NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. FRANKLEY. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenticn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31M* Faubourg Monimartre. Zaterdag 21 Juni 1902. No. 5820 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummor der Redactie 600. Telofoonnuramer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Haarlem's Dagblad van 21 Joni bevat oa.: 0ver de cijfers uit Zuid-Afrika, Oorlogskosten, Koning Albert van Saksen, De Lustrumfeesten, Een blijvende tentoonstelling van Ned. artik. in Zuid-Afrika, Gemeente raad van Bloeniendaal. Adverteaitiën YOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Ad/vertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden Inge leverd. De ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Een van de belangrijkste berichten uit Engeland' is de verklaring, welke die minister van finantiën in het La- geirhuis heeft afgelegd over de betee- kenis, welke men heeft te hechten $an de vaidbhoudlejndheidJ dar regee ring wat die wedter invoering van graanrechten belïreft. Velen'hebben hier in een voorbeeld gezien van differen tiële rechten ten behoeve d;er Rrit- sche koloniën, met name wat Canada aangaat. Door een itolunie niet d'e koloniën tot stand te brengen zouden dan de invoeren van graan uit Cana da vrij zijn van het invoerrecht. Men had zelfs gemeend, uit woord'en van Chamberlain te mogen opmaken, dat zulk een unie zou worden voorbereid mdt de premiers uit de koloniën, die bij de kroningsfeesten allen naar Londen komen. De minister Hicks Beach heeft ech ter uitdrukkelijk verklaard, dat de re geering er niet aan denkt, de sedert zoo langen tijd gevolgde handlelsstaat- kunde te verlaten. En om deze af doende reden, diat differentieeel rech ten ten gunste der koloniën, zouden leiden tot een tarievenoorlog melt een groot deel van het buitenland', waar de beste klanten van Engeland wo nen. Het regeeringsblad The Standard verzekert dan ook, d*alt de woorden van de ministers in de parlements- Tingen algemeen worden opgevat als een opgeven van het denkbeeld om trent een Brifesch-koloniaal tolver hond. Het graanrecht zelf heeft de Regee ring echter gehandhaafd en door de verwerping van het voorstel om ze uit de middelenwet Ite doen verdwijnen, hóeft het Lagerhuis nu nogmaals der Regeering in dit opzicht haar zin ge geven. Het recht op mai-s, dat in En geland vooral als veevoeder gebruikt wordt, is echlter tot de helft verlaagd. Feuilleton. Naar het Fransch van HENRI GRÉVILLE. 6). Altijd vragend, volgens de gewoonte van haar land, wist ze op liet, laatst alles wat haar interessant toescheen; zij scheen er erg verheugd mee te zijn, en de glimlach die den jongen leeraar ten deel viel, bij de verplichte shakehands, wanneer hij opstond om weg te gaan, was een zoete dankbe tuiging; maar Frankley was ei- niet gelukkiger om. Zij verslindt me, zea hij eens. May zag hem onderzoekend aan, met een blik, waarin zeer duidelijk een vraag opgesloten lag. - Vindt je dat ik er vermoeid uit. zie? Nu dat ben ik ook. Je hebt wel eens gehoord van die vampyrs, die zich tan een armen drommel vast hechten om hem al het bloed uit te zuigen? Nu, miss Katie heeft nu wel niets van een vampyrj maar ik zeg je. De Engelsch© bladen bevatten nu op gezag van lord Kitchener de volledige opgaven van de aantallen Boeren, die, rich na de vredesluiting op 31 Mei hebben onderworpen. Die getallen rijn: voor Transvaal 11.225 'man, voo>r de Oranje-Vrij staaf 5.395 pan, voor die Oranje-kolonie 5395 m. en voor de Kaapkolonie 1120 man, te zamen 17.740 man. Du.s nog ruim zevenltien duizend man. Dat is veel er is vroege op ge wezen in vergelijking met d.e cijfers nu reedis maandenlang door Engeland! 'medegedeeld, als een ramnig van het aantal strijders, die zich nog te velde bevindlen zouden, Het is al ongeveer een jaar geleden, dat minister Bro- idirick het aantal Boeren Ite velde schat- 'ie op ongeveer 15.000 hoogstens; en in November meende hij, dat hun aantal niet meer bedragen kon dan hoogstens tienduizend. "Wanneer mien nu dig weekstaatjes van lord Kitchener daar eens naast legt, en men telt dian bijeen hoeveel Boeren in dat jaar of slechts na de N o vembeii-verklaring van minister Brodrick werdlen gedood, gewond en gevangen genomen om van de hands uppers" niet een eens te spre ken, dan zou men stellig tot een negaltief cijfer zij,n gekomen. Toch waren er nog ruim zeveaxtien- diuzend Boeren over. Hetgeen niet pleit voor de Engelsche schattingen en voor d'e vertrouwbaar heid van Kitchener's weekstaatjes. Maar dit gettal van zeventienduizend Boeren is weinig, als men het verge lijkt met de strijidlmacht, die Engeland bijna drie jaren la.ng heeft noodig ge had om den Boeren-oorlog vol te hou den. De Times bevat een merkwaardig {interview met commandant Kemp, een der bekende Boeren-aanvoerdèrs. Volgens zijn mededeelingen waren er bij het uitbreken van dien oorlog ongeveer 50.000 strijdbare Boeren te velde. Maar lang niet allen van hen waxjeju voortdurend' aanwezig. Het is een B oeren-g e wo o n te, die vaalk heel slecht gewerkt heeft, om nu en dan huis-toe" te gaan, midden in den /strijd. En een groot aantal Boeren waren voortdurend „huik-toe'Zoo 'waren van Botha's leger dat 3000 man teldle in Natal, slechlts ongeveer 1500 man aanwezig tijdens den slag bij Colenso. Kemp vertelaarde, dat alle praatjes over persoonlijken steun van buiten on waar zijn,Na 't uitbreken van dien oor log, zeide Kemp, had zich geen enke le vreemdeling meer bij die Boeren aangesloten. Een troepenmacht van 50.000 man dus, die geleidelijk geslonken was tot zeventien dtuizend man, heeft het Engelsche) gouvernement gedwongen tot een krachtsinspanning, zooals het zelf Merklaard heeft, diie ,,helt land tot den laatsten zenuw in spanning hield." Twee en een half jaar lang dat als liet zoo voort gaat, rij mij d.e hersenen spoedig geheel uitgezo gen zat hebben. Ja, 't is een buitengewoon meis je, zei John op petnzenden toon. Verslindt ze jou kennis op dezelf de manier? vroeg Horace. - Mij? o neen! Ik zou eerder iets van haar kunnen leeren. Zij weet al les! Frankley verzonk in eén diep stilzwij gen. Sinds hij Katie lessen gaf, had hij bijna niet meer gewerkt voor zich zelf. Behallve het maken van visites, die een zoo groote plaats innemen sin het leven van de Vereenigde Staten, had hij niets ged'aan om zich een positie te verschaffen. Twee kostscholen voor jonge dames hadden hem aangezocht een soort college te geven in de practische bouw kunde, want miss Motter was een der belles uit de stadt cn gaf voor vele dlingen den toon aan. Dat waa voor Horace een middel van bestaan, en hij kwam ook rond maar zij.n schitterende droomen wa. ren op hetzelfde punt gebleven. Drie maanden waren reeds verloopen sinda zijn terugkomst, en hij was nog eveu ver als toen. Hij voelde zich onbe kwaam. iets te ondernemen, een zie- 'heeft het 300.000 man onder de wa penen moeten houden en milliarden moeten besteden, om den strijd tegen dleze kleine schaar vol te houden. Buitenlandsch Nieuws Oorlogskosten. In het Lagerhuis zeide de heer Chamberlain dat die verliezen iln Natal en die Kaapkolonie geleden door de invallen der Boeren zullen vergoed warden uit de Transvaalsche fondsen, wel uit de eerste leenüng. die zal worden aangegaan. Deze vergoeding wordt op ruim 2 millioen pond ster ling geschat. Dit bericht spreekt boekdeelen. We zieai, hier, dat 't lij dien ondier die overheersching van geldzuchtig Enge land reeds een aanvang neemt. Da Boeren I dia uit zelfverweer gedwongen waren invallen in Natal en die Kaap te d'oen, zullen van zerf moeten bloeden daarvoor. Wat zullen de Boeren toch in hun hart bezield zijn met vriendschappelijke gevoelens ie geus hun overweldigers. Wat zullen de berichten der ontroerends blij dl- schap van die Boeren, dat die. Engei- schen hun hartsvrienden zijn, echit waar wezen! Audiëntie aau Nederl. officieren De Keizer van Oostenrijk ontving Donderdag in audientlie de beide Ne- derlandsche officieru, die bij het Oos- tenriiksche leger zijn, gedetacheerd, dia luitenant-kolonel L. Brender a Brandis, van de infanterie, directeur der normaal schietschool, e,n de le luit. P. .T. Post van der Steur, van de genlie, adjudant bij het korps genie troepen. Luit. Post van der Steur is een vroeger stadgenoot van ons. Koning Albert van Saksen. Koning Albert van Saksen is Donder dagavond te ongeveer 8 uur overleden. Hij werd den 23en April 1828 te Dresden geboren. Zijn vader, prins, later koning, Johann, liet hem een zeer zorgvuldige opvoeding geven onder leiding van oen Saksischen geschiedkundige Von Langen In 1847 vertrok de jonge man naar de hoogeschool te Bonn, doch reeds het vol gend jaar deden de revolutionaire bewe gingen hem naar de hoofdstad terugkee- ren en werd hij in het leger verder op geleid. In 1843, op vijftienjarigen leeftijd, had hij zijn aanstelling als luitenant ge kregen, in 1849 trok hij als kapitein uit naar Sleeswijk-Holstein, waar hij zich onderscheidde bij de bestorming van de Düppeler schansen. Getooid met het rid derkruis van de Saksische militaire Hein- rich-orde en met de Pruisische orde pour le mérite, keerde hij terug. Toen zijn vader in 1854 den troon be steeg, trad kroonprins Albert op als voor zitter van den Raad van State en lid van de Eerste Kamer. Kort te voren was hij benoemd tot bevelhebber van de Saksi sche infanterie, met den rang van lui tenant-generaal. Drie jaar later werd hij tot generaal bevorderd. Maar al te spoedig zou hem de gele genheid worden gegeven zijn bekwaam heden te toonen. In het toenmalig drij ven naar hervormingen in den Duit- schen Bond stond Saksen aan de zijde kelijke verdooving had zich van hem meester gemaakt; hij schreef het toe aan de vermoeidheid die die vreemde lessen hem bezorgden, en een heime lijke ontevredtenhald verhoogde nog zijn leed. Waarom besloot hij niet, van die vermoeiende bezigheid af te zien? Wat was eenvoudiger? Een architect is er toch om huizen te bouwen en niet om jonge meisjes les te geven. Ik geloof heusch dat ik ze niet uit kan staan! dacht hij op zekeren dag toen hij op weg was naar haar huis. Hei wasf een mooie Februari-dag, cedurende den nacht had de rijp de hoornen van de parken met een kris tallaagje bedekt: de zonnestralen too- verden alle' kleuren van den regenboog in de rijplichaampjes die aan de dei nende takken hingen; een dun laagje sneeuw bedekte den grond, hier en daar vertoonend ba-u ine plekken aar de. ALieis in de natuur was vol gratae, vol verfijning, met een aanzien van breekbaarheid, dat den indruk gaf van een heel duur en iewat kunstmatig .Voorwerp. Weer kwam de troostende gedachte bij Horace op. Katie was heel aardig tegen hem geweest, ja meer dan dat. heel aanmoedigend. Wanneer hij haar van Oostenrijk tegenover Pruisen. Ook in het Deensche conflict, nadat aanvan kelijk de Saksische troepen naast de- Pruisische hadden gestreden, trad bij de regeling van de positie van Sleeswijk- Hodstein in den Duitschen Statenbond de anti-Piruisische gezindheid van de Saksi sche regeering dra op den voorgrond. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat toen het in 1866 tot een uit barsting kwam, Saksen zich aan de zijde van Oostenrijk plaatste, ondanks de door Pruisen voorgestelde onzijdigheid.Kroon prins Albert nam als bevelhebber van het geheele Saksische leger aan den oorlog deel en onderscheidde zich, onder het opperbevel van Benedek, bij Gitschin en Königgratz. Zijn verdiensten werden ge huldigd door de verleening van het groot kruis van de Saksische Heinrichorde en het ridderkruis van de Oostenrijksche Maria-Theresia-orde. Intusschen, de dapperheid van prins Albert en het Saksische leger vermocht Oostenrijk niet te redden. Het Zuidduit- sche rijk moest zch overwonnen verkla ren en bij de vredesonderhandelingen zou Saksen ervaren hoe diep zijn hou ding Bismarck had gegrieM. Pruisen verlangde niet minder dan de inlijving van het geheele koninkrijk, of althans van een groot deel van het gebied van Oostenrijks bondgenoot. Dank zij echter koning Wilhelm s verzoenende gezind heid en verlangen naar den vrede, dank ook zij Oostenrijks besliste houding bleef Saksen zelfstandig en ongedeeld. Bij den Berlijnschen vrede sloot het zich echter aan bij den Noordduitselien Bond, waar zijn tegenstander Pruisen den hoofdtoon voerde en moest het een oorlogsschatting van tien millioen Thaler betalen. Pruisen en Saksen waren nu bondge- nooten geworden en streden in den Fr.- Duitschen oorlog zijde aan zijde. Aan kroonprins Albert bleef het bevel over het Saksische leger opgedragen, dat ech ter zich verdoopt zag in 12e Duitsche le gerkorps. Met dit korps onder opperbe vel van den Pruisischen prins Friedrich Karl, nam Albert van Saksen deel aan den slag bij Gravelotte en St. Privat en droeg daar niet weinig bij tot den gun- stigen afloop. Toen na de insluiting van Metz werd besloten tot den opmarsch naar Parijs, werd den Saksischen kroon prins het bevel opgedragen over de Maasarmee, die met het leger van den Duitschen Kroonprins Mac Mahon bij Beaumont versloeg en Sedan hielp win nen. Ook aan de insluiting van Parijs nam prins Albert werkzaam deel. Na den vrede werd hij benoemd tot ge- neraal-inspecteur en generaal-veldmaar- schalk en kreeg hij van keizer Alexander II van Rusland den maarschalkstaf. 's Prinsen militaire loopbaan was hier mede geëindigd. In 1873 overleed zijn va der en volgde hij dezen op als koning van Saksen. Onder zijn bestuur werd in het koninkrijk geleidelijk een uitgebreide gemeentelijke en provinciale autonomie ingevoerd, die voorzeker tot Saksen's bloei veel heeft bijgedragen. Wel trad later een reactie in, voornamelijk toen ook in het koninkrijk de sociaal-democra tie meer aanhangers begon te tellen, waartegenover het kiesrecht werd inge- niet beviel, waarom zou zij hem dan aangemoedigd hebben? Zoo bereikte Frankley, terwijl hij zich tal van vragen deed. waarop het antwoord zoo heerlijk is. als men het richzelf geeft, die plaats zijner bestem ming. IX. Salem is een dier kustplaatsen, die het laatst op de Indianen zijn veroverd het wordt bewoond door Engelsche kolonisten. In zijn straten ziet men nog huizen, die er op gebouwdl zijn om de bewo ners tegen de aanvalen der Sioux te beschermen; die huizen hebben hooge daken, met schietgaten doorboord, waardoor men van hoven naar be neden op de vijandelijke stammen kon vuren, de vrouwen stortten daar af kokend water of laadden de gewe ren opnieuw. Die doortastende maat regelen waren echter niet voldoende als de roodhuiden de deuren in brand staken. Vandaar id'© zware ijzeren luiken voor de ramen en deuren, vandaar ook het strenge aanzien van die tot verdediging gebouwde huizen. Het is ejen vireemd verschijnsel! nu potten graniums ie zien voor de vensters, ^rompen tot het Pruisische drieklassen- 'stelsel, doch het rijk bleef zich geleidelijk ontwikkelen en mag zich thans n een ruime mate van voorspoed verheugen. Koning Albert trad in 1853 in het huwe lijk met prinses Carola van Wassa, doch kreeg bij haar geen kinderen. Zijn broe der, prins Georg, kort voor het overlijden door den Koning benoemd tot regent, volgt hem op. Deze werd in 1832 gebo ren, is gehuwd geweest met infante Ma ria Anna van Portugal en heeft vijf kin deren en evenveel kleinkinderen. De nieuwe koning is Pruisisch veldmaar schalk en generaal-inspecteur van het Duitsche leger. Algeraeene Berichten. Te Dresdien hebben dJe soeiaal-de- mocrajten in korten tijd een hailf mil lioen mk. bijeengebracht voor een volksgebouw .dlat eenige dagen gele den geopend' is- Te Frankfort, a. M. wordlt in den laatsten tijd' veel gedlaan voor die volks huisvesting. Deze week is daar we der een blok van 17 huizen met 136 woningen iln gebruik gesteld. Het is opgericht door een bouwvereenigng. welke daadtoe uit db gemeentekas 200,000 mark als bijdlrage ontving in den vorm van deelneming in 't aan- d'eelenkapitaal. terwijl de verdiere bouwgeldien door die spaarbank tegen 4 op hypotheek werdlen verstrekt. Het blok bestaat uit een oppeirvlas van 6080 vlerk, meter .waarvan 2770 zijn be bouwd en het overige terrein 'dfoor tuintjes en een algemeanie speelplaats in hei mididen wordlt ingenomen. Van die 136 woningen, hebben 50 drie ka mers, 86 iwtee, zes woningen hebben een winkel. De woningen van 3 ka- miers doen 3238 mark (f 1922.50) huur s' nmands, de arndlere 2428.50 mark f 1417.50). Elk huis heeft eetn gemeenschappelijke badkamer, wa/sch- keiuken, bleek en droogplaats. De duur diere woningen hebben elk een halkon. Bij den gevel ie de vorm van kazernebouw vermetfónx. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Juni 1902. Arrondissements-Reehtbank. UITSPRAKEN: 1. J. A. Steen kantoorbediende te Zaandam, thans verblijfplaats onbe kend valschheid' in geschriften ge bruikmaking van het valsehe stuk. 4 maanden gevangenisstraf. 2. J. P. Pijlst bakkersknecht zonder vaste woonplaats diefstal met braak en inkliixxming 2 jaar gevangenisstraf. 3. P. Bergers sjouwer te Purmerend gew. beleediging ambtenaar 5 lagen gevan geniss t raf 4. H. van Vuren arbeider te Haar lemmermeer miiishandeli'ng 14 dagen ge vange nü sstr af 5. J. Dekker, arbeider te Beverwijk eenv. beleedingiing ambtenaar een week gevangenisstraf. 6. T. Schreuder veehouder te Lands meer eenvoudige beleediging f 5 boete of 2 dagen hechtenis. De milicien H. van het ba- taljon Infanterie alhier in garnizoen is wegens desertie door den Krijgs raad allhier veroordeeld tot twee maan- den mlilitaire detentie. waaruit vroeger zooveel geweerscho ten gelost werden. Horace.dacht in 't geheel niet aan de Sioux. Hetgeen hij in Salem kwam zoeken was een hart, dat hem dadelijk zou begrijpen., h.e>t( wa3 een troostende vrouwenvriendschap, die kostbare vriendschap, die door niets vervangen kan worden, vooral als het de vriend schap betreft van een jongen man voor een oude vrouw. Het is niet hetzelfde als een moeder men kan haar heel wat kleine fouten bekennen, voor welke men de beris pingen, van een moeder vreest. Het was dus een heel oude vrouw, die Ho- race whlde opzoeken, en haar naam had indertijd een groote bekendheid! gehad. Er was n. een tijd dat de vrouwen der Vereenigde Staten bescherming noodig hadden tegen de mannen. Die tijd schijnt nu zoo ver verwij derd, en de zeden zijn zóo vooruitge gaan, dat. wanneer het zoo voortgaat de mannen over twintin jaren ver- plficht zullen zijn wetten te maken, teneinde zich te beschermen tegen de overheersching hunner schoone vij andinnen. Als men ze nu iu een salon ziet, on derworpen .glimlachend, galant, zich Van21tot2 4Julia s zullen fortoefeningeax gehouden woerden in den omtrek van Beverwijk, aan welke oefeningen ook door personeel van; het bataljon Infanterie alhier in gar nizoen zal worden deel genomen. Uit de Omstreken. Bloeuieiidaal. Vergadering van dien Raadi dezer gemeente op Donderdag 1 Juni 102, 's avonds half 8. Voorzitter de Burgemeester. Bij opening der vergadering deelt die voorzitter mc-dle dait namens die Ko ningin een telegram, van dankbetui ging is ingekomen voor die goede wen- schen en gevoelens door dien Raad Haar aangeboden. PUNT 1. Opnieuw worde de varordtetm'ng tot heffing en invordering van begraaf- en begraafpLaatsrechfce.il vastgesteld. PUNT 2. Vastgesteld worden, die staten van af- en overschrijving en besloten tolt het doen van uitbetalingen uit die post onv. uitgaven, dienst 1901, tolt een be drag van f 811.48. PUNT 3. Tot leden der plaatselijke school commissie worden benoemd do heeren .1. W. Roozem Hz., A. J. Bijvoet en F.' H. Brongersrnia. Daarna brengt de VOORZITTER een woord' van dank aan die afgetreden leden, voor hetgeen zij als zoodanig m helt belang van liet onderwijs liebben gedaan. i PUNT 4. Aan de ordie komen de vroeger me degedeelde overtredingen van bouw- bepalingen dloor die heeren Gebr. Ver meulen, Ad!r. Stoop en Joh. Stom. De VOORZITTER zeide dat die hee ren Vermeulen nimmer -dispensatie hebben gevraagd en verkregen om aan, den nieuwen weg van Duin en Daal binnen 8 M. daarvan te mogen bon wen. Hoewel het niet de gewenscMe manier is om melt een verzoek daartie aan te komen, zoo als nu gescTilerr js. Wanneer die overtreding reeds heeft plaats geliadl. meende spr. toch dat, het verzoek nu nog maai* eens moest wor den ingewilligd. De Raad keurde diit goedl. Ook de ondiere overtreders hadden gelijke verzoeken ingediend Over dal van den heer Stoop ontstond een© langdu rige discussie. De VOORZITTER mierkte op dat het gebouwtje aan dón Saxenburgerweg, dat de heer Stoop had doen plaatsen, die omgeving ontsiert on zou het zeer gewenscht achten, dat bij de dispensa tie aan dien heer Stoop Ite geven, die bepaling wordt gevoegd, dat hij alles fax 't werk za.l stellen om van do eige naresse van Rloemeai/d&al gedaan te krijgen, dat liet gebouwtje met groen versierd zal kunnen worden D;e lieer TIDEMAN heeft bezwaar te gen inwilliging van het verzoet, en tegen liet adres door den Raaa aan den heer Stoop te richten. Wanneer d-e Raad vindit dat het beter was dat het gebouwtje in quaedtie niet was ge plaatst op een terrei'n aan den weg. maar op een- ander gedeelte, waar thane nfaais te over is. ai is het ook om redenen van ontsiering, dan kan de Raad1 ten allen tij die het. verzoek weigeren .terwijl z. i. veraer com mentaar overbodig is. De heer TER HOFFSTEEDE wensclite- alsno" dispensatie te verlee- beijverend om aan de grillen der jon ge datnes te voldoen, beseft men niet goed meer de noodzakelijkheid van de vrouwelijke kruistocht, dertig jaar ge leden tegen hen ondernomen voor de handhaving van de rechten der vrouw liet is daarom niet mlinder waar, dat in dien tijd, de onvermijdelijke ruwheid van haar die den bodem aan hem zelf betwistten, de woeste energie ontwikkeld in den strijd met de na tuur, de overheerschingsdrift van den man overprikkelen. De ennigranten waren niet van het beste allooi, en de vrouwen hadden heel wat te eischen. alvorens de eenvoudige ..égards" te genieten, waarop ze door haar betrek kelijke zachtheid en door haar roe ping als opvoedende moeders recht hebben. Een edelmoedige beweging deed cenige vrouwen opstaan tegen het misbruik van die kracht, en evenals men in een proces ailtijd het dubbele vraagt van de schadevergoeding, waarop men recht heefl. ten, einde do helft te verkrijgen die men ontvangen moet, begonnen die voorvechters van een andere slavenklass© de absolute gelijkheid der twee seksen te prediken Het is zelfs waanschijnlijk .dat zij de vrouwelijke meerderheid predikten

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1