Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Vrydag 13 .Jnni 1903. No. 5813 GEMEENTERAAD. Zitting van lieden Woensdag 11 Juni des namiddags te half twee. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der ver gadering de heeren Beynes Winkler, Klein en Van Styrum. Een kleine opmerking over de no tulen door den heer MOD00 wordt door den Voorzitter beaamd. Veran dering zal geschieden. PUNT I. Medfódeeliïigen en ingekomen stuk ken. dat ia gesteld in handen van B. en W. om advies: 1. de rekening en verantwoording dienst 1901 der goederen van voorma lige corporatien van neeringen, am bachten en bedrijven. 2. een adres van de Alg. N.-Holland sche Mij van Levensverzekering, hou dende verzoek haar in koop af te staan een stukje grond aan het Prin sen Bolwerk voor perceel -sectie B No. 150 G. 3. de rekening- en verantwoording dienst 1901 van het St. Elisabeths of groote Gasthuis. 4. een adres van mr. F. A. de Graaff, om hem een pensioen met toelage te verleen en. 5. de begrooting dienst 1903 van het ourgerlijk armbestuur. die begrooting diienst 1903 van de Stads-Apotheelc. 7. de rekening van het Barbaragast- huis dienst 1901. 8. een adres van. het bestuur der Veree-niging tot verfraaiing van Haar lem en Omstreken en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, hou dende verzoek het voorstel van den heer L. Modloo c.s. inzake het subsi die ten behoeve van het Stedelijk Mu ziekkorps te verwerpen. 9. een adres van het bestuur der H. Handelsvereeniging, als voren. 10. een adres van de Sociëteit Ver een i ging; 11. een schrijven van den heer Mr. C. M. Rasch, houdende toezending van zijn geloofsbrief en verdere stuk ken inzake zijn benoeming tot lid van dien Raad. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ont vanger. Wordt voor kennisgeving aangeno men, B. en W. wenschen voor bet dem pen van d'e Papetorensingelgracht met het Rijk een overeenkomst te slui ten, waarbij de gemeente een schoei ing wegneemt en daarvoor eenraster in de plaats zet enz., waarin het Rijk f 400 bij te dragen heeft, plaatsing van een hek, ophoogi'ng van grond enz. Do heer ROOG vraagt naar de kos ten voor die gemeen Ie. De VOORZ. antwoordt dat die zeer jering zullen zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT II. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking uit den post van „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1901, groot f 19,15. (96). Wordt goedgekeurd. PUNT III. Gasthuisquaestie. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis hebben indertijd in gevolge een Raadsbesluit, van de ge meente het verzoek ontvangen om aan den Raad mede te deel en, hoe het St. Elisabeth's Gasthuis desnoods met op offering van eenige hediden, op die minst kostbare wijze zoudie zijn in te richten tot een© ziekeninstelling, be antwoordende aan de eiscben des tijds. Zij antwoorden hierop thans dat deze waag eerst voor beantwoording vat baar is, wanneer zij omtrent die an dere punten met den Raad tot over eenstemming zijn gekomen. Ook werd hun verzocht te overwegen of de mo gelijkheid bestaat met behoud van eetne goede ziekenverzorging bezuiniging op de verplegingskosten aan te brengen. Regenten antwoorden hierop dat zij zullen oven-wegen in hoever aan uit breiding van het in de laatste jaren gevolgd stelsel van aanbesteding ge- vol? kan worden gegeven, zondier dat de qualiteit der artikelen daaronder lijden mag. Wat betreft de aanbeste ding van linnen- en bedidegoed, dit achten regenten na raadpleging der dames-regentessen niet wenschelijk. Wel zou belangrijk bezuinigd kunnen worden op de verwarming der baden, door in plaats van bet thans gebezigde systeem van verwarming door Geysers, een© centrale verwarming aan te leg gen. Eeoie bezuiniging dloor inkrimping van het personeel] of verlaging der loonen .achten regenten evenmin ge wen scht. Op de waag of het geen aanbeveling verdienen zoudie, het verplegen van on vermogende zieken uit naburige plat telands-gemeenten te staken, antwoor den regenten dat zij van meaning zijn, dat bet gasthuis voor dergelijke pa tiënten niet. mag gesloten wordien. Bui tendien is hun aantal niet zeer groot, per jaar gemiddeld 27 patiënten met 916 verpleegdagen, waarvoor de kos tende prijs wordt vergoed. Regenten hebben geen bezwaar dezen prijs op f 2 per diag te stellen. Door B. en W. wordien bovenge noemde meeningen van het collége van re-genten gedeeld. Minder eens gezind is bet college van B. en W. omtrent het gevoelen van regenten ten opzichte der polikliniek. Wen scht die meerderheid van B. en W., met het college van regenten, zoo wel de stadspatiënten die zulks ver langen. op vertoon van een kaart van het Burgerlijk Armbestuur als de fondspatiënten op hun fondskaart be- bewljs van een der stadsdoctoren heb ben. Dezen zullen er wel geen.misbruik van maken, maar de patiënten blijven toch zoo overgelaten aan het bon plaisir van den dokter. In andere steden, bv. in Brussel, kan de arme kiezen tusschen de polikliniek en den stadsdokter. Tegen over dit groote voordeel slaat het na deel, dat het prestige van de stadsdokto- ren wordt ondermijnd. Zooals de heeren weten is spr. niet voor ondermijning van het gezag (gelach) en het kan gebeu ren, dat een arme misbruik van de po likliniek maakt, maar dat zal zeer zeld zaam zijn. Spr. vraagt zich af, of Regen ten desverlangd de polikliniek niet zou den kunnen opheffen en of dan de ge meente zou kunnen gelasten, die weer in te stellen en de doctoren te P vei-.-n, daaraan tiuraf®1 "krachten te geven? Spr. meent van'niet. De heer TOL zegt, dat in de instructie van den chirurg van 't Gasthuis niets staat van een verplichting om polikli niek te houden. Wie zich daarvoor zoo veel moeite geeft, mag dan toch ook de beslissing hebben hoe die in te richten. Geen enkele busdoctor klaagt er bver, alleen klagen de stadsdoctoren. Voert men een consentbriefje in, dan zenden de stadsdoctoren de lastige gevallen al leen naar de polikliniek, zoodat deze de vuile wasch zal kunnen doen. Geven de stadsdoctoren geen briefje af, dan komt er niemand op de polikliniek. Is arme ontevreden op zijn geneesheer, dan moet hij dien houden, wat spr. onge- wenscht acht. Menschen die toch al zoo veel moeten missen, moeten de keus heb ben van hun geneesheer, Het voorbeeld door den heer Van den Berg in de vori ge vergadering aangehaald omtrent fi nancieel nadeel, dateert van jaren her, zoodat blijkt dat er weinig financieele bezwaren zijn. De busdokters zouden zeer betreuren, als ze hun patiënten er niet meer heen mochten zenden. De 10.000 consulten aan de polikliniek kos ten, niet veel, slechts f 500 per Jaar. Bij aanneming der amendementen vreest spr. voor conflicten. De zaak behoort eigenlijk niet in den Raad maar bij Regenten. Daar moest de Raad advies vragen over deze voor stellen. De heer GROOT brengt diitmaal hul de aan den Burgemeester en ook aan den heer Tol. De voorgestelde amen dementen zijn niet ten voordccle van hen, die uit handen van armencom- missies willen blijven. De heer VAN DEN BERG omschrijft het verschil tusschen den heer Snel- tjes en hem, hoofdzakelijk gelegen "n de fondspatiënten. De stadsdoctoren wenschen de beslissing of iemand' zal gaan naar de polikliniek, niet aan lee- ken, maar aan deskundigen over e laten. Tal van kleine ongesteldheden zullen, als de beslissing vrijblijft aan de leeken, komen op de polikliniek en den kostbaren lijd der assistenten in beslag nemen. Lijdt een patiënt aan eien chirurgische ongesteldheid, dan kan zijn behandeling op de polikliniek wenschelijk zijn, ook voor fondspati ënten. Vroeger was de polikliniek een slót- behandeling en het gaat toch niet, diat men over de polikliniek niets te zeggen zou hebben. Niet over onder handeld te zien in die polikliniek, de] minderheid zou bovendien voor de stadspatiënten een consenlbriefje van den gemeente-geneesheer willen vor deren en de fondspatiënten in geen geval willen toelaten. De minderheid! toch acht kosfcelooze behandeling van fondspatiënten, in e ene gemeente- instel ling van welda digheid ongewenscht en vreest dat wanneer de polikliniek officieel voor stadspatiënten geopend wordt, zoodat die patiënten zich poliklinisch kun nen laten behandelen zonder voorken nis van den gemeen;bc-arts, wiens hulp zoodra ze bedlegerig worden, weer moeten inroepen, tal van moeilijkhe den zich zullen voordoen. De meerderheid, de billijkheid van het laatste bezwaar erkennende eerbiedigendie ,acht het nochtans niet 'gewichtig genoeg om op grond daar van tot' invoering van coi'ieentbriefjes te adviseeren, daar d'e- fondspatiënten alleen met instemming van hun ge neesheer in de kliniek worden behan deld en de kosten zeer gering zijn. Ten slotte, al doen B. en W. thans nog geen voorstel om het gasthuis ge schikt te maken tot eene ziekeninstel ling beantwoordende aan de edschen des tijdis, stellen zij toch voor regen ten uit te nood'i'gen bij d'e voldoening van de beantwoording der eerste vraag daaromtrent, aan te nemen, diat die Raad het gevoelen deelt van negen ten omtrent alle overige vragen. Als de Raad' dit voorstel nu aan neem zal dus het college van regen ten mediëdieelen hoe het St.. Elisabeth's Gasthuis op de minst kostbare wijze zal zijn in te richten tot eene zieken instelling beantwoordende aan de eischen des tijdis, en zullen daarna B. en W. een desbetreffend voorstel doen. I-Iet thans te normen besluit zal dus slechts een voorloopig zijn. Oierop zijn ingekomen amendemen ten van de Raadsleden Van den Berg en Sneltjes. Die van. den heer Van den Berg luiden als volgt: Patiënten wordëm op de polikliniek van het S.t. Elisabeth's Gasthuis alleen behandeld, als zij voorzien zijn van een verzoek tot behandeling van hun nen gewonen huisarts of, voor zoover het stadspatiënten beterft, van den ge nees- of heelkundige hunner af dee- ling. Deze bepaling is niet toepasselijk op personen, die in het Casthuis ver pleegd zijn geworden, maar nog loo- pende behandeling vereischen en op personen, die wegens een of ander ongeval plotseling hulp noodlig heb ben." De amendementen van den heer Sneltjes' luiden aldus: n die polikliniek mogen alleen wor den behandeld lo. Derde-klasse-patiënten die uit het gasthuis zijn ontslagen, maar nog loo pendie nabehandeling noodig hebben. 2o. Personen, wien een ongeluk overkomen, miet dien verstande, dat zij na deze eerste hulp verder door hun gewonen geneesheer zullen wor den behandeld. 3oi. Stadt-patiënten, niet voorzien van een consentbriefje .van den hen behandelenden geneesheer. De lieer SNELTJES is van oordeel, dat het voorstel van Regenten niet strookte met d'en aard van het ge sticht. Het is bedoeld voor de verple ging van arme zieken. Vroeger heb ben Regenten wegens gebrek ruimte daaraan een polikliniek ver bonden. die alle toejuiching verdien de, maar er is een stem opgegaan te gen de daaraan gegeven uitbreiding. Langzamerhand! Icon bijna iedereen er moWme.n ie zeggen hebben, gebruik van maken wat met m 't beJ ovcr belangrijke punten zon- lang is van 't gasthuis, voor den tijd maa!, „f, j,™ van. de geneesheeren. Gaat dit zoo door. deze. Wel willen de doctoren d dan zal het aantal geneesheeren moe- polikliniek terugzenden wie onder be ten wordien vermeerderd, de localiteit handeling zijn, maar wie zonder zijn daarvan uitgebreid, wat voor de ge-1 medicus te raadlplegen naar d'e poli- meente zeer kostbaar wezen zal. De knnMc gaan zullen niet erkennen, dat DOllklïniek is niet, bestemd' voor an.^.. onfler behandeltag zijn. polikliniek is niet bestemd voor an dere zieken, dan dlie spr. in zijn amen dement heeft genoemd. Bij de regenten was een meerder- Do hoor KBUSEMAN is in het col-| Jei't wv—merTwat lege van B .en W. en. van Regenten de beslissende stem des ..v, .i--. 1701-1 rtpn nnlikhn.iRcnen min dierhuid geweest. Als Regent brengt hij hulde aa.n de polikliniek, als raadslid wenscht hij die niet on veranderd te behouden Zij is meer en meer voor andere patiënten openge steld en behandelt nu reeds per jaar 10,000 personen; d'e menschen worden er uitstekend' geholpen en ze is een goede steun voor dis stadsdoctoren. Toch is wijziging noodzakelijk. Eerst sinds verleden jaar 'is het Gasthuis gemeente-instelling en zijn de doctoren gemeente-ambtenaren. Zij hebben, nu een polikliniek opgericht en behandelen daar gewoonlijk stadspa tiënten. grijuen dus in in den werk kring der stadls-doctoreii. wat zij de zen niet vergunnen ten opzichf-e van hunnen werkkring. Kan de polikliniek het ingrijpen van dien polikliniscben dienst op dien van de stadsdoctoren aangaat, verwijst spr. naar het. regle ment, dat met de vrijheid van behan deling in die polikliniek in flagranten strijd is. Tegen sprekers regeling zullen ook wel bezwaren zijn, maar spr. meent toch, dat de voordeelen grooter zijn. Ze voorkomt onaangename toestanden en levert bij goed,en wil, geen onover komelijke bezwaren op. De heer SNELTJES heeft niet ge sproken over de medici, op den voor grond staan bij spr. de belangen van het Gasthuis en van de armen. Hoe 1»ÏÏW"SÏ5 T.1 tot t 500 komt, woet spr. hiflhwi rlfin kniri-f. .1» notirim i u;< niet! Wftl Weet llil. dat dUt OP dCll dUUl' helpen, dan komt die patiënt terug bij' zijn gewonen medicus, die hem hel pen moet, hoewel hij wanneer hem dit van een particulier patiënt over kwam. behandeling weigeren zou. Dit ondermijnt het. prestige van de stadsdoctoren over wie naar spr. van het Burgerlijk Armbestuur weet.' gee- neried klachten bestaan. Daarom moet d'e Raad zijn ei'genbenoemd col- l<e?e steunen, anders zal niemand daar. van meer deel willen uitmaken. De bestaande spanning is het gevolg van het ingrijpen den' gasthuisdoctoren in liet werk der stadsmedici. Legt men die verplichting op van schriftelijk consent, dan zal een goedé verhouding ontstaan in 't belang der patiënten. Spr. beveelt daarom de amendemen ten d'es heeren Sneltjes aan. De VOORZ. licht die meeinüig dier meerderheid van B. en W. toe. De zaak heeft veel hoofdbreken gekost, juist wegens de verhouding der twee colleges van doctoren, die tot. elkaar moesten worden gebracht. De meer derheid heeft met dit voorstel de glans der betrekking van die stadsdoc toren geenszins willen verminderen Is dit een zaak. die thuis hoort 'in den Raad? Men komt bij den Raad in ap pèl van een interne regeling van het gasthuis. De heer Sneltjes spreekt van uitbreiding der polikliniek, doch dit 'is minder juist, de heer Kruseman wenscht verandering. Het amendement van den heer Van den Berg besprekende, zegt spr. dat B. en W. de uitbreiding tot de bus- patienten voorstellen, om de menschen te prikkelen tot toetreding als buspatien- ten en derhalve voor de gemeente als zuinigheidsmaatregel. Wordt een der amendementen aange nomen, dan moeten de patiënten een niet, wel weet hij, dat dit op den duur zal worden tot een groot cijfer. In de lucht zit uitbreiding van het personeel, daar een der medici nu ftiodoo. regeling zou bemoeien; hij wijst al leen den verschillenden doctoren den grens hunner werkzaamheid: aan. Wil men den patiënten keus van doctoren geven, dan geve men hun de keus tus schen alle vijf doc tor em. Spr. acht dat intusschen niet noodlig. De pa tiënten die in 't Gasthuis komen, zijn toch qok aangewezen op éen diokter, diien van het Gasthuis. De lieer VAN STYRUM acht het voorstel des heeren Van den Berg nic-t in den juisten vorm om te worden be- behandeld als amendement* D ehiser VAN DE KAMP meent, dat het Gasthuis al sedeirt 1408 een ge meente-instelling is en niet sedert ver leden jaar zooals de heer Kruseman meent. De VOORZ. beantwoordt den heer Kruseman en houdt vol. dat liet oen interne regeling betreft, acht da voor beelden door d'en heer Van dten Berg genoemd', niet opwegende tegen liet groote voordeel, der poliklinische be handeling en weerspreekt de meerling van den lieer Van d'en Berg, omtrent he treglement. Dat een tweede dokter aan de poli kliniek noodig zou wezen, zou spr. verwonderen, daar de polikliniek blijft zooals die i's. Behandeling van buspatiënten geeft der gemeente geen meerder© kasten. De heer VAN DEN BERG giet zijn denkbeelden in juisteren vorm. Spr. wil dp patiënten niet beletten een an deren medicus te raadplegen, maar wel om dat te doen zondter het hun medicus te zeggen. De amendementen Sneltjes worden verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren van Thiel, Thiel, Kruseman, de Breuk, de Lanoy, van Styrum, van Lennep, Sneltjes, heu pen, Stolp, Sabelis en Spoor. Daarna worden de amendementen van den Berg eveneens verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Voor steraden de heeren van Thiel, do Breuk, de Lanoy, van Styrum, van Len nep, Roog, Leupen, Stolp, Sabelis, v. d, Berg, Spoor en Loomeijer. Het voorstel van B. en W. wordt nu zonder stemming aangenomen. PUNT 4. Door den Raad werd indertijd aan de vereënigin? gegarandeerd rente en aflossing van een door die vereeni'ging te sluiten geldieening, groot f 17,000, noodlig voor de oprichting van een d-o u che-badh uis Thans is gebleken, dat noodi'g is f 20,000. B. en W. stellen nu voor het getal f 17,000 in genoemd besluit te wij zigen in f 20,000. (148) De Imer VAN DEN BERG vraagt antwoord op die vraag, of het badhuis mag worden opgericht op een nadar aan te wijzen deel van 't Laidsche Plein, De VOORZ. antwoordt, diat dit thans niet aan de orde is. Het voorstel wordt goedgekeurd* PUNT 5. Voorstel van B. en W. om aan te gaan een overeenkomst met de Holl. Spoor, waarbij deze zich bereid verklaart voor hare kosten den spoorwegovergang in den weg naar de gemeente-lichtfa brieken voor het verkeer van voertuigen geschikt te maken, onder voorwaarde dat de bestaande overgang in den weg naar het terrein der gemeentereiniging vervalt. Tegen dit laatste hebben B. en W. geen bezwaar, omdat door de dem ping van de Papetorensingelgracht en de verbetering van den Harmenjansweg, deze overgang overbodig wordt. De heer HOFLAND vraagt inlich ting. Als de spoorwegplannen wor dien uitgevoerd, blijft dan bestaan een onderdoorgang op dien Ouden Weg? De lieer DE BREUK antwoordt be vestigend. Al wordt deze overgang verbreed, d'an komt toch een on.der- doorgang aan dien Ouden Weg, maar deze zal eenigszi'ns wordien omgelegd Het voorstel wordt aangenomen. PUNT 6. Voorstel van B. en W. om niet aan te nemen het voorstel van de heeren Mndoo c. s. tot vermindering van het subsidie aan Haarlemsch Muziekkorps van f 10.000 tot f 5000. B. en W; zijn na ingewonnen advies van de Comm. van Toezicht, van oor deel dat een subsidie van f 10.000 het eenige middel is, om het bestaan van van een goed muziekkorps te verzeke ren, dat in een stad als Haarlem niet kan worden gemist. •Hierbij is ingekomen een reeks van hdressen van muzikale en andere ver- eenigingen hier ter stede strekkende tot niet aanneming van het voorstel- talen, dan kan de gemeente f 5000 be sparen. De heer SCHRAM doet voor niemand in waardeering voor het muziekkorps onder. Voor we aan kunst gaan doen, moet gezorgd voor 't noodige. School D is van dien aard, dat een kleine gemeen te er zich voor schamen zou (Spr. wordt tot de orde geroepen). Klassen van 50 moesten er niet zijn en zoolang die be staan moest de gemeente geen f 10.000 aan een muziekkorps geven. Dat moesten de vereenigingen doen. In 1896 zei de heer Van den Berg: „Muziek duldt geen middelmatigheid", spreker is dat niet eens en om het korps op een flinke hoogte te brengen is het subsidie gege ven. Spr. zou het subsidie nooit geheel willen afschaffen, maar zoolang er noo- diger dingen zijn .moeten die bevorderd worden. Spr. wijstop de Ambachtsschool rlic wegens gebrek aan geld niet kon worden uitgebreid. Spr. ontkent ten sterkste, dat bij het kiezen van een woonplaats het bestaan van een muziekkorps den doorslag geeft. Als het corps hier minder concerten geeft, kan het elders goed betaalde uit voeringen geven. Hier wordt gegooid met kunst en het is schande, dat 3 maal daags muziek wordt gegeven. Uit eerbied voor de kunst wil spr. het aantal concerten verminderen. De men schen buiten komen hier niet om de mu ziek, maar om het groen en den slag van de nachtegaal. De heer VAN DEN BERG acht het voor stel een dissonant, die naar spr. hoopt weer opgelost zal worden. Vroeger was hier een muziekkorps, dat misschien mid delmatige muziekuitvoeringen gaf, waar voor de gemeente zich schamen moest. Nu na vele opofferingen een degelijk mu ziekkorps is ontstaan, zouden we nu al les weer ongedaan moeten maken? Met t 5000 subsidie zal het korps in gehalte zeer achteruitgaan en alles wat hier ge daan is verloren zijn. De vereenigingen zijn allesbehalve rijk. Al die artisten wo nen hier en verteren hun geheele inko men, te zamen f30000 wat aan de inwoners ten goede komt. Uit de talrijke adressen ziet men, dat het korps met het muzi kale leven van Haarlem is samengewr ven. Spr. zou wenschelijk achten, dat het subsidie niet voor een jaar, maar tot wedieropzeggens toe word verleena. De heer N1EUWENHULIZEN KRU SEMAN meent, dat niemand een ander zal overtuigen. Het voorstel is bedoeld voor d© zuinigheid. Wil men dat, dan moet men het heel© subsidie schrap pen, want halveert men het subsidie dan zijn de f 5000 eerst recht in 't wa ter gegooid, omdat daarvoor een goed korps niet bestaanbaar is. Het is niet heel eenvoudig te con- stateeren, dat het subsidie van f '10,000 alleen wordt uitgegeven voor wat aangenaam is. Spreker meent in tegendeel dat alles wat men hier doet, dus ook het korps, aantrekkelijk is voor gegoedte ingezetenen, zooals ook de zorg voor de Musea en de plantsoe nen. Daarom is dit subsidie degelijk productief, Haarlem moet haar rang handhaven in die rij der gemeenten, anders daalt zij of tot den rang van een gemeente als Monnikendam. Vreemdelingen en ingezetenen zijn wei degelijk gesteld op de muziek van Kriens en daarvoor, voor da diensten aan de gemeente, wordlt de f 10,000 betaald. Dq heer GROOT meende, dat het korps ook met 'minder subsidie in stand; kon worden gehouden. Spr. heeft' daarnaar onderzocht, maar geen zekerheid gekregen. Hij zou het korps niet willen doen verdwijnen en heeft daarvan vaak genoten. In de overeen komst niet Kriens is het ook niet te le zen. Nooit ziet men iets wat lijkt op een rekening of verantwoording, zoo als bij andere -subsidies het geval is. Spr. zal tegen zijn voorstel stem men. maar wenscht toch een overzicht van de inkomsten en uitgaven. Men moet ook zekerheid hebben dat de su jetten goed betaald worden, wat dik wijls in twijfel wordt getrokken. Spr .maakt daarvan ©en voorstel. De VOORZ. antwoordt, dat deze reeds bet werk doet uit liefde voor de wetenschap alleen. Wie de lokalen der polikliniek zliet, zal erkennen, dat de lokalen haast nu al onvoldoende zijn; eischen tot verbetering kunnen niet uitblijven. De polikliniek blijve binnen de perken van geneeskundigen armenzorg, voor de buspatienten Ls het gasthuis nietdaarvoor zijn le huisdoctoren eu er zijn hier zooveel fondsen, dat men gemakkelijk van dokter kan veranderen. Voor con sult wil spr. den armen patient ge legenheid geven naar de polikliniek te gaan, verder niet, De heer LO.OMEYER is het niet in alle opzichten met den heer Sneltjes eens. Vooral niet omtrent de buspa- tkenten, die nu reeds alleen in behan deling worden genomen, als ze een briefje van hun medicus hebben. Zeer terecht heeft dan ook de heer van den Berg de buspatienten niet uitgesloten. Wat de armenpatienten aangaat, spr. acht. het college van stadsdoctoren zeer goed, maar het kan gebeuren, dat ook een arm© patient wel eens een anderen dokter wil. Toch aarzelt spr. want hij vreest, dat de stadsdoktoren het voorstel van B. en W4 als een ba wijs van wantrouwen zullen opvatten en hij hoopt niet inconsequent te we zen, wanneer hij stemt vóór het amen dementvan den Berg. Dat van den heer Sneltjes gaat hem te ver. Spr. voorziet, dal het consentbriefje óo kspoedSg zal achterweg© kunnen blijven, en beschouwt het amende ment-Van den Berg als de brug om tot een goed© regeling te komen. De beer KRUSEMAN ontkent, dat dl© Raad zich hiermee niet de interne De lieer MODOO zegt, dat geen der voorstellers iets zeggen wil ten nadeel© van het muziekkorps, integendeel zij waar de eren het allen zeer. In den Hout is vaak op twee plaat sen muziek, wat dikwijls voor beide liet genot verstoort. Toch is dat niet de hoofdreden van het voorstel. An dere dingen zijii noorjiger dan mu ziek, waarvan men dikwijls hooren moet. dat er geen geld voor is. Zoo de slechte toestand van onze scholen, wat Burg. en Weth. toegaven u. a. van school D. Een bedrag van f 5000 is toch wei die moeite waard en misschien, is er op andere dingen ook wel te bezuinigen. Spr. wil den werkman niet van muziek berooven, dde opmerking was maar een. verkiezings leus. Beweerd wordt, dal verminde ring van het subsidie het korps zou vermoorden, en daarvoor gevoelt spr. wel iets, maar toen het korps werd op gericht, bestond het Brongebouw nog niet. De toestanden zijn dus veranderd. Het onderwijs eischt verbetering. De zer dagen moest het hoofd van een open bare school verwijzen naar een bijzon dere, omdat bij liem geen plaats was. De heer HOFLAND bespreekt 't adres van de tien muziek- of zangvereenigingi Hij waardeert de kunst- hoog, even hoog ais zij. Maar daarover loopt de quaestie niet. De vraag is, of de gemeente voor een goed korps f 10,000 mag uitge ven. Als liet- korps met f 5000 minder niet kan bestaan, laten dan die vereenigin gen die vele rijke leden en begunstigers tellen, laten z ij dan het korps beter be- het Stedelijk Museum op het Stadhuis en wel naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten. Het intreegeld is bepaald op 25 ets., wat niet verschuldigd is door leden der vereeniging tot uitbreiding van het Mu seum, door leerlingen van scholen en hunne onderwijzers, mits hun aantal en liet uur van het bezoek vooraf door B. en W. is vastgesteld. Met uitzondering natuurlijk van da dagen en uren, waarop het Museum kosteloos zal worden opengesteld. De heer SCHRAM acht de redactie niet gelukkig, ten opzichte van de Nederland, sche taal en van den stijl, die eenvoudi ger kon zijn en stelt een redactie-wijzi ging in die richting voor. Dit wordt niet ondersteund. Art. 1 wordt aangenomen, daarna art. 2. De heer SCHRAM stelt nog een vereen voudiging voor van artikel I betreffende de betaling. Wordt verworpen met 9 stemmen voor. Daarna worden de andere artt. on de heele verordening goedgekeurd. PUNT 8—0—10. B. en W. stellen voor, opnieuw voor een jaar een gratificatie van f 100 te verleenen aan de weduwen van P. J. Smit en G. van Altveer en (voor de eerst© maal) aan de wedeuwe van G. Welage. Goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor, naar aanlei ding van een verzoek van het gemeen tebestuur van Velsen, f 250 bij te dragen in de som van t 1300, benoodigd voor controle op den geregelden gang van het stoompontveer en verderen overgang over het kanaal, om zoodoende de vraag op te lossen, of hiermee aan billijke ei schen wordt voldaan van het verkeer over het Noordzeekanaal. De heer HUGENHOLTZ vraagt, of niet het plan voor de stoompont reeds is op gegeven? De VOORZITTER antwoordt, dat de stoompont voorloopig volgens de dag bladen niet buiten zou komen. Spr. heeft dezer dagen nog rook uit den schoorsteen gezien. Hier buiten is contröle van den overgang toch zeer noodig. De heer DE BRAAL vraagt of 't bedrag jaarlijks is of voor eens. De VOORZ. antwoordt: voor enkele maanden. Het voorstel wordt aangenomen. PUNT 12. Voorstel van B. en W. lot gasleve ring aan die Van Dijks Beschuitfabriek onder Schoten. De heer MODOO herinnert aan een zelfde discussie omtrent Bosch en. Vaart. Daar zou gas worden geleverd voor 1 1/8 maal den prijs. Vroeger is aan den heer Van Hulst water geweigerd. Maakt men mogelijke grensverandering hiermee niet moeielijker? De heer N1EUWENHU1JZEN KRUSE MAN antwoordt, dat B. en W. niet be vreesd zijn voor moeielijkheden. Bosch en Vaart wanschte allerlei zaken, 0. a. gas en water. Dit voorstel bedoelt alleen, dat de Imperial zaJ mogen leveren gas, maar de Raad blijft volkomen vrij in 't opleggen van de voorwaarden, zoo dra de gemeente later het gas levert. De heer MODOO dankt voor de inlich ting. De menschen weten nu waar ze aan toe zijn. De heer HOFLAND is nu in de war ge raakt. Nergens in de stukken heeft hij gelezen, dat de heer Beccari aan de Im perial buizen en gas verzoekt, maar aan de gemeente. Is hier nu verwarring? De heer N. KRUSEMAN zegt, dat, de Imperial hun geen gas mag leveren zon der vergunning van den Raad. Het voorstel wordt goedgekeurd, PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot gasleve ring aan in het Haarlermnerhoutpark quaestie al uitgevochten is. men heeft'onder Heemstede gebouwd© of nog ia dat niet gewild, omdat, dte betrekking bouwen perceclen. daardoor te intiem zou worden tus schen die gemeente en den heer Kriens. De heer HUGENHOLTZ zal als me- dlevoorstelier zijn houding motive.cv ren. Hij heeft eon protest willen uit brengen tegen het herhaald weigeren Goedgekeurd. PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een strook grond aan het Spaar- van geld'voor z. i nuttige en 0110111- ne, toebehoorende aan D. P. en J- R- heerlijke zaken. Het verbeteren een er! Zuithof, voor f 450, ten behoeve van school is toch zeker indirect pro due- het leggen van kabels voord© clcctrl- tief. Spr. heeft smakeliik gelachen gcjie geleiding, over <3ta adressen van adihaesie en den - - wensch geuit, dat die vereenigingen ook eens even warm opkwamen voor de belangen, di'o spr. en zijn mede standers voorstaan. Vooral omdat zij door het korps te gebruiken, mee pro fiteerden van het subsidie, zoodat dte vermogend'en vragen om steun der ge meente. Spr. weet, d'at muziek ver een igin gevn dikwijls geen kas hebben, maar daarvoor moeten "de Joden dan maar zorgen. De heeren moesten miu eens toonen. dat zij ons protest be grijpen, waarom het te doen is ge weest,. niet om d'e kunst te benadeel©®!. De heer NIEUWENHUIJZEN KRU SEMAN verlangt bet woord voor ©311 persoonlijk feit. De heer Hugenholtz heeft gezegd: ik zou kunnen zeggen!... maar dat zal ik maar niet doen. ik doe er liever het zwijgen toe". Spr. ver langt rond1 en open beschuldigd té wor den als men dat wil doen, maar niet op zoo'n manier verdacht gemaakt. De heer HUGENHOLTZ heeft nieLs willen zeggen tegen den heer Kruse man; vond alleen een tegenstelling tus schen practische en more©]© politiek. Hij heeft niet bedoeld:, den heer Kru seman te beleedigen. De heer VAN DE KAMP stelt voor, de debatten te sluiten. De heer SCHRAM betreurt dat. Bij het debat over de polikliniek is niet 200 ge remd en het geldt hier niet een kleine zaak om zoo te smoren. De VOORZ. weerspreekt dat hij de dis cussie smoren zou. Acht sprekers heb ben daarover het woord gevoerd. De debatten worden met 7 stemmen tegen gesloten. De voorstellers trekken hun voorstel in. PUNT VII. Ingediend is een verordening tot hef fing van gelden voor het bezichtigen van Goedgekeurd. PUNT 15. B, en W. stellen voor gunstig te be schikken op een adres van H. Smits JHz. om een houten bergplaats in de Ripper- dasteeg 1.15 M. hooger te bouwen, dan de politieverordening toelaat. Goedgekeurd. PUNT 16. B. en W. stellen voor, in verband met het spoedig te verwachten ontwerp eener nieuwe pensioenverordening en wegens de veelvuldig voorkomende ziektegevallen, te bepalen, dat nieuw te benoemen ambtenaren en werklieden een lichamelijke keuring zullen onder gaan, door een bepaalden, door B. en W. aan tc wijzen geneeskundige, die daarvoor f 3 per keuring als honorarium zal genieten. De heer HUGENHOLTZ wil het woord keuring vervangen door geneeskundig - onderzoek, wat aangenamer klinkt. B. en W. nemen dit over. De heer BIJVOET vraagt of het vrij laten van consult in verband staat me4 het honorarium of wat dit anders bet ee kent. De heer KRUSEMAN antwoordt, dat in twijfelachtige gevallen de dokter bevoegd moet zijn, in consult te gaan met een anderen medicus. De heer BIJVOET begrijpt dan toch niet, wat dc zinsnede bcteckent. Die he voegdheid heeft de dokter vanzelf, de vraag is of het van invloed kan zijn op het te verleenen honorarium, Zal ook do in consult geroepen medicus f 3 kunnen berekenen? Do heer KRUSEMAN zou dan willen

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5