Tweede Blad, Gemeenteraad. beboerende bij „Sfasrleiss'fi Dagblad" van Yrydag 27 Juni 1902. &o. 5825 VERVOLG (Vervolg discussie punt 11). Door de bewaarders van de gemeente scholen is een adres ingediend, waarin zij verzoeken hun salarissen ook zooda nig te regelen, dat eene gunstiger con ditie er het gevolg van moge zijn. Heeft de heer H. met hen rekening ge houden? Ten tweede acht spr. de loonen der politie, die dag- en nachtdienst heeft, niet te hoog. De hr. DE BRAAL zou aan den scheep maker en den machinist ook 1 cent per meer willen geven. De heer HUGENHOLTZ antwoordt, dat hij de 3 vakkundige arbeiders niet heeft vergeten. Hij wist dat ze onder de 0.23 waren. Doch hij heeft hun verhoog, niet gevraagd, omdat 'spr, bang was dat het andere gevraagde daardoor in gevaar zou komen. Evenwel zou hij zich zeer verheugen, wanneer ook deze verhooging kregen. Verder hoopt spr. dat bepaald zal worden, dat het minimumloon der reinigers op 18 cents worde gebracht. De heer STOLP zegt, dat hetgeen B. en W. voorstellen, eene aanmerkelijke ver betering is, en spr. zou het derhalve be treuren, wanneer het amendement Hu- genholtz werd aangenomen. Een ideale toestand is niet direct te krijgen. De heer ROOG wenscht zoowel met de voorstellen van B. en W. als met dat van den heer Hugenhollz mede te gaan. Evenwel merkt spr. op dat men nooit de loonen der werklieden in dienst der ge meente moet vergelijken met die in dienst bij een aannemer. De eersten heb ben steeds vast werk, de laatsten niet. De heer DE BREUK zegt, dat het wel is waar eenvoudig is de loonen met 2 cent te verhoogen, doch dat men daarbij moet nagaan, dat de loonregeling van alle kanten is bekeken, en men ten slotte tot deze regeling is gekomen, vandaar dat het wellicht wat lang duurde. Voorts wijst spr. er op, dat bij de vaststelling der loonregeling der reinigers, is nage gaan, hoe de loonen der reinigers in an dere gemeenten zijn, en is men tot de conclusie gekomen, dat Haarlem boven aan komt. Door aanneming van het amendement-Hugenholtz zal het cijfer ook door overwerk aanmerkelijk worden verhoogd. Nog vreest spr. dat bij aanneming van het amendement een on tevreden geest onder de werklieden komt, de een krijgt dan 2 de ander 3 ets. verhooging en derhalve acht spr. een uni- forme-verhooging zeer gewenscht. Verder moet men niet vergeten, dat de reinigers emolumenten krijgen, zoodat spr. gerust durft zeggen, dat de reinigers een goed loon krijgen. Evenwel moet opgemerkt woTden, dat men nimmer eene regeling kan treffen, die allen bevredigt. De heer v. dt KAMP diende een amendemtnt in om den machinist, stalknecht, kuiper- fen wagenmaker 23 ct. per uur te betalen. Di)t amende ment werd vervolgens door hem ver dedigd. Waar f 20.000 op de begroo ting is voorgesteld, zal men dus op enkele honderden guldens zien? Spr. hoopt, dat zijn amendement en. lat van den heer Hugenholtz worden aan genomen. De heer HUGENHOLTZ antwoordt den heer Stolp, en zegt, dalt het geens zins nog een ideaal is, daar slechts het minimum wordt gevraagd, dat is voorgeschreven. Om een idealen toe stand te krijgen, zouden wij heel wat anders moeten vragen. Aan den heer De Breuk antwoor.lt spr. dat bij verhooging der loonen geenszins een ontevreden geest onder 'de werklieden zal komen, doch inte gendeel een 'tevreden geest onder nen wordt geschapen. Gaarne erkent spr. dat de finantieele moeilijkheden i'e grootste zijn. Voorts moet men denken aan het on aangename. vuile werk, dat de reini gers moeten verrichten, en hoopt spr. dat de i'aad die finantieele bezwaren zal wegcijferen. Daarna worden de discussiën ge- slolteii. De VOORZITTER verzoekt den leden in het vervolg de amende menten vroeger in te dienen. Achtereenvolgens worden nu de beide amendementen in stemming gebracht en. verworpen met 8 dtemmen vóór. Voor het amendement-v. d. Kamp stemden de heeren Roog, Groot, Hu genholtz, Welsenaar, de Braai, v. d. Kamp, Schram en Modoo. Voor het amendement Hugenholtz stemden eveneens dezelfde heeren. Nadat op voorstel van B. en W. Ie post. nog iets was verhoogd, daar geen rekening was gehouden met den poli- tie-agent Huyboer, wordt het punt goedgekeurd. Op het adres der bewaarders van gemeentescholen kan nog geen be sluit worden genomen. PUNT 12. Ingekomen is een adres van Mevr. de weduwe Leijh met verzoek aan den Raad om haar een pensioen of een jaarlijksche toelage te willen verleenen, ten einde in het levensonderhoud van haar en haar gezin en in de opvoeding van hare kin deren te kunnen voorzien. Het overlijden van haar echtgenoot heeft haar in zeer droeve omstandighe den gebracht, vooral met het oog op hare kinderen, daar zij geen middelen bezit om hunne opvoeding te kunnen voltooien. B. en W., praeadvies hierover uitbren gende, meenen dat er met het oog op de geldende verordening geen termen be staan om een pensioen te verleenen. Het komt aan 't College niet gewenscht voor, om door het toekennen van een jaarlijk sche toelage vooruit te loopen op een regeling, welke in voorbereiding is, te meer omdat het onbekend is of daaraan terugwerkende kracht zal worden ver leend. De omstandigheden waarin adressante verkeert en de verdiensten van den over ledene geven B. en W. aanleiding, den Raad voor te stellen haar een toelage te verleenen van f 1000 voor één jaar. De heer SCHRAM wenscht het ad vies der Commissie voor de Pensioe nen. De VOORZITTER antwoordit dat dit ter inzage heeft gelegen en de com missie f 500 voorstelt. De heer DE BRAAL zegt, da)t steeds de weduwen 1/6 van het loon ontvan gen, waarom is dit nu op 1/3 bepaald. De heer MODOO begrijpt niet, daft het advies der commissie is voorbijge gaan, en het dubbele wordt voorge steld. Wanneer ex f 100 gevraagd werd voor eene arme weduwe, werd sjteeds geantwoord, dat men hier niet steeds heit hart moest laten werken, maar ook het lioofd en dat men zoodéende op een moeilijken weg kwam. Nauw gezet werd dan overwogen of de nood der weduwe wel zoo hoog was, en dik wijls werd in den eersten itijd slechts f 50 voorgesteld!. Sedert 1899 vindt spr. in de notulen verschillend1© voorstellen van den heer v. d. Kamp om de 'toelage va,n f 50 op f 100 te brengen, welke wer den verworpen. O.a. noemt spr. de aanvragen der weduwen v. d. Berg, Hessels en Br aa kenburg en Duijfjes, die of f 50 of f 100 of niets hebben gekregen. Waar om is hier nu zoo'n uitzondering ge maakt? Waren de verdiensten der an deren zoo gering, en die van den heer Leijh zoo groojt, dat een dergelijk ver schil gemaak't moet worden. De heer SCHRAM betreurt het, dat het adhdes der Commissie niet is ver meld. Voorts gelooft spr. dat wij thans dien onrechtvaardigen weg gaan bewandelen. De weduwe van den heer de. Liefde, indertijd een ver dienstelijk ambtenaar, kreeg 1 150; de weduwe van den heer Duyfjes die meer dan 25 jaren dienst had, kreeg niets, al werd ook niets gewaagd. Echterwil spr. niets afdoen aan de verdiensten des heeren Leijh. De heer VAN DEN BERG zegt, dat het moeilijk is, het allen naar den zin te maken. Men kan de weduwe van den heer Leijh toch niet vergelijken met die van een werkman. Zooals de verhouding is tus- schen de capaciteiten van den heer Leijh en die van een werkman, in die zelfde verhouding zou spr. het pensioen willen vaststellen. Spr. gaat mede met het voorstel van B. en W. De VOORZ. betreurt het. dat er geen vast systeem is, waardoor men wellicht komt tot het meten met twee maten. En juist een dergelijk systeem heersch- te den laatsten tijd in den Raad: De Raad heeft zich meermalen niet aan een vast systeem gehouden en dus kunnen B. er. W. dat ook wel doen. De betrekking van den heer Leijh was heel anders dan die van een werkman. Hij had. groote verantwoordelijkheid, en veel technische kennis werd van hem geëischt. Aan hem hebben wij veel te danken, en wij mogen gerust de weduwe in deze steunen. yVanneer wij ons hart luider hadden laten spreken, zou het be drag hooger zijn. f 1000 toelage voor de weduwe Leijh voor slechts 1 jaar is voorzeke rniet te hoog voor iemand die een stand moet ophouden. De heer MODOO zegt, dat mevr. Leijh nimmer evenmin als de andere wedu wen gepensioneerd zal kunnen wor den in de toekomst en dat zij steeds onderstand zal krijgen. Nog houdt spr. vol dat er met 2 maten wordt gemeten. De heer v. d. KAMP hoopt, dat dit on verkwikkelijke debat voor de „gepensio neerde commissie" eene aansporing zal zijn om dit jaar nog met eene regeling te komen. Spr. zou gaarne het bedrag nog f 173 hooger zien gebracht. De heer SABELIS antwoordt, dat de pensioenregeling thans in handen is van Prof. Van Pesch. Het voorstel wordt nu goedgekeurd. PUNT 13. Voorstel van B. en W. om aan Mej. B. van Cleeff, die wegens lichaams gebreken door het Rijk gepensioneerd is met f 284 als eervol ontslagen on derwijzeres aan school D., een jaar lijksche toelage van f 116 toe te kennen Aangenomen. PUNT 14. Gemeentebelasting. Het ko- hier van de gemeentelijke inkomsten belastjing is opgeaakt tot een bedrag van f 391.942.20, berekend naar een percentage van 3.9; tegen 3. 35 in het vorige jaar. Aangenomen. PUNT 15. Voorstel van B. en W. om f 2500 beschikbaar te stellen voor een auto matische inrichting tot openen en slui ten der hekken van de nlieuw te bou wen brug over het Spaarne bij den Koudenhorn. Aangenomen. PUNT 16. Gei me ent eb el acting, B. en W. hebben praeadvies uitgebracht over het voorsted Modoo c, s. tot wijziging van cfe1 gemeentelijke inkomstenbe lasting in progressieven zin. Zoowel B. en W. als de Commissie van bijstand in het beheer der ge- meente-financiën achten het niet ge weruscht, ou dit voorstel in te gaan. B. en W. brengen in herinnering, dat in dezelfde vergadering waarin de Raad het thans geldende belasting stelsel aannam. besÜoten werd het aantal opcenten o pde personeele be lasting te brengen van 80 op 100. De heer MODOO zegt, dat het de be doeling der voorstellers Is dat de Raad zich ultspreke over het beginsel van progressie en herinnert aan de geschie denis, die aan zijn motie voorafging. Door en door onbillijk vindt spr. de thans geldende belasting-verordening. Hetzelfde percentage geldt voor alle in komens met aftrek der som voor nood zakelijk levensonderhoud. Spr. hoopt dat de Raad zich nu zal uitspreken over het beginsel of al dan niet progressie zal worden geheven bij de inkomstenbelas ting. Daarna zal men eerst moeten re gelen hoe de verordening in te stellen. Wij zijn voor eene nieuwe verordening, waarbij progressie in de heffing zal zijn. De heer STOLP heeft met instemming het prae-advies van B. en W. gelezen. Spr. meent, dat het prae-advies geheel in het belang der gemeente is. Achtereen volgens gaat spr. na enkele belasting verordeningen indertijd te Haarlem gel dend, en wijst op verschillende wijzigin gen in het belastingstelsel gebracht. Toch meent spr. dat elke wijziging nadeelig werkt. Het bedrag,, dat geheven is, is nu 3.9 Zij die f 600 verdienen, betalen dus maar 3.90 en dat is voor de rechten, die zij als burger hebben te weinig. Spr. hoopt dat men niet tot eene nieuwe be lasting-verordening zal overgaan. De heer ROOG zegt, dat de heer Stolp wat verder had moeten gaan. Als men nagaat, dat van f 1000 wordt geheven /19, dan is dat voor den kleinen ambtenaar, die dit verdient, eene zware belasting. Hij is dan in moeielijker conditie dan de werkman. Spr. is derhalve voor het voor- stel-Modoo. De heer KRUSEMAN zegt, dat hij in stemt met de meening, dat de belasting volgens de draagkracht moet worden ge heven, doch dat het zeer moeilijk is een juiste maatstaf voor de draagkracht te krijgen. Daarom nam men ook andere maatstaven dan om belasting te heffen. Alsnu zet spr. uiteen het thans geldende belastingstelsel en toont aan 'dat de per sonen, die in 1896 t 600 verdienden 1 5.85 belasting betaalden, in den laatsten tijd in beter conditie zijn gekomen; ook door andere voorbeelden toonde spr. aan dat het onjuist was dat de lagere inkomens zwaar belast zijn. In één de.r bladen werd gemeld dat een rijk persoon, dit jaar t 200 minder had betaald in de in komsten-belasting: doch men vergeet daarbij, dat die persoon in 1896 betaal de aan personeele en inkomstenbelasting 3500 en nu in 't geheel f 4300, doordat het aantal opcenten der personeele be lasting hooger is geworden. Geenszins is deze persoon dus ontlast, maar wel zwaarder belast. Nog wijst spr. er op, dat de toestanden in Groningen veel slechter zijn, alwaar veel hooger belas ting wordt betaald. Summa Summarum gelooft spr. dat de Raad wel zal doen het voorstel Modoo niet aan te nemen. De heer MODOO zegt, dat zijne mee ning is, dat de verordening hier niet goed is, en het raakt hem niet of die te Groningen nog slechter is. Wanneer ie mand die f 1000 inkomen heeft betaalt van t 500 3.9%, is het dan billijk dat ie mand die 10.000 inkomen heeft betaalt van t 9-500 3.9 Spr. is van meening dat personen, die f 1300 belasting beta len, en dan nog kunnen genieten, zwaar der moeten worden belast dan de lagere inkomens. Evenwel gelooft spr. dat de meer bezittenden zich niet zullen laten leiden bij invoering van progressieve heffing Haarlem zullen verlaten. Spr. hoopt, dat zijn voorstel tot herziening der belasting-verordeningen zal worden aangenomen. De heer N. KRUSEMAN gelooft, dat door de herziening eene groote catego rie van ontevredenen zullen komen, en niet alleen onder de meergegoeden, maar ook onder de andere klassen. Bij narekening werkt de voorgestelde wijzi ging niet gunstig, Ook gelooft spr. dat de meer gegoeden Haarlem niet zullen verlaten, doch zij, die nog elders wonen, er niet komen. De praktijk heeft dit geleerd. Toen in 1896 eene nieuwe belas ting werd ingevoerd, was het aantal leerlingen aan de H. B. S. veel minder dan vorige jaren, omdat de meergegoe den het niet prettig vinden dat zij steeds hooger worden belast. De heer VAN LENNEP zal het voor stel van B. en W. ondersteunen en acht wijzigingen in de belasting-verordening in het nadeel der gemeente. De heer VAN THIEL zegt, dat hij 80.70 betaalt in de personeele belasting Spreker weet niet of het zal verminderen of vermeerderen, maar wel weet hij dat- het telkens tornen aan de belasting-ver ordening zal zijn in het, nadeel der ge meente. De heer MODOO wijst er op, dat de Raad zich aan niets bindt, doch alleen bij aanneming van zijn voorstel eene wijziging in vooruitzicht wordt gesteld. Het voorstel der heeren Modoo c.s. in stemming gebracht wordt vervolgens verworpen met 13 tegen 9 stemmen, die van de heeren de Braai, Roog, Groot. Welsenaar, v. d. Berg, Hugenholtz, v. d. Kamp, Schram en Modoo. PUNT 17. Voortzetting dier behandeling van de ontwerp-instructies. Door den heer Modoo zijn voorgesteld enkele wijzigingen op de door B. en W. ontworpen instructiën. Zoo stelt de heer Modoo o. a. voor: Op bladz. 14, art, 6 te lezen: „De architect heeft het toezicht over alle werken ten dienste van den Hout en de plantsoenen. Hij regelt, in overleg met den opzichter belast met het dage- lijksch toezicht, de uit te voeren werken. In geval de architect door B. en W. wordt geschorst, zal deze schorsing bin nen een maand door den Raad worden opgeheven of veranderd in ontslag"; all. 3 te laten vervallen: In art. 3 achter het woord „derden", 2de regel in te voegen: „mtgezonaera le den van den Raad", en het woord: „der den" in den 3en regel te schrappen, en voorts o. a. op verschillende plaatsen het woord architect te vervangen door B. en W. (1W. Ontwerp-instructies. De heer Hugenholtz diende het volgen de voorstel in: De Raad, gehoord de besprekingen om trent de aanhangige Instructies, besluit B. en W. uit te noodigen, deze ontwerp- instructies in te trekken en nieuwe te ontwerpen, waarin rekening zal gehou den zijn met het denkbeeld van de be noeming eener commissie, samengesteld uit gemeenteraadsleden, gemeente-amb tenaren en gemeentewerklieden, welke commissie tot taak zal hebben de beslis sing omtrent het ontslag en de schorsing van gemeente-ambtenaren en werklie den, wier ontslag en schorsing niet bij de wet of plaatselijke verordening aan anderen is opgedragen, en gerezen ar beidsgeschillen tusschen meerderen en minderen in gemeentedienst te beslech ten. De heer Hugenholtz stelt dit voor uit een billijkheidsoogpunt, vooral voor de lagere ambtenaren en werklieden. Hij wijst er op, dat de commissie ook zal gehoord moeten worden over de bepa lingen van het arbeldscbntract, door de gemeente als werkgeefster met hare werknemers af te sluiten; zij zal moeten optreden als een raad van beroep, bij welken ambtenaren en werklieden zich zullen kunnen beklagen -over opgelegde straffen enz. Zij zal geschillen tusschen lagere en hoogere ambtenaren hebben te beslechten. Door eene dergelijke com missie te benoemen, zou de gemeente slechts navolgen wat reeds door ver scheidene groote werkgevers is tot stand gebracht. [Ut.) Bij art. 6, inhoudende dat de archi tect het toezicht heeft over het aan den dienst van tien Hout en de plant soenen verbonden, personeel en regelt hunne werkzaamhedien, stelt de heer Modoo voor dat hij in overleg met den opzichter de uit te voeren werken re- geit. De heer MODOO verdedigt zijn voor stel. De VOORZITTER antwoordt dat de heer Springer diit ongetwijfeld zal doen. Echter ontraadt hij aanneming van het voorstel-Modoo. Melt vijf stemmen voor werd dit voorstel ver worpen. Vóór stemden de heeren Modoo, Groot, Schram, Hugenholtz en de Braai. Ook de tweede voorgestelde wijzi ging van den heer Modoo om ark 7 te schrappen, werd verworpen, waarna d<eze al zijne amendementen introk, daar deze het bovengenoemde begin sel huldigden. De instrucjtie van den opzichter, be last met het dagelijksch toezicht over den Hout en de plantsoenen, werd aangenomen met 5 stemmen tegen dte van de bovengenoemde heeren. Ook de instructie voor den voorma-n- bloemist etc. werd aangenomen. Te gen stemden d'e bovengenoemde hee ren. PUNT 18. An derhe>gg en en N e umeij er. Bovengenoemde concessionarissen verzoeken dat niet verplichtend worde gesteld de bouw van drie der vier electrische tramlijnen binnen de ge meente, waarvoor zij concessie hebben, te weten: Langebrug, Turfmarkt, Oude Gracht. Raaks enz. Amst. Vaart over de Oostsingelgracht langs Oostvest en Papentorenvest over het Spaarne enz. Emmabrug, door liet Leidsche kwariier naar den Zijlweg. De eenig overbl vende lijn is dus: Amlst. Vaart, Heerensingelgracht,, langs de Lange Heerenvest, Anthonisstraat (of Korte- Heerenvest) Langebrug, brug over den Kampersingel, Kampervest, Kleinen Houtweg, Baan Wagenweg, lor denstraat. Koninginneweg, Emma. straat tot de Emmabrug. Met de Raadscommissie stellen B. en W. voor. lit goed te keuren, als- nidd'e eenige andere punten, waar onder behoort het medegebruik van de lijnen der E. N. E. T. Deze eischen worden gesteld door financiers,die de zaak willen uitvoeren Worden ze ingewilligd, dan kan zeggen adressanten de uitvoering iiïet vertrouwen worden tegemoet gezien. De heer v. d- KAMP vraagt of de zaak nu werkelijk serieus is. Hij heeft hooren zeggen, dat er (toch niets van komt. De VOORZITTER gelooft dat de zaak zeer serieus is. Hij leidt dit af uit de laatdto verklaringen hem ge daan. Artikelsgewijs wordt de verordening behandeld en vervolgens in haar ge heel goedgekeurd. Tegen Stemde de heei- v. d. Kamp PUNT 19. Voorstel van B. en W. om 'in te trekken de onbewoonbaarverklaring van het perceel Doelstraat 15 en 15 rood. omdat de eigenaar J. .T. Berken kamp heeft aangetoond, dat de reden die daartoe geleld heeft, ijs vervallen. Wordt goedgekeurd. PUNT 20. Voorstel Iftoti onbewoonbaarverkla ring van het perceel Tuchthuisstraat 18 (eigenaar P. F. Hagen) omdat daar in verschillende verbeteringen niet zijn aangebracht. Wordit goedgekeurd1. PUNT 21. B. en W. stellen voor te aanvaarden om nliet van den heer C. C. W. Mann een strook grond aan het Nauwe Gel delooze Pad, ten einde hiermee dezen openbaren weg te kunnen verbreeden. Wordit goedgekeurd. PUNT 22. Voorstel van B. en W. om aan J. van Roode grond te verhuren aan den Zijlweg en om aan I de Haan en Mej. M. Misset over het tweede half jaar van 1901 huurpenningen terug te betalen. Wordt goedgekeurd. PUNT 23. Levering van Electriischen stroom. Burgemeester en Wethou ders hebben de ontwerp-voorwaarden ingediend, waaronder electriciteit zal worden geleverd. Artikelsgewijs wordit deze verorde ning behandeld en daarna zonder stemming goedgekeurd. PUNT 24. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het indertijd door den Raad aange nomen voorstel tot regeling van de trak tementen der hoofden van scholen alhier, wegens een tweetal bezwaren door Ged. Staten tegen die regeling ingebracht. Een daarvan is, dat de vergoeding huishuur der vóór 1 Januari jL benoem de hoofden, moet bepaald blijven op 500 (de regeling was 400). In verband daar mee stellen B. en W. voor de jaarwedde, op t 1800 bepaald, thans tot J 1700 terug te brengen. Overigens zal het nieuwe voorstel een vermeerdering van t 700 's jaars veroor zaken, die evenwel toch, binnen korter of langer tijd, aan de hoofden zou zijn toegevloeid. Wordt goedgekeurd. PUNT 25. Adres van de vereenlging van groen- tenhandelaren de Hoop om de huur van terrein op de groentenmarkt zoodanig te wijzigen, dat die voor de drukke maan den April tot October voor 60 Mf 2.50 per jaar blijft (dus 1 75), maar voor Oc tober tot April t 0.02' per M. wordt, om dat zij in dien stillen tijd veel minder ruimte noodig hebben. Verder beklagen adressanten zich er over, dat zij 3 M, uit den walkant moeten blijven en dat om gelegenheid te geven tot het lossen van allerlei voor hun groenten (en dus voor de hygiëne) scha delijke stoffen. B. en W. stellen voor, hierop geen be schikking te nemen, omdat deze vereenl ging geen rechtspersoonlijkheid bezit. Het College voegt er bij, dat indertijd een amendement tot vermindering van de voorgestelde marktgelden met groote meerderheid in den Raad verworpen is en dat het niet raadzaam is, deze belas ting, die pas 5 maanden in werking is, nu reeds te wijzigen. De andere klachten zijn overdreven. Aan gegronde bezwaren zal tegemoet worden gekomen. De heer HUGENHOLTZ wenscht niet te spreken over het adres der heeren Witkamp c. s. doch wel vindt spreker liet vreemd, dat B. en W. dit adres buiten beschikking willen laten, omdat de Vereeniging ,,do Hoop" geen ko ninklijke goedkeuring heeft. Spreker meent dat dit hier buiten beschouwing zal kunnen blijven, daar de bestuurs leden het adres hebben ingediend en aan deze personen dus antwoord had kunnen worden gegeven. Hij zou gaar- nc-j deze zaak; voor 't vervolg zien uit gemaakt. De heer DE BRAAL gelooft, dat de ze, zaak door B. en. W. niet ernstig is overwogen. De heer van de KAMP hoopt dat lieer KRIENS de zaak nog eens ern stig in overweging zal nemen en de markt verplaatsen. Dit is hoog noodig Voorts gelooft spreker dat B. en W. correct gehandeld hebben, daar het bestuur namens de vereeniging ..de Hoop" heeft, geschreven. De heer HUGENHOLTZ zegt dat men zich tot de Raad heeft gewend op eiene wijze, zooals eene vereeniging dat steeds doet. En daar de vereeniging de kon. goedkeuring mist. is het adreis ter zijde moeten worden gelegd. De Votii/. vindt het onaangenaam dat dt i.Cc; de Braai maar aantijgin gen en beschuldigingen aan zijn adres richt. Hij staat steeds de personen, die hem komen spreken welwillend te woord en onderzoekt de zaken. Het iis 'zoodoende onmogelijk! dat '.iemand zijn goede humeur bewaart. Voorts zet spreker de zaait in quaes- fie uiteen en toont aan. dat de perso nen welwillend zijn behandeld en hunne grieven onderzocht. Den heer DE BRAAL spijt het dat de voorzitter zijn Woorden zwaarder heeft gewogen, dan hij had gemeend. Alleen heeft hij willen zeggen da. de adressanten van meening zijn dat hun zaak niet ernstig is behandeld. De heer GROOT deelt nirt de met*, ning van dien heer IIUGENHOL»/,. In .stemming gebracht wordt iet voorstel van B. en W. aangenomen met. 3 stemmen tegen, die van de hee ren de Braai, Groot en Hugenholtz. PUNT 26. De heer Hugenholtz stelt voor eene commissie te benoemen tot het ontwer pen van een arbeidscontract en scheids gerecht voor de werklieden en lagere ambtenaren in dienst der gemeente uitgezonden de in art. 179 o. en p. en 191 der gemeentewet genoemden. De heer HUGENHOLTZ licht zijn voorstel nog eerst toe. Spreke? acht de zaak te gewichtig en te mleilijk om zoo maar even te besproken. Gaarne zou hij zien dat eene commissie werd benoemd die met een onderwerp instructie komen. Zijn bedoeling is dat de Raad zich uitspreken of hij al dan n'iet een ar beidscontract wenscht. Dit is geen nouveauté meer; in Am sterdam bestaat zulk een contract reeds lang. Ook daar heeft men eerst eene commissie gehad, die 2 jaren ge werkt heeft aan haar taak. Ook hier in Haarlem is een onge regelde toestand; gekomen, niettegen staande de vele instructies, die er bc- saan. Men zal zien dat er een ver schillende rechtstoestand bestaat voor de gemeentewerklieden. Voor de werklieden der Reiniging bestaat nog de beste regeling; doch daaraan hapert ook veel. terwijl voor de andere takken van dienst de rege ling bepaald slecht is. Vooral is op het gebied van ontslag en schorsen nog veel te regelen, ook op dat der strafbare feiten en straffen, ou het gebied van Zondagsrust etc. etc De wijze van aanstelling der arbei ders is in het, geheel niet geregeld bij de Duin Waterleiding, en Gemeente- Reinigfing. Uit, een en ander blijkt, dat, er meer éénheid moet komen en dat voor alle werklieden van de ge meente dezelfde plichten en rechten moeten bestaan. En daarom acht spr. een arbeids-contract dringend noodig. Ook het scheidsgerecht wil hij door die commissie geregeld' z'ien welk scheidsgerecht zou uitmaken, gelijk in Amsterdam, of een ontslag met of zender schadeloosstelling zal worden gegeven. Het resultaat daar van is ;in Amsterdam zeer gunstig geweest, blijkens de mededeelingvan prof. Treub, en niettegenstaande de zeer uiteenloopendie samenstelling. Ten slotte vil spr. op een zaak nog exen de aandacht vestigen. De wijze waarop in 1892 in Amsterdam de com missie is samengesteld', doét spr. ho pen dat dit voorbeeld hier gevolgd zal worden. Er waren nl. alle richtingen in den Raad in vertegenwoordigd, eu ook was er in benoemd een die direct met de arbeiderskringen verband hield. De commissie heeft dan ook da delijk contadt gezocht met arbeiders- vereen igingen De VOORZITTER zegt dat deze zaak voor B. en W. alios behalve nieuw is. Ze hebben bij de loonrege ling deze zaak herhaaldelijk overwo gen. doch zijn tot de conclusie geko men dat de zaak thans niet weaische- lijk is. Daar niemand' meer liet woord ver langt. wordit overgegaan tot de stem ming; het voorstel-Hfcgenholtz werd verworpen met 11 tegen 13 stemmen. Voor stemden de heeren. Roog, Groot» Hugenholtz, Welsenaar, Van Thiel, Spoor, de Braai, van Linden Tol, v. d Kamp, Schram en Modoo. PUNT 27. Voorstel van B. en W. om, ingevol ge verzoek van bewoners der Hondesteeg tot verandering van den naam dier steeg, deze voortaan te noemen Antoniesteeg. De lieer J. WINKLER zou niet wil len voorstellen den naam Honden- steeg te behouden, maar is <er toch te gen dat een historische naam zal wor den veranderd. Ook de naam Anto- niestraat is niét juist; op historischs gronden betoogt Spreker dat het eigen lijk St. Anthoniestraat moest wezen- Die oude, historische naam wil spr. herstellen, en hij geeft dit aan B. en W. in overweging De VOORZITTER zegt dat B. en W. hiertegen geen bezwaar hebben. De heer v. d- KAMP heeft bezwaar lom d'e Hondensteeg te veranderen in dien van St. Anthonius-van-Padua. steeg. De heer SPOOR is er tegen om be staande namen te veranderen. Waar beginnen we en waar eindigen we. Bevalt dé naam aan de bewoners niét. dan moeten ze maar verhuizen. De VOORZITTER stelt voor dc de batten te sluiten. De heer MODOO vraagt waarover gestemd moet worden. De VOORZITTER: Over het voor stel] om den naam Hondensteeg te veranderen in St. Anthoniesteeg. Dit, voorstel wordt aam genomen met 14 tegen 10 stemmen, die van dé heeren van Thiel, Spoor, van Styrum, de Braai, van Linden Tol, Sneltjes, v, d. Kamp, Schram, Modoo en Stolp, Tot ledien der commissie voor d'ecla- me werden benoemd de heeren Leupen. Sneltjes, Hofland', van Thiel en Sa bel is. PUNT 28. Voorstel van J. .T. Groot om aan den heer C. P. W. Kriens een jaarlijkscli subsidie van f 10.000 tot wederopzeg. gens, van 1 Januari 1903 af, toe te keninem. onder verpllicliting jaarlijks voor 1 April een staat van ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen jaar aan den Raad over te leggen. Aangehouden PUNT 29. Tot makelaar in Meubilaire goede ren wordt benoemd de heer P. A. Pop pink. PUNT 30. Voorstel van B. en W. om te benoe men tot makelaar in mobilaire goederen den heer Frans Erdtsieck, die daartoe wordt aanbevolen door de heeren Mr. F. R. Crommelin en J. Willems. Benoemd' de heer F. Erdtsieck. De heer ROOG vraagt het woord naar aanleiding van een bericht, waarin wordt gezegd, dat de Burgemeester zich bereid heeft verklaard om als bemidde laar op te treden tusschen arbeiders en patroons. Uit' eigen beweging hebt u dus deze taak op u willen nemen. Ik voel mij gedrongen u daarvoor openlijk dank te brengen. Uit dit bericht blijkt ook dat door de werk lieden voorloopig de bemiddeling werd afgewezen. Ik sta geheel buiten de zaak, en zal daarover dan ook niet spreken, doch betreurd ten zeerste, het antwoord van den secretaris, om uwe bemiddeling af te wijzen. Ik spreek de hoop uit, dat wanneer de bemiddeling nog eens wordt gevraagd deze door u in 't belang der vele werk- liedengeztnnen zal worden aanvaard. Ik geloof dat u de man is, door wien in deze de zaak tot een goede oplossing kan worden ge bracht. en in wiens handen beider belangen zijn toevertrouwd. Ik betreur het, dat men uw bemiddeling van de hand heeft gewezen. Ik ben voor die be middeling u ten zeerste dankbaar (Ap plaus). De heer HUGENHOLTZ brengt even eens hulde aan dén voorzitter voor de aanbieding der bemiddeling, ook spr. spijt het dat déze bemiddeling is afgewezen. Hij gaat. geheel met d'e woorden van den heea- Roog mede, tenzij dat d'e Burgemeester voorwaar den voor die bemiddeling had gesteld'. Dan zou hij echter de zaak ook nog eens van den anderen kant moeiten be zien. Tevens zegt spr. dalt het rege lingscomité niet representeert alle ar beiders. Spr. zegt dit om. wanneer de voorzitter nog eens bemiddeling wil aanbieden, hij dit ook zal willen doen voor de andere groepen arbeiders. Spr. hoopt dat dé Burgemeester nog eens zijne bemiddeling zal willen ge ven De BURGEMEESTER dankt voor de woorden van hulde. De gedachte is niet. gehee Ivan hem. Hij heeft ze echter tot d'e zijne gemaakt en het spijt hem dat de bemiddeling is afge slagen. Ten allen tijde zal spr. ech te rbereidi zijn als bemiddelaar op te treden, wanneer hem het verzoek daar toe worde gedaan. Voorwaarden zijn er nooit gesteld. Spr. hoopt dat de werkstaking spoedt gmoge eindigen. (Applaus). De heer SCHRAM vraagt of de plantsoenwachte/rs niét. wat meer Zondagsrust kunnen krijgen. door b.v. de agenten 4e. klasse als zoodanig dienst te laten doen. De VOORZITTER zegt overweging' toe. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5