H. LAMP, dan is tfatmr. van VaiKeunurg, die in dertijd ook het eeuwfeest heeft mede gemaakt. Geestdritig werd deze toespraak toe gejuicht. Tegen het uur van vertrek had zich weder een dichte drom belangstellen den nabij het Brongebouw en langs die wegen naar het station opgesteld. Vanaf "het station stonden 32 vereeni- gingen met 1540 leden, waaronder 8 muziekkorpsen, met banieren, ge schaard. Te ruim 8 uur vertrok de Prins van net Brongebouw en werd uitgeleide gedaan door «Je heeren mr. G. van Tienhoven en jhr. Boreel. Op den geheelen weg naar het sta tion werd1 Z. K. H. dioor eeno eoilhou- siaste menigte geestdriftvol toegejuicht, terwijl bi;j het passeeren dier opgestelde vereenigingen, deze roeit het vaandel salueerden; een spontaan gejubel los- oarstte. en d ©muziekkorpsen het „Wil- nelmus" aanhieven. Een kranig figuur maakten al die vereenigingen, maar bovenal was dit het geval met de YVeerbaarheids-ver- eeniging .Voor Vaderland en Koning", commandant de heer J. J. Zeowoldt, welke vóór de restauratiezaal waren opgesteld en door haar flitoke houding en keurige uniform algemeen de aan dacht trok. Bij aankomst van den Prins op hot Stationsplein werd door die Vereenigimg het geweer gepresenteerd. Nadat dl© Prilns was uitgestapt, wer den nog eeitige woordten van dank dóór hem gesproken tot de hem vergezellen de heeren, waarna Z. K H„ vergezeld van zijn adjudant, naar dien trein werd begeleid dóór de heeren mr. G. van Tien hoven en jhr. Boreel van Hoge- laiiden, burgemeester. Nadat nog een korte afscheidsgroet gewisseld was, vertrok die trein, welke den Hoogen bezoeker we- lier naar Het Loo bracht. Voorzeker is aet een geestdriftvolle ontvangst en sen niet minder hartelijke afscheids groet geweest, welke Haarlem's inge zetenen Zaterdag aan den Prins ge bracht hebben. Na het vertrek van Z. K. H. begon de pret voor dia leden der verschillende vereenigingen. die zich nabij het Sta tion hadden opgesteld. Allen verzamel den zich nu in den fraaien tuin van het Brongebouw, waar nu achtereen volgens da verschil]endldte muziekkorp sen zich deden hoor cm. Tot slot werdl een prachtig vuurwerk afgestoken, diat dl© zeer talrijke perso nen binnen, en dó or eeai ndet kleiner aantal buiten het afgesloten terrein, met veel belangstelling werd gadege slagen. Vooral de siotdecoratie, be staande uit liet portret van Z. K. H. «Jen Prins der Nederlanden in een stralen krans van brillant vuur geflan keerd door Chineesche vuurboomen, slaagde uitstekend en maakte ecra. prachtig effect. Summa suromarum was het voor die Haarlemmers een echt nationale feestdag, waarop zij opnieuw blijken hebben gegeven van hun gehechtheid aan die ledien van het Koninklijk Huis, en tevens uiting aan hunne groote blijdschap over het gelukkig herstel van onze geliefde Koningin Wilhel- mina. Dinsdagavond vergadert de liberale kiesvereeniging „Haarlem" ter bespreking van de herstemming voor den gemeenteraad. De cadet-sergeanten Meijer en Leopold, gedetacheerd bij het ba taljon Infanterie, alhier in garnizoen zijn geslaagd! bij het overgangsexa men. van het 2e naar het 3e studiejaar bij de Kon. MiL Akademie. Het bataljon Infanterie alhier in garnizoen, hield heden op de Schietbaan onder Overveen den jaarlijkschen schietwedstrijd. Gisteren morgen was een zekere dc G. gaan visschen en heeft daarbij druk aan Bachus geofferd, althans eenige menschen vonden hem bedwelmd in een sloot liggen. Per wagen werd hij toen naar dte woning van zijn vrouw gereden, die niet meer met hem samenleefde. Zij wilde hem niet in huis laten, waarna de man naar het politiebureau werd vervoerd. Zondagmorgen is uit de Leidschevaart opgehaald' het lijk van een manspersoon. In den nacht van Zater- dag op Zondag is weder ingebroken in twee stoombootenvan de Maatsch. W. Bus aan het Spaarne. De dief of dieven hebben van de. eene boot 70 cents en eenige sigaren, medegenomen en van de tweede boot was nog niet bek<aid. Uit de Omstreken. IJmuiden. Bij het te IJmuiden gehouden con cours voor Harmonie- en Fanfarecorp sen zijn die prijzen behaald: In de 3e afdeeling Fanfare. 2 eerste prijzen door: Harmonie van Assendelft met 83 p. en Volharding van Ilpendam met 78 punten. 2 tweede prijzen door: Waterland^ Fanfarecorps van Buik sloot—Nieuwendam, met 50 p. en Wil- helinina van Jan Gijzenvaart met 44 punten. 2 dterde prijzen door: Excelsior van Warder met 40 pun ten en Bergens fanfare met 35 p. In de derde afd. Harmonie: Concordia van IJmuiden le prijs met 67 punten en de Harmoniekapul der Koninklijke papierfabriek te Vel- Ëe prijs met 47 punten. 2e afd. Harmonie: Bevemvijk's Harmoniekapel, die al- Jeep meedong, verkreeg met 88 p. een ten pnj?. te afd. Fanfare, le prijs niet toegekend. 3e prijs. Stedelijk muziekkorps van P urm erend met 57 p. 3o prijs. Eendracht maakt macht v. Wormer. le afd. Harmonie. le prijs Zaanl. kapel van Koog aan de Zaan, met 76 punten, terwijl Apol lo van Den Ilaag met 73 punten ook een len prijs werd toegekend. Ofschoon het weer vrij ongunstig wa9, werd1 er tot laat in den nacht op gewekt feest gevierd. Binnenland. Hofbericht, H. M. de Koningin heeft aan den vice- admiraal Zegers Veeckens opgedragen den Duitschen Keizer namens H. M. te complimenteeren bij zijn aanstaand be zoek aan do Ithijnprovincie. H. M. de Koningin-Moeder heeft Za- terdag de residentie weer verlaten om zich terug te begeven naar het Loo van waar Zij a.s. Dinsdag met H. M. de Ko ningin naar Schaumburg vertrekt. Prins Hendrik te Amsterdam. Toen Z. K. H. Zaterdag in Haar lem kwam, had hij reeds een officieel bezoek achter den rug, te Amsterdam n.l. had' de Prins der Nederlanden H. M. pantserdekschip „Prins Hendrik" officieel te water gelaten. Te 10.28 stadstijd stoomde de trein het station binnen en werd de Prins verwtelkomd door den burgemeester van Amsterdam en andere autoriteiten Te voet begaf men zich van het stati on naar den steiger van dte Havenboot jes. Aan den steiger namen de Prins en de hein vergezellende autoriteiten plaats in dte admiraalssloep, geroeid door matrozen le klo=se onder com mando van den luitenant ter zee 2e kl. jhr. J. H. O. van den Bosch. Langs de Prins Hendrikkade gleed het ranke witte sloepje, die vlaggen wapperden in den wind, en voor het „marine- paleis" naast het opleidingsschip Ad miraal van Wassenaar, het pantser schip Schorpioen en die monitor Cer berus, vlagden en waren, voor zoover mogelijk, gepavoiseerd langs masten en touwen. Op de werf, waar de plechtigheid zou plaats vinden, was een tribune gebouwd voor den Prins en de autori teiten. Het pantserschip, zooals het daar lag, op de helling, gestut door de ruwe grauwe palen, rustend op de hoogge- siapelde blokken massa's, leek een monsterachtige roode visch, die door de donkere kabelgaten als uit kleine oogen lag te loeren. Vier groote vlaggen op den mon- sterrfomp geh esetfen, klapperden in den frisschen wind om 't hardst met de vlaggetjes en wimpels op de tribu nes. Boven het geroesemoes van de wachtenden uit, klonk plotseling een schel fluitsignaal. Toen roffelden wel honderd sch öepmakers-h amers de blokken weg van onder het schip, dat daarna alleen nog rustte op «Je. slede en hing tusschen de stutbalken. Terwijl in het paviljoen de aanwe zigen aan Z. K. H. den Prins werden voorgesteld en deze allen minzaam de hand drukte, werden om het schip de laatste toebereidselen gemaakt Balk voor balk werd weggeslagen en eindelijk stond het vaartuig nog alleen op de sleden, bestaande uit twee wiggen, tusschen welke een klink, waarboven 10 m. hoog een gewicht hing van 250 kg., vastgehouden door een sterk koord, dat doorloopend tot in het Paviljoen, daar bevestigd was onder ee<n scherpen beitel, die op het gewichtige moment het koord zou doorhakken. Voor het slaan op den beitel was bestemd een sierlijke, zwart ebben houten hamier, uit de werkplaatsen der heeren As. Bonebakker en Zn. te Amsterdam. De banier is met dof vermeil zilver gemonteerd, en draagt aan de voorzijde dte letter H vanpaar- len, aan de achterzijde de attributen van de zeevaart. Ter berging dient een eikenhouten kist met oxyde zil- .-beslag, op de deksel waarvan het volledig wapen van dten Prins is aan gebracht, terwijl in de deksel de ge trouwe afbeelding van het schip ge graveerd is op een zilveren plaat, waarop tevens voorkomen de kroon en attributen van dte Marine. Op het Paviljoen, waar eenige ver- verschingen waren rondgediend, nam intusschen die minister van marine 't woord ein richtte tot Prins Hendrik een toespraak. De Prins trad vervolgens naar de voorzijde van het Paviljoen, nam de hamer ter hand en sprak met duide lijke stem de volgende woorden: „Het is mij een bijzonder voorrecht aan den wensch van H. M. d© Konin gin te voldteen, om het van stapel loe pen van het pantserschip „Hertog Hendrik," te bewerkstelligen. Ik spreek den wensch uit, dat dit schip, dat mijn naam draagt, in alle tijden en onder alle omstandigheden de eer moge hooghoudten van de Koninklijke Ne- derlandsche Marine en het is mede mijn wensch, dat het onder Gods ze gen onze geliefde driekleur ongeschon den moge behouden." Na dit gezegd te hebben, sloeg Prins Hendrik den beitel neer, dof plofte het zwar© gewicht aan den top van de helling omlaag en onmiddellijk daar op ving de „Hertog Hendrik" lang zaam glijdend!, dten tocht naar haar 'ement aan. Terwijl die slede kraakte en weg- spliüterde van de zijden van het schip dook het achterschip ter halver hoog te weg in het water, schoot vooruit in de te weerszijden vluchtende golven en eindelijk plonste ook de rookendc voorsteven onder het gejuich der aan wezigen in het water. De Marine-kapel speelde eerst, het Wien Neer lands Bloed en toen de Her tog Hendrik,opgevangen door 't rijzend vlot langzaam wegdreef van den wal en naar dte overzijde, klonken, liet vaar tuig achterna de tonen van den 42en psalm. II. M.'s „Hertog Hendrik" was door haar element ontvangen en lag spoe dig gemeerd aan een der werf kaden, Het pantserschip „Hertog Hendrik" dat twee jaar geleden op 'de Rijkswerf te Amsterdam werd op stapel gezet, is van gelijke afmeting en hetzelfde type als de „Koningin Regentes" en de „De Ruijter." Oranjebond van Orde. In de Zaterdagmiddag gehouden alge- ineene vergadering van den Oranjebond van Orde werden herkozen als leden van het hoofdbestuur de heeren P. R. Mees te Rotterdam, H. C. Muller Thuret te Am sterdam, jhr. D. G. F. de Pesters te Utrecht, en dr. W. C. A. baron van Vre- denburch te 's-Gravenhage, en gekozen als zoodanig dr. N. M, Josephus Jitta te Amsterdam. Intern. Congressen. Benoemd tot vertegenwoordigers der Regeering op het internationaal congres te Dusseldorf over goedkoope woningen mr. H. Goeman Borgesius, lid der Twee de Kamer; op de internationale confe rentie te Brussel over bestrijding van syphilis en dergelijke ziekten jhr. mr. Réthaan Macaré. adv.-gen. bij den Hoo gen Raad, ds. H. Pierson te Zeiten, dr. S. B. Selhorst arts te 's-Gravehhage; op de conferentie te Brussel voor unifica tie der samenstelling der sterkwerkende geneesmiddelen dr. B. J. Stokvis, hoog leeraar te Amsterdam, dr. L. van Ilallie, apotheker te Rotterdam, dr. M. Greshoff te Haarlem, tot leden der pharmacopee- commissie. Kroger en de gedelegeerden. President Kruger heeft in de laatste dagenvele bewijzen van sympathie uit buiten- en binnenland ontvangen. Zijn gezondheidstoestand blijft voor het oo- genblik goed. De Bóeren-gedelegeerden hier te lande hebben nog geen enkele aanwijzing, waaruit zou blijken, dat aan hunne be voegdheden een einde is gemaakt of het karakter hunner opdracht veranderd. Ook zij die als ambtenaren der Zuid-Afrikaan- sche Republiek hierheen kwamen, be schouwen zich nog in de positie van voorheen. Van berichten der leiders in Transvaal of van herstel der telegraphï- sche gemeenschap tusschen de gedele geerden en hun land vernam men nog niets; van een terugkeer naar hun va derland is nog niets bepaald en betwij feld wordt of zij wel ooit teruggaan en zich onder de vreemde heerschappij zul len stellen, tenzij tot het regelen hunner zaken in die plaatsen, waar hunne eigen dommen niet tijdens den oorlog vernield zijn. Acad. examens. Amstejrdlam. Bevorderd tot arts, mej. T. C. vara der Ploeg, geboren te Assen, en de he aren L. D. Omstein, geb. te Nijmegen; H. Boshouwers, geb. te Maastricht; H. Herbert, geb. te Haarlem en B. Nauta, geb. te Sneek. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren S. E. J. Miedema, J. Dege- naar en W. C. Merens. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen in de aard- en delf- stofkunde dte lieer H. G. Jonker en voor het candidaats-examen in de ge neeskunde mej. R. van Heel, beiden cum laude. Transvaal en Oranje-Yrijstaat. Aan de N. Ct. wordt uit Amsterdam gemeld Een. bericht in de dagbladen, dat zich nu reeds een aantal oud-ambte naren van dte N. Z. A. S. M. had' op. gegeven om weder aan de Nederl. Zuid-Afrik. Spoorwegmaatschappij te worden geplaatst, heeft ons aanleiding gegeven, een onderhoud te vragen met den directeur der maatschappij, d'en 'heer R. W. J. C._ van den Wall Bake. Dat onderhoud werd ons verleend. De eerste vraag, die wij tot. den heer Bake richtten, betrof natuurlijk het bericht. Het antwoord op die vraag luidde, dat den heer Bake niets bekend is, dan d'at de meeste oud-ambtenaren gaarne zouden wensch en, dan weder in hun vroegere betrekking in Zuid-Afrika to kunnen optreden. Op onze vraag, wat de heer Bake dacht ten opzichte van de' toekomst der spoorwegmaatschapnij, kon de heer Bake moeielijk voorspellingen doen. „Onder welke bepalingen de vrede gesloten is. daarvan weet ik nog even veel als de dagbladen. Vermoedelijk zal het nog wel een vier weken du ren. eer men daaromtrent volkomen ingelicht zal worden-. En de maatschappij zal vermoede, lijk wed ophouden te bestaan?" ..Dat kan men hoogstens vermoe den. Zekerheid daaromtrent bestaat neg niet. De maatschappij heeft zich tot dusver volkomen correct gedragen, en de Engelsche regeering heeft van haar kant tot dusver nog geen enkele on rechtmatige daad tegenover haar be. gaan. Zij heeft echter het recht ge bruik te maken van een bepaling in de conse^sie betreffende het naasten van de spoorwegen. «Jich of zij het al dan niet zal doen, daaromtrent ver- keeren wij nog volkomen in het duis ter. „Zoudt u niet meeraen, dat met het oog op dte twee talen Hollandsche ambtenaren, door de Engelscheregee- ring weder aan de spoorwegen ge plaatst zullen worden „Ik vermoed, dat de Engelsche re. geering 'om begrijpelijke reden vooral den eersten tijd het vermeerderen van het N etter! andsche element aan de spoorwgen niet in de hand zal werken. Bovendien c-xploiteert Engeland se dert anderhalf jaar de spoorwegen zelf met Afrikaander ambtenaren en militairen en zal het dus wel !in ge val van naasting wel van eerstgenoem- den en van Engelse hen blijven ge bruik maken. „De ambtenaren, die uitgeweken zijn hebben dus weinig kans weder in Zuid-Afrika geplaatst te worden „Als spoorwegambtenaren onder een Engelsche directie zeker niet, maar er zullen bij handel en industrie werk. krachten noodig zijn. en dan hebben zij. die bekend! zijn met Zuidafrikaan- sche toestanden, iets boven anderen voor. Ons personeel had bovendien een goede reputatie. Het blijft altijd een waag om op goed geluk uit te gaan. en zij die •an. zullen zich volledig moeten ont houden van anti-EngeJsche uitingen. Maar wat de afwikkeling van za ken van de spoorwegmaatschappij be treft, verwacht u van de Engelsche re. geering een loyale behandeling?" „Zooals ik u zeid-e, wij hebben tot, dusver uit geen enkele daad der En gelsche regeering kunnen afleiden, dat zij andiers dan correct zal hande len." Hiermeede was het onderhoud afge. Iconen. Arbitrage. Naar men verneemt is tusschen. dte regeeringen van de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika en. van Mexico een overeenkomst gesloten, waarbij de beslissing over een sedert lang han gend geschil betreffende een kerkelijk stichüngjsfonds wordt opgedragen aan het Hof van Arbitrage te 's-Gravenha- ge. Deze overeenkomst moet nog door de wetgevende macht van beide lan den worden goedgekeurd. Waar schijnlijk zal dus, ais dte goedkeuring niet'te lang uitblijft, dit het eerste ge schil zijn, dat door het Hof van Arbi trage zal worden berecht. Lichtingen 1895 '96 en '97. Door het Centraal Comité der lichtin gen. '95, '96 en '97 werd Zondag te Utrecht onder voorzitterschap van den hew Mein- hardt uit Amsterdam, een congres ge houden. Na het uitbrengen van het verslag van den centraal-secretaris, kwam in behan deling een voorstel van de afdeeling Amsterdam: luidende: „Na de Koninklij ke bekrachtiging der wet Lohman-Heems- kerk c. s. de verdere agitatie voor '97 over te laten aan deze lichting" en even eens een voorstel van de afdeeling Rot terdam van gelijke strekking. De heer Ter Laan, Lid der Tweede Ka mer, was door het comité te Veendam afgevaardigd en diende het volgend voorstel in: „Er wordt een bond van verlofgangers opgericht met het doel om de oproeping der lichtingen in de drie laatste dienstjaren te voorkomen". De heer Ter Laan was van oordeel, dat nu de Kamer de lichting '97 uit het wetsont werp van de heeren Lohman c.s. uitge sloten heeft, alleen te agiteeren om te voorkomen dat de lichting '97 niet zou opgeroepen worden, geen vrucht zou dragen en het mitsdien ook om de man nen der lichting '97 te heJpen, beter zou zijn een Bond te stichten met het doel den duur der herhalingsoefeningen naar voren te verschuiven. Dit voorstel werd aangenomen met 19 stemmen voor, 1 blanco en 1 tegen, ter wijl 't voorstel-Amsterdam-Rotterdam ver worpen werd met 11 stemmen tegen 9 voor en 1 blanco. Er waren nog verschillende voorstel len ingediend, die bijna alle handelden over de lichting 1897 en die door de vo rengenoemde stemmingen gedeeltelijk vervielen. Betreffende het voorstel van Haarlem om eene vrouwendeputatie naar de Ko ningin af te vaardigen in het belang der lichting, werd besloten hiermede reke ning te. houden als 't bekend is, wanneer de lichting 1897 opgeroepen zal worden. De heer Ter Laan zal hiernaar inlichtin gen inwinnen. De volgende moties werden ten slotte met algemeene stemmen aangenomen: „De vergadering enz. vertegenwoordigen de 62 comité's. protesteert ten krachtigste tegen de uitsluiting van de lichting 1897 uit het wetsontwerp der heeren Lohman c. s., daar deze lichting onder dezelfde voorwaarden als de beide voorgaande den dienst heeft vervuld" era „De verga dering enz. kennis dragende van de be weringen des heeren Mees, lid vara de Tweede Kamer in verband met zijne woorden ten opzichte der lichting 1897, geeft dezen spreker in overweging om in den vervolge zich beter op de hoogte te stellen alvorens hij een oordeel velt en protesteert ten sterkste tegen zijn uit lating als zou deze lichtèing 10 maanden gediend hebben." Moordaanslag. Men schrijft ons uit Zaandam: Van mond tot mond ging Zondag bier ter stede het gerucht dat er in den avond van Zaterdag 1.1. een moordaanslag was gepleegd. Inderdaad was dit de treurige waarheid1. Een zekere C. S„ polder werker, maakte simdfs eemigen tijd het hof aan een meisje, doch nadr het schijnt, had hij een medeminnaar ge vonden. C. S. begaf zich daarop Zaterdag avond naar dte haven, vermoedende daar de twee gelieven te zullen ver rassen. Het meisje was er niet, maar wel de jongen met eenige vrienden. Volgens getuigenis van S. werd hij toen gesard en geplaagd, en zelfs met steenen gegooid. Dat maakte hem zóó driftig, dat hij zijn scheermes greep, dit opende, en in minder dan geen tijd den 16-jarigen hofmeeslen>jongen K. L. van hot Zweedsche schip „Aldeba- ran" een paar diepe sneden in dien nek had toegebracht Spoedig was de moordaanslag be kend geworden en begaf onze com missaris, dc heer Doorman zich naar de plaats, waar het drama zich had afgespeeld. Hij trof daar twee personen aan, onder wie behoorde C. S., die op de nadering van den commissaris schie lijk zijn mes wegborg. Op grond hier van en ook van andere getuigenissen werd hij in arrest gesteld en een on-' derzoek begonnen. Dit leidde er toe, dat reeds Zondag ide doder ter be schikking van den officier van justitie te Haarlem werd gesteld. De toestand van den getroffene was Zondag zéér ernstig. Naar men zegt, heeft deze in de eigenlijke geschiede nis part noch deel, zoodat al weder een onschuldige als slachtoffer is ge vallen. Nader vernemen wij, dat de toestand van den jongen verwonde zeer bevredigend ïs. Het gerucht dat Zondagavond ging, als zou de knaap reeds overleden zijn, is onwaar. Wel hing in de haven de vlag van een an der schepen halfstok, maar het was op het Duitscho schip Marie, waarvan een der reeders overleden was. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel Barteljorisstr. 22-24. Reiskoffers en Tassclien in groote keuze. Sporten Wedstrijden. Paarden. Ned. Harddr. en Ren-Ver. Het was weer voor de zooveelste maal slecht weer op de courses; regen en wind maakten het verblijf op de baan zeer onaangenaamtoch waren nog tal van toeschouwers opgekomen. De Amstelprijs, harddL hoera., 3e kl. voor Ned. paarden, was voor Don Car los, eig. stal Avanü, rijder J. G. de Boer, 1600 M. in 3.03.2/5, gevolgd door liberty, ex. Swaska. eig. Glas, rijder J. Ensing, 1620 M. in 3.09 en door Moiss Maggie eig. Jorritsma en Witteveen, rijder Tj. Witteveen, 1620 M. in 3.121/5. Tot. voor f5: f4.50, placé f4, f 12 en f 10. De tribune passeerendo was de vol gende Don Carlos, Prinses Wanda, Premier II en Sequah. Vogel had het in de rechterbocht opgegeven. Don Carlos won ingehouden, ge volgd door Liberty en Miss Maggie. De Amsterdam-prijs, wedren vlak ke baan, afstand 2000 M., was een match tusschen Ducaat, 511/2 Kg. eig. Lt. Baron van Heemstra, rijder Mac Cord, en Helena, 621/2 Kg., eig. Ritm. Metelorkamp van Bronkhorst, rijder Vevhauweart, die gemakkelijk door eerstgenoemde gewonnen werd. Tot. f9. Paris4/6 Ducaat, 4/5 Helena. Na een valsche strat gingen de paar. den af. Ducaat nam in de linkerbocht de leiding. Ten tweedenmaJe passeerende werd Helena reeds la cravache genomen en geraakte hoe langer hoe meer ten achter. Ducaat maakte slechts een wande ling en won ingehouden, De IJ-prijs, record! harddr. 2e klasse was voor My Love, eig. van Munster, rijder Steinnagel, 2400 M. in 4.33 3/5, gevolgd! door Ducaat. eig. van der Hili. rijder Noordzij. 2500 M. in 4.36 en door Jonge YoëL eig. Geersen. rij der Schippers Jr., 2400 M. in 4.45 4/5 GediisquaiificeerdHumph Boy, 3e aankomende. Tot. niets, placé f 6.50 cn f 19. De tribune passeerende was My Love met vrij grootera voorsprong aan het hoofd, dam kwamen Humph Boy, Jonge Yoêl, Premier II, Schabernack, Ducaat en Anna. My Love vergrootte steeds zijn voor sprong. Ducaat bezette bij het ten twee den male voorbijkomen de tweede plaats, doch moest die aan de overzijde aan Humph Boy afstaan. In de rechterbocht veroverde Ducaat de tweede plaats, om die tot het einde te behouden. Humph Boy derde en Jonge Yoël vierde. Humph Boy werd echter gcdi-squalifi- ceerd en daardoor Jonge Yoël derde ge plaatst. De Diemerbrug-prijs, wedren over hor den (heerrijders), afstand 4000 M., was voor Le Cid, 76 Kg., eig. W. Jochems, (rijder Ridder Iluyssen van Kattendijke), gevolgd door May Fly, 74 Kg., eig. H. Labouchère, rijder Hr. Eltzbacher en door Single String, 72 KG., eig. Korthals van Schooten, rijder eig. Veel lengten veel lengtera. De drie paarden bleven dicht bijeen; de hindernissen werden bijna tegelijk genomen; Le Cid nam na derde ronde de leiding, dan May Fly en Single String. Le Cid ging in de laatste ronde naar voren en van toen aan was er geen course meer. May Fly was tweede en Single String derde. De Zuiderzee-prijs, harddr. hep., le kl. was voor Linscaï!. eig. S. Witteveen, rij der eig., 3250 M. in 5.48 2/5, gevolgd door My Love, eig. van Munster, rijder Stein nagel, 3200 M. in 5.49 1/5 en door Hïrye, eig. H. Meyners, rijder eig. 3375 Min 5.50 2:5. Tot. niets, placé f 9.50 fS en 9.50. De tribune passeerende was de volg orde: Polkan, de Luitenant, My Love, Linsca II, do Dame. Isabelle, Hïrye, Ge orgia en H. en Anselor. De volgorde veranderde in de derde ronde, alwaar Linsca II dicht achter Polkan kwam, terwijl I-Iirye de vierde plaats bezette. In dc rechte lijn veroverde Linsca II de eerste plaats, terwijl My Love twee de en Hirye derde was. De Meer-prijs. verkoops-wedren vlakke baan, afstand 2400 M„ was voor Royal Governess, 58 1/2 Kg., eig. Jhr. C. de Pes ters, rijder Victor, gevolgd door Waddon, 52 Kg., eig. A. van Hoboken van Hoede- kenskerke, rijder Bisschop, en door Par simony. 64 1/2 Kg., eig. W. Jochems, rij der Lehnrofuhl. Halve lengte, slechte deTde. Tot. niets, placé 10.50 en /12.50. Waddon nam de leiding, spoedig ven vangen door Royal Governess, met Friar like laatste. De tribune passeerende, wa ren Royal Governess en Waddon eer goed eind voor de anderen. Parsimony bezette de derde plaats, dan Friarlike en Woestduin. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In die fabriek „Lombok" de tweede deken weverij dier firma Van Heek <fc Co., die Maandag werd in werking gesteld, werken thans met inbegrip der bazen 16 personen. Dondedrag vervoegde zich bij hei organisatie-comité iemand uit Leeu warden, medledeelende, dat hij en een 50-tal anderen allen arbeiders der fir ma Scholten te dier plaatse, zich had den laten aanwerven om bij de firma Van Heek Co. aan het werk te gaan Men had hen vooruit gezonden om te zorgen, dat bij aankomst dier anderen een sterke politiemacht aan het sta tion zoude zijn, teneinde te voorko men, dat den lieden gevaar dreigde. De man gaf voor, van zijn voornemen om bij genoemde firma in dienst te gaan teruggekomen te zijn en ver zocht nu reisgeld, om den anderen te gemoet te kunnen reizen, om ook hen tot andere gedachten te brengen. Het comité kwam de zaak verdacht voor, waarom naar Leeuwarden werd getelegrafeerd om inlichtingen, waar uit bleek, dat het verhaal een puur verzinsel was. De afgevaardigden naar Zurich, dit heeren Tyhof, Brinkhuisen en Voogs- geerd, keerden heden terug, zoo dat verwacht kan worden dat het voorstel Bergman spoedig wordt behandeld. Door alle arbeiders der firma Van Heek is een schrijven gezonden aar den Commissaris der Koningin,waarin zij berichten, dat het niet zoozeer in hun bedoeling lag klachten bij den minister van binnenlandlsche zakei in te dienen, echter wel te trachten beter politietoezicht te verkrijgen, waardoor de vrijheid van beweging meer gewaarborgd wordt. „Wij betreuren, dat wij blijkens uwe kennisgeving daarop niet kunnen hopen en blijft ons nu niets anders over dan Jle bevoegde autoriteiten aan sprakelijk te houden voor noodlottige gevolgen,welke niet kunnen uitblijven daar velen onzer zich de aanhoudende beleedigingen, bedreigingen gepaard met handtastelijkheden era toegebracli te verwondingen niet steeds zullen la ten welgevallen. Wij hebben nu hel onze gedaan, ten einde verbetering in den bestaand-en toestand "te» verkrij- geiu dat wij niet te veel hebben ge vraagd zullen U die rapporten der po litie over de laatste weken kunnen be wijzen." BUITENLAND. De werkstaking in de kolenmijnen van Pennsylvania omvat thans reeds 150.000 man, waarbij nog evenveel komen dit door de staking tot werkloosheid zijn gedoemd. De kans dat president Roose velt tusschen beiden zal komen is ook verkeken, daar de wet, die den president tot zulk een stap machtigde vier jaar ge leden is ingetrokken en de werkgevers blijven weigeren het geschil te onder werpen aan dc uitspraak van de Civic Federation. Letteren en Kunst. Ned. Opera. Thans zijn wij in staat ook het heeren solisten-personeel mede te deelen. Nieuw geëngageerd zijn de heeren: Chr. W. F de Vos, M. M. Gros en M. I. C. Smits, tenoren; Gerard Giesen, bas-baryton; H Snijders, bas. Opnieuw verbonden zijn de heeren: D. Pauwels, Jac. Couverera en Jules Schür. maran, tenoren; J. M. Orelio, L. de Bac ker, Aug. v. d. Hoeck, S. Poons, bary- tons; F. H. v. Duinen, P. Korter en Thee v. d. Vliet, bassen. Als noviteiten voor het seizoen 1905 i1903 zijn in studie genomen „De Sprookjes van Hoffmann" (Les contev de Hoffmann) van Offenbach; „Dali bor" van Smetana; „Manru" van Pa derewski; „Norma" van Bellini; „Tos- ca" van Puccini; en „Louise" van Cliarpentier. Vervolg Stadsnieuws. M u z i e k i n 't w a t er. In het park van 't Brongebouw had Zondag de eerste matinée plaats. De heer A. Bar- be van Bergen op Zoom. was de onge lukkige die deze met zijn korps -moest uitvoeren. De ongelukkige, zeggen wij, wan' het moet verre van aangenaam wezen om een concert te geven als de rege^ neerplast in stroomen en de tempera tuur zoo laag, is. dat je van de ge zichten der toehoorders dien wensch kunt aflezen: „konden we die kachel maar eens opstoken." Toch waren er nog vrij wat toehoor ders in de veranda schuilgegaan die liet opgewekte programma toonden te waardeeren, niet het minst een door den directeur gecomponeerden polka voor piston solo en die drukke mar- schen van Sou.sa. 's Avonds blies het korps dan ook wijselijk in dte zaal, voor een vrij taL rijk publiek. Na ar wij vernemen heeft Ri- chard Hol, die Zaterdagavond en Zondag middag het Muziekfeest van „Toonkunst" bijwoonde en aanzat aan het diner, zich meermalen met bijzonder veel lof uitge laten over het Haarlemseli Muziekcorps en gezegd dat het te betreuren zou we zen, wanneer het subsidie van dit uitne mend corps verminderd werd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2