Chart. arïxVdfciisbewegmg aan allen ■vraagt: Denkt n de toestanden der ar beiders in". Laten de vertegenwoor digers der hoogere standen zich daar mede op de hoogte stellen en verbete ringen dlaarim trachten te brengen. Resu mc-eren cle zegt spr.. er is oen/a heidensche arbeidersbeweging en eene christelijk., om rots heter te geven. Do eerste beoogt alleen verbetering der toestanden; de laatste denkt, over weegt en onderzoekt eerst hot sociale vraagstuk. De heer K. Kater, van Amsterdam, bepleitte de wenschelijkhekl der sa menwerking dier christelijke prol. ar beiders-organisaties en die heer P. Groote. pred. te Amsterdam besprak die bëteekenis van de beperking van den arbeidstijd! voor het huisgezin. Z. i. kwam beperking zoowel den werk man als het huisgezin ten goede. Ook zou daardoor de werkeloosheid min der worden. Toch meende sprdat dteze beperking niet moest wordten ver kregen door ingrijping van den Staat. Daar helt gezin het fundament is van den Staat, kan deze alleen goed zijn, wanneer het gezin goed is. En daarom moeten de Christenen in de allereerste plaats helt huiselijk leven trachten te bevorderen, en langs orde lijken weg aandringen op verkorting van arbeidstijd. Een der móest toegejuichte redevoe ringen was die over de Boerenzaak, in Amerika, door ds. H. D. van Broek hui] zen, met bezieling uitgesproken. Spreker wees er op. dat nimmer de verbroedering tusschen de Boeren en de EngeLschen tot stand zal komen. En zoo eenmaal weder dé band ge legd is tusschen Transvaal, Vrijstaat en Kaapkolonie, zal het. land weder voor de Boeren zijn. Daarbij zijn 70% der Amerikanen, met ons. voorts alle Ieren en 9/10 der Kolonie, terwijl in Holland. Transvaal en Vrijstaat leven en blijven leven. Dat Volk zal dan ook nimmer wor den uitgeroeid'. En al is Vierkleur nu ook neergehaald:, op God's tijd zal zij weder hleldler wapperen. Lang zal die overheersching niet duren. Ont vangt die Boeren-aanvoerders met. open armen, schort uw oordieel tot dien tijd op. stelt de NederlandSche universi teiten voor jongelieden uit Afrika open, opdat Nedlerland en Zuid-Afrika één word):- Laat ons strijden voor een Vereen.gd Zuidi-Afrika en éénmaal zal de overwinning ons zijn. Alles komt recht, Zuid-Afrika wordt vrij, aldus eindigde spr. zijn luid) toegejuichte redie, waarna allen uit volle borst het Transvaalsche Volkslied' aanhieven Binne nland. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het eerste natuurkundig examen afge legd rfoor mej. L. Deutman en de heeren L. K. Garf an G. Bruins I eiden. Bevorderd tot doctor 'in de rechtswetnschap de hoer A. W. Wi. chens, geb. te Soerabaya, op Stellin gen. De Lustrumfeesten. Hebben andere Academiesteden ge durende de Lustrum-dagen haai- ge- costumeerde optochten, een dergelijke traditie heeft bij de feestien van het Amsterdlamsch Studentencorps nooit bestaan. Het ..Amsterdamsch Studenten corps" heeft als een nummer op heit programma zijner Lustrumfeesten als traditie het bloemencorso. Het bloe- menc-orso, dat het „maskerade-num mer" vaai elders kan worden genoemd; het bloemen-corso. dat zicli steeds als het gehouden werd, in dé belangstel ling van de Amsterdammers mocht ■vierhekigen, waarvoor van de zijde diergenen, die equipage hou dien nooit te vergeefs d© medewerking werd ge vraagd. Natuur was d/it feest ter Aville. Een echt-Hollandteche» hemel welfde zich boven de heerlijke lanen van het Von delpark; een Hollandsche hemel, niet egaalblauw. maar zoo hier en daar van die stemmige grijze luchten, waardoor groote plekken blauw sche nen en waardoor die zon zoo schalks haar stralen schoot, grrooto vlekken licht gietende over d'e paden en door het dikke lover dter linden en olmen. Het Vondelpark leemt zich hij uitne mendheid voor zulk een feest, met zijn breede rijwegen, die na al den regen der laatste dlasen feitelijk beter gewor den waren Avant er was liians geen sprake van dik-opwarrelende stofwol ken. Half drie zou het feest een aanvang nemen, maar reeds een paar uren te voren begaven zich. (Duizenden naar die groote laan, die evenwijdig loopt aan de Overtoom om dien fraai en stoet goed te kimmen zien. Vani d'e brandwachterswoning bij de Katten laan. tot dicht bij den ingang aan den Amstelveenschen Aveg. waren aan een zijde touwen gespannen, waar achter liet pubhek zich vrijelijk kon opstellen; aan dem anderen kant Aan dón rijweg was het wandelpad voor bouders van kaarten gereserveerd. Op dut pad' Avas ook een gelegenheid ge maakt om een glas morgenwijn te nut tigen terwijl een eind/weegs verder Ul- riclia' kapel vroolijkc Avijzen lielt hoo- ren. Een groot aantal agenten en bere den mannen onder bevel van den commissaris van politie Dusver de Ba- rendse, ter zode gestaan door den hoofd inspecteur Diedereks. zorgde dat de afzetting niet verbroken werd. Be woners dea- van dé Overtoom tot het Vondelpar kloopandle straten, die sleu tels van de hekken hebben, die toegang tot het Park geven, hadden hier en dhar stoelen en tafeltjes voor die grens van de laan gebracht en zich reeds vroeg een aardig zitje verzekerd. Zoo Avas van toen de eerste rijtuigen de laan binnenreden, het aantal toe schouwers buitengewoon groot. Het was nu tAvee uur. Het eerste rijtuig dat van den kant van den Amstelveen- sclien weg binnenreed!, was een pracht vol versierde panter en allengs volg den tal van andere rijtuigen, het eene nog fraaier dan het andere. Bij het jury-tentje langs die laan opgeslagen, namen plaats die dames mevr. Veninig Metnesz, mevr. Van LeeuAven. mevr. Pel, mevr. Van Geuns en mevr. Schöl- vinck. die straks aan de dames in de drie fraaist sesierdle riituigen. namens het corps een mand bloemen zoudien vereeren; alle {Deelnemende dames werden getooid! met een herinnert ngs- strik. Avondconcert in het Concertgebouw. Om half negen zou het aanvangen, maar natuurlijk werd het een half uur tje later; het wachten was op de Sena- ten, die noode hun feestdisch bij Cou turier in den steek lieten. Deftig en correct kwamen zij eindelijk de zaal binnen; de heer Spoor verhief den dirigeerstok, daar schalde en galm de het „Iö Vivat', en daarna kon het programma worden afgeAverkt. Een krans namens den Amsterdam- schen Senaat door den heer J. G. van Sloeswijk, president van „Sweelinck", aangeboden en door dezen aan zijn ba nier gehangen; later nog meer kransen voor „Sweelinck", van bevriende Sena- ten; prachtige bloemstukken voor me vrouw Salomonsom kransen voor den dirigent men ziet in zulk een feest- week niet op eep bloempje. Eindelijk, tegen elf uur, nadat de heer A. C. N. Bouvy als toegift aan het programma op de piano zijn „Lustrum-marsch" ten ge- hoore had gebracht, het einde, een ont vlieden van de warme zaal, een afschud den van ernst en deftigheid, om buiten in den tuin het feest op andere wijze voort te zetten. Reeds in de koffiekamer hoorde men het gejank van het draaiorgel in den mallemolen; het gezang der straatzan geres onder guitar-begeleiding het zou een zomeravond-kermis wezen, die dezen dag besluiten moest. Het stroomde den tuin in. Daar schit terde de gas-illuminatie onder de hoo rnen, waar boven zich welfde de hel dere sterrenhemel. In den aanvang was het nog een beetje stijf; sommigen zetten zich aan tafeltjes kalm met een dronk bier of een kop thee; anderen slenterden rond, eerst eens poolshoogte nemend bij draaimo len, schiettent, balspel-tent, en andere kermis-vermakelijkheden, maar al heel spoedig was de stemming er in en vorm den zich AToolijke, zingende joelende troepjes. Professoren, anders „de ernst des levens" zeiven, thans met jeugdige schoonen gezellig op een mallenmolen- paard, of de pijpen stuk schietend, zich weder jong student gevoelende en zich zóó gedragende, 't Werd allengs hoe langer hoe prettiger, en spoedig was ook de dansvloer om de muziektent danig in trek. Centraal Bond van Christelijke Philanthropische inrichtingen in Ned» rland. liet bestuur heeft zich thans als volgt geconstitueerd: Dr. J. Th. de Visser, voor zitter; A. J. da Costa, secretaris; Mr. W. H. J. Baron van Heemstra, penningmees ter, Dv. L. Heldring, en W. Hovy. In de commissie van advies hebben zit ting de heeren: Ds. H. Pierson, J. L. Ze- gers en C. Geel, allen directeuren van aangesloten inrichtingen. Tot heden zijn tot den Bond toegetre den: de Martha-Stichting te Alphen a. d. Rijn, de Heldring-gestichten te Zetten, de Christelijke vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, de Zendlngsstichting, Hui- zeh van Barmhartigheid te Ermelo, de Weesinrichiing „Neerbosch" te Nijme gen, de Johannesstichting te Nieuwveen, het Doorgangshuis voor verwaarloosde knapen te Hoenderloo, de Vereeniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en tandioopcrs „net Hoogeiand" bij Beek bergen, de Inrichting Aroor havelooze kin deren te Amsterdam, het Doorgangshuis te Arnhem. Aanvankelijk ondervindt de zaak veel en veler sympathie en hoogst Avaarschijn- lijk zullen nog vele Christelijke Philan thropische Inrichtingen zich bij den Bond aansluiten nu de definitieve tot standkoming hierbij bekend wordt. In herinnering wordt nog gebracht, dat het doel van den Bond is: de behart i ging van do belangen van den arbeid op Christelijk Philanthropisch gebied in Ne derland en clat tot bereiking van dit doel o. m .getracht zal worden: het in het le ven roepen eener voldoende opleiding van hulppersoneel in de Gestichten en het houden eener onderlinge inspectie. Gaarne wordt bij den secretaris (A. 3. da Costa, den Texstraat 44) bericht ver wacht van vereenigingen,. die alsnog wenschen toe te treden en zijn aan diens adres nadere inlichtingen steeds verkrijg baar. Algemeen Nederlandsch Verbond. In de Zaterdag 7 Juni te Dordrecht gehouden hoofdbestuursvergadering is de heer P. J. de Kanter benoemd tot algemeen secretaris-penningmeester. Het hoofdbestuur van het A. N. V. is nu aldus samengesteld Voor Nederland Prof. dr. H. Kern, Leiden, voorzitterdr. H. J. A. M. Schaepman Rijsenburg, onder voorzitter P. J. de Kanter, Dordrecht, secretaris-penningmeesterdr. II. J. Kiewiet de Jonge, Dordrecht. Voor België Prof. dr. Julius Obrie, Gent, Hipij. Meert, GentL. H. Sme ding, AntwerpenL. de Vriendt, Schaarbeek bij Brussel. Voor Ned-Indië Jhr. C. v. d. Wijck, J. M. Pijnacker Hordijk, mr. C. Th. van Deventer, H. Bosboom, allen Den Haag. Haagsche inbrekers. De politie te 's Gravenhage heeft gisternacht een goede vangst gedaan. Omstreeks halfeen bemerkten de twee rechercheurs van het hoofdbureel, Warris en Konigkrfimer. in de Suri- namestraat twee mannen die verdacht in de buurt rondslopen. Aanstonds herkenden de politiemannen in die twee personen oude bekenden van de justitie. De rechercheurs wisten on gezien in een boom te klimmen en sloegen van daar de handelingen van de beide mannen gade. Deze gingen de onafgesloten brandgang in, welke zich bevindt tusschen de Suriname- straat en het Nassauplein. Eenmaal in die gang trokken de bespionneerden hunne schoenen uit, Avaarna zij over een arrij hoogen muur klauterden, waardoor zij kwamen in den tuin van een huis aan de Javastraat. De rechercheurs begaven zich daar op ook in de brandgang. Duidelijk hoorden zij aan de andere zijde van den tuinmuur geritsel. Na verloop van een kwartier kwamen de beide personen die overgeklommen waren, Aveder langs denzelfden weg in de brandgang terug. Zij werden toen ge grepen en naar het hoofdcommissariaat van politie aan het Alexanderveld ge bracht. In het bezit van de aangehoudanen werden o, a. gevonden eenige sleutels en drie breekijzers. Ondervraagd over hunne handelswijze, beweerden zij dat zij zich in den tuin te slapen hadden willen leggen. Bij een gisterochtend ingesteld po- litie-onderzoek bleek, dat getracht is aan de tuinzijde een huis uitkomende aan de Javastraat, binnen te dringen. Aan de serredeur Avaren duidelijke sporen a'an breekijzers waarneembaar. Oproerige gevangenen. Woensdagmiddags te 12 uur, toen een negental gedetineerden in het huis van bewaring aan de Prinsengracht te 'sGra- venhage op de binnenplaats lucht schep ten, wierpen zij zich, blijkbaar volgens gemaakte afspraak, op de twee bewaar ders, beletten dezen alarm te maken, ontnamen hun den sleutel van de poort die zij openden en waardoor zes hunner ontvlndchtten in een doorgang naar de Assendelftstraat. Toen had een der be wakers zich weten los te rukken en de poortdeur dicht geworpen, zoodat 3 niet konden wegvluchten. Van de 6 ontvlucht ten zijn er twee reeds weder gevat en wel te Schiedam. t Sport en Wedstrijden Yoetbal. Men meldt ons. dat de algemeene vergadering van den Nederlandse hen Voetbalbond, die ditmaal belangrijk belooft te worden ook met het oog op hst 12 1/2-jarig bestaan van den V. B., gehouden zal Avordén op 20 Juli te Amsterdam. In zake de bekende pro- gediend, dat is eenvoudig. En dan. als je je niet laat betalen. Avaar zal je dan van leven? Zes dollar in de week, dat is wel geen goudmijn, maar het is een begip. Wat een vreemd persoontje is die miss Motter toch! Ken je haar al lang? Sedert twee jaar, antwoordde John May laconisch. Ze is mooi... heel mooi. Vindt je niet? Ja. Wat... wat voor een soort meisje is hef? vervolgde Frankley. May zweeg een oogenblik. Je zult dat Avel zien als je wat met haar gepraat hebt, antAAHiordde hij «ndelijk. Maar je kunt mij toch wel wat op weg helpen... 19 zij sympathiek of niet? Waard® vriend, do sympathie kenmerkt zich juist hierdoor, dat ze zich tot elk menschelijk wezen bepaalt op zulke ui toon lo open d'e Avijzen, dat het onmogelijk 'is voor andoren te oordeelen. Maar John, jij en ik. hebbtn veel punten van overeenkomst! Wij hiel den indertijd van hetzelfde Mij dunkt dat hetgeen jou bevalt, mij ook beval len zal. en dat omgekeerd... In dat geval, antwoordde Mav op e-rnstigen toon, geloof ik dat je sympathie A'oor niiss Mottcr zult heb. beu. Wat zeg je dat vreemd! zei Ho race met verwondering. Hij zag zijn vriend aan. maar het gezicht van John bleef strak. Wi! ik je eens wat zeggen! ver volgde hij met langzame stem. alsof hij zijn eigen gevoelens ontleedde' naarmate hij ze mededeelden zooals ze nu lis, voordat ik haar heb loeren kennen, lijkt miss Motter mij eerder antipathiek. Zij is zeer mooi, er gaat een eigenaardige bekoring van haar uit. en toch geloof ik. dat ik voor haar eerder een gevoel van afkoer dan van liefde zou gevoelen. Maar, iikijn Avaarde. niemand vraagt je om verliefd op haar te zijn! riep May vroolijk uit. Op dat oogenblik liepen zij door het oudo Common Wealth, het stadspark niet prachtige hoornen beplant. Denk je soms dat je betrekking meebrengt .verliefd te Avorden op ie leerlingen? Dan zal ik er gauw een dozijn voor je zoeken, opdat het aan. tal je verplichten zal je gevoelens te verdoelen zonder zich op een enkele schoone te conoentreeren. Maar! Fran- klev. flirtte ie in Europa'7 Ne©n! antwoordde Frankley droogjes. Verkeerd! De flirte zie-je, is uit stekend voor de gezondheid en ook voor de moraal. Ze houdt een man Avakker, ze A-erplicht je altijd vriende lijk, oplettend, en zelfs galant te zijn. Men loopt, men doet boodschapper, voor dc schoone dames; dat is goed voor de spijsverteering. 't Is waar dat men soms eens in den, tocht moet loo. pen; maar wat is dat als men jong is! En wanneer men oud i's geworden Wanneer men oud is, heeft men rheumatiek, een vrouw om er voor te zorgen, en men gaat naar Europa on der voorwendsel van genezing te zoe ken. Je zult mij moeten toegeven Ho race, dat de flirt ergens goed voor is, al Avas het alleen maar om je als eind resultaat naar Europa te sturen. Dat zullen Ave zien! zei Horace nog altijd verstrooid. Zij hadden de Common verlaten en liepen de Tremqptsifreet door. Eensklaps stond Frankley stil. Wat heb je toch vandaag? zei May je bent zenuwachtig als eenqong paard Hebben jullie bat oude kerkhof behouden? vroeg Frankley. Zijn vraag Avas geheel overbodig; liet kerkhof lag vóór hem langs de eene ziide dier straat: de grafzerken testen R. A. P. tegeneen door Haarféni gemaakt doelpunt in den wedstrijd HaarlemR. A P. in Haarlem en O- lympia (Rotterdam) mede1 tegen een doelpunt in den wedstrijd Sparta Olympia op 't Schuttersveld te Rot terdam, heeft het bondsbe-stuur beslo ten. de uitspraak van de protest-com. mnssie opnieuw te vernietigen en beide protesten wederom te laten behande len door de protest-commissie, met dien verstande, dat de protest-commis sie zich te houden heeft aan eene uit legging. die het bestuur daaraan ge geven heeft en dat de commissie dus een uitspraak zal moeten doen vol gens deze uitlegging. Over een eventueel© nieuwe indee- ling der competities heeft het bestuur goen besluit genomen, aangezien deze kwestie door het nieuw te verkiezen bestuur bij de algemeene vergadering zal uitgemaakt moeten Avorden. In heginsel heeft het bestuur aangenomen het voorstel, om zoo mogelijk een in ternationalen bond. op te richten. Aan een der bestuursleden is dien tengevolge opgedragen, hiertoe de noo. dige stappen te doen. Ain8terdamsche Wielerbaan. Voor Haarlemsche ooren is het Avoord Zeeburgerdijk, waar de Amsterdamsche Wielerbaan ligt, zoo ongeveer gelijk aan een haast onbereikbaar oord. Toch is dit inderdaad niet het geval. De baan ligt veel meer gelegen dan de vroegere aan den Willemsparkweg en is geheel per tram te bereiken. Men neemt op den dam eenvoudig de tram Lüvnaeusstraat stapt af aan de Mauritskade, waar tien pas verder de electrische tram wacht om ons in enkele minuten naar Zeeburg te vervoeren. Er was op de races van Woensdag- aA'ond vrijwat publiek, al was dan ook het uur van aanvang half zeven, voor velen die laat eten wel wat vroeg. Die be langstelling was niet misplaatst. Het was wel geen „groot werk" wat er gegeven werd, geen optreden van sterren, maar toch van flinke krachten, vooral ama teurs, die eerlijk kampten om de prij zen. Wij kannen heden niet veel ruimte missen en zullen dus met een beknopt overzicht volstaan. Wedstrijd voor Amateurs over 1 KM., met prijzen: eerekruis, verguld zilveren en zilveren medaille. Hieraan namen een kleine twintig rijders deel, van wie al spoedig bleek, dat de bekende Greve fa voriet was. Toch Avaren ook G. Roos van Amsterdam en de kleine Jae. de Melker van Rotterdam niet te versmaden tegen standers, zooals dan ook bleek, toen in de finale Roos op een geschikt moment met zulk een snelheid wegliep, dat zijn beide mededingers geheel verrast Avaren en Greve zelfs de tweede plaats niet hou den kon. Roos eerste in 1.57 1/5. Deze twee, Greve en Roos, ontmoetten elkaar later weer in een wedstrijd over 10 KM. met motorgangmaking voor ama teurs. Eerst reed Greve, die uitstekend achter zijn motor reed. met gemak Falk er af; Roos deed hetzelfde met zijn part ner Erich Carl, die blijkbaar het rijden achter een motor niet gewend was, deze telkens losliet en ten slotte op de baan kwam te vallen, zonder zich te bezeeren, waarna hij den strijd maar opgaf In de finale hleek Greves superioriteit voor dit Averk al gauw. Hij reed met groote regelmatigheid achter zijn motor en had Roos gauw een ronde ingehaald Deze bleef ten slott:- 5 banen achter. Tijd van Greve 12 min. 32 1/5 sec. wat niet heel mooi is. Het maakte bij dezen wedstrijd een vreemd effect, dat een paar motorgang makers samen een race buiten program ma hielden en zich aan verzoeken om de baan te verlaten, eenvoudig niet stoorden. In een wedstrijd over 1 KM. voor pro fessionals won Van der Tuijn alle drie series. Prijzen 25. 15 en 10. Een aardig nummer was de tandem race voor amateurs over 2 KM met de zelfde prijzen als in de 1 KM. amateurs. VirulyGoedhart wonnen die mooi, Bischoff-Gerard maakten in hun serie ook een goede kans, maar hun band sprong en daardoor kwamen Falk—I.ubhe eerste aan. Wij kunnen een bezoek aan de Wieler baan wel aanbevelen. De orde. is goed en de nummers volgen snel elkaar op. Zondag 6 Juli zullen o. a. Meijers en ElJegaard er een match houden. Rechtszaken. Een kattendief. F. L. van Roon, wonende Rozenstraat te Amsterdam, schijnt er zijn werk vau te hebben gemaakt katten te stelen en de velletjes te verkoopen. Toen hij op een avond in de buurt van de Bickersgraclit weer drie kalien en katers had te pak- waren zoo dicht bij hen. dat zij ze met de hand hadden kunnen aanraken door het hek heen. dat het kerkhof van die vorbijgangers scheidde. Aart het e'inde van den doodenakker verrees het groote hooge Tremont-ho. tel. Ik dacht dat het verdwenen was, vervolgde Horace; men heeft zoo dik wijls gezegd) dat men het met den grond gelijk zou makenl Er zijn zooveel dingen die men zegt en toch niet doen kan! zei Fran kley op wijsgeerigen toon. Kom Ho race, laten wij gaan eten. het is da delijk twee uur, en dat is het uur Avaaróp ons hotel het beste maal van den dag geefl, laten wij daar eer aan doen. Om twee uur middags? zei Frankley, terwijl hij een gebaar van weerzin maakte. Van twee tot vier, waarde Parij. zenaar. Wees daar nu niet vies van, anders zal je ten koste van je maag leeren (lat een inensch nliet leven kan van ontbijt om negen en een souper om zeven uur Frankley dineerde dus. en zelfs met veel smaak. Jo moet eten in dit land,zei John. bil wijze van aplioriisme anders eet Ken gekregen, daarbij vermoedelijk ge holpen door zijn vrouw, die tenminste een gonjezak droeg, waarin de velletjes werden geborgen (de gevangen dieren werden onmiddellijk gevild) liep de kat tendief er in. Ook op een anderen avond werd hij gesnapt toen hij „werkte" in de buurt van de Mauritskade. De man werd toen aangehouden en bij fouilleering bleek, dat de ingrediënten voor de uitoefening van het bedrijf van kattenmepper" be staan, behalve uit de gonjezak in ge bruik bij alle straatdieven, uit een groot mes met lederen schede en een zakje met klein gesneden „versche waar". Het wettig en overtuigend bewijs van bekl.'s schuld was naar de meening van het O. M. geleverd door de verklaringen afgelegd door een zestal getuigen, onder wie de eigenaars en eigenaressen der ontweide dieren. Ter audiëntie Avaren drie kattenvllers aanwezig. Op advies van den diestdoenden bode kon de Rechtbank inmiddels goedvinden dat deze stukken van overtuiging uit hoofde van den ongeprepareerden staat, op behoorlijken afstand zouden verblij ven. Tegen Van Roon, die niet was ver schenen, werd bij verstek gerequireerd schuldigverklaring aan diefstal en mits dien. veroordeeling tot 4 maanden ge vangenisstraf. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. In de fabriek „Lombok" te Enschedé ontstond een woordenwisseling tusschen een der oude en een nieuwe dekenwe ver. Een der firmanten kwam tusschen beiden en werd door den vroegeren ar beider gebrutaliseerd, waarom hem ge zegd werd de fabriek te verlaten. Hierop verlieten al de deken wevers de fabriek. Reudink, de voorzitter van het sta- kings-comité, werd gehaald om te raad plegen wat moest worden gedaan. Dit had ten gevolge, dat de lieden weer in de fabriek gingen en den arbeid hervat ten; doch men Avas niet tevreden, zoo dat nog eenige handtastelijkheden ont stonden, waarbij twee der nieuwe ar beiders bloedend werden gewond. Op „Kriemersmaten" (gingen de de kenwevers niet dadelijk aan het werk; zij konden daartoe niet overgaan, wegen den opgewonden toestand, waarin zij nog verkeeren. omdat de nieuwe deken- wevers overal tusschen hen in staan te werken. De firma zou verklaard heb ben, dat ze de lieden in eene rij afzon derlijk zal plaatsen. Van de nieuwe arbeiders zijn er he den nog 68 in het logies, zoodat reeds een groot gedeelte van hen is vertrok ken. in een vergadering van het organisa tie-comité met de arbeiders, Avelke bij eenkomst door den ontslagen dekemve- \-er Reudink gepresideerd werd. zijn de gemoederen, die zeer opgewonden waren, gekalmeerd door de verklaring, dat binnen zeer korten tijd de nieuwe arbeiders allen weer weg zullen zijn. Leger en Vloot. Bij sommigen bestaat de meening dat door de invoering Aan het nieuwe voorschrift betreffende het reserveka der bij de Infanterie en vesting-artil lerie. de distinctieven, zooals die om schreven waren in het vorige voor. schrift en thans daaruit zijn weggela ten, daardoor zijn vervallen. Dit is onjuist. Deze distinctieven toch komen voor in het boekwerk over de unifor- niisn, Avaardooi' het oA*orbodig Averd geacht die ook nog in het a*oorschrift op te nemen. Gemengd Nieuws. Yreeselljfee mishandeling vau kinderen. l.ouise Pre.iz.ig, deeil uitmakende van een damoskapel', woonde sedert eenige weken te Budapest. De buren hoorden dikAvijls uit haar woning ge. kreun komen, doch cle oorzaak van dat geluid bleef onbekend. Zaterdag 1.1. kwam er iemand, d'ie Louise Preïszig een boodschap moest overbrengen, doch de atouav Avas niet. thuis. Haar Avoning stond open en. daar uit een kast gesteun kAvam, ging d'e man naar binnen, deed de kast open en zag er twee vermagerde, ver hongerde en met schimmel bedekte kinderen in: meisjes van 11 en 12 jaar Toen de stakkerds uit de kast gedragen warden, liet het vel a-an hun lichaam los. Louise Preiszig werd gearresteerd. Zij vertelde, dat zij de beide kinderen had aangenomen, om ze op te leiden 1 voor een dameskapei. Daar zij echter' het land jou op. En bovendien, voegde hii er bij, daar je toch je diner- van twee uur betaalt, of je eet of niet, zou ik je aanraden je geen overtollige edelmoedigheid te veroorloA'en jegens den hotelhouder. Je zult. als je dat wil, nog genoeg kunnen vasten als je verliefd bent Waarom Wil je toch per se dat ik verliefd zal worden? vroeg Frankley, verwonderd over zijn aanhouden. Is dat niet de gewone loop van zaken? antwoordde John die diien dag bepaald in philosophische stemming was, kalm. VIII. Frankley begon lessen te geven aan miss Motter. Bij nader inzien speet het hem eigenlijk dat hij d'ie aangeno men had; mijnheer Mottor beviel hem Avel, maar zijn dochter maakte op hem een zonderlingen indruk, dien hij niet kon verklaren, en waaraan hij vreesde te zullen toegeven. Die indruk bestond uit afkeer en tevens uit iets daarmee tegenstrijdig dat de gansche metaphysica van Frar. kley niet vermocht te analyseeren. Als hij biet bij Kat Ie A\ras. was hij er bijna zeker van haar tegemvoordig Mina zeker van haar niet le kunnen niet muzikaal wa.ren, AviJde zij beldei door A'erhongeren van kant maken Sedert vier Aveken baddien d» melis je; niets te eten gehad' dan wat besoliim meld bróód! Berg ongelukken. Op den Monte Generoso, nabij Lu. gano; is Zaterdag een postambtenaar uit Chia«o bij het zoeken van Alpenro zen in een afgrond gestort en ver. plettenrd. Een jongmensch uit "Weeneu. d'ie Zondag met. twee vrienden een tochtje maakto op den Raxalp is in een 30G meter diepen afgrond te pletter geval len. Twee handelsreizigers, die met een gids een tocht in het Tatra-gehcrgte (Oostenrijk) hadiden ondernomen, wer den (foor een storm verrast. Alle drie werden in een afgrond geslingerd. Eén der reizigers is dood; de toestand van dern and er on en die van den gids i; bedenkelijk. Vervolg Stadsnieuws. Levering van Electrischen stroom. Burgemeester en Wethouders heb ben de ontwerp-voorwaarden inge diend, Avaaronder electriciteitzai Avor den geleverd. De hoofdpunten zijn Het leggen en onderhouden van de toevoerleidingen tot den meter ge schiedt door de gemeente. Installaties moeten voor de aanslui ting door den directeur worden goed gekeurdin den regel worden de in stallaties eenmaal per jaar gekeurd. De maandelijksche huurprijs var den maximaal-stroonimeter is 0.25 per maand, die van den electriciteits- meter, varieert al naar gelang van d» grootte van f 1.— tot /^öO'smaanda De prijs wordt voorgesteld per kilo wattuur Voor verlichting ƒ0.40 ziekenhuizen 0.30 kracht, verwarming en electrochemie 0.16 benevens de navolgende kortinger voor gewone verlichting, mits de af nemer een aantal branduren garan deert: 500 28 ets., 750 26 ets., 100C 24 ets., 1250 22 ets., 1500 20 ets., en 1750 18 ets. Voor kracht, verwarming of elee trochemie 500 uur 13 ets. 1000 12 1500 11 2000 10 3000 9 Bij staking der levering wordt dit zoo mogelijk 24 uur van te voren aan de opnemers bericht. Tot schadever goeding is de gemeente niet verplicht. Maandelijks wordt gedisponeerd; na de eerste aanbieding kan een tweede volgen na 14 dagendaarna komt een Avaarschuwing (kosten 10 ets.) om binnen drie dagen ten kantore van den directeur te betalen en word' daaraan geen gevolg gegeven dan i. de directeur bevoegd, cle levering te doen ophouden. De onderofficieren en kor poraals die sedert 1 Augustus 1899 zijn gepasporteerd, zullen allen na mens den Minister van Oorlog in kennis gesteld worden met de gunsti ge bepalingen betreffende het reserve kader, ten einde te trachten hen een vrijwillige verbintenis bij heti-eserve- kader te doen aangaan. Dezer dagen slaagde onze stadgenoot de heer S. P. Swartinhet 2e natuurk. examen aan de Universi teit te Amsterdam. Anderheggen en N e 11 m e ij e r. Bovengenoemde concessionarissen verzoeken dat niet verplichtend Avorde gesteld de bouw van drie der vier electrische tramlijnen binnen de ge meente, Avaarvoorzij concessie hebben, te Aveten Langebrug, Turfmarkt, Oude Gracht, Raaks enz. Amst. Vaart oa'erdeOostsingelgracht. langs Oostvest en Papentorenvest over het Spaarne enz. Emmabrug, door het Leidsche kwar tier naar den Zijlweg. De eeuig overgebleven lijn is dus: Amst. Vaart, Ileerensingelgracht, langs de Lange Heerenvest, Anthoniestraat (of Korte Heerenvest) Langebrug, brug over den Karapersingel. Kampervest, Kleinen Houtweg, Baan, Wagemveg, Iordensstraat. Koninginneweg, Emma- straat tot de Emmabrug. Met de Raadscommissie stellen B. en W. voor, dit goed te keuren, als mede eenige andere punten, waar onder behoort het medegebruik van de lijnen der E.N.E.T. Deze eischen worden gesteld door finaciers, die de zaak willen uitvoeren. Worden ze ingewilligd, dan kan zeggen adressanten de uitvoering met vertrouAven worden tegemoet gezien. uitstaan, maar als hij zich in haar tegemvoordigheid bevond, was hij onmachtig, zich t© verzetten tegen de bij zondeer soort van aantrekkelijk heid, die zij voor hem had. Ze zei hem: „Laat mij dit zien. laten wij over dat praten, en hoe weinig ge. negen Horace ook was haar te ge hoorzamen, hij deed het toch, met een ZAveem van onwil, die haar niet ónt ging. Zij ontwikkelde dan, om dien tegenstand te ovenvinnen een magne tische bekoring, een verleidelijke be. ton vering, Avaartegcn Horace zich niet kon verzetten, hoewel hij er de dupe niet van was. Na een onderhoud van tien minuten sedert de eerste les, had hij opgemerkt dat zij zeer schrander, en zelfs meer dan schrander was. Zij had een merkwaardig assimila tic-vermogen. Een kléine fronsing van have Avenkbrauwen, een nauwelijks onzichtbaar samentrekken van de lip pen, en haar voorhoofd) helderde op haar oogen verloren hun strakheid1; het nieuwe idee was begrepen, meer dan begrepen; van dat oogenblik kon zij er zelf de oorzaken en gevolgen van aan den verstomden Frankley uitleggen. f Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2