wil .slechts dit constateer en. .dat ook een klein volk. dat zich bewust is van de rechtvaardigheid van zijn zaak. nie! zonder meer kan overhoop geworpen «voraen, zelfs niet door een zoo mach tigen en rijken staat als Engeland." De „Köln. Ztg." vangt zijn artikel aldus aan „Het bloedige schouwspel is uit; de reus heeft den dwerg neer geworpen.! Het blad wijst dan op de buitenge wone belangstelling, in dezen strijd betoond, een belangstelling, die zijn oorzaak vond in den aard van de bei de tegenover elkander staande partij en, het patriarchale heldhaftige Boe renvolk, tegenover den Brit, den veel. geliaten, den heerschzuchtigen en heb- zuchtigen Engelscbman. Het blad stemt echter niet in met déze beschou wingen, het neemt de gelegenheid te baat om nogmaals uiting te geven aan zijn geringe waardeering voor de Boeren. Wi.i zullen daartoe het zwijgen doen. De Frankfurter Zeitung: Er is hier daarop moet nadiruk gelegd worden geen sprake van onvoorwaardelijke overgaaf der Boeren, gelijk de Engel schen die nog een jaar geleden eisch- ten, maar het is het besluit van wer kelijke vredesonderhandelingen, waar bij de doorslag gegeven heeft., dat bei- idle partijen den strijd moe waren, maar geen van beide zich zoo over wonnen achtte, dat hij zich aan de voorwaarden der andere partij moest onderwerpen. Land- en Tuinbouw. Stadsnieuws Leerplilcht. Commissie C van de wet op den Leerplicht heeft mor gen, D ondier dagavond, niet minder dan 31 gevallen van vermoedelijke overtreding te behandelen. Gelukkig zijn we in den tijd van de lange avonden; jammer maar, dat de uren daarmee niet langer worden! Gevonden voorwerpen: Een ijzeren staaf, een zilveren bro che1, een sigarenkoker, een zilveren remontoir-horloge met ketting, een portemnnnaie met geil, een paternos ter, een paar handschoenen. Russische boter op (le Londensche markt. Was voor eenige jaren de Australische boter eene groote concurrente van Dene marken en Nederland op de wereldmarkt en vreesde men in Friesland, dat deze koloniale boter wellicht de markt zou gaan beheerschen; dit is tot nog toe niet geschied. Al is de aanvoer dier boter aan de Londensche markt nog belang rijk, hij is niet toe-, maar afgenomen. Verleden jaar werd voor het eerst Siberische boteu' aangeroerd, en de vier maanden van 1902 hebben reeds het bewijs gegeven, hoe die aanvoer toeneemt, nl Januari, Februari,Maart en April werd uit Siberië in 1901 te Londen aangevoerd' 58.737 centenaars boter; dit jaar bedroeg de aanvoer over die maanden 105.871 centenaars. Deze aanvoer zal nog toenemen; want het is vooral de Russische Regeering, die bijzonder in dezen handel belang stelt eri hem zooveel mogelijk bevor dert. Zoo heeft de Regeering voor dé spoorlijn van Siberië naar Riga veel grooter koelwagens aangeschaft, om de verzending zoo best mogelijk temaken. Tevens laat zij te Riga een pakhuis bouwen, waarin 100.000 va ten boter (ieder vat weegt 51 kilo) kun nen geborgen worden, terwijl aldaar ook een ijskelder gebouwd wordt, ook op last. der Regeering, groot genoeg voor het opslaan van 30.000 vaten bo ter. Op die wijze hoopt de Regeering, dlat de hoedanigheild' der boter door het vervoer naar de Engelsche markt volstrekt niets zal lijden. Per stoomschip kan de boter van Riga in ongeveer 34 ctag aan de Londen sche markt gebracht worden. toe onderstand. Bij goeden uitslag werd dien. man een goede beloon ing toegezegd, maar hij verdween en bleef de proeven schuldig. (Vragen van den Dag). Aangifte werd gedaan door een juf frouw, dat hare beurs, waarin onge veer f 10, haar op de ged. oude gracht tijdens de markt is ontrold, de ledige beurs zag zij op den grond liggen. Uit een leegstaand perceel Zijlweg waarin de dienstmeisjes aan 't schoon maken en de schilders aan het werk waren, zijn ontvreemd een paar tuben verf, twee paar pantoffels. 5 kopjes, 3 bierglazen, een pannetje en een sui kervaatje. Binnenland. Kinderwreedheid. Een bijna ongeloofelijk staaltje van kinderwfeedhedd wordt van Ech'teld N. A. Ct. gemeld. Een jong getrouwd paartje had de meedein van den man in huis. Ze sliep op den zolder. Ze werd' dezer dagen ziek en om haar nu te beletten, dat zij 's nachts den islaap van man en vrouw stoorde, werd zij op haar bei vastgebonden. Gelukkig verloste de dood haar spoe dig uit haar lijden. Zij stierf, toen zoonlief met .varkens naar de markt, en haar dochter naar Tiel was. Eeu kraai en een kip. Dat kraaien, vooral wanneer ze jon gen hebben, zeer brutaal zijn, weet ieder buitenman, die in een eenigszinis boschrijke omgeving woont. Dikwijl: komt het voor, dat kuikens en jonge eendjes naar het nest worden gevoerd, om daar als versnapering voor de jonge kraaien te dienen. Zeldzaam is het echter, wat een kraai te Zevenaar heeft aangedurfd. Hij richtte namelijk zijn aanval op een volwassen kip. Deze toonde wei nig lust zich te laten meepikken, doch de kraai ging met haar stevigen sna vel zoo geducht op de kin los, dat de veeren in heit rond stoven, tot einde lijk de hen kakelend de vlucht nam. Nog gaf de kraai d'e pogingen niet ■I. een tweede kip werd beetgepakt en op dezelfde wijze behandeld. Maar nu bemoeide de haan zich met de kwestie en gaf de brutale aan randster zoo geweldig klop met zijn sporen, dat de kraai zonder buit een voed heenkomen moest zoeken. Edison heeft Woensdag in zijn labora torium te Orange verklaard, dat hij het vraagstuk van automobilisme voor verre afstanden heeft opgelost. Zoodra een proef over 5000 mijlen bevredigend isaf- geloopen, welke de volgende week wordt gehouden, zal hij dadelijk met de fabri catie van batterijen beginnen, ten ge- bruike voor automobielen, straatkarren, enz. „Ik heb het automobiel-vraagstuk opgelost", zeide Edison, ,,en een rit van Ï00 mijl, zonder van rijtuig te verwisse len, staat in onmiddellijk vooruitzicht". Het kapitaal van het Zweedsche „Nobelfonds" blijkt 28 millioen kronen te bedragen. Men zal dit jaar 709.234 kronen beste den voor de vijf prijzen, dat is 45.000 kro nen minder dan verleden jaar. De No- bel-commissie heeft het bedrag der prij zen aldus verminderd, omdat zij het noo- dig achtte een groote feestzaal te doen bouwen, waarin elk jaar de plechtige toekenning zal geschieden van de prij zen, welke de uitvinder van het dyna miet heeft bestemd ter belooning voor werken van algemeen nut. Wetenschap. Edele metalen en delfstoffen in Nederland's bodem. Het bericht van het zoeken naar goud bij Hellendoorn in Overijsel, waarover nog zulk een geheimzinnig waas ligt, en waarover men zooveel wijze .bedachtzaamheid spreekt, als ware men baing, dat de mogelijke Ne- derland'sche goudmijnen een te mach tig lokaas zouden worden voor onzen huurman over de Noordzee het ge rucht van dat goudzoeken in den Ne- idierlandlschen bodem deed meer en meer de waag rijzen, of er werkelijk Het kleinste gewervelde dier. Het kleinste gewervelde dier is een vischje, dat onlangs op de Philippijnen is ontdekt en dat „mistrichthy luzonen- sis" is gedoopt. Zijne lengte bedraagt doorgaans niet meer dan 13 m.M.; de grootste exemplaren overschrijden niet 15 m.M. De kleinste hebben een lengte van minder dan 10 m.M. Deze vischjes zijn bijna doorzichtig, ze hebben eenige zwarte stipjes op den rug en zwarte kieuwen. Zij worden aangetroffen in het water ten zuiden van Luzon en worden door de inboorlingen met graagte gege ten. Tegen kanker. Een dokter te Bologna, in Italië, be weert een serum tegen kanker te heb ben ontdekt, waarmee hij zelfs in zeer ernstige gevallen succes zegt te hebben gehad. Onwillekeurig gaan de gedachten naar Utrecht, naar den grijzen bal goud in onze gronden gevonden wordt ling, naar den pelgrim, die trok naar Die vraag is geenszins nieuw. Wij d'- landen, welke bij de Landen vai, vonden daarover eenige aanteekenin-het Recht waande. gen> i Hoe moet het den ouden Staalspre- Den 12en Juni 1598 toch werd door jsident te moede zijn, in deze dagen het Hof van Gelderland aan Francois van rouw voor zijn land. Ballochy een akte verleend) van de Hij laat. —men weet het zich niet „yrste inventie ende praesentatle van uit over iden toestand; hij houdt zich seeckere edrd'tmijne van goltz ende j verre van ondervragers en ook zijn silver, die hij seide gevonden te heb-1 gevolg gejeft geen antwoord op de ben omtrent Lochem. Evenwel ditvraag, wat in Oom Paul's omgeving octrooi had geen gevolg, en wij we-'wordt gevoeld en gedacht over de be ten niet, of men is begonnen met het kend geworden vredesvoorwaarden, graven van goud en zilver in den We kunnen dus niets andiers doen Lochemschen berg. dan gissen. Nog werd dén 14en Mei 1689 door We kunnen ons voorstellen, hoe nu de Staten van Gelderland octrooi ver- meer dan ooit dat eerbiedwaardige leend aan Allart Hackfort tot de Horst oude hoofd gebukt zal zijn over zijn om op de Veluwe te mogen doen gra- Bijbel, waarin hij steeds troost, op- ven en opzoeken zilver, lood, tin, zwa- heuring, nieuwe kracht gezocht heeft vel, kalmijn, ,en andere metalen. iin zijn vele dlagen van moeite en strijd Ook spreekt Slichtenhorst van Sil-1 Wat herinneren we ons nog goed de Vercuylen, die in die stad! Arnhem zou dagen, toen Kruger in ons land kwam den ontdekt zijn. Martinet verhaalt We hebben zijn intocht zelf medege in zijn bekende Katechismus der Na- maakt. We zijn zelf medegespoord tuur (I, pag. 203), dat hij Harderwijk langs de menschenzeeën, die uit volle en in de Graafschap Zutfen een soort borst zongen: „dat vrije volk zijn wij" zand gevonden wordt, waarin tin en En dat greep ons toen in het hart. loo«i voorkomt, en op de Veluwe Onder den diepen indruk van dezen schijnt in het laatst der 18e eeuw, o.a. machtigen en zoo tragische# op het landgoed Waterberg bij Arn- tocht schreven we toen, als onzen hem, zilver gevonden te zijn. De Zil- eind-indruk: met net Kracnug vioaavertrouwen naar zijn volk terugkeeren met de blijde boodschap, dat het ideeële nog niet is verloren gegaan in de beschaaf die staten." En nu, hoe schril, hoe droevig is liet contrast tusschen de blijde hoop, die toen de harten vervulde en de wer kelijkheid van thans. Toen was het aells in hoop volle verwachting, dat de tocht van den grooten Oude niet te vergeefs zou zijn. Dat hij recht zou vinden waar hij meende het te moeten zoeken. We weten de resultaten van zijn tocht. Do Duitsclie Keizer ontving hem zelfs niet; Czaar Nicolaas, de „Vrede" Keizer hield zich ziek en overal moest Kruger afstuiten op den egoïstisclien onwil der Groote Mogendheden. De eenige d'aad1 van beteokenis voor hem, het eenige lichtpunt was de daad van klein, maar toen groot-Ne derland, om de „Gelderland" te zijner beschikking te stellen. En sinds heeft slag op slag den stoe- ren eik getroffen. Geveld nog niet, geveld nog lang niet, maar toch geslagen, terneerge drukt met zwaren slag. Eerst de meestal ongunstige krijgs- berichten; de berichten van liet sneu velen zijner geliefden op de Trans- vaalsche slagvelden. Toen... toen de dood van haar, die lief en leed' met hem gedeeld had, was zijn geliefde echtgenoote, de bij het geheele volk zoo hoog-vereerde tante- Sanne. Niet gebogen, niet gebroken, maar gebukt was de Oude Man, en hij zocht troost in eenzaamheid en in het hem vertroostend Bijbelwoord. En nu is de lijdensbeker tot den bo dem toe geledigd. Meer is er niet. Alles, alles, wat aan smart en lij den over een menschemleven komen kan, is Kruger ten volle toegemeten. Dieper, zinkt het grijze hoofd, waar van toch, ondanks alles, de oogen zich opwaarts heffen. Eerbied en hulde koestert thans de geheele wereld voor het gewezen Staatshoofd dier Zuid-Afrikaansche Republiek. Met geschetter van fanfares en groot gerucht zal stralcs de kroning van den Koning uit het land van. over weldiging plaats hebben; en de over- wonnemein zullen aan den zege wagen woerden geketend. Het valsche geluid zal de heele we reld overstemmen. Maar in de harten van het Neder- landsche volk zal in die dagen een eerezuil worden opgericht voor den grijzen Pelgrim naar de landen waar beschaving niet is.... Diep verborgen als hij is, zullen toch de echo's van de Engelsche feest klanken tot zijn ooren (Doorklinken; hij zal het hooren, en in zijn hart zal bitterheid zijn en verdriet. Mocht dan in die dagen van uit het Nederlandsche volk als hulde aan de stamverwante strijders en als hulde vooral aan hun grooten President, een spontane betuiging van grooten- eerbied gebracht worden aan Presi dent Kruger! Het ligt niet op onzen weg hier een concreten vorm aan te geven; wij op peren slechts do idéé. «n de ouders te zullen ontvangen, ging niet in vervulling. Men vergaf de on dankbare dochter niet wat zij gedaan had, ofschoon zij eenig kind was; na drie Jaar kreeg zij een document, waar- uit bleek, dat zij geheel onterfd was. Spoedig daarop verliet Willard zijn vrouw en keerde naar Amerika terug. In een achtergelaten brief verklaarde hij tegen haar persoon niets te hebben, maar dat zijn salaris te klein was om haar en zichzelf het leven aangenaam te maken. Hij gaf haar den raad alleen naar haar ouders terug te keeren. Dit deed zij echter niet, maar zij trachtte met naaien zooveel te verdienen, als zij voor haar bestaan noodighad. Aan groo te ontberingen ten prooi werd zij ten slotte ziek en toen zij geen huur betalen kon, werd zij uit haar armoedige wo ning gedreven. Ook nu nog te trotsch om haar fami lie om hulp te vragen zwierf zij dag en nacht door de straten. Toen men haai wegens landlooperij arresteerde had zU 48 uur niets gegeten. Zij zakte da delijk na het verhoor ineen en moest in de ziekenafdeeling van het tehuis voor dakloozen opgenomen worden. De door de politie gewaarschuwde ouders kwa men zoodra mogelijk over, maar zij vonden hun dochter zoo zwaar ziek, dat zij de wedergevondene voorloopig niet naar huis konden meenemen. E6H buitenkansje. Een huiseigenaar te Parijs, Galien ge naamd, die dezer dagen overleden is, heeft van zijn vermogen, dat 10 millioen francs geschat wordt, 9 millioen ver maakt aan den staat en 1 millioen aan de armen. Aardbeving, Maandag 1.1. in den namiddag is op het eiland Korloe een sterke aardschok gevoeld, die 34 seconden aanhield. Voor zoover bekend, zijn geen onge lukken voorgekomen. Terongelukt. Te Vareggio, aan het Italiaansche strand, is een Engelsche dame, die zich bij het baden te ver in zee waagde, en zijn drie zeelieden die haar trachten to redden, om het leven gekomen. Weervoorspelling voor Juni. Jules Capré, de Fransche amateur- weerprofeet, wiens voorspellingen voor de afgeloopen Meimaand weer zoo prach tig zijn uitgekomen, voorspelt oen over het geheel genomen droge en warmo Junimaand. Tusschen 1 en 5 Juni zijn onweders waarschijnlijk: van 5 tot 15 mag men rekenen op warm, helder weer. Tegen den 15en worden, vooral in Nederland en op de Noordzee, Wester en Zuidwesterstormen verwacht, mis schien vergezeld van regen. Van 15 tot 25 zal het zeer afwisselend zijn en van 26 tol 30 mooi warm weer met hier en daar onweders. Straatroof. Een 5-jarig meisje is te Rotterdam na het verlaten dér school in de Wee nastraat don* ten meld meegelokt naar de Ridderstraat, waai de meid het. kind van hare gouden oorbelletjes beroofde. verbeek onder Aalten ontleent waar schijnlijk haar naam aan hét zilver zand van de bedding. Martinet spreekt ook van het stof goud, dat dé Rijn zou medlevoeren, zelfs nog ais hij binnen ons landge bied komt. Van het goud, dat uit den Rijn hooger op was verzameld, zou den zelfs eenige munten zijn gesla gen, met het opschrift: Ex sabulis Rheni. In 1798 vervoegde zich een Fransch man bij het toenmalig Agentschap van Binnenlandische Zaken, die be weerde, dat op de Veluwe in een streek van Z.O. naar N.W. zeer goede steen- kolenlagen werden gevonden op een diepte van 100 voet; hij wilde dit door boringen bewijzen en verzocht daar „Het is niet dan met diepe ont roering en bij herhaling tot tra nen toe bewogen, dat we zoo'n on- vergetelijkein dag modem aakten. Dit was dé heilige volksjubel, die welt uit het beste, wat er in de menschen is. De onbeidfwingbare geestdrift, die zich uiten moet, met een kracht als het hevig ge- beuk van de golven tegen het duin, wanneer de stormde zee he vig beweegt Als de regeeringen toch eens de volkeren waren, als die drang naar vrijheid en recht eens het compas was, waarnaar de staat kunde haar koers richtte. Dan zou de stoere man, de man met dat sympathieke uiterlijk, Gemengd Nieuws. De daklooze millionnairs dochter In Parijs werd onlangs een op straat zwervend meisje in hechtenis genomen dat zich bij de politie als dochter van een zeer rijke familie van ouden Fran- schen adel ligitimeeren kon. Bovendien legde zij een huwelijksacte over, volgms welke zij vóór 5 jaar de echtgenoote van een zekeren Douglas Willard, boekhou der bij een Bank, geworden was. Mevrouw Laura Willard, geboren de Vernueil, had een treurige geschiedenis te vertellen. Als mooi jong meisje maak te zij bij een bezoek aan de Sein,estad haar ouders woonden in Provence kennis met een jeugdig inwoner van Boston, die bij een der groote Amerikaan- sche banken te Parijs op een bescheiden salaris werkzaam was. Daar Laura wist daar vader, trotsch op zijn geld en adel, nooit toestemming tot een huwelijk met Douglas geven zou, traden zij in het geheim in het huwe lijk. De veronderstelling van de jonge lui, spoedig den zegen en de bruidsgift Een aardig cadeautje. De Amerikaansche trustkoning Pier pont Morgan heeft indertijd 10.000 pond sterling gegeven voor de elcctrische ver lichting van de St. Paulskcrk te Londen. Dit bedrag bleek niet voldoende en nu heeft de Amerikaan aangeboden, de kos ten te betalen voor de voltooiing van 't werk naar schatting 3 4000 pond. In de installatie zijn meer dan 25 KM. ka bel gebruikt. 40 millioen passagiers. De United Tramway Company te Lou den, één der Londensche tramwegmaat schappijen, die 25 KM. lijn exploiteert, en electriciteit als drijfkracht gebruikt, vervoert gemiddeld 40 millioen passa giers per jaar. Humoristische onderscheiding. Misschien is nog nooit een kunste naar een meer humoristische en ver rassende onderscheiding ten deel ge worden dan die, welke wijlen Willem III den beroemden cellist en tooneel- speler August Van Biene gaf, toen deze eens bij het Hollandsche hof een voorstelling gaf. Daar hij namelijk wisi, dat. de koning eene bijzondere voorliefde voor luidruchtige levendige muziek had, droeg Van Biene een aan tal concertstukken voor, d"ie een bui tengewon.e mate van kracht en volhar ding vereischten. Aan het slot. betuig de de koning den cellist zijn oprech ten dank en voegde er aan toe: „Van CYnille ton. Naar het Duitsch van CLARA VIEBIG. 34. Dat niet. dat niet, zei hij hard: mijn lied! Waarom begin je dan niet? Zij kon er niet toe besluiten. Een geestestem fluisterde: ssst! ssst! een onzichtbare hand legde zich op haar mond. Haar keel wa dichtgeschroefd, haar lippen wanen als verzegeld. - - Begin dan toch! Bredenhofer wierp zich ongeduldig heen en weer. Dasz du so krank geworden, Wer hat es denn gemacht? Was ze het werkelijk zelf, dié dat zong? Lena had nooit gedacht, dat je kon zingen als het hart overloopt van verdriet; ja nog erger dan verdriet, van doodsangst. Maar zuiver en zacht volgde de eene toon op den andere; het was uit. In een ademtocht van geest gaven de muren de laatste klacht lerug. Schuw keek Lena naar de sofa. Hij was overeind gaan zitten en had de oogen wijd opengesperd. Je was goed bij stem, zei' hij, erg heldier en zuiver; maar je was vandaag niet met je ziel erbij. Waarom niet? Je bent toch niet altijd even goed gedisponeerd, antwoordde ze ontwij kend. Hoe graag had ze bet uitge schreeuwd: Omdat jij ziek bent, erg ziek! Ik kan niet zingen! Dat dorst ze niet. Dus herhaalde zij nog eens: Ik was niet gedisponeerd! Morgen moet je het wèer voor me zingen. O, wat mooi is dat lied, dweepte hij. Ik heb werkelijk net een gevoel, of ik het nu nog veel mooier vindt dan vroeger. Nn ga ik het pas heelemaal leeren begrijpen. Composi tie en teksit zijn zoo wèndermooi. Ik zou wel eens willen weten, in welke stemming Schumann dét nu gecompo neerd heeft of die was. zooals de mijne op 't oogenblik? Hij verzonk in gepeins. Lena zat nog altijd op dé piano kruk. Haai- man, in het licht der lamp, kon ze zien, zij zelf was onzichtbaar, verborgen in het donker. De klok sloeg acht keeren; opeens hoordé ze buiten een ruwe stem. Wie was dat? De jonge vrouw kromp ineen, bui ten, die holle, grofdiepe basstem joeg een siddering over haar rug, een hui vering door al haar leden. Die vreese- lijké stem wat wou die waar kwam die vandaan wat wou die?! Ze sprong op en staarde met ontzette oogen naar de deur. Er werd geklopt. Ze strekte afwerend de handen uit: Neen, neen! Wat is er? vroeg de zieke heesch. Binnen! De deur ging open. De meid kwam binnen met een brief in de dikke, roo- de hand. Wie wie is er buiten? stamelde Lena, haar bevende lippen konden nauwelijks de woorden er uit brengen. Nou, de brievenbesteller! De on schuld keek haar verwonderd aan en slofte toen weer weg. Wat was die me vrouw schrikachtig! Zoo bleek als een lijk, dacht de goedmoedige lomperd. Van oom Herman, zei Richard verheugd. Suzanna heeft hem zeker geschreven, dat ik ziek ben. Let maar eens op, hoe aardig hij nu is! Hij maakte zelf den brief open en las hem; hij had nauwelijks d'e eerste bladzij doorgevlogen, of hij kreukelde het vel letje ineen en slingerde het, tot een prop geknepen, ver van zich af op den grond. Hij is gek die die! Hij boog zich voorover en hoestte lang en aanhoudend. Wat is er, wat heeft liij geschra-, ven? vroeg Lena en greep naar de prop. Laat liggen, schreeuwde hij hef tig. en neem het met schuier en blik op. Ik hoef mij niet de les te laten lezen, gauw, gauw, smijt het in 't vuur! God, wat een ploert en dat noemt hij liefde? Ha, liefde! Hij lachte bitter. Toen de zieke een half uur later in zijn bed lag en zijn vrouw hem zijn slaapdrank gaf hield hij haar hand vast. Lena ,zei hij zacht. Richard! Zij boog haar gezicht dichter naar hem toe. Dasz ich trag' Todeswunden, Das iét der Menschen Tiran; Nalur liesz mich gesunden, Sie lassen mich nicht ruim, fluisterde hij. Dat lied wil me maar niet uit het hoofd, ik hoor het aldoor. Hij zegt, dat hij van me houdt, en toch schrijft hij, dat ik zelf mijn leven weggesme ten heb. Hij zegt, dat die ziekte een heilzame les is. O, dat maakt me zoo nijdig, dat maakt me zoo woest! Zijn droge lippen trokken. Lena streelde hem. Wees kalm, RL chard, smeekte zij, anders slaap je den heelen nacht weer niet. Ja, ze houden (Ulema&l van ons voegde ze met een glimlach er bij. die haar jong gezicht treurig veranderde. Allemaal, herhaalde hij. Hij hield nog steeds haar hand vast. Het leven is zoo moeilijk! Het klonk als een klacht ,van een stamelend kind aan zijn moeder een arm, zwak, stame lend kind. De sneeuw is versmolten. In den Botanisclien Tuin vertoonen de kruis- bessenstruiken de eerste groene knop pen; maar alleen die welke in de zon taan, de andere steken nog hun naakte, doornige takken uit. De grasperken om den plas worden weer sappig en frisch. ze glanzen rood als bloed. Aan de groote hoornen zwellen de knoppen, bruin en dik; do musschen tjilpen. Als ondier het modderige winier- kleed de aarde zwelt en zich opbeurt, dan zwelt het ook in de menschen- borst. Zij het hoop, zij het smart, al- los moer levend in die dagen. Het was Februari. Een zeldzaam vroeg lentegevoel na lange winterver- stijving Bij de Bredenhofer's was er veel uit en ingeloopen; er mocht niet gebeld worden. „Kloppen s. v. p," stond er op de gangdeur. Al vroeg in den morgen kwam me vrouw Suzanna Allenstein, 's middags kwam ze voor den tweeden en 's avonds voor den derden keer. Ze begon te hui. len als ze niet elke maal bij haar broer werd toegelaten. Dokter Allenstein kwam ook iederen dag; hij was een goeie vent en wan neer hij de trap weer afging, waren op zijn joviaal gezicht den wenkbrauwen hoog opgetrokken. Meermalen bracht hij zijn collega rn.ee, de beroemde spo* cialiteit voor keelziekten; die was zeker van zijn zaak. die had al in Januari toen hij voor den eersten keer kwam. schouderophalend gezegd: „Lelalis!" Ze spraken in dé ziekenkamer altijd fluisterend; Lena luisterde oplettend, maar kon niets verstaan. Hoe was dat toch eigenlijk in eens zoo gekomen? Bredenhofer was na don eersten aanval weer zoo aar dig opgeknapt. Niemand dacht aan iets ernstigs en zelfs Lena verloor den onbesfemden drukkenden angst, dia haar zoo gemarteld had Hij stond op, hij liep, zonder op haar arm te steunen, snel en krachtig de kamer op on neer: in het atelier werd de kachel aangemaakt, hij was bezig aan de ontwerpen voor zijn nieuw schilderij. Er was nog niets te inaken uit de chaos van houtskool- strepen en vorfklodders, maar dat zou later wel komen; dai moést later ko 'men!

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5