Springer wil laten verdwijnen, zoo mooi dat hij ze vooral wil behouden. De heer LOO.MEIJER hoort nut vreug de, dat de heer Springer het hakhout wil herstellen, toch zou spr. wenschen dat hij 't cachet door den heerZocher aan den Hout gegeven, geheel behield. Verder zou spr. niet willen gaan. De heer SNELTJES betreurt met den heer Springer, dat de Hora Is verdwe* nen. Toch is ze nog op één plek te vin- den, de bosclijes achter de Spanjaards- laan. Gaat men daar een beharden weg maken, dan vreest spreker dat ook de flora daar zal verdwijnen. De heer SPRINGER antwoordt: Hard maken van wegen is geen be zwaar voor daarnaast staande hoornen. Met wat puin en grint behard, laten de wegen lucht en water genoeg door. De iontein is bij het plan opgeheven en verplaatst naar t Paviljoen; de fontein staat scheef voor 't eind van don Dreef en valt van geen enkelen kant in 't oog. 't Is er een druk punt, men kan de jon gens niet van de fontein af houden. De aangewezen plaats voor een fontein is tegenover 't Paviljoen. Het bladharken heefi zeker veel gedaan tot het verdwijnen van plantjes en van jong plantsoen. Zocher heeft zeker met zijn wegen be doeld die bard te maken. Hij heeft er rijwegen gemaakt en dezen zouden be ter wezen als ze niet zoo slecht onder houden waren geweest. Sedert Zocher is Haarlem zeer in populatie toegenomen en daarmee heeft Zocher geen rekening gehouden. Wij moeten rekening houden met de eischen van het verkeer in de toe komst. Vroeger was van Oct. tot April de Hout voor publiek verkeer zelfs afge sloten. Thans is 't drukke verkeer naar Heemstede door den Hout, omdat de tijd er toe dwong. Zocher heeft in zijn tijd zeker niet minder tegenstanders gehad dan spr. thans heeft. Niemand minder dan David van Len- nep behoorde tot Zochers tegenstanders. Als hij rijwegen aanlegde, dan deed hij dat omdat men er zou kunnen rijden. Rijwielen of automobielen kende hij nog niet. In 1587 is er een verordening ge maakt tegen los vee in den Hout en nu laat Van Dobben losse paarden in den Hout loopen, zonder dat iemand er iets aan kan doen. Hebben we wegen dan leiden we wielrijders af van de paden waar ze niet hooren. Hakhout moet om de vijf, zes, acht jaar bij den grond worden afgeslagen, anders groeien er spillige boomen uit. Hakt men 't hakhout, dan blijft het bosch dicht, anders niet. Het toezicht in den Hout kan niet zoo goed zijn als op 't Bolwerk. Toch moeten ook daar nog alle paden met palen en prikkeldraad worden afgezet, In den Hout is men onder vigueur van de poli tieverordening van Heemstede en die ver biedt b.v. het loopen door het hakhout niet. Van 's morgens half vijf tot 's avonds tien uur wordt de Hout bewaakt- Voor nachtbewaking, die spr. zeer ge- wenscht acht, is geen geld. Het verkeer met vrachtkarren en au tomobielen kan verboden worden. Wat de kleine slingerpaadjes aangaat, ze zijn werkelijk aangenaam, maar ve len worden niet beloopen en zijn zoo overtollig, dat ze van gras en onkruid moeten worden gezuiverd. Die onge bruikte wil spr. laten vervallen. Achter de Spanjaardslaan komt spr. maar liever niet. Daar vertrapt het pu bliek alles, om naar het eeuwigdurende voetballen te kijken; de heele hoek wordt er geruïneerd. Palen met prikkeldraad baten zelfs niet. De stammen zijn glad- geschuurd van de jongens, die er in de boomen klimmen. Voor een extra wacht zijn er geen mannen genoeg. Alleen in 't hakhout zijn nog mooie plantjes. De heer SPOOR zegt, dat met de plan nen van den heer Springer toch geen betere verordening wordt bereikt. Is het dan niet jammer, zooveel geld voor ver betering te besteden? De heer GROOT meent ook, dat vele wegen verbeterd moeten worden, maar niet dat ze behard moeten worden. Voor 't Paviljoen zou spr. de fontein niet wil len plaatsen, omdat het speelveld er door verdwijnen zou. De heer VAN LENNEP meende, dat de kinderen als de fontein daar kwam, er ook wat in zouden mogen plassen (ge lach). De heer WINKLER heeft opgemerkt, dat het publiek altijd tegen ingrijpende ver anderingen bezwaar heeft, zoo o. a. te gen het rooien van boomen op het Bol werk en op de Dreef. Men noemde dat schennis en vanda lisme. Nu vindt ieder het parkje op het Bolwerk mooi en de Dreef, zooals ze er thans uitziet, ook. log gesneuveld waren, en tot wier na gedachtenis het monument opgericht was, gelukkiger waren dan de leven den. Hün nagedachtenis was heilig, zij werden beweend! Wie zal mij beweenen? dacht hij met bitterheid. Heeft ieder niet ge noeg aan zijn eigen zorgen? Zoo filoso- feerende kwam hij voor het huis van mijnheer Bright. De deur stond open en op den drempel verwelkomde Ella hem met een lief glimlachje. Kom maar gauw binnen, mijn heer Frankley! We hebben u iets te vertellen. Hoe aardig van u, dat u dadelijk gekomen bent. t Is integendeel aardig van u, dat u mij -eschreven heeft, antwoord de Horace, terwijl hij haai- volgde. Neen, hierheen, zei ze, toen hij aan. de deur der bibliotheek wilde kloppen. Bij mama zult u het nieuws vernemen. Zij liet hem binnen in een gezellig vertrek, aan den zonkant. Een groot ledikant zonder gordijnen, maar omringd door groote tochtscher men, stond in 't midden van de ka mer. De zieke lag in een kamerjapon ge huld te lied; alle voorwerpen uit heit huis. die maar het oog konden strce- len stonden om haar heen. zoodat zij Zoo is 't altijd gegaan met wat de heer Springer wilde. De stilte in den Hout, die vroeger be stond, is nu een fictie geworden. Jon gens en opgeschoten jongens loopen maar overal door. Zijn er harde wegen, dan kunnen ze daarvan gebruik maken. Spr. juicht de plannen van den heer Springer zeer toe en is overtuigd, dat ieder, als ze eenmaal zijn uitgevoerd, erkennen zal, dat de toestand goed ge worden is. De heer GROOT sluit zich aan bij den heer Spoor. De heer VAN THIEL acht de plannen zeer stellig een verbetering. De heer WINKLER antwoordt nog den heer Groot. De heer SPRINGER acht een overeen komst met de gemeente Heemstede voor een verscherpte verordening wensche- lijk. Te Amsterdam verkeerde het plant soen in slechten toestand, omdat het slecht onderhouden werd. Is het onder houd goed. dan werkt ook het publiek mee. Ook de onderwijzers kunnen daar veel aan doen. Soms gebruiken dezen integendeel de kinderen om er plantjes te plukken, die zij noodig hebben. De heer BIJVOET vraagt naar de kos ten van de plannen. De heer SPRINGER zegt: met inbegrip van rioleering in de Spanjaardslaan kos ten de plannen gezamenlijk f 25.000, die spr. wil verdeelen over 5 of 6 jaar. Le vert de gemeente de puin, dan is dat goedkooper. maar de puin is in elk geval geld waard. De heer DE BREUK meent, dat puin .en grintwegen onder boomen een groot deel van 't jaar onbruikbaar zijn. Misschien zou men dan om den weg de boomen moeten openkappen. De heer SPRINGER erkent dit bezwaar, maar groote, zware vrachtwagens be hoeven er niet over te gaan en die rijden juist de wegen stuk. Als de wegen be hoorlijk rond worden aangelegd, is er geen bezwaar, maar de wegen moeten goed worden onderhouden. De onderbo dem in den Hout is goed. De heer HOOG deelt de zienswijs des heeren Springer. Voor zulke wegen onder de boomen is hij niet bevreesd. Een weg moet een beetje vochtig zijn, zal hij niet stukgereden worden. De VOORZ. dankt onder applaus den heer Springer namens den Raad en zich zeiven. Spr. is het geheel met den heer Springer eens. Herinnerende aan't ge beurde met de boomen aan den Dreef,zegt spr. dat men wat moet aandurven, mee gaan met den tijd. De bezwaren zijn wat overdreven. De rust zal niet verloren gaan. Er is een bitter beetje in Haarlem voor den Hout gedaan. Zie naar Nijme gen en wat daaT voor 't plantsoen is ge schied. Daarbij vergeleken is een som van t 25000 onbeduidend. De liefhebberij voor 't wandelen in den Hout is niet groot. Als er wat aan gedaan wordt zal de lief de voor den Hout toenemen. In den heer Zocher hebben we veel vertrouwen gesteld. Nu is mijnheer Springer er, men moet hem vertrouwen en zijn gang laten gaan. (applaus). De vergadering wordt gesloten. Aanwezig waren 23 leden. 14e Muziekuitvoering op Woensdag 25 Juni, des avonds te 8 uur, door het Haarl. Muziekkorps, dir.: luit.-kapel- meester C. P. W. Kriens. 1. Marsch aus d:er Oper „Tannhau- se<r", Wagner. 2. Ouverture Julius Caesar", Schu mann. 3. „Poignée de Main" Polka. Corbin. 4. Grande fantaisie dé l'opéra „Faust". Gounod. 5. Ouverture ,,Obéron". Weber. G. „Gilda", Walzer aus „Der Vice- Admiral''. Millocker. 7. Ballet Russe. Luigini. 8. Finale de l'opéra „Vittore Pisa- ny". Peri. IJ s c 1 u b H. O. In de groote zaal van café ,,Neuf" wercli Maandag avond eene buitengewone algemeene vergadering der IJsclub Haarlem en Omstreken gehouden onder voorzitter schap van den heer jhr. Ch. F. van de Poll. Medegedeeld werd, dat de heer Me- rens ontslag wensclute te nemen als le secreitaris-penningmeefeter en dat het bestuur de functiën nu verdeeld had als volgt: le secretaris-penning meester de heer van Bevervoorde; 2e secrdtaris-penningmeester de heer H. Fokker, terwijl de heer Merens be stuurslid blijft De voorzitter bracht vervolgens een woord van dank aan den heer Merens ze kon zien en gebruiken. Horace verwonderde er zich toen niet meer over. dat het overige van die woning er somber en verlaten uit zag. Het leven was in die kamer over gegaan ;de bibliotheek van den leeraar werd alleen gebruikt als mevrouw Bright vermoeid was, of wanneer men iemand' ontving, die zij liever niet zien wilde. Mama voelt zich veel beter, zij wil u spreken, zei Ella, terwijl ze Ho race tot voor het bed leidde. Hij nam dé witte, vermagerde hand, die hem toegestoken werd, in de zijne. Dat was alles, wat overgebleven was van de mooie mevrouw Bright, van die vroe ger zoo bewonderde, gevierde en vroo- lijke vrouw. Ik heb u sinds uw terugkomst niet gezien, mijnheer Frankley. zei de zie ke; ik had ergen pijn en dan. u weet hoeveeld grillen wij zieken hebben. Ik wilde liever geen nieuw gezicht in mijn omgeving zien. Ik hoop dat u mij die openhartigheid ten goede zult houdenmaar mijn man en mijn dochter hebben zooveel sympathie voor u, dat ik u wel ontvangen moest. Aangedaan ging Frankley bij haar zitten. Welk een verandering, welk een ommekeer kunnen de jaren in onze omgeving te weeg brengen! Zij was voor de vele goede zorgen waarmede hij tal van jaren de belangen dér club heeft voorgestaan. Besloten werd tevens hem eene schriftelijke dankbe tuiging te sturen. Daarna werd overgegaan tot her ziening van het Reglement, hoofdza kelijk ten opzichte der lidmaatschaps kaarten en contributiën. Daar liet 't bestuur gebleken is, dat het reglement, ondanks de verleden jaar plaats gehad hebbende herzie ning, nog aanleiding geeft tot moei lijkheden, vooral in betrekking tot de entreekaarten werd opnieuw een vrij ingrijpende' reglemenflsherziening voorgesteld,welke door de vergadering werd aangenomen. De voornaamste veranderingen laten wij hier volgen: In art. 2 wordt de uitdrukking: Ge wone leden zijn dames en heeren, meerderjarigen, veranderd in: Gewo ne leden zijn dames en heeren, den leeftijd van 18 jaar bereikt hebbende. Artikel 3 is zoodanig veranderd en de wijzigingen zijn zoo ingrijpend, wat wij het geheele gewijzigde artikel hier opnemen: ,,De jaarlijksche contributie voor gewone leden bedraagt f 2.50. Zij ont vangen daarvoor een persoonlijke kaart. Nieuwe leden betalen 1 entrée. De eere- en gewone leden kunnen op vertoon van hun insigne en diplo ma, dameskaarten a f 1.25 en kinder- kaarten a 0.50 per stuk bekomen, wel ke geldig zijn voor het geheele sei zoen. Als kinderen worden beschouwd «.ij- die den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben. Exemplaren van het reglement zijn hij den len secr. penningmeester ver krijgbaar tegen betaling van f 0.10." Tolt nog toe bedroeg de jaarlijksche contributie voor gewone leden, hoof den van huisgezinnen f 4. Doch toen ontving men gratis da mes- en kinderkaarten, die men nu moet betalen. Gewone leden, geen hoofden van huisgezinnen, betaalden op hun verlangen f 3 en buitengewone leden f 2.50 en f 2. Introductie was vroeger mogelijk voor personen, dfie woonden buiten Haarlem, en buiten dé daaraan gren zende gemeenten; daar men dit arti kel nogal verschillend opvatte, is voor de uitdrukking aangrenzende gemeen ten in de plaats geslteld de gemeenten Schoten, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Heemstede en Bloemendaal. Door het nieuwe art 14 kunnen zij die fraude plegen met lidmaatschaps- of (toegangskaarten, als lid worden geroyeerd. Heden zijn alhier door D. Groenendaal wonende Breestraat de eerste Tuinboontjes aan de Groenten- markt opgekocht, dat is 13 dagen later dan het vorige jaar. T e y 1 e r's Nalatenschap. Met d!e pogingen tolt het prooedeeren tegen het testament der familie Tey- ler is het nog altijd niet uüt. Bij ad vertentie in het Nieuws van dén Dag worden allen, die vermeenen in deze nalatenschap deelgerecbtigd te zijn, opgeroepen om tien gulden Jte storten in de kosten van het door twee advo caten te voeren proces en hun bewij zen van afstamming in te zenden. Staking Typografen. Meld den wij gisteren, dat de staking der Typografen bij de firma Rujrgrok en Co. was opgeheven, hedenmorgen te half negen is deze opnieuw uitgebro ken, doch nu is het een loonquaestie géwordén. Maandagmorgen hadden de gezellen een onderhoud met den patroon en verlangden zij in 't vervolg een loons- verhooging van 2 cent per uur. Daar de patroon antwoordde, dat hij nog niet bereid was hiertoe over te gaan werden alle verdere onderhandelingen afgebroken en kwamen de gezellen he denmorgen op den gewonen tijd in dienst, doch toen de patroon, na even uitgeweest te zijn, hedenmorgen te 9 uur op de drukkerij kwam, vond hij daar niemand meer. terwijl in een brief de reden der staking werd mede gedeeld. Daarin verklaarden zij, dat, zoolang hun eisch tot loonsverhooging van 2 cent per uur niet was ingewil ligd. zij den arbeid niet zouden her vatten. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Naar ons wordt medegedeeld, zijn er onder het personeel, der Bloemendaal— Overveen-Haarlem Tram-Omnibus-Maat- schappïj, die het ernstige plan hebben mooi en gevierd, toen hij nog maar een schooljongen was; nu was hij een man, en zij niet meer dan een ruïne. Wat mama u niet zegt, zei Ella, is, dat zij voor u gewerkt heeft, zon der u te kennen. Het jonge meisje hield op, maar haar moeder gaf haar een wenk om voort te gaan. Ziet u, mijnheer Frankley. wij hebben vrienden, oprechte vrienden, die ons van tijd tot tijd komen opzoe ken en aan ons denken, zelfs als zij afwezig zijn. Kijk maar eens, van morgen kreeg mama sinaasappelen en bananen uit Florida. En Ella wees hem .een groote mand, geheel gevuld met geurige vruchten. Maar hier hebben wij ook vrien den. die er altijd op uit zijn, mama genoegen te doen. Laatst hij voorbeeld is mevrouw Alcott hier geweest. Mevrouw Alcott? herhaalde Ho race. Ja; kent u haar? Neenmaar ik wilde haar wel leeren kennen Nu, dat treft goed! Dus mevrouw Alcott is hier geweest, mama heeft haar gezegd wie u was, en hoeveel talent u hebt Maar daar weet u niets van! riep Horace lachend uit. i opgevat een tram-omnibusdienst te ope nen van af Huize Dompvloed aan den Bloemendaalschen straatweg,langs Over- veen, Zijlweg .station Haarlem. In den loop der week zullen den bewo ners circulaires worden aangeboden, om zich op den dienst te abonneeren. Het zal echter geheel van 't publiek afhangen, in hoeverre de nieuwe onder nemers zullen slagen. Heemstede. De levering van 100.000 straatklin kers is door Burgemeester en Wethou ders opgedragen aan de firma Rate- ring Arntz te Nijmegen. Door de afdeeling Heemstede der Ned. Zendingsvereeniging zal op uit- noodiging van het Hoofdbestuur te Rotterdam, alhier eene bijzondere col lecte worden gehouden, ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor de stichting van 'n meisjes- en opleidings school voor inlandsche evangelisten te Bandoeng en voor andere doelein den. Ilillegom. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag a s., 's avonds half acht. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen op de be grooting, dienst 1902. 3. Rooilijn woonhuis Bloemenheuvel van den heer v. d. Schoot aan de v. d. Endelaan. 4. Benoeming commissie in zake recla mes, hoofd, omslag. 5. Plaatsing lantaarn a. h. Postkantoor. 6. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. S. 7. Verzoek van den heer J. G. van Wa- veren om eervol ontslag als opperbrand- meester. 8. Verzoek Hilleg. Harmoniekapel tot plaatsing muziektent op den Houttuin. 9. Tarief en voorwaarden van aanslui ting. telephonische geleiding. 10. Uitnoodiging van Ged. Staten tot nadere regeling jaarwedde gemeente-ont vanger. 11. Verslag der commissie in zake de straatverlichting. Zandvoor fc. Mej. Tekelenburg Amsterdam Cot tage Pretoria. Jongeh. Leembrugge Groningen 2 personen Fam. Ófferhaus, Groningen. 5 pers. Fam. Muidér Amsterdam Villa Rustoord 3 personen. II. van den Berg, Haarlem, Kerkstr. No. 32. Fam. Brendiel Nijmegen Villa Zorgvliet 6 personen. J. van Gendt Amsterdam Duinweg No. 10, 4 personen. Z. Beukman Amsterdam id'. 4 pers. H. Voss Amsterdam Villa Thel odorus 11 personen. J. G. Hiddink Amsterdam Villa Kleinzorg 6 personen. J. G Troost. Arnhem, Villa Nijen- stedé 3 personen. G. van Detli Amsterdam Villa Cor nel ie 8 personen. Fam. van Loenen Martinet, Villa Franciska 7 personen. Wed. V. G. H. Kahle Amsterdam Villa Betsy 5 personen. D J. A. WesterveldJ Haarlem Schel penplein No. 17, 4 personen. Mej. Swems, Haarlem, id. Mevr. Otterdoorn Bellingswoldé Villa Mildlriat 3 personen. M. M. Gerzon. Groningen, Pension Frank Gerzon. Sandpoort. In de Hervormde kerk alhier zijn Zondag jl. twee. kleinkinderen van den oud-minister Cremer gedoopt. Het daarbij gebruikte water had hij zelf uit de Jordaan medegebracht. Aan de gehouden collecte was het zeer goed te merken dat veel familie^ leden en kennissen deze plechtigheid hadden bijgewoond. Velsen. Zondag had in den Speeltuin ,,Ro- zenstein" alhier, B. Wiegman, wo nende te IJmuiden, het ongeluk van een schommel te vallen. Met heit neer komen der schommel, kreeg hij hem met harden gang tegen het hoofd, waardoor hij ernstige wonden be kwam en per rijtuig naar een genees heer werd vervoerd. Ingelijks een zoontje van P. J. Lubbers, die ook al daar van een schommel viel, had het ongeluk zijn been te breken. K. Brandjes* biejrhuislioudster te Velsen en J. Fennel, caféhouder te IJmuiden, zijn beiden bekeurd, we gens liet tappen van sterkendrank in het klein, zonder vergunning van B. en W. Oho! een leerling van l'Ecole des beaux-arts te Parijs! en dan, men heeft uw plannen gezien. Miss Motter heeft ze aan competente personen laten zien Heeft ze? zei Horace, blozend tot achter zijn ooren En iedereen heeft ze heel mooi gevonden. Miss Motter zal het u wel gezegd hebben. Neen, zei Horace, wiens blos eensklaps verdween. Enfin, iedereen wéét, dat u een architect van den eersten rang bent! Mevrouw Bright kon niet nalaten te glimlachen EUa, zei ze. ik moet je doen op merken dat we hier geen muizengaatje hebben, groot genoeg om er de beschei denheid van mijnheer Frankley in te bergen! O, zei Ella, u bent er toch niet boos om, mijnheer Frankley? Dan vraag ik u wel excuus! Horace was niet boos, zij zag dat aan zijn glimlach. Maar wat helpt het talent te heb ben. als niemand het op de proef wil stellen? Drie maanden geleden heeft men uw teekeningen gezien, meneer Frankley ,en dat had niets geholpen als niet gister mevrouw Alcott hier ge weest was. Haarlemmermeer. De opbrengst van dén ge wapen den dienst in Haarlemmermeer is ruim 97 g-ulden. Mej. J. v. Oord te Haarlemmermeer is benoemd, tot onderwijzeres ïn de nuttige handwerken, aan de Christe lijke school te Aalsmeer. Ook te Haarlemmermeer worden veel varkens ingeënt tegen de zoo zeer gevreesde vlekziekte. In de Ringvaart van Haarlemmer meer, in de nabijheid van Lisse, 's aangevaren eene roeibooit, door een motor waarin was gezeten A. van Leeuwen en echtgenoote. De boot sloeg om, waardoor beide ppesouen te water geraakten en de man onder het vaartuig. Met veel moeite werden man en vrouw door toegesnelde hulp gered, 'terwijl de motor zonder hulp te verleenen door stoomde en zijne reis vervolgde naar Leiden. De man is aan de hand ge kwetst en tegen den gezagvoerder van 't- vaartuig is proecs verbaal opge maakt. Binnenland. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Zondagavond zijn per Vlissingsche boot naar Engeland vertrokken de heeren Wessels en Grobler voor per soonlijke aangelegenheden. Zij maak ten dus de reis mede op dezelfde boot die de officieele missie uti Nederland naar de Kroningsplechtigheid over bracht. Van andere zijde wordt het vermoe den uitgesproken, dat deze Itocht naar Engeland van beidé heeren wel in verband zou kunnen staan met hun persoonlijk verlangen om naar Zuid- Afrika terug te keer.en. Acad. Examens. Met gunstig gevolg he|t theoretisch examen in de geneeskunde afgelegd door de heeren A. J. G. Wiebenga en A. A. Quanjer. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer B. Jelgersma, geb. te Oud-Karspel, op proefschrift: „Arthropathia Tabica"; to)t 'döctor in de godgeleerdheid de heer L. N. de Jong, geb. te Utrecht, op proefschrift: „De grondslag onzer Wereld- on Le vensbeschouwing." Utrecht. Bevorderd tolt doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer A. K. J. G. van Oldeneal tot 01- denzeel, geb. te Breda. Utrecht, le Natuurk. examen: mej. A. P. A. Moll Schnitzer en de heer M. Hertzberger. Cand. Geneesk.: de heeren J. W. A. Gewin en C. A. Scha- ly. Cand. Pharmacie de heer G. A. Stufjterheim. Cand. Theologie, le ged. de heer A. Luteyn. Prop. Theolo gie de heer F. L. van 't Hooft. Doet. Rechtw. de heer F. A. van Engen. Leiden. Geslaagd' is voor het doc toraal examen in da rechtswetenschap d'e heer G. L. van Oosten Slingelandl 'rollingen.. Geslaagd voor het 2e gedeelte natuurk. examen mej. J. C. Kapteijn en de heer J. J. Wachters. Zwerveiismoede. De directeur der coöperatieve boter- fabriek te Angerlo, die sedert 23 Mei voortvluchtig was, heeft zich, na eeni- gen tijd in de bosschen bij Kerkrade te hebben rondgezworven, bij de ma- rechaussée aangemeld, en is naar Arnhem overgebracht. Verbrand. Het 10-jarige meisje dat bij de school te Gaanderen (Ambt-Doetinchem) door het spelen met luöifens zulke ernstige brandwonden bekwam, is aan de ge volgen overleden. Verdronken. Een 20-jarig jongeling, werkzaam aan de ijsfabriek te IJmuiden. ge naamd Van Dalen, die Maandagmid dag tusschen de pieren aldaar was gaan zwemmen, is daabij vertrokken. Zijn lijk werd kort daarna gevonden, vijf ernstig. Gemeentelijke brandverzekering Door de raadsleden li. Sijtsma en A. I. Wiltmans Mzn.. te Leiden, werd reeds den 20en April de navolgende Mama zei haar dat het zoo vreemd was, dalt iedereen het eens was over uw talent, en dat toch niemand u iets liet uitvoeren. „Ek weet hoe dat komt", heeft mevrouw Alcott toen ge zegd. ..Dat komt omdat uw vriend niet in d'e mode is. Het moet „mode" wor den dat men hem huizen laat bou wen." Hoe moet men dat dan aan leggen? heeft mama gevraagd; ik kan er hem toch geen bestellen! Maar ik kan dat doen, heeft mevrouw Alcott geantwoord. Ella hield op om even adem te ha len en om de uitwerking van haar ver haal to genieten. Horace luisterde aandachtig, onbewegelijk, met groote oogen; Ella hernam: En ze heeft papa verzocht u bij haar aan huis, Dinsdagavond te pre senteeren; ze geeft dan een soiree, weet u. Ze wil u dan vragen een vil laatje te bouwen, aan de zeekust, op een terrein dat ze juist gekocht heeft. Ja, dat is zoo, zei mevrouw Bright. U zult van. avond of morgen ochtend uw invitatie ontvangen. En ik zal dus een huis bouwen? \Toeg Horace. nog niet van zijn verba zing bekomen. Ja, een echt huis, wat klein om te beginnen, maar een steenen huis. Hij bleef een oogenblik stom, toen motie ingediend: ..De gemeenteraad van oordeel clai invoering van een gemeentelijke brandverzekering zouö zijn in het belang der gemeente ei der ingezetenen, noodigt Burg. ei Weth. uit Ite onderzoeken of eene zoo danige verzekering voor de gemeenï Leideu uitvoerbaar is en zoo ja. oc dan te zijner tijd met een voorsfj dienaangaande tot den raad te k( men". Deze motie werd in de vergaderin van 15 Mei jl. ter fine van praeadvii in handen van B. en W; gesteld. D prae-advies is thans verschenen. B. e W. begonnen met üi herinnering i brengen dat het denkbeeld der gemeei telijke verzekering verre van nieuw i Ook zonder een nader onderzoek in stellen daaromtrent achten zij h« vaststaande dat een zoodanige verzj kering voor Leiden uitvoerbaar is. Ea geheel andere vraag is echter, of zul een verzekering ook kans van slags zou hebben. En die vraag meene ze vooralsnog ontkennend te moge beantwoorden. Vervolgens kunnen zij niet begrij pen boe de voorstellers verwachten dia daaruit voor de gemeente belangrijk baten kunnen worden verkregen, a de verzekerden nog een lagere preroi zullen betalen en dit met het oog hia op. dat een gemeentelijke administra tie nu altijd duurder uitkomt dan dj van een particuliere maatschappij. Al de voorstellers meenen dat de gemeent ook de vruchten moet plukken van di door haar genomen maatregelen to beperking der branden, hebben zij volgens B. en \Y uit het oog verlore de zij indirect die vruchten reeds tliani plukt; immers wanneer deze maatre gelen van die maalt schappij en zelvi moesten uitgaan, zouden natuurlijk di premiën belangrijk moeten worde! verhoogd. Het groote bezwaar aan he welslagen verbonden achten B. en \V dat de ingezetenen niét kunnen worde gedwongen hunne eigendommen bi de gemeeae te doen verzekeren, omdg de wet een diergelijken dwang nie toelaat. Een even groot. bezw. ligt vol gens hen in die risico, welke voor eez niet zeer groote gemeente als Leidé aan een gemeentelijke brandverzeke ring zou verbonden zijn. Een en andier geeft B. en W. aap leiding om te ad Vise eren niet tot di aanneming van d'e motie dér heeré Sijtsma en Witmans over te gaan. Bepalingen omtrent loon- en arbeidsduur. Ook in de gemeente Dordrecht i! een beweging gaande tot verkrijging van bepalingen omtrent minimum-loos en maximum-arbeidsduur in dé be stekken van gemeentewege. Een com missie tot onderzoek diezer materii werd benoemd. Die commissie ii thans met haai- rapport gereed1. Zij wendde zich tot 206 werkgevers me het verzoek voor haar te verschijnen ten einde hunne meening omtrent he vraagstuk kenbaar te maken. Er kwa- men slechts 35 werkgevers op. Van deze opgekomenen verklaarde! zich 13 werkgevers onvoorwaardeüjl voor de opname dér bewuste bepalin- gen, 13 onvoorwaardelijk tegen di< opname, terwijl die 9 overigen zich ver klaarden voor eene proefneming, hoe wel zij zich niet geheel konden ont veinzen dat eventueele moeilijkhediei in enkele opzichten niet altijd! naai behooren zouden te ondervangen zijn Van de eigenaars of bestuurden van groote industrieel© inrichüngei die ten getale van 10 dé or dé circulain werdén geaioo&Kgd! voor de commissi te verschijnen, hebben slechts 6 aai dat verzoek gevolg gegeven, waarvai de meerderheid verklaarde dat hui bijzondere werkkring er zich mindle toe leende om met vrucht om me vrucht de bedoelde bepalingen- te ziei toegepast, maar dat zij meer ward opgekomen om van een algemeei standpunt, in d'e zaak, d'ie hun belang stelling ten volle verdiende, hun per soonlijke opiniie te kunnen mededee len. Als zoodanig verklaarden ziel 4 voor en 2 tegen het opnemen de bepalingen in de bestekken der ge meente. Alle werklieden-ver.eenigingen o| een na, verklaarden baslistt dat de op neming van bepalingen omtrent ml nimum-loon en maximum-arbeidstiji in de bestekken van gemeentewege ge gewenscht is. Wat de Kamer van Arbeid! voor dl bouwvakken betreft, zij deed die schrif telijke mededeeling, dat in haar ver. gadering van 13 Dec. 11. de meerder beid der leden in d'eze materie noj steeds op het vroeger ingenomen stand punt bleek te staan, dat in het adra aan het dagelijksch bestuur ddl 21 Dec 1899 door haar werd kenbaar ge maakt, en zij zich dientengevolge it het algemeen tegen de invoering vat de bedoelde bepalingen verklaarde, De Kamer kon zich echter bij haai besprekingen nieit ontveinzen, da verschillende vakvereenigingen zich n dit advies voor de invoering der be palingen bleken te hebben verklaard De commissie resumeert, daarop ai verschillend)© gronden die tot liet uit spreken van een gunstig of ongunstig oordeel hebben geleid. De meerderheid der commissie geef' zag hij de beide vrouwen aan, met eet blik vol innige dankbaarheid'. Dat heb ik aan u te danken, zd hij. Neen, zei mevrouw Bright, aan o zelf. Op dat oogenblik kwam mijnheö Bright binnen, zijn goedige glimlach was evenveel waard als alle gelukwen- schen der wereld. Terwijl hij die drie personen aan zag. zoo zichtbaar vereenigd, wier we derkeerïge liefde het leven zelf was kon Horace niet nalaten een zwaar- moedigen blik te slaan op zijn eigen toekomst. Waarneer hij óók grijfl haren zou hebben, zou hij dan aas zijn zijde hebben twee wezens zoo vo toewijding en p-oedheid, om hem liei te hebben, ondanks zijn armoede, of misschien juist om zijn armoede? Zeker, de toestand van mevrouw Bright was niet benijdenswaard; maar ondanks haar ziekte zag zij er zóó ge lukkig uit te middien van haar doch- ter en haar man, dat Horace nauwe lijks overtuig was dat ze hulpbehoe vend was. Toch kwam er een vermoeide trek op haar gelaat en Horace wilde toen vertrekken; maar de leeraar gedoogde het niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2