Beurs. etwat luidruchtig, en dit werd er niet leter op, toen de agenten van het post mis hem tegemoet voerden, dat z ij je baas. waren op het plein, dat men ach daar ter, plaatse niet op die plan ken bevond, en er dus geen comedie behoefde te worden gespeeld. De ruzie, iu de Cilty-bar begonnen, groeide aan tot een echt Amster- lamsch nachtelijk standje op straat. Helt einde was, dat Loffernian met de Irie agenten een veiligen aftocht blies. Mij in opgebracht werd naar bet posthuis en Placké en mevrouw jijjin een tik met de sabel opliepen. Placké had in zijn verward verhaal oog gesproken van een „anderen jon geheer, ook een comedianlt". Deze ongeheer bleek te zijn de tooneelspe- jer aan wien het lot dien echt Hol- jandschen naam Musch heeft ge schonken. Van 's heeren Musch' ge tuigenis in deze zaak blijft sleehlts de indruk van de wijze, waarop hij met tlieatralen ernst den eed als getuige aflegde. Beter dan al de mannen kon de le vendige en jeugdige mevrouw Olie man het verhaal doen der gebeurte nissen, die tot de schromelijke arres tatie van den vrmaarden detective Sherlock Holmes hebben geleid. Haar blik schijnt op dien avond minder be neveld te zijn geweestt dan die van anderen. Zij gaf idluidelijk weer, hoe reer mevr. Mij in ontsteld werd, toen rij haren echtgenoot in den staat van arrestant zag verkeeren, en ook, hoe bij hen, die haar kenden, een bitter gevoel jegens de politieagenten op kwam, toen een hunner mevrouw Mij in met „juffie" aansprak. De hoofdagent., die ter zake van „moedwillige mishandeling" in de bank der beklaagden was geplaaltst, bad één dikken brigadier en zeven magere magere agenten medegebracht niet met het doel om aan te toonen dat, als men maar lang genoeg bij de Amsterdamsche politie in dienst blijft- op zeven magere jaren zeven vette vol gen, maar om dit achttal, zijnde de „nacht-brigade", die destijds hande lend optrad, als nit één mond 'te la ten verklaren, dat er niet met de sa bel was geslagen, wel een oogenblik met den wapenstok was gedtreigd, toen het volk te driftig opdrong bij Mijfln's arrestatie, waarmielde overi gens slechts beoogd werd de gelegen heid tot het opmaken van een proces verbaal wegens het veroorzaken een er volksverzameling. De breede opzet dezer zaak, waarin een groolt aantal getuigen werden ge hoord, mag ten deele in verhand ge bracht worden met het feit, dat de heier Mij in zich destijds heeft beklaagd bij den Belgischen conjsul hiejr ter stede. De officier, mr. van Dam, be toogde, dat misschien het wettig be wijs, maar toch niet helt overtuigend bewijs tegen, 'den beklaagde was ge leverd, aangezien tege^nstrijdfigheid in de verklaringen der getuigen em- Stigen twijfel moest achterlaten no pens de vraag, of nu waarlijk de agent in de bank der beklaagden de man was geweest, die mevr. Mijin en den heer Placké met de sabel had ge troffen; en voorts, dat de qualificaltie van de ten laste gelegde daad, in de dagvaarding „moedwillige mtshihn- deling" niet in den haak moch.t lxee- ten, 'daar immers de agent, zoo hij al de 'slagen heeft toegebracht, dit niet deed met het opzet om een persoon te mishandelen, doch om eene. menigte van personen te verspreiden. Mr. van Dam vroeg derhalve, vrijspraak. Bij wijze van compensatie, zoodat ook de wederpartij tevreden kon. zijn met 't effect van helt proces-, werd èn door mr. van Dam èn door den presi dent, baron van Imhoff, aan de- briga de van het posthuis op het Frederiks- plein de boodschap medegegeven, dat de brigade het voorgevallene zou heb ben voorkomen, indien zij met heil zamer beleid ware opgetreden en niet zoo spoedig stok of sabel hadde ge trokken; en dat zij haar gezag in haar rayon niet door, noodeloos, ontijdig geweld, wel 'dioor bezadigd optreden en fijnen taklt kon verhoogen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reaaetie vtch niet aanspraketiik. Van 'ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, ivordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Aan d© h.h. R. Baas Az. enz. Mijne Heeren. In Haarlem's Dagblad van heden valt u den heer Springer aan over plannen van verandering in den Haar lemmerhout, plannen die men nog niet eens kent en waaromtrent dus bij u slechts het vermoeden bestaat, dat den Hout er d'oor in schoonheid zal verliezen. Natuurlijk ken ilc die plannen ook niet, maai" wat het hardmaken van rij en voetwegen aangaat, zou ik het zeer toejuichen als -een desbetreffend voor stel geschiedde en zou daardoor 't bezoek van dien Hout slechts bevorderd wordien, want. mogen -deze wegen des zomers bruikbaar Zijn, van Oct.Maait is den Hout dikwijls ongenietelijk (zelfs nog voor enkele dagen was de Spanj a ardslaan onbegaanbaar) Juist in het winter-seizoen heeft Haarlem 't meest behoefte aan een dichtbij gelegen wandelbosch, dloch wat baat zuk een bosch wanneer die wegen meest onbegaanbaar zijn. voor rijtuigen en wa/ndeaars. Ik geloof wel te mogen verzekeren, dat ik dien Hout op alle tij'den dies jaars ken en waardleer, beter wellicht d;an menigeen, dlie .er slechts komt bij mu ziekuitvoeringen of niet verder dan. Trou of Hotel Scholten; ook ben ik] overtuigd dat een krachtige hand noo- dig is om veel in den Hout te verbete ren. wat door sleur of verkeerde zui nigheid daar in den laatsten tijd ver waarloosd. is. Haarlem kan zich gelukwenschen aan zich verbonden te hebben een tumbouw-arehiteet. als de lieer Sprin ger. een man uit één stuk, die zich niet door allerlei meeningen laat. heen en weer slingeren, en daarbij inder daad kunstenaar genoeg om wat schil derachtig is te behouden, getuige Duin en Daal en andere parken bij Haarlem en verder in ons land. Laat men liet den heer Springer dus hij voorbaat niet lastig maken over nog onvoldoend bekende- plannen, maar wenschen. dat hij bij den ge meenteraad: allen steun vindt J. J. VAN LOGIIEM. Haarlemmerhout, 23 Juni 1902. Gemengd Nieuws. Amerkaansclie eerlijkheid. De toekomstige wereldtentoonstellings- stad aan de Mississippi geniet op het oogenhlik de twijfelachtige eer een der grootste schandalen onder de Ameri- kaansche gemeentebestuur-knoeierijen binnen haar muren beleefd te hebben. De jury die zich met het zaakje in te laten had, constateerde, dat den gemeen teraad geen voorstel passeeren kon, zon der dat een deel der leden omgekocht was, de burgervader en de betaalmees ters incluis. Slechts de omstandigheden dat vele van die omkooperijen verjaard zijn en zij, die door de wet nog te be reiken zijn het gebied van Missouri ver laten hebben, maakt dat slechts enkele de zondebokken worden van de misda den van de collega's. Op die manier blijft er bijna geen Ame- rikaansche stad van eenige uitgebreid heid of ze kan „trotsch" zijn op een sen- sationeele knoei-affaire in haar geschie denis! Merkwaardige inconsequentie. De Fransche regeering, die, zooals men weelt, die automobielwedstri j deai op den openbaren weg verboden heeft, is. bij gelegenheid! van 'het d'oor 't Mi nisterie van Landbouw uitgeschreven „Circuit dn Nord a rAlcopl" zelf als moto:r-wedstrijd-oi\ganisator opgetre den. En met succes, want hoewei er ovei' een traject van bijna 1000 KM, met snelheden van 60 80 KM. per uur gereden werd', zijn er hoegenaamd geen ongelukken voorgevallen. Het „Neues Wiener Tageblaftt" vindt de inconsequentie dier Fransche regee ring onbegrijpelijk. tenzij men mocht aannemen, dat wedstrijden met benzine-motoren gevaarlijk en races met spirijtusmotoren gevaarloos zijn". Het. blad' weet echter met zekerheid te melden, dat het precies gelijk is of men door een benzine- dan wei door een spiritus-aulto overreden wordt!... Een kostbare beker. Tot de schatten van Osnabrück be hoort een „Keizersbokaal", die vna Ka- rel den Groote afkomstig heet te zijn en gewoonlijk in den kelder van het. stadhuis aldaar achter slot wordt ge houden. Daaruit is hij thans te voor schijn gehaald. De bezoekers dier tentoonstelling Ite Dusseldorf kunnen dien beker daar thans bewonderen. Hoeveel waarde er aan wordt ge hecht, blijkt uit het bericht, daft hij voor 400.000 mark verzekerd is. Trage bestelling. Bijna vijf jaren heeft het geduurd, alvorens een briefkaart op 31 Aug. 1897 uit Hagen uaar Dusseldorf ge zonden, de geadresseerde het is een dame eindelijk in handen kwam. De kaaitt was door een koop man te Hagen aan zijn bruid te Dus seldorf gericht, maar bereikte deze niet, ofschoon het stempel in de laat ste, stad denzelfden avond erop werd' gedrukt. Eerst op 16 Mei 1902 kwam de kaart te voorschijn en wel te Rio de Janeiro! Vandaar zond men haar naar Dusseldorf terug, doch ze kon daar blijkbaar niet besteld: worden. Op 10 Juni werd zij te Straatsburg gestempeld, maar moeslt de terugreis aanvaarden naar de andere Rijnstad. Men wist nu niet beter, te doen dan haar naar Hagen te vervoeren en den afzender terug te geven. En zoo kreeg d;e geadresseerde haar ten sloltte toch in handen zij was sedert bijna vijf jaar de vrouw van den afzender. Een antomobiel-ongelnk. Een Nederlander, de heer Brantsen, die met zijn vrouw en een chauffeur deel nam aan den toeristen-tocht naar Wee- nen, is 't slachtoffer geworden van een ongeluk. In de nabijheid van Bern reed een man, die met een rijtuig van de te genovergestelde richting kwam, onbe dacht over den weg,juist toen de automo biel kwam aanrijden. De auto wierp het rijtuig omver, waarbij de bestuurder twee ribben brak. De chauffeur Temde plotseling zijn auto, doch deze sloeg omver, en de reizigers die er in zaten werden tegen den grond geslingerd. De heer Brantsen werd ernstig gewond aan het been; hij werd in een naburige villa verbonden en daarna naar het hotel Ber- nerhof overgebracht. Onde vondsten. Een van de belangrijkste archeologi sche ontdekkingen, die in den laatsten tijd in Egypte gedaan werden, is naar een Engelsch blad bericht, het vinden van vijf oude schepen, die in Dahfhur in een onderaardsche Krypta onder het heete woestijnzand begraven werden ge vonden en in de droge lucht vier en een half duizend jaar gaaf zijn gebleven. Een dezer vaartuigen is bijzonder merkwaardig en waarschijnlijk een der oudste modellen van onze tegenwoordige scheepsbouwkunst. Het duidt aan de ge schiedenis der zeevaart in eerste wording Ten tijde, dat dit schip gebouwd werd, was de kunst van het varen ter zee aan slechts zeer weinigen bekend, maar toch stonden de Egyptenaren toen klaarblij kelijk reeds op hooger peil, dan vele achterlijke menschensoorten van onzen tijd. Het schip is van cederhout vervaar digd en zorgvuldig met een beitel be werkt. De boot is 30 voet lang, 8 voet breed en ligt ongeveer 5 voet diep. Het is ge deeltelijk van een dek voorzien waarvan nog enkele gedeelten, alsook ettelijke stutbalken voorhanden zijn. Daarbij werd een korte mast gevonden, en ook de over blijfselen van roeiriemen. Hondenliefde. Een gepensionneei'd Fransch zeeoffi cier is dezer dagen 't slachtoffer gewor den van zijn hondenliefde. Hij wandelde 's avonds met zijn hond bij een spoor- overgang. Het dier liep naar de spoor baan en ofschoon de wachter waar schuwde, ging de officier het dier ach terna om het terug te roepen. Maar op dat zelfde oogenblik snorde de ti-ein voorbij en verpletterde den onvoorzich tige. De hond kwam een oogenblik daar na aanhollen en het kostte veel moeite 't dier van het lijk zijns meesters te ver wijderen. Een brandje. Groote opschudding was Woensdag avond op de Place du Ch&telet te Parijs, daar een zware rookwolk uit een ven ster van Sarah Bernhardt's nieuwen schouwburg walmde, Gelukkig had de brand geen ernstige gevolgen en. behoef de geen der aangerukte stoomspuiten water te geven. Een der beambten had zijn niet gedoofden pijp in den zak ge stoken van zijn jas, die hij in een rom melkamer had opgehangen en daardoor was een begin van brand ontstaan, die echter spoedig werd gebluscht. De voor stelling van de ,.Dame aux Camélias" kon dan ook ongestoord voortgang heb ben. Vervolg Stadsnieuws. De uitsluiting De eerste dag van de uitsluiting heeft zich zeer kalm ingezet. Op straat was niet te bespeuren, dat er iets bijzonders plaats had. Aan de bouwwerken even min. Timmerlieden en schilders werkten er rustig door. Iemand hoorde een vrouw op straat zeggen: „anders komt hij met dertien gulden thuis en nou met één gulden ze ven en zestig Haarlem, 23 Juni 1902. Geachte Redactie! Gelieve onderstaande weinige regelen te plaatsen als antwoord op het schrij ven de Stuc. Patroons-Ver. Wij verklaren en kunnen dit met be wijzen staven, dat Dinsdag 18 Juni aan verschillende gezellen als voorwaarde voor de hervatting van het werk gesteld is geworden het teekenen der lijsten. Op het overige, mijnheer de redacteur, zullen wij niet ingaan, daar wij, even als „Justus" in de „Stads-Editie" van meening zijn, dat de patroons bij het schrijven van bovenbedoeld stukje een slecht kwartiertje hebben gehad, reden waarom wij heeren patroons in over weging geven, de gebeurtenissen van de laatste dagen nog eens kalm te over zien, en wij houden ons overtuigd, dat zij alsdan tot de erkenning zullen ko men in deze te hebben gefoudeerd. Dankend voor de plaatsing. Het Bestuur der afd. Haarlem Ned. Stuc. Bond. Hedenmorgen vergaderden nogmaals de patroons om het een en ander te be spreken. O.a. werd eene commissie benoemd, welke het bestuur zal bijstaan, om te controleeren of de ongeveer 100 georga niseerde patroons de bepalingen in de motie der patroons vervat, nakomen. Zoo men weet is voor de overtreding hiervan eene boete van J 100 tot 1 1000 gesteld. Het praatje, dat enkele patroons zich alsnog zouden hebben teruggetrok ken, berust op een onwaarheid. Integen deel hebben alle patroons heden de mo tie met hunne handteekening bekrach tigd. De uitsluiting van alle metselaars en opperlieden, ook van hen, die de lijsten geteelcend hebben, is dus een feit gewor den. Enkelen hunner hebben reeds werk in Hilversum of elders gevonden. De timmerlieden zijn nog aan het werk. Hunne vakvereenigingen zullen echter alsnog een poging wagen om een over komst tusschen de patroons en de uit gestotenen tot stand te brengen, waarna zij ook hunne houding zullen bepalen. De stucadoors staken, zooals men reeds weet, en hunne eisch om den arbeid te hervatten is, dat de patroons de uitslui ting opheffen. Zij hebben zich dus soli dair verklaard met de uitgestotenen. Ten slotte verzoekt de waarnemende secretaris van het organisatie-comité ons te melden, dat het initi atief tot het vormen eener combinatie van werklieden, tot regeling der uitslui ting, is uitgegaan van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, en dat de naam van eene der aangesloten vereenigingen niet is Christelijk Nationale Werkliedenver bond, zooals wij in ons nummer van Za terdag vermeldden, doch Chr. Nat. Werkmansbond. Onze Hout. Hedenmiddag te 2 uur heeft de heer Leonard A. Springer, tuin-architect al hier en adviseur van de gemeente, een toelichting in onzen Raad gegeven op zijn plannen tot reorganisatie van den Hout, waarbij de verslaggevers der pers werden toegelaten. Daar het uur 't ons moeielijk maakte, daarvan nog heden uitvoerige mededeelingen te doen, heeft de heer Springer (onder voorwaarde, dat de vergadering voor de pers toegan kelijk wezen zou) ons vooraf zijn plan in hoofdtrekken meegedeeld. Dit plan is niets anders, dan de be staande wegen en paden in overeenstem ming te brengen met de veranderde ei- schen en de gewijzigde omgeving. Een kwart eeuw geleden was de toestand ge heel anders dan nu. Toen lag de Hout buiten de stad, thans ligt zij er in en moet er gezorgd worden voor het ver keer met de omgelegen parken, het Haar lemmerhoutpark aan den eenen, Bosch en Vaart aan den anderen kant. Het pu bliek zelf heeft reeds door verschillende paden als 't ware door gewoonte te ma ken, de behoefte van zelf aangegeven. „Overigens", zei de heer Springer, „wil ik de wegen laten zooals de heer Zocher die in hoofdzaak heeft geprojecteerd en aangelegd. Ik wil verschillende rij wiegen beharden, maar daarover behoeft waar lijk niemand zich ongerust te maken. Tegenwoordig is een rijweg van een voetpad niet te onderscheiden en daar door juist is het in den Hout onveilig door, fietsen en karren, die maar overal rijden waar ze niet behooren. Wanneer verschillende rijwegen behard worden en daardoor het verschil tusschen rijweg en voetpad duidelijk uitkomt, dan zal juist de veiligheid voor den wandelaar worden verhoogd en tegen overtreders met succes proces-verbaal kunnen wor den opgemaakt, wat nu niet mogelijk is. De grootste van de rijwegen die ik wil beharden loopt tusschen Hotel Scholten en de Sociëteit door en met een groote bocht naar den hoek van de Spanjaards- laan en Wagenweg; de tweede loopt van den Wagenweg, tegenover het oude huis van Bosch en Vaart, kruist dien eersten weg, gaat langs het monument en zoo naar de Spanjaardslaan. Dezen weg zou ik eveneens willen beharden en bij het monument een eenigszins andere rich ting geven. Dan zou ik de Spanjaardslaan zelve willen beharden: het tegenwoordige voet pad laten zooals het is, daarnaast een flinken, harden rijweg maken, daarnaast een mul ruiterpad aanleggen en ten slotte een wielerpad. Zoodoende zal men van de geheele laan kunnen genieten. Thans gebruikt men alleen het voetpad, omdat de rest in den regel een moeras is. De Spanjaardslaan wordt op mijn plan recht doorgetrokken naar het Haarlem merhoutpark, met gelegenheid tot een verbinding (even vóór de tuin van den heer Leupen) met het aan te leggen park Zuïderhout. De Kleine Houtweg, die thans als rijweg abrupt eindigt, kan doorgetrokken worden achter de Herten kamp om en aansluiten bij den Binnen weg naar Heemstede. Aan datzelfde einde van den Kleinen Houtweg zal een weg met een grooten bocht aansluiten (langs de villa van Mr. van Hulst) aan het Haarlemmerhoutpark. De weg langs de boerderij, voorheen van Van Bruggen, wordt eveneens behard. Het Werkmanspad (het harde pad van Hötel Scholten naar den Wagenweg) blijft. Van wegruiming van hakhout is geen sprake, integendeel zal er nog meer worden ingebracht. Alleen bij Hótel Scholten zullen enkele hoornen moeten vallen om daar een zeer breede entrée voor den rijweg te verkrijgen. Overbodige paden zullen verdwijnen, nieuwe door de behoefte geëischt wor den aangelegd. Het beharden van de verschillende wegen kan geschieden rneit puin. Het geheele werk, waaronder- ook een herziening van den Hout in détails be hoort, zal met inbegrip van den aan koop van puin f 25.000 kosten, die ik zou willen voorstellen te verdeelen over 5 of 6 jaar, zoodat wel bet ge heele plan ineens door den Raad' wordt vastgesteld, maar de uitvoering daar van over 5 a 6 jaar verdeeld. De fontein zou ik willen wegnemen en een eenvoudige, maar grootere dan de tegenwoordige zetten op het gras perk voor het Paviljoen, zooals ik vroeger reeds heb voorgesteld. Dat verbetering van de Paviljoens laan hoog noodig is, spreekt vanzelf, maar die behoort niet tot mijn ter rein. Ten onrechte meent men, dat mijn plannen den Hout onrustiger en on veiliger zouden maken. Het tegendeel is waar. Ik zou het ook zeer ge- wetnscht vindien, dalt de stoomtram niet meer in den Hout werd toegela ten, maar stoppen moest bij Zuider hout; ik zou wenschen, dat de electri- sche tram langs de Baan naar het Heerenhek werd doorgetrokken en dat het baanvak PaviljoenslaanHaze- paterslaan verviel; dat de éledtrische tram langs den Kleinen Houtweg werd doorgetrokken door het Haarlemmer houtpark, achter Bosch en Vaailt om en zoo aansluitende in het Wilhelmi- napark. Zoo zou men een grooten en een "kleinen kringbaan krijgen en alle mechanisch verkeer uit den Hout we ren. De paardentram zou dan, aJjs ze paalrd!e)iltrani bleef, kunnen worden doorgetrokken tot Zuiderhout, omzoo de communicatie miet de stoomtram t© behouden. Tot zoover die mededeelingen van den heer Springer. Wij vinden allicht nog wel aanlei ding in zijn hedenmiddag gehouden rede, om daarop in ons volgend num mer terug te komen. Zooveel blijkt wel reeds, dat er voor angst of vree- ze van benadeeling van den Hout geen sprake behoeft te wezen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer Klein. Spreker lichtte zijn plannen met een vrij groote kaart toe. Men zou zeggen, zeide hij, dat de Haarikafnime-rs respect hebben voor hun Houit. Het tegendeel is waar. Groot noch klein heeft ar eerbied voor de voetpaden wordfen vernield, het hakhout stukgetrapt, de takken afge- rakti. Jammer is, (lat men nu al ageert over zaken waarover men nog liever had moeten zwijgen. Fraaie boomgroepen moeten weer wordlebi blootgelegd, voetpaden dui delijk aangewezen. Laat men den Hout zooals die is ,(lan gaat hij-red deloos verloren. Vernieuwing is nood zakelijk, daar hoornen evengoed ster ven als menschen. Zoo hebben ook de voorvaderen gedaan. Anders bestond de Hout zeker niet meer. De Hout is geen oerbosch, maar een aangeplant bosch, eerst tij dens Jacoba van Beijeren, later door de Spanjaarden geheel omvergehakt. Men ziett dat ook duidelijk aan de rechte lanen en aan de booraen, die op een rij staan. Van Zochers mooie plan in 1827 uit gevoerd, is door de schuld van het publiek weer veel verloren gegaan. De mooie doorkijk over 't Paviljoen is al in 1789 gemaakt. Waren zij in dien tijd zoo bang geweest voor hoo rnen omhakken als tegenwoordig, dian zo udit mooie punt nooit tot stand zijn gekomen. Denkelijk om de kosten heeft Zo cher geen we een behard. Dat er behoef te aan verkeer met rijtuigen door den Hout was blijkt uit dén straatweg, die naar den Binnenweg voert-, ook andere wegen zijn beklinkend. zonder nadeel of schade voor de veiligheid van- 't publiek. Waarom de groote rijwegen niet be hard? Niet ieder kan flink wandelen, ouden van dagen willen wei gaarne eens door den Hout toeren. Postbeambten, slagers, bakkers gaan dkvars floor het hakhout heen en ma ken overal kleine paadjes. Is er nu ergens een pad noodig. dan moet men er een 'Hink pad) maken en het publiek zoodoende dien. weg wijzen, niet zoo- als tot dusver, dulden dat het publiek zeil' de wegen maakt. Anders maakt het ook wegen van oost naar west, van 't- .eene park haar 't andere Vroeger was de Spanjaardslaan 3 la nen, maar door het slechte onderhoud is 't publiek genoodzaakt geweest-, er een voetpad naast te maken. Rijtuigen komt men er nooit tegen, behalve van vreemden, die er verdwaald zijn en niet weten, dat ze toch in zand of modder blijven steken. Het beharden zal aan de schoonheid van de Spanjaardslaan geenerlei nadeel doen. (Wordt vervolgd.) Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. De commissie voor de feestviering van de droogmaking van het Haar lemmermeer' breiden zich meer en meer uit. Bestond eerst het plan, de viering tot Hoofddorp te bepalen, thans heb ben zich commissiën gevormd te Nieuw-Vennep, Abenes, en in de voor malige buurten van Haarlemmermeer. Bij genoegzame deelneming, en hier valt niet aan le twijfelen, zal "t feit waardig herdacht worden. Vervolg Nieuwstijdingen. A.s. Zaterdag te 6 uur 's namiddags zullen er op de Amsterdamsche Wieler baan aan de Zeeburgerdijk groote inter nationale wielerwedstrijden worden ge houden. Er zullen 4 nummers worden verreden. 1. Match quatre tusschen 4 leden der A. S. C. „Olympia", afst. 1000 M. 2. Match bois internationaal tusschen de Professionals Guus Schilling, kampi oen van Nederland. Major Taylor, kampioen van Amerika. Jaap Eden, wereldkampioen. De match wordt verreden in drie matchen op den korten afstand. 3o. Match over 25 KM. met motor-gang- making tusschen Jan Greve en Erich Carl, de kampioen van Duitschland. 4. Wedstrijd over 10 KM. voor Motor cycli ttes. Naar wij vernemen is Jaap Eden weder druk in training, doch of het hem tegen de neger zal gelukken te winnen, dat is hard te betwijfelen, wij wenschen hem echter 't beste. Holl. Dames-zwemclub. De liollandscbe Dames-zwemclub te Amsterdam houdt een nationalen zwemwedstrijd op Zondag 6 Juni a.s.. in de bad- en zweminrichting van den heer Th. van Heemstede Obelt. Pro gramma I. Figuurzwemmen, II, Snel- zwemen op de borst, afstand 60 meter. III. Snelzwenwnen op den rug, af stand 40 meter. IV. Jeu de grace. V. Snelzwemmen op de borst, der leer lingen van de Openbare inrichting te Amsterdam. VI. Fraaizwemmen, een deel voor seniores en een deel voor juniores. VII. Duiken. VIII. Vrije oefeningen. IV. Gecostumeerde tob- benwedstrijd, X. Zwemmen met hin dernissen. Het bestuur is tengevolge van eene verandering als volgt samengesteld mevr. E. GompertzJitta, presidente; miej. II. S. L. Sweers, vice-presïdente, mej. L. Wolff, 1ste secretaresse, mej. A. Gantvoort 2de secretaresse, mevr. B. Tammlinga van Eijisenga—van Oort, penningmeesteresmej. C. Garms en mej. G. Schmidt commissa- ressan. Broedermoord. Een afschuwelijke misdaad is ge pleegd te Quesnoy-sur-Deüle, op 10 K.M. afstand van Rijssel. De 45-jarige rentenier Ferdinand Boucherie is door zijn 43-jarigpii broeder Désiré met een mes letterlijk aan stukken gesneden. Beide broeders, die een vermogen van ongeveer 500,000 francs bezaten en samenwoonden, waren buitengewoon zelfs den vorm van krankzinnigheid gierig en bij Désiré had' deze ondeugd aangenomen. Dinsdagmorgen kwam Désiré bij zijn broeder Charles vertel len. dat. Ferdinand ziek was en hem wenschtete spreken. Charles begaf zich naar de woning zijner broeders en vond voor de geopende deur een aan- ial personen. Toen hij het vertrek binnentrad lag Ferdinand Boncherie op een schamel bed, waarin hij met Désiré samen sliep. Het gelaat, de [schouders en het bovenlijf van den ongelukkige vertoonden afschuwelijke wonden, toegebracht met een scherp werktuig, dat men nog niet heeft kun nen ontdekken. Het bloed was door dien moordenaar zorgvuldig opgeno men met een doek Er is geen twijfel aan, of Desiró heeft den moord gepleegd, docli op alle vragen, welke hem gesteld wor den. geeft hu on samenhang end e ant woorden. Hij is gearresteerd en ge vangen gezet, om te voorkomen, dat hij de hand' aan zichzelf slaat. Ernstiger ongeluk voorkomen. Een brug op den Zuid-Caroüna- spoorweg, 250 voet lang en 75 voet breed, stortte Donderdagavond in, juist toen er een passagierstrein over reed. De machinist, die de brug voel de wegzinken, liet onmiddellijk den trein met volle vaart loopen in de hoop, over de brug ta komen, vóórde instorting een feit was. Zoo redde hij helt grootste gedeelte van den trein. De geheele trein bereikte den over kant met uitzondering van 'én passa- sierswaggon, en vier goederenwagens die vernield werden. Een passagier werd gedood en vier personen werden ernstig gekwetst. Van (twee gt. von den is de toestand zorgelijk. Aardbeving. Een aardbeving heeft" zich doen ge voelen door het geheele Himalaya— gebergte van Simla Itot Chitral. De schok was niet hevig, doch voor het eerst is in dit gebied een aardbeving waargenomen over zoo groote uitge strektheid. Hevige botsing. Een gewapende menigte werksta kers drong Donderdag een kolenmijn binnen nabij Williamsltown, in den Amerikaanschen Staat West-Virginië en eischten van 25 arbeidosr, die niet hadden willen staken, dat zij het werk zouden neerleggen. Toen d'ilt gewei gerd wejrd, wierpen de gewapend/en dynamit door de schacht. Een ont ploffing volgde, waardoor vijf werk lieden werden gedood. Toen de ove rigen daarop uit de mijn kwamen, vuurden de stakers op hen en ver wondden er velen. Burgerlijke Stand. Bevallen 21 Juni. E. J. de Vos Verhoeven d. 2l>. M. BruinZweedJ z. 23. P. M. HeijneBalm, z. 21. II. van Geijtenbeekv. Riemsdijk z. Overleden20 Junli. C. van der Engh. 9 m. z. Oudeweg. 21. J. P. A. de Vries 5 m. d. Frans Halsstr. \Y. v. Poelgeest 12 m. z. Kok- steeg. J. J. de Roo, 14 m. z. Ged. Raam gracht. 22. \V. O. A an Nieuwenhuizen 74 j. G. HeiUgl. G. W. van Marle, 68 j. Wagenweg. 20. P. A. J. Smit 21 d. z. Duvenvoordestr. 21. W. Praag. 10 m. z. Gierstraat, Overzicht Effectenhandel. De beurs was deze weök niet zeer interessant. Had liet eerst alle schijn alsof de Amerikaansche Spoorwegmarkt weder een sprong voorwaatrs zou doen. Vrij dag jl. bracht de daling in aandeelen der Steel Company op het bericht dat Morgan ziek zou zijn. eeno onbehaag lijke stemming teweeg, die het in de laatste dagen behaalde avans deed verloren gaan .terwijl heden op tegen spraak van het gerucht, de koersen weder flink verbeterden, mede op de verwachting van een gunstigen bank- staat te New-York. De Staatsfondsen geven niet tot veel bijzondere opmerking aanleiding. Al leen onderscheidden zich Columbianen door een willige stemming in verband met het Panama-kanaal. De overige Midden- en Zuid-Amerik. lcond'en zich goed op prijs houdien. De itabaksmairkt was stil; de petro leum waarden besluiten de week in vrij goede stemming. Koloniale waarden overigens verla ten en stil. In Maxwell-waarden ontstond! eeni ge beweging met opgaande koersen naar aanleiding van het jaarverslag. Prolongatie 3 1/43 3/4. Marktnieuws. Haarlem, 23 Juni 1902. Op de hede nalhier gehouden graan- en zaadmarkt waren aangevoerd: 60 H.L. rogge, 5.45. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Dinsdag, feest van den H. Joan Bapt. dag van devotie. Te 8 uur gezongen H. Mis. Zaterdag, vigilie, geb. Vastendag. Parochiekerk van den H. Joseph. Zaterdag van 5 tot 10 gelegenheid om te biechten. Het Lof des avonds te G uur. Wegens den schoonmaak der Kerk geen Lof en geen Catechismus. Parochiekerk van den H. Antonius van Pauda. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padus, 's Avonds te 7 uur Lof en ver gadering der Broederschap van den Heiligen Anton'ius. Woensdagavond te 7 uur vergade ring der Broederschap van den Hei lige Kruisweg. Vrijdag te 8 uur gezongen II. Mis, 's avonds te1 7 uur het Lof. Zaterdag, Vigilie van 't feest der HH. Apostelen Petros en Paulus, geboden Vastendag. Parochiekerk van Onze Liovo Vrouw. A. s. Dinsdag clag van devotie te 8 uur gezongen I-I. Mis. A. s. Zaterdag vigilie voor het feest van de HH. Apostelen Petrus en Pau lus, geboden te vasten. De HH. Missen in de week te half 8 8, half 9 en 9 uur. Dn catechismus volgens gewoonte. £N. H. Ct)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3