Tweede Blad, FRANKLEY. beboorende bij MKasrl£m's Oa^bSad" van Donderdag 26 Juni 1902. mg. 5824 Stadsnieuws. Giste ravon d trachtten een 5-tal jongens de lade te lichten in een bierhuis in de Kamperstraat, De oor zaak hiervan was dat de vrouw des huizes te lang weg bleef, om de hee- ren te bedienen, waarop zij van de ge legenheid gebruik maakten. Zij wer den echter door de1 eigenares in hun werk gestoord, waarop zij het op een lo'open zetten. Naar wij vernemen, is aan onzen stadgenoot, den heer Ph. Loots, opgedragen, door de mannenzangver- eeniging „Orpheon" vap Amsterdam, het verplichte koorwerk te componee- ren voor de zangwedstrijd uitgeschre ven door bovengenoemde vereeniging. te houden in September. Wij herinneren er aan, dat a.s. Vrijdiag 27 Juni de inschrij ving zal zijn opengesteld op de aan- deelen der Naaml. Vennootschap ,,In- dustriebank" alhier gevestigd en wel van de tweede serie groot f 250.000 te gen den koers van 100 Een lijst der kantoren waar die in schrijvingen worden aangenomen, vindlt men in de desbetreffende adver tentie. Ook da Naaml. Vennootschap De Haarlemsche Hypotheekbank geeft Bene nieuwe serie van haar kapitaal uit en wel f 500.000, waarop gestort 10 De inschrijving wordt openge steld ten kantore der Industriebank op 27 Juni a.s. Rectificatie. In het Zaterdga 1.1. vermelde bericht omtrenlt dleni uit slag der examens van den Ned. Steno grafenbond J. Pitman zijn een paar fouten gemaakt. De naam toch van mej. F. Steilbron moet zijn T. Heil bron en van den heer G. Bronkhors't Az. G. Kromhout Az. Binnenland. Alg. Ned. Geheelonthoudersbond. Bovengenoemde bond hield Maandag te Uitrecht zijne 5e: algemeens verga dering. onder leiding van prof dir. J. van Rees. Het jaarverslag dfoed zien d>at de bond in het afgeloopen jaar vooruit ia gegaan. Hij heeft thans ï8 afd'ee- lingen met 850 leden en 49 algemeen© leden. Aangenomen werd een voorstel van de Alg. Ned. Geil. Onth.-Vereen. „Steenwijk" om eene commissie van 3 leden te benoemen tot voorbereiding van plannen voor die oprichting van een Centraalbureau onderzoek om trent het alcoholgehalte van in den handel gebrachte alcoholvrije dranken en het Hoofdbestuur op te dragen, naar aanleiding dezer plannen- met die besturen der groote drankbestrijders- vereenigingen in overleg te treden, aangaande .de oprichting van bedoeld bureau. j. Eveneens werd! aangenomen een voorstel van bet Hoofdbestuur om de afdeelingen minstens 10 cent per lid en pea- jaar te doen af drag-en aa.n de algemeene. kas, en de algemeene leden minstens 50 cent. Gekozen werden Itot leden van het H.B. de beer en O. d'e Beus te Amster dam en d's. A Weed'er te Culumborg. Na ee.nige discussies werd goedge keurd! een voorstel van de af deeling Hilversum om bij de verschillende kerkbesturen aan te dringen om bij kerkelijke plechtigheden waar wijn wordt aangeboden, alcoholvrij ear wijn te schenken, aan de personen, die zulks wenscben of geheelonthouders zijn. echter met uitlating van: „aan die personen enz." De volgen de j aarlijksche algemeene vergadlering zal te Arnhem worden ge houden. Een voorstel van de afdeeling Bor- culo, om het H.B. op ite diragan die Koninklijke goedkeuring aan te vra gen voor dear Bond, gaf aanleiding tot veel discussie. De voorzitter ontraad de aanneming. Bij de stemming werd het echter aangenomen met 86 tegen 50 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat hij, nu de vergadering het voorstel heeft, aan genomen. in overweging zal nemen om principieele redenen zijn ontslag te nemen als voorzitter. Hierop ontspon zich wed'er eene le vendige discussie. Ten, slotte werd be sloten het voorstel aan een referendum te onderwerpen. Ffnilkton» Naar het Fransch van HENRI GRÉVILLE. 10. Kom in mijn bibliotheek, zei hij. Wij zullen, mijn wouw wat laten uit rusten, en dan moeit u met ons sou- peeren. Ze heeft zich dat in het hoofd gezet; zij beweert dat 't u geluk zal aanbrengen. Framkley stemde toe. Voor helt eerst sinds dien dood van zijn vader voelde hij dat een andere wil dan die zijne zich van hem meester maakte en zijn zaken bestuurde. Dat was een zoete rust voor een geest, die zoolang overspannen was geweest; hij gaf zich met heerlijke gelatenheid over aan het willen van die goede menschen, die hem zooveel goeds toewenschten en liet zich zelfs leiden' naai' een rocking-chair. die Ella hem aanwees. Maar dat is weelde, zei hij, voor den vorm prof-es teer en d'e. en ik mag Na rondvraag werd' de vergadering vervolgens gesloten. Na afloop werd een openbare ver gadering gehouden, waarin als spre kers optraden prof. dr. J. van Rees, van Laren (N.-H.), J. van den Berg, van Deventer, ds. A. de Koe, van Wal den (kolonie te Bussum) en ds. A. Weedier, van Culemborg. Hoüandsche Jongelieden in Canada. In het ...Exportblad" drukt de heer Walster zijn verwondering en teleur stelling uit over het föit, dat zoo wei nig jongelui in Canada op kantoren werkzaam zijn. 't Is in Holland, zegt hij, zoo moeie- lijk om, wanneer men van H.B.S. of Handelsschool komt. een ©enigszins loonende betrekking te vinden. Men dient dan meestal geru'ianen tijd met een honderd gulden 'sjaars tevreden te zijn. In Canada j|s dat. geheel anders. In Halifax, Montreal, Toronto en Winnipeg kan een jongmensch, welke, einddiploma H. B. S. of O. H. S. heeft gekregen (die beeft hier als zoodanig natuurlijk geen waarde, doch dient als basis voor httgeen verwacht wordt dat hij van ..handel" weet) en dus op de hoogte lis van Boekhouden (men volgt de Amerikaansche methode van D. B. en heeft dus veel minder boe ken noodig dan in Europa) Framsch. Engelsch en Duitsch kan correspon- deeren en spreken een aanvangsalaris van minstens 6 doll, per week vragen en krijgt het ook, terwijl bij voldoe ning dit in betrekkelijk korten tijd tot 10 doll, kan opklimmen. Een der vrienden van den heer W. begon op een fabriek als boekhouder en correspondent op een salaris van 7 do 1(1en na een jaar werd hem 14 doll, gegeven, kort voor hij ontslag nam om eigen zaken te beginnen. In Winnipeg moet men een gewo nen loopjongen 3 doll, per week be talen. Het is onnoodig op het verschil in salaris te wijzen, en hen, die vragen, wat kost mij het leven 'in Canada, wordt medegedeeld, dat zij overal voor 40 tot 50 Dollars zeer goed x-ond kun nen komen, alles inbegrepen. Een andere vraag is heb ik kans spoedig een betrekking te krijgen en dan is het. antwoord ..ja", voor hen, diie er niet tegen opzien met aan te pakken wat zij krijgen kunnen en de gelegenheid, 'willen afwachten ter ver betering hunner positie. Dat er wat. in Canada zit, wordt wel bewezen door het feit, dat Ainer. ka pitalisten er fabrieken oprichten en fi lialen vestigen, zoodat men altijd een job (betrekking kan krijgen, mits men is „a smart boy". Een Hollander die goed Engelsch spreekt, heeft met zijn kennis van Fransch en Duitsch veel op jongelui van andere nationaliteit voor. Voor al Fransch is een taal, die 'in Canada veei to pas komt. Voor Hollandsche jongelui i§ dit zeker om te onthouden, terwijl de re dactie van het Alg. Ned. Exportblad zich bereid verklaart, gaarne als be middelaarster op te treden. Sport en Wedstriiden Paarden. Op Maandag 14 Juli zal er een pri vate meeting op de renbaan Woestduin worden gehouden. De wedstrijden zullen des morgéns om 11 uur aanvan gen. Acht verschillende nummers zullen er worden verreden. 1. Internationale Harddraverij, kor te baan, zal worden gereden onder de reglementen der Neder 1. Harddr. en Renvereeniging. Lengte der baan 400 M. Prijzen f250 en f100. 2. C.arroussel. Plate I. Draverij voor manègep aarden toebehoorende aan en geregeld verhuurd wordende door eene in Nederland gevestigde manége, gereden door Heerrijders. Afstand 900 M. Gewicht vrij. Prijzen f 100, f25, f10 en f5. 3. Kikvonschenren. De paarden moeten ongezadeld aan den start ver schijnen. Elk deelnemer moet zijn za del, jas en vest voor zich op den grond leggen. Op het daartoe bestemde sein moet hij zonder hulp van anderen zijn paard zadelen, vest en jas aantrek ken en zoo spoedig mogelijk den eind paal trachten te bereiken. Bij aan- komlsit moeten vest en jas dichtge knoopt zijn. Het vest moet minstens 5, de jas minstens 3 knoopen hebben. Afstand 500 Meter met een keerpunt. Prijzen f50 en f 10. Gewicht vrij. 4. CairoU9.se 1. Plate II. Wedren op de vlaldce baan voor manègepaarden. toebehoorende aan en geregeld' ver huurd wordende door een in Neder land: gevestigde manége, bereden door amateurs. Afstand 500 M. Prijzen f 100, f 25, f 10 en f 5. 5. Potlepel-Prijs. De winners moe ten op een potlepel een ei onbeschadigd aan den eindpaal kunnen vertoon en. Ieder deelnemer heeft recht op 3 eieren. Afstand 250 M. Prijzen f50 en f10. 6. Polaren. Ieder deelnemer ont- mij geen weelde veroorloven. Ella's blik drong diiep in helt hart van den jongen architect. Er lag in haar mooie oogen zooveel teederheid en me delijden voor dien armen, jongen man. die zoo van genietingen verstoken- was dat hij zelfs de rocking-chair voor een schuldige weeldie hield; er lag daarin ook zooveel voldane trots over de gedachte aan zijn toekomst, dat Frankl-ey nieuwe indrukken in zich voelde opwellen. Wat een allerliefst meisje! dacht hij. En ik geloof werkelijk dat zij vriendschap voor mij voelt. Hij begon te gelooven dat helt wel Ella kon zijn die hem zijn toekomstig fortuin had voorbereid. Was zij het niet, die miss Motier op het atelier van John May ontmoet te? Daar moest het zijn. dat zij van ziïn plannen had hooren spreken, die fameuse plannen, die aan Frankley eindelijk den onschatbaren dienst hadi- den bewezen, om de aandacht op hem te vestigen.. Indien Frankley de waarheid had gekend, zou hij vernomen hebbetn, dat zijn plannen niets met de zaak te maken hadden, maar wel de töekenin- gen en de aquarellen die ze vergezel den. Van allen, die zijn plannen hadden vangt een bal en moet dezen met een stok langs den- grond d°or een aange wezen doel drijven. 'Afstand 300 M. Prijzen f50 en f 10. 7. Tally-Ho. voor paarden van alle landen en rassen. Afstand 500 M. stap, 500 Al. draf en 500 AI. galop. Prijzen f 100, f40 en f25. Vrij gewicht. 8. Jachtrit voor dienstpaarden toe behoorende aan en bereden door Of ficieren van het Nederl. of Ned'.-Inda- sche leger met een eindwedloop van 800 Meter. Afstand jachtrit 2400 M. Prijzen f 100 en f25. Letteren en Kunst. Verschenen is No. 1 van „Het Weekblad voor Politiek, Kunst en Letteren", onder re dactie van JG. Barenbroek, vroeger redacteur van „Het Volksbl." In zijn inleidend woord zegt de redac teur o. a. „Daar de ondergeteekende, redac teur van het voormalige Volksblad, de vrijzinnig-democratische' beginselen is toegedaan, spreekt het vanzelve, dat d'e algemeene richting van het blad een vrijzinnig-democratische zal zijn. Dit neemt echter niet weg. dat, het blijkt reeds uit den inhoud van d'it eerste nummer de medewerker® vol strekt niet uitsluitend onder deze rich ting zullen worden gezocht. De vertegenwoordigers van alle par- i.jen zullen in dit blad hunne meenin gen vrijelijk kunnen uiteenzetten. Niet wat. maar hoe iets gezegd wordt zal hoofdzaak zijp. Het Weekblad zal dus geen medewerker om zijn richting uitsluiten, maar gaarne1 van alle mee- ningsuitingen kennis nemen. Daar de artikelen alle geleek end zullen worden, hetzij met naam, ini tiaal of pseudoniem, zal misverstand uitgesloten zijn. Het eerste nummer bevat „De strijd der coöepratieve bakkerijen" door Een belangstellende in de coöpe ratie „Iets over Middelbaar Onder wijs" door Mr. .J. „De Vrede", door Afrikaner; ..Van de Week", overzicht van den Redacteur, „Levensbeschou wing en Litteratuur" door A. Mores- co „Kunst- en Arnbachtsonderwijs doorAV. Kromhout Cz., Volksschouw burgen" door J. Schaap „Uit Amster dam', door Sprokkelaaren Sociaal Overwicht. Te beginnen niet October a.s. zal bij A. W. Sythoff tc Leiden verschijnen het vroeger door de Firma J. B. Wol- ters uitgegeven „Museum" Maand blad voor Philologie en Geschiedenis, onder Redactie van P. J. Blo lc, J. S. Speyer en B. Symo ns. I-Iet ligt in de bedoeling der Redac tie. door het geregeld opnemen van hoofdartikelen in vreemde talen, over belangrijke, wetenschappelijke onder werpen van philoldgiischen of geschied kundigen aard of over belangrijke nieuw verschenen werken, dit Maand blad meer te verheffen tot een onmis bar en gids voor een ieder, die zich beweegt op liet gebied van philologie of geschiedenis. Daardoor zal het Maandblad zich een weg banen naar het Buitenland, dat vooral in den laaisten tijd toont groot belang te steL len in alle wetenschappelijke uitga ven, die de philologie of geschiedenis tot onderwerp hebben. Als secretaris zal aan de Redactie1 worden verbonden de bekende Directeur der Universi teitsbibliotheek te Leiden, Dr. S. G. de Vries, die zich door de uitgaaf der Codices Graeci et Latïni over de ge heels geleerde wereld een gunstige bekendheid heeft verworven. Wij ontvingen de eerste aflevering van het „Handboek der p r a c t i- s c li e fotografie door Dr. J. E. v. Rombouts, uitgave van den heer H. II o n i g te Utrecht. Ondanks het groot aantal beoefena ren, bestond er echter tot heden in 't Necleriandsch geen handboek, waarin alles wat op de fotografie betrekking heeft, uitvoerig en met het oog op de practijk behandeld werd. In deze leemte wil dit handboek voorzien. Daarin zal op bevattelijke wijze wor den behandeld alles wat de liefhebber zoowel als de vakman van de foto- rafié en hare totpassing moet weten, om in de praktijk de best mogelijke resultaten te verkrijgen en tevens een verklaring te kunnen geven van de verschijnselen, die zich gedurende zijn arbeid voordoen. Achtereenvolgens zullen daartoe o.a. behandeld worden het licht, licht breking, lenzen. De objectieven. On derzoek der objectieven. Het diafrag ma. De camera obscura. De vorming der beelden in de camera. Inrichting van de donkere kaer. Het negatief proces. Het positief proces. De opna me van landschappen en personen. manie met kunstlicht. De chemica liën. De zindelijkheid van de fotogra fie. Het fotografeeren in de tropen, enz. Ter verduidelijking van den tekst zullen talrijke illustraties worden opgenoen van toestellen, maar vooral ook reproducties naar gemaakte foto grafieën. gezien, was er misschien niemand die in staat was de manier te beoordeelen, waarop hij het gebouw had opgevat en uitgevoerd; maar i ede eren was in staat den voorgevel van een buitenver blijf of van een zomerhuisje te be wonderen. zoo meesterlijk geschilderd met zachte kleuren op een achtergrond van groenende grasperken of jonge berken. Indien Ella die nieuwe geluksdroom voor hem had opgezet, moest zij voor hem een warme vriendschap gevoe len. Bij die gedachte sprong Frankley heft hart op van vreugde. De vriendschap van een vrouw, van een jong meisje was werkelijk zeld zaam. Banale vriendschapsbanden, kame raadschap, die niet anders kan dan ontstaan fn een land waar meisjes en jongen vrij met elkaar opgroeien, kan iedereen ten deel vallen. Men ontmoet elkander, men drukt elkander d'e hand, men maakt plannen om samen iets ite gaan zieai, men vindt elkander weder in dezelfde kringen, men wisselt eenige, immer dezelfde woorden met elkander; dat ziet men in de Vereenigde Staten. Maar een ware vriendin, aan wie men zijn beslommeringen kan mee- deelen. die u troost, die van u houdt. Weienschap. Hoe lang is het yzer bekend Het ijzer schijnt reeds den oudsten volken bekend te zijn geweest en in de oudste geschriften, die de menscli- heid kent, wordt reeds van de bewer king van dit meltaal gewag gemaakt. Mozes maakt bijv. reeds melding van ijzer en van ovens tot het smelten daarvan en hij noemt Tubal-aïn (die lang voor den zondvloed leefde): ,,een leermeester van allen, werker in Ko per en ijzer". De Egyptenaren had den ijzerwerken op het schiereiland van den Sinai, de Foeniciërs op bat Grieksche eialnd Seriphos, waar men nog tegenwoordig overal heuvels van slakken aantreft. Bij Homerus en Te- siodus is er reeds sprake van de be werking van ijzer en van het harden van staal. In alle mythologieën dei- wereld tot in die van Finland is de oorspronkelijke god des vuurs of smid d'er goden ook de uitvinder van het ijzersmeiten. Zoo verplaatsen bijr. de Grieken de eerste bekendheid mte de kunst van beabeiding van het ijzer in den fabelachtigen tijd van Premethe us en van de Cyclopen. Aristoteles maakt melding van een ijzersmelterij te Populonia, tegenover het eiland Elba, waar eens de ijzerglans (een zeer rijk ijzeretrs) van Elba versmol ten werdi. Latijn en Duitsch in onze kalenders. Een blik in den kalender overtuigt ons van de vele Latijnsche en Ger- maansche namen, die de verschillen de tijdstippen en tijdperken van den jaarkring aanwijzen. Deze eigenaardigheid treedt het sterkst hij de namen der maanden op den voorgrond, waar geen oudGer- maunsche uitdrukkingen in voorko men. De kenschetsende namen,waar mede Karei de Groote de maanden wilde doopen, zooals voor Januari: Ijsmaand; voor Mei: Liefdemaand, enz., zijn bij ons niet ingeburgerd. De afkomst en de beteekenis der tegen woordige namen van maanden zijn grootendeels in het vergeetboek ge raakt. Januari heeft zijn naam te danken aan den oud-Italiaanschen god Janus den beschermer van poorten, deuren, markten en van het Forum, aan hem was 'tevens de eerste dag des jaars ge wijd. Februari is afkomstig van het werk woord „februare", reinigen. Vóór de invoering van den Juliaanschen ka lender wsa Februari als laatste maand van het jaar bestemd', tot boetedoening en loutering van zonden en misdaden. Bij de oude Germanen heette, deze maand Hornung. Maart dankt zijn naam aan krijgs god Afars. April leidt men af van het werk woord „aperire" openen en heet zoo, omdat zij de lente opentt. Mei komt van den oud^-Griekshcen naam „Maia", welke door Zeus de moeder van Hermes werd, en is te vens af te leiden van de oud-Romein- sche Maja, ook Majesta, de godin van de groeikracht. Over Juni zijn de geleerden het niet eens. Of aan Godin Juno, of aan Ro me's eersiten consul Junius Brutus, heeft, d'e maand haar naam te danken. Juli en Augustus dragen den hunne naar Julius Caesar en keizer Augus tus. Oorspronkelijk had het jaar slechts tien maanden en door de inlaSsching van de twee laatstgenoemde maanden dragen dan ook September, October. November en December den naam van 7e, 8e, 9e en 10e maand ten onrechte, daar zij in werkelijkheid de 9e, 10e, 11e en 12e maand zijn. De dagen der week zijn daarentegen van Germaanfechen oorsprong. De Zondag is gewijd aan de zonnegodin Sunna, de Maandag aan haar broede' den nmangod Mar o, D nsdag nan den god van het hemelgewelf Zio of Tyr - 'u Sferen nog ,.7'es-tag' genoemd. De Woensdag, oorspronkelijk Wo- dansdag, is aan Wodan gewijd. De Donderdag draagt zijn naam naar den bliksem slingerenden god Donar, de Vrijdag naar Freia, Wodan's ge malin. Onze Zaterdag is ontstaan uit „dies Saturni". Hiervan eG van Sab- bathstag is het Duitsche ..Samstag" afgeleid. Sonnabend is op andere wij ze ontstaan. De namen van vele feest- en heili- van wie men noch de coqueltterie, noch de eischen van een verwende schoon heid behoeft te vreezen, dat was iets waarop de jonge architect boven alles prijs zou hebben gesteldindien liet hem gegeven was geweest, die te bezit ten! Zou dat geluk hem nu ten deel vallen? Hij begon het reeds te gelooven. en was er geheel zeker van. toen hij eeni ge dagen daarna, miss Bright ontmoe tend. haar vroeg of hij haar vergezel len mocht .en.met dezelfde prettige vertrouwelijkheid' ontvangen werd. Een zoete en kalme vreugde maakte zich van hem meester toen hij begreep d'ait hij een duurzame plaats in dat edelmoedige hart innam. Zijn gewaarwording was des te die per gevoeld, daar hij nooit Ella naar de gewone maatstaf had beoordeeld. Hij vond haar mooi, en zijn kunste naarsoog had dikwijls met genoegen de elegante lijnen gevolgd van haai klein figuurtje; maar voor hem was Ella natuurlijk geen jong meisje meer. Hoe Vrouwelijk en volwassen zij hem ook toescheen, hij lette noch op haar leeftijd', noch op haar gevoelens; indien men hem gedwongen had. zijn nog vage gedachte uit te werken, zou hij gezegd hebben, dat Ella Bright, daar ze te volmaakt was om een man gendagen zijn in 't. Latijn. Pinksteren (in 't Duitsch Pfingsten) is naar men zegt van Griekschen oorsprong. De herkomst van Paschen en Kerstmis is algemeen bekend. Gemengd Nieuws. CD fiLfcja'ss Aardbeving. Dezer dagen is te Cassanionio. in Italië, een sterke aardschok waax-ge- noman. vergezeld' van ondex-aardsch gerommel. De bevolking verkeert in grooten angst. Mond- en klauwzeer heerscht sedex-t eenigentijd zeer hevig onder de runderen in de dalen van Andorra en Spaansch Cerdagna. Vele dieren zijn reeds bezweken. Een viervoudig feest. Vijftig jaar geleden traden in een Oos- tenrijksch stadje drie kinderen uit een gezin, twee zusters en een broeder, op denzelfden dag in het huwelijk. De drie paren hopen eerstdaags hun gouden brui loft te vieren. Op dien feestdag treedt een kleinkind van een der paren in het huwelijk. Laag. Onder Oostkapelle heeft men in den nacht van Donderdag op Vrijdag van ver scheidene paarden de staarten afgesne den. Een driejarig paard vond men dood in de weide. Bij onderzoek bleek, dat het dier doodgeschoten was. Over8troomingeu in Pruisen. De aanhoudende regens van de laatste dagen hebben de Weichsel, de Oder en de Ostrawitza aanmerkelijk doen stijgen. Verscheiden tramwegen hebben den dienst moeten staken; drie dorpen zijn ondergeloopen. Het sprookje der Peru Guano gelogenstraft. Eeixige weken gelehen begaf ik mij met eenige mijner vrienden, onder wel ke zich toevallig een scheikundige be vond, naar Antwerpen om in d'en be kenden zoölogischen tuin die zeer inte ressante geografische tentoonstelling te bezoeken. Wij kwamen bij die ge legenheid; ook. op een wandeling dooi de stad, aan de dokken, waar wij een schip met Peru-Cuano zagen lossen, liet schip, een Engelsche driemaster. MaTiou Inglis geheeten. (kapitein Hu- gues) trok onze opmerkzaamheid dooi den prikkelenden reuk,die ï'eeds op een afstand zeer goed waarneembaar was. Wij vroegen en kregen verlof de Ma rion Inglis en haar inhoud van nader- bij te bezichtigen. Het was oen groot zeilschip, inhoudende 2373 ton, dus 2,373,000 KG. Peru-Guano. komende van de Balestaseilandjen. De lading was bestemd voor de Anglo-ContineTi- itale (vorm. Ohlendorffsche) Gua.no- AVerUe. agence d'Anvers. Daar wij alle drie op dte hoogte wa ren van de beweringen, d'ie er omtrent de Peru-Guano vroeger gedaan zijn en niet onkundig van de meening van velen, dat de Peru-Guano, die tegen woordig aangevoerd wordtt, minder waardig is, besloten wij van deze ge legenheid gebruik te maken, om ons persoonlijk !te overtuigen en op grond van eigen ondei-zoek ons een meening te vormen. Wij wilden wéten, wie er nu eigenlijk gelijk heeft, zij, die be weren dat de Peru-Cuano zooals die vroeger aangevoerd werd, niet meer bestaat, of zij, die volhouden, dat ex- tegenwoordig nog even goede Peru- Guano is .als vroeger. Wij waren na melijk ook hekend xnet de ken tering, die er in de publieke meexiliig dei- land- houwers gekomen is. welke meening zich in den laatsten tijd weder ten gunste der Peru-Guano neigt. Wij vroegen den first-mate (Ie stuur man). die aan boord was, en naast eenige beambten der Anglo-Continen- tale toezicht hield op die lassing .of wij eenige monstei-s van de Peru-Gua no mochten medenemexi. Toen men daartegen geen bezwaar maakte, koch ten wij in de nabijheid een drietal goedgekurkte fleschjes. namen, door van verschillende plaatsen en van ver schillende lagen een zekere hoeveelheid te hebben gemêleerd' de aldus verkre gen Guano en vulden daarvaix de nion- sterfleschjes. Deze werden na door ons goed gekurklt. on verzegeld te zijn. door mijn vriend1, den scheikundige, medegenomen naar zijn laboratorium. Eenige dagen later ontving ik van hein de volgende mededeel i.ng: „Ik heb elk monstca- onderzocht. De drie uitkomsten leverden slechts ver schillen op in honderdste dice len van een procenlt, zoodat vergissing is bui tengesloten. De uitkomst is als volgt: Drie monsters Peru-Guano op den 28en Mei 1902 te Antwerpen genomen direct van helt schip de Mariou Inglis lossende voor Anglo-C.ontincntale te ontmoeten, die harer waardi was. en daar zij trouwens onmisbaar was voor haar arme moeder, d'ie tolt haar dood toe bedlegerig zou blijven, dat Ella Bright in één wooi-d, haar geheele le ven aan hare ouders zou wijden en niet zou trouwen Zal ik u van avond bij mevrouw AJcott zien? vroeg ze, terwijl zij hom op den hoek van Beacon Street ver liet Daar is haar huis. Als architect vond Horace, dat die woning zoo spoedig mogelijk tegen den grond moest geworpen worden, maar dat hij weinig kans had! haar weer op te bouwen, wamt ze moest veel geld gekost hebben. Gaat u er dan ook heen? vroeg hij. zich losmakend van zijn overpein zing. De gedachte dat miss Ella Bright in de „wereld" kon verschijnen, was nooit bij hem opgekomen. Ja zeker! mama wil dat ik uitga, zoolang zij wel genoeg is om 's avonds alleen te blijven. Ik heb mij zelfs een nieuwe japon laten rmaken! Nu, tot straks. Zij verdween in Charles street, en Horace keerde naar huis terug. De soiree had plaats, deftig en koud; men danste niet meer bij mevrouw Al- (vorxn. Ohlendlorfsche) Guano-Werke te Antwerpen fa ven bij dfe analyse de volgende uitkomst. Stikstof N. 12,34 Phosphorzuur-aiihvdriei P'05 10.73 Kali K=0. 2,47 Deze Peru-Guano bevat dus volgens een alleszins vertrouwbare analyse per 100 KG. 12 1/2 KG. stikstof, 10 3/4 KG. phosphorzuuv en 2 1/2 KG. kali. Mij dunkt, dat men met een dergelijke uit komst voor zich het sprookje, dat er geen góede Peru-Guano meer is. gerust als gelogenstraft kan beschouwen. W anneer we in aanmerking nemen, dat de Ballestas-eilandten. die men pas begonnen is opnieuw te exploiteeren, nog een onuitpulttelijken voorraad van deze Peru-Guano bezitten, die door do Ohlendorffsche Guano-Werke in Euro pa voor den landbouw wordt beschik baar gestold, dan kunnen we niet. an ders dan de landbouwers geluk wen- schen met een dergelijk heugelijk feit. want, hel is onbetwistbaar waar, en: hét wordt door dó meest praktische landbouwers erkend, dat de Pex*u-Gua- no. wanneer zij genoeg voedingsstof fen bevat, de beste meststof is. onder alle. die tegenwoordig in den handel gebracht w or dén. Het Weder, dat in Mei buitengewoon slecht, was. is tot dusvetr in Juni niet veel beter geweest. En 't is overal hetzelfde. Te Passau was het Zondag 11. zóo koud, dat overal de kachels gestookt werden. In het Beiersche Woud en Oppei'-Stiermarken heeft het deze week gesneeuwd. In het Reuzengebergte smelten dn geweldige .sneeuwmassa's uiterst langzaam. Uier en daar ligt de sneeuw er nog 2 tot 3 meter hoog. Ook in het Alpengebied is het koud. De sneeuw ligt tot aan de dalen en op de Alpenweiden lijdt liet hongerige vee kou. De landbouw ondervindt er groote schade. De Weichsel, de Oder en de Ostra witza zijn door hevige regens de laat ste dagen buiten hare oevers getreden. Op verscheidene tramlijnen is het verkeer gestaakt en 3 dorpen staan on der water. Te Londen heeft men in deze dagen nog maar twee mooie dagen gehad. Er heerscht vochtigheid en koude als in November. De m'inimum-tempera- tuur in de eerste helft van Juni was aanmerkelijk lager dan de maximum temperatuur in December il. In Schotland heeft het in de laat ste nachten gevroren. Woensdag ontlastte zich boven Moskau een geweldige hagelbui. Er vielen liagelsteenen en stukken ijs ter grootte van een noot. De winter, die thans in Zuid-Afrika heerscht, is buitengewoon streng. Er wordt melding gemaakt van sneeuw stormen en groote koude. Pretoria is 24 uur van liet spoorwegverkeer afge sneden geweest, doordat de treinen niet door de sneeuw konden komen. Bij Springfield bleef de posttrein uit Kaapstad in de sneeuw steken en moest door 3 locomotieven bcvi-ijd worden. De Pest. In Marseille is in de oude stad een geval van pest geconstateerd. Krach tige maatregelen zijn genomen, om venspreiding der z'iekte te voorkomen. De meubelen van de kamer, waar de zieke verblijf heeft gehouden, zijn verbrand. De premie op het vangen van ratten en muizen, die onlangs af geschaft was, is van gemeentewege weer ingesteld Verbetering van de haven van Londen. Een commissie van 40 leden, die be noemd was om een onderzoek in te stollen n aar don toestand van de haven van Londen, beveelt in haar rapport aan hét uitdiepen dier havens, waar van de. kosten op 2 1/2 miHioen pond sterling begroot, worden, en de verbe tering d'er dokken, wat op 4 1/2 mil- lioen pond geschat wordt. Verwoesting. Een verschrikkelijke Storm heeft Donderdag in het Galicische vlekBrze- zany 26 huizen verwoest. Een opzienbarende beschuldiging Zaterdag heeft zich voor de recht bank te Colchedter, de hoofdstad van het Engelsche graafschap Essex, een merkwaardig incidemt voorgedaan. Een gewezen rechter in Britsch-Indië wildte een aanklacht indienen tegen sir Mountstuartt Grant Duff, oud-gou verneur van de provincie Mad<ras, dien hij beschuldigde, hem (den oud-rech ter) zijn ontslag te hebben bezorgd. De oud-gouverneur zou in dezen samen gewerkt hebben met andere leden van een geheime v&reeniging, die het aldus vacant gekozen arnht wilde verkoopen. cott, sinds deze weduwe was geworden. De rijk geioileWeerde dames, en de onheiispelijk gekleedie mannen, sloten zich eerst aan helt einde van dén avond hij elkaar aan. toen het souper allen ïn de eetzaal vereenigde. Horace ontmoette er ai zijn ken nissen en toen men hem in dat huis zag. waar het zoo moeilijk was geïn troduceerd te worden, was iedereen vriendelijker tegen Frankley. Mevrouw Alcott had nauwelijks tijd gehad om hem een woord te zeggen; gedurende het souper, dat staande ge bruikt werd, sprak zij den jongen man aan. Kunt. u oven-morgenochtend bij mii komen? vroeg zij hem. Ik wilde wat, met u praten. Horace boog eerbiedig, en mevrouw Alcott verliet hem. Ella Bright, aan den overkant van de tafel, zag hem met schitterende oogen aan. Hij lachte haar tot antwoord toe, en hij wilde juist naar haar toe gaan. toen hij de stem van miss Motter hoorde. Mijnheer Frankley, wilt u mijn waaier even vasthouden? vroeg ze Tiem. terwijl ze hem het voorwerp aanbood- Dadelijk werden een half dozijn ver baasde en tevens afgunstige blikken op hem gevestigd! Hoe! zou die in dringer door miss Motter meer begun-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5