H. LAMP, flat is van groot Belang, want net geldt GO van de schepen, die door telescopische schoorsteenen. doorniet. to hooge masten of door laadkranen in de plaats van masten, van de brug gebruik kunnen maken. De meerdere kosten der verhooging van do brug tot 12 M. berekende spr. op 1 h 1 1/ millioen; die meerdere uitgaaf acht spreker meer geraden dan nu half werk te doen. Als de belang hebbende gemeenten ook hier in ver houding tot die haven- en kanaalwer- ken in do kosten bijdragen (40 en 25 millioen) en Amsterdam ook hier 10°', bijdraagt in de algemeene kosten bo vendien. dan achtte spreker het be zwaar der uitgaaf niet overwegend. Spreker wenschte met eenige medele den dan ook door de Kamer in dien feest een votum te doen uitbrengen, en hij hoopte, dat die Min. daaraan gevolg zal gelieven te geven. Ook de hoeren Van Wijck en De bisser sloten zich hierbij aan. Zij oneenden uit de gewisselde stukken te mogen opmaken, dat de Min. het nu fond met dat idiée eens was. doch al leen vordereïe, dat Amsterdam dan meer dan 10% zou bijdragen. Zij wa ren echter van meening. dat hierop de zaak. een nationaal belang, niet mocht afstuiten, en voegden hun aan drang hij dien van den heer Lelv. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. vingen inkwamen, worden alle ge. wenschte inlichtingen verschaft, en bestaat gelegenheid tot inschrijving. vierkant met. elkaar strijdende con-1 aoeiteiijke vernietiging van ner. vonnis filled o-oi.rokken: De officier van jus- datgene, wat de rochtbank had behoo- baron|ren te doen. Alleen dé zaak contra-Mutsaers is Gedeiikteeke» voor Minckelers. Bij den penningmeester der commissie tot oprichting van een gedenkteeken voor Jan Pieter Minckelers te Maastricht, zijn tot heden reeds ingekomen o. a. de volgende bijdragen: Van H. M. de Koningin-Moeder f 100; de Société de Produits réfractaires de St. Ghislain f 100; de lu-eren Solvay en Cie., Brussel fr. 100; Société Anonyme des Hauls fourneaux et fonderlcs de l'ont A Mousson f r. 100; de heeren Rogier Nerinx Richter te Borgen op Zoom, ma chinefabriek 25; de Nederiandsche Gas- gloeilicht-Maatschappij Amsterdam 25; Gemeente-Gasfabriek. Apeldoorn f 25, den heer Martin te Brussel fr. 50; Steen kolen Handels-Ver. Utrecht I 50. clusie getrokken: De officier titie. mr. C L. M. E. J. E. Speyart van Woerden, wees bi zijn requisitoir ..Mutsaers en Mutsaers al leen (als) den dader van het afschuwe lijk en onmiskenbaar misdrijf' aan, en eischte levenslange gevangenisstraf tegen, hem. D© verdedliger daarentegen, mr. F. C. Pels Rijken, betoogde in zijn pleidooi: De koster Van I&terdiaal heeft, liet kind van het leven beroofd. En hij vroeg vrijspraak met onmiddellijke in vrijheidstelling voor den beklaagde Mutsaers. Deze zelf heeft van den beginne af|s i door het scherp kruisverhoor van informaties inwinnen. Zijn doze voor den president heen ontkend het mis- loopi'ge informaties voldoende bczwa- drijf te hebben gepleegd. rend, dan kan de officier van justitie Wegens ongenschijnlijke tegenspraak requireeren. dat de rechtbank tegen I den verdachte rechtsingang verleent». dus aan do orde, niet de moord te 1 il- burg. Het hof zal slechts uitmaken of Mutsaers al dan niet schuldig is. Eon andere schuldige kan niet worden aangewezen. Maar toch bestaat d)e mogelijkheid dat in den loop van het geding een nieuw licht opgaat over dien moord Blijken daarbij gewichtige vermoe dens of bezwaren tegen getuigen of andere personen, dan kan liet open- baar ministerie, met de hem ten dienste, staande middelen nadere voorloopige Transvaal en Oranje-Vvijstaat. In het bericht over de menschen, die te Pretoria als medeplichtig aan een «lompiot zijn gevangen genomen, is ook een TransvaaJsch Hollander genoemd. Daarmede schijnt de advokaat W. E. Hol- lard bedoeld te wezen. Dit is echter geen Hollander, maar een Duitscher van af komst en zijn naam luidde oorspronke lijk ook anders. Menschen die in Preto ria bekend zijn zullen er zich over ver wonderen, dat een slimme Tot als Hol- lard zich tot het deelnemen aan dit, na tuurlijk niét ernstig op te vatten, kom- plot zou hebben laten verleiden. Maar misschien is de geheele zaak weer door Agents provocateurs opgeschroefd, in welk geval de herinnering aan de Cor- dua-samenzwering zeer gepast is. De Haagsche Pro-Boervcreeniging heeft bij besluit van 2 Mei 1902, no. 23, de koninklijke goedkeuring verkregen voor de internationale kunstverloting. De prijzen zullen tentoongesteld worden m het daarvoor opgerichte gebouw aan het Gevers-Deynootplein te Schevenin- gen- Opening 1 Juli a.s. tot 15 Septem ber. Dinsdag ontving de Vereeniging van een Twentsch fabrikant eene gift van f 250 voor de noodlijdenden in Zuid- Afrika. Het Transvaalsehe Volkslied. Men zendt aan die Nieuwe Courant de onderstaande lezing van het Trans- vaalsche Volkslied Kont gij dat volk vol heldenmoed, En nu zoo diep geknecht? Het heeft geofferd goed en bloed Voor vrijheid en voor recht. Komt burgers, laat het hoofd niet hangenl Eens zijt ge weder vrij Eens klinkt het weer in onze zangen: Dat vrije volk zijn wij I Dat vrije volk, Dat vrije volk. Dat vrije, vrije volk zijn wij Kent gij dat land, zoo schaarsch bezocht. En toch zoo heerlijk schoon. Waar de natuur haar won dien wrocht, En kwistig istelt ten toon. Ons land, óns land' zal 't altijd blijven; Wij houden altijd stand Of ook dé Brit het in mocht lijven. Het is óns vaderland Dat heerlijk land. Dat heerlijk land, Dat is óns vaderland Kent gij den staat, nog maar een kind, Maar jong en krachtig vrij F.en kindermoord, was t Britsen bewind. Ten hulp der rooverij O, mannen, 't streven onzer dapp'ren Was schoon, doch heeft gefaald Maar onze vlag zal weer eens wapp'ren Waar men die nedierhaalt. Trouw aan die vlag. Trouw aan die vlag. Die in harte nimmer daalt. Brand te Gorinchem. Gisterennacht omstreeks half (lrte ont stond een zware uitslaande brand in de woning van den heer De Hosson, hoeden winkel op den I-angendijk te Gorinchem. Het huis stond in een oogwenk in lich- terlaaie en daar de straat smal is, spron gen aan de overzijde van het w inkelhuis, i bewoond door de familie Van Eek. door de hitte de ruiten, waardoor ook dat huis, waarin een bock- en papierhandel ge dreven wordt, door de brandbare stoffen een oogwenk geheel in brand stond. Verder sloeg de vlam over naar het huis bewoond door den bakker Overes, terwijl tegelijkertijd de perceelen van den manu- facturier Snoek en Heetcamp in Perry- artikelen, gelegen naast dat van den heer De Hosson, in vlam geraakten en ook dat van den goudsmid Hooydonk vlam vatte. Te ongeveer 3 uur gaf de Gorcumsche brandweer water en deed voor het eerst de stoombrandspuit dienst. Met groote krachtsinspanning werd gewerkt om het woedend element te stuiten. Ook het op treden van de militairen wordt zeer ge roemd. Te half zes was men den brand meester en waren toen geheel uitge brand de perceelen der heeren De Hosson en Van Eek; voor het grootste gedeelte dat van den heer Heetcamp; de boven verdieping van dat van den heer Overes; een gedeelte van dat van den heer Hooy donk, terwijl veel brand- en waterscha de is ontstaan bij de heeren Snoek, Wis- brun en Liffmann. Alles is verzekerd te gen brandschade bij verschillende maat schappijen en eenigen ook tegen nering- schade. De oorzaak van den brand is onbekend, maar moet zijn ontstaan in het winkelgedeelte bij den heer De Hos son. Ook zijn bij dezen brand menschenle- I vens te betreuren. Met moeite werd De Hosson, en diens vrouw gered over de daken van de bu ren. Eene modiste bij hen inwonende, geen uitweg meer wetende, sprong van het balkon in de haven en werd een uur later levenloos opgevischt, terwijl dochters van De Hosson van 12 en 14 jaar worden vermist, van wie men vreest dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Nog nimmer heeft te Gorinchem zulk een ramp plaats gohad. Nader meldt men nog: Hel verkoolde lijk van eene der ver miste meisjes is uit ue puinhoopen te voorschijn gekomen. De namen der omgekomenen zijn: Ma rie Hindrikx uit Nijmegen, ongeveer 25 jaar oud. Berdina Maria Johanna Grada de Hosson, 14 jaar. en Grada Johanna Maria de Hosson, 11 jaar. INGEZONDRN MEOEDEE- LTNGEN. 3fl cent» per regel. Barteljorisstr. 22-24. Reiskoffers en Tassehen in groote keuze. Rechtszaken. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren T. Kuiper en J. W. Blooker het aanvullingsexa men volgens art. 86 wet H. O. door den heea- J. J. van Leusden. De heer .Blooker verkreeg cum laude. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Nederlandisch© letterkunde, de heer J. Bamouw gel>. te Amsterdam, op proefschrift„Textkritische Untersu. chungen narh dem Gebrauch des be- etimirrten Artikels und des ichwacben Adjectivs in der altenglischen Poesie." Congres Middenstand. Da algemeene vergaderingen, welke op beide congresdagen de afdeelings. vergaderingen zullen besluiten, en ge houden zullen worden in de groote zaal van het Concertgebouw, bedoven zeer belangrijk te worden, als rede naars zullen nl. daarin optraden de Jieerendr. D. Bos, lid der Tweede Kamer te Winschoten, Karei van der Cruysseu, uit Gent, mr. J. A. Levy, oud-afgevaardigde uit Amsterdam, prof. Oscar Pjfferoen. uit Gent, dr. R. J. W. Rudolph, uit Leiden, dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer. Driebergen, en dr. De Visser, lid der 1'weede Kamer, Amsterdam. Voor de inleiding der verschillende onderwerpen in de afdeelings-verga. deringen hebben reeds een twintigtal mannen zoowel uit regeerings. en we tenschappelijke kringen, als uit den stand der belanghebbenden, zich be reid verklaard, om rapporten in te le. veren en als inleider op Ie treden. Bij liet secretariaat. Kalverstraat •A5. (waar reeds over de 400 inschrii- in de verklaringen van dien getuige Van Isterdaal met die van andere ge-j tuigen, zoo omtrent het brengen van schaafhou-t aan zijn woning op den noodlottige).! Woensdagochtend tus schen 11 en 12 uur, zoo omtrent den tijd., waarop hij het Angelus zou heb bel geluid ,en omtrent liet al of niet sluiten van een kerkdeur op Woens dagochtend tusschen 12 en 1 uur, had de rechtbank, op verzoek van den ver dediger. een voorloopig onderzoek be volen naar de vraag of getuige Van Isterdaal zich heeft schuldig gemaakt aan meineed. Eenig gc-volg van dit' vonnis is echter sedert niet vernomen. In den ochtandi van den 28en Juni heeft die Bredasche rechtbank uit spraak gedaan in de strafzaak van Mutsaers: Overwegende dat do rechtbank niet wettig en overtuigend bewezen aclit. dat do bebklaagd'e zich zou heb ben schuldig gemaakt aan de feiten, hem bij voormeldt dagvaarding ten laste gelegd'; dat weliswaar het aanwezig zijn van bloedsporen in den schilderskiel en in eenige andere kleed-ingstukken van d'en beklaagde, de aanwezig heid van eenige deels met bloed be vlekte kleedin^stukke-n van het slacht offer in den koffer van beklaagde. zijne bekendheid met dé plaats waar het lijk van het. verslagene meisje lag zijne eigema(ardïge houding op Woensdag. Donderdag en Vrijdag, 22, 23 en 24 Augustus 1900 zoo' deze omstandigheden bewezen kunnen wor den geacht, wellicht het vermoeden wettigen dat aan dien bckl. meer om trent de gepleegde misdaad hekend is, dan ui:t zijne verklaringen in den loop van do instructie of va.n de behande ling der zaak ter terechtzitting zou volgen. «Joch dat in ieder geval al del aanwijzingen, in dit geding aanwezig in haar onderling verband genomen, aan de rechtbank niet gewichtig ge noeg voorkomen, om daardoor wettig en overtuigend bewezen te achten dat de beklaagde zou zijn cte dader van het afschuwelijk misdrijf, hem bij akte van dagvaarding tem laste gelegd; Gezien artt, 216, 219, 220 van het. Wetboek van Strafvordering: Rechtdoend1© in naam dor Koningin; Spreekt den beklaagde vrij van het feit. hem bij akte van dagvaarding te laste gelegd: Beveelt zijne invrijheidstelling ten ware lüj om andere redenen mocht in hechtenis blijven' Mutsaers is daarop onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Maar eenige da gen later heeft de officier van justitie tegen dit vonnis hooger beroep inge steld, waarvan aan den vrijgesproken schilder bij exploit aanzegging is ge daan. Door dit appel is de zaak Mutsaers bij het gerechtshof in Den Bosch aan hangig gemaakt. De stukken van het geding zijn daarheen - zonden, en se dert is wedieron'i bijna con jaar ver- loopen. In dien tijdi heeft het open baar ministerie, zoowel als da be klaagde. gezocht naar nieuw mate riaal- onder meer naaraanleidinsr van tal van anonym» brieven, die sedert inkwamen De procureur-generaal, de officier van justitie uit Breda en do commissaris van politie Caarls, te Tilburg, hebben- opnieuw in eersten aanleg gehoorde en nieuwe getuigen gehoord. Het (Dossier is dan ook sterk in omvang toegenomen. Nadat vervolgens vanwege dan pre sident van het gerechtshof de dagbe- paluig voor de openbare terechtzitting |was geschied, is de zaak in hooger beroep aanhangig gemaakt dooi- een dagvaarding, van wegc den procureur- generaal aan don beklaagde beteekend. I Lr zullen worden gehoord 5-1 getui- igen a charge, waarvan 8 niet in de openbare zitting te Breda zijn opgetre den, en 46 getuigen u décharge, waaronder er 21 zijn. wier getuigenis sen nog niet bekend) zijn. Eenige g©. tuigen, den vorigem keer k charge op getreden. zijn thans op verlangen van den beklaagde als getuigen a decharge gedagvaard. Hoofdgetuig- n zuilen we derom zijn dé commissaris van politie Caarls en de inspecteur Soentjens de koster Van Isterdaal. dr. Van Zinnicq Bergmann. pastoor van do kerk aan den Noordhoek. de postbode Jong is Ioets, vrouw Panhuizen, en enkele nieuwe getuigen. Mutsaers woont als vrij man de zit toigen bij. Hij blijft, op vrije- voeten, behoudens do bevoegdheid van het hof om hem, in eiken stand: van het gedhig ui hechtenis te laten nemen Hij is inmiddels te Tilburg getrouwd' waar hij mot zijn vrouw bij zijn schoonouders inwoont. Hij houdt zich in den laat sten tijd vooral bezig met het polychromeeren van beelden. El- ken dag zal hij na afloop van de zit- met last tot he>t openen van een nieu we instructie. Het vermoed!en bestaat, dat de zit- tincr tot en met Dinsdag zal duren. Het gerechtshof zal zijn samenge steld! uit: mr C. F. G. de Menthon Bake, vice-president; voorzitter van de kamer voor strafzaken, president; mrs. jhr. F. X. J. M. Verhei jon. H. G. P. Kolfschoten. A. II. Sassen, jhr. O. de Marees van Swinderen. en jhr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. raad'slieereni; mogelijk een bijzittend raadsheer, die echter nog niet is benoemd); procureur- generaal mr. J. Ph. Castendijk. advo caat-generaal; griffier mr. J. F. Ingen Housz. substituut-griffier. Mr. F. E. Pole Rijken zal ook thans °d'-er als verdediger van den beklaag- de optreden. groote armoede en eJienae ten gevolge. Huishuur wordt niet betaald en overal schulden gemaakt. Dag aan dag bereikt ons de verzuchting van uitgesloten ar beiders „Hield de steun van elders maar op, zoodat ons de uitkeering niet meer kon gegeven worden, dan ware de zaak uil". Hoe langer de geldelijke steun voort duurt hoe dieper de ellende voor de ar beiders wordt, en intusschen verloopt de industrie, welke zich naar elders ver plaatst. Men bedenke zich daarom vooraf, voor dat men op eenigerlei wijze aan boven- genoemde oproeping gehoor geeft. Met de meeste achting hebben wij de eer te zijn. Uw d\v., VAN HEEK Co. Uit Enschede schrijft men: De uitkeeringen aan de stakende uitge sloten arbeiders der firma Van Heek k Co. waren Dinsdag dezelfde als vorige weken. Uit de Arbeiderswereld Gemengd Nieuws, BINNENLAND. Bij de afgevaardigden die deelnamen aan het congres te Zürich bestond de hoop, dat daar steun zou worden toe gezegd voor de stakers en uitgeslote- nen. In deze verwachting is men te leurgesteld, en het is zeer wel moge lijk. dat liet einde der ^staking meer nabij is. dan men tot voor kort kon verwachten. De heeren Ketelaar en Loopuit van Amsterdam waren Zndag te1 Enschedé. Zij woonden een vergadering in het R C. Arbeidea-sgebouw bij. „Tubantia" doet nog eens een po. ging, om tot verzoening aan te sporen. Met beste middel daartoe vindt het blad in de voorstellen tot beëindiging van den .strijd, door dr. Borgman aan de arbeiders voorgelegd het toege ven aan den cisch der firma, dat de drie meermalen genoemde personen niet worden aangenomen. Die voor stellen ïftoeten thans worden aange nomen. omdat er nu geen andere uit weg meer is. Tot liet aannemen er van dringt „Tubantia" dan ook in 't belang van allen, d'te bij de-ze werk staking en uitsluiting betrokken zijn, hij heti organisatie-comité en de ar. bciders aan, ditzelfde daarna even eens vragende aan dei firma van Heek. ..Niemand, die daartoe het zijne kan bijdragen, heeft thans de vrijheid, dien plicht te verzaken, dien duren plicht tegenover do lijdende gemeente Enschedé." Het voorstel-Borgman wordt met 't xig op de omstandigheden erastij overwogen. De kansen op aannemini zijn niet gering. De voorsteller had gisterenavond een conferentie met het organisatie- en stakerscomité, die he denavond' wordt voortgezet. Eeii duur boek. Bij een onlangs gehouden boekver- kooping bracht een exemplaar van Caxton's ..Royale Book, or Book for a King", <je aanzienlijke som op van 2.225 pond. Voor zoover bekend zijn er maar vijf exemplaren van dit werk over de geheele wereld verspreid, drie daarvan in openbare bibliotheken. Een der ewee exemplaren, „Indul gences" eveneens van Caxton's druk kerij, bracht op 225 pond vieren twintig regels op slechts éen bladzijde, dat is dus ongeveer een pond por woord. Koslbare insignia. De insignia van de Zon en de Leeuw, door den Shah van Perzië aan Keizer Wilhelm aangeboden, hebben een waar- de van 22.000 mark, door de diamanten. andere edelgesteenten, die er in lom kelen. De klok van koningin Louise. Prins Heinricli is onlangs op een merit- waardige wijze in het bezit gekomen van een klok. die aan zUn overgrootmoeder heelt toebehoord. Hij vond die klok u een matroos op een oorlogsschip. Toen koningin Louise in den herfst van 1806 voor Napoleon van Küstrin naar Komgs- berg vluchtte, overnachtte zij in een boe- renhuis. Voordat zij haar reis vortzette, gai zu aan de boerin een klok ten geschenke, welke bij de familie van den landman in eere is gehouden en nu in het bezit van den matroos was. De matroos, dio dat aandenken aan den prins overhan- digde, is door dezen vorstelijk beloond. Omdat de jonge zeeman geen raidde- school eininenien leider op den repentieavond blijken van sympathie, vriendschap en hoogachting te geven. Ook zij hebben ge toond hoe hoog zij met hun Directeur egloopen, hoe zij hem als 't ware op de handen dragen en ten hoogste waar- deeren het vele, dat hij gedurende zijn Directeurschap in het belang van Proza en Poëzie heeft gedaan. Even 9 uur werden bruid en bruide gom Dinsdagavond de met groen en pal men feestelijk versierde repctUiezaal In het gebouw ,,de Kleine Vereeniging" binnengeleid, en nadat zij op de voor hen bestemde zetels, te midden van het groen hadden plaats genomen, trad dt president der vereeniging, de heer C. P ring, naar voren, om het bruidspaai op den vooravond van den gewichtiger dag de oprecht gemeende hartelijke fell citaties van het mannenkoor aan te bie den. Tevens sprak hij de hoop uit, dat hun huweiijksweg mogen leiden over ef fen, gladde, paden; dat zij bezaaid moge wezen met rozen, en geen doornen zich zullen vertoonen. Dat ge gelukkig moogt leven, dat is de wensch van „Proza en Poëzie", zeide spr. en als een bewijs van de groote sympathie, die wij voor c koesteren, hebben wij gemeend u een blijvend aandenken te moeten geven. Er op hetzelfde oogenblik werd een bij uit stek prachtige spiegel, met zwaar ver guide en fraai bewerkte lijst, waarboven het symbool van den zang, een lier, was aangebracht, aan aller oog zichtbaar. Aanschouwt dan, geacht bruidspaar de zen spiegel, en ik hoop en weascli, da' deze steeds moge zijn voor u de spiege» van de harten der leden van Proza en Poëzie, die zich steeds één zullen gevoe- len met u, aldus ging spr. Yoort. En ten slotte stelde hij een toast in op het wel zijn van het geachte bruidspaar; een heildronk, die met een „Zij leven hoog" werd bezegeld. Daarna nam de Directeur het woord om zijn warmen dank te betuigen voor den feestavond hen bereid, eer verheug de spr. zich over de vele bewijzen van sympathie hen thans gegeven en onwil lekeurig vroeg hij zich af, waaraan hij al deze hulde verdiend had, want hij had niet anders gedaan dan hij had gemeend te moeten doen in het belang van Proza en Poëzie, en dat was zijn plicht. Even wel bracht spr. ook namens zijn bruid, een woord van dank voor de hen ge brachte hulde en voor het overschoone cadeau. Spr. hoopte het dikwijls te mo gen aanschouwen, en steeds zou hij dan denken aan zijn koor, waarvoor hij alles steeds in het werk zal stellen om het zoo hoog mogelijk te doen stijgen. Ook deze toespraak werd besloten met een dironk op het heil v.m Proza en Poëzie. Daarna zong het koor onder leiding van den heer Berghuijs het bruidspaai een welkomstlied toe. Nadat het meer officieele gedeelte was Moord te Tilburg. Heden ochtend te 10 uur begint in de openbare terechtzitting voor bet ge rechtshof te s' Hertogenbosch de be handeling van de zaak contra Mut saers ui hooger beroep. Zooals men weet beeft Gasparus Augustinus Mutsaers. 26 jaren oud, verver, wonend» tc Tilburg, van 13 Juni tot en met 22 Juni van liet vorig jaar voor die aiTondissamients-recht- bank te Breda terechtgestaan. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in het tijdsverloop tusschen 21 en 25 Augus tus 1'JOü, te Tilburg. Maria Cathanna ilhelimna Kessels, geboren aldaar den 2en Maart 1889, opzettelijk van JM 4 het leven zou hebben beroofd, door!^^ huiswaarts keeren, on do pauzes haar opzettel met het ooginerK oin zaj j doorbrengen in de woning van baar het leven te benemen, een kk.>'zijn broeder in Den Bosch, \oorwiem, dingstuk onderlijfje zoo vastM.m.|ltj c<;aig schilderwerk zal ver richten. De loop van het geding zal gelijk zijn aan dien voor de rechtbank. Al leen zal. na de eerste ondervraging van den beklaagde, door een raads heer-rapporteur verslag omtrent die zaak worden, uitgebracht. Het hof beraadslaagt naar aanlei ding zoowel van het onderzoek op de terechtzitting in eersten aanlog, zooals dit volgens het proces-verbaal dier zit ting. wuavran het audiéiitiebiad aan wezig is. heeft plaats: gehad. Hierin zijn alle vroegere getuigonk-en opge nomen ,wat een aanmerkelijke bekor ting van de verhooren kan geven. De aanvankelijke dagvaarding is ook we der hiér het fundament va.n liet ge ding Do taak van het. hof is uitslui tend.' na te gaan of Mutsaers ai of niet terecht is vrijgesproken. Het be vestigt. dit vonnis, hetzij met overne ming. hetzij met verbetering van de gronden, of doet, met geheele of ge- den hals -te snoeren, dat zij dientengo-1 vol ge geworgd werd en den stikkings- dood- stierf .en zij acte deze doodslag voorafgegaan of vergezeld' geweest van het door hem. beklaagde, opzettelijk mishandelen van meergenoemd meisje (in ite dagvaarding nader omschreven), en gepleegd met het oogmerk om bij betrapping op heeterdaad1 van hem, beklaagde, op het plegen van het voor- omschreve -'.rafbare feit aan zich zelf straffeloos in -<i te verzekeren. Men zal zich de verslagen van deze langdurige zittingen nog herinneren. Er werden niet minder dan 129 getui gen gehoord, die door hun verklarin gen in uitgesponnen bijzonderheden de entourage van het afgrijselijke dra ma schetsten, dat daar gepleegd schijnt in d'e kerk van het Heilige Hart aan dén Noordhoek fce Tilburg, waarin de booggewelven onder den toren eindelijk het ontkleed» lijkjo van het blonde kind is ontdlekt. Uit deze verklaringen is tweeërlei De firma Van Ileek Co. heeft „strikt vertrouwelijk" aan verschillende perso- hen eene brochure gezonden, die zij in leidt in een circulaire, welke „Het Volk" publiceert. Deze circulaire is van den volgenden inhoud: Enschedé, Juni 1902. M. M. Naar wij uit de Nieuwsbladen verne men, worden in diverse plaatsen van ons land kunstavonden voorbereid, waartoe de medewerking van onze groote Ncderl. kunstenaars gevraagd wordt, -en waar van het doel is gelden bijeen te zamelen voor de stakende en ontslagen arbei ders onzer firma- Aangezien het niet onwaarschijnlijk is, dat een dergelijk verzoek ook aan u ge richt is geworden, zoo nemen wij de vrij heid u op de nadeelige gevolgen te wij zen, welk een steunen dezer pogingen voor onze arbeiders in de eerste plaats en voor de Nederiandsche industrie in het algemeen te-ngevolge zal hebben. Mocht u een zoodanige aanvrage be reiken, dan geven wij u beleefd in over weging, voordat u wellicht gevolg geeft aan den aandrang van een hulpvaardig gemoed, vooraf ernstig te onderzoeken in hoeverre uw steun van nut is voor het doel waarvoor deze gevraagd wordt. Ten einde u in de gelegenheid te stel len, het standpunt door ons in verband met de staking en uitsluiting ingenomen, goed te kunnen beoordeelen, vragen wij beleefd uwe attentie voor een tweetal brochures, welke wij u per zelfde post onder kruisband toezenden, en waarin het standpunt is blootgelegd. Hieruit zal u blijken, dat van onze zij de alias is gedaan om aan den strijd een einde le maken, door aanneming van het voorstel van een onpartijdig Burgerco mité, hetwelk door de arbeiders werd ge weigerd en door het doen van eene ver dere concessie welke opnieuw door de arbeiders werd afgeslagen. Nadat onze pogingen in deze richting zijn mislukt, hebben wij de vroegere ar beiders per aanplakbiljet opgeroepen het werk te hervatten en toen dit niet geschiedde, nieuwe werkkrachten van elders aangeworven. Na verloop van ee- nige weken hebben wij thans 100 nieu we arbeiders in dienst. Tegenover dozen hebben wij verplichtingen op ons geno men, welke ons beletten hen te ontslaan, i zoodra het werk door de vroegere arbei-1 ders hervat wordt. Wij verklaarden ons evenwel in eene mondelinge bespreking, welke wij 8 Mei jl. met eene commissie uit de uitgeslotenen op haar verzoek hielden, deze laatste», met uitzondering van eenigen, zoo spoedig mogeijk hun werk terug te geven naar gelang er plaat sen vacant zouden komen. Door den steun welke den arbeiders van verschillende deelen des lands is toegevloeid, is het stakingscomité nog niet bij machte geweest de helft van het gewone loon aai! de arbeiders uit te kee ren, en hebben deze mindere inkomsten len had om zich op scheepvaart in zijn vak te bekwamen, af„«innn„ heeft prins Heinrich hem deze middelen drachten en 7»n^ü verschlllende voor- verschaft en de matroos is thans ban de geven eere n^UI^rafrS teJÏ beste ge levaarttchool te Hamburg geplaatst geien" He' Jï6 lid- de c- Schoon. Zij verdedigen zich De vereeniging van winkeljuffrouwen te Berlijn heeft besloten, een soort van zwarte lijst aan te leggen, waarop de namen geplaatst zullen worden van die patroons) welke hun winkeljuffrouwen lastig vallen. Geheime inlichtingen over de patroons zullen worden gegeven aan vrouwen en meisjes, die een betrekking als winkeljuffrouw zoeken. Een dorp vernietigd. Hel Russische dorp Kambulata is door een aardverschuiving geheel hegraven. De bewoners konden zich tijdig in een naburig dorp in veiligheid brengen. On geveer 485 hectaren akkergrond zijn door de verschuiving verdwenen. Door den eloefrischen stroom gedood. Een beambte van de Parijsche Tram- wegmaatschappij, die met zijn mes een electrischen geleiddraad vilde doorsnij den, bleef op de plaats dood. Toen men zijn lijk opnam, was het zoo hard als steen. Een krankzinnige moeder. Een dame, te Nice woonachtig, is de zer dagen krankzinnig geworden, toen zij vernam, dat haar zoon, die in mili tairen dienst is, voor straf bij een com pagnie van discipline was geplaatst. De ongelukkige vrouw loste geweerschoten op de officieren, die haar woning voor bijkwamen, zonder dat echter iemand getroffen werd. Zij is naar een krankzin nigengesticht gebracht. sprak een huidewoord, ter eere vai Bruid en Bruidegom, en waarin de beste wenschen voor het bruidspaar werden uitgesproken; de jongejuffrouw Schoon zong zeer verdienstelijk een aardig nurp niertje, de heeren Paradijs, Godefroy en Snoecks, gaven eenige leuke voordra?h- ten en mooie zangnummers ten beste, terwijl ook het koor zich flbg eenige ma len deed hooren. Over het geheel genomen was het voor bruidspaar en leden een schoone avond, waardoor de toch al nauwe banden, wel ke tusschen directeur en leden bestaan, nog nauwer zijn toegehaald, en waar door Carel Phlippeau opnieuw een be wijs heeft gekregen hoezeer zijn arbeid bij de leden van Proza en Poëzie wordt gewaardeerd. Waar zooveel harmonie in eene ver- eoniging bestaat, daar kan het niet an ders of Proza en Poëzie, zal onder de bekwame leiding van den Directeur eene steeds hoogere plaats gaan innemen in de rij der Nederiandsche mannen-zang- vereenigingen. Dat het daarvan het be- ijs leveren in den a. s. wedstrijd te 's- Gravenhage. Veel succes zij het koor toegewenscht Sociëteit Vereeniging. Op het programma voor het ledencon- cert van gisteravond was gerekend' op tuin-, zoowel als op zaalmuziek. Van in den tuin zitten was natuurlijk geen sprake, zoodat ICriens' kapel weder optrad als strijkorkest. Als zoodanig gaf het weer veel fraais te hooren: o.a. de ouverture Obéron, Wagner-s Albumhlatt en een aardige fantasie op Madame Angot Maar wanneer, o wanneer zal het nu eindelijk oons zomer gaan worden? Na 30 eeuwen. De ltaliaansche archeologische com missie op Kreta heeft do villa van de koningen van Festos ontdekt, welk huis ongeveer 30 eeuwen geleden bedolven raakte, doch prachtig geconserveerd is. Er zijn in de villa oen aantal artikelen van huishoudelijk gebruik, munten, schilderijen en beelden gevonden. Weer een reuzengekouw. Te New-York is opgericht een Bouw maatschappij, waarin eenige millionairs zitting hebben. De eerste daad van de maatschappij zal zijn het oprichten van een hotel van 18 verdiepingen op den hoek van de Fifth Avenue en de Fifty- fifth-stroet te New-Yórk. Het stuk grond kost 700 000 dollars en het voornemen bestaat voor den optrek 2 1/2 millioen dollar te besteden. Vervolg Stadsnieuws. Hetfeestvan ProzaenPoëzie. Werden Carel Phlippeau en zijne bruid Maandagavond door de leden van D. I. N. D. U. A. gehuldigd, bij gelegen- heid van hun a. s. huwelijk; ook het mannenkoor „Proza en Poëzie", waar van Phlippeau eveneens directeur wilde niet achterblijven en had deze ge legenheid aangegrepen om aan Kamer van Koophandel. Van. de vergadering op 3 dezer ontvangen wij lieden een verslag. Wij ontleenen daaraan, dat de voor zitter en de lieer Peltenburg 31 Mei te Amsterdam een vergadering heb ben bijgewoond, ter bespreking van de reorganisatie d-er Kamers van Koop handel eai Fabrieken, en waar nage noeg eenstemmig de voorstellen der daarvoor benoemde Combiispie wer den goedgekeurd. Besloten werd bij den Minister van Waterstaat te 'steunen liet verzoek van de Kamer van Koophandel te's* Bo-scli, om voortaan voor een inter communaal telefoongesprek tusschen 11.40 en 3.40 niet meer het dubbele tarief te heffen. De Voorzitter bracht in herinnering dat 15 Juni, den dag van eergisteren (dit moe! een vergissing zijn. Red. H.'s D.) voor 50 jaar de Kamer van Koop handel op het Stadhuis plechtig is ge ïnstalleerd. Destijds was voorzitter de heer A. L. Dy serin ck, dan ma de heer Jhr. L. I. Quarles van Ufford, thans de heer mr. Joh. Enschedé; de eerste secretaris was de vader van den te- geaiwoordigen president, later de lieer E. W. van Bred erode, thai G. Petri. hun de heer

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2