Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. IPe Jaargang. Maandag 9 Juni 1902. No. 5809 AARLEH'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Wjjfr>-^3jcr Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02Bureaux: Getouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnutumor der Administratie 122. n ti it de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM, Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31b" Faubourg Montmartre. voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De beste oplossing van ons vorig Prijsraadsel was de volgende JAN GERRITSZ, 450 VINCENT LOOSJES, 400 Mr. C. M. RASCH, 1050 Mr. .1. N. J. E. THÏJSSEN, 025 Mr. P. J. TROELSTRA. 490 De Prijs TWEE GULDEN VIJFTIG, is toegekend aan: S. HEIJBLOK, Kamperstraat 5 De prijs kan tegen quitantie aan ons Bureau worden Men ziet uit deze cijfers, waarvan sommige verre van juist zijn dat de inzenders, die nog vrij talrijk waren, met zeer profetisch zijn geweest, daar de andere opgaven nog verder van de waarheid afweken. Wij zullen nu nog een proef nemen met de herstemming en stellen een prijs van/2.50 beschik baarjvoor dengene. die liet meest nabijkomt de stemmencijfers welke door Mr. TüIJSSLN en door Mr. TROELSTRA bij die gelegenheid zullen worden verkregen rlot en met Zaterdag a.s. kunnen inzendingen geschieden, aan onze Bureaux, Z. B Spaarne 6, Groote Houtstraat 55 en in onze diverse Brievenbussen. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlen 's Dagblad van 9 Juni bevat o. a.: Graanrechten in Engeland in verband met de oorlogskosten. Uit Znid-Afrika, Frausche Minister- crisis, Parlementaire Praatjes, De Prins te Haarlem. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant een gratis-bij voegsel no. 92 van ,,De Zaterdagavond", letterkun dig weekblad voor Jong en Oud, bevat tende: Haarlemmer Halletjes, Zijn Loon, Licht en Schadluw: Oud Klerkje, Feuilleton .benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen, oplossing Prijs raadsel en nieuw Prijsraadsel, Politiek Overzicht, Al is de vrede hersteld in Zuid-Afrika toch heeft sir Michael Hicks-Beach, de Engelsche minister van financiën, gemeend de begrooting voor het jaar 19021903 niet te moeten wijzigen. Zooitls hij reeds bij de indiening van de begrooting had gezegd, zal de vre de in den eersten tijd geen verminde ring in de uitgaven teweegbrengen. Want Engeland moet een leger in Zuid-Afrika onderhouden, het moet gelden afstaan voor het herstel der verwoeste woningen in de beide kolo nies, en het moet gratificaties beschik baar stellen voor de generaals, de of ficieren en de troepen, die in Afrika streden. Dit alles zal het onmogelijk maken de begrooting te verminderen; en zoo zal dan het bedrag van 176.359.000 p. sterling der uitgaven ze ker niet te hoog geraamd zijn. Daar onder wordt gerekend voor oorlog en bevrediging in Afrika 46.950.000 p. De Minister zette uiteen, dat de vrede in Zuid-Afrika hem in staat zou stellen een bedrag van 17.000.000 minder uit te geven; maar hij wilde dat bedrag bestemmen voor het her stel van het oude amortisatie-fonds en voor het verminderen van de nieu we leening. Toch sluit de begrooting met een tekort van 23.924.000 p.st, die zullen moeten worden geleend. De hoop, dat sir Michael de graan rechten zou doen vervallen, of de in komstenbelasting zou verminderen, is niet bewaarheid. Francis Gould wijdt aan die verijdelde hoop zijn car toon in de Westm. Gazette. Sir Michael, die twee bedelaars op zich ziet toekomen, de een die om brood, d'e andere die om verminde ring van belasting vraagt, zegt: ,,Daar ik jelui niet allebei kan hel pen, zal ik mijn geld in mijn zak hou den. Ruk nu maar uit, allebei!" Zoo is de toestand! De Westm. Gazette acht het een zon derlinge staathuishoudkunde van sir Michael, een deel van het vermoede lijk vrijvallend' bedrag te bestemmen J voor liet herstel van het amortisatie- fonds; want hoe men de zaak ook be schouwt, het is geleend geld met ge leend geld afdoen. Het doet denken aan den man, die om een beertje af te doen bij zijn kleermaker, een be drag leende van een vriend, die het te leen vroeg aan den kleermaker. Zoo 'werd de kleermaker betaald met znij eigen geldl... en zoo wordt een deel der Engelsche Staatsschuld afgelost met geld, dat geleend werd, zegt de West minster Gazette. Veel liever had dit blad de graanrechten afgeschaft ge zien. Opbrengst der graanrechten wordt geraamd op 2.650.000 p.®.,diedre ver hooging van inkomstenbelasting op 2.000.000 pond; te zamen dus 4 650.00 pond, die gemakkelijk hadden kunnen vervallen, nu sir Michael raamt 17 millioen pondl sterling tengevolge van den oorlog te kunnen uitzuinigen. Want het blad betreurt het, dat sir Michael de gelegenheid niet heeft aan gegrepen om den eersten stap op den weg der protectie terug te nemen, nu de oorlog uit is. Thans ia in Engeland een 'beginsel geschonden, dat eens met groote moeite is verzekerd, dat in dien tijd steeds heilzaam heeft ge werkt en waarvan de schending in de toekomst aanleiding geven zal tot era stige verwikkelingen. Het blad bejammert het, dat de oor log bij alle andere rampen, die hij over Engeland bracht, nu als legaat een der ernstigste finantieele en eco nomische misgrepen achterlaat, een protectionistische maatregel in het land van free-trade. Buitenlandsch Nieuws Uit Zuid-Afrika. Na keizer Wilhelm en keizer Frans Jo zef heeft ook koning Lewanika van de Barotse koning Eduard geluk gewenscht. Voegen wij bij dil drietal ook het op perhoofd der Maori's, die in zijn tele gram een verrassende waardeering voor de „edelmoedige vredesvoorwaarden" toont. Seddon heeft den stam der Maori's blijkbaar te bloeddorstig afgeschilderd. Behalve de la Reij en Botha wordt nu ook de Wet genoemd als een van de Boe rengeneraals, die naar Europa zullen gaan om geld voor hun volk bijeen te brengen. Donderdag is uit Zuid-Afrika te Sout hampton binnengevallen de Dilwara met 850 man vrijwilligers, w. o. 125 invalie- den en een kleine 350 herstellenden. Bij aankomst groot vreugdebetoon. Volgens een '„Central News"-telegram uit Kaapstad zijn de loyalisten uiterst tevreden met de vredesvoorwaarden, vooral ook wat de rebellen betreft De „Cape Times", waardig makker van haar naamgenoot te Londen, zegt, dat de En- gelschen nooit den vrede gezocht heb ben. Het zijn alleen de Boeren die er naar verlangd hebben! Naar Laffan, d.d. 3 dezer, uit Bloem fontein seint, werd het nieuws van de vrede in de kampen met groote blijd schap vernomen. De „commandanten" die het bericht overbrachten waren: G. Brand, C. Badenhorst, C. Nieuwhoudt, H. Pretorius, R. Britz en Jacobs, en ver der de heeren W. van Selm, C. Ebertsohn, P. Weber, P. du Tojj, G. Lotz, P. Botha, A. Bester, G. du Toit en F. Rheeders. Den 4en zouden zij naar de commando's vertrekken. Op een feestmaal van Engelschen en Afrikaanders te Bloemfontein was er al- gemeene en geestdriftvolle toejuiching voor de Engelsche vlag en Chamberlain. Afrikaanders van het soort Vilonel, den ken wij. Do Portugeesche regeering neemt reeds maatregelen om de in Portugal geïnter- neer.ie Boeren naar Zuid-Afrika terug te zenden. Zij heeft, blijkens een door den heer Emous ontvangen telegram, ook aan de onderwijzers te Caldas da Rainha gevraagd, of zij naar Transvaal terug wenschen te gaan. Als vnorloopig per soonlijk advies heeft, de heer Emous den raad gegeven om in de tegenwoordige omstandigheden de Boeren niet te ver laten. Uit de krijgsgevangenschap op Burtt's Eiland, een der Bermuda's, schrijft de heer J. Varekamp aan het „Christelijk Schoolblad": Alzoo worden enkele uren in onze gevangenschap toch nuttig besteed, doch men mist hier vele der prikkels, die in het vrije, maatschappelijke leven tot wer ken en denken nopen. Het is, alsof er een band is. die ook het denkvermogen en den wil omsloten houdt. Men staat stil en dat beteekent feitelijk achteruit gang. Wat een heerlijk, wat een dankbaar gevoel zal ons doorstroomen, wanneer men ons zal zeggen: „Ge zijt weer vrij!" Nieuwe ijver, nieuwe lust, nieuwe kracht en nieuwe moed zal dan in ons geboren worden. Alleen de gedachte aan en de hoop op een spoedige verlossing werpt reeds een helderen lichtstraal op ons duister be staan Worde, onze hoop dan niet be schaamd! De "Wlestm. Gazette heeft den be kenden Zuid-Afrikaanschen mijnko- ning J. B. Robinson, geïnterviewd over den toestond van Zuid-Afrika.Hij raadde o.m. aan een verzoenende en verstandige politiek ean d'e Britsche fregeering, waarop die Boeren zouden antwoorden met loyauteit en vredelie vend gedrag. Robinson beval als een voornaam middel om den inwendigen vrede) in Zuid-Afrika te verzekeren, het verle-enen aan de Boeren van recht van meespreken in hun eigen hinnenlandische aangelegenheden. Een meerderheid in heit wetgevend li chaam wilde hij hen niet toestaan, maar toch moest men hen bewijzen, |dat men vertrouwen in het stelde. De ..Temps" verneemt uit Londen dat het gerucht veld wint dat niet alle clau- sulen van de overeenkomst met de Boe renleiders bekend zijn gemaakt. Enkele verplichtingen welke Engeland tegen over hen op zich heeft genomen, zijn ge heim gehouden. De heer Labouchère zal Maandag den eersten lord der schatkist, minister Bal four, daarnaar vragen. Lord Kitchener seint uit Pretoria: De commissarissen van verschillende districten melden dat gisteren 1154 man de wapens hebben nedergelegd. De com missarissen spraken later de Boeren toe, die drie hartelijke cheers gaven voor den Koning. Er bestaat de beste verstand houding, nergens kwam een kink in den kabel. Toen Chrtstiaan de Wet Woensdag uit Pretoria te Vredefort aankwam, bracht hij een bezoek aan het concentratiekamp en spoorde hij de burgers aan Groot-Brit- tannië te doen zien welke goede kolonis ten de Boeren kunnen zijn. Een brief nit Kaapstad. De Nieuwe Courant bevat een brief uit Kaapstad d.d. 13 Meü, waaraan wij het volgende on tie en en Eerst iets over talen. Allen kennen hier Engelsch, maar over het alge meen spreken alleen Britten en Am-e- rikaanders het zuiver, daar ze in die taal onderwijs ohtvingen. De Duit schens, Italianen en Grieken spreken het m'in of meer slecht, de Russische Joden afschuwelijk. Voor een Fransch. man schijnt Engelsch zeer moeielijk. Hollanders schijnen alle talen nog al gemakkelijk in zich op te nemen. Zon dags kan men drie talen hooren in die kerkenHollandsch, Engelsch en Duiïsch. Jammer, dat de duizend Grieken geen kerk hebben, en de hon derd Italianen nooit een preek in hun taal krijgen. Ja, er is nog een kaffer- kerk, met Zoeloe en „klik" als kerk taal elke zin wordt er vliegensvlug en hoogst ellendig m het Hollandsch vertaald, daar vele zwartjes alleen Hollandsch kennen. Er is in de Transvaal Gazette van 7 Mei een proclamatie verschenen, dat niemand nieuws niag schrijven of kabelen naar bladen buiten Z.-Afrika over zaken, den oorlog betreffende, zonder licentie van dien perscensor in zijn dl strict. We weten niet. wat tot deze proclamatie aanleiding gaf, want de bepaling was December 1901 al ge geven. Het heeft bijna den schijn, alsof er toch nog nieuws ongecensord doorkomt. Herhaaldelijk zien we in de EuropeeschEngelsche bladen, die nog doorkomen, nieuws uil Brussel, from Boersources. Zoo heeft men hier, en we gelooven ook in Engeland, stipt geheim gehouden welke onderhande lingen er plaats hadden met de Boe renleiders. Met de laatste mail zien we „uit Brussel" alles verklapt. Daar staan al de vredesvoorwaarden, maar we gelooven er niel aan. De Boer zal meer onafhankelijkheid moe ten hebben, dan daar genoemd wordt. Meer dan ooit gelooven we hier, dat de Boeren overwinnaars ziin of worden en dat hun onafhankelijkheid terug gegeven zal worden ten volle of zoo goed als vol. De lucht is zwanger van allerlei ge ruchten. Ilc wenschte, dat alles letter lijk waar was, en de vrede werd ge sloten met behoud van onafhankelijk heid voor de Boeren. Want er wordt in da kampen veel geleden, het ge rucht gaat, dat er alles te zamen. klei ne kinderen en grijsaarcte 30 duizend in die kampen gestorven zijn. En hoewelen ond'er die jonge dochteren hebben ziekten onder de leden gekre gen, die ze levenslang houden zullen? Eerst als er vrede is, zal het kleed weggenomen worden, dat. thans zoo. veel ellende en ongerechtigheden be dekt. De pers zal handen vol werk hebben om alles te- beschrijvenover geen oorlog zal meer geschreven zijn. er erger geschreven zijn. Vrij algemeen slaat men geloof aan aan de geruchten. Een privaat-docent adverteert..Hollandsche lessen voor aanstaande ambtenaren in Transvaal. De heer Sargeant, directeur van on derwijs te Pretoria, zou gezegd heb ben ,.I advise every teacher to learn that expresrtve language Dutch". (Ik raad alle onderwijzers aan Hollandsch die teekenachtige taal, te leeren). Ook dit past in het: verband der geruchten. Malan en Cartwright zijn ook al weer in de maatschappij teruggekeerd de laatste kan nu goed Hollandsch spreken en schrijven de eerste heeft de Holland'sche en Engelsche steno grafie zoo goedl beoefend, dat hij voor de beste niet op zij behoeft te gaan. Met Rhodes is men nog altijd bezig. Er is een vereeniging gesticht, de Rhodles S. A. Memohal Fund. Deze had in 't laats; der vorige week een vergadering onder voorzitterschap van den burgemeester W. Thorae. Ver schillende lijsten met verzamelde gel den werden overhapdigd, o.a. een van d'e gezondheidisafdeeling van het stad huis van 25 pdi st. De procureur-gene raai had een brief ingezonden, waar in hij voorstelde dat het oude kerk hof aan den Somersetweg in een Rho despark zou worden herschapen. De verschillende kerkgenootschappen, ook het Nederl. Gereformeerde, hebben nl. hun toestemmi ng gegeven om de be graafplaats te ontruimen alle beende ren en lijken zullen met gepasten eer bied naar Maid land het groote kerk hof een uur buiten de stad. worden overgebracht. Dit is echter zeker, dat in dit park der toekomst geen stand beeld van Rhodes zal komen er zijn te veel aanvragen om bet. bij het Oud- hollandsche blokhuis halverwege de helling van Duivelspiek op te richten. Dan zal ook het nieuwe park wel nooit Rhodjespark genoemd worden, en zal 't wel ,,'t Kerkhof" blijven, want voor al de kleurlingen zijn met benamingen zeer conservatief de Engelschen mo. gen alle straten al honderd jaar streets gedoopt hebben, straten heet het nog Queen Victoriastreet heet nog altijd Niéuw-straat; vele Afrikaanders mo gen in dwaze navolging Mjoezemburk zeggen, de kleurling zegt Muizenberg. Fransche Minister-crisis. Het Fransche Staatsblad bevat die ontslagaanvrage van WaLdleck-Rous- seau. De brief luidt: .Mijnheer de president, dier Repu bliek, die wensch dloor d:e Kamer geuit, had het programma van het ministe rie aangegeven, d'at ik drie jaar de groote eer heb gehad' te nresideeren. Dit programma ie bedien volbracht. De lievige beroeringen, welke de publieke ord)3 bedreigden, zijn sedert tong ge- eindigdL De Republiek is in weerwil van een poging zonder weergade, over winnend! uit een laatste beproeving te voorschijn getreden. Een sterkere meerderheid, en d'ie niet minder aan eengesloten zal zijn, verzekert niet slechts het behoud., maar de ontwikke ling van haar instellingen. Indien, dank zij den voortdurenden steun van het land, der politieke geeet der beide Kamers, der trouwste medewerking mijner collega's, 't mij mogejijk is ge- geest, te beantwoorden aan 't vertrou wen dat men mij bewezen heeft heb- bijn mijn krachten mijn goeden wil niet geëvenaard). Zij laten mij niet toe dte functies te bekleed-en, welke om goed vervuld te worden, een werk zaamheid op elk oogenblik eischen, Het uur is gekomen, dat ik in uw handen, ongeschonden, mag en moet overdragen d'e kostbare taak, welke ons was toevertrouwd. Wij behouden, mlj.n collega's en ilc, 'een onuitwtech- bare herinnering aan de welwillend heid. welke gii ons steeds hebt bewe zen. Wilt aanvaarden, mijnheer die president, d'e betuiging van onze eer biedige en diepe toewijding", enz. De ministerieele verklaring zal zeer be slist luiden ten opzichte van de toepas sing van de wet op de congregaties, wel ke zal geschieden zonder provocatie, maar ook zonnor zwakheid Zij zal ver der behelzen de aankondiging van het intrekken van de wet-Falloux en zal wij zen op de noodzakelijkheid van een be lastinghervorming in zoodanige bewoor dingen dat een groot emeerderheid tn de Kamer zich daarmede zal kunnen vereenigen. De lijst van het nieuwe kabinet zal Zondag in de „Staatscourant" verschij nen Zij bevat de volgende namen: Minister-president, binnenl. zaken en eeredienst Courbes, justitie Vallié: bul- tenl. zaken Delcassé joorlog Andró. ma rine Marrejouls; onderwijs Chaumié; openbare werken Peiletan: koloniën Dou- mergue; koophandel Troniilot; landbouw Mougeat; financiën waarschijnlijk Rou- viex. Courbes zal morgen nog met Rouvier spreken en hoopt hem over te halen, als Rouvier weigert zal Courbes de porte feuille aan Delombre aanbieden. Zekere J. B., van beroep polderwerker kreeg, tervtijl hij Donderdagavond bezig was aan de spoorbaan zijne werkzaam- heden te verrichten, eene bloedspuwing met het ongelukkige gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Bedoelde persoon laat eene weduwe en vier minderjarige kinderen achter en was woonachtig te Woensdrecht. Stads n i euws Haarlem, 7 Juni 1902. Grondverkoop. B. en W. stellen voor. ten einde voortgang te kunnen maken met het leggen der kabels voor de electrische geleiding, een strook grond aan 't Spaarne te koopem, die toebehoort aan de heeren D. P. en J R. Zuithof, voorde som van 450. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week 716 baden ge nomen. I.Jmniden. De Feestcommissie uit de ingezete nen voor bet. op Zondag 8 Juni te hou den concours van Harmonie- en Fan farecorpsen, heeft haar werkzaamhe den flink aangepakt en ten uitvoer ge bracht, zoodat alles gereed is om, wanneer het weer meewerkt, de zaak te doen slagen. Een ruim terrein aan de Rijksstraatweg op 3 minuten van het Spoorwegstation is uitstekend in orde gebracht en geschikt, om ver sc hei dene honderden toeschouwers te bevatten. Om 11 uUr zal de officieele begroe ting in hotel Nommer Een plaats heb ben met aanbieding van den eerewijn. Om half 12 zullen de deelnemende vereenigingen op het feestterrein op gesteld wordte-n voor een optocht met muziek door de plaats, waarbij op het Willemsplein door Concordia van IJ muiden onder leiding van den heer 'Gonlag, de openingsmarsch uitge voerd zal worden, waarvoor js aange wezen „Victoria, pas redouble, van A Korn. Om half 1 uur begint het concours, elke vereeniging voert een verplich' stuk en een naar eigen keuze uit. Voor de verschillende afdeelingen zijn de verplichte stukken: Bella Rosa, Ouverture. Jos. Kessels I a Primavera, Ouverture, F. J Schweinshftrg. La Reine d'été, Ouverture, Ch. Pan ne. La Petite Maraine, Canivez. Fraternité, Ouverture, E. Rollé. Dadelijk na afloop uitspraak de> jury en uitreiking der bekroningen. Do Rond giedit daarna aan Heeren juryleden een officieel diner aan in 'hotel Nornmer Een. Om 8.30 uur volgt er een bal cham pëtre, afgewisseld door feestelijkheden bij electrische en giorno-verüchting op het feestterrein, met een vuurwerk tot slot. Joh. Eykingte Beverwijk d'ie door de Arnhe-msche rechtbank al hier is veroordeeld tot 14 dagen gev straf, wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar en huisvredebreuk is van dit vonnis in hooger beroep ge komen. De officier van justitie kwam mede- in appèl. Uit de Omstreken. Zand voort. Tegen Woensdag li Juni a.s., des na middags ten 7 ure is eene openbare raadsvergadering belegd. De agenda luidt: Ingekomm stukken en mededeelingen. Aanvulling Atgemeene politie-verurde- mng. Uitbreiding commissie wering van schoolverzuim. Verordening heffing staangeld voor paarden en ezels op het strand. Verkoop grond. Gebruikmaking gemeentegrond. Suppletoire begrooting, dienst 1902. Request Zandv. Terrein- en Hotel- Maatschappij i. z. concessie gasfabriek. Bouwplan van den heer J. Schipper. De heer Joh. M. Schouten Jr., te Haar lem, directeur van de Muziekkapel „Paul Kruger" alhier, heeft bedankt voor de aanbieding tot medewerking aan de Ned. Opera te Amsterdam, gedurende het aanstaande winterseizoen, zoodat hij als directeur voor genoemde kapel be houden blijft. Binnenland. Parleniontaïre Praatjes. De Kamer eindigde gisteren vroeg mei haar arbeid, doch du-ed dan ook weinig meer ai dan de overeenkomst betreffen d. den stoomvaartdienst op China en Japan. Hat debat liep over een tweetal amen dementen van de heeren Bos, Fock en Fokker, door deze drie heeren verda digd. ten doel hebbende om te doen uit k .men, dat met de onderneming niet in de eerste plaats winst te maken werd bedoeld, voorts om aan den Staat eer behoorlijke contröle te verschaffen oi het financieel beheer en om, zoo noodig to waken tegen schending van het natio naal karakter der onderneming, dooi overbrenging daarvan urjv. in een inter nationale trust. Geen van deze wijzigin gen vond genade n de oogen der hee ren Ministers van Kol. en van Wat., dit tegen te veel en tegen rechtstreeksche in menging overwegende bedenking had den, noch in die van den oud-Min. van Kol, Cremer (namens de Comm. vao Rapp. Het slot was dan ook dat er niets van kwam en dat hc.t wetsontwerp werd aangenomen met 62 tegen 13 stemmen. De goedkeuring van een overeenkomst m-t Duitschland betreffende het tot stand komen van kabelverbind ngen, lokte een protest uit tegen de wijze van behande ling van de zijde van den heer Fokker Het slotpr^tocol was nl. aan de goedkeu ring der S aten-Generaal niet onderwor pen maar onder geheimhouding over gelegd. Het was onjuist dit dit protoca geen deel uitmaakte van het tractaat er de spr. gaf pen geleerde verhandeling over tractaten-recht.. ten betoope dat he> recht der Staten-Generaal door dit wets ontwerp werd miskend. De Reg. moest het weten. Spr. zou geen amendemen» voorstellen. Dinsdag 11 uur voortzetting. G. It

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1