H. LAMP. vonden voorwerpen: .11 koperen vuilnisblik en een blik- .n halve litermaat; gevonden in de vuilnissttoffen: twee sleutels aan een touwtje en een gouden dames-remon- toir-horloge. Hulp geweigerd Toen Donderdag avond een bewoner der Barteljorisstraat 's avonds laat. vergezeld van zijn vrouw aan zijne woning kwam, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat hij niet naar binnen kon gaan, omdat de dienst bode onnadenkend, den grendel op de deur had gedaan en alle pogingen om haar wakker te schellen, faalden. Daar de ramen der 1ste etage gedeelte lijk openstonden, zou dit dus de eenige manier geweest zijn, om in huis te ko men. Maar daarvoor was een ladder noo- dig, en om die te krijgen vervoegde de Inwoner zich nu op het op 2 minuten afstand gelegen politie-bureau. Na de zaak aan den dienstdoenden inspecteur te hebben uiteengezet, kreeg hij van de zen tot bescheid, dat hij het veel te klei ne laddertje van eenige sporten, dat ge bruikt wrodt voor het lappen van gla zen, kon medenemen. En toen de per soon in quaestie betoogde, dat hij daar aan niets had. kreeg hij, niettegenstaan de de politieagenten hem verzekerden, dat groote ladders op de binnenplaats waren en zich gaarne bereid verklaar den te helpen, van den inspecteur ten antwoord: „Dat ligt niet op mijn weg". Maar waarom dan wel halve hulp te willen verleenen? Dit doet zien dat de inspecteur dan toch niet de zekerheid,, had, dat hij hier gerechtigd was hulp te weigeren. Hoe het ook zij, wij voor ons meenen, dat het verleenen van hulp, van welken aard ook. op den weg der politie ligt. En al is het verleenen van hulp in dit spe ciale geval, wellicht niet bij reglement voorgeschreven, o. i. geboden hier de menschlievendheid en welwillendheid, die men toch van de politie mag ver wachten, dat hulp. die met geringe moei te had kunnen worden verleend, was aangeboden. Jubileum. Dinsdag 8 Juli a.s. zal de heer J. Uitendaal, smid-bank werker bij die firma de Graaff alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij dien firma in dienst trad. Naar wij vernemen, zal de kinder-zangvereeniging „Hosanna" alhier. Woensdag 9 Juli a.s. eene boot tocht houden naar Zaandam. Ook zal men ecnigen tijd in Amsterdam ver toeven. Zondag 8 Juli a.s. zal de gymnastiek- en scherm-vereeniging „Concordia" met de hoofdafdeeling hare jaarlijksche wandeltocht houden naar 't Gooi. Ged. Staten van Noord- Holland hebben bepaald, dat de ope ning van de jacht op waterwild in die provincie zal worden geopend! als volgt: In den kring, begrepen binnen den Wesltfrieschen omringdijk, in de ge meenten Petten en Callants- oog, alsmede in het gedeelte van den polder heit Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 19 Juli as..; Op het eiland Texel, met uitzonde ring van den polder Eyerland, op Za terdag 16 Augustus a.s.; en In de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eyerland, op Zaterdag 2 Augu9ttus a.s,, alles met zonsopgang. Dei miliciens der lich- iing 1899 van het bataljon infanterie alhier in garnizoen, komen van 13 Au gustus tolt 16 September e.k. voor herhalingsoefeningen onder de wape nen. Uit de Omstreken. Zandvoort. Raadsvergaderin g. In de Woensdagavond gehouden opethbare raadsvergadering, waarbij de heer W. van der Werff afwezig wals, werden na opening door den Voorzitter de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeud. Vervolgens werd o.a. geétemd over het voorstel van den heer Driehuijzen in de laatste vergadering gedaan, om de concessie voor de gasfabriek met 10 jaren te verlengen. Wederom staakten de stemmen, zoodat het voorstel verworpen was, waardoor dus met 16 Mei 1904 de con cessie voor de gasfabriek vervalt. Vóór stamden de heeren Koning. Slagveld, van Duivenboden, Driehuij zen en Bakkenhoven. Tegen de hee ren Schaap, van den Bos, van der Mije, Zwaan en Draijer. Daarna werd op verzoek aan den heer P. Varekamp alhier verkochit het perceel grond', gelagen aan de Haltestraat tusschen de perceelen van ,,Do Gekroonde Valk" en heer Baggerman, voor den prijs van f 7 per centiare, onder de voorwaarden op dien grond ustende. Aan den heer Jb. Koper zal bericht worden.dat de prijs van den doorhem bedoelden grond aan de, Schoolstraat bepaald' wordt op f 4.50. In verband met heit wegbreken van de z.g. Kost- verlorenbrug en het doortrekken van de Zeestraat, werd de erfacht van het perceel grond, sectie C No. 19 over genomen van de H. S. M.t waarna bedoeld erceel door de En-en de heer de Favauge aan de gemeente geschon ken werd, welke schenking aanvaard werd, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. Ven'olgens brachten B. en W. prae- advies uit omtretft het verzoek van den heer Wolbers, architect, namens den Raad van beheer der Maatschap pij „Pension Villa Maris'*, om de voorwaarden te vernemen van over dracht van een in h«(t verzoekschrift bedoelden weg. De heer Slagveld wenschte als nog opgenomen te zien, dat de tegne- woordige eigenaar eerst zorg moest dragen voor voldoenden afvoer van water door het maken van zinkput- jes. Daarna werd besloten de voorwaar den vast te stellen, zooals ze door B. en W. waren opgemaakt, met in achtneming van heit door den heer Slagveld gedane voorstel. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Schipper nog genegen was zijn perceel aan de Haltestraaft aan de gemeente te verkoopén vóór f 2800. Dit werd goedgekeurd en besloten aan den heer J. Hollenberg f 1500 te bieden voot het perceel No. 82 aan ge noemde straat, welk perceel eveneens in den weg staal Daarna werden de aandeelen 8 en 38 van de geldleening groolt f 20.000 uitgeloot. Aan mej. Rasen uit Haarlem werd vergunning verleend een der school lokalen te gebruiken voor het geven van onderwijs in de handwerken, op nader te bepalen voorwaarden. De heer Van den Bos zou gaar ne uitbreiding en verbetering van de brandbluschmiddelen zien en de heer Zwaan wees wederom op het plaat sen van urinoirs. Na breedvoerige besprekingen werd besloten vooloopig als proef te plaat sen twee urinois, en wel een in "hot Polierslop en een in de Swaluëstraat Daarna werd de vergadering geslo ten. Aangekomen badgasten: I. B. Schmitz, Amsterdam, Villa Adriaan, 9 personen. P. May, id. villa Mignon, 10 pers. Mej. de Bordes, id. Pension Sans Souci. Mej. Paassen, icL, Pension de Roos. Mevr. Warmeloo, icL, id. Jongeh. J. H. Warnaars, icL, Villa Narda. Douairière van Beresteijn, Den Haag, Pension Quisisana, Ffl.ni. Veder, Rotterdam, Grand Ho tel, 2 pers. I. Kokoskij, Amsterdam Hotel d'O- range. A. Koe, id., Swaluëstraat no. B 11. Jongej. Mager, Haarlem, Kerksrtr. No. 32. Juffr. J. van Leijden, Krommenie, Kerkstr. 32. Dr, van der Dussen, Amsterdam, Villa Weg- en Landzicht 7 pers. Ch. E. A. Boissevain, id., Hoogeweg 12 pers. G. A. Harff, id„ Villa Bertha^ 8 p. N. J. J. Greeter, id., villa Johanna Maria, 7 pers. A. Jansen, Haarlem, Villa Josina. 4 personen. L. Keers, Amsterdam, Pension Sein post, 4 pers. A. Zijlstra, Leeuwarden, Hotel Kur- haus. Mevr. F. Kenter, Leeuwarden, Hotel Kurhaus, 3 pers. Mej. Nelten, Munchen, Hotel Kurhaus. Mevr. M. E. Baale, Amsterdam, Pen sion Quisiana, 2 pers. Mr. Ch. Vermaire, Genève, Pension Quisiana, 2 pers. W. Nienburg, Amsterdam, Villa Ma rina, 4 pers. Mevr. Funder, Amsterdam, Villa Ma rina. J. F. Muijsken, Amsterdam, Villa Wel gelegen, 4 pers C. Kruis Mulder, Watergraafsmeer, Villa Welgelegen, 3 pers. C. Reuchlein, Rotterdam, Groote Bad huis. Jhr. S. Verkouteren, den Haag, Groote Badhuis, 3 pers. J. G. Sandbrink, Veenendaal. Hotel Driehuizen, 4 pers. M. Bussemaker. Enschedé, Hotel Drie huizen, 3 pers. M. Kahn. New-York, Hotel d'Orange. D. J. Spanjaard, Borne, Hotel d'Orange. S- Wallich, Amsterdam, Hotel d'Orange. F. D. HiU, Amsterdam, Hotel d'Orange. Mevr. A. M. de Block, Amsterdam. Vil la Beau Rivage. Mevr. E. Hopman. Kieuw. Villa Beau Rivage, 2 pers. Heemstede. Door d<> gemeentepolitie alhier is aangehouden de minderjarige Johan na de Haan, thuis behoorende te Am sterdam. die alhier zwervende is aan getroffen; zij is naar de ouderlijke wo ning overgebx-acht Haarlemmermeer. Thans is definitief door de commis sie voor de uitvoering der feesten in zake dei droogmaking fte Hoofddorp besloten aangaande de festiviteiten, die op 16 en 17 Juli a.s. zullen plaats hebben. De optocht die heel wat be loofde, gaat ni'et door, omdat N.-Ven nep zich heeft afgescheiden en op eige ne gelegenheid feest viert; voorts eene groote hardrijderij dóór paarden be neden 6 jaar. die nimmer een prijs ge wonnen hebben, ringrijderij met ver sierde wagentjes, gondelvaart, illumi natie, vuurwerk, voor jong en oud verschillende volksspelen en school feesten enz. De Rijkskeuring van hengsten bo ven 2 1/2 jaar oudi zal gehouden wor den te Hoofddorp 2 Oct. as. Tegen 1 Juli a.s. is benoemd tot post bode te Nieuw-Vennep L. B. v. Hul zen, aldaar. Tot waarnemend kantonrechter te Haarlemmermeer is benoemd de heer J. Samson, notaris, ie Haarlemmer meer. De houten brug over den Venneper- tocht in den IJweg zal binnenkort ver vangen worden door een gemetselde brug met stalen trogplaton. Binnenkort zal door de genie alhier worden aanbesteed :Bestek no. 213. Het maken van een t'nundaUeduikcr in de Inundatiekeering bewesten het fort bij Veldhuis. Raming f 10,600. INGEZONDEN ME )EDEE- LINGEN. 30 cents per regel Barteljorrisstraa(22'24 TELEFOON 626? Groote Keuze Reistasschen en Kotters. Binnenland. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie weken, ingaande op Vrijdag 27 Juni 1902, wegens het overlijden van Zij ne Majesteit Koning Albert van Saksen. H. M. de Koningin, Men meldt uit Schaumburg: Hoewel de gezondheidstoestand van de Koningin zeer bevredigend blijft en dé "Brachten voortdurend toenemen, is hét tóch noodig dat Hare Majesteit zich goed iin acht blijft nemen. Do kleine wandelingen en rijtoeren reeds sedert het begin van het verblijf te Schaumburg gemaakt, worden dan ook eerst langzamerhand verder uit gestrekt, gelukkig zonder dat deze hare Majesteit te zeer vermoeien. „De Hoop." Het hospitaal-kerkschip De Hoop is weder te Lerwick binnengevallen, we gens het aanhoudend' slechte weer. De meeste visschers liggen te Ler wick. zoodat de dokter en de predi kant van het schip veel werk hebben. Reeds 20 zieke visschers zijn onder behandeling. Acad. examens. Groningen. Op Stellingen bevorde.' l tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. W. H. van Imhoff. geboren te Zuidhorn. Boschbrand. Het Nijrees bosch, gelegen op een half uur afstands van Almeloo, staat in brand. Aan blusschen valt niet te denken. Groningsche Hypotheekbank. Onder leiding van den President- Commissaris, den heer Prof. Mr. D. P. D. Tabius werd den 21sten Juni j.l. te Utrecht de eerste gewone algemeene vergadering gehouden van aandeelhou ders der Groningsche Hypotheekbank, voor Nederland gevestigd te Gronin gen, Directie de heeren M. Brouwer Mr. W. Switters en F. J. Bolt, De pre- sidentcommisrsaris bracht een verslag ui't van verrichtingen der Vennootschap gedurende het eerste boekjaar, geëin digd 31 December 1901, waaruit bleek, d'at de vennootschap voldoende ge loond heeft levensvatbaarheid te be zitten. De Balans en winst en verliereke- ning werden goedgekeurd, terwijl be sloten werd over het eerste boekjaar geen dividend uit te keeren, en het winstsaldo over te brengen op de re kening van het thans loopende boek jaar. De volgens rooster afgetreden Com missaris. de heer E. G. Wentink te Schalkwijk werd herkozen en nam de benoeming aan. Hierna werd de vergadering gesloten Gevangen doctoren. De voorzitter van het Roode Kruis, ba ron Van Hardenbroek, heeft Donderdag van den Nederlandschen Consul te Co lombo, den heer Wennink, een telegram ontvangen, meldende dat ook te Cey lon nog niets bekend is van eene spoe dige vrijlating der Roode Kruis-doctoren. Hex is 5 Juli a.s. twee jaar geleden dat dr. Koster en zijn medeleden van de tweede ambulance te Irene in Transvaal werden gevangen genomen. Een ontsporing. Donderdag had dicht bij het Staats spoorstation te 's Gravenhage een spoor wegongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen, daar alleen materieele schade të betreuren is De personentrein van Amsterdam, welke te 9.44 daar moet aankomen, is op een paar honderd me ter voor de overkapping van het station op een wissel ontspoord. Alleen de loco motief geraakte uit de rails, dank zij het rijden met verminderde snelheid en het spoedig met alle kracht remmen. De lo comotief staat geheel op zijde, en heeft zich aan den eenen kant tot over de wiel- assen in den grond gewerkt. De machi nist en de stoker bleven ongedeerd op hunne machine en voor zoover bekend heeft ook geen van de reizigers, die zich in de 3 personenwagens bevonden, letsel bekomen. Ten gevolge van het ongeval, ondervonden opvolgende treinen eenige vertraging in aankomst, omdat van een zijspoor gebruik moest worden gemaakt. Lerens verzekeringsbank „Amsterdam". In de Woensdag 25 Juni 1902 gehou den Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Levensverzekering- bank Amsterdam, gevestigd te Am sterdam en Eindhoven, waren verte genwoordigd 152 aandeelen, uitbren gende 96 stemmen. De vergadering werd geleid door den Voorzitter, den heer Patrice Cramer. Uit het veslag, door de Directie uit gebracht, bleek, dat, inclusief de ge kapitaliseerde lijfrente, op ulto. De- rember 1901 verzekerd was J 4.510.958 58 ct. met 188.276.15 jaarlijksche premie, verdeeld over 61612 contrac teen. 4% dividend kan aan aandeelhou ders worden uitgekeerd. De tieer L. M. Bonnik. die volgens rooster aan de beurt; van aftreden is, werd als Commissaris herkozen. Opleiding voor socialen arbeid. Onlangs uitte C. Bamett, de direc teur van Toynbee Hall in Londien de klacht, dat de belangstelling van het Engelsche publiek in zijn arbeid in Whitechapel aan het afnemen was. Hij schreef dit voor een goed deel ■toe aan het imperialisme, aan de op winding voor de uiterlijke grootheid voor het Rijk, die zoo verblindend werktje op de jonge mjeinscben, die 'vroeger zijn arbeid kunnen deelen, dat zij thans geen oogen meer Hadden voor de nooden en behoeften in eigen omgeving. Geheel anders is de geestesrichting bij ons te lande. Niet alleen valt een toenemende belangstelling in socialen arbeid waar te nemen, maar onder jonge mannen zoowel als vrouwen breekt zich de behoefte baan om een werkzaam aandeel te nemen in den maatschappelijkèn strijd, om zich één té voelen met hen voor wie het leven moeilijk en zwaar is. Naar werk, naar nuttigen arbeid op sociaal terrein strekken zich de han den uit van velen, hetzij om daarin een eervol middel van bestaan te vin don, of om, uit j>lich|tbeföef wegens maatschappelijke bevoorrechting, ten bate der samenelving den tijd en de krachten te besteden, die niet behoe ven te worden aangewend ter voorzie ning in eigen onderhoud. Hoe heugelijk dlit verschijnsel op zichzelf beschouwd wezen moge, het heeft een ernstige schaduwkanlt, het gevaar namelijk dat wie zonder voor afgaande kennis, een werk willen aanvatten dat hooge eischen stellt, in !te engen kring zullen blijven rond zien >en (slechts ziekteverschijnselen bespeurend, zonder de oorzaak van de kwaal te kennen, meer kwaad dan goed zullen doen. Dit gevaar werd nu drie jaar gele den, onder de oogen gezien door de oprichters van de opleidings-inrich- ting voor socialen arbeid! te Amster dam. Zij schreven: „De waarheid is, dat ook voor socia len arbeid, opdat hij naar den vollen eisch worde verricht* deugdelijke en ernstige voorbereiding moet worden onmisbaar geacht. Een voorbereiding die deels een wetenschappelijk karak ter dragen moet, omdalt het aankomt èn op algemeen sociologische ontwik keling en op bekendheid met velerlei wtetgeving, èn op geschiedkundige bestudeering van verschillende vraag stukken, maar die voor een zeker niet geringer deel dilt worde met nadtruk gezegd practisch wezen moet, oe- staande in oefenende deelneming aan den tot levenstaak gekozen arbeid' on der deskundige en wegwijzende lei ding. Een zoodanige voorbereiding kan te meer nut sftichten, omdat de genen, die in het voorrecht ervan deelden, en daarna naar hun woon plaats terugkeeren, op hun beurt lei ders van anderen kunnen worden.-' In overeenstemming hiermee werd heft leerplan in elkaar gezet. Hét om vat lessen in staathuishoudkunde en sociologie, hygiëne; en paedagogie, staats-inrichting en enkele hoofdstuk ken van het burgerlijk recht, boek houden en verbandleer; cursuussen over het woningvraagstuk, armen zorg, het vraagstuk der kindervoeding Tovnbeewerk, coöperatie, de drank kwestie en anderen. In bet eerSie leerjaar wordt het geheele terrein ver kend, in het tweede doet de leerling een keuze van den arbeid, waaraan hij of zij zich wijden wil, dan treedt het; practische werk meer op den voorgrond. De minimum-leeftijdi, waarop leer lingen worden toegelaten, is 23 jaren. Wie belang stelt in hetgeen ïot dusver de resultaten der school waren, vraeg een verslagje aan, dat op verzoek gaarne zal worden toegezonden door de directrice, E. Boissevain, 386 Hee rengracht, Amsterdam (na 1 Juli Jongtlust de Biet). Botsing. De landbouwer J. Verwijmeren uit Beek passeerde Donderdag bij een tocht met kar en paard de tramrails. Op het- zelfde oogenblik kwam de stoomtram uit Breda in volle vaart aanrijden en kon niet tijdig genoeg stoppen, met het ge volg, dat de kar aan splinters vloog, het paard gedood en de voerman zoo ver wond werd, dat men voor zijn leven vreest. Aangehouden. Te Rijckevorsel, aan ae grens, hebben Belgische douane-beambten twee wagens turfstrooisel aangehouden, waarvan de lading hun verdacht voorkwam. Bij on derzoek vond men onder een laag turf strooisel 150 KG. tabak en 22.000 sigaren verborgen. Paarden, wagens en lading is verbeurd verklaard. De begeleiders hadden, alles in den steek latende, de vlucht genomen. Bond van Ned HandelsYereeni- gingen. Te Nijmegen werd Dinsdag jL de jaar lijksche vergadering der Ned. Bond van Handelsvereenigingen gehouden. Alle aangesloten vereenigingen waren verte genwoordigd, behalve Zaandam, Leiden, Utrecht, Deventer en .■Arnhem. Nadat het verslag was medegedeeld en daaruit gebleken was, dat de Bond in het afgeloopen jaar vooruitgegaan was, werd overgegaan tot behandeling van een nieuw ontwerp-statuten en een nieuw huishoudelijk reglement en daar na ook nog vastgesteld dat men in het vervolg 4 maal per jaar zou bijeenko men, den eerstvolgenden keer te Utrecht. Ten slotte werd nog besloten deel te nemen aan het internationaal congres te Amsterdam, om daar te bepleiten niet alleen het goed recht van bestaan der Onderl. Informatie-bureaux, maar ook hunne onmisbaarheid voor den detail handel, die aan informatiën zooals ze door menig ander informatie-bureau worden gegeven eigenlijk niets heeft. Het bestuur bestaande uit voorzitter en secretaris der Haarlemsche Handels- vereen iging de heeren G. van der Most van Spijk en F. H. Smit, werd bij accla matie herkozen. Besproeiing van limonade. Een groote oppervlaktei van die Ut rechtse bestraat bij de Keizersgracht te Amsterdam .kreeg een eigenaardi ge. doch kostbare besproeiing, nl. met eenige soorten van limonades in plaats van met VechtwaterOver liet asphalt vloeide een groot pias spuitwater, 11- monade-gazeuse. citroen-limonade, en hoe dergelijke in kogelfleschjes en syphons bewaarde dranken verder liee. ten mogen. De koetsier van een groote mineraal- waterfabriek te dier stede, wilde met zijn wagen, zwaar geladen met kistjes, waarin iiondferd'en fleschjes der in de ze warme dagen zoo gezochte dranken stonden, vóór een van de richting Fre- deriksplein komende tramwagen de rails oversteken. Hierbij liep een dei- achterwielen van de as, met het nood lottig gevolg dat de wagen op zij kan telde .honderden fleschjes op straat te land kwamen en niet tegen de hard heid van het asphalt bestand, hun in houd déden wegvloeien. Over een groote oppervlakte stroom- re bet vocht en zóó groot was de hoe veelheid glasscherven da!t het geruimen tijd vorderde voor men die verwijderd had en de wagen uit de rails was. Het tramverkeer had eenigen tijdi vertra- ginsr en de mineraal-fabrikant een aar dig schadiepostje. Letteren en Kunst. Bij de uitgevers W. J. Thieme en Cie. te Zutphen zal binnenkort eene beknop te uitgave verschijnen van Dr. Stoett's „Nederlandsche Spreekwoorden, Spreek wijzen, Uitdrukkingen en Gezegden". De ze verkorte editie zal voornamelijk uit drukkingen en gezegden bevatten welke om de een of andere reden, als beteeke- nis, oorsprong, afleiding of verbastering, vermelding verdienen; tevens is voor zoo ver dit mogelijk was de Franscbe, Duit- sche en Engelsche vertaling er bij gege ven. Rechtzaken. Moord te Tilburg. We deelden in ons nummer van gisteren reeds mede de strekking van het vonnis, waarop Mutsaers is vrij- gesroken. Thans volgt dit vonnis tn zijn geheel: Helt Gerechtshof enz.; gehoord de voorlezing van het vonnis a quo en de akte van appèl; het proces-verbaal d.d. 25 Juni 1901 van den commissa ris van politie te Tilburg Caarls enz. gehoord ter openbare terechtzitting van dit Hof van 11, 12 en 13 Juni 1902 de beledigde verklaringen van 94 ge tuigen door het Openbaar Ministerie opgeroepen; gehoord den beklaagde; gehoord den procureur-g ener aal en zijn requisitoir aftrekkende dat het dén Hove behage het opgeworpen appèl te ontvangen en met vernietiging van het vonnis, waarvan appèl, den bekl. te verklaren schuldig aan doodslag vergezeld of voorafgegaan van een strafbaar feit en gepleegd' met net oogmerk om bij betrapping op heeter- daad aan zich zeiven straffeloosheid te verzekeren en te dier zake te ver— oordeelen tot levenslange gevange nisstraf met last tot onmiddellijke ge vangenneming van den beklaagde; nader gehoord den beklaagde en zijn raadsman mr. F. Pels Rycken, advo caat te Breda; gezien de acte van ap pèl waaruit blijkt, dat door bet Open baar Ministerie tempore utili tegen het vonnis a quo hooger beroep is aange- teekend; gezien een afschrift van het vonnis der arrondissements-r|ejchtbank te Breda van 28 Juni 1901, waarvan ap pèl, waarbij de beklaagde is vrijge sproken van het feilt hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegd met be vel zijn invrijheidstelling, ten ware hij om andere redenen mocht in hechte nis blijven, en met bepaling dat de stukken van overtuiging na verloop van acht dagen, nadat dit vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, zullen worden teruggegeven aan de personen bij wie zij zijn in beslag ge nomen, zijnde ten dezen: voor heft ro- sekleurig japonnetje, het Roomsch- Katholieke kerkboek, het wit marme ren beeldje, het witite onderbroekje, de witte zak, de witte zakdoek, het paar lederen laarsjes, de brief en en veloppe, elf prentjes, het onderlijfje, de zwarte kousen en lintjes, den erf genamen der verslagene Maria Kes- sels; voor het hemdje, wit rokje cn boezelaar, de grijze pantalon, de twee schilderskielen, de twee hemden, on derbroek, sokken, jas en vest, bruine pantalon, borstrok en grijze pet den beklaagde G. A. Mutsaers te Tilburg; en de spons van Goop te Tilburg; gezien de overige processtukken; over wegende dat de beklaagde in primt heeft terecht gestaan ter zake dat hl; in het tijdsverloop tusschen 21 en 25 Augustus 1900 te Tilburg Maria Ca tharina Wilhelmina K esse Is, geborei aldaar den 2den Maart 1889. opzette lijk van het leven zou hebben berooft door baar opzettelijk met het oogmerl om haar helt leven te benemen eep kleedingstuk (onderlijfje) zoo vast om den hals fte snoeren, dat zij dienten gevolge gewurgd werd en dén stik kingsdood stierf, en zijnde deze dood slag of vergezeld geweest van hert door hem beklaagde opzettelijk ple gen van ontuchtige handelingen, na der bij dagvaarding omschreven, en gepleegd met het oogmerk om bij be trapping op heeterdaad op dit straf baar feit zich zelve)n straffeloosheid te verzekeren; overwegende dat na een zeer uitvoe rig onderzoek dér zaak in hooger be roep het Hof met den eersten rechter van oordeel is, dat het rechtsgeldig bewijs der aanklacht niet is geleverd, zoodat het vrijsprekend! vonnis van den eersten rechter behoort Ite worden bevestigd!; gezien de artikelen 216. 219, 239 en 247 Wetboek van Strafvordering; rech|t doende op het ingesteld hoo ger beroep bevestigt hte vonnis den 28 Juni 1901 door de orrondissem. -recht bank te Bre<ïa gewezen, in de zaak van het Openbaar Ministerie ttegen de zen beklaagde; gtelast de teruggave van de in judicio overgeleverde klee- rén, kerkboekje, Maria-beeldje, brief, elf prentjes, afkomstig van de verslage ne Maria Kessels aan hare erfgena men, van al de kleederen on bet goed fn beslag genomen bij den getuige v. I^terdaal, aan dien getuige, een en ander na verloop van acht dagen na dat dit artikel zal zijn in kracht van gewijsde. Kindermoord. De rechtbank te Breda veroordeelde Bartelen, beschuldigd zijn kind van 5 maanden zoodanig te hebben mishan deld, dat er de dood op is gevolgd, tot 8 jaren gevangenisstraf. Een valsche Rijksdaalder. IJltje Jelles. uit Amsterdam, bevindt zich in de laatste tijden wel in den hoek, waar de rechterlijke slagen val len. Eerst werd zij tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling van een „vriendin". Daarna werd haar „vriend", v, d. Hey- den. tot 5 jaren veroordeeld', en on. middellijk daarop moest zij weet plaats nemen in de beklaagdenbank. Haar werd ten laste gelegd dat zij te Amsterdlam op den len Mei opzette- lijk een vervalschte rijksdaalder uit gegeven heeft voor een onyervalschte. ïn den vooravond van den len Mei liep de beklaagde in de Hartenstraat Zij itrad een manufactuurwinkel bin nen. waai* zij een knotje katoen voor enkele centen kocht. Ter betaling gaf zij een rijksdaalder, welke zij uit haai poqtemonriaie nam. De winkeljuffrouw zag dadelijk aan de kleur en afwer king. hoorde aan den klank d'at, het muntstuk valsch was. Zij waarschuw de de beklaagde, die voorgaf den rijks daalder te hebben ontvangen in .een spon-senwinkel. en daarop betaalde zij met klein "-eld en verliet den winkel, om op don Haarlemmerdijk een paai zakdoekjes te koopen. In dezen winkel gaf zij denzelfden rijksdaalder ter betaling. Zij ontving twee gulden en een kwartje terug. Toen beklaagde dien winkel uit was, bemerk te de juffrouw die haar bediend bad, dadqfcük dat de rijksdaalder valsch was Zij liep beklaagde na, die wel geneigd was de twee gulden en het kwartje terug te geven. Deze restitutie echter kwam haar ongewenscht voor, toen zij bemerkte dat de politie erin betrokken zo uworden, en dus baai zaak toch verloren was. Het O. M„ waargenomen door mr. Ragout, achtte het bewezen dat de valschheid van den rijksdaalder be klaagde bekend was. na haar bezoek aan den winkel in de Hartenstraat. Het verbaal van beklaagde dat zij den rijksdaalder verkreeg van een an. de rite rwisseling .achtte het O. M. aanneemlijk. omdat op haar niet be vonden zijn bij fouilleering de ge kochte zakdoekjes, en omdat het een bekend verschijnsel is dat de mannen zich bezighouden met het maken van valsche munt; terwijl de vrouwen meestal op zich nemen de vervalschte munten te doen circuleeren. De rijks daalder heeft zij niet uitgegeven om zichzelf te vrijwaren voor schade. Bo vendien is zij zeer bekend bij politie en justitie. Zij is van het slechtste vrouwelijke allooi, dat Amsterdam her bergt. Verzachtende omstandigheden zijn er niet. Mitsdien requireerdJe het O. M. één jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Wienecke conclu deerde tot vrijspraak en vroeg dadelijk ontslag uit de preventieve hechtenis, De rechtbank vond geen termen aanwezig om het verzoek van den ver. dedi'ger tot directe invrijheidstelling in te willigen, en bepaalde de uitspraak op 10 Juli. Gemengd Nieuws. De pest aan boord van een Italiaansch schip. Twee verdachte ziektegevallen, ver moedelijk restgevallen, zijn geconsta teerd aan boord van het stoomschip „Duca de Gelliera", dat met 700 passa giers van Buenos-Ayres te Genua Is aan- gekomen. Het schip met de bemanning en alle passagiers ligt in quarantaine. Brandschade. Te Kazan werden door de beide laat ste groote branden in de Tartaarsche wijk, ruim 300 huizen in de asch gelegd. Parysche Kannibalen. In een restaurant te Parijs zaten Maan dag jl. een 12tal baliekluivers, naar

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2