Tweede Blad, behoorende bij „Haariem'a Dagblad" van Maandag 23 Juni 1902. No. 5821 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goec!gele. bij Kon, Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke hande laar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts t -50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de le den en voor "Ren gratis optreden in fail lissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berkend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane en van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der veree niging, 22 Lange Begijnestraat. Het ons geTukt eene overéénkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is, H.H. leden nauwkeurige informaties te ver schaffen omtrent alle firma's in Neder land. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor por to, en.moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar bin nen de stad wonende personen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskundige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Maart en April zijn 45 vorderingen tot een bedrag van J 2021.19' betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 10 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij porto-vergoeding ('10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der Vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aan wezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maan dag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 3—4 uur nam. Zij, die nu reeds toetreden als lid der Haarlemsche Handelsvereeniging voor het vereenigingsjaar 1902—03, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten van een gewoon lid. 29. ia. ia. Denoeming P. A. Poppink makelaar in mobilaire goederen. 30. Id. id. adres P. Erdtsieck, benoe ming id. 31. Zitting met gesloten deuren. Uit de Omstreken. Zandyoort. H. Figee te Haarlem Villa Hendri- ka 4 personen. I. van Biema te Amsterdam Villa Rustoord 6 personen. Mej. Piccardt Hoogezand Villa Mil- dlriadt Charlotte. E. F. J. Drayer Amsterdam Vi'l'Ja •Jacoba 4 personen. E. W. Rjodeker Watergraafsmeer Villa Ma Retraite 6 personen.. C. J. Maks Amsterdam Hoogeweg No. 7G 9 personen. S. Mossel Amsterdam Spoorstraat No. 14 3 personen. E. 'die Lanoy Amsterdam Villa Ro- sina 7 personen. P. W. Waller Bennebroek Villa Ad'riana Hasina 4 personen. C. Loran Utrecht Hotel Driehuizen. Oterloorn Belllingwolde id. 3 pers. A. Kohn New-York hotel d'O range 1 persoon. J. P. Kapteijn Amsterdam Hotel l'Oceaan. R. Mathes id. id,. D. Koopman id. Pensioen Beanse- jour 2 personen. F. H. WilLemisen Pensioen Hoogveld. M. T. Leijh Heerenstr. No. 3. 6 pers. Het bestuur liet de beoordeeling van wat de nationale fierheid van haar eischt aan c\ verschillende redacties zeiven over. Het was de bewoordingen der Regeeringsaanvraag in aanmerking ge nomen niet geroepen en zelfs niet ge rechtigd, als curftor van de redacties op te treden. Haagsche inbrekers. Behalve de twee personen die kort ge leden des nachts bij eene poging tot in braak in een perceel aan de Suriname- straat werden aangehouden, zijn ook nog drie andere jonge iSannen door de po litie opgespoord als verdacht met de twee eerstbedoeJden de daders te zijn van de inbraken in de Banstraat en het Prinse- vinkepark. Stadsnieuws. Vergadering van den Raad »er gemeente Haarlem, op Woensdag 25 Üuni 1902, des namiddags ten 1 1/2 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw ge kozen leden. 3. Voorstel B. en W. 3e suppl. begroo ting en 2 staten af- en overschrijving, dienst. 1901, met advies Commissie Bij stand gemeentefinanciën. 4. Id. id. extra-aflossing gemeentelijke duinwaterleiding uit ontvangsten, dienst 1901. 5. Id. id. goedkeuring rekening en ver antwoording dienst 1901 Barbaragast- tiuis. 6. Id. id. i.d i.d Corporatiën van nee- ringen, ambachten en bedrijven. 7. Id. id. id. id. St. Elizabeth's of Groo- te Gasthuis. 8. Id. id. id. begrooting dienst 1903, id. id. 9. Id. id. id. id. Stads-apotheek. 10. Id. id. id. i.d Huiszittende Armen en Stads-Armen- en Ziekennuis. 11. Id. id. staat af- en overschrijving, dienst 1902, voor loonsregeling, met ad vies Commissie Bijstand gemeentefinan ciën. 12. Id. id. toelage Wed. J. Leijh. 13. Id. id. id. B. van Cleeff. 14. Id. id. vaststelling kohier plaats, dir. belasting, dienst 1902. 15. Id. id. beschikbaarstelling gelden automatische inrichting openen en slui ten brug Koudenhorn. 16. L. Modoo c. s. wijziging verorde ning plaatselijke directe belasting met praeadvies B. en W. 17. Voortzetting uehandeling voorstel B. en W. vaststelling instruction perso neel openbare werken enz. IS .Voorstel B. en W. adres F. Ander heggen Jr. en L. J. Neumeijer Jr., wijzi ging overeenkomst en concessie electri- éche trams. 19. Id. id. intrekking onbewoonbaar- Verklaring Do'elstraat 15—15 rood. 20. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Tuchthuisstraat 18. 21. Id. id. aanvaarding grond Nauwe Geldelooze pad. 22. Id. id, verhuring gronden Zijlweg. 23. Id. id. vaststelling verordening voorwaarden levering electrischen ctroom. 24. Id. id. wijzigmg regeling jaarwed den hoofden van scholen. 25. Id. id. adres vereeniging „de Hoop" wijziging verordening marktgeld Groen- tenmarlct. 26. Id. F. W. N. Hugenholtz commissie ontwerpen arbeidscontract. 27. Id. B. en W. verandering benaming Hondesteeg. 28. Id J. J Groot, wijziging overeen komst met C. P W. Kriens. Binnenland. Vaccinatie. ï)ie commissie, dooir hetJ hoofdbe stuur der „Ned. Mij tot bevordering dei- Geneeskunst" bonoemd om een onderzoek in te stellen onder do Ne- derlandsche geneeskundigen naar mo gelijke schadelijke gevolgen der vac. cinatie, heeft haar taak breed en nauw keurig opgevat, en bij de haast algi meene medewerking, d.ie zij van de Nederlandsche geneeskundigen mocht ondervinden, is het resultaat van haar onderzoek van het hoogste be lang. Van d,e ongeveer 2300 geneeskun digen op 15 Febr. van dit jaar hebben 2057, of omstreeks 90 pCt., de vragen der conmiissiie beantwoord. De inge-- komen antwoorden (ongerekend de als onbestelbaar teruggekomen kaar ten) ku.nuen ald'us verdeeld worden: 1939 geneeskundigen hebben de vraag: Zijn door u in uw praktijk schade lijke gevolgen der vaccinatie waarge nomen?" miat „neen", 67 met „ja" be antwoord. De commissie gaat dan den aard der in bijzonderheden opgegeven (Schadelijke gevolgen na. Zij heeft goede redenen om een aantal ervan als onaannemelijk te verwijderen; de overige betreffen vooral huidaandoe ningen en wond}infectde. Tegenover het in de laatste 20 jaar verrichte aan tal inentingen, die, matig berekend 24- millioen bedragen, staan dus in die pei-iode slechts zes sterfgevallen, alzoo een verhouding van één tot vier honderd zestien duizend zes honderd zes-an-zestig. Resumcerende, komt de commissie tot hei. resultaat, dat in Ne dei-land de .schadelijke gevolgen der vaccinatie uiterst gering zijn. Waar erkend moet worden, dat elke spel d'eorik, hoe ge ring ook schade zal kunnen aanrich ten, daar mag men verwachten, dat nadeelige secundaire gevolgen, bij de verwonding door de inenting ge maakt, zich ook wel nu en dan zullen voordoen. De commissie, bestaande uit die bee- ren B. J. Stokvis, S. R. Hermanides, J. Iclsinga, L. Th. Van Kleef enu C. Dekker waarschuwt ten slotte nog uit|d!rukkelijk tegen onzindelijkheid en onachtzaamheid. Onze pers in Engeland. De „Haagsche Courant" schrijft: Men heeft er aan de Nederlandsche Pers een verwijt van gemaakt, dat er bla den zijn, die een verslaggever zenden naar de Britsche kroningsfeesten. Wij hadden óok gewenscht, dat geen van allen dit had gedaan. Maar enkele doen 't wèl. In een beoordeeling daarvan treden we nu niet: wat zijn lezers ver langen, moet ieder blad weten; en ook of het daarvan de dienaar moet zijn. Wij meesnen van neen; maar ieder beeft dat voor zich te beoordeelen. Doch eenig geschrijf daarover geeft aan de „Arnh. Ct." aanleiding tot een opmerking, die wij niet mogen voorbij gaan. „Ten diepste betreuren wij het, Zegt zij, dat de „Ned. Journalistenkring", die allereerst geroepen is voor de waardig heid en de eer der Nederlandsche pers te waken, de laatste twee en half jaar vergetende, zich, als ware ook hij een „status quo ante bellum" heeft geplaatst,, in stede van met fierheid en verontwaar diging de aangeboden vertegenwoordi ging der collectieve Nederlandsche pers bij die kroningsfeesten af te wijzen.' Die opvatting is volstrekt en in allen onjuist. Van een collectieve vertegen woordiging der Nederlandsche Pers is geen sprake. De Regeering vroeg aan 't Kringbestuur ,voor haar een keus te doen uit de eventueele gegadigden voor de plaats, die voor Nederlandsche ver slaggevers in de Westminster Abdij wa.s beschikbaar gesteld, anders niets. De aangewezene vertegenwoordigt dus niets dan zijn blad. Alleen is hem daar er meer aanvragen waren de voorwaar de gemaakt, dat hij Nederlandsche colle ga's desgewenscht aan inlichtingen hel pen moet. Het Kringbestuur plaatste zich alzoo op geen standpunt „ante bellum". Zijn standpunt was, dat de Nederlandsche Regeering zijn raadgevende tusschen- komst inriep en bet daaraan gevolg ge ven moest. Het wees geen vertegenwoor diger van de Nederlandsche Pers aan, maar droeg alleen uit de aanvragers om de plaats iemand voor. Bij herlezing van de oproeping en van het bericht omtrent de voordracht zal de „Arnh. Ct." zien, dat dit karakter der bemoeiing stipt is gehandhaafd Moderne koopwaar. Uit Delft wordt gemeld, dat daar een vrouw uit Rotterdam bij verschillende bewoners der Anna Boogaardstraat een kind „ter overname' 'heeft aangeboden. Het kindje, dat vijf maanden oud werd door een ouderloos echtpaar tot zich genomen. In brand geraakt. Toen Donderdagmiddag na het eindi gen van den morgenschooltijd de kinde ren van de school te Gaanderen (Ambt Doetinchem) bij school hun boterham aten, speelde de löjarige Dina Regel ink met lucifers, met het gevolg, dat haar jurkje vlam vatte. Verschrikt liep zij hard naar de onderwijzerswonmg, waar zij geheel in brand raakte. Met brand wonden overdekt werd zij per rijtuig naar huis gebracht. Een gestolen spaarpot. In een kosthuis op de Groote Markt te Rotterdam is uit een kist van een ouden dooven werkman zijn spaarpot met f 1800 gestolen. Een commensaal, die den dief stal pleegde, is spoorloos verdwenen. Griezelige yondst. Aan die aischbelt te Dordrecht heeft de knecht van een schipper bij het ef fenen van de lading eene mienschen- handi gevonden. Nadat, dit 'ter kennis van. de bevoegde autoriteiten was ge bracht. werd1 die vondst door eene be diende van het gasthuis afgehaald. Bloemencorso te Roermond. Op Zondag 6 Juli a.s. zal te Roermond een bloemencorso voor automobielen, motorfietsen, rijwielen en andere voer tuigen worden gehouden. Inlichtingen verstrekt de afdeelingsconsul der A. N. W. B. de heer H. D. v. d. Maas, te Roer mond. Arm oudje. De wed. v. d. B., groentenvrouwtje, op den Nicolaasweg te Utrecht, wilde de zer dagen de pomp rn haar kamer tee- ren, toen plotseling de teer in brand vloog. De kleeren der oude vrouw vatten hierdoor vuur en zij bekwam belangrijke verwondingen. Gelukkig was de brand spoedig gebluscht en was haar huisje niet beschadigd. Ook een hulpvaardige buurvrouw be kwam een brandwonde aan den arm. Tragisch. Te Huothem brak ten huize van den herbergier B., waarschijnlijk door het omvallen van eene kaars, een begin van brand uit, in de kamer waar zich het lijk der Dinsdag te voren overleden vrouw en moeder bevond. De huisgenoo- ten op den uit die kamer komenden rook opmerkzaam geworden, doofden niet zonder moeite de vlammen, die lakens en meubels hadden aangetast. Het aan gezicht van de doode was echter reeds onkenbaar verbrand. Moordaanslag. Zondagmorgen tusschen 5 en 6 uur be merkte de zich op surveillance in het achlveld onder de gem. Linne bevinden de onbezoldigde rijksveldwachter H. J. Verspagen in dienst van den heer Jhr. Van Aefferden te Roermond, eerst eeni- ge dagen geleden van uit Weert naar Herten (L.) verplaatst, een strooper, die hem ontwarende het op een loopen zette. Ziende, dat hij zou worden ingehaald, werden achtereenvolgens twee schoten op dien politiebeambte gelost, waarvan een schot den man in het hoofd trof; bij nader onderzoek bleek, dat hij door 21 hagelkorrels in het hoofd en aangezicht was getroffen, waarvan, er eenige door den in allerlei ontboden geneesheer wer den verwijderd, zelfs een uit den mond. De brigade commandant der Rijksveld- waclit D. van dè Vijver te Roermond, van het voorgevallene onderricht, ging, zegt de „Limb. Koer.", op onderzoek en ar resteerde op vermoeden achtereenvolgens de drie gebroeders M., metselaars te Lin ne; een hunner, die zijn alibi kon bewij zen. werd op vrije voeten gelaten, ter wijl P. en M, M. voorloopig door hem als verdachten werden aangehouden, doch ook weer vrijgelaten werden. De verwonde beambte die deerlijk in het aangezicht gehavend is, is des na middags naar de kliniek der Paters Ca ra ilianen te Roermond ter verpleging overgebracht, terwijl de verdachten door de Marechaussees en Rijksveldwacht naa de plaats waar de moordaanslag plaats heeft gehad zijn getransporteerd tot het instellen van een onderzoek in loco, waarna zij naar Roermond zijn getrans porteerd. Door de marechaussee is als verdachte aan dat misdrijf gearresteerd F. E., werk man te Roermond, die gevankelijk naar Roermond is getransporteerd. De toestand van den verwondde is be vredigend. Dinsdag jl. niet direct konden geplaatst worden en dus nog eenige dagen wer keloos zijn geweest, zullen in het begin der volgende week nog eene uitkeering ontvangen. Het grootste gedeelte der marechaus- sées en Rijksveldwachters is reeds we der vertrokken. De gewone rust en kalm te zijn gelukkig in onze stad terugge keerd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reuactie -zich niet aamprakeliik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de /copy den inzender niet teruggegeven. Verantwoording II. A. S. Collecte Centrale Werkplaats t 10.29 B. v. Ned. Ond. 9.93' „De Goede Verwachting" 1.50 622 2.05 654 3,15 626 0.75 605 1.75 407 Stuc. Bond afd. Haarlem 1.75 en Ziekenfonds 8.22 630 0.30 279 7.22* 410 2.85 434 1.50 432 5, 2.60 614 0.40 r 52.52 Dankend voor de plaatsing, Achtend, D. J. BUIJS, Penn. H. A. S. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cent8 per regel. Grootestads-ellende. Op het politiebureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam is nachtver blijf verleend aan een vader, die met zijn 12-jarig zoontje, al geruinnen tijd dakloos rondzwerft. Die man. die 51-jarige meubelmaker J. J. werd, in liet laatst van het vorige jaar, wegens huurschuld,, uit zijn waning op het Achterklooster op straat gezet. Zijn gereedschap verkocht hij uit armoede om nog zooveel mogelijk met zijn. zoontje in logementjas onderdak te krijgen. De paar laatste maanden ia hij geheel zondier verdiensten, kan, zooals hij beweert, trots alle pogin gen. geen werk vinden, en zwerft d'oel- loos rond, levende van hetgeen mede lijdende lieden hem toestoppen. Daar door is het hem soms mogelijk eon nacht in een der logementjes door t,e brengen, doch regel is het thans, dat het i2-jarig knaapje de nachten niet zijn vader op die planken in een of ander polUiebureau doorbrengt; meest al in dat in de Witte de Withstraat. Bij dag is de liavelooze school een waar toevlucht voor d'en jongen; dé. ér heeft men hem al van een stuk klee- ding voorzien, 's Mans vrouw wordt ~al eenige jaren in eeoi krankzinnigen gesticht verpleegd. Maar een boer! „Boer! Hoe minachtend kan dat woordje klin ken in den mond van een stedeling, die een onbeholpen mensch eens geduchtig op zijn plaats wil zetten. „Wat een boer!" roept liij verontwaardigd uit. „Wat een domme boer!" zegt hij, zon der evenwel te bedenken, dat juist de boer tot de verdienstelijkste klasse der maatschappij behoort. De boer is de hoeksteen, waarop gansch het maat schappelijk gebouw rust. Domme boer!" snauwt men hem toe, zonder te bedenken, dat de boer een man is, wiens vak meer kennis vereischt dan in vele andere takken van nijverheid het geval is. Hij moet koopen en verkoopen; moet rekening houden niet het dalen en stij gen der prijzen. Hij heeft kennis noodig van landbouwzaken, veeteelt., zuivelbe reiding en nog van vele andere dingen meer, waarvoor meer overleg en erva ring wordt vereischt, dan waarvan de meeste burgers ooit hebben gedroomd. De grond, welke door hem wordt be bouwd, eischt veel van zijn overleg en doorzicht. Zijn vee vereischt goede zorg, zijn zuivel zindelijkheid, Achter den ploeg heeft de boer een geoefend oog noodig, bij zijn werk een vaste en ster ke hand. Hij moet zijn vee naar waarde kunnen schatten, om niet door listige kooplieden te worden benadeeld. Koude en hitte, sneeuw en wind trot seert hij. Vroeg in den ochtend staat hij op, om aan 't zware werk te blijven, totdat de zon reeds lang is ondergegaan. Aan de voortbrengselen van den boer hebben de stedelingen leven en gezond heid te danken. Kortom, de boer is de spil, waarom de o-ansclie wereld draait. (Volksdagblad), Een vondelinge. Bij een bewoonster der Kattenbur gerkade werd Woensdagavond om streeks 11 uur gebeld. Toen zij benedien kwam, vond) zij op de stoep een kindje dat later bleek een meisje te zijn van naar gissing 8 dagen. Het. was ge wikkeld in een grijs wollen doek en gekleed niet eian witte nachtpon, wit gc-breid© katoenen borstrok, katoenen hemdje en dito luier, alles ongemerkt. De zorgvolle moeder had het klncï een zuigflesch melt melk meegegeven. De juffrouw dlie de kleine heeft opge nomen, heeft niemand opgemerkt,, weet ook niet wie het kind te vondeling kan hebben -elegdi en kan niet ver moeden wie de moeder is. 't Schijnit echten- d'at deze haar beter kent. Daar die goedige juffrouw kinderloos is be sloot zij met haar man zich over het kind te ontfermen en het te behouden.' Door de politie die met hef. eeva j,n kennis is gesteld, wordt intusschen onderzoek gedaan. Reizen tegen wil en dank. Een tienjarig knaapje, dat zich 'te Rotterdam spelende in een bagagewa gen had verstopt, moest tegen wil en dank op reis, doordat de goederen trein in beweging ging; eerst te Haa.o lem wea-dl zijn aanwezigheid ontdekt. De politie bracht het kind' weder naar Rotterdam terug. Gedurende de groote hitte. Gedurende die groote hitte, vooima- melijk in die maand Augustus, lij dien de jonge meisjes die maar een weilnig bloedarmoedig zijn aan zwaarten in 't hoofd, oorsuizingen, steken m ctó zijden en diergelijke ongemakken. Zij hebben kringen om die oogen, de wan gen en lippen zijn bleek. D© geringste inspanning maakt, hen neerslachtig, de minste vermoeienis veroorzaakt be nauwdheden. Het trappen klimmen wordt hun onmogelijk. Dit zijn dé ze kere /teekens van dl© verarming van het bloedl, dier bloedarmoede. Men meent dat met het schoon© Jaargetij de, gedurende de hitte van ae maand Augustus hij voorbeeld, dat men zich niet meer behoeft tie verzorgen, aat mien van zelf welvarend' zal zijn. Zulte is ©ene groote vergissing en oe zieke is somtijds nog meer aangetast gedurende het warm© seizoen, up dat oogenblik moet men niet verzuimen en krachtige hermeuwar van net bloeK te gebruiken. Maar welke hemi'euwer moet. men aanwenden. De drankjes staan spoedig tegen, het is dus ver kieselijk de Pink Pillen van Dr. Willi ams aan (te wenden. Elk dezer pillen bevat de elementen van een feroppel krachtig bloed en zij kuinnen zoo ge makkelijk ingenomen worden. Mejuffrouw G. die Ruiter, te Oud- Bodegraven, gemeente Zwammeraam, heeft ze ook met succes aangewend. Ik was, zoo schrijft zij. zeer geplaagd melt hoofdjijn en ongeregeld, hetgeen mij steedis treurig stemde en mij alle lust ontnam. Sport en Wedstrijden Cricket. Door de wedstrijden van Zondag is er geen verandering in den stand der com petitie gekomen. gesp. gew. gel. verl. punt. Rood en Wit 3 3 0 0 6 's Grav. C. C. 2 2 0 0 4 Victoria 4 2 0 2 4 Volharding 2 10 12 A. C. C. 2 0 0 2 0 Ajax 3 0 0 3 0 Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Donderdagmorgen met den eersten trein vertrokken weder 44 der nieuwe arbeiders ,van de firma Van I-leek en Co. en in den loop van den dag het laatste gedeelte op drie na. Twee dezer zullen heden afreizen, terwijl de derde wegens hem toegebrachte verwondingen in het Ziekenhuis wordt verpleegd en dat voor loopig nog niet zal kunnen verlaten, .daar zijn toestand, naar men zegt, niet buiten gevaar is. In verband met het vertrek dezer ar beiders hebben reeds alle vroegere ar beiders, die zich aan de fabrieken aan meldden, weer plaatsing gekregen. De totale inkomsten voor de vroegere stakers en uitgesloten arbeiders der fir ma Van Heek en Co. bedragen tot en met 16 Juni jl. f 141.118. De vroegere arbeiders, die Maandag en MejDE RUITER volgens portret. Men ried! mij aan d© Pink Pillen te gebruiken die in dergelijke ziekten zoo wonderbaar gewerkt haddien en ut verklaar diat allleen zij mij de krachten terug gegeven hebben en vooral dat zij mijn on verdragen jlte hoofdpijn hebben d'oen verdwijnen. Ik gevoel mij zeer gezoadi. ben goed geregeld, en in mijne dankbaarheid kent geene gren zen, maakt het gerust bekend opaat de lijdende menschheid ook 'tot hun ge bruik overga. Diezelfde ongevallen komen veelvul dig voor bij de bloedarmoedige perso nen omdat de bloedsomloop op geene normale wijze plaats heeft, ter oor- zake van zijne zwakte en de armte aan roode b 1 o e cll i c h aampj;es. De Pink Pi'l- "*60te Belast zich met het als nieuw schoonmaken van verweerde gra vuren, het vergulden van spiegel en schildeiijlijsten, het verzilveren, polijsten en facetteeren van spie gelglazen enz. enz. Wetenschap. Het werk der bacteriën in de zuivelindustrie. Hoe komeif bacteriën in de melkï Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te geven. Op het oogenblik, dat de melk in de klieren van gezonde koeien wordt afgescheiden, is zij volkomen ste- ri&y dat wil zeggen, is zij geheel vrij van bacteriën of kiemen. Toch bevat ze op het oogenblik, dat ze ln den melkem mer terecht komt, soms een half of lieel millioen bacteriën per gram. Vooral de eerste straaltjes, welke uit de uiers ko men, bevatten een ontzaglijk groot aan tal. Aangezien de melk in de melkklie- ren steriel is, moeten dus de bacteriën er van buiten af inkomen. Na iedere melking blijft een weinig melk in de fijne kanaaltjes der uiers ach ter; bacteriën uit de lucht, van. de huid en haren der koe, van het land, enz. ko men deze kanaaltjes binnen, vinden een uitstekenden voedingsbodem, gepaard met een voortreffelijke temperatuur, ter ontwikkeling en het zal wel niemand verwonderen, dat het aantal ontelbaar wordt. Bij het melken worden ze voor een groot, gedeelte mee naar buiten ge voerd en komen in den melkemmer te recht met n8g een groot aantal, van de soms alles behalve zindelijke handen en kleederen der melksters, terwijl in den emmer zelf reeds een groot aantal aan wezig was, dat uit de lucht er in geval len of uit het water (vaalt vuil slootwa ter), waarmede de emmer gereinigd was, is achtergebleven. Welken invloed hebben bacteriën nu op melk? Wanneer melk eenigen tijd bij niet te lage temperatuur staat, ondergaat ze ve lerlei veranderingen. Meestal wordt ze eerst goor, daarna zuur. Vaak wordt ze bitter, soms draderig en niet zuur, ter wijl ze ook wel eens een blauwe, roode of gele kleur krijgt. Al deze veranderim gen zijn het werk van verschillende bac- teriënsoorten, die op de vermelde wijze in de melk geraken. Wil men dus al die gebreken voorkomen, dan moet men zor gen, dat zoo min mogelijk bacteriën in de melk geraken. Door zorgvuldige be handeling ltan dit verkregen worden, bv. door het schoonwrijven van de huid en uiers der koe, het laten wegloopen van de eerste stralen melk, het met zeep was- schen van de handen der melksters en het grondig reinigen van het vaatwerk, waarin de melk wordt opgevangen of bewaard, met zeer zuiver of beter nog, met gekookt water, terwijl direct na het melken de melk op een temperatuur ge bracht moet worden, ongeschikt tot ver menigvuldiging der bacteriën, nl. bene- neden 10 gr. C. Studiereis. Donderdag 12 Juni vertrok de heer dr. II. van Capelle root de Leerlingen van het eerst© studiejaar der Hoogere Land- en Boschbouwschool naar Visé om daar een driedaagschen tocht in de omerteken te maken.. Daarover wordt het volgend© medegedeeld: De toclut had ten doel zi'oh daar aanschouwing in de natuur een beter denkbeeld te vormen van "t ontstaan van' den verweeringsbodern uit ene vas te rots, en zelf het innig verband te zien tusschen den bodem en net plaat- tenkleed. Nu ook voor den tropischen planter verbetering van aan uoaem meer en meer op den voorgrond' behoort te treden en ziekte en beschadigingen ook zijn gewassen hoe langer hoe meer beginnen te bedreigen en wei oes te meer naarmate ziin bodem langer be ien herstellen door hunne herstellende ^uwd is gewe6st is het voor Qen werking die bloedlichaampjes, csestaamlen planter in hooge mare ge- verdwenen zijn en geven liet aldus een j wenscht omtrent de samenstelling van kracht en rijkdom terug, die gunsug is den. bodem in verband met zijn oor voor de bloedarmoede, bleekzucni. sprong degelijke begrippen te hebben, neurasthénie, rheumatiek, verzwakking Daarheen, waar in een beperkt ge- bij man en vrouw. Hot is dus een bied verschillend© gesteenten met elk- - - ander afwisselen, moesten dus de schreden, gericht worden. In Visé, waar de kalksteen formatie an di-i koolpcriodie tegen net witte wijze raad voor de huismoeders om hunne kinderen, door deze aandoenin gen eveneens aangetast, de Pink pu ien te dioen geven. Door een voldoend gebruik diea- Pink Pillen zaL het jonge meisje kracht en levenslust bekomeu en zal har© wangen rood1 zien wor den. De mannen en cl© wouwen op onverschillig welken leeftijd zuilen door hun. gebruik eene gezondheid putten, die hun een lang leven zaL ver zekeren. Men zij echter op zijne hoede, want ongelukkigerwijze worden deze Pink Pillen op grove wijze nagemaakt. Be stelt ze slechts bij de depothouders die ond'er de attesten staan of bij on zen hoofd-diepothouder. ais dan zijt gij zeker van Uwe zaak. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doo zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER v. d HULL, Drogerijen, 28 Jans straat. krijt aanligt, begon de tocht. Aan da overzijde van di'.t lieflijk geiegm- plaatsje werdi Vrijdagmorgen een krijt, groeve bezocht, waar het witte kalk-' gesteente voor de cement-fabricage wordt uitgehouwen en in groote bak ken langs een luchtspoor naar o© fa briek wordt vervoerd', die ongeveer 5 minuten van dé groeve -^eiegen is. Hier kreeg men een denkbeeld van de enorme krachten, die werkzaam ge weest moeten zijn om de ligging van deze gesteenten .nevens elkander en onder elkander wegschietende, te kun nen verklaren; verder van d© verwe ring van deze kleirijke kalksteen en d©n door afspoelig gevormdien kïeibo- dein beneden. Nu ging men naar Visé terug om d© schoone wandeling te maken langs de ÏVlaas naar Argent eau Aan oe rech. terhand stroomt de Maas langzaam naar 't. noorden, aan de linkerhand zielt men een steilen heuvelrand welig begroeid, doch op sommige plaatsen de naakte rotsblokken nog doorlatend. Hier had m©r> nog gelegenneid om fa zien hoe de steengroeven geëxploiteerd

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5