J. Waller Zeper Gevraagd: Aanbesteding1. Zondag 15 Juni a. s. fiouüt do gymnastiek- en schermvereenigins; ,,De Wilhelminagarde" een wandel tocht. De vereeniging stelt zich in t oefeningsgebouw in de Kleine Hout straat op. Om zeven uur des morgens mar, cheeirt men af onder lending van den instructeur, den heer Horsen. Men gaat langs gedempte Oude Gracht. Gr. Houtstraat, Barteljorisstraat, Kruis straat, Kruisweg, Kennemerplein, Schoterweg naar de Kleverlaan en ver der naar Bioemendaal. Van Bioemendaal gaat men langs de ruine van Brederode, over Sant poort naar Beverwijk, waar eenigen tijd vertoefd zal worden. Van daar gaan zij des middags naar de Uitspanning „Rozenstein" op Vel, zon. Hier worden door de gymnasten cenige oefeningen uitgevoerd. Om haif zes vertrekken zij, zoodat zij om zeven uur weder in Haarlem zulten aankomen. Naar wij vernemen zal den 15em Augustus a. s. de HoogEerw. Heer B. Dankefman, Deken en pastoor der H. Jozefs kerk alhier in Jansstraat, den dag herdenken waarop zijn eerw. voor 40 jaar de H. Priesterwijding ontving. Gevonden voorwerpen: Een zilveren damesring. Een duimstok. Een zilveren oorbel. Een handwagen. Een parapluie. Een hond. De Luit. Kolonel Schwarz. garnizoenscommandant alhier, heeft zich voor eenigen tijd buiten het gar nizoen begeven, tot deelname aan een Kactermanoeuyr© yan Hoofdofficieren, in de stelling van Amsterdam, te hou den. De vonnissen der arr.-recht bank alhier, gewezen tegen J. J. de Kuster, veroordeeld den 17en April 1902 tot een jaar gev.-straf; N. Steen voordien, deai 17 April veroordeeld tot 14 dagen gev .-straf, en C. G. Nieman, den len Mei 1902 veroordeeld tot 14 dagen gev .-straf, zijn door 't- gerechts hof te Amsterdam ïn hooger beroep bevestigd. J. J. de Kuster is in cassatie geko men. In den Hout. 10e muziekuitvoering op Woensdag 11 Juni des avonds te 8 uur, dioor het Haar], Muziekkorps, dir. luit.-kapeïm, C. P. W. Kriens. 1. Marc he militaire. Kriens; 2. Ouverture Phèdre", Massenet; 3. „Geschichteai auis dem Wiener Wald". Walzer, Strauss; 4. Fantaiisie „Cava- leria Rustic ana", Mascagni; 5. Ouver- tuite ..Flotte Biirschef', Suppé; 6. Spaansche dlans. Moskowsky; 7. „Cres cent Cycle", Galop, Mann; 8. Fantai'sio du ballet ,:La Fill® de Phaéron", Pugnii. Zonderling. Op 18 Ocother 1901 werd uit Amsterdam een briefkaart verzonden aan een ingezetene onzer stadi. Die briefkaart werd toen ais onbestelbaar, niet aan het juiste adres bezorgd. Gisteren werd' de briefkaart blijkbaar weer verzonden en nu. zon der diat liet adres veranderd was, on middellijk terecht gebracht. Bovendien werd! hierop 7 lj2 ct. strafport gehe ven, terwijl die briefkaart voldoende gefrankeerd was. Zonderling dus! Uit de Omstreken. Heemstede. Dinsdagavond hield alhier in het Wapen van Heemstede de Bloemist, werkliedenvereeniging een openbare vergadering, welke zeer druk was be zocht. Verscheidene sprekers traden hierbij op, om aan te sporen tot aan sluiting bij den Bond. om op deze wij. ze te verkrijgen een hooger loon, ter verbetering der huishouding. Mej. M. P. H. Nellissen, van Go- srmchem, heeft hare benoeming tot onderwijzeres alhier aangenomen. Haarlem mermeer. Toen de werkman G. Hilhorst, te Haarlemmermeer, op wei? ging naar zijn woning, ontmoette hij in de na bijheid van HuLgsloot dien slaapstee- houder A. M., mot eene vrouw, bedelaarster van beroep. Die niets ver moedende H werd opeens aangegre pen door M. en eene diepe snede over het aangezicht gegeven. De ongelukkige zakte ineen-, waarna M. zijn weg vervolgde. Twee uur heeft de man daar eenzaam gele gen, toen eerst hulp op kwam diagen. De veldwachter T. van Abenes ver leende die eerste hulp. waarna dr. Key. zer den patiënt verder hulp verleende en hem liet vervoeren. De bevolking, op het gerucht toege sneld, was zoo verbitterd op dfen be- ruchten M.. dat liet inwendige van 't huis geheel werd vernield. M. en die vrouw zijn gevan kelijk onder polïtiegeleide naar Haar lem gebracht en verdler ter beschik king dier just'Aie gesteld'. GEMEENTERAAD. Zitting van bedien Woensdag 11 Juni des namiddags te half twee. Voorzitter die Burgemeester. Afwezig bij d'en aanvang der ver gadering de heeren Beynes Winkler, Klein en Van Styrum. Een kleine opmerking over de no tulen door den heer MODOÖ wordt <foor den Voorzitter beaamd. Veran dering zal geschied/en. PUNT I. Mededeel togen en ingekomen stuk ken. a. dat is gesteld in handen van B, en W. om advies: 1. de rekening en verantwoording dienst 1901 der goederen van voorma lige corporatien van neeringen, am bachten en bedrijven. 2. een adres van ae Alg. N.-Holland sclie Mij van Levensverzekering, hou dende verzoek haar in koop af te etaan een stukje grond afin het Prin sen Bolwerk voor perceel sectie B No. S50 G. 3. de rekening en verantwoording dienst 1901 van het St. Elisabeths of groote Gasthuis. 4. een adres van mr. F. A. de Graaff, om hem een pensioen met toelage te Verterenen, 5. de negrootïng dienst 1903 van bet burgerlijk armbestuur. 6. de b%rooting dienst 1903 van de Stads-Apotheek. 7. de rekening van het Barbaragast- hu is dienst 1901. 8. een adres van het bestuur der Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en Omstreken en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, hou dende verzoek het voorstel van den heer L. Modioo c.s. inzake het subsi die ten behoeve van het Stedelijk Mu ziekkorps te verwerpen. 9. een adres van. het bestuur der H. Handelsvereeniging, als voren. 10. een adres van de Sociëteit Ver eeniging; 11. een schrijven van den heer Mr. C. M. Rasch, houdende toezending van zijn geloofsbrief en verdere stuk ken inzake zijn benoeming tot lid van dlen Raad. Proces-verbaal dier opneming van kas ein boeken van d'en gemeente-ont vanger. Word't voor kennisgeving aangeno men. B. en W. wenschen voor het dem pen van d'e P apetor ensi ngel gr ach t met het Rijk een overeenokmst te slui ten, waarbij de gemeente een schoei- ing wegneemt en daarvoor eenraster in de plaats zet enz., waarin het Rijk f 400 bij te dragen heeft, plaatsing van een hek. ophooging van grond enz. De hoer ROOG vraagt naar de kos ten voor de gemeente. De VOORZ. antwoordt dat die zeer gering zullen zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd1. PUNT II. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking uit den post van „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1901, groot 19.15. (96). Wordit goedgekeurd. PUNT III. Gasthuisquaestie. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis hebben indertijd in gevolge een Raadsbesluit, van de ge meente bet verzoek ontvangen oxn aan den Raad medie te deel en, hoe het St. Elisabeth's Gasthuis desnoods met op offering van eenige bedlden, op die minst kostbare wijze zoude zijn in te richten tot ©en© z iekenin steil ing, be antwoordende aan d'e eischen dies tijcis. Zij antwoorden hierop thans dat deze vraag eerst voor beantwoording vat baar is, wanneier zij omtrent, die on diere punten met den Raad tot over eenstemming zijn gekomenOok werd hun verzocht te overwegen of de mo gelijkheid bestaat met behoud van eene goede ziekenverzorging bezuiniging op de verp 1 e>gingskosten aan te brengen. Regenten antwoorden hierop dat zij zullen overwegen ih hoever aan uit breiding van het in de laatst© jaren gevolgd stelsel van aanbesteding ge- vol? kan wordlen gegeven, zonder dat de qualiteit der artikelen daaronder lijden mag. Wat betreft de aanbeste ding van Imnen. en bedidegoed. dit acliten regenten na raadpleging der i dames-regentessen niet wenschelijk. Wel zou belangrijk bezuinigd kunnen warden op die verwarming der baden, dooi- in plaats van het thans gebezigde systeem van veiwarming door Geysers, een© centrale verwarming aan te leg gen. Eene bezuiniging dloor inkrimping van het personeel of verlaging der loomen .achten regentenevenmin ge- wenscht. Op de vraag of het geen aanbeveling verdienen zoude, het verplegen van on vermogende zieken uit naburige plat telands-gemeenten t© staken, antwoor den regenten dat zij van meening zijn. dat het gasthuis voor dergelijke pa tiënten niet mag gesloten wordlen. Bui tendien is hun aantal niet. zeer groot, riier jaar gemiddeld 27 patiënten met 916 verple.egdlagen, waarvoor de kos tend© prijs wordt vergoed. Regenten hebben geen bezwaar cjlezen prijs op, f 2 per diag te stellen. Door B. en W. worden bovenge noemds meeningen van liet college van regenten gedeeld. Minder eens gezind is het college van B. en W. omtrent het gevoelen van regenten tan opzichte der polikliniek. Wensch't de meerderheid van B, eu W„ met het college van regenten, zoo wel de stadispatiënten die zulks ver langen, op vertoon van een kaart van het Burgerlijk Armbestuur als de fondspatiënten op hun fondskaart be handeld te zien in dis polikliniek, de minderheid zou bovendien voor de stadspatiënten een con sentbrief je van den gemeenteMgeneesheer willen vor deren ,eai d'e fondspatiënten in geen geval willen toelaten. D© minderheid toch acht. kostelooze behandeling van fondspatiënten in eene gemeemte-intstellmg van welda digheid! ongewenscht en vreest dat wanneer de polikliniek officieel voor stadspatiënten geopend wordt, zoodat die patiënten zich poliklinisch kun nen laten behandelen zonder voorken nis van den gemeente-arts, wiens hulp zoodra ze bedlegerig worden, weel moeten inroepen, tal van moeilijkhe den zich zullen voordoen. Do meerderheid, de billijkheid van het, laatste bezwaar erkennend© en eerbiedigendie ,acht het nochtans niet gewichtig genoeg om op grond, daar van tot invoering van conesnthriefjea te advïsserem, daar de fondspatiënten alleen met, instemming van hun go beesheer in de kliniek wordlen hehau- deld) en die kosten zeer gering zijn Ten slotte, al doen B. en W. thans nog geen voorstel om het gasthuis gi schikt te maken tol eene ziekeninstel ling beantwoordende aan de eischen dies tijdis, stellen zij toch voor regen ten uit t,e noodigen bij de voldoening van de beantwoording der eerste vraag daaromtrent, aan te nemen, dat de Raad het gevoelen deelt van regen ten omtrent alle overige vragen. Als de Raad' dit voorstel' nu aan neemt, zal dus het college van regen ten mededeel en hoe het. SL Elisabeth's Gasthuis op d© minst kostbare wijze zal zijn in te richten tot. eene ziëken- in steil ing beantwoordende aan de eischen dies tijds, en zulten daarna B. en W. een desbetreffend voorstel doen. Tiet, tha-ns te nemen besluit zal dus slechts ee-n voorloopig zijn. Oiterop zijn ingekomen amendemen ten van de Raadsleden Van den Berg en Snel Ij es. Di'e van, den lieer Van d'en Berg luiden als volgt: „Patiënten worden op die polikliniek van het St. Elisabeth's Gasthuis alleen behandeld, als zij voorzien zijn van een verzoek tot behandeling van hun nen gewonen huisarts of, voor zoover het stadspatiënten beterft, van den ge nees- of heelkundige hunner afdiee- ling. Deze. bepaling is niet toepasselijk op personen, die in het Casthuis ver- pleegdl zijn geworden, maar nog loo- pende behandeling vereischon en op personen, die wegens c©n of ander ongeval plotseling hulp nood'ig heb ben." De amendementen van den heer Sneltjes, luiden aldus: in die polikliniek mogen alleen wor den behandeld: lo. D?rde-klasse-patdënten die uitliet gasthuis zijn ontslagen, maar nog loo pendie nabehandeling noodig hebben. 2o. Personen, wien een ongeluk is overkomen, met dien verstand©, dat zij na deze eerste hulp verder door hun gewonen geneesheer zullen wor den behandeld. 3a. Stadf-p at i enten, niet voorzien van een consentbriefj© van den ben behandelenden geneesheer. De heer SNELTJES is van oordeel, dat. bet voorstel van Regenten niet strookte met den aard van het ge sticht. Hst is bedoeld' voor d'e verple ging van arme zieken. Vroeger h eb be nRegenten wegens gebrek aan 'ruimte daaraan een polikliniek ver bonden, die alle toejuiching verdien de, maar er is een stem opgegaan te gen de daaraan gegeven uitbreiding. L angzarner h an dl kon bijna iedereen er gebruik van maken, wat niet in 't be lang is van 't gasthuis, voor den tijd de geneesheeren. Gaat diit zoo door, dan zal het aantal geneesheeren moe ten wordisn vermeerderd, die localitedt daarvan uitgebreid, wat voor de ge meente zeer kostbaar wezen zal. De polikliniek is niet bestemd' voor an dere zieken, dan dlie spr. in zijn amen dment. heeft genoemd. De heer KRUSEMAN is in het col lege van B .en W. en van Regenten de minderheid geweest. Als Regent brengt hij hulde aan d'e polikliniek, als raadslid wenscht hij dlie niet on veranderd te behouden. Zij is meer en meer voo ran diere patiënten openge steld en behandelt nu reeds per jaar 10,000 personen; d'e menschen wordlen er uitstekend' geholpen en ze is e«n goede steun voor de stadsdoctoren. Toch is wijziging noodzakelijk. Eerst si lid's verleden jaar is het Gasthuis gemeente-instelling en ziin de doctoren gemeente-ambtenaren. Zij hebben nu een. polikliniek opgericht ©n behandielen daar gewoonlijk stadspa tiënten. grijnen dtis in in d'en werk kring dër stads-doctoren, wat zij de zen niet vergunnen ten opzichte van hunnen werkkring. Kan de polikliniek dien patiënt 's Zondags of 'smacht niet helpen, dan komt die patiënt terug bij zijn gewonen medïcus. die hem hel pen moet, hoewel hij wanneer hem dit van een particulier patiënt over kwam. behandeling weigeren zou. Dit ondermijnt het prestige voor de! stadsdoctoren, over wie naai" spr. van het Burgerlijk Armbestuur weet. ge©-| nerleii klachten bestaan. Daarom moet d'e Raad zijn ei'genhenoemd col lege stemmen, anders zal niemand daar.' van meer deel willen uitmaken. D© bestaande spanning is het gevolg van het, ingrijpen der gasthuisdioctoren in het werk der stadsmedici. Legt men die verplichting op van schriftelijk! consent, dan zal een goed© verhouding ontstaan in 't belang der patiënten" Spr. beveelt daarom die amendemen ten d'es heeren Smsltjes aan. De VOORZ. licht de meaning der meerderheid van B en W toe Dc zaak heeft veel hoofdbreken gekóst, juist wegens d© verhouding der twee colleges van doctoren, die tot, elkaar moesten worden gebracht De meer- d'orhei dheeft met. di't voorst©! die glans der betrekking van die stadsdoc- nÏÏ ^teTlpz,ns willen verminderen U Is dit een zaak, die thuis boort'in den Raad. Men komt bij den Raad in ap pel van een interne regeling van het gasthuis. De heer Sneltjes spreekt van uitbreiding der polikliniek, doch dit is minder juist, de heer Kruseman wenscht verandering. Het amendement van den heer Van den Berg besprekende, zegt spr. dat B. en W. de uitbreiding tot de bus- patienten voorstellen, om de menschen te prikkelen tot toetreding als buspatien- ten en derhalve voor de gemeente als zuinigheidsmaatregel. Wordt een der amendementen aange nomen, dan moeten de patiënten een bewijs van een der stadsdoctoren heb ben. Dezen zullen er wel geen misbruik van maken, maar de patiënten blijven toch zoo overgelaten aan het bon plaisir van den dokter. In andere steden, bv. in Brussel, kan de arme kiezen tusschen de polikliniek en den stadsdokter. Tegen over dit groote voordeel staat het na deel, dat het prestige van de stadsdokto- ren wordt ondermijnd. Zooals de heeren weten is spr. niet voor ondermijning van het gezag (gelach) en het kan gebeu ren, dat een arme misbruik van de po likliniek maakt, maar dat zal zeer zeld- zaa mzijn, Spr. vraagt zich af, of Regen ten desverlangd de polikliniek niet zou den kunnen opheffen en of dan de ge meente zou kunnen gelasten, die weer in te stellen en de doctoren te l vei- n, daaraan hunne krachten te geven? Spr. meent van niet. Dc heer TOL zegt, dat in de instructie van den chirurg van 't Gasthuis niets staat van een verplichting om polikli niek te houden. Wie zich daarvoor zoo veel moeite geeft, mag dan toch ook de bcslissin ghebben hoe die in te richten. Gee ncnkeLe busdoctor klaagt er over, alleen klagen de stadsdoctoren. Voert men een consentbri fje in, dan zenden da stadsdoctoren ite lastige gevallen al leen naar de polikliniek, zoodat deze de vuile wasch kunnen doen. Geven de stadsdoctoren geen briefje af, dan komt er niemand op de polikliniek. Is een arme ontevreden op zijn geneesheer, dan moet hij dien houden, wat spr. onge wenscht acht. Menschen die toch al zoo veel moeten missen, moeten de keus heb ben van hun geneesheer. Het voorbeeld door den heer Van den Berg in de vori ge vergadering aangehaald omtrent fi nancieel nadeel, dateert van jaren her, zoodat blijkt dat er weinig financieele bezwaren zijn. De busdokters zouden zeer betreuren, als ze hun patiënten er niet meer heen mochten zenden, ue 10.000 consulten aan de polikliniek kos ten, niet veel, slechts 500 per jaar. In de lucht zit uitbreiding van het. personeel, paar een der medici nu reeds het wek doet uit liefde voor de wetenschap alleen. Wie de lokalen der poliklinliet ziek zal erkennen, dat de lokalen haast nu al onvoldoende; zijn eischen tot verbetering kunnen niet uitblijven. De polikliniek blijve binnen de perken van geneeskundigen armenzorg, voor de buspatienten i.s het gasthuis niet; daarvoor zijn le huisdoctoren eu er zijn bier zooveel fondsen, dat men gemakkelijk van dokter kan veranderen. Voor con sult wil spr. den armen patient ge legenheid' geven naar de polikliniek te gaan, verder niet. De heer LOOMEYER is het niet. in alle opzichten met den heer Sneltjes eens. Vooral niet omtrent d© buspa. tfenten, die nu reeds alleen in behan deling worden genomen, ate ze een briefje van liun medicus hebben. Zeer terecht heeft dan ook de heer van der Berg de buspatienten niet. uitgesloten. Wat dë airmenpatienten aangaat, spr. acht het college van stadsdoctoren zeer goed, maar het. kan gebeuren, dat ook en arme patient wel eens een anderen dokter wil. Toch aarzelt spr. want hij vreest, dat de stadsdoktoren het.voorstel van B. en W4 als een be wijs van wantrouwen zullen opvatten en hij hoopt niet inconsequent te we zen. wanneer hij stemt vóór het amen dement—van den Berg. Dat van den heer Sneltjes gaat hem tc ver. Bij aanneming der amendementen vreest spr. voor conflicten. De zaak behoort eigenlijk niet in den Raad maar bij Regenten. Daax moest de Raad advies vragen over deze voor stellen. De heer GROOT brengt ditmaal hul de aan den Burgemeester en ook aan den heer Tol. De voorgestelde amen dementen zijn niet ten voordeeïe van hen, die uit handen van armencom- niiissies willen blijven. De heer VAN DEN BERG omschrijft het verschil tusschen den heer Snel tjes en hem, hoofdzakelijk gelegen in de fondspatiënten. De stadsdoctoren wenschen de beslissing of iemand zal gaan naar de polikliniek, niet aan lee- ken, maar aan deskundigen over e laten. Tal van kleine ongesteldheden zullen, als de beslissing vrblijft aan d© leeken, komen op d© polikliniek en dien kostbaren tijd der assistenten in beslag nemen. Lijdt een patiënt aan een chirurgische ongesteldheid, dan kan zijn behandeling op de polikliniek wenschelijk zijn, ook voor fondspati ënten. Vroeger was de polikliniek een slot- behandeling en het gaat toch niet, dlat men over de polikliniek niets te zeggen zou hebben. Niet over onder- de elenmoet men te zeggen hebben, maar wel over belangrijke punten zoo als deze. Wel willen de doctoren der polikliniek terugzenden wie onder be handeling zijn, maar wie zonder zijn medicus to raadplegen naar die poli kliniek gaat, zullen niet erkennen, dat zij onder behandeling zijn. Bij de regenten was een meerder heid, die alleen is verkregen door de beslissende stem dies voorzitters. Met het ingrijpen van den poliklinischen dienst op dien van de stadsdoctoren aangaat, verwijst spr. naar het regle ment, dat nvt d© vrijheid van behan deling in die polikliniek in flagranten strijd is. Tegen sprekers regeling zullen ook wel bezwaren zijn, maar spr. meent toch, dat de voordeel en grooter zijn. Ze voorkomt onaangename toestanden en leevrt., bij goeden wil. geen onover komelijke bezwaren op. De heer SNELTJES heeft niet ge sproken over de medici, op den voor grond staan bij psr. die belangen van het Gasthuis en van de armen. Hoe de heer Tol tot f 500 komt, weet spr. niet, wel weet hij, dat dit op den duur zal worden tot een groot cijfer. Spr. voorziet, dat het consentbriefje óo kspoedig zal achterwege kunnen blijven, en beschouwt bet amende ment-Van den Berg als de brug om tot een goed'e regeling te komen. De. heer KRUSEMAN ontkent, d'at d© Raad zich hiermee, met de interne regeling zou bemoeien; hij wijst aJ- leeu den verschillenden doctoren den grens hunner werkzaamheid aan. Wil men den patiënten keus van doctoren geven, dan geve men hun de keus tus schen alle vijf doctoren, Spr. acht dat mtusschen niet noodig. De pa tiënten die in 't Gasthuis komen, zijn toch qok aangewezen op éen dokter, dien van liet Gasthuis. De heer VAN STYRUM acht het voorstel des lieeren Van den Berg niet i'n den juisten vorm om te worden be- behandeldi als amendement. D eheer VAN DE KAMP meent, dat het Gasthuis al sedert 1408 oen ge meente-instelling i's en niet sedert ver leden jaar zooals d'e hoer Kruseman meent. De VOORZ. beantwoordt den lieer Kruseman en houdt vol, dat het oen interen© regeling betreft, aolit die voor. beelden door den heer Van dien Berg genoemd, niet opwegende tegen het groote voordcéi, der poliklinische be handeling en weerspreekt de moaning vaa den heer Van den Berg, omtrent he treglement. Dat een tweede dokter aan de poli kliniek noodig zou wezen, zou spr. verwonderen, daar de polikliniek blijft zgoals die is. Behandeling van buspatiënten geeft der gemeente meerdere stem. Dc heer VAN DEN BERG giet zijn denkbeelden in juister en vorm. Spr. wil de patiënten niet beletten een an deren medicus te raadplegen, maar wel om dat te doen zonder het zijn medicus te zeggen. De amendementen Sneltjes worden verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Daarna worden de amendementen van den Berg eveneens verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt nu zonder stemming aangenomen. De zitting duurt voort. (Ongecorrigeerd) H. Iff. de Koningin. I-Iare Majesteit is na een zeer goede reis te Schaumburg aangekomen. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag: De Tweede Kamer zette het debat over de Hembrug voort, doch nam nog geen beslissing. Hedenavond is liet ver volg van dit verslag te verkrijgen aan de volgen de adressen: De heeren H. N. MUL, Kruisstraat 25. J. F. BE1JERS, Groote Houtstraat B. DE MINK, Spaarnwou." rstr. 73. L. Th. SWAALF, Berckheydestr. 17. J. UILENBURG. Oranjestraat 17. Aan onze Bureaux, Zuider-Buiten- spaarne 6. Haarlem, 11 Juni 1901?. Op de heden alhier gehouden vee markt waren aangevoerd: 4 koeien, J 200f 180; 43 nucht. kalveren, f 16— f 9; 118 schapen, f 27f 18; 257 lamine ren 13f 7; 4 paarden. Vervolg Nieuwstijdingen. Liberale Unie. De lieeren mr. II. Goeman Borge. sius, C. Leiy en mr. P. Rink hebben hunne benoeming tot lid van het hoofd bestuur der L. U. aanvaard. Acad. examens. Leiden Geslaagd zijn voor het can. didaatsexamen in de geneeskunde de heeren E. Gorter en J. Broekema voor het propaedeuitesch examen in de ge neeskunde de heer P. Coolvoor het doctoraal-examen in de godgeleerdheid de heer J. Jonker. Moord te Tilburg. Nader seint men ons: Hedenmorgen te 10 uur ving de behan deling in hooger beroep tegen Casparus Augustinus Mutsaers, schilder, 28 jaar, te Tilburg, door de rechtbank te Breda !8 Juni van het vorig jaar vrijgespro ken van moord op de lljarige Maria Kessels in de kerk van het Heilige Hart te Tilburg, waarvoor levenslang geëïscht was ,voor het hof te 's Hertogenbosch aan. 96 getuigen werden gehoord. Er was veel publiek, en er waren veel verslag gevers. Beklaagde Mutsaers ziet er rus tig en ernstig uit. Onder öe getuigen is ook de koster Van Isterdael, die lang van de moord verdacht werd. De eerste ge tuigen zijn de commissaris van politie Caa<ris, de inspecteur van politie Soent- jens, de hoofdagent van Royen, allen van Tilburg. De eerste getuige deelt mee dat bij onderzoek in de kerk de schilder Mutsaers hem zei, dat in het torentje kleertjes van 't kind lagen, dat de koster hem een pakje had gegeven en bezworen om te zwijgen, dat hij echter geen rust of duur had. Daarop heeft getuige den koster bij Kessel aan huis gearresteerd. Beklaagde was kalm, de koster ech ter ook. De tweede .getuig© vertelt hert inbèslag nemen dier kleeren bij Mut saers Zij lagen verborgen onder in een kist. Beklaagd© wilde onder weg wegloopen, -beklaagde ontkent dit. Ge tuig© Van Royen deelt mee dat bekl hem de kleertjes ter li and stellende, diie hij beweerde gevonden te hebben i'n d© kerk, zeer zenuwachtig was. Pastoor Zinnicq Bergmaan vertelt d© maat regelen. die hü met de familie Kessels •nam voor nasporingen. Hij was te genwoordig bij de arrestatie van den koster. Deze was buitengewoon kalm. Van de sacristy en die catiechismuska- mer had' alleen d'e koster een sleutel. Thans wordt d© koster van Isterdael jehoord. die tegenwoordig te Veghel woont. Hij erkent, het kind gezien te hebben. Te half elf was hij niet. in de kerk, maar schaafde hij thuis hout. Hij ontkent het pakje aan Mut. saers gegeven te hebben en ooit over kleertieis met hem te hebben gespro ken. Bekl. houdt pertinent vol. Hier na pauze. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D. Dollé en A. M. van Es. W. M. Moonen en M. J. Schiering. W. J. de Graaff en A. M, de Rooij. C. Langerhorst en H. C. van Opzeeland. Getrouwd: 11 Juni. J. F. de Mon en J. Hendriksen. J, de Groot en ,M. L. Elich. J. E. Hoenson en G. Steenken. R. F. Jan sen en M. A. L. Handgraaf. G. P. van Hazebroek en E. Baten. F. de Vries en C. L. J. Bakker. H. G. Scbolten en L. C. v. d. Laan de Vries. J. G. Verhoeven en M. ,7. Kroon. J. Pot en E. Willems. J. J. de Korte en M. C. Dekker. S. de Jong en F. v. Leeuwen. Bevallen: 9 Juni. J. Veeninga—Koster z. 10. J. S. M. van den NouwlandLoer akker d. F.. M. Verwaijen—Ilessling d. A .B. van der Weijdende Groot z. H. M. Vollaerts—van Veen, d. C. van Norde- van Broekhuizen, z. 9. C. Barthel- Weijers d. W. B. E. van Donselaar— Diekhuis d. ORGELBESPELING in de Groote- of SL Bavokerk alhier op Donderdag 12 Juni 1902. des na middags van 2 tot 3 uur door den heer W. Ezerman. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach: 2. Choral, César Franck; 3. Sonate, A. Mailly. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. 4o. Largo, Handel. Trauinerei, Schumann. Correspondentie. Een blcekorsknccht. Indien U aan de Redactie uw naam óp geeft, bestaat er tegen ile plaatsing van uw stukje geen bezwaar. Uw naam komt dan echter met iu de cou rant. RED. Marktnieuws. Haarlem, 11 Juni' 1902. Op tlle heden alhier gehouden kaas markt waren aangevoerd 42 stapels kaas. te zamen 6524 kazen, wegende 12,792 KG., tegen den prijs van f 26.50 h f 15 Aan de Bureaux van Haarlem's Dagblad be staat dagelijks de gelegenheid tot het opgeven van ADVERTENTIËN in alle andere Bladen, als: Nieuwe Rott. Courant, Algemeen Handelsblad, De Telegraaf, Het Nieuws van den Dag, De Nieuwe Courant, De Tijd, De Standaard, Het Centrum, enz. enz. zonder verhooging van den prijs. Desgewenscht wordt hulp ver-' leend bij hetopstellen der annonces. verten tiëiu. Heden overleed te Haarlem zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid, in den ouder dom van 61 jaren, onze har telijk geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder KLAAS DE BOER Hz. Weduwnaar van Sara Cor nelia Borst, Gepd. Hoofdopzichter der R ij k s- IJ ni ver siteits ge bouwen Uit aller naam, Wed. H. de BOER Jz. Zaandijk, 9 Juni 1902. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan- alsmede zij die stukken onder zich mochten hebben van nu wij. len Mejuffrouw MARIA WIN- NUBST weduwe van den Heer Hendricus Muller, gewoond hi boende te Haarlem en over leden den 13den Mei 1902, worden verzocht daarvan opgave ol beta ling te doen voor 20 Juni 1902, ten kantore van Notaris A. J. C. DA A MEN te Haarlem, Spaarne 56. is tot nadere aankondi. ging afwezig. 1 Aug. in een klein gezin eene nette DIENSTBODE, netjes kun nende werken en eenigszins bekend met koken. Loon f 100, Adres b/d boekh. firma A. VERNOUT, War moesstraat 10. Op een fabriekskantoor kan een Joagmensch geplaatst worden tegen aanvanke" lijk salaris f 300. Br. onder No. 5108,bur. v/dblad. Weggeloopen: een Duitsche Dog. Tegen belooning terug te bezorgen Hasselaarsplein 17. Rotterdam wordt ter over- name aangeboden eene sinds jaren gevestigde Broodbakkerij. Koopsom ƒ1600 Br. fr. lett. K., kiosK Oostvestplein, Rotterdam. TE SilJUü een nette Boven voorkamer huur prijs f 1.25 per week. Schoterweg No. 72 rood. Barbierszaak annex Sigarenwinkel (apart) tfc Koop aangeboden voor lagen pnj? Gelegen op zeer drukken stand, en bijzonder geschikt voor pasbe- ginnend jongmensch. Fr. br. a/h, Bureau van dit Blad. Op Zaterdag den 2len Juni ek. zal op de Bovenzaal van het Café »Neuf« des morgens om J1 uur, door den Architect J. LONDON, namens zijn principaal, worden aanbesteed het gedeeltelijk weg breken van perceel No. 21 aan het Houtplein te Haarlem, en het ter p'aatse bouwen van een Koets huis met Bovenwoningen en Stal metbijbehooren. Aanwijzing in loco zal geschie den den 14en Juni e. k., des mor gens om 11 uur. Bestek en teekeningen zijn tegen betaling van 1,50 per stel van af Woensdag 1! Juni te verkrijgen ten kantore van den Architect voornoemd. Jansstraat 85 alhier, alwaar tevens inlichtingen'zijn te bekomen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3