ten slotte in overweging liet volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Dordrecht, gezien hel rapport van zijne com mis sis, besluit: dat in bestekken van ge meentewerken voortaan bepalingen zullen worden opgenomen betreffende minimum-loon en maximum-arbeids tijd. Mocht de meerderheid van den ge meenteraad tot dit opnemen beslui ten. dan verklaart die commissie zich bereid zoo noodlg bovenbedoelde be palingen ,te ontwerpen en bij den raad in te dienen. Als bijlagen zijn aan dit rapport o. m. toegevoegd twee nota's van die. hee- ren H. W. Veth en L. J. van den Steen- hoven. ledien der minderheid! van de commissie, waarin zij de bepalingen besta-ij den. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit van 18 Juni is de heer W. J. van Duysberg, leerling-tolk aan het gezantschap der Nederlanden in China, ter zake van zijn moedig gedrag tijdens de belegering der gezantschap pen te Peking in 1900, benoemd tot rid der 4de klasse in de Militaire Willems orde. Journalistenkring. Het eerste nummer van de voortaan maandelijks verschijnende „Mededeelin- gen van den Nederlandschen Journalis tenkring" zal, naar de commissie van redactie ons meldt, zeer waarschijnlijk 15 Juli a.s. het licht zien. Zij verzocht ons tevens mede te dee- Jen, dat brieven, ingezonden stukken, mededeelingen enz., bij voorkeur inge wacht worden bij mr. G. Keiler, bureau Nieuwsblad voor Nederland (gebouw Concordia) te Amsterdam. Een brandkast in beslaggenomen Sinds eenigen tijd werd in een winkel kast in de Reguliersbreestraat te Amster- da meen brandkast geëxposeerd die naar een daarbij opgehangen biljet ver meldde al heel slecht de vuurproef had doorstaan. Een klacht van den fabrikant heeft tot gevolg gehad dat Maandagmiddag door de justitie beslag is gelegd op die kast. Daartoe begaven zich de heeren mrs. Regout en Van Lith de Jeude met den griffier en een 6tal kruiers naar het huis in de Reguliersbreestraat. Onder een grooten toeloop werd het 750 KG. zware gevaarte naar het huis van bewaring ge bracht. Kruger belastingplichtig. Naar men verneemt, zijn dezer dagen president Kruger de noodige bescheiden als rijks-belasting-schuldige toegezon den. Hieruit mag worden afgeleid dat. hij thans als gewoon burger van het Rijk en nie tmeer als hoofd van een Staat wordt beschouwd. Op heeterdaad betrapt. Zaterdagnacht om half vier passeer den twee politieagenten de Ommoord- schestraat te Rotterdam, toen zij voor heit café van J. Sieken, pand no. 70 in die straat een persoon op den uit kijk zagen staan. Zoodra deze. de agenten zag aanko men, gaf hij een schreeuw en vlucht te in de richting van het Jaffa. Tegelijkertijd -sprong een persoon uilt het huis, die echter door de agen ten gegrepen werd'. Deze bleek te zijn de beruchte inbreker L. J. Gall, 28 jaar. In het bierhuis bleken openge broken de muntgasmeter, een spaar pot en een muziek-automaat, terwijl in heft bezit van Gall werden bevon den een partij kwartjes en dubbeltjes, sigaren en valsche sleutels, dei op de deur van het bierhuis pasten. Gall was den 22en April uit de ge vangenis ontslagen, waar hij een straf van 4 jaar ondiergaan had wegens in braak. Sedert is hij wedier driemaal in haaiden der poliltie geweest voor hetzelfde feit, doch moest telkens we der wegens gebrek aan bewijzen wor den vrijgelaten. Thans is hij echter op heeterdaad betrapt. Hei d ebrand. Gistermiddag ontstond. ïn de ge meente Heerde een hïei'diebrand, op ruim een uur afstand van het dorp, aan den weg van Heerde naar Kam pen. Ruim 3 hectare heide verbrand de van de gemeente Heerde, alsmed 3 H.A. van den heer Vos de Waal te Zwolle. Ook verbrandde een klein d,'tjnnenbosehje, mede toebehoorende aan den heer Vos de Waal Door spoedige hulp uit Heerde en van eenige ter plaatse aanwezige per sonen mocht het eindelijk gelukken den brand meester te worden. Onvoorzichtig. Zaterdagnamiddag stapte de 9-jari- ge J. K, wonende te West-IJselmon- de bij Rotterdam, aan dien Groenen Hilledijk, uit de stoomtram, met het voornemen verder naar huis te loo- pen. Toen de stoomtram zich daarna weder in beweging zette, liep hij mode en hield zich aan een der wagens vastt. Aan den Dordtschen straatweg nabij dien Oosterhoek viel hij, en kwam onder den achtertsen wagen Ben wiel ging hem over den rechter voet., die zwaar verwond is, terwijl hij bovendien een hoofdwond! en een ernstige kneuzing aan het onderlijf bekwam. Nadat het (trampersoneel voorloopig hulp verleend had, is de jongen naar de ouderlijke woning ver voerd. Verdronken. Het vierjarig dochtertje van C. K. te Zwaagdijk zou gisterenmiddag gras gaan plukken voor de konijntjes. Daar het wat lang wegbleef, werd naar den kleine gezocht en... da-ijvende in een slooft gevonden. Waarschijnlijk had het zich te dicht bij den kant gewaagd eia is er zoo doende in geraakt. Vermoedelijke moord. Er zijn reeds vijf getuigen in ver hoor geweest bij den rechter van in structie te Winschoten, melt betrek king tot den vermoedelijken moord van den schuitenvaardersknecht A. Mulder te Wildervank, die dood uit het water is gehaald aan het Boven- westerdiep 'te Veendam. Arm Zuid-Afrika De vrede geteekend, de oorlog ten ein de—en heel de beschaafde wereld ziet 't. aan met weemoed, bedrogen in haar ideaal van recht en licht, omdat toch ruw geweld, omdat toch geldmacht heeft kunnen overwinnen! Zuid-Afrika onder Engelsc-he heer schappij, na zooveel lijden, na zooveel taai verzet, o, wie kan 't zeggen zonder innige smart, zonder zoo iets brandends in z'n ziell 't Moet dan waar zijn, en ge broken moet liggen ons heerlijk geloo- ven in recht en licht! Is 't dan gelogen, de eeuwen door, in kunst van kleur, klank, lijn en woord, is 't gelogen, dat stof nooit blijvend heerschen kan, heer- schen over geest? Ai-me Boeren, die door brutale over macht verplet ter nederliggen! Wat moet het- 'n Steyn, de Wet, Botha, de la Rey gekost hebben den stoeren naam te zet ten onder 'n ellendig stuk papier, dat den fieren nek hun buigen doet, dat 't Vaderland als vrij en onafhankelijk gaat uitwisschen! Nu de beslissing zoo vallen moest, is er iets van wilde smart in ons, van zielsmedelijden met wie daar gebo gen hebben en knersetandend hun vrij heid prijsgeven! Eén ding is behouden, Goddank, de ei gen taal! En dat is veel, veel voor de toe komst, en wij, Nederlanders, wij moeten dat beseffen en steunen, steunen, waar we kunnen,versterken dat taal- dat volks dat stambewustzijn ginds in Zuid-Afri ka! Weenen mogen we met 't zuchtend volk, dat zoo z'n lijden ziet eindigen en wie zich even indenkt in wat daar ge leden is, voelt zich 't hart toeschroeien van pijn, en zwijgt maar worstelen moeten we om weer ,,de trotsche wereld ten spot, geld, staat, pracht., macht ten spijt", te veroveren ons ideaal van recht en licht, dat niet gebroken mag liggen, langen tijd ,,in stukken liggen", ons ide aal van recht en licht, dat immers juist door den Heldenstrijd daar ginds aan oud-Europa weer gedaagd is, naar Von dels zielewoord: De hemel heeft het kleen vea-koren. Al wie door ootmoed wordt herboren, Die is van 't hemelsche geslacht. En dan diep in ons geprent het ,,o, Nederland! let op u saeck, de tijt en stont is daer!" Wij moeten willen, wij moeten voort, wij moeten werken, eenswillend, sterk langzaam, maar zeker Dees langzaamheid past groote zaken. Een eik, die met zijn hoofd vol bladn En bladige armen zal beslaan Veel gronds, veel luchts, en winterbuien Van oosten, westen, noorden, zuien, Een bliksemstraal en donderkloot Verduren, wordt allengskens groot: Om tegens dat geweld te sportelen, Verzekert hij zijn voet met wortelen; Zijn rug met pit, en hout, en bast: Gelijk zoo stout een boschreus past. J. ALEIDA NIJLAND, in „Neerlandia". Handig. Men meldt uit Zulphen Reeds geruimen tijd werden aan de Vischmarkt alhier gelden vermist, zonder dat men erin mocht slagen den dief te Vinden. Zaterdagmorgen heeft echter de commissaris van politie die zich met. den hoofdlagent op de Visch- rnarkt bevond. aldaa,r gearresteerd H. C. V.. bediende van den afslager. Door beiden is. naar men verneemt, gezien, dat bedoelde V. bij het. ont vangen van geld telkens eeia zilver stukje daarvan achterhield, dat hij, door met de hand langs zijn knevel te strijken, op zeer behendige wijze in zijn mond wist te brengen en daar te verbergen. Ned. Gymnastiek-Terbond. De regelings-commissie van d.e 18e openbare uitvoering van het Nederl. Gymnastiek-Verbond heeft een niet gemakkelijke taak om de meer dan 1000 iturners, die de bondsfeesten op 5, 6, 7 en 8 Juli te Rotterdam zullen medevieren, oiader dak te brengen Plet ministerie, van oorlog en bet ge meentebestuur hebben evenwel met de meestte bereicDwliligheid hunne mede- werking verzekerd. De gemeente heeft beschikbaar ge steld drie gymnastieklokalen en wel aan de Helmierstraat, Linker Rotte- kade en St. Jansstraalt, iedlér met twee zalen, terwijl krachtens beschik king van den minister van oorlog door heit garnizoen.skleladingmagazijn te 's-Gravenhage vanaf 1 Juli worden afgestaan 600 bedden zakken, 600 kus- senzaklten, 1200 laken® en 600 dekens. In de plaatselijke hottels kunnen circa 350 personen logies vinden, ter wijl de spoorwegmaatschappijen H. IJ. S. M. en S.S. alle mogelijke facili- te^ten verleenen, evenals het garni zoen dat voor bewalring der gymnas tieklokalen d'ag en nacht zal zorg dragen. Zaterdagavond 5 Juli om half zeven zal van uiit het Beursgebouw een groo te optocht plaats hebben van de tur ners naar het stadhuis, waar het ge meentebestuur de gedelegeerden en he#' eere-comité zal ontvangen. De optocht, waaraan alle vereeni- gingen uit. Linnen- en buitenland met hunne banieren zullen deelnemen, zal begeleid worden door de pijpers en tamboers van het garnizoen marin ie si de stafmuziek der schutterij en heit corps hoornblazers. De brigade bereden politie zal es corteeren. Van het stadhuis gaat de stoet van turners naar de sociëteit Harmonie" (Doele), alwaar de onderlinge kennis making der corporateis zal plaats hebben en het korps hoornblazers een concert zal geven. Weg met die nieuwigheden. Helt goede landvolk is niet overal vriendelijk gezind jegens de nieuwe vervoermiddelen. Toen Vrijdag twee heeren uit Arnhem in een autokar van Steenwijk naar Meppel reden, zette een landbouwer uit Nijeveen eensklaps zijn paard en wagen dwai-s over den weg, zoodat de auto, die niet meer in tijds stoppen kon,er tegen aan liep en groote schade kreeg. De landbou wer, wiens wagen door den schok ook onklaar geworden was, nam, ge steumd door eenige toegesnelde boeren, een zoo dreigende houding aan, dat de heeren het geraden vonden f 10 schadevergoeding te betalen. De boer vroeg aanvankelijk f 100. Te Meppel is aangifte bij de mare chaussee gedaan. Treurig. De 51-jarige ïaaeubelmaker J. J. werd na. het laatst van het vorige jaar uit zijn woning aan het Achterklooster te Rotterdam gezet wegens huurschuld. Zijn gereedschap verkocht hij uit ar moede. om nog zooveel mogelijk met zijn zoontje in logementjes onderdak te krijgen. De paar laatste maanden is hij geheel zonder verdiensten, kan zooals hij beweert, trots alle pogingen geen werk vinden, en zwerft doelloos rond, leven de van hetgeen medelij dien- dé lieden hem toestoppen. Daardoor 'is het hem isomtijds mogelijk een nacht in een der logementjes door te bren gen. doch regel is 't thans, dat het 12- jarig knaapje de nachten met zijn va der op de planken in het een of ander politiebureau doorbrengt, meestal in dat in de Witte de Withstraat. Bij dag is de havelooze school een waire toevlucht voor den jongen daar heeft men hem al van een stuk kleeding voorzien, 's Mans vrouw wordt al se dert eenige jaren in een kranzinnigen- gesticht verpleegd. INGEZONDEN. Voor dm inhoud dezer rubriek stelt de Reuactie zich niet aansprake Hik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de Jcopy den inzender niet ieruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Beleefd ven-zoeken wij u, onderstaan de in uw geacht blad op te nemen bij voorbaat onzen dank. Een ieden- weet, dat de kooplieden in groenten enz. tegenwoordig belas ting moeten betalen, voor de plaats, waar zij hun koopwaren uitstallen dat dit onbillijk i.s, kunnen wij niet zeggen, maar dat wij voor die belas ting niet eens een schuit met groenten kunnen lossen, dat is wel onbillik. Gisterenmiddag toch was zulks het gevaleen werkman der gemeente was bezig het Spaarne uit te baggeren en wilde (of mocht) daar niet van daan, zelfs niet, toen de Marktmeester hem, dit vroeg, terwijl deze ons steeds be hulpzaam is. Buiten nog dat wij reeds 3 Met en- van den walkant moeten blijven om on ze waar neer te zetten, wordt het ons nu zelfs onmogelijk gemaakt, om te lossen ons Dag.elijksch Bestuur streeft steeds naar bevordering der volksge zondheid, dus hebben wij daar onze hoop op, om voortaan tijdens markt- tijd niet meer te laten baggeren, want dat dit op eetbare waar zeer nadeelig werkt, zal elk toestemmen. J. C. BAGGERMAN. M. H. GOVERS. Letteren en Kunst. „Boheemscli Strykquartet". In heft Weekblad voor Muziek, No. 25, van 21 Juni 1.1. komt in den Brief uit Londen", gedateerd 28 Mei 1902, van Jan Mulder, onder meer de mede- deeling voor, dat het Quartet der „Bo hemers" zoude zijn ontbonden wegens ongunstige finantieele rejsulttarten en dat de instelling der Bohemers, den hongerdood sterft. In tegenstelling met dait bericht kunnen wij tot onze vreugde verklaren, dat het „Böhmi- ■sche Streichquartett" voor het aan staand winterseizoen reeds heeft ge contracteerd voor het geheele tijdvak van October tot en met April. Het Quartet zal eene toumée, uitgebreider dan ooit ondernemen, achtereenvol gen® door Oostenrijk, Duitschland, Rusland, Engeland, Nederland, Frank rijk en Italië, en is ook voor de eerste maal voor 15 concerten in Spanje ge ëngageerd. De Bohemers vieren met de volgen de concertreizen het (tienjarig jubile um van het bestaan van het Quartet. De concerten in Nederland zijn vastgesteld voor he|t tijdvak van 12 tot en met 22 Februari 1903. Het eer ste van de volgende reeks co neerten in ons land zal zijn het 161e, dat het Quartet hi Nederland zal geven. En wat betreft den dreigenden hon gerdood, waarvan de heer Jan Mul der de voorspelling ten beste geeft, kunnen wij de vrienden en vereerders der Bohemers geruslt stellen door de verzekering, dat wij in staat zouden zijn ook dienaangaande bijzonderhe den te vermelden, welke kunnen aan- toonen, dat zij voorloopig nog niet van honger zullen omkomen. Maar men weet niet wat gebeuren kan, doch in heit uiterste geval stellen wij on® voor, eene inzameling te houden bij de kunstvrienden om onze Böhmi- sche vrienden van den hongerdood te vrijwaren. Misschien wil dan de ver spreider van het droefgeestig bericht ook wel een paar shilling offeren. Naamlooze Vennootschap De Nieuwe Muziekhandel. Amsterdam, 24 Juni 1902. Vervolg Stadsnieuws. Luchtgids. Zondag 1.1. hield deze vereeniging zijn vierde wed vlucht (van Hannover), tegelijkertijd ook wedvlucht van den N. A. B. v. P. De duiven werden te 7.45 u. (gr.ï in vrijheid gelaten, met slecht weder. De eerst getoonde duif was van J. Broekhof, 4.12.5, 2de duif dito, 4.19.44, 3de S. van Bragt, 4.55.10, 4de G. Zo merdijk, 5.27.55, 5de J. Boon 6.1.22. 6de S. v. Boekhoven, 7de J. Zomerdijk 8ste J. A. Hes-selis. Heden hield de Gen er a al- Majoor Kool, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, een inspectie- over de militalire gebouwen in dit garnizoen. Hedenmorgen werd door de genie alhier aanbesteed: Bestek 110. 161. Het doen van voorzieningen ten behoeve van dé gemeenschap met het fort IJmuiden. als verbetering van on dergeschikt belang in de stelling van Amsterdam (aanlegsteiger en sleephel- lingen). raming f 2700. Ondier het be heer dier genie aldaar. Ingekomen waren 2 biljetten. Laag ste inschrijvers bleken te zijn de hee ren M. de Vries en L. Zandstra, te Lemmer, voor f 3740. Vervolgens werd door de genie aan besteed: Bestek no. 208. Het afwerken van de onderbouwen van pantserkoe pels op het fort bij Velsen. Raming f 18,500, onder heft beheer dér genie te Haarlem. Voor dit- werk waren 5 biljetten in gekomen en bleek laagste inschrijver te zijn de heer W. Blankevoort te Haarlem, voor 18,700. De nitsluiting Wij hadden reed's meer die gelegen heid, te wijzen op de onjuiste manier, waarop gebeurtenissen in Haarlem in het dagblad Het Volk" worden voor gesteld',. Wij lezen daarin thans weder het navolgende: „De uitsluiting in de Haarlemsche „bouwvakken Het bestuur van het ,,N. A. S. richt ftot de arbeiders en ..arbeidsters een oproep om te doen „wat zij kunnen voor de Haarlemsche „bouwvakarbeiders, die door het „schrikbewind dér patroons met uit sluiting wordén bedreigd, omdat op „één werk, dat van Van Geijl, de ar beiders zich verzetten tege heft ont- ,slag van een dér flinkste kameraden" Ziedaar den ontslagen werkman, van wien 'tot dusver niemand1 iets bij zonders vernomen had', tot held ge proclameerd1. En bovendien weet iedereen, ctat het ontslag van dien eenen werkman niet anders dan de toevallige naaste aan leiding was en dat dé eigenlijke aan leiding deze is, dat de patroons dé baas willen zijn op hun werk. Waarom zegt „Het Volk" dïlt niet? De hoofdred'adteur van „Het Volk" behoort dat toch te weten, hij die. zelf in Haarlem woont! Strijd! is ^ezond' maar dan met eerlijke middelen! Wij onfvimo-en de navolgende stuk ken ter plaatsing. Haarlem, 23 Juni 1902. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik plaatsing voor het onderstaande, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van de verschillen de voorstellingen, welke dagelijks door corporaties en enkele personen in de bladen vermeld worden, dienende het publiek in te lichten omtrent de werk staking en uitsluiting, tracht elke partij het publiek voor hare meening te winnen, reden waarom ik als aan nemer vermeen nogmaals die juiste ge gevens te moeten mededeelen. De aanleiding der werkstaking was het ontslag van twee werklieden, eene zaak welke op zich zelf zou staan en geen aanleiding tot werkstaking zoude geweest zijn, ware niet reeds geruimen tijd en op verschillende werken eene gespannen verhouding tusscben par tijen aanwezig, waard-oor het ontslag voornoemd ftot uitbarsting aanleiding gaf en de voorwaarden waaronder men wenschte te laten werken, werden ge steld. Deze voorwaarden, thans ge noeg bekend, werden aan de werklie den en hun comité kenbaar gemaakt, en alle patroons eischtem van de in hun dienst zijnde werklieden ondertec- kening. Van dé werklieden-vereeni- ging ontvingen de patroons de be kende eischen reeds vermeld, en "werd het den goed gezinde werklieden on doenlijk gemaakt hunne handteekeming gestand te doen. Zij toch, die lid dér vereenigitig waren, moesten hunne reedb gesteld handteek ening lierro e- pen. en dengenen, welke onder de ge stelde voorwaarden wilden werken, werd zulks belet. Na consequente lezing cler eischen. van dei werklieden zal het elkeen dui delijk zijn dat geen aannemer, wil hij werken .aan de eischen der werklieden kan toegeven; hij toch moet bij de thans heerschende gewoonte inschrij ven en de minste zijn. wil hij werk verla-ijgen. door welke inschrijving hii alsdan aan prijs en tijd om het werk op te leveren is gebonden. Hieruit volgt, dat. wil de aannemer het door hem veroverde en door inschrijving verkregen werk maken voor den prijs zijner begroofting .hij de macht moet hebben zijne materialen naar en op het werk te kunnen vervoeren zooals hem het_voordeeligst voorkomt; tevens moet hij voor de uitvoering van hdt werk het aantal werklieden kunnen bepalen in het belang van de uitvoe ring. en van zich zelf. Hem moet het vrij stean in onderling overleg met de werklieden een deel van het werk te kunnen uitbesteden. Ieder flink werkman heeft gaarne aangenomen werk. omdat hij daardoor alleen betaling kan erlangen voor zijne meerdere kennis en werkkracht. Heft bedrag toch dat boven het uurloon overblijft komt hem ten goede. Aan werklieden, die niet. kunnen, betaalt de patroon ook bij overeenkomst van prijs voor een bepaald! werk als zij het. voor dien prijs niet gereed maken, als minimum de gewerkte uren. Het, ge ven van aangenomen werk is voor den patroon noodzaak, wil hij hét werk door hem begroot voor een rede-' lijken prijs gemaakt krijgen, deed ieder werkman zijn plicht en werk voor het loon dat hij ontvangt, over eenkomst van prijs voor werk zou on- noodig zijn. Er zijn er ecMer. die steeds om rechten vragen en wien liet woord plicht onbekend is. De voorwaar den door de patroons gesteld, waren door het alhier lieerschend lijdelijk verzet van sommige werklieden nood zakelijk geworden. Er bestond dus eene gespannen verhouding en het was dringend noodig dat de werklie- zich moesten verklaren, met welke ver- klaring de patroons geen genoegen ne mende. tot uitsluiting werden genood zaakt. Een Aannemer. Geachte Redactie In antwoord' op een schrijvc-n van den secretaris der gecomb. Vakver- eeuigingen tot bijwoning eener verga dering lieden avond in St. Bavo te houden, alleen met het cloel om door een verkeerde voorstelling van de zaak éen enkelen patroon voor de uit sluiting aansprakelijk te stellen, ver klaren wij namens de vereenigdo pa troons de volle verantwoordelijkheid voor de uitsluiting te aanvaarden en is door ons onderstaand antwoord aan genoemden secretaris verzonden Haarlem. 24 Juni '02. Aan den Secretaris van de Ge combineerde Vakvereenigingen. Mijnheer, In het bezit van Uw schrijven van hedén aan den Heer J. C. Geijl, moe ten wij U mededeelen, dat noch dooi de firana Martens en Zn. noch door onze Afdeeling gebruik zal worden gemaakt van Uwe uitnoodiging tol bijwoning eener vergadering, waarvan alleen het doel is. om een kwestie, die de zaak 'is van alle patroons, over te brengen op persoonlijk terrein. Tot bespreking van de zaak zelve der sta king en uitsluiting is eene dergelijke agitoerende vergadering wel allerminst geschikt en wij zijn dan ook vast be sloten. ons in zoodanlig debat niet te mengen, het aan onze medeburgers overlatende of zij zoodanige vergade ring wenschen bij te wonen. I-Iet Bestuur van de Afd. Haarlem van den Ned. Aannemersbond, (get). B. GROENEWEGEN, Secretaris. Haarlem, 24 Juni 1902. Mijnheer dé Redadteur. Wij verzoeken u vriendelijk onder staande te plaatsen als ons laatste woord in deze zaak. Bij deze verzoeken wij de geachte lezers nog eens aandachtig ons stukje, geplaaftdt in het .Maandag-nummer, na te gaan. dan vertrouwen wij, dat zij. evenals wij, het stukje geplaatst in het Dinsdagnuminer, geteekend door het bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Stuc. Bond, hoogst zonderling zuiden vinden. Ter verduidelijking zij er nogmaals op gewezen, dat zij op hunne vergadering wisten dat zij niet behoefden te teek enen. Dit was Dinsdagavond aan allen bekend, ter wijl Woensdag de staking begonnen is. De enkele stucadoors, aan wien de lijst Dinsdagmorgen is voorgelegd, zijn in den loop van dén dag, 'ito elk geval voor dé vergadering in kennis, gesteld' dat dit een abuis was. Achtend, Namens de Ver. van Haarl. Stuc.-Patroons: J. IIMARTENS, Voorz. H. DOING, Secretaris. T y p o gr a f e n-S t a k i n g. Het be stuur der K. van Arbeid voor de Druk- kersbedrijven had hedenmorgen een on derhoud met de firma Ruijgrok en Co., waarvan het resultaat was, dat de firma eene verhooging der loonen van 1 cent per uur toezegde. Doch bovendien ver langden de gezellen dat 3 noodhulpen, die ook als zoodanig werden aangeno men, in dienst zouden blijven en van het verhoogde loon zouden genieten. Hiermede nam de firma geen genoegen, en daar de gezellen zich niet met ver hooging van 1 cents per uur wilden te vreden stellen, bleef de staking voort duren. Burgerlijke Stand. Bevallen: 21 Juni. H. M. Quax— Cornet z. 22. H. Jansen—Braunius z. 23. H. C. van Dam—Lensen, d. I. Kok—Vo gel d. M. Veen—van der Veen z. M. de Vries—Wijker d. G. van Nimwegen— Wijtzes d. A. Verzijlenberg—Tiessing z. J. A. van Doorn—Stomp d. E. G. Rutte— Heeremans d. Overleden: 20 Juni. M. de Vos 1 d. d„ Oostvest. 22. G. Kroon 12 m. z. Kennemer- straat. 23. N. de Nijs, 21 m., z. Omvals- poort. S .Bouman 47 j., Brouwerstraat. Marktnieuws. Purmerend, 24 Juni 1902. Aangevoerd: 329 stapels kaas, f 27.50 per 50 KG.; 27S3 KG., boter, f 1.05—/ 1.15 per KG.; Vee: 629 Runderen, vet vee 65 78 ct. per KG.; 312 vette kalveren 55—75 ct. per KG.; 304 nuchtere kalveren 9— 22; 185 vette varkens 45—50 ct. per KG.; 79 magere Idem 16/ 24; 218 biggen 8— 13; 1827 schapen en lammeren. Eieren 2.80—/ 3.40 per 100 stuks. Stoomvaartberichten. Het dubbelscliroefstoomschip Sindo- ro, van Rotterdam naar Java, passeer de 21 Juni 's nam. Gibraltar. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naai- Java, arriveerde 21 Juni ie Padang. Het stoomschip G.c-dé van Rotter dam naai- Java, vertrok 22 Juni van Perim. Het stoomschip Koning Wilhelm II. van Batavia naar Amsterdam, passeer de 22 Juni Kaap St. Vincent. Het stoomschip Koning Willem III. van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 2*2 Juni te Southampton. Het stoomschip Timor, van Bataria naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Straat Bonifacio. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 21 Juni van New Vork naar Wesi- Indië. Het dubbelschroefstoomschip Staten dam, van de HollandAmerika Lijn. arriveerde 22 Juni des voorm. van Rot terdam te New Vork. liet stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Juni van Marseille. Het stoomschip Anchisis vertrok 38 Juni van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Amsteldijk. van de Holland-Amerika-Lijn, arriveerde 22 Juni van Rotterdam te Newport News. Het dlubbelschroefstoomschip Rot terdam, van die HollandAmerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeerde 23 Juni des nam. 5 uur Prawlepoint. Laatste Berichten. R.-K. Volksbond. In eene zeer druk bezochte vergadering der af dl Haarlem van den Necl. R.-K Volksbond werd] gisterenavond door de Rederij kerskamer „Alberdiinck Thijm" opge voerd het blijspel „De 2 bedienden of heft spookt te Middernacht", dat zeer aardig vertolkt werd. Vervolgens werdén door de heeren v. d. Aardweg en Jansen nog eenige leuke voordrachten ten beste gegeven, 't Was een ware feestavond. Naar a a n le i d in g van ons stukje ..Inlichting gewenscht" omtrent het verzoeken van een onderhoud' door bloemist-patroons met het verzoenings- comité, wordt, ons medegedeeld', dalt deze zaak zeer goed in elkander zit, daar aan de Overveensche patroons is geantwoord, dat naar meening van den Verzoeniïigsraad het beter was bedoeld1 onderhoud' uit te stellen totdat deze verzoeningsraadi geconfereerd heeft met de commissie, benoemd,.op dé li Vrijdag gehouden vergadering van bloemist-patroons uit den geliee- len bollenstreek. Civtfele zitti|ng. De Recht bank deed heden uitspraak in de zaak van d'en Staat der Nederlanden contra den heer Delcourlt van Krim pen te Velsen inzake de onteigening van een strook grond. De rechtbank besliste dat eene nieuwe commissie van deskundigen moest worden be noemd, die een nieuw rapport zullen uitbrengen. Als leden dier commis sie werden benoemd de heeren mr. F. A. Bijvoet, J. v. d. Berg te Heemstede en L. G. Prins te Overveen. Maandagmiddag zagen w lj op het Stadhuis een verzameling van een 30tal voorwerpen, die door de directie van de E. N. E. T. aan den burgemeester was toegezonden. Het waren groote spijkers, brokken ijzer en staal, die alle uit de rails waren verwijderd. Bewijzen dus van de baldadigheid van het publiek. Uitsluiting. Maandagavond vergaderden in het gebouw St. Bavo de leden van het Algem. Ned'. Werk liedenverbond, om de staking en uit sluiting te hespreken. Hoewel zij de houding der stakers niet kon goedkeu ren. achtte de vergadering ook de uit sluiting door dé patroons alleszins ongemotiveerd. Hun optreden werd zelfs „russisch* genoemd en nog er ger dan dat van de firma van Heek, die de arbeiders nog veerttien dagen uitstel had) gegeven. In hooge mate werd; afgekeurd dat de patroons de metselaars, die geteekend hebben, hebben uitgesloten. Tevens werd besloten steun te ver leenen aan de uitgesloten leden van het, Werkliedenverbond. Verschillende timmerlieden, kregen heden gedaan, deels omdat er geen werk meer was, deels omdat zij wei gerden pannen op daken te leggen. Hedenavond vergaderen de gecom bineerde besturen van Ned. R.-K. Volksbond, Chr. Nat. Werkm. Bond; Alg. Ned. Werkliedenverbond. Paltri- nipninm, dé timmerliedenvereenigfn- gen D. E. V. en Eensgezindheid en de St. Jozelfsgezellenvereeniging, om tot oprichting van een verzoeningscomité te geraken. Juist deze weg moet het heen. Daar door is wellichlt alleen eene oplossing van deze voor patroons en werklieden zoo nadeelige werkstaking en uitslui ting mogelijk. (Ongecorrigeerd). Ontsteltenis. De buren waren op reis en hadden de dienstbode in huis achtergelaten, maar mevrouw van de overzij ver zocht, een oogje op de zaken te hou den. In een avond van de vorige week, toen het buurmeisje haar uit gaansavond had, en mevrouw van de overzij ook uit was, kwamen twee jongens met een briefje om den sleu tel der onbewoonde villa want de dienstmaagd zou een uurtje later thuiskomen. De sleutel werd meege geven. Toen mevrouw thuis kwam. ont stonden echter donkere vermoedens van inbraakplannen er werd getele foneerd naar de politie; een recher cheur kwam en stelde zich verdekt op, en even na middernacht werd inder daad een man gegrepen, die in de on bewoonde villa binnendrongde vrijer van de dienstmeid, die haar thuisbracht en nog even wilde na praten. Van booze bedoelingen tegen den eigendom der bewoners bleek geen sprake te zijn. Toch,, dit moet erkend, was 't afge ven van den sleutel aan onbekende jongens een groote onvoorzichtigheid. Telegrammen. EEN DU ITSCHE TORPEDOBOOT GE ZONKEN. KIEL, 24 Juni (R. O.) De torpedoboot S 42 werd in de monding van de Elbe door een Engelsch stoomschip aangeva ren en is gezonken. De commandant en drie man wordc-n vermist.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3