NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Zenrïiiigsfeest. FRANKLEY. Wc Jaargang. Vrijdag 20 Juni 1902. No. 5819 HAARLEM'S DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1258. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: T. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3P» Faubourg Monxmarlre. Haarlem's Dagblad van 20 Juni bevat oa.: De Kaapsche grondwet, tJit het krijgsgevangenkamp in den Hima laya, De Lustrumfeesten, Zendings- feest. Politiek Overzicht. Graham, cle koloniale secretaris der Kaapkolonie en waarnemend eerste-mi- nlster, heeft in de stadszaal te Wijnberg (een voorstad van Kaapstad, waar vele voorname Kapenaars hun zomerverblijf hebben) Maandagavond voor een druk bezochte en geestdriftige vergadering een overtuigde rede tegen schorsing der grondwet gehouden. Graham begon met te zeggen, dat hij vier jaar geleden voor zijn kiezers had gestaan als een Imperialist van top tot teen en dat was hij heden nog. De Kaapkolonie verkeerde in bloeienden toestand en dat bloeiende land wilden de voorstanders van schorsing nu ver lagen tot een smadelijken vazalstaat. De Afrikaner Bond was verpletterd entoch vroeg men hen de grondwet te schorsen wat gelijkstond met capituleere-n tegen over den Bond zonder een schot te los sen en de positie der inwoners te verla gen tot die van politieke heloten. Wanneer men meende, dat schorsing noodig was voor de handhaving van het Britsche oppergezag en dat het parle ment geen maatregelen zoude nemen om dat oppergezag te verzekeren, dan zou de hij geen oogenblik aarzelen om in te •stemmen met schorsing, maar het ge heele plan was onnoodig. Schorsing zoude enkel maar de Kolonie vernederen tot den rang van een kleine bezitting als Turk-eiland (Èngelsch West-Indië), een stap, die zonder voorbeeld was in de geschiedenis des Rijks. Graham schetste vervolgens de ge schiedenis der schorsings-beweging. Hij wees er op, hoe op een aoor Rhodes ge leide bijeenkomst van 20 progressieve parlementsledentoen een eerste ver zoekschrift geteekend werd, het enkel de bedoeling der aanwezigen was, dat de grondwet voor enkele uren, enkele dagen hoogstens, zoude worden ge schorst. Hij was zeker, dat dat ook Rho des' meening was geweest. Er is zeer' weinig mogelijkheid, ging Graham voort, dat het wetsontwerp, dat noodig is voor de schorsing, vóór No vember in het Engelsche parlement wordt wggpdiend. Men zegt verder, dat 2 pet. der blanken in de Kolonie rebel len zijn; moet nu, omdat, een handvol schuim zich aan rebellie heeft schuldig gemaakt, de geheele Kolonie met het brandmerk der rebellie worden ge schonden? Als wij iederen Hollandschen Afrikaner in de Kaapkolonie als een rebel brandmerkten, zouden wij ons een zee van ellende op den hals halen; en als wij de grondwet schorsen, zullen de Hollandsche Afrikaners zeker denken, dat zij gebrandmerkt zijn. Als wij meenden, dat de heer Chamberlain hier twintig jaar zoude regeeren of Lord Milner, dan kan het er nog mee door; maar wat zou er gebeuren als sir Henry Campbell-Bannerman eens aan het be wind was? Men zegt, sprak Graham vervolgens, dat schorsing noodig is om een progres sieve meerderheid te krijgen, maar-ik ben zeker, dat er met behulp der nieuwe kiezerslijsten een goede progressieve meerderheid zal zijn. Zoude schorsing rassenhaat doen verminderen? Wat zou de Afrikaner Boer denken, die feitelijk van alles beroofd zoude zijn, als men hem zijn stem ontnam? De Hollandsche Afrikaners zouden naar hun hoeven te- rugkeeren, ontevreden en gebelgd, en hun tijd afwachten, Wanneer de grondwet geschorst werd zoude men haar niet weer in werking stellen voor federatie van geheel Zuid- Afrika een voldongen feit was; dan zou de de Kaap geen stem in de kwestie heb ben en Natal met verantwoordelijk be wind, zoude den toestand beheerschen. Als der Kaapkolonie tijdens de schor sing federatie werd opgedrongen zoude zij alle controle over de douanerechten spoorwegen, en landsverdediging ver liezen, en zelfs de mogelijkheid om de Kolonie voor scheuring te bewaren. Niets zoude beletten, dat de Oranjeri vier tot de grens der Kolonie werd ge maakt, Betsjoeanaland bij Transvaal gevoegd of Grikwaland-Oost bij Natal ingelijfd. TT ij wilde, besloot spreker, Engeland waarschuwen. De stem der buitendis tricten was niet duidelijk waarneembaar tengevolge der krijgswet en daarom konden de onderteekenaars van het ver zoekschrift tot schorsing niet als de Ko lonie vertegenwoordigend worden aan gemerkt. Als de Imperiale regeering tot schorsing besloot, zoude het minis terie aftreden met het bewustzijn,, dat het alles had gedaan voor het volk en zijn vrijheden. De rede werd met groot gejuich der aanwezigen bekroond, voegt Reuter er bij. Buitenlandsch Nieuws Uit het krijgsgevangenkamp in (leu Himalaya Aan den vooravond' van den vrede schreef de ionge Meis Meijers uit liet „Boeir-Parolers Camp" te Bhim Tol, aan zijn verwanten te Delft een uit voer igen brief. Het eerste deel is ge- dagteekeaid: 23 Mei 1.1. Gemrilt schrijft dat hij al lezen-, de dacht, waarom ik toch maar niet' in de Witte Bergen hen gebleven. En hij denkt eigenlijk vrij juist, maar en fin: ik kan je nog niet alias vertellen. De mensch wikt, enz. La/ter zal ik je wel alles haarfijn uitleggenBol- d'ingh hadi vroeger tegen mij er ook al over gesproken, dat hij overwoog: of 't maar niet beter was naar Holland terug te gaan.En hij besteedde zijn tijd' den laatsten tijd meest met het schrijven van studies over verschil-1 lende militaire onderwerpen. Hij had bepaald nog zeer belangrijke adviezen kunnen geven ten bate van 't. Holland sche leger, indien hij gespaard was ge bleven. Dat ik m.et de pen, of liever met mijn pers, zeer veel gedaan heb, invloed geoefend, ,,d!at is nou nie-allte- rnet-nie". zooals de Boer zegt. J'e zu.lt zien trouwens, dat die Oranje-Vrijstaat vaster zal staan, d'an Transvaal, en jij weeit nog niet eens, zooals ik, van veel dingen, 'die achter de schermen se-, beurd zijn. ,,Dat mr. VerLorao. goed is doorge komen doet mie bijzonder genoegen... 't Moet ook gieen makkelijke tocht ge weest zijn. En hij met zijn bril en kortzichlbigheidi die- bovendien bij nacht heelemaals niks kon zien. Wat maakte hij nog in Afrika eigen lijk, waar nachttrekken en nachtelijke gevechten thans aan de ordie van den dag zijn? Je hoeft er volstrekt niet naar te verlangen om er nog tusschen te zitten, als Ie tenminste niet van de soort bent, die zich achteraf houdt. Maar: ik voor mij ,ik had toch liever dien oorlog tot het eind to'e meege maakt",. Meijers beschrijft verder d;e wijze waarop de „Parolers" den tijd trachten te dood'en. Een zangclub is opgericht en weer ontbonden. Met een debating club gaat het beiter. Hij en onze land- j genooten Hofstra en J. Jansen, van1 Rensbui'g, vormen de ziel daarvan. I liet, tweede deel van den brief, ge- dagteekend 27 Mei, bevat. o. rn.: „Gisterenavond1 hadden we hier voor die tweede maal concert, gegeven door de troepen, m'eest privates en 'enkele onderofficieren, een enkelen of ficier ,met medewerking van een paar dames; meest Comic Songs; met begeleiding van piano en fluit. 5 uur (dus na de gewone avond-roll-call) be-j gon het. ITet tooneel is natuurlijk maar primitief; opgeslagen in de open lucht, maar toch ©enigszins gedra peerd1. Vooraan, op stoelen, zitten die officieren met hunne dames; daarach ter. op banken, de troepen; en daar achter. gedeeltelijk op banken, maar meest staande, de Boeren. Van die Boe.' ren komt natuurlijk geen al t© groot gedeelte op. Herhaaldelijk is al door die. officieren gdtracht de medewerking te krijgen van krijgsgevangenen aan die „concerts", maar dit wil niet. Dat zij achterstaan bij de troepen is voor veel Boeren erger, d'an het zou zijn! voor een Hollander achtergesteld te worden bij zijn kolonialen. Natuur-! lijk! mDe houding der officieren is te-1 genover ons zooveel mogelijk vriend schappelijk. Het is duidelijk diat zij, zooveel als 't kan, de id'ée van vijan-! den te zijn en wij hun overwonnenen en krijgsgevangenen willen doen ver dwijnen. Het kamp (zbowel Engel-1 schen als prisoners)* wordt voortdu rend in spanning gehouden door de vage berichten omtrent de thans ge voerd© onderhandelingen in Johannes-1 burg. Tot welken uitslag zullen dieze leiden? Zullen, ze wel tot eenig resul taat ]:eidein? Wat zijn de voorstellen? Ik ,d:ie tamebik van den toestand in Zuid-Afrika op de hoogte ben, verkeer te meer in spanning om iets te weten omtrent die onderhandelingen. „Meer nog dan van die Engelschen, die hier wonen, kunnen we roeman op de houding der blanken van andere nationaliteiten hier in d'en omtrek. En de Indiërs sympathiseer en bepaald mat ons. Die bruinen hebben hieromtrent net zoo n'leven, als ik denk hunne broeders in Insulin de, volgens de be schrijving van Multatuli a a. 't Is nieit uit weelde diat hier overal troepen lig gen!" De Engelsche graanrechten. In het Engelsche Lagerhuis deelde: mi nister Hicks-Beaeh heden mede, dat de belasting op mais verlaagd zou worden van drie pence tot anderhalf penny. In het Lagerhuis werd bij de beraad slaging over de finantieele wetten, door den minister van finantiën, sir Michael Hicks-Beach, krachtig het denkbeeld be streden, dat de Regeering bij het opleg gen van de graanbelasting, het voor nemen had de beginselen van het thans beslaande belastingstelsel te wijzigen. Het is niet in overeensteming met de staatkunde der regeering te pogen den handel met de koloniën te bevorderen, door het invoei'en van een tarievenoor- log, met de vreemde volken, die Enge- lands beste afnemers zijn. Een voorstel van Morley, om de para graaf die betrekkking heeft op de in voering der graanrechten, te doen ver vallen, werd verworpen met 251 tegen 17S stemmen. ln het bergachtige Fransche arrondis sement Oloron, voornamelijk in de (plaatsjes Lurbes, Asasp, Oloron en Aret- te, zijn eenige aardschokken gevoeld. De Iersche partij in het Britsche parle ment heeft met algemeene stemmen be sloten zich te onthouden van deelne ming aan de kroningsfeesten als protest tegen de wijze, waarop Ierland wordt bestuurd. Stadsnieuws Algemeene Berichten. Heden zal hoogstwaarschijnlijk ge teekend worden de acte van oprichting van de groote Britsche Whisky-trust. De bedoeling is niet de prijzen te verhoogen maar overproductie te voorkomen, om zoodoende dan ook tevens te lage prij zen teigen te gaan. Het bloedige straatgevecht in den avond van den 18en April in Leuven, tijdens de werkstakingen in België voor het algemeen stemrecht, heeft aanlei ding gegeven tot een strafvervolging voor de Rechtbank in die stad. Gisteren morgen is de zitting begonnen. Door hetparket zijn gedagvaard 62 getuigen, terwijl de verdedigers vele getuigen décharge zullen laten voorkomen. Min stens vier dagen zullen aan deze zaak gewijd moeten worden. Er zijn 14 beklaagden van 15 tot 29 jaren oud, meest allen handwerkslie den. Alle beklaagden ontkennen de feiten, hen ten laste gelegd. De pest blijft woeden aan boord van het Engelsche stoomschip City of Perth, dat, komende van Calcutta, sinds een achttal dagen voor Duinkerken ligt. Een nieuw geval het vijfde dus is geconstateerd bij een Hindoe-matroos. D.} bevolking van Duinkerken is zeer verbolgen over het feit, dat het schip in deze haven vertoeft. Zij vreest voor be nadeeling in den handel. In de Pyreneëen heeft het reeds vier dagen achtereen gesneeuwd. In sommi ge streken hagelde het tevens, terwijl het óveral zeer koud was. De landbouwers hebben veel schade geleden. Uit New-York wordt aan de Daily Te legraaf medegedeeld, dat de spoorweg maatschappijen een dienst geopend heb ben tusschen New-York en Chicago, waarbij deze weg afgelegd wordt in 24 uren. In enlteJe streken rijdt deze trein met een snelheid van SO mijlen per uur. Haarlem 19 Juni 1902. Duinwaterleiding. Over het jaar 1901 bedraagt het batig saldo van de rekening der duinwaterleiding 20.981.42jn B. en W, stellen evenwel voor daar van 10.000 te reseiveeren voor extra aflossing op den post Watermeters. B. en W. stellen voor te aan vaarden om niet van den heer C. C. W. Mann een strook grond aan het Nauwe Geldelooze Pad, ten einde hiermee de zen openbaren weg te kunnen verbree- den. te nemen, kunnen zich deze maand nog daarvoor opgeven ter gemeente-secre tarie. Bij niet voldoende deelname ech ter gaan de oefeningen niet door. Voorstel tot af- en over schrijving (derde suppl. begrooting) tot een totaal bedrag van f 61055.51.5. Door den Heer Luit. - Kol o- nel Provinciale Adjudant in Noord- Holland zijn heden weder vier milliciens uit dienst ontslagen en naar hunne haardsteden terug gezonden. Uit de Omstreken. Bemiebroek. De loting voor de schutterij zal alhier op het gemeentehuis Zaterdag 28 Juni plaats hebben. Het Comité voor Enschedé, dat alhier was samengesteld uit het Alg. Nederl. Werkl. Verb. Patrimonium, de Bloem- kweekers vereeniging en de Volkskies- vereeniging heeft gisteren reeds 11 gul den afgedragen. Beverwijk. Twee milicien-verlofgangers der lich ting 1895, die verzuimden bij de inspec tie tegenwoordig te zijn, zijn deswege veroordeeld tot 2 maal 24 uur arrest en moeten na-inspectie maken. Ter Secretarie is tot en met 30 Juni a.s. ter visie gelegd de herziene lijst van inkwartiering en onderhoud van krijgs volk en stalling voor paarden. Tegen deze lijst kunnen bezwaren worden ingebracht. Voor jongelieden tusschen de 16 en 24 jaren bestaat gelegenheid zich aan te geven voor het ontvangen van kosteloos voorbereidend militair onderricht, waar omtrent een nieuwe regeling is vastge steld. Zij, die daaraan wenschen deel Op het prachtige landgoed Velser- beelc met. zijn fraaie lanen en dreven en heerlijke vijvers werd Woensdag, zooals wij reeds m 't kort vermeldden, het 39e Christelijk Nationaal Zendings- feest gehoudenDank zij helt bij uit stek prachtige weder was het aantal belangstellenden buitengewoon groot en "hadden, die 18 verschillende spre kers op „de vi'er spreekplaatsen steeds een groot en aandachtig gehoor. Om van de redevoeringen der verschillen de sprekers verslag te geven is ondoen- Jijk en zou ook te veel plaats in beslag nem;.n. Alleen zij dns vermeld, dat die meesten hunner een onderwerp be- tre\'fende de zending behandelde; maar daarentegen waren er ook eeni ge, die zich on sociaal gebied begaven, waarvan wij iets meer dienen te zeg gen. Zoo behandeldie dr. F. van Ghcel Gildemeester, pred. to 's Gravenhage: „Het beginsel der christelijke arbei- ctersbeweging" Spr. wees er op dat men geen recht heeft aan de uitwena ge zending te doen, als men niet onder het oog wil zien een vraagstuk, zoo belangrijk als Itet onderwerp, dat spr. aan de orde stelde en dajt d'e feestvier ders geenszins moet verwonderen. Werd vroeger alleen over het zendings werk gesproken, thans moet daarnaast ook eens het lijdien en die nood der ar beiders ondier de oogen worden ge zien. Hun leven is slechts een voort, durendie strijd. Uït de enquête dioor den Staat vóór eenige jaren ingesteld, blijkt voldoen de hoevele misstanden er heerschen. En welke verbeteringen zijn daarin aangebracht? Een pastoor te Maas tricht. die op de vele misstanden, ln die glasblazerijen aldaar wees, werd overgeplaatst en de toestanden bleven dezelfde. Aan het gevoel, dat er iets in d'e wereld hapert, daaraan neeft de arbed'ersbeweging haar ontstaan 'te danken en doet zij ook hier haar in trede. Vervolgens herinnerde spr. aan dfe oprichting van dien Typografen bond' in 1843; van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond in 1871; aan de be weging van Dome la Nteuwenhuis in 1878. Een ieder weet hoe het socialis me is 'toegenomen. Wat de ijver en toewijding betreft verdienen de leiders het; zij brengen, ideale ideeën onder het volk. Daarna herinnerde spr. aan de op richting van „Patrimonium" in 1876, en schetste doel en streven van dit Verbond. Waarom is er aene chris telijke arbeidersbeweging? en liet ant woord: hierop kan kort zijn, zeide spr„ omdat er een heidense! ip arbeiders beweging is. Deze laatste wijst wol op die fouten in dia samenleving, maar hoe deze te verbeteren, daarvoor weet zij feitelijk geen middel. Wel Willen de socialisten het privaat bezit wesr hebben en alles in gemeenschap beheeren, doch is dit goed/? Het mid del zou dan wel eens erger dan de kwaal kunnen zijn. In de Chr. .arbei dersbeweging voelt m,en evengoed de nooden .doch men ziet tevens dat er in het middel der socialisten vergif is. Maar dat neemt niet, weg. d:a(. ook de Feuilleton* Naar het Fransch van HENRI GRÉVILLE. 5) VII. Frankley kwam 'savonds in zijn motel terug, na visitekaartjes te heb ben afgegeven bij ieder van wie hij dacht, zijn vader nog niet te hebben vergeten. John May ontving hem met een bijzondere schittering in de oogen. die goed nieuws voorspelde. Wat voor goeds heb je mij mee te deel en, beste vriend? vroeg Horace. Ik zal het je maar zeggen, want je zult het niet raden. Ik heb een les vpor je gevonden! Een les? Je droomt, John! Wat Yoor een les? Een les 'in de architectuur. De twee jongelui zagen elkander aan, en barstten beiden in een scha terlach uit. Ik had nooit gedacht dat men de bouwkunde op die manier kon onder wijzen. Hij wil duls architect worden, dat jonge mensch van je? Het is geen jongmensch, en 't is niet om architect te worden. Dan is het een oude heer. d'ie als kenner de huizen, welke hij laat bon. wen, will inspecteeren. 't Is ook geen oude heer, en er is geen .sprake van huizen. Het is een dame! Horace zette groote oogen op. Wanneer ik zeg dat het een dame is bedoel ik een jonge dame; 't is een mijner leerlingen. Toen zij hoorde dat je zoo van de academie kwam heeft ze uiiigeroepen: „Papa, dat is een eemge gelegenheid! Ik wil de architec. tuur leeran; niets zal nuttiger zijn dan dat." Haar vad.er heeft er in toegestemd en morgen stel ik je aan haa.r voor. Frankley ging zitten en dacht na 't Is toch geen ernst? zei hij na een oogenblik. Hooge ernst; ,ie zult het zien. Ik feliciteer je met je eerste succes. Ho race, Maar er was iets in het- gezicht van Mav dat. de nieuwsgierigheid van Ho- race opwekte. Je zegt mij niet alles! zeide hij, een beetje ongerust. Ik verzeker je dat er niets meer is. Ik tn'oet een beetje lachen, dat is waar. De zaak is op zichzelf nogal origineel, en bovendien, heb ik het recht niet om vroolijlc te zijn als ik misschien den eersten grondslag van je fortuin leg?. Den volgenden morgen, tegen tien uur. belden de twee vrienden aan de dour van een der fraaiste huizen van de Be'aconstreet. Het was niet een van de nieuwste, maar met smaak en elegantie gebouwd. Het oog van den architect werd er door gestreeld. Een zwarte knecht deed' hun open. en de jongelieden bevonden zich in een ruime gang. Den neger deed hen den ontvangsalon binnengaan, die prachtig was ingericht,, maar noch den smaak, noch de gewoonten der bewoners verried,'en. Zo waren rijk; alleen dat kon men zien. maar ook niets meer. Een lichte tred1 deed zich hooren, en een jong meisje trad binnen Bijna nog vooir hij haar had aangekeken had Horace zijn reisgezellin herkend. Dag mijnheer May! John stelde zijn vriend voor. 't Ls mij aangenaam kennis tc maken, mijnheer Frankley. Gaat u zitten Haar stem was welluidend en vol. bijna krachtig, maar getemperd door de opvoeding. Het 'jonge meisje ging tegenover de twee vrienden zitten. Papa zal wel dadelijk komen. Hoe bevalt Boston u, mijnheer Fran, klev? Boston is een oude vriend; ik heb er altijd veel van gehouden en ik beu verheugd het weer te zien. O, ik dacht dat u uit het Zuiden kwam. Mijn familie üs uit het Zuiden af komstig, maar mijn vader heeft hier lange, jaren gc-woond. Ik zelf heb op Ha.iwa.rd gestudeerd. O, zoo! U bent eergister pas aan gekomen niet waar? Te New-York? Hoe bevalt u New-York? Ik kan er u niets van zeggen, ik ben er geen vier en twintig uren gebleven en vroeger heb ik het nooit anders dan doorgetrokken. O! wij zijn uit New-York. Op dat oogenblik kwam een man van ongeveer vijftig jaar binnen Frankley werd aan hem voorgesteld, en mijnheer Motter ging zitten zonder den jongen architect uit het oog te verliezen. Van achter zijn bril sch't- tard'en grijze, levendige en doordrin gende oogen; zijn mond caracteri- seerde eveneens den sclivanderen man. Oogen en mond vulden elkaar zoodanig aan, dat als men ze samen gezien had, het n'iet mogelijk was ze zich ieder afzonderlijk voor t.e stellen. Grijze, dichte haren en bakkebaarden v'oltoold'en d'i-t schrandere, voorzich tige en tevens onverschrokken phy- sionomie. Het was het ware type van den Amerikaan, en wat vooral aangenaam was; zijn doordringende oogen zagen iemand recht in het geziicht. Dat kan lastig zijn, maar men kan tenminste de zekerheid hebben, dat men niet van Ier zijde- door die levendige oogen wordt bespied; voor een eerlijk man was dat een waarborg, en zoo vatte Frankley het ook op. Na eenige beleefdheidsformalite-iten werd over de zaak gesproken. Katte Motter wiilde dus architectuurles ne men. Een zondcriling idee voor een meisje, zult u zeggen! Zoo denk ik er niet over. Ik zie niet in waarom een meisje niet alles zou leeren wat er te leeren valt binneu de grenzen van de welvoegclijkheid en het gezond ver stand. De bouwkunde is niet bespotte- lij ker dan de sterrekunde. Katte keerde haar lief gezichtje naar het venster en keek op straat, met de grootste onverschilligheid voor de sterrekunde. Die minachting was zoo geprononceerd, dat Frankiey niet kon nalaten zich af te vragen of zij de architectuur niet eens op dezelfde wijze zou behandelen. Ilebt u nog veel vrijen tijd, mijn. heer Frankley? vroeg do vader, met zijn kalme stem. Ja. Frankley had veel vrijen tijd, maar hij wachtte zich wel dit te zee. gen. Men stelde twee uur per week vast, en men kwam overeen, dat de jonge architect zijn studies mee zou brengen opdat miss Katie er belang in zou gaan stellen. John stond op. Horace ook; zij groetten schudden achtereenvolgenis de hand van den heer Motter en zijn dochter, eri ver trokken. Men heeft mij opgedragen je drie dollars per le-s aan te bieden, zei May. toen zij een eindje de straat im waren. Dat neem ik aan! zei Frankley op verstrooiden toon. En zelfs, weet je wat ik geloof? Dat ik geen geld had moeten aannemen. Ik geloof dat dan mijn lessen meer op prijs zouden wor den gesteld. Daar heb je de Europeaan weer! riep May lachend uit. Berg die senti. menleele en ridderlijke ideeën maar onder in je koffers tot je volgende reis over den Oceaan; hier kan je ze niet gebruiken. Wanneer je niet betaald' wilt worden, zijn ze niet van je lossen,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1