1 7,80 en 1 a f <3.00. 3 boven de 18 jaar van welke 2 f 0.00 en 2 f 4,20 ver dienen. Wel waren de gezellen bereid hei door den patroon gedane bemid delingsvoorstel van 1 vent per uur meer aan te nemen, indien de patroon in het vooruitzicht stelde hun over 3 maanden weer 1 cent per uur meer te geven. Intusschen stuitte ook dlit af op de omstandigheid dat de firma Ruijgrok daarbij de noodhulpen die er werk zaam zijn met uitbetaling van de volle week loon wilde ontslaan, ter wijl de gezellen, meenden te mogen eischen dat zij aan het werk bleven. Derhalve duurt deze staking nog voort. The Beirlitz School. Heden is het juist een jaar geleden, dat net Haarlemsch filiaal der Berlitz school zijne poorten opende. Scheen het in den aanvang velen toe. als zoude hier eefrie overbodige onderneming opge richt zijn, thans, na een jaar bestaan te hebben, blijkt het tegendeel heit ge val te wezen. Van af de oprichting toch, tott heden, hebben ongeveer 250 leerlingen aan het taai-onderricht n de Berlitz-school te dezer stede deel genomen. Waarlijk een goed teeken voor ons, polyglotte Nederlanders, en een bewijs, dat wij voor het bui tenland niet behoeven onder te doen. Uit alle kringen waren deelnemers voor hdt onderricht aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat het meest Duitsch Engelsch en Fransch geleerd werd, doch ook in de Italiaansche en Spaan- sche •talen werden vele lessen gege ven. Dat ook de belioeüte aan het onder wijs in de Russische taal zich heeft doen gevoelen, is een sprekend be wijs hoever Haarlem's handelsbetrek kingen zich reeds uitstrekken, doch blijkt daaruit evenzeer hoe noodig 't voor iederen handelaar is, die nieu we afnemers voor zijne producten en handelsartikelen zoekt, en zijne han- delsrelatiën in het buitenland wenscht uit ite breiden, zijne taalkennis te vermeerderen. Zonder degelijke oe fening is dit echter onmogelijk. Maar niet uitsluitend voor zakelijke doeleinden, ook ter voorbereiding van het examen in verschillende vreemde •talen en zelfs uit louter genoegen hebben vele personen aan het onder wijs in de Berlitz-school deelgeno men. Is het voor den een noodig, teneinde zijn bestaan in de toekomst beter Be verzekeren, voor den ander is het nut tig en aangenaam hunne taalkeunis op ite frisse hen, ten einde op hunne reizen in het buitenland het genot te smaken, zich in de verschillende vreemde talen uit te drukken en zich te kunnen doen verstaan. Zoo zien wij dan, dat de Berlitz- school ook het hare daartoe bijdraagt om onze stadgenooten, wat taalken nis aangaat, niet achter te dloen staan bij de bewoners van groottere steden, zoowel in ons land als in iet buitenland. Wij hopen dan ook, dat deze wer kelijk practische inrichting in Haar lem, dat. reeds zooveel Iter bevordering van het vreerr^dtelingenverkeer doet, nog lang mag blijven bestaan. Eenige korte mededeelingen betref fende de grondstellingen der Berlitz- school vind|t men vermeld in eene in dit bummer voorkomiend(6) adverten tie. uit is. De jongens vonden 't erger, dat er t 2 boeie tegen hen geëischt werd. Drie anderen hadden te Wijk aan Zee schuitje gevaren. Dat is niet zoo heel erg, maar van tijd tot tijd trokken ze bootje over 't grasland, en dat kon na- deelig zijn voor 't gras. 2 boete vroeg de ambtenaar. „Wat zeg jullie daarvan?'' „Dat 't erg genoeg is, meneer!" Erger was de baldadigheid van twee anderen, die op zekeren dag op den Kam persingel een dame met slijk hebben ge gooid, althans daarvan beschuldigd wer den. Ze hadden het niet gedaan, zeiden ze. Toch hadden ze 't vroeger verklaard. „Ja, maar", zei de een, „de politie heeft ons er toe gedwongen. De politie zei dan ga je in 't kassie..." De met slijk gegooide dame zeide, niet gezien te hebben dat deze jongens ge gooid hadden, en de beklaagden zelf noemden wel een paar namen van heu- schelijke schuldigen. De tweede getuige wist er ook al niets van. Het O. M. kon niet anders doen dan vnj spraak vragen. P. v. d. Valk heeft op 23 Mei gewandeld in het duin van Jhr. Boreel van Hoge- landen. De borden „verboden toegang' had hij niet gezien. Etsch f 1 boete. „Nog iets te zeggen?" ..Dat t een dure wandeling geweest is!' Kantongerecht. Een bekend strooper, zekere Lorey, had zich heden voor den kantonrechter te verantwoorden in een verzetzaak. Hij was door den jachtopziener Grapendaal aangetroffen op het jachtterrein van Jhr. Boreel van Hogelanden. terwijl hij een fazant bij zich had. Hij erkende nu ge schoten te hebben, maar vervoerd had bij het wild niet. De ambtenaar van het O. M, eischte bevestiging van het vonnis, waartoe Lo- Tey reeds veroordeeld was. 7 dagen hech tenis. Deugnieten, of Achter 't hekje, dat de afscheiding van rechtszaal en publieke tribune vormt, staat een heele rij jongens met guitige, en een paar ook wel ondeugende gezich ten. Allemaal overtreders van wet en ver ordening. Een jongen die op een wei land geloopen had. om krijgertje te spelen, zich niet bewust, dat hij er iets kwaads deed, en die er daarom wel met een boete van 50 cent zal afkomen. een paar andere knaapjes, die boven op een schuur van Hoogeveen waren geklom men en die schuur een beetje vernielden De getuige Hoogeveen kon niet verkla ren. dat deze jongens het gedaan had den. Maar ze erkenden 't zelf. „Meneer" vroeg toen f 2 of 2 dagen voor elk. Ze vonden dat geen van beiden plezierig, zeiden ze. op een vraag van den kanton rechter, die ze met een vaderlijke ver maning naar huis stuurde, om vervol gens een paar andere dreumessen te hooren, die zich ook al aan dit soort van halsmisdaden hadden schuldig ge maakt. Een daarvan was een jong Trans- valertje, die wel in Amsterdam geboren, maar op 3 wekigen leeftijd naar Zuid- Afrika gegaan is. en nu vloeiend En-1 gelsch spreekt. Ook hij had meegedaan aan het vernielen van een schuur. ..Dat mocht je toch in Transvaal ook niet doen?" zei de kantonrechter ..Daar kijken ze niet zoo nauw!" zei de jongen en hij dacht misschien aan Kit chener. ..Ga je weer naar Transvaal?' de rechter. „Ja. als de oorlog uit is!" zei de jeug dige Petri ..En is de oorlog uit?" ..Dat weet ik niet, meneer". De kantonrechter vond het nog al erg. dat een jongen, die zoon is van iemand, welke machinist bij de goudmijnen ge weest is. niet eens weet, dat de oorlog nu vroeg De uitsluiting In hei gebouw „St. Bavo" had Dins dagavond eene openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het regelings- comité der werklieden. De voorzitter, de heer Klein, wees er op. dat er op tweeërlei wijze te Haarlem thans strijd gevoerd wordt. De eene strijd tusschen den aannemer Geijl en zijn per soneel; en een tweede wordt gevoerd tusschen het georganiseerde patronaat en de arbeidende klasse. De voorwaarden der patroons grijpen direct en indirect in het organisatiele- ven in. De eischen der patroons zijn onaanne melijk. daardoor zijn wij gedwon gen geworden den strijd te aan vaarden en door te voeren. Vervolgens deelde spr. mede. dat als sprekers zou den optreden Amelang, van Erkel en de Groot om eens de ware toestand en de redenen der staking uiteen te zetten, om zoodoende te trachten de verkeerde mee ningen. die omtrent deze staking heer- schen, weg te nemen. Breedvoerig zette spr. nu de aanleiding en den loop der staking uiteen. (Daar wij in verschillen de nummers van ons blad ditzelfde reeds gedaan hebben, volstaan wij met deze mededeeling. Red.). Sterk critiseerde spr. de bepalingen der patroons, waardoor de arbeiders, wanneer ze deze teekenden, hun eigen doodvonnis zouden bekrachtigd hebben. De werklieden hebben tegenover deze onaannemeijke bepalingen geene „ei schen" gesteld, zooals de bladen schre ven, doch amendementen daarop inge diend, zeide spr. In 't kort besprak spr. nu deze amen dementen. Verder wees spr. er op dat de houding van de uitgeslotenen tot dusver zeer gunstig is geweest. Ze geven blijk dat zij fatsoenlijke georganiseerde ar beiders zijn, die strijden voor hun goed recht.. Spr. raadde aan. dat men op deze wijze zou voortgaan, en op kalme, beza digde wijze den strijd doorvoeren, op dat deze strijd zoo waardig begonnen op dezelfde wijze wordt doorgevoerd, dan alleen zal de zegen aan onze zijde zijn. Tevens wees spr. op de groote verant woordelijkheid der patroons, die door de uitsluiting niet alleen hun eigen belan gen, maar ook die der neringdoenden benadeeien. Daarna sprak de secretaris van den Opperliedenbond, de Groot. Deze wees er op. dat het solidariteits gevoel hier ter stede meer op den voor grond moest treden, en worden zoo als dat bij de uitsluiting te Amsterdam was, die 13 weken duurde. Aan de Amsterdamsche makkers moe ten aJlen een voorbeeld nemen. Flink moeten zij tegen de patroons volhouden. Daarna wees hij op de sta king aan de lichtfabrieken, om tevens er op te wijzen hoe justitie en politie aan de zijde der patroons staan. Ziet dat je uit hun handen blijft, zeide spr., anders ga je denzelfden weg op als de 3 mak kers te Amsterdam, die eenige maanden in de gevangenis geraakten, enkel en alleen op een aanklacht van een pa troon. Zeer roemde spr. het besluit der stucadoors. die blijken gegeven hebben hun plicht als arbeiders te kennen en zich aanstonds met de uitgeslotenen so lidair hebben verklaard. Ten slotte zeide spreker dat de pa troons de verantwoordelijkheid van alles hebben te dragen. Ten laatste betrad de secretaris van het N. A. S. van Erkel den catheder, die in zijn toespraak het betreurde, dat de heer Geijl niet aanwezig was om zijn standpunt te verdedigen, en zich ver heugde ever den tcfr.emenden geest vin solidarietelt onder de werklieden, die zich overal openbaart. Zonder arbeid is het niet mogelijk dat de Maatschappij bestaat, zonder arbeid is er geen genot voor de bourgeoisie, want dan kunnen zij b.v. met de kermis, in de Kroon te Haarlem, niet genieten. Daardoor kan men de groote kracht der arbeiders zien en zij moesten deze meer beseffen. De arbeiders moeten niet langer ge- doogen. dat de slavernij, de loonslaver nij nog blijft bestaan. Met alle kracht moeten zij zich daartegen verzetten. Krachtig moeten de arbeiders de handen ineenslaan, ge ziet het aan de eischen der patroons, hoe zij u allen als slaven willen behandelen. En daarbij komt dat de patroons de autoriteiten op de hand hebben Straks zult ge zien. hoe de Staat van beleg wordt afgekondigd, en het verboden is dat meer dan 3 personen te Haarlem bij elkander staan. Ook in Enschedé was dat het geval, en reeds den dag daarop vroeg Van Heek onder kruipers. wetende dat hij nu het gezag op zijn hand had. Onze strijd is derhal ve vol opofferingen, en zeer moeilijk. Maar daarom nooit gewanhoopt, houdt krachtig vol. en weest overtuigd, dat niets zonder ons die de spil zijn, waar om de Maatschappij draait, kan worden verricht. Wij zijn sterk, zeer sterk, en daarom moeten wij vereenigd onze macht aan het patronaat toonen. en ons gevoel van eigenwaarde hoog houden. Vervolgens behandelde spr. de ver schillende voorwaarden der patroons en werklieden, raadde vervolgens aan de vrouwen mede naar de vergaderingen te nemen en spoorde allen aan met flinkheid den strijd door te voeren, dan kregen de mede-arbeiders in andere plaatsen respect voor hen en zullen zij hen zeker krachtig steunen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat geenszins de bemiddeling van den Bur gemeester was afgewezen, doch dat al leen de secretaris van het comité bij den Burgemeester was ontboden. Naar aanleiding van hot gezegde van den voorzitter Klein aan het slot der vergadering van gisterenavond (zie elders in ons blad) lie ben wij ge ïnformeerd en vernomen dat Vrijdag de secretaris van het RegeMngs-convité Oom bij den burfemeester is ontboden en door den griffier, den heer Bildier- beek, is te woord gestaan. Deze deel de hém namens de Burgemeester me de. da't de Burgemeester bereid was. zoo beide partijen dit verlangden zijn bemiddeling aan te bieden. De heer Oom was daarop vertrokken, en had den volgenden dag bericht dat de werklieden voorloopig nog geen bemid deling wenschten. Gisteren werd inhet gebouw- van de R. K. Volksbond de vergadering der gecombineerde vak- en andere ver- eenigingen gehouden, waar vertegen woordigd waren afd. Timmerliedenbond D. E. V., A. N. Werkliedenverbond, Patri, monium. Chr. Nat. Werkmansbond, R. K. Volksbond, St. Jozef. Uit die vereeni- gingen is een bestuur gekozen, bestaan de uit J. v. Emmerik, voorzitter; A. J. Wildschut, secretaris. Het bestuur is te vens aangewezen als bemiddelingscom missie, voor ontwerpen bemiddelings voorstellen. Het comité heeft tot taak die bemiddelingsvoorstellen mondeling toe te lichten in de afd. Haarlem Aan- nemersbond en in den Opperliedenbond, na ontvangen toestemming dezer veree- nigingen. Ter voorlichting van het publiek diene. dat uit de combinatie, de zich destijds heeft gevormd als regelingscomité zich hebben teruggetrokken, de Stucad.-veree- niging, timmerlieden-vereeniging D E. V. en het H A. S. U i ts 1 u i t 'i n g. Een bemiddel ings- coraité is dus gekozen. En o. i. moet ook die weg worlen bewandeld om de zaak, die voor beide partijen groo- ten nadeelige gevolgen kan hebben tot eene goede oplossing te brengen. ij zouden het dan ook zeer toejui chen, wanneer uaast het bovengenoem de comité, de Kamer van Arbdid voor de ."Metaal- en Houtbewerking, o. i. het aangewezen lichaam als 'varzoe- nmgsraad optrad, gaarne geven wij dit de partijen in overweging. De leden dezer kamer zijn de heeren P. Goed koop Dz.. voorzitter; S. Reinalda; J F. Hulswit; C. Vermeer; J. W. A. Beij. nes; J. C. Graaff; L. Sloot: A. Bijlsma; P. Bottelier; Th. Oosterom en J. Ger- ritsz Az. Secretaids. Hedenmiddagvergaderden de stucadoors om. te bespreken of zij tijuens deze quaestie ook nog zullen blijven ijveren voor de door hen ge stelde voorwaarden inzake stukwerk. Over deze nieuwe loonregeling zijn reeds met de patroons verschillende onderhandelingen gevoerd. Dinsdagavondvergaderden in het gebouw van de N. R. K. Volks bond de kalk en steenbewerkers zijnde leden dezer Afd. alsmede vele goed gezinde ongeorganiseerde vakgenoo- ten ten einde de bestaande toestanden te overwegen. De noodzakelijkheid werd erkend van reorganisatie in het bestuur van het KaJlk en Steenbewerkensgild'e dezer Afd. waarop een nieuw bestuur werd gekozen en vele rïieuwe leden toetra den. De vergaderden waren algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid eener bemiddelingscommissie en den wensch werd' uitgesproken spoedig aan den arbeid te mogen gaan, terwijl besloten werd dat het bestuur dezer vakvereeniging binnen korten tijd alle geteekend hebbende goedgezinde vak- genooten zal uitnoodigen per adver tentie- ten einde de voorstellen, der bemiddelingscommissae in overwe ging te nemen. Ter gemeente-secretarie zijn inlichtin gen ie bekomen omtrent een grooten zwarten hond, die alhier Ls komen aan- loopen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht 135.: Heiiuebrottk. Werd voor eenige diagen geleden ge meld, dat alhier pogingen werden ge daan lot de oprichting van een mu ziekgezelschap. Maandag jl. is hiertoe door een 30-tal ingezetenen besloten. Het bestuur bestaat uilt de lieeren S. D. Kohier, J. G. A. Honnebier, O. Heuner, F. Vermeulen en A. van Ros- sum. Door het werven van leden en het vragen van finantieelen steun der nieergegoede in- en omwonenden, zal men trachten oprichtingskosten bij een te krijgen. Voor het eindexamen aan het Gymnasium te Haarlem gehouden op 21. 23 en 24 Juni 1902 zijn geslaagd voor Diploma A. de heeren: A. R. Baas, G. Bakker; W. J. M. Brantjes; J. J. W. Eekhout; G. J. U. Palm; R. A. Quintus;(extraneiLs).mej. J. MA. Henny voor de diploma B. de heeren H. K. Hattink; J. A. Lodewijks (extraneus). 1 extraneus afgewezen voor A (di ploma H .B. S.). 1 leerling teruggetrokken. Woensdagmorgen verg», derden de gemeenteveldwachters uit Noord-Holland opgeroepen door de vereeniging van gemeenteveldwachters in Zuid-Holland om te bespreken eene. betere regeling der tractementen, alsool pensioneering. Wegens plaatsgebrek komen we hier op morgen terug. V eisen. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 27 Juni a.s., des avonds ten half acht ure. Onderwerpen: lo. Vaststellen staat onvoorziene uitga- ven over 1901 en staat van af. en over schrijving, dienst 1901. 2. Adres Haarl. Huishoud- en Indusrie- school om subsidie. 3o. Voorstel van B. en W. tot het koopen van twee kasten ten dienste van het Raadhuis. 4o. Nadere voorstellen aanschaffen brandspuit. 5. Mededeelingen. 1. Ingekomen stukken. Dispensatie vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Dankbetuigingen, als volgt: C. J. van Sluijs, voor liet verbinden van zijn naam aan oen straatje IJmuiden. J.| L. Winkler Prins, wegens benoeming tot vaccinateur. Brieven van omlig-' gc-nde gemeenten i. t. bijdrage cou- tröle kanaal-overgjyig. Bericht van benoeming tot ze}tter der directe be lastingen J. C. Benanus enz. Verzoek van de wed'. L. van Hage tot verkoop van sterken drank, het welk in handen van B. en W. is ge-, steldi. Deze stukken zijn allen, voorj notificatie aangenomen. 2. Het proces-verbaal van kasopna me is na voorlezing voor notificatie aangenomen. 3. De suppletoire begrootingen, af- en overschrijvingen en onvoorziene uitgaven der gemeente over 1901 en 1902. zijn allen vastgesteld. 4. J. Hand graaf, .T. C. Cramer en P. v. Vliett Kz. zijn benoeamd voor het 2e 3-tal om op de voordracht ge plaatst te worden om benoemd te wor den tot lid van het college van. zetters 5. Het reglement van ordie voor d>en Raad. dat door Gedeputeerd» Staten was teruggezonden, ineft eenige beden kingen diaartegen, is alzoo vastgesteld', en is het voorstel van Gedeputeerde Staten tegemoeit gekomen. 6. Te IJmuiden zijn eepige straten, welke nog geen officieeLe erkenning, en vaststelling hadden, vastgesteld als volgt Vischdtraat, Carol in astraat. Keizer Wilhelm straat. Kanaaldijk mi Visschershaven. 7. Het Kerkplein voor de Ned; herv kerk te JJmuidlen. hetwelk voor ge meenschappelijke kosten van het co mité ter Evangelisatie te- IJmuidien, de Maatii IJ muidien ien de gemeente, is bestraat, geworden, is als eigendom overgedragen aan die gemeente, die' dan voor onderhoud en schoonhouden der bestrating heeft tte zorgen. 8. De bepaling van die plaats raai oen nieuwe school nabij IJmuiden is nog aangehouden 9. Het adres van P. BLinkhoff en anderen, inzake de vervuiling van een brands teeg te. IJmuiden, is in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. 10. Hei verzoek van. P. Visser en J. N. Klein, te IJmuiden, om een gedieelte va neen schouwbeek nabij Driehuis te mogen dempen voor het bouwen van villa's, is ingewilligd, op voorwaarde, dat. het riool van behoorlijke buizen wordt, voorzien, en er een klaarbak wordt aangebracht van minstens 60 bij 60 cM. 11. Op het verzoek van het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Indus trieschool om een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas, is op voorstel van B en W. besloten, de gemeente te doen toetreden als donatrice met een jaar. lijksche bijdrage van f 25. 12. Het voorstel van B. en W., tot beharding van een gedeelte van den Zeeweg, op de Heide is toegestaan. Hiervoor kan worden besteed een be drag van f 800. Op het verzoek van J. T. Con- Beverwijk. De Raad der gemeente Heemskerk heeft in zijn heden gehouden vergade ring besloten f 500 subsidie te verlee- nen voor verbetering van de haven en het vaarwater te Beverwijk en Ged. Sta ten hiervan in kennis te stellen. Even eens werd besloten 100 toe te staan als vergoeding in de kosten voor controle va nde overgang over de Noordzeeka- naalbrug te Velsen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd de heer H. Volger te Winkel. Een milicien-verlofganger, die na de inspectie in staat van dronkenschap ver keerde. is deswege door de militie-com missaris veroordeeld tot 4 dagen pro voost. 13. Onder de ingekomen stuk ken bij den raad is een adres van het Haarlemsch Medico Mechanisch Zan derinstituut om een jaarlijksch sub sidie van f 3000. Uit de Omstreken. Heemstede. Op Woensdag 2 Juli a.s. 's morgens half elf zal ten Raadhuize eene vergade ring worden gehouden van het College van zetters, voor de personeele belas ting. standse om concessie voor <je oprich ting van ren steenkolen-gasfabriek te i". u n,et beschikt Er is be paald .dat er opnieuw een definitieve aanvrage moe} gedaan worden, waarop dan zal beschikt worden, hierop zullen I OW onkosten komen, voor onderzoek en werkzaamheden. 14. De aanbesteding van de reini gingsdienst in verschillende afdeelin- gen dezer gemeente en levering van schoolbehoeflten. is besloten dit in handen van B en W. te stellen, die \oor de aanbestedingen zullen zorgen. 'Hnla w machtiging ver. van 1600 van v°orachot De gehouden colleotevoor den gewa penden dienst van Nederland^ heeft /f 23 3""tP0°n opgebracht de s°m van Donderdag 26 Juni a.s. zal d»or .Je Electrische fabriek de „Enem" te IJ muiden. van 7 uur v.m. Itot 7 uur 11. m. geen stroom worden geleverd, we gens eene geheele inspectie der gelei dingen en vangnetten. IJmuiden. In een goed bezochte vergadering gehouden in de Kleine Willem Ba- rendfc alhier zijn tot leden der com missie voor de ontvangslt van den heer H. Slegtkamp, gekozen de hee ren: F. P. Vermeulen, G. H. Philips, J. H. Wal berg, P. van Vliet, M. i. Schuitenmaker, A. M. Roggeband en W. F. K. Meijer. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk op Dine dag 24 dezer, s' morgens te 9 3/4 uur. Afwezig da heeren: Moens, Veldt, Waterschoot van der Gracht en Breu kelaar. Voorzitter jhr. J. C. W. Strick van -inschoten, burgemeester. De notulen dier vorige vergaderingj worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De VOORZ. deeit mede: lo. dat tot tijdelijke onderwijzeres in de nuttige handwerken is benoemd mej. A. H. Schaap te Velsen; 2o. dat eenige perceelen grasgewas znn verhuurd voor 100.50: 3o. dat tte vacantie-tijden der O. L. school opnieuw zijn geregeld. In verband daarmede stellen B. en W voor de artt. 6 en 7 der desbetref fende verordening, waarbij are va- cantie's ten onrechte zijn geregeld, in te trekken. Dit voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen Ingekomen: Missives van Ged. Saten, houdende goedkeuring cLer raadsbesluiten, waar bij een tijdelijke gelcTleening wordt aangegaan en waarbij de jaarwedden van de ondenvijzers der openbare scholen wordten geregeld. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Een verzoek van het gemeentebestuur' van Velsen om een bijdrage in de kos ten van te houden controle op het stoompontveer en den verderen over gang van het Noordzee-kanaal, waar omtrent een adres van adhaesie i<; in gekomen. Dit stuk wordt naar B. en W om advies geren voyeerd. i Verzoek van d<e Société Anonyme Beige des Tramway's Neerlandais* om vergunning tot het brengen van een wijziging in de tramlijn Haarlemj Beverwijk. Alsvoren. Aan de orde is die benoeming van een watermolenaar. Öp advies der betreffende commissie is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. Stam, 2. A. Klomp. Bij die stemming worden 6 stem men uitgebracht op P. Stam, één bil jet is van onwaarde, zoodiat P. Stam alhier is benoemd1. B. en W. stellen voor Iter voorzie ning in de behoefte aan kasgeld, te besluiten tot het aangaan van een tijdelijke geldleeuing, groot f 7000, te gen een rente van hoogstens 5 Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Eveneens wordt besloten tot rege ling. conform het voorstel van B. en W.. van eenige financieele aangelegen heden betreffende die dienst 1901. B. en W. stellen voor een overeen komst aan te gaan met H. W. Wiche- rink. nadier regelende de grens tus schen diens perceel en een stuk ge meentegrond langs het Raadhuis. Dienovereenkomstig wordt besloten De heer Moens komt ter vergade ring. Voorts neemt de Raad in principle de voorwaarden aan waarop met de gemeente Wijk aan Ze© en Duin zal worden overeengekomen kinderen uit d'ie gemeente op dé O. L. school al hier toe te laten. Deze zijn: lo. hoogstens 105 kinde ren toe to laten, waarvan hoogstens 25 kosteloos of als minvermogend; 2o- die gemeente f 100 per maand als ver goeding te doen betalen, ingegaan 1 Mei 1.1.; 3o. die inrichting van het daarvoor bestemde locaal en de daar voor benoodigdie ouderwijzere door Wijk aan Zee en Duin te doen betalen. Bij dte nu volgende rondvraag ves tigt die heer Cornel isse die aandacht op het snelle lijden met automobielen enz. door deze gemeente. De Voorz. antwoordt dat hier zoo veel mogelijk op gelet zal worden. Niets meer aan de orde zijnde wordt de openbare vergadering gesloten, en overgegaan tot de behandeling van be lasting-reclames. met gesloten deuren. De kunstschilders Boudewijnse en Ives Browne staan het bestuur ter zijde bij het plaatsen van de kunstvoorwerpen. De heer Henri Dubois, médailleur, heeft de zorg op zich genomen voor de Fran- sche afdeelng, de heer Coppens, kunst schilder te Brussel, voor de Belgische en de heer van Muyden uit Genève voor de Zwitsersche afdeeling. Men rekent er op, dat de tentoonstel- ling op den vastgestelden tijd, 1 Juli. ge opend zal worden. Haarlemmermeer. Voor Notaris Samson alhier, is opge richt een Coöperatieve Boeren-leenbank te Haarlemmermeer. Het doel is ter verbetering van het Landbouwbedrijf: A. Aan vertrouwbare medeleden geld voor te schieten. B. Aan iedereen gelegenheid te geven om beschikbaar geld veilig te beleggen. C. een fonds te vormen. Het beheer wordt gevoerd door een be stuur, een kassier en een Raad van Toe zicht .Alleen de kassier wordt gesalari eerd. Krankzinnigengesticht te Zutpben Maandag had ïn het hotel Ponsen, (e Dordrecht, een onderhoud plaat-s in zake het gesticht ie Zutphen tusschen de inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen, dr. Van Andel en dr. Schuurman Stekhoven, en den voormalig verpleegde J. B. N. Gebo- ren. theol. stud., wonende te Strijen. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg i$l afgelegd het 2e natuurkundig examen' door den heer J. Stareke. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift ..Eenige be-1 schouwingen oxer het Nachtzweet bij' longtuberculose", de heer J. C Went, arts. geboren te Amsterdam. Kruger belastingplichtig. Naar aanleiding van het bericht, dat aan president Kruger thans ver schillende beschrijvingsbiljeirten voor belasting zouden zijn gezonden, heeft d0 correspondent van het Hdbl. in lichtingen ingewonnen en is hem ge bleken dat de President ook geduren de zijn verblijf te Hilversum belas ting heeft betaald. Het zenden van de bewuste biljetten houdt dus vol strekt geen verband met de gewijzig de toestanden. Brand. Door onbekende oorzaak brak een hevige brand uit in de bakkerij van den heer N. Mulder (te Veendam. Het woonhuis is mede geheel afgebrand. Alles is verzekerd'. Te Helder is heden een huisje in de Breestraat, bewoond door den schoenmaker Remmers, grootendeels uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Brng over het Noordzeekanaal. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening voor liet maken van eene nieuwe brug over het Noordzeekanaal'in den Staats spoorweg Den Ilelder—Amsterdam en voor verlegging van den spoorweg tusschen Zaandam en Alkmaar betreur den vele leden, dat een vernieuwd on derzoek omtrent de hoogte waarop de» brug zal gebouwd worden, alsnog noodig wordt geacht. Naar hun oordeel was door al hetgeen over deze zaak is gezegd en geschreven, voldoende gebleken, dat eene doorvaanthoogte van 12 M. verre de voorkeur verdient boven eene van slechts 8 Meter. Andere leden vereenigden zich met deze meening. Hietegenover brachten isoramige leden den Minister hulde, dat hij niet onmiddellijk aan den drang tot yerhooging had toegegeven. Van de zijde der Staten-Generaal wordt zoo menigmaal aangedrongen op bezui niging, dat men zich geheel kon ver eenigen met het gevoelen van den Mi ni/ster, niet. zo nde nader onderzoek tot die meerdere1 uitgaven over te gaan. Deze leden wezen voorts op de onze kerheid bij de raming der kosten. Bo vendien meenden vele leden dat bij ver hooging der uitgaven Amsterdam meer dan 10% daarin, zou moeten bij dragen. De wensch werd uitgesproken, dat de Commissie van Onderzoek zooveel mogelijk uit niet rechtstreeks bij de zaak betrokkenen zou worden samen gesteld. Velen achtten het bezwaar van de kosten overschat en achtten den maat staf. bij de subsidieering van andere werken aangelegd. nlLet toepasselijk. Hier toch is sprake van een Rijks werk. in Rijksbeheer blijvend. De groote meerderheid hoopte, dat de Commissie, die den Minister van nader advies zal dienen, in haar rap. poi-t de nuttigheid of de noodzakelijk heid van een brug op 12 Meter hoogte zal uitspreken en verklaarde gaarne te zullen medewerken tot het totstand komen dier verhooging. Door enkele leden werd ten slotte jewezen op de wenschelijkheid, aan bedeeld rapport ten spoedigste open baarheid te verleenen. Rechtzaken. Binnenland. Transvaal en Oranje- Vrij'staat. Men deelt aan De Nederlander me de. dat het bestaande comité van den Nedc-rlandsohen tak der Evangelische Alliantie zich heeft ontbonden en daarvan heeft kennis gegeven aan het Duitsche hoofdbest urn-. Als natuur lijk gevolg van den oorlog in Trans vaal ontbreekt bij het Comité die chris-, telijke overeenstemming, welke noodig is voor vruchtbare samenwerking, (al thans zoo kort na den oorlog) op een gebied waarop Engeland de leiding heeft. Men meldt uit den Haag: De internationale kunsttentoonstelling te Scheveningen, uitgaande van de Haag- sche Pro-Boer Vereeniging, nadert met rassche schreden hare voltooiing. Mishandeling niet. doodel^ke afloop. Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam stonden Dinsdag terecht Jo hannes Gerardus van Doorn, 32 jaar, van beroep glazenwasscher, geboren te Amsterdam, en Fokje Dijkstra, 27 jaar, volgens eigen verklaring van beroep dienstbode, wonende op den Zeedijk. Aan de beklaagden is bij dagvaarding ten laste gelegd, „dat zij te Amsterdam samen vereenigd in den nacht van 10 op 11 Mei 1902 in of nabij de Nieuwebrug- steeg moedwillig en gewelddadig Bernar- dus Dikhout hebben aangegrepen, op den grond geworpen, geslagen, gestompt en met het ijzeren gedeelte bevestigd aan een deurkruk, althans met eenig ander hard voorwerp, op het hoofd heb ben geslagen, daarbij den schedel bij de slaapstreek hebben gebroken en door- i boord en de groote hersenen hebben ge broken en verbrijzeld, waardoor een her senvliesontsteking ontstaan is, tenge volge waarvan genoemde Dikhout, den 11 Mei 1902 is overleden. Als verdedigers waren toegevoegd aan den eersten bekl. mr. J. A. Levy en aan de tweede bekl. mr. Lamberts Hurrel- brink. Eerst werden door de Rechtbank ge hoord als deskundigen dr. G. Waller en dr. J. W. Jacob, beiden arts, die de schou wing op het lijk van Dikhout hebben verricht. Als oorzaak van den dood werd door de deskundigen aangegeven hersenvliesont steking, veroorzaakt door infectie. De in-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2