Wedstrijd Herstemming. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. JPr Jaargnne. No. 5824 Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Mr. THIJSSEN 975 stemmen en Mr. TROELSTRA 625 Donderdag 2ü Juni 1902, HAABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Vail 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ie de prjjs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 fffiifGroote letters naar plaatsruimte. Big Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 EgP||i IsshReclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ JfoA'Jqfo Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G, Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suecl, Parijs 34W» Faubourg Montnuor&a, Wij hebben nog mededeeiing te doen van den uitslag van den wedstrijd aangaande de herstemming voor den Gemeenteraad. Tal van inzendingen moesten beoordeeld worden. Daar zooals men weet door Mr. Thijssen 937 endoor Mr.Troelstra 632 stemmen werden behaald; heeft de Heer T A. DONNÉE, Kleine Houtstraat alhier den prijs verworven daar zijn voorspelling luidde: zoodat hij het dichtste nabij de waarheid kwam. De prijs van f 2.50, desgewenscht te vervangen door een voorwerp van dèzelfde waarde, kan aan ons bureau worden afgehaald. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 26 Juni bevat oa.: Ontsteltenis in Engeland, Uit Zaid-Afrika, Duitsche vloot, Holl. jongelieden in Canada, Mishande ling met doodelijken afloop, De nitslniting. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 8 Juli e^k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van: lo. D. de Dood, om vergunning tot oplichting van eene bakkerij in het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 66; 2o. H. van den Bosch, om vergun ning tot oprichting van eene slachte rij in het perceel aan de Nassaulaan No. 10; 3o. C. Scharpff, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de de Schagchelsjtraat No. 33, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 8 Juli e.k., en wel de,s namiddags ten 1 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal wendfen gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichtingen in te bren gen. Haarlem, 24 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. de Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Bennet Burleigh heeft den len de zer uit Pretoria een brief aan de Daily Telegraph, gezonden, die belangrijke dingen bevat. Men weet. dat deze cor respondent een „snob" is en in onbe trouwbaarheid voor geen anderen Engelschen correspondent uit den weg gaat, maar er zijn dingen die hij me dedeelt, waaraan weiriig of niet ge fantaseerd kan zijn. Vooreerst deelt hij nog mede, maar dit is zeker onder voorbehoud aan te nemgn, uit de beraadslagingen te Vereeniging. „Ofschoon de Boerenaf- gevaardigden te Vereeniging hun hart ophaalden aan rooken, eten en drinken vonden zij nog tijd voor veel praten." Er was eerst groote verdeeldheid. Er waren een 24 onverzoenlijken. Twintig of meer Transvalers en een dozijn Vrij statei's weifelden ,de overigen waren beslist voor aannemen van de voor waarden der Engelsch© regeering. Na de eerste bijeenkomst te Pretoria richtte Reitz, in opdracht zich met een zendbrief aan de commando's. Daarin werd den burgers voorgehouden, dat men aan het. eind zijner hulpmiddelen was; dat er bijna, geen kost te krijgen was en de ontberingen en het lijden nog toenemen zouden; dat het vee, nog in het bezit der burgers, hun ontnomen zou worden en dat niet te beletten was. en dat er geen gevechten meer gele verd konden wOTdien, aangezien de munitie nagenoeg uitgeput was en de voorraad niet aangevuld kon worden. Vooral aan de juistheid van deze laatste bewering, in haar algemeen heid, twijfelen wij. Trouwens de Boe renleiders spraken met Kitchener af. dat zij de burgers zouden laten beslis sen zonder voor of tegen te pleiten. In dezen zendbrief van Reitz pielt de re geering toch stelliig voor aanneming van de voorwaarden der Engelsche regeering. Maar men heeft al meer opgemerkt, dat de Engelschen het se dert het einde van den oorlog willen voorstellen, alsof de Boeren, hadiden zij zich niet vrijwillig onderworpen, wel spoedig door geweld van wapenen onderworpen zouden zijn. Toen de af gevaardigden te Vereeniging bijeen waren wisten vooral Smuts en Botha in welsprekende redevoeringen hen voor den vrede te winnen. Zondag, den dag na het teekenen van 'den vrede, zond Kitchener 150 stel kleeren naai- Vereeniging voor de afgevaardigden. Te Pretoria werden een aantal krijgs gevangenen op parool log gelaten. (Wat die fameus© samenzwering be treft-, bijna allen die in hechtenis ge nomen zijn, heeft men weer op vrije voeten gesteld-). De correspondent zag dien dag Kritzinger, die nu geheel vau zijn wonden hersteld is. (En Kritzinger zou a. s. Donderdag op Ceylon met een dochter van generaal Oliv'ier trouwen!) Te Pretoria bevond zich ook de schavuit Piet da Wet, van wien vriend Bennet Burleigh vertelt, dat hij de gelofte had afgelegd, zijn broer Christiaan, als deze zich nliet onderwierp, bij zijn kraag zou pak ken en binnensleuren. Bennet Burleigh vertelt nog meer kleinigheden van belang. Kapitein Jack Ilindonis 'in Engelschen dienst, tegen f 9 in d'e week. In de laatste week had hij een veldkornet en 80 Boeren te Balmoral 'helpen binnendringen. (Men ziet hier het. leugen-procédé van B. B.Hendon heeft zich te Balmoiral met zijn korps, meest vreemdelingen, overgegeven). Dan is er nog iets, en dat lijkt meer o pwaarheid, Men kent Samuel Marks, van Levis Marks, de groote vriend "van president Kruger, de man die 100.000 pd. st.. heeft gegeven om voor den pre: sident te Pretoria een standbeeld op te richten. Men herinnert zich, dat on ze landgenoot van Wouw dat stand beeld ontworpen heeft en grootendeels al voltooid' had. Het voetstuk stond al. Die Marks, men vertelde indertijd t ©Pretoria al, dat hij tegelijk met die 100,000 pd. st. voor het standbeeld, in het geheim evenveel aan de reformers te Johannesburg schonk, zoo beide heeren dienende. Welnu, Samuel Marks, die hard voor de vrede gewerkt heeft, zegt B. B., heeft, nu de vier bron zen beelden, die om het voetstuk zou. den komen ze stellen Boeren voor aan Lord Kitchener geschonken. De beelden, worden naar Engeland ge zonden en zullen te Chatham de genie, kazerne als tropee! sieren. Wat het rood granieten voetstuk betreft, de bra ve Marks heeft een groote som geids gegeven om er een beeld van „our sovereign-Hord Edward VII" op te zetten. En- aan den anderen kant van het plein Wil hij een standbeeld op richten voor Koningin Victoria. Zoo wordt toch het geld, uit slechten ster kedrank gewonnen, goed besteed. Buitenlandsch Nieuws Uit Zaid-Afrika. Kolonel Brabant, nu Sir Edward Bra bant, is nu in Engeland en heeft aan een verslaggever eenige dingen gezegd, die misschien niet zonder belang"zijn, al heeft hij ze maar gezegd. De kolonel sprak over de vredesvoor waarden. Het ware misschien wensche- lijk geweest een belasting op Boeren plaatsen in te voeren, maar die belasting te innen ware wel lastig geweest. De be paling betreffende het kiesrecht voor Kaffers ware af te keuren, maar onge twijfeld zullen de zwarten over drie jaar volledige politieke rechten hebben. Of hij troebelen verwachtte als de krijgs gevangenen terugkomen? Dat hangt er van af of het Engelsch bestuur beleidvol met ze omgaat. Men kon het voorbeeld i van Paul Kruger volgen, en alle bur gers vrijelijk veroorloven met hun bezwa ren en grieven aan te komen. Of men spoedig federatie zou zien te krijgen? Ja binnen de drie jaar, tegelijk met zelfbe stuur voor de nieuwe koloniën. Een groote kolonie met Kaapstad als hoofd stad Rhodes' denkbeeld zou wel 't beste zijn, maar Brabant is blijkbaar met een verbond van koloniën tevreden. Alles over drie jaar. De kolonel is ook voor schorsing van de grondwet in de Kaapkolonie, dat spreekt. Dillon vroeg Dinsdag in het Engelsch Lagerhuis wanneer in Zuid-Afrika de censuur zou ophouden, alsmede de cen suur op brieven en telegrammen naar Engeland. Chamberlain antwoordde, dat hij juist een telegram van Lord Milner had ont vangen, waarin deze meldde, dat er be sloten was de censuur grootelijks te ver lichten op den dag der kroning dat par ticuliere brieven niet langer onder cen suur zouden staan, maar perstelegram men wel totdat het land weer tot rust zou gekomen zijn. Dillon wou nog meer weten, nl. hoe het met de censuur op kranten, boeken en vlugschriften in Zuid-Afrika stond. De minister kon daarop niet antwoorden. Tot den dag der kroning! Is het ook duidelijk, dat men zooveel mogelijk al les verbergen wil wat de vreugde in En geland verstoren kan? En ook na dien zullen de kranten niet hun telegrammen geheel vrij van censuur kunnen ontvan gen. De Duitschers te Johannesburg zoo wordt vandaar geseind hebben een commissie benoemd om een plan op te maken voor het vieren van de kroning van koning Eduard. De Duitschers wil len mede feestvieren, zoo heet het in een gedrukten omzendbrief, om hun Engel-, sche medeburgers te genezen van den waan, dat de Duitschers zoo ant.i-Engel- sche zijn, gelijk een slecht ingelichte pers het voorgesteld heeft, en hun mee ning te toonen, dat de Engelsche vlag, of zij die al dan niet gewenscht hebben, hun alle persoonlijke vrijheid verzekert. De „Pali Mall Gazette" noemt de vlei ende woorden, die Waldersee over het Ehgelsche leger heeft gesproken, een amende honorable, een amende hono rable omda/t Duitschland het Engels-ne leger in Zuid-Afrika belachelijk gemaakt en zijn barbaarsche oorlogvoering ge brandmerkt heeft. Officieele leugen ware een betere kenschetsing van Waldesee's woorden, dunkt ons. Lord Roberts doet een beroep op het publiek om de soldaten, die uit Zuid- Afrika terugkeeren, geen of niet te veel sterke drank te geven, opdat zij niet in de verleiding komen hun „vlekkeloozen naam" oneer aan te doen. Maar kunnen de heilige helden nog wel in verzoeking komen? De „Secoio", van Milaan, noodigt haar lezers uit op den Engelschen kronings dag prentbriefkaarten te zenden aan pre sident Kruger als bewijs van sympathie. De kroning noemt het blad „een middel- eeuwsche plechtigheid voorstellende de zegepraal van het geweld over het recht". Na de aanbieding van de eeresabel aan lord Kitchener, waarvan wij reeds melding maakten had een feest maal plaas, waaraan de optperbevel- hebber in antwoord op een dronk op zijn gezondheid de krijglswet in de Kaapkolonie verdedigde. Zonder diezs zeide hij, zouden de kolonische Boe ren al lang werkelijk of staatkundig dood zijn geweest. „De Boeren wer den gevoed niet leugens, welke hun niet altijd) in het Hollandsch werden verteld, totdat zij meenden dalt de En gelschen een volk van monsters wa ren. Toen was de krijgswet geko men en had hen belet een noodlottige stap te doen. Zij had bovendien be let dat oorlogsmunitie aan dien vijand werd toegezonden. „Nu helt vrede is, verzoek ik alle rassenhaat te laten van-en en Leagues en Bonden ter zijde te stellen (luide toejuichingen) <en samen te. werken voor de welvaaiit van de gemeenschap pelijke kolonie. Engelschen en Boeren hebben eerlijk gestreden en drukken elkander nu die hand." Lord Kitcheper besloot met den wensch, dat alle kolonisten weldra een gelukkige en eensgezind© fami lie zouden vormen, gelijk God gewild had. Na afloop van het feestmaal ver trokken Kitchener en generaal French naar Engeland. Ontsteltenis in Engeland. Er heerseht in Engeland groote ont steltenis over het feit, dat de kronings- plech'tigheden zullen moeten worden uitgesteld', tengevolge der ziekte van Koning Edward, en bezorgdheid ook over de ziekte zelf, die naar thans schijnt, nogal van ernstigen aard moet wezen. Reuters correspondent te Londen seint: Hat is, in de verste verte, niet met woorden te beschrijven, met hoe groote terneergeslagenheid en smart het publiek heit bericht heeft ontvan gen dat de Kroning is uitgesteld we gens ongesteldheid van den Koning. Men merkte voor het eerst, da|t er iets ernstigs op handen was, toen die ver tegenwoordigers van de voornaamste nieuwsagentschappen plotseling drin gend op het Buckingham-Paleis wer den ontbodlen, waar Francis Knollys hun jiet officieele bulletin, geweekend dóór de groote chirurgen des lands, mededeelde. Onderwijl had de jobs tijding helt Lagerhuis en andere cen tra bereikt, en de telefoon en de tele graaf verspreidden het bericht dade lijk door geheel Londen. De straften waren propvol met een menigte men- schen die vrij-af hadden, en volkomen geslagen waren. Er ging een schok van ontzetting door de menigte, toen de avondbladen verschenen melt groo te plakkaten, waarop het nieuws lezen stond. De Koning lijdt aan ontsteking van de blinde darm en moesjt dientenge volge geopereerd worden. De opera tie is goed gelukt. De Hofmaarschalk ontving die op dracht, des Konings, om diens diep leedwezen uit te spreken, dat tenge volge van zijn ernstige ziekte de Kro ningsplechtigheid moet worden uitge steld. Alle feesten te; Londen zullen dientengevolge eveneens worden uit gesteld. doch de Koning hoopt leven dig, dat de feesten in de provincie zullen plaats hebbefn, zooals reeds vastgesteld was. Ieder is ten volle doordrongen van den ernst van het nieuws, da|t geheel onverwacht voorkwam. Men hoopt het beste,, doch verwacht niet teveel; men kan zeggen, dat alle gemoederen gedrukt zijn. De Koning zag er gisteren goed uit voor het, oog van den gewonen toe schouwer, toen hij te Buckingham- paleis aankwam; doch een scherp ziend geneesheer, die zorgvuldiger toezag, merkte op: ..Hij ziet er uit als een zeer ziek man." Alleen reeds de naam van de ziekte, waaraan de Koning lijdendie is, wekt ongerustheid. Daar onder gewone omstandighe den de patiënt, na een operatie als deze, verplicht is, als alles goed gaat, vier of vijf weken het bed te houden, bestaat er onder de meest gunstige omstandigheden voor langen tijd1 geen uitzicht op de kroning. De bevolking is zeer getroffen door de boodschap van den Koning, vlak vóór de kritieke operatie-, aan den lord-mayor gezonden, dat helt feest maal aan de armen niet moest wor den uitgesteld en zijn wensch dat de feestelijkheden in die provincies plaats hebben zooals zij reedis voorbereid waren. Reufter verneemt, dat bij de gewone operatie van de kwaal, waaraan de Koning lijdende is, de patiënt ge woonlijk vier of vijf weken stil moet liggen. Niets is op het oogenblik nog beslist ovier dien Iterugkeer dar buitenland sch e gasten, dioch men verwacht, dat zij huiswaarts zullen keeren, zoodra stellige berichten omtrent de operaiie vernomen worden. In officieele kringen neemt men aan dat de toestand van den koning vrij ernsltig moet zijn, daar de operatie anders niet zoo snel zou hebben plaats gehad. Het bericht van 's Konings ziekte werd) in Guildhall bekend, terwijl juist de raad, die de burgers van Lon den vertegenwoordigt, vergaderd was voor het kiezen van Aldermen en She riffs. De volgende motie werd onmiddel lijk voorgesteld en aangenomen met algemeen© stemmen. ,De vergadering van Londensche burgers heeft met hét diepste leedwe zen het bericht ontvangen van de ziek te van den most gracious King. Zij spreekt eerbiediglijk haar innigste sympathie uit voor Z. M. „Dat het den Almachtige moge be hagen Z. M. spoedig te, doen herstel len in zijn gezondheid, is de ernsltige bede zijner getrouwe onderdanen uit de stad Londen." Alle toebereidlselun, door die City gemaakt, in verbandl met de kronings feesten, zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Werklieden zijn druk bezig om (te prachtige versiering van Mansion House af te breken. Ondanks de ziekte van den Koning werd de ontvangst der vreemdle ge zanten en deputaties, die lieden ten paleize zou plaats hebben, niet uitge steld. De leden der koninklijke familie ontvingen de gezanten en deputaties namens den koning. Hét corps diplo matique Iw-acht een bezoek aan net departement van buitenlandsch© ken om leedwezen met 's Koning's ziekte >te betuigen. In den omtrek van Buckingham Palace ziet men lange r|eeksen rijtuigen, waarmede vorste lijke nandere hooggeplaatst© perso nen naar het paleis gaan om berich- Hefi over ''s Konings ziekte in te winnen. Eten zondbrlinga mengeling van drukte en somberheid heerseht in d< gangen van Buckingham Palace. De hertog van Connaught, in uniform, die uit liet paleis kwam na die ont- vangslt van e©n aantal vreemde gas ten, zag -er betrekkelijk opgewekt uit, vnals d prins van Wales, die te half vijf hat paleis verliet. Niéttemin hebben de meeste perso nen, en vooral de prinsessen, een be zorgde uitdrukking op hun gelaat. Volgerijs berichten van niieit-offici- eele maar goed-ingeliclite zijde heeft de Koning het toedienen van chloro form goed! doorsftaan en schijnt hij zich wel te gevoelen. Maar niemand kan zeggen welken keer de ziekt© in de eerstvolgende viere-n-twintig uur kan nemen. In de straten is elk vertoon van feestelijkheid verdwenen. Duitsche vloot. De „Vossische Ztg." zegt, uit goede bron vernomen te hebben dat de regee ring bij den Rijksdag alweer een groo- tere vlootwet wil indienen, waarbij - niet alleen nieuwe kruisers voor den dienst buitenslands, maar ook een nieuw smaJ- deel can linie-schepen voor den dienst in vreemde wateren gevraagd zal wor den. Het bericht is niet onwaarschijnlijk, al zal het misschien ook gelogenstraft worden. Zooals bekend is, werden bij de aanneming van de laatste groote vlootwet door den RijKsdag een aantal kruisers voor den dienst in vreemde wa teren geschrapt, waarvan echter de be williging achteraf bij een afzonderlijke resolutie is aangekondigd. De regeering heeft deze kruisers tot nog toe niet ge vraagd. Ongetwijfeld zal zij dit echter spoedig doen. Nu is mogelijk dat de bij de Chineesche expeditie opgedane erva ring zooals bekend is, heeft men, om dat er niet genoeg kruisers waren, een divisie linieschepen naar Oost-Azië ge zonden— de noodzakelijkheid heeft aan getoond, om voortaan ook linieschepen voor den dienst in vreemde wateren be schikbaar te hebben. Met de nieuwe ma rineplannen van de regeering brengt de „Vossische Ztg. het feit in verband, dat de staatssecretaris Tirpitz tien van de voornaamste leden van de begrootings- commissie tot een achtdaagsche in bet bijzonder voor hen op touw gezette, vlootschouw heeft uitgenoodigd; men be gint met het bezichtigen van de nieuw ste typen van oorlogsbodems te Kiel en was van plan tot besluit aan boord van den kleinen kruiser Nymphe de vloot schouw van Spithead bij te wonen. Stadsnieuws. Haarlem, 25 Juni. Heden herdacht de heer F. O. Kleefstra, zadielmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, de<n dag, waarop hij vóór 25 jaar bij die Maatschappij in dienst trad. Zoowel van zijn© superieuren als van zijne kameraden ontving hij vele blijken van belangstelling. Zijne werktafel was smaakvol met groen en bloemen versierd. Van zijn© kameraden ontving de ju bilaris een prachtige hanglamp. Gisteren avond omsftreeks 9 uur had alhier in de Glasblazerstr. no. 4 een droevig voorval plaats. Een tweejarig meisje van schipper H. v. d. Stouwe geraakt.© in brand, doordat hare oudere zuster welke de sftad in gegaan was, het kindje een aischbakje en een doosje lucifers had gegeven om er mede te spelen. De heer! Scharéwachtór, wonende Zuidpolderstraat, zag dooT het raam het. brandende kind. Snel ruk|te hij het kind de vlammende kleertjes van het lijf. Het meisje was overdekt met brandwonden. Dr. Ypma verleende de eerste geneeskundige hulp. Heden morgen herdacht de heer Blöthe, werkzaam in de zage rij aan. de Centrale Werkplaats der H. S. M. den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij bovengenoemde maatschappij. Daar de jubilaris te kennen had ge geven dat hij geen cadeau wilde aan vaarden, zoo is aan zijn wensch vol daan. Na gefeliciteerd te zijn verliet hij ongeveer 10 uur de werkplaats. In de N. R o 11. Ct. wordt medegedeeld, dat de heer Geijl een brief zou hebben ontvangen, waarin hij met dien dood wordlt bedtreigd. Bij informatie is ons gebleken, dat de zoogenaamde brief niets is dan een koffiezak met de gedenkwaardige woorden: „Zoo waar als ik door jouw broode loos ben geworden, zoowaar krijg Ae de kogel." De heer Geijl vond dit geschrift in. zijn brievenbus en hechlt daaraan al de waarde die kan worden toegekend aan een dronkemans-aardigheid of een kwajongensstreek. Door den A lg. N e dl Bond van Werklieden in de bloembollens kweekerij is met het oog op de te hou den samenkomst van de commissie gekozen uit de heeren werkgevers met den ver zo en i ng sr a adde aeftie voor- loopig geschorst, in de hoop dat door deze samenkomst het tot een goede op lossing mag komen. Naar wij v<efr nemen zijn reedfc eenige aanhoudingen gedaan, omtrent het ladelichten bij den bier huishouder Zurendonk in de Kamper straat, waaa-onder zekere S., door de politie opgespoord. De heer J. J. van Schuy- lenburg alhier is benoemd tot inspec teur der volksgezondheid. Onze vroeg re s |t a d g e n o ot de heer J. H. Jager Gerlings, thans tijdelijk It© Utrecht, is benoemd tot houtvester bij het Staatsboschbeheer. De reserve 2e luitenant van der Hei den, van het bataljon infanjterie, al hier in garnizoen, komt van 10 Juli to(t 11 Augustus e.k. onder die wa penen. Staking Typografen. Door de R. K. Typografenbond afdeeling Haarlem is een circulaire verspréid aangaande de staking bij de firma Ruijgrok en Co., waarin de geschie denis van dit conflict wordt medege deeld. Hierin wordt o. a. vermeld dat de éi sell van loonsverhooging per uur geonzins ongemotiveerd was omdat de loonen op die werkplaats zijn als volgt: 4 gehuwden ontvangen een loon van f 10.20. f 9.60. f9,00. f 8,40. 7 ongehuw. den boven den leeftijd van 20 jaar 1 a f 10.25, 3 a f 9.00, 1 a f 8,40. 1

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1