Twee Do eik] es. Wij ontvingen' twee kleine boekjes, het jaarverslag van de Haar]. Jongelingsvereeniging over 1901—1902 en een werkje van me vrouw "YVildeboerLuitingh „Na vijf jaar", waarin die schrijfster verhaalt van hare ervaringen bij den arbeid on der de soldaten. Het is een eenvoudiig verhaal, uit een vroom gemoed, van lief en leed ondervonden in het Militair Tehuis te Haarlem, bij de pogingen om aan de Soldaten, die daar kwamen, zin voor orde, deugd) en godsvrucht hij te bren gen of dien te versterken. Intusschen niet alleen om der historie wille nam mevrouw Wildeboer de pen op. Daar naast stond de bedoeling lezeressen en lezers op te wekken tot het geven van steun voor een nieuw, een grooter Mi litair Tehuis. Niet zonder humor zegt het Bestuur in zijn voorrede: „Het Be stuur van Volksbelang (het maakt daarvan geen geheim) zou gaarne zien dat wij niet langer van zijn lokalen gebruik behoefden te maken. En wij zouden even gaarne die lokalen ver laten, zoo wij met onze „jongens" konden trekken naar een eigen ge bouw". Tot dit goede doel zullen, door dit boekje aangespoord!, zeker velen gaar ne bijdragen. Wie het niet ontvangen mocht hebben, kan er bij Mevr. Wilde boerLuitingh, Barteljorisstraat 19, gratis een bekomen. De Haarleiwsche Jongelingsvereeni ging beoogt, een gelijk doel: een eigen gebouw. Uitvoerig zet zij in haar jaarverslag, haren toestand uiteen, waaruit blijkt, dat d;e Vereeniging in bloei enden toestand verkeert. Tiet zal wel de bedoeling zijn, dat deze twee bouwplannen feitelijk een worden en het Militair Tehuis met de Jongelingsvereeniging onder een dak zullen worden ondergebracht? Dat ligt, zou men zoo zeggen, in de lijn, hoewel wij moeten erkennen, dat we het nergens hebben kunnen vinden. Wij vernemen, dat dé versie ring in het Brongebouw, waarvan we met zooveel lof gewaagden, is aange bracht door de firma J. Ruijsenaars al hier, die ook die tafelversiering aan bracht. Hedenavond en Woensdag avond treedt in het Brongebouw op „das Schwarze Udel Quartett". Het „Alg. Handelsblad" schrijft er van: Gisteravond gaven vier zangers met zwarte gelaatskleur en hagelwitte das sen .boorden en vesten eene uitvoering waar zij komische en ernstige quartet- fcen en enkele soli voordroegen. Met lachend gelaat en een bewegelijke mimiek en goed ensemble werden de komische nummers gezongen. Zij hadden bij het talrijke publiek een groot lach succes. De diepe bas met zijn mooie sonore stem trok voortdurend de aandacht. Heden, zijn alhier door D. Groenendaal wonendie Breestraat de eerste, m wel .een mooi partijtje Dop erwten en Peulen van den kouden grond aangebracht dat is 8 dagen later als het vorige jaar. Nader meldt men ons: Van d'e Zaterdag op de Z on- d'agnacht j. 1. is in de Leddschevaart nabij het Scheutje een jeugdig persoon van ongeveer 33 jaar verdronken. Twee schippers welke ongeveer met hun schip op die hoogte lagen.', scho ten op het hulpgeroep van de ongeluk- ge toe doch mochten er niet in slagen hem te redden daar hij bij aankomst dezes needs gezonken was. Door middel van haken werd het lijk opgevischt. Da bewuste persoon is nu herkend het is een zekere J. P. wonende ts Haarlem oud 24 jaar sints een en een halve week pas in Haarlem woonach tig waardoor hij met die wogen geheel onbekend was waaraan misschien het ongeluk te wijten is. Bleekers werklieden. Zondagnamiddag vergaderde in het Café Prinsenhof alhi'er de Bleekens- werklieden-Vereeniging Broedjerlijlte Eensgezindheids De voorzitter heette de aanwezigen welkom en betreurde het, dat de opkomst niet beter was, omdat juist het hespreken van de ge. meensc'happelijke belangen kan leiden tot een oplossing der rechtmatige grieveno.a. laag loon en langen ar beidstijd. Verder deelde hij mede. dat enkele slecht betalenden onder de leden be schouwd worden als te zijn afgevoerd. Een ingezonden stuk, aangeboden aan de redactie van een der dagbla den, kon niet worden opgenomen, om. dat men meende', dat 't artikel wat te scherp was, aldus werd meegedeeld. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten. Toen Zaterdagmiddag de kinderen voor Prins Hendrik op de Markt zongen, had de politie eene vrouw om de ee-ne of andere reden ge. arresteerd. Inplaats van haai' nu dooi de Groote Houtstraat of Koningstraat te voeren, brachten de agenten haar onder deoogen van alle feestvierenden dwars de Markt over naar de Smede- straat. Ook niet erg tactvol 1 Opsporing gevraagd. Op. sporing wordt gevraagd van Jan Mi chel Zondervan, oud 30 jaar, koper slager, Roosveldtstraat 2. Zakkenrollers aanhetwerk geweest. Eene vrouw uit de Saen. redamstraat is hare portemonnaie met geld ontrold op het stationsplein. Ge lijke aangifte werd gelaan door een möisje uit d'e Zoeteslraat. toen zij op den hoek Groote Markt en Barteljoris straat stond. Evenzoo werd door een winkelier in de kleine Houtstraat de ontrolUng van zijn. zilveren horloge aangegeven. Hij stond op d'e Groot© Markt. Aangifte geddan. Bij de poli tie werd aangifte gedaan dat van een perceel Nassau plein de eïecirische bei- trekker is ontvreemd Een juffrouw uit de Saenredam. straat, die bij hot Brongebouw stond, kwam tot de ontdekking, dat haar zil veren horloge met ketting ontrold was. Ontvreem d. Voorts werd1 aan gifte gedaan,, dat van twee perceelen aan de Nieuwe Gracht de knoppen en platen van de clectrische bellen zijn ontvreemd. De bevolking der gemeente Haarlem bedroeg op 31 December 1901 31719 mannelijke en 35108 vrouwelijke Zielen, totaal 0G827 zielen, terwijl op genoemden datum die dej g eheel e provincie Noord-Iiolland bedroeg 485594 mannelijke en 516204 vrouwel ke zielen,, totaal 1001798 zielen. Onveiligheid. De veiligheid te Haarlem laat in den laatsten tijd we der veel te wenschen over. Geen dag gaat bijna voorbij of er valt melding te maken van den een of anderen diefstal, in vele gevallen gepaard met inbraak. Behalve de kleine diefstallen van elec- trische beltrekkers en de zakkenrollerij had in den laten avond van Zondag een zeer brutale inbraak met diefstal plaats in de woning van den winkelier, den heor C .T .Poort, firma E. W. van Broekhuy- se, Groote Houtstraat 67. In Haarlem's hoofdstraat dus, op één der drukste dagen, hoogstwaarschijnlijk tusschen. 8 en 10 uur 's avonds heeft deze diefstal plaats gehad. 't Gaat bepaald te ver en de politie staat tegenover deze sluwe individuen schijnbaar machteloos. Als dat zoo voort blijft duren, dan zal men hier ter stede het voorbeeld van Amsterdam moeten gaan volgen, en eene particuliere nacht wacht organiseeren, die naast en i:n ver eeniging met de 36 politie-bewakers wer ken. Ja, aan 36, hoogstens 40 politie-be- ambten is de bewaking van onze stad des nachts toevertrouwd, dat is voor elke 2000 inwoners 1 agent of veel te weinig. Geenszins is het te verwonderen, dat de inbrekers hoe langer hoe brutaler wor den. En om hieraan paal en perk te stel len, is het in de allereerste plaats noodig dat ons politie-corps eens krachtig vér- sterkt en. verbeterd wordt. Wij geven een en ander den autoritei ten in overweging. Om tot de diefstal in quaestie te ko men. Waarschijnlijk hebben de dief of dieven zich toegang verschaft tot het per ceel in de Groote Houtstraat door een poort op de Ged. Oude Gracht; ten min ste een aldaar opengebroken deur beves tigd dit. Vervolgens zijn zij over het erf van het daarnaast in aanbouwzijnde huis gegaan, hebben gebruik gemaakt van de daar staande ladders en zijn vervolgens op een binnenplaats gekomen, waarna zij zich toegang tot het achterhuis hebben verschaft. Daarop zijn zij door het ge- heele huis geloopen en door den winkel, naar het aangrenzend kantoortje, waar uit zij het geldkistje met circa J 180 heb ben ontvreemd. Vermoedelijk zijn zij denzelfden weg teruggegaan. Dat het hun alleen om geld te doen is geweest, blijkt wel hieruit dat zij een doosje met zilveren lepeltjes, dat voor het grijpen stond, hebben achtergelaten. Twee kleine, anders zeer waaksche hondjes, lagen hedenmorgen eenigszins droomerig in hunne mandjes. Waarschijnlijk is aan deze diertjes iets bedwelmends toegediend of anderszins. Het opengebroken kistje is hedenmor gen ledig, in zooverre dat het geld was verdwenen, terwijl eenige voor de die ven van weinig waarde zijnde papieren nog aanwezig waren, terug gevonden in een sloot in de Hertenkamp. De poli tie doet onderzoek. Niettegenstaande hel slechte weder, hielden de gymnastiek en scherm verenigingen „Oefening staalt Spieren en d© Bataaf" een ge- zamelijken wandeltocht. Men vertrok des morgens om 7 nur en keerde des middags om 4 uur weder te terug. Naar wij vernemen is den heer W. Robert, op het Muziekfeest van Toonkunst een fraai© wandversiering n.l. een zeer mooie plaat en een fijne lijst aangeboden namens de heeren en dames van 't koor. Een lauwerkrans werd hem tevens nog geoffreerd. Mej. Fleischmann voerde het. woord Fanfares en applaus begeleidden dit welverdiend) huldebetoon. Jubileum. Den 17en dezer maand zal naar wij vernemen, de heer J. GroosbiJ, werkzaam in de ke telmakerij aan de Centrale Werkplaats der H. S. M., den dag herdenken, Iwaarop hij voor 25 jaar bij bovenge noemde maatschappij indienst trad. B. en W. brengen ter ken nis van de belanghebbenden, dat de Alphabetïsche Naamlijsten van al de personen, die zich voor den dienst der Schutterij hebben dloen inschrijven, ter visie zullen liggen ten raadhuize dezer gemeente, van Dinsdag den 10 tot Vrijdag den 20 Juni aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 4 uur; alsmede dat die loting zal plaat s hebben op den Doelen binnen dieze ge meente, op Zaterdag den 28 Juni 1902 des morgens ten 9 1/2 uur. Belanghebbenden worden gewezen op het wenschelijke, om, welkereden tot vrijstelling of uitsluiting zij ook vermeenen te hebben, op den hiervo- ren gemelden tijd en plaats bij die lo ting tegenwoordig te zijn, of ingeval van verhindering een ander in hunne plaats to doen verschijnen, die met hunne belangen en omstandigheden genoegzaam bekend is. Muziekfeest-Toonkunst Dat als hoofdwerk voor het huis houdelijk muziekfeest van onze Toon kunst-a fd.ee ling Haydn's onsterfeliike „Schöpfung" is gekozen kan wel niet anders dian algemeen© toejuiching vin- dien. Sedert dit muzikaal wonderwerk voor de eerste maal een concert-audi torium in geestdrift bracht, heeft het van zijn heerlijke frischheid nog niets verloren. Integendeel; 't lijkt wel of dte, eeuw, die sedert die eerste uitvoe ring verliep, het oratorium e<*r ver- jeugdigd dan verouderd heeft. Wamt méér nog dan Haydn's tijdgenooten moeten ons. in zwaardier en zwoeler muzikalen dampkring levenden, treffen de kernachtige kracht., de ideal e "kl aar. hei'd, de verbluffende oprechtheid.. (1 ie deze muziek haar nooit en nergens fa-I lende bekoorlijkheid geven. De Schep ping van Haydln is in zichzelf zóó vol maakt zoo bevattelijk voor de klei nen, zoo belangwekkend, voor-de groo ttan, zoo ideaal en tegelijk zoo alge- meen-menschelijk, zoo ernstig en zoo levenslustig, zoo reusachtig uitstaande hoven alle invloeden van tijd, plaats, mode, smaak of wansmaak, dat. wan neer met één slag alle muziek, met uitzondering van ..dia Schepping", van de wereld verdfwenen ware, wij nog een complete muzikale kunst rijk zou den zijn. Zoo'n werk kan niet verge ten raken: telkens opnieuw willen de ouden er zich het hart aan ophalen en telkens vervult het een nieuw geslacht met nieuwe verrukking. Zoo mogen we .dan ook huiten alle toonkunstige huishoudelijkheid om een uitvoering van „Die Schöp- fung" als ©an muziekfeest beschou wen een feest waarvan die heteeke- nis stijgt maar mate aan die vertolking meer zorg is gewijd en de beschikbare krachten hun taak meer gewassen zijn. Een desbetreffend Ie vraag met be trekking tot de Toonkunst-uitvoering kan in één opzicht al dadelijk met een onvoorwaardelijk ,,ja" wordien be an twoordl: de solisten bleven in geen •redelijk veredschte te kort.. Vaak zelfs gaven zij iets ongeëvenaards. Wie heeft b.v. ooit met zóó gespannen aan dacht geluisterd'naar d'ie gewone reci tatieven, als nu Messchaert elk daar van tot een muzikaal schilderijtje maakte met woorden als vorm en to nen als kleur? Om nu maar niet eens te spreken van zijn wegsleepenide voor dracht dier grooter© nummers de prachtige aria van' het ..water" of die van die schepping dter dieren. Dat zijn van die oogenhlikken. die onvergetelijk blijven. Ook Rogmans hoewel, dacht, mij, niet in. zijn gelukkigste dispositie bleek ook nu weer de Schöpfung-zan- gerbij uitnemendheid. Met „Mit Würdf und) Hoheit angethan" deed hij voor ons geestesoog den mensch verschijnen: den man, den Koning der natuur en zijn schooner wederbeeld: „die Gattin hold' und' anmuthsvoll". En als om die vrouwelijke! lieftallig heid nader te illustreeren gaf mej. An na Kappel een vertolking der Gabriël- eai Hva-partijdie een verheuging was voor ziel en zin, W© mogen deze jon ge dame gerust ondier onze allereerst© sopraanzangeressen gaan meêtellen. Naast zooveel weelde van bezielden klank moesten koor en orkest wel in de schaduw blijven. Maar 't behoeft, nog juist geen zwakkeling te zijn die door een Hercules verslagen wordit. Het orkest liet aan frischheid van klank wat te wenschen over, voorna melijk w-el door cfeut dis groep houten blaasinstrumenten ni'et volmaakt stem de. Hieronder hadden enkele num mers nog al te lijden; niet het minst het Terzet in het laatste nummer van het tweede deel, dlat grootendeels door hout en hoorns wordt begeleid. Overi gens werd er met toewijding en intelli gentie gewerkt en in 't bijzonder de menigvuldige solotrekjes voor fluit, hobo, clarinet, enz. getuigden van de vele goede krachen in ons Stedelijk Muziekkorps aanwezig Het koor kon, wat de dames betreft, meer en rijker klank ontwikkelen. Bij gebrek aan voldoende stemman-mate riaal wordt het moeilijk steeds juist te nuanceeren. In dit laatste opzicht wannen de heeren het dan ook verre van het vrouwelijk koor. Erkend mag intusschen worden dat eenige koor- nummers een machtigen indruk maak ten Trouwens dat het Toonkunstkoor op niet onaanzienlijke capaciteiten mag bogen, kwam den volgenden dag bij het KUNSTENAARSCONCERT opnieuw aan. 't licht. Ofschoon na tuurlijk ook nu de gebreken in klank en kleur bij liet vrouwenkoor niet on opgemerkt kondien blijven, moet toch die wijze waarop Sweelinck's zes-stem mige Psalm 65 werd ten gehoore ge bracht als een daad) van ongewone be- teekenis gel dien. Ensemble en intonatie waren hier zeer to prijzen en de keer W. Robert zal ongetwijfeld aan dit resultaat van zijn ijver en inspanning met de meest© tevredenheid; terugden ken. Diepenbrock's „Carmen saecu- laiiè" stond als uitvoering niet op ge lijke hoogt©. De bewegelijke modu latie en de elastische rhythm lek stel len hier dan ook buitengewone eischen, waaraan niet licht een kooir uit d'ilet-, tant-zangers zal vermogen te beant woorden. Het cohraal: „Nun danket alle Gofi" voltooide de taak die het koor voor dezen namiddag was opge legd. Voor het overige gaf het programma een respectabele reeks solo-voordrach ten, alle door damheer Henk van Bree- men en wel met volkomen meester schap en groote muzikaliteit op de kano begeleid. Naast de drie ypcaai- solisten van den vorigen avond trad nu ook een instrumentaal-solist op en wel niemand minder dan de heer Bram Eldering, violist te Amsterdam. Tot heden hadder. wij Haarlemmers niet! het voorrecht dezen kunstenaar on ons1 concert-podium. En nu we hem ge-j zien en. gehoord hebben, nu welen wei tegelijk d'at maar uiterst zelden dat podium een kunstenaar van edeler bloede heeft gedragen. Wat deze man' aan zijn heerlijk klinkend intern ment onttoovert 'is weinig minder dan de volmaaktheid, I-lier is alles echt cn louter. Iedere toon is de sobere inaar weergaloos schoon© uitdrukking van een waarachtig edel en warm voe len; iedere phrase is de vast en gevoe lig getrokken omlijning van een ge- gedachte en uit die plirasen vormt zich een geheel van de meest harmonieus© evenmaat. Eldering is een virtuoos, maar hij is vooral een kunstenaar van breeden aanleg. Voor hem hebben Bacil en Beethoven hun vioolwerken geschreven. Maar ook met zijn pro gramma van dit muziekfeest (Sonate in g-mol ,,Le tri 11e du diabie" van Tar tan'. Romance van Svendsen en Plevna nota van Jen a Hubay) beeft, hij ons j een onuitwischbaren indruk nagela ten. Moge hij Haarlem rl t vervolg niet vergeten. Over do drie andere, allen hier over bekende solisten nog slechts enkele woorden. Want om te vertellen hoe Messchaert van de eerste tot d)© laat ste door hem gezongen noot zijn audi torium aan zijn lippen geboeid hield, hoe Rogmans den nu weer prachtig vollen metaalklank van, zijn e&nig fris- sche tenorstem deed bewonderen, hoe mei Anna Kappel door stem en voor dracht aller harten veroverde zou ik de halve krant in beslag moeten nemen. Volledigheidshalve zij hier dus alleen het programma dér solo-zangstukken vermeld. Mej. Kappel zong: „Schmerzen", van Wagner, „Am Sonnitagmorgon". van Brahms, „Standeben", van R, Strauss, „An die Musik" en „Wiegenlied" van Schubert. .„Mondnacht" en „Er ist's" van Schumann. De heen- Rogmans had' zich gekozen: „Aria" uit Bruch's „Achilleus," „Gral- erzahlung" uit Wagner's „Lohengrin" en „Sflsser Mai", van R. Strauss. De heer Messchaert eindelijk gaf de vol gende liederenreeks: Befreit en Traum Durch die Dammerung van R. Strauss. Die Glocke en Vom Scheiden van Eugen Lindner, Schumacherlied en Zwei Ganse van Weingartner; Vom eïner Genziane van D .de Lange, Die Uhr van Löwe, Gloeiend gesmeed en Bekeerd van Pijzel. Ziehier dus een rijk en veelzijdig pro gramma, dat in aansluiting met de avond-uitvoering dit Huishoudelijk Mu ziekfeest heeft gemaakt tot een succes voor het Bestuur der afdeeling, een vol doening voor den directeur, den heer W. Robert, de solisten en alle medewerken den en een rijke genieting voor de kunst lievende leden en verdere toehoorders. PHILIP LOOTS. Naarwij vernemenisdeheer J. A. Drayers, wagenmaker aan de C. W. S. der IJ. IJ. S. M. alhier, wegens lichaamsgebreken gepensioneerd en geniet iedere week een toelage van f4.35. Dinsdag 1 Juli a. s. zal naar wij vernemen de heer van Tol, inspec teur op de lijnen AmsterdamRotter. d'am, RotterdamHoek van Holland, RotterdamCeintuurbaan, den dag herdenkeen, waarop hij voor 25 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Stukken van don Gemeenteraad De Haarlemsche Handels vereeniging en de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer hebben adressen inge diend, waarbij verzocht wordt niet aan .te nemen het voorstel Modoo c..s. be treffende subsidie aan het Haarlemsch muziekkorps. Me t sel a ar ss t aking. De aandacht van het publiek, de vorige week zeer bezig gehouden door Prinselijk Bezoek, tramongeluk en moordgeval, valt nu op de hangende kwestie tusschen de firma Martens en Zoon (de heeren Geyl) en hunne sta kend© metselaars en opperlieden. Niet zoozeer aan het getal van de stakers ontleent deze staking hare be- téekenis, maar aan 't feit, dat alle metselaarspatroons daartegenover front gemaakt en hunne voorwaarden ge steld hebben, die men in ons vorig nummer lieeft gelezen. De stakers vertrouwden hunne be langen toe aan het Plaatselijk Arbei ders-Secretariaat.. een nog zeer jonge organisatie, die wel inoai worden on. derscheiden van het Haarlemsch Ar beiders-Secretariaat, waarvan de voor. mannen der soc. dem. partij deel uit. maken. Naar het schijnt hebben die stakers Zondag vergaderd. In elk geval is ons van wat zij besproken o fbesloten heb ben, niets gebleken. De drie bepalingen, die door de met selaarspatroons in hun manifest zijn vastgesteld, hebben de bedoeling een einde, te maken aan de eischen der werklieden, die langzamerhand alle onderdeelen over ste enen vervoer, wij. ze van ontslaan enz. zelf wilden be palen en zoodoende den werkgever de wet wilden voorschrijven op zijn eigen werk. Uit de Omstreken. Heemstede. Op 9 Juli a. s. hopen G. Lemmers en M. E. Huijg wonende aan dien Bin nenweg alhier, hunne 40-jarige echt- vereeniging te vieren. Hllïegom. Alhier is benoemd tot onderwijzer aan de school m. >dL Bijbel de heer A. J. D. Blom van Bunschoten. De herijk van maten en gewichten zal alhier plaats hebben 20en21 Juni a. s. in liet Gymnastieklokaal. Benuebroek. De vrachtrijdier van R. van Hille- gom, had Zaterdag alhier een schade lijk ongeval. Bij het afrijden, van de brug strui kelde zijn paard en bezeerde het dier zich vreeselijk aan den bek. Ook op andere plaatsen was het dier nog ver wond. Telegrammen. SAMENZWERING TE PRETORIA. LONDEN, 9 Juni (R.O.) De Daily Mail verneemt uit Pretoria, dat aan den vooravond der vredesonderhande lingen te Vereeniging en wel op Don derdag 11. meer dan zestig aanhoudin gen werden gedaan door de militaire overheid te Pretoria van personen, die betrokken waren hij een uitgebreide samenzwering te Pretoria. Hun pro gramma was bijna geheel eensluidend met dat van d'e Cordua-sainenzwering. De Daily Telegraph publiceert een zelfde mededeeiing als de Daily Mail en beweert, dat het oorspronkelijke te legram blijkbaar door den censor is achtergehouden, HET BULLETIN VAN DEN KONING VAN SAKSEN. SIBYLLENART, 9 Juni. (R.O.. Het 'bulletin hedenochtend te 7 uur uitge geven, luidlt: „De Koning sliep in den afgeloopen nacht rustiger en langer dan de vorigé nachten. De algemeene toestand is een weinig beter." INGEZONDEN. Voor dm inhoud dezer rubriek stelt de Redactie wh niet aansprakeliik. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet leruggegeven. DE HERSTEMMING. De stemming van Vrijdag heeft in haar resultaat niemand verrast; de he©r Rasch werd gekozen en er is her stemming tusschen de heeren Thijs- sen en Troelstra. De plaatselijke pers is het er over eens, dat de heer Thijs- sen uit die bus zal komen en ze ver krijgt die zekerheid door de op den heer Loosjes uitgebrachte stemmer, op te tellen bij de door den heer Thijssen behaalde. De opmerking is gemaakt, dat de sociaal-democraten niet-zijn voorn1'* gegaan sinds verleden jaar. Zeker, terwijl de heer Hugenholtz toen 486 stemmen verwierf, kreeg de heer Troelstra er nu 472; maar de heer Bijvoet behaalde er 595, de heer Thijs sen nu 578; de heer Spoor verleden jaar 523, de heer Loosjes nu 433. La ten wij de verkiezing van den neer De Breuk als exceptioneel buiten beschou wing, dan kan gezegd) worden, dat, al heeft geen der partijen het resultaat van het vorige jaar behaald, de toe stand voor de Roomsch-Katholiekeu en sociaal-democraten stationnair ge bleven is, en alleen idle liberalen be duidend/ zijn gedaald. Voldoende is in Haarlem gebleken, dat geen der partijen zelfstandig een zetel kan verwerven; alleen door com binatie is bij eerste stemming succes te behalen. Zal nu m'dierjdlaad gebeuren, wat de plaatselijke pers als vaststaand schijnt aan te nemen, dat de stemmen van den heer Loosjes overgaan op den heer Thijssen? De liberale kiesvere niging „Haarlem" heeft alle samen werking bij eerste stemming afgesla gen, en ze is dus in geen enkel op zicht gebonden nu den heer Thijssen te steunen. In politiek opzicht houdt zij met dte gevoelens van dien neer Thijssen niet meer verhand dan met die van den heer Troelstra. Integen deel, in sommige belangrijke punten als het onderwijs bijv. zullen de soc.- democraten dichter bij de liberalen staan dan de R.-Katholieken. Redenen van utiliteit zullen dus voor de libe ral© kiezers moeten beslissen. En dan hebben zij zich toch ook af te vragen, van wie zij in den regel steun ont vangen, wanneer hun candidaat in herstemming komt. We meenen, dat de heer Tjeeuk Willink in 1897 zijn zetel aan de kie zers der soc.-democraten te danken heeft gehad. Eveneens is dit het ge val met den kamerzetel van den heer Van Styrum. Bij eerste stemming be haalden de heeren Hugenholtz, Van de Kamp, Oosterbaan en Van Styrum respectievelijk 1301, 1480 491 en 1778 stemmen en bij herstemming de neer van de Kamp 1830 en «die lieer Van Sty rum 3135 stemmen. Geeft men de anti-revolutionaire stemmen aan dsn Katholiek, dan zijn de sorialisitacho voor den liberaal go wees;. Was de heer Loosjes in herstem ming gekomen, inplaats van de heer Troelstra, dan zou men zijn verkie zing zeker hebben geacht, erop reke nende, dat dte socialistische stemmen op den liberaal zouden overgaan. In het bovenstaande liggen de re denen van utiliteit, die de stem van de liberalen moeten bepalen; en kan daaruit nu afgeleid worden, dat het voor hen voor de hand ligt, te stemmen op den heer Thijssen? Wij meenen integendeel, dat oen verstandige politiek hen most doen he sluiten, hun stem uit te brengen op den beer Troelstra. Mochten zij nu en in het vervolg voorop stellen, dat zij in geen geval den sociaal-denm- craat willen, dten is hot te verwachten dat bij de eerste d'e beste gelegenheid de soc.-democratische kiezers hun steun aan den liberaal zullen onthou den, wanneer die den doorslag zou kunnen geven Noch politieke ver wantschap, noch redenen van util'leit wettigen de voorspelling, door do plaatselijke spers gedaan; bovendien zijn verwaarloosd de stemmen, waar over de christelijk-historischen be schikken. Dat zij d'en Katholiek zul len steunen, zou teneenenmale in strijd zijn met het wezen hunner par tij. Wij meenden deze beschouwing te moeten plaatsen tegenover die der lo cale pers. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, JAC. JANSEN. Daar ook wij behooren tot de plaat selijke pers, met wie de heer Jansen het niet eens is, achten wij het nut tig een enkel woord op zijn stukje te laten volgen. Curieus lijkt zijn beschouwing, dat de toestand van de Roomsch-Katho* lieken en van de sociaal democraten stationnair is gebleven en alleen de liberalen beduidend zijn gedaald. Waar is, zoo vragen wij, dan de overwinst gebleven, die door deze da ling van de liberalen aan een andere partij of aan andere partijen te beurt moest vallen? Toch niet bij de anti revolutionairen? Neen, de zaak zit o.i. zoo, dat de soc.-dem. gedaald zijn omdat zij hulptroepen van vroeger, wilde kiezers om zoo te zeggen, zwe vend tusschen vooruitstrevond-demo- cxaat en soci aal-democraat in, «lezen 'keer hebben moeten missen. Dezoi zijn in district II huiverig voor de so ciaal-d'emocratischo gemeenteraad® politiek geworden. Daarin ligt ook een van de redenen waarom de liberalen (en vermoedelijk ook hunne kiesvereeniging) mr. Thijs sen zullen stemmen. Wij betwijfelen of een gevoel van verplichting aan de soc.-democraten hen daarvan behoeft te weerhouden. De hoer Jansen zal toch wel met ons eens zijn, da< wan neer de soc.-dem. eens een enkele maal, op een liberaal mochten hebben ge stemd, dit waarlijk nfSt met geestdrift is gebeurd!, maar om een, in hunne oogen, erger geval te voorkomen. Wat inzenders beschouwing over de Kamerverkiezing aangaat., bij ons wil het er niet in, dat de soc.-dem. als een man op den heer Van Styrum zou den hebben gestemd. Veeleer zijn het d© eeuwig thuisblijvende liberalen ge weest, die toen in de ure dies uitersten gevaars zich de oogen hebben uitge wreven en wie da heer Loosjes thans weer de ervaring heeft moeten opdoen dat zij opnieuw in den dut zijn ge raakt. Logisch volgt hieruit, dat de libera len voor het hun ontvallen van de steun der soc.-democr. partij, waar mee de heer Jansen dreigt, niet zeeï bevreesd zullen wezen. Althans dit is onze indruk van de verhoudingen waaraan wij nog willen toevoegen, dat de opmerking over de christelijk*' historischen aan 't slot o.i. geen zin heeft. Voor hen zijn immers de beide candidaten die in herstemming ko men, gelijkelijk ongewenscht. Om al deze redenen zijn wij van cle juistheid onzer beschouwingen in 'i vorig nummer overtuigd gebleven. RED.iGfïE. Vergun mij naar aanleiding van de aubade van jL Zaterdag op de Groote Markt eenige opmerkingen. Ondergeteeken.de zond Zaterdagmor gen een briefje aan den voorzitter der Commissie voor de Kinderfeesten met verzoek hem te melden, of het bericht in de couranten, dat de kinderen pas om half zes zouden zingen, waarheid bevatte. Evenals de andere hoofden van .scholen ontving hij ten antwoord, dat het onjuist was dit bericht be rustte op een misverstand. En wat bleek nu In de zoogenaamde officiee. Ie programma's stond ook half zes. Daar de verschillende scholen om- slreeks half vijf op de markt waren, moesten de kinderen dus een uur, en sommige scholen bijna H uur wach ten, alvorens de zang begon. Begreep men niet., dat zulks van kinderen toch niet kon worden gevraagd? Hadden dte onderwijzers met. hunne leerlingen niet evengoed om vijf uur langs den. zelfden weg kunnen komen Om half zos waren velen reeds vermoeid van het staan. Hier scheen dus wat aan dte regeling te ontbreken. Een tweede opmerking geldt dte or de, welke op de Markt werd gehand haafd, niet onder de kinderen, maar onder het publiek. Politie om het volk een weinig op een afstand te hou. den, scheen er niet te zijn. Vreesde men op dat uur inbraak in de Leid- sche wijk Op verschillende plaatsen drong het publiek als een wig tusschen' de scholen door en belette daardoor een goede aaneensluiting. Toen de aandacht van een inspecteur hierop, werd gevestigd, werden de nieuwsgie rigen wat naar achteren gedrongen, maar pas was de dienaar van Her. s manda weg. of het publiek herwon 't verloren terrefin weder en drong eeni ge scholen al meer en meer naar de Koningstraat "Waarom waren ook hier geen betere maatregelen geno- men om verwarring, ja zelfs gevaar, dat. uit zulk een opeenhoping van men. ischen kon ontstaan, te voorkomen? Dat, het zingen ook wel wat te wen schen overliet, was te beerijpen. Hef publiek, dati deels kwami luisteren, naar hei zingen, verbrak zelf de orde. welke zoo 'noodzakelijk was om do^ aubade te doen slagen. Zoo werd het zes uur, en hadden dekindcren H, sommigen zeifis 2 uur op de Groote Markt gestaan. Nu naar den Doelen, om daar nog eens een kwartier te wachten op de uitdeehng van choco- ladetabletten. Had1 dit niet evengoed op de Markt kunnen geschieden Mijne inziens ja. als de ruimte voor de kin. deren bestemd, maar grooter geweest ware en het publiek beter op een af stand ware gehouden. Om half zeven was het „feest" voor de kinderen af geloopen. Zullen hoofden en onderwijzers een volgend keer ter wille van de kinderen niet moeten bedanken, wanneer hun hulp gevraagd wordt voor een aubade, 'indien er geen waar borg kan gegeven worden, dat een he tere regeling is getroffen? Mijns in ziens, jal II dankzeggend voor de plaatsing, Uw aw. dr. J. DE JONG. Correspondentie. Pen Hüct v. d. K. In 't volgend nummer. Burgerlijke Stand. Bevallen: 8 Juni. II. C. de Waal— Anjema, d.; M. C. Spoor—Knappert, z.; 7. M. E. van Leeuwen—Kraak, z.,* 9. M. WijersLeunk, d.; I. M. van HeusdenDriessen, d.; 7. L. Groen Visser, d.; 8. W. Valk—Sala, d,; A, C. van Beet—Nellissen, d. Overleden: 7 Juni. C. M. Oude Wesse- link 24 j-, Kinderhuiss. M. j. Cappelhoff- Heerooms 58 j., L .Ileerenstr. 6. j. c. Ko» lemij- Loman 70 j., Brouwersvaart. 7. A. W. Anten, 14 m. d„ Klaverstraat. M. Booms 1 4m. z. Hondesteeg. 8. A. G. M. Beemster 2 m. d„ Grebberstraat. 7. C. Boom—Poppink, 60 j., Gaelstraat. 6. A. T. Verbaten 3 j., d„ Burgwal. HTLLFriOM. Gehuwd: J. B. Meskers en M. A. v. Bourgondiën; C. Rus en K. van Beek. Bevallen: G. Hijstek—de Koekkoek zoon; II. StaatsBruinier dochter: G. SchniedeuïndSpierenburg zoon. Overleden: G. J. Damen 9 mnd. it van Etlen 9 jaar; P. More©. 5 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3