H. LAMP. GEVRAAGD: Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen in de geneeskunde door den heer L. H. Wolff; het doctoraal examen in de geneeskunde door de hh. J. Belt de Haseth en M. Raeskin; het 2enatuur kundig examen door de heeren A. den Herder en C. J. van Mansum; het theoretisch geneeskundig examen door den heer M. C. Hem'iques. Zijn bevorderdtot doctor in de rechten op Stellingen, de heer M. P. j. van Gastel, geboren te Wouwtot doctor in de geneeskunde op proef schrift ,jpver eenige veranderingen, idie het waarnemen der leerlingen ondergaat, tijdens hun verblijf aan de scholen voor Middelbaar, voorbe reidend I-Iooger en voortgezet lager Onderwijs", de heer N. I. A. Franc ken, arts, geb. te Zaandam. Leiden: Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. W. Th. van den Brandhof, geb. te Nicteri (Suriname), op Stellingen. Utrecht. Bevorderd tot doctor inde rechtswetenschap op Stellingen de heer T. J. van Lanschot, geb. te 's-Hertogenbosch. LEIDEN. Geslaagd zijn voor het pro- paedeutisch examen in de geneeskunde de heeren W. N. Donkersloot en.I.E. Hengeveld voor het tweede natuur kundig examen de heeren A. Maas en W. F. O. Strieker voor het candidaats- examen in de rechtswetenschap de heer E. W. Nierstrasz. UTRECHT. Geslaagd voor eerste natuurk. de heer W. J. M. Baurichter, H. W. J. van Dijken en W. F. T. van der Bijl. Prop. Geneesk. de heer W. K. Lette. Prop. Theologie de heer C. Ferguson. J. H. v. d. Kieboom (met lof) en L. T. Wieten. Cand. Theologie 1 de heer D. .T. F. Westenburg. Cand. Geneesk. de heeren H. W. Parée en G. E. Windemuller. 2de Natuurk. de heeren G. P. Frets en C. E. Volker. Doet. Rechtsw. de heer E. J. Beumer. GRONINGEN. Geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen de heeren Th. Kramer en Joh. Bender; voor het candidaats-examen in de god- geleerdheid, eerste gedeelte, de heeren P. Beijer en J. F. Homanvoor het candidaats-examen in de geneeskunde de heer H. J. Kuinders. Onvoorzichtig. De landbouwer J. Verwijmeren te Beek (L.) reed staande op zijn kar over de tramlijn. De tram van Breda, die juist aankwam, kon niet tijdig genoeg stoppen, met het gevolg, dat de kar tot splinters vloog, het paard gedood en de voerman zoo verwond werd dat hij)aan de gevolgen overleed. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. In het bericht van de Nederlander omtrent de ontbinding van den Neder- landschen tak der Evangelische Allian tie stond, dat daarvan kennis was gegeven aan het Duitse he hoofd bestuur. Dit moet zijn het Britse he hoofdbestuur, verbetert het blad. Amsterdam; Deutseher M. G. V. Ein-maken. Dat is immers de plaats voor tracht, Amsterdam; Sigaren- en Tabaks- J schorem. Maar genoeg hierover, bew. M. koor Concordia, Amsterdam,Ver-1 Alleen het doel van dit schrijven is: eenlgde Zangers, Gorinchem. j Laait alle uitgesloten en zich rustig en Tweede afdeeling. Liedertafel Erato,kalm gedragen om daarmedie oordeel- Amsterdam; Onderlinge Oefening, 's- vellingen, als hierboven te schande te Gravenhage; Rotterd. Mannenkoor „Or- J maken. En nu een verzoek aan die pheon", Rotterdam; Mannenkoor St. Cae- dames en aan allen die een dergelijk cilia, Breda (Teteringen); Haarlemsch Zanggenot, Haarlem; Mannenkoor Cae- cilia, Haarlem; Werkmanslust, Kromme nie. Eerste afdeeling. Liedertafel Apollo, Amsterdam; Nijmeeg's Mannenkoor; Nij megen; Mannenkoor „Euterpe", Utrecht; Arti et Charitate, 's-Gravenhage; Man- nenzangvereen. Crescendo, 's-Gravenha ge. Afdeeling voor gemengde koren. Haarl. Operette-gezelschap, Haarlem. Oefening kweekt Kunst, Amsterdam; Liefde, voor de Kunst, Amsterdam; Gem. Zangv.Cres- cendo,, Rotterdam; Gem. koor Onder Ons, Haarlem; Gem. koor Zanglust, Am sterdam; Concordia, Maarssen. Afdeeling van uitnemendheid (inter nat), Cercle choral Gaintois, Gent; l'Unl- on Artistique, Brussel; Mannenkoor Kunst na Arbeid, Amsterdam; La Cyze Ouvrière Commerciale, Reims, de chant, La Gauloise, Liège. oordeel vellen, en met. verachting op werklieden neder zien. Dat zij liever pogingen in het werk stellen om aan heit conflict tusschen werkman en pa troon een einde te maken. Daarmede zouden zij mijns inziens christelijker j handelen dan werklieden te bestempe len met den naam van schorem. U, mijnheer de Redacteur dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte, zoo teeken ik mij: Een niet uitgesloten Werkman A. van H. Vervolt? Stadsnieuws Wij verwijzen na air de advertentie in dat nummer van ons blad, waarbij de handelaren en nijve* ren alhier aangespoord worden om Société j hun namen te plaatsen op de kiezers- lijslt voor de Kamer van Koophandel Hoogste intern, eere-afdeeling, Kon. j en Fabrieken. De gelegenheid hiertoe Liedertafel Rotte's Mannenkoor, Rotter-1 wordt slechts om de twee jaar gebo- dam; Kon. Liedertafel Maestrichter Staar,(fjen_ Ten stadhuize liggen kiezerslijs- Tentoonstelling Amsterdam in 11102. Ter gelegenheid van het Congres van Amsterdam, ingericht door den Bond tot verbetering de menschelijke of dierlijke voeding, met de medewer king der Belgische Kamer van Koop handel van Amsterdam, zal eene fn- iternationale Tentoonstelling voor Ge zondheidsleer en Voeding (Producten van in en uitvoer) in deze stad gehou den worden in de maand September aanstaande. Bijzondere) weds tri j>dien (prijskam pen) o.a. voor bieren en boter zullen worden ingericht. Belanghebbenden kunnen helt pro- grammaf-reglemient dier Tentoonstel ling bekomen in het Secretariaat: Spinhuissteeg 8, te Amsterdam. Naar huis gebracht. De 17-jarige A. van G., te Rotter dam, uit de ouderlijke: woning wegge loop en, is uit Utrecht, waar hij zwer vende en onder een valschen naam was aangetroffen, herwaarts gebracht. In verhoor genomen op het politie bureau in de Meerniansstraat bekende hij de dader te zijn van die verduiste ring van rijwielen van den rijwielhan delaar van S.. in heit Oosteinde no. 74, en van diens collega J. W.op het Oostvestplein no. 29. Het eene rijwiel beleende hij in een pandjeshuis te Delft en het andere in het huis van verkoop met recht van wederinkoop van 1-Iamane in de Hugo de Groötstr. Beidte rijwielen zijn door d:e politie in slag genomen. De aangehoudene, die zich meermalen aan diefstal heeft schuldig gemaakt, is in bewaring ge steld op het politiebureau in dte Meer mansstraat. Maastricht; Kon. Liedertafel Zang Vriendschap, Haarlem; Kön. Sangverei- nigung, Crefeld. XXVTTe Nederlandse,h Taal- eti Letterkundig Congres. Op Maandag 23 Juni vergaderde ten stadhuize van Kortrijk, het Bestuur der Regelingscommissie van het 27e Neder- landsch Taal- en Letterkundig Congres. Door eendrachtige samenwerking is 't schip goed van stapel geloopen, en zal en moet ongetwijfeld veilig in de haven komen. De bemanning is vol vuur voor de heilige zaak. Aan aanmoediging ont breekt het overigens niet. Niet minder dan 220 Zuid-Nederlanders lieten zich als lid der Regelingscommissie inschrij ven, allen mannen van beteekenis op het veelzijdig gebied der taal- en letterkun de, schoone kunsten en wetenschappen. De volledige lijst die bij den algemeenen oproep gevoegd wordt zal veel indruk maken, en toonen hoe groot de belang stelling is in den lande voor het ontwor pen Congres, dat zeker een der voor naamste wezen zal in het Gulden Boek der Nederlandsche Congressen geschre ven. Het blijkt geen geheim meer te wezen dat de Nederlanders over de wereld ver spreid, in Oogst 1902, 600 jaren na den reuzenstrijd te Kortrijk in 1302 gestreden, op ditzelfde roemrijke slagveld helden zullen toejuichen die aan de wereld eens te meer getoond hebben welke onvergan- lijke levenskracht er zit in den Neder- landschen stam, welke ontembare zucht naar vrijheid hem steeds bezielt. ingezonden" mêTïëdb é- LÏNGEN. 30 cents per regel ten en formulieren en men verschaft daar gaarne de nooddge- inlichtingen. Verbetering. In on£ Raads- verslag is een foutgeslopen, die drin gend verbetering behoeft. Zoo staalt er: De heer Hugenholtz gelooft dat de loonregeling in v^e.inig arbeidieip" gezinnen groote vreugdlei heeft ver wedt. Dit moet zijn in menig ar beidersgezin. Barteljorrisstraat 22/24 TELEFOON 026. Groote Keuze Reistassclien Eli Koffers. man, H. A. Jansen, L. A. Weber, 3. M. v. Pellecom, H. Doing. Men verzocht ons er de aandacht >p te vestigen, dat in punt 1 de woorden ,van elkaar" waren weggevallen, lit was een drukfout, die tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding gte'veL- De bedoeling is dus, dat ieder zijn eigen personeel na d« staking weer in dienst Krijgt. Deuitsluiting. Het volgende schrij ven is door de afdeeling Haarlem van den Ned. Stueadoorsbond aan de pa troons verzonden. Aan de Vereeniging van Haarlemsche Stucadoors patroons. Mijne heeren! In de vergadering der afdeeling Haar lem van de Nederl. Stueadoorsbond ge houden op 24 Juni j. 1. is besloten de op 17 Juni door onze organisatie uitgeschre ven werkstaking niet op te heffen alvo rens het stukwerk tarief ter bespreking van 't welk reeds vroeger door onze ver eeniging een conferentie met u is aan gevraagd doch door u ontweken, zal zijn aangegaan om alle onzekerheid op dit punt te voorkomen hebben wij de eer een afdruk van dit tarief hierbij te voegen. Wij meenen u te mogen wijzen op het groote belang voor beide partijen in de aanvaarding van het tarief gelegen. Niet verhooging der prijzen doch de regeling van 't tarief is de bedoeling van onzen eisch,wordt die door de heeren pa troons aanvaard, dan wordt dank zij de door ons daarop te oefenen controle onderlinge concurrentie der patroons on mogelijk gemaakt een ongetwijfeld groot voordeel voor heeren patroons zelve. Ten slotte wenschen wij nog op te merken, dat 't stellen van deze nieuwe voorwaarde betreft dat onze eisch, op heffing der bedreiging van uitsluiting voor 21 Juni niet is ingewilligd, dat daar door de strijd tusschen patroon en werk lieden is bestendigd en dat derhalve wij van onzen kant het volste recht hebben tot beëindiging van den strijd nieuwe voorwaarden te stellen. Dat met de inwilliging van dezen on zen eisch gepaard zal moeten gaan op heffing der uitsluiting voor zoover de Brongebouw. Daar de Zondag avond in het Brongebouw gegeven uitvoering door het Nederlandsch Operalpoliisten-Quarfcet veefl. succes verwierf, heeft dült Quartet op aan dringen van versciiillendie zijden be sloten Woensdagavond 2 Juli nog maals eene dergelijke uitvoering te geven. Zij, die de eerste, hebben bij- stucadoors-opperlieden daardoor ook ge- Rechtzaken. Op de Dinsdag te Nijmegen gehou- dien Jaarvergadering der Bond van H andels ver e eni gingen werd onder meer besloten, de sltafuten en het huishoudelijk reglement te veranderen om daarop de kon. goedkeuring te krijgen. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Het ondersteuningscomité van En schedé heeft aan 50 arbeiders der firma Van Heek Co., die de vorige week slechts een halve week konden werken zooveel uitgekeerd, dat zij hun gewone weekloon kregen. Letteren en Kunst. Zang wedstrijd. Aan den nationalen en internationalen zangwedstrijd uitgeschreven door de mannenzangvereenig. „Orphéon" te Am sterdam op 6, 7, 13 en 14 Sept. a.s., zul len de navolgende vereenigingen deel nemen. Derde afdeeling. Utr. Liedertafel St. Gregorius, Utrecht; Mannenzangvereeni- ging Orpheus, Winschoten; Utr. Man- nenzangver. Orpheus, Utrecht; Werk- mans Kunstgenot, Wormerveer; M. Z. V. Zar.glust, Zaandam; Zang en Vriend schap, 's Gravenhage; St. Caecilia inter nes, Amsterdam; M, Z .V. Vondel, Am sterdam; Gereformeerd Mannenkoor, Moord te Tilburg. Het Hof te 's Hertogenbosch heeft he den beklaagde Mutsaers vrijgesproken. Het Hof was, na uitvoerig onderzoek tot het zelfde oordeel gekomen als de recht bank te Breda, n.l. dat het wettig en overtuigend bewijs van Mutsaers' schuld ontbrak. Van alle kanten werd de verdediger, Mr. Pels Rijcken, geluk gewenscht. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de RëJ&ttie niet .uiiispraketii/c. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet teruggegeven. gewoond, zullen ongetwijfeld Woens dagavond wederom hunne schreden naar het Brongebouw richten, terwijl wij hen, die nog geen kennis met dit Quartet gemaakt hebben, gerust dur ven aanraden alsnog van deze gele genheid gebruik Ite gaan maken. De uitsluiting Over de uitsluiting is op het oogenblik niet veel nieuws te vertellen. De uitge stotenen en de stakers, daartoe door de leiders herhaaldelijk aangemaand, hou den zich zeer kalm en ordelijk,, hetgeen voorzeker in het belang van hun eigen zaak is. Hoewel niet officieel, kwam ons nog eene officieuse mededeeling ter oore. Zoo hoorden wij hoewel wij het onder voorbehoud melden dat in de verga dering der opperlieden hedenmorgen was medegedeeld, dat enkele patroons toenadering wenschten en werd een schrijven van de heeren Robbé en 5 an dere patroons voorgelezen, waarin werd gezegd, dat zij de aangesloten patroons alsnog zouden verzoeken de uitsluiting in te trekken, en de opperlieden en met selaars weder onder de oude voorwaar den in dienst te nemen. Ten slotte verzoekt de commissie, be staande uit de heeren Van Emmerik, Wildschut en Blokdijk ons, naar aanlei ding van het door ons gepubliceerde denkbeeld om de Kamer van Arbeid voor Metaal- en Houtbewerking als verzoe- ningsraad in deze te doen optreden, te melden, dat genoemde commissie reeds een voorstel heeft gedaan om de beide partijen tot elkander te brengen. Zou dit echter mogen gelukken, dan is een ver- zoeningsraad overbodig, en daarom heeft genoemde commissie de bemiddeling der door ons aangewezen Kamer nog niet in geroepen. Wel is zij van plan, wanneer haar edele poging om beide partijen tot elkander te brengen, mocht mislukken, zich met de K. v. A. in verbinding te stellen. Hedenavond worden de bemiddelings voorstellen aan de patroons en aan de metselaars en opperlieden gezonden. Op een Va-ij dag avond ge^ houden vergadering van Stucadoors- patroons werd de volgende motie aan genomen: „De Vöreletnigde Haarlemfeche Sftu- cadoorspiatroons, vergaderd op Vrij dag 20 Juni 1902, overtuigd, dat het voor den goeden gang van zaken noo troffen zijn. behoeft niet nader te wor den toegelicht. Namens het bestuur van de afd. Haar lem van den Ned. Stuc. Bond. W. KOPPEN, Voorzitter. G. VAN DIJK, Secretaris. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een opmer king van twee (dames, welke ik Maandiag op de Grooite. Markt hoorde wiilde ik U verzoeken onderstaand stukje in uw blad op te nemen: Toen ik Maandagmiddag over c!e j dig is, dat in deze dagen van strijd Groote Markt liep, stonden daar twee i hunne onderlinge verhouding geregeld) dames Ite spreken, ongemerkt viel is en eenig verband tusschen hen be- mij het woord stakers op, dat zij be zigden. Nieuwsgierig wat zij er over hadden bleef ik staan om te hooren w,at hun opinie whs, over dien toe stand, die thans die belangstelling van iedereen gaandie houdt. Ik zal het woordelijk weergeven. staat, ook opdat hun niet kan gewezen worden op gebrek aan organisatie; verplichten zich tot het volgende: lo. Van den dag van opheffing der staking to\t en met het tijdstip vier weken na dien,geen stucadloors of opperlieden van elkaar aan het werk Vervoig Nieuwstijdingen. zou trekken en de voorzitter vertelt, dalt er vroeger een accoord is geweest met andere gemeenten, waarop Peer vervolgt): Ja, doe trokke vjertig guide (Nu komt Bluijssen weer met 'n voor stel om 'n paar leden Ite benoemen en drie of vier anderen praten verward door elkaar, waaruit niet wijs tewo- den is). Eijsbouts krijgt nu weer ge legenheid om door te gaan. Asser giè w.rk van gemakt wordt, dan zulle wèm laat hebbe. (Een lid spreekt over Lor remans). Lorremans, dor kande niks mi be ginne. Als 'i hellepe kos, dan zoo 'k se hellepu, al joeg ik me pjerd kapot, mer nij kwamp nie, die uit Helmed, hij blif op bed ligge. (Allen proesten het uit). 3 Neie. neie Biermanne die heb ik nie lioag. bur haa'k 'm is op ne beir noa dig en dur kumptie, ja vur 't pjerd ja. dè hagget hard en wa deej? hij vroug ngo nie iens no 't pjerd. Kie. zittie, wa hedde ge dor 'n mouj klok in huis. Ja 'k heb 'n schwon klok al zeg in 't zelf. Ik lia liever dettie no 't pjerd gevroagd ha. mer neie. Dè was 'n klok zittie. die zoa'k in mene ganlc kunne zette. Vroag zè is goe geld. 't Is ne vervelende kérel Toen gonk ie me dor stoan ie kijke (De vroede vader gaat van zijn stoel, loopt die zaal in, plaatst zich tegenover Bluijssen en zegt)Kie zoue stond ie dor. Wa hedde gn' schwon klok. (Michielsen valt er weer tusschen en zegt: Peer o.s ge nou gevraagd had1 mijnheer wilde die klok niet koopen De voorzitter zegt tot wethouder van Helmond', die naasft hem zit.: Daar zul do eens iets van beleven Zaterdag in dJe krant.) Na dit intermezzo her neemt Peer: Nau, hij hi me pjerd ge- neize, mer wa weest ie ei- af. Wa weest ie er af. 'k Geluif, eei' dettie 't mond en klauwzeer hi. Wa, zeek dè hèk wel gelieurd van 'n bjeest mer noit van e pjerd, mer hij genieisden hem, mer mi dè op de klok kijke haaj goe me pjerd kapot kan>n& laote gon. Hij most 'n hièmerke zittie. Ja gemekkelik hó'k 'n hièmerke. n' boer die hi nogal rolk zoo'n eind van nen hammer en dur klopten ie op de puit, op iedere pout is iens en doe zettie: Neie, zittie, 't lii'g- get nie, mer dè weest ik ook wel, mer geneizen dè hitte em. Mer assie nauw wir urn die klok kumt, dan vraag ik z' hem is geld (Nou zegt. de voorzitter: Ik geloof, dat we allen ingenomen zijn de geheeld vergadering zit nog met zakdoeken voor mond en gezicht met Peer Eijsbouts voorstel. We kun nen eens hooren hoe Deurne, So nieren en Li erop willen bijdragen.) 't Is leecht vrouges wièrd; dan zao'k in Aaste stelle. Weth. Eijsbouts. Of 't moet zijn, dat Deurne meer geven wil. Van Helmond. Als hij nou te Vlier den kwam, dan zat hij in 't midden. P. Eijsboitits. Neie, bier moetti'e komave. den commandant zijn er vier man dood; drie man zijn zwaar verbrand. Ter navolging. In de wagens van de Nieuwe Omni bus-Maatschappij te Berlijn zijn bil jetten aangeplakt, waarop het volgen de te lezen is Vriendelijk verzoek. Den passa giers wordt verzocht, den omnibus zoo weinig mogelijk le laten stoppen, in het bijzonder in oploopende stra ten. Ieder opnieuw aanzetten eischt groote inspanning voor de paarden De Vereeniging tot bescherming van Dieren te Berlijn." De oudste z-eide (tegen de jongere: te nemen, welke voor de staking hij „Nu, gij hebt die Stakers willen zien, daar staat nu een zoodje van dat schors ra, daarbij wijzendte op een groepje metselaars en sltucadoors, wel ke rustig stonden te spreken. „Nu," zaide de jongste, „als dat alles is, hadlden wij wel thuis kunnen blijven". Nu zou ik deze dames wel eens willen, vragen, walt zij dachten te zien aan menschen, die grootendeels tegen hun wil werkeloos zijn, waarvan vele vaders van huisgezinnen, die moeten en willen werken om dat huisgezin niet van gebrek te zien omkomen. Het anltwoord hierop is gemakke lijk. Deze dame s dachten opstootjes te zien, zij hadden zeker liever dat die werklieden bij de schade die zij lijden door do uitsluiting, zich ook nog bal dadig zouden gedragen, zcocat zij nog met de gevangenis kennis zouden eten /dietr orndeirteekjenlaren werkzaam waren; 2o. Gedurende of na de staking geen werken aan te nemen welke voor de staking door een der onderteekenaren Uit de gemeenteraad van Asten Tegen 4.15 uur op 19 Juni opent de voorzitter de vergadering. Nadat lang en vermakelijk gediscussi eerd is over het salaris van twee onder wijzers, komt aan de orde het voorstel om een tijdelijk gemeentesecretaris te benoemen. De Zuid-Willemsvaart" geeft hiervan het volgende verslag: Voox'z. Ik heb tegen de heeren die bij mij geweest zijn, gezegd, wacht maar tot de advertentie verschijnt. Wij zullen die plaatsen in „De Gemeentestem' het „Weekblad voor Burgerl. Admini stratie". Wat nu de verdere werkzaam heden betreft, die blijf ik nog doen, maar ik doe het voorstel om een tijdelijken se cretaris te benoemen, de belooning zou ik toekennen aan dien tijdelijken secre taris. Volgens de gemeentewet heeft hij aanspraak op de jaarwedde. Hij behoeft maar te teekenen, de werkzaamheden zal ik doen. (De voorz. leest het artikel voor), Wethouder Eijsbouts. Kan Frans van Lieshout dat niet? Voorz. Straks is een zoon van Sengers bij mij geweest, die bij jou op het kan toor is, mijnheer Bluijssen Weth. Eijsbouts. Ja, maar, Frans van Lieshout, kan die het dan niet? Voorz. Toen hij zijn eigen kind kwam aangeven, kon hij nog niet teekenen. 't Is een maand of drie geleden. De voorzitter verlaat de raadzaal en komt met een register terug. Hij leest een verklaring voor van F. van Lies hout, gedaan In bijzijn van twee getui gen en waarbij vermeld wordt, dat F. van Lieshout niet teekenen kan Weth. Eijsbouts en eenige anderen: Hij kan heel goed teekenen. Michielsen. Als hij zag had hij dat kunnen doen. Van Helmond. Gerard Sengers was ook een heele goeie. Voorz. Willen we Sengers dan nemen? Dit vinden ze allemaal goed, Voorz. Mijne heeren, mijn agenda is j afgeloopen. Ik heb ze expres kort maakt, want, de lui zullen graag naar de verkooping gaan, er worden twee boerderijen verkocht. Heeft nog iemand der heeren iets in 't midden te bren gen? Bluijssen. Is er nog iets naders be kend van dien veearte? Michielsen. 't Is een vreemd spuL Alsnu neemt Peer Eijsboutis helt woord. Hij werpt zich acliteroevr op zijn stoel, trekt een paar malen ste vig aan zijn sigaar en zeglt: 't Is toch wel treurig, medunkt dèt ie noadig was. Wa wille'w mi ne veejaaiits ajssie onbekwaam is, uit- richte. Me zwaogeriu die ha lèèst Aardbevingen. Iu de bergachtige deelen van het arrondissement Oloran. in het zuiden van Frankrijk, zijn aardschokken waargenomen. Ook aan gene zijde der Pyreneëen. Ongelukken hebben niet plaats gehad. Een lievige aardbeving, vergezeld van onderaardsch gerommel heeft in Marokko een groote paniek onder de bevolking doen ontstaan. Schade is niet aangericht. Een hevige brand brak Zaterdag in de Russische stad Kazan uit in de Taraltrenwijk. Hel vuur verspreidde zich met groote snelheid over 12 andere stadswijken. Zondag was de brand gebluscht, döeh spoedig begon het opnieuw in de Tar- tarenwijk te branden en nu werden 8 wijken aangetaslt. Een vrouw kawm in de vlammen om. De schade wordt begroot op verscheidene millioenen. Martinique. Aan het departement van koloniën te Parijs is tot dusver 3.119.849 fres. ingekomen voor de noodlijdenden op Martinique. Stoom vaartberiehten. Het stoomschip Solo vertrok 24 Juni van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Koning Willem III. van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Juni van Southampton en passeerde 25 dezer Ouessanfc. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juni te Port Said. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Juni van Aden. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam van de Holland—Amerika Lijn. arriveerde 25 Juni van Newyork te Rotterdam. Ook een bad. Maandag tegen den avond bracht zekere Van d> W., wonende in de Tol- brugstraat, te 's Hertogenbosch heel; wat vroolijkhieid te weeg. Wellicht onder den invloed van Bacchus zijnde, begaf hij zich gekleed te water in de binnendieze, loopende tusschen Tolbrugstraat en Marktstraat, en doorwaadde die, naar hartelust zin gende en zoo nu en dan eens kopje onder gaande, tot aan de Gasthuis straat. Dar werd hij opgewacht door een grooten hoop volk, voor een groot deel bestaande uit de straatjeugd. Met de jas over het hoofd sprong hij vroolijk druipnat en beslikt de straat over. totdat hij agenten van politie ontmoette, die het heter oordeelden dien man onder dak te brengen. Gederailleerd. Men meldt uit Eindhoven: De tram, komende van 9t. Oeden- rodie, is Dinsdag na het passeer em van de bocht op Vlokhoven (onder Woen- ssl) gederailleerd. Twee wagens wer den omvcrgeslagen, terwijl de andere buiten de lijn liepen. Een goederenwa gen, met bloemen beladen, van 's Her togenbosch komende, viel ledig, een passagierswag£n kwam in de sloot, te recht, zood&'t enkele passagiers door de ramen naar buiten moesten komen. Aan drie der wagens werd materieele schade toegebracht. Het ongeval, waarvan de oorzaak onbekend is, had een betrekkelijk gelukkigen afloop. buigerlijiiü Stanii. Ondertrouwd: 26 Juni. P. Majoor en J. J. M. van Bourgonje. R. Akersloot en M E. Janse. J. Boursse en M. E. C. Fei- kema. Bevallen: 25 uni. J. M. de Tello-v. Bom mei d. H. PoUè—Droog d. G. C. Baltes- Oorthuis z. 26. L. v. Bruggen—Ruijgrok d. 25. M. C. Matheij—Zwaneveld z. 26. J Gravesteiju—Blok z, P. Halderman— Vernout z. Overleden: 25 Juni. W. Verhagen 64 Oranjeboomstraat- 24. A. A. van de Po) 2 j., d„ de Witstraat. 26. W. v. d. Horst Blansert 71 j., L. Heerenvest. AdTertentlën. Ondertrouwd: HENRI S. M. BOTS en WILHELM1NA M.J. DRIESSEN. Leiden, Haarlem, 26 Juni 1902. Gemengd Nieuws, Treurig. Te Ulsen (Pr.) in de nabijheid van Nieuw Scboonebeek (Dr.) kwam dezer dagen zekere W. D., op treurige wijze om het leven. Bij "t naai' boven voe ren nl. der grondstof langs een hellend vlak door middel van een hulpspoor. raakte de wagen achter de locomotief los, waardoor D„ die zich beneden be vond, de beide beenen werden ver brijzeld. Toen zijne vrouw hem in het ziekenhuis te Littgen, waarheen hij vervoerd was, een bezoek wilde bren gen, was de ongelukkige reeds overle den. En toen de arme moeder thuis kwam was ook het oudste harer beide zieke kinderen gestorven. aangenomen waren, en waar dit on- j 'n koei, die de kaalfziekt ha en bai wetend mocht gebeuren, voor zoodanig j Kanters dur litten wir ein mitte werk te bedanken. 3o. Patroons welke weigeren ons samen te werken, maar trachten in troebel water te visschen, op elke geoorloofde wijze tegen te werken. 4o. Zich te verbinden tot beltaling kaalfziekt en hij kuxnlt aaltijd nie a's met j m'em noodig hi, 't is aalt te laait, 's Naachts duut ie er nie uit en assie op z'n bed li dan kaan de ger em nie uit krijge. Mer 't schijnt desser aaf en tou nie zijng (Weth. Eijsboults valt eener boete van honderd gulden bij he min de redo met te vragen, wat verbreking van deze overeenkomst. Om meerdere kracht aan deze motie te verleenen heeft de Aannemerbond ons van hare medewerking verzekerd. Haarlem. 20 Juni 3902. J. IL Martens, H. Röbke, B .7). ."e Vries, J. H. C. Lamarre, W. D. Hoijev- Deurne en Someren zouden betalen). Allemal goed, mer hijr moetie geplatslt zijng al moetewer ook twei of drie- hinderd gulden bij douw. Hijr moetie zijng, hijr. (Nu komt Michielsen hem weer storen door te vragen, walt de Hollandsche veearte wel van Helmond Scheepsongeluk. Er is een Chineeseh oorlogsschip ge zonken, waarbij 150 man het leven hebben verloren; bij Shanghai' is nl. door een ontploffing aan boord de Chi- neesche kruiser Kaitschi geheel ver nield met het bovengenoemde gevolg: slechts twee matrozen konden gered worden. Yergaan. Omtrent het vergaan van de torpedo- boot S. 42 wordt nader gemeld. Prof. Burley, een bekende Berlijn- sche scheepsbouwkundige, die met drie van den Helgolander zeilwedstrijd rugkeerend© Engelsche lords en een bediende op de torpedoboot S 42 was, beschrijft de ramp met die boot aldus: 1-Iet was gisternacht half een. Burley wou juist dan hofmeester een fooi ge ven, toen een Engelschman hem bij den arm greep en naar boven wees. Daar zag Burley den boeg van de Firs- by boven zich. Op hetzelfde oogenblik volgde het ongeluk. De torpedoboot die aan bakboord ingeloopen was. be gon dadelijk te zinken. De hofmeester was verbrijzeld. Burley sprong met jCen reddingsgordel in het water en werd) zwemmende opgenomen. Behalve 9* Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij hev overlijden van onze geliefde Zuster Mevr. Wed. Dr. J. T. HALDER- Jonker, betuigen wij onzen hal telij ken dank. Uit aller naam H. JONKER. Amsterdam, 23 Juni 1902. Onze Brievenbussen. Brieven op \dvcrtentiün kunnen worden geworpen in onze vier eigen Brievenbussen t'e weien Groote Houtstraat No* lAoaan het huis vai. den neer B. Langeveld bij het Proveniershui.*- Anegang, boek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer I". Hellingman. Kruisweg 41 hoek Iieeienstiaat aan det winkel van den heer A. C. A. van Heraertei mn onze Bureaux, Zuidor Buitenspaarm* No. (i vlak bij de Turfmarkt. I)E ADMINISTRATE. De stucacioors-pa- troons die de moti- ontvangen hebber, worden er opmerkzaam opgemaai< dat bij punt I de woorden „van elkaar" zijn weggevallen, tusschen de woorden „opperlieden" ei „aan", hetgeen tot verkeerde ge volgtrekkingen aanleiding zou kun nen seven. een knap DAGMEISJE niet bene den de 15 jaren. Adres peter K.iesstraat Slrood. Mejuffrouw PREIJ DEBOS, h/k Zandvoortschelaan te Heemstede, vraagt met Augustus een fatsoen lijke eenvoudige R. C. Tweede-Meid, geschikt om met kinderen om t<- gaan (liefst buitenmeisje). Zonder goede getuigen onnoodi,- zich aan te melden.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3