Franseheu aard met luider stemme te' twisten. De twist verliep teu slotte in een slaande ruzie, zoodat de politie moest iusschenbeiden komen. De vechtenden waren spoedig gescheiden, doch op het ontruimde slagveld, te midden van tal- looze gebroken glazen etc., vond men. twee ooren en een stuk van een neusl De overstrooming in Zeven- bruggen. nemen zulke onheilspellende afmetin gen aan, dat o, m. in het Czamosdal een 2000-tal hulsgezinnen al hun goed en ha ve verloren hebben. Uit Budapest meldt men, dat de regee- xing de noodige maatregelen heeft ge troffen ter leniging van den heerschen- denden watersnood. Den dakloozen wordt zooveel mogelijk onderkomen ver schaft en in het geheele land zullen in zamelingen voor de ongelukkigen ge houden worden. Een nieuw baantje. De kroniek van een Romeinsch blad heeft een nieuw beroep ontdekt, dat buiten Rome nog weinig uitoefenaars telt. Heit is nl. de .„vliegenvanger" die uit vuilnishoopen en diergelijke plant een rotte vruchten verzamelt. De vlie gen. dóór dólt aas gelokt, vangt hij met de hand en h" verkoopt ze aan vogel liefhebbers, die ze ais lekkernij aan de zangvogels toedienen. Op genoemde wijze verschaft de vliegenvanger zich een daggeld je Juweelen-diefstal met inbraak. Een brutale inbraak heeft dezer da gen 's avondla te Parijs bij een juwe lier aan dear boulevard Malesherbes plaats gevonden. De dieven zijn kort na het sluitingsuur in het magazijn binnengedrongen en ontvreemdden een aantal juweelen ter waarde van 20,000 francs. Buren meeinen hen ge zien en gehoord te hebben, doch ze hielden hen voor werklieden. Overi gens hebben de inbrekers hun hand werk met. de gewone koelbloedigheid en brutaliteit volbracht, zonder ook maai" een o ogenblik te worden ge stoord, Misdadigster. Een twaalfjarig meisje te Lienen in; Wesitfalen heeft kort na elkander twee aan hare zorgen toevertrouwde kinde ren verdronken. In de gevangenis te Tecklenburg bekende de jeugdige moor denares, dat zij onlangs het 2 1/2-jarig zoontje van een familie, waar zij in dienst was, in een vijver hadl gewor pen om het kind te laten verdrinken en vóór enkele dagen had' zij op dezelfde wijze nog een kind van die familie, een wicht van 21 weken, van het leven beroofd. In beide gevallen maakte, zij den ouders wijs, dat hun kinderen .een „ongeluk" was overkomen. Het meisje is ouderloos en opgevoed in een wees huis. De rechtbank te Mannheim. deed! Dinsdag uitspraak in het proces van de instorting der lijkenbewaar plaats aldaar, waarbij 2 personen ge dood en 5 gekwetst werden. De archi tect. Adolf Krayer, werd veroordeeld tolt 3 maanden hechtenis. De metse laarsbaas Wendelin Mayer en de op zichter Fuehs werden ieder tot 3 we ken en de metselaar Jacob Meyer tot 2 weken gevangenisstraf veroordeeld'. Drie beklaagden kregen vrijspraak. Bosehbrand in Amerika. Een der grootste boschbranden, die men ooit heeft gezien, is in den staat Washington uitgebroken. Men va-eest dat talrijke hoeven in de vlammen zijn opgegaan. Alle pogingen worden aan. gewend om de stad Enanclow, die in het centrum van het bedreigde "gebied ligt, te redden. Het grootste gedeelte der bevolking i's met treinen van de Northern Pacific vertrokken, die met de grootst mogelijke snelheid door de brandende sltreek vlogen; toch zijn vele reizigers hierbij gestikt. Bijna alle vrouwen verloren haar bewustzijn. De brand strekt zich uit over een gebied van 10 k 12 KM, lengte. Een taalboek. Een niet onaardige bijdrage omtrent de woelingen in de Balkanstaten levert hel; bericht dat de Oostenrijksche consul te Monastir aan een schoolmeester heeft opgedragen een Macedonisch taalboek samen te stellen. Groote opschudding heeft dit bericht gewekt onder de patri otten in Bulgarije en Servië. Er worden in Macedonië allerlei talen en tongval len gesproken, zoo beweren zij: Bnl- gaarsch, Servisch, Grieksch, Romaansch. Albaneesch, Turksch, maar er bestaat geen Macedonische taal, evenmin als een Bosnische, welke de Oostenrijksche re geering heeft uitgevonden. En deze re geering wil nu een Macedonische taal scheppen als grondslag van een afzon derlijk Macedonisch land, dat noch tot Servië, noch tot Bulgarije behoort, maar evenals Bosnië en Herzegowina het best zich zal bevinden onder de hoede van Oostenrijk-Hongarije. Welk laatste ver moedelijk volkomen juist is, maar door de nationalisten in den Balkan niet wordt toegegeven. Een hoorfout. Een groot fabrikant uit Berlijn kreeg deze week terwijl hij zich, op weg naar Brussel, te Keulen in een hotel bevond het bezoek van twee ambtenaren der po litie. Zij lieten hem een telegram zien, dat per telephoon uit Berlijn aan zijn tij delijk adres was aangekomen en aldus luidde: „Seiu of met revolutie meegaat, Bond". Hij werd verzocht duidelijke inlichtingen te verschaffen, daar men anders genoodzaakt zou zijn hem in hechtenis te nemen. Gelukkig kon ae fabrikant de zaal? terstond ophelderen, i' Htj toonde aan dat een letter verkeerd was.overgekomen. De afzender te Ber- *- r,,. lijn had het woord „resolutie" gedrukt en bedoeld werd de vraag of de ontvan ger het eens was met een motie die in een vereeniging, waartoe hij behoorde, was voorgesteld. Dit kon de fabrikant gelukkig uit verschillende stukken be wijzen. Zoo hij daartoe niet terstond in staat ware geweest zou deze hoorfout hem vermoedelijk eenige dagen van zijn vrijheid hebben gekost. En toeh leven we nn in <1© 20e eeuw I Een luitenant van het 111e reg. in fanterie, .in garnizoen te Draguignan in Frankrijk, begaf zich den 27n Maart j. 1. naar de zaal waar zijn kapitein onderofficieren ven het reeim. een exa men afnam, Hij liep op den kapitein af en gaf dezen plotseling een ooi-vijg omdat hij onrechtvaardig gestraft was, naar hij zei. De luitenant werd onnüddelijk aangehouden, en een instructie tegen hem geopend. Toen bleek, dat de kapitein hem nooit be straft. noch beleedigd had, maar dat, de luitenant in een vlaag van zinsver bijstering. gevolg van een zenuwach- tïgen en opbruis enden aard, gepaard aan eeu ziekt die zijn verantwoorde lijkheid nagenoeg geheel beperkte, zijn chef liadJ geslagen. Ondanks dit rapport van den mili tairen dokter en een uitnemende ver dediging. veroordeelde de krijgsraad den ongelukkige tot 5 jaar gevange nisstraf en ontslag uit den dienst! Aan de kleine Kinderen van Europa.*) Er leeft, ver van hier, in Zuid-Afri- ka, een schoon, maar zeer ongeluk kig volk; helt volk d©r Boeren. Het is een blank volk.zooals wij. Zijn vooroudies wai.en Framschen, Hollanders. Vlamingen van ons eigen ras. Deze Vlamingen, deze Hol landers, deze Fa-anschJe|i verlieten Europa twee honderd jaar geleden, omdat zij veel te lijden hadden uit oodzaak van godsdienstoorlogen, en gingen zich vestigen in Afrika," aan de Kaap de Goede Hoop, om aldaar vede te vinden. Aldaar aangekomen bebouwden zij den nog braak liggen- den grond, on daarom werden zij ge zeten Boeren. Honderd jaren geleden, stuurde het jaloersch geworden Engeland'schepen en soldaten naar de Kaap de Goede Hoop, omdat het den grond der Boe ren wilde bemachtigen wat inder daad' gebeude. Maar de Boeren be minden hun vrijheid en hun onafhan kelijkheid, en Engeland gedroeg zich me)t zooveel geweld jegens hen d'at zij var van de Engelschen heengingen om in vrede en in geluk te leven. De Boe ren vestigden zich alsdan in een an dier deel van Afrika, geheeten Natal, en zij ontwikkelden de vruchtbaaheid vjan dit prachtige land, zooals zij ook gedaan hadden in de omsttreken van de Kaap. Maar Engeland, altoos jaloelrsch op de bezittingen der Boeren, volgde hen ook nu en ontnam hun met ge weld het land van Natal. Voor de tweede maal spanden de Boeren hunne ossen voor hunne trek- wagens en zij gingen wederom verder. In de Afi-ikaansche, streken geheeten Oranje-Vrijstaat en. Transvaal. Zij hadden altijd'weerstand geboden aan de Engelschen, want zij waren moedig als leeuwen, maar te klein in getal tegenover hunnen machtigen vervol ger. Engeland volgde hen weldra ook in dien Vrijstaat en Transvaal en zei: „Ik wil ook deze landen bezitten." De Boeren wederstonden langen ttijd). En geland zag eindelijk in, dat de Boe ren hun vrijheid, hun onafhankelijk heid te zeer beminden, om onder vreemd juk te. leven. Het bespeurde insgelijks, dalt de Vrijstaat en Trans vaal arme, waardelooze landen waren en stemde er eindelijk in toe zich daaruit terug te trekken. Engeland zei toen tot de Boeren: „Het is wel! Gij zijlt vrij. Ik erken dat de Vrij staat en Transvaal u toebehooren. T)c zal er u dus in pais en vree laten le ven." Dat gebeurde vijftig jaar geleden. Maar ietwat later venam Engeland dat er in een gedeelte van den Vrij staat mijnen bestonden, vol diaman ten van ontzaglijke waarde. Onmid dellijk at Engeland zijn gegeven woord op en bemachtigde dit rijke ge deelte van den Vrijstaat. Engeland ontdekte verder, dat er 'n Transvaal een overgroote schat goudmijnen aan wezig was. Onmiddellijk at Engeland zijn woord wederom op en zei tot de Transvaalsche Boeren: „Uw land oe- hoort u niet meer 'toe. Ik wil het voor (miji.' Ik neem het u weer af." Dit ge beurde in 1877. De Boeren waren ie zwak om ,d© Engelschen t& verjagen. Maar vier jaar later grepen de Boeren naar de wapens en zij versloegen de Engelsche soldaten op den berg Ma- joeba gegheelten. Toen was er in En geland een man, die eerlijker was dan de andere Engelschen en die op dat oogenblik meester was in Enge land1. Die man was Gladstone, en hij zei tot de Boeren: „Gij hebt wel ge daan en gij zij.t moedige mannen. Wij hadden het rechlt niet uw land te ste len. Ik geef het u terug. Het hoort u toe." De Boeren waren zeer gelukkig. Maar vijftien jaar latter was de heer Gladstone niet meer meester in Enge land. En andere Engelschen, die minder rechtvaardig dan hij en ja loersch waren dat- de Boeren een zoo rijk land bezaten, wilden nogmaals Transvaal bemachtigen door geweld en verrassing. De Boeren versloegen deze Engelschen, wier aanvoerder Ta- meson was, en maakten hen gevan gen. Maar de Boeren, die zoo goed en grootmoedig als onversaagd waren, schonken het leven aan die overwel digers, aan wie zij helt recht hadden het leven te benemen. Maar Engeland toonde geen erken telijkheid voor deze daad'. Het bleef bij zijn plan het a'ijke land! der goud mijnen in te nemen. Om tolt dit doel te geraken, zocht het een middel om met de Boeren in twist te geraken drie jaar later, in 1899. De 40.000 Boeren van Transvaal en Oranje-Vrijstaat grepen naar hun wapens en hun 100 kanonnen, om hun goed te verdedi gen. Engeland zond tegen hen 400.003 soldaften en 1000 kanonnen en deed zich nog daarbij helpen door duizen den en duizenden negers. De Engel sche soldaten verbrandden alle wo ningen en hoeven der Boeren en maakten hun voedsel, hun ossen en hun schapen buit. Zij namen ook alle vrouwen en kinderen der Boeren en sloten deze op m kampen, waar de ongelukkigein mishandeld en slecht gevoed werden. Het gevolg daarvan was, dat duizenden vrouwen en 15.000 kleine Bóeren-kinderen in eenige maanden stierven. De sterfte was zoo groot, dat er geen hout genoeg voorhanden was om hunne lijkkisten te vervaardigen en dat de Engelsche soldaiten zich genoodzaakt zagen om deze ongelukkigen te begraven, de banken te gebruiken, waarop de klei ne Boeren gezeten hadden, toen zij naar school gingen. Nochtans streden die Boeren en hun ne aanvoerders, Bdthia, Steijn, de Wet, de la Reij, voort, ondanks hun klein getal en trots hun lijden. Zij waren slecsts in lompen gehuld <n hadden geen schoenen meer aan hun voeten. Maar zij vochten alltijd voort. De strijd duurde bijna drie jaar. Alle volkeren der aarde be schouwden met bewondering de held haftigheid der Boeren, welke streden één tegen Jtien, alhoewel zij weenden over dep dood van hunne vrouwen en liunnei kleine kinderen. Zij vochten niet zulk een buitengewonen moed, dat men meermalen algemeen dacht dat het hun zou gelukken de Engel schen uilt Afrika, te jagen. Maar, ten slotte uitgeput, verpletterd door hun talrijken en machtigen vijand, werden zij overwonnen en verplicht te leven onder het juk van Engeland, dat meeeter wersd van hun land. Kleine kinderen van Europa herin nert U altijd deze geschiedenis. Leer ze van huiten. Als gij zult groot ge worden zijlt, zult gij veel kunnen doen om de Boeren te helpen en hen te on dersteunen, opdat zij opnieuw meester in hun land, vrij en gelukkig kunnen worden. Gij zult nooit iets nulttigers en schooners in uw leven kunnen doen dan de Boeren te helpen, dat zoo edel en wreed mishandeld volk. Kleine kindeiren van Europa, be wondert de, Boeren, om hun heldhaf tigheid, hebt ze lief om hun goedheid; denkt aan hen altoos, om hun lijden. En als gij groot zult zijn, doet het mo gelijke om hen te verlossen, ter wille, van de rechtvaardigheid en om reden van het groot geluk, dat gij zult ge voelen met hun heil en hun goed' te rug te schenken aan deze broeders uit Afrika, die zooveel Kranen en bloed gestort hebben. 1) De redactie van de Brusselsche Petit Bleu zendt aan de N. R. Clt. deze vertaling van een stuk, dat het blad ook zelf opnam. Het is een korte geschiedenis van de Boeren, verteld aan kinderen. De Petit Bleu zal het stuk in duizenden exemplaren ver spreiden. De sneeuw te Manchester. Bij onderzoek van een hoeveelheid sneeuw te Manchester vergaard van een oppervlakte van 100 vierkante duimen, heeft men bevonden, dat deze een gehalte aan roet bevaltte, >n Verhouding tot drie ton (3000 kilo) per vierkante mijl. Dit cijfer als oa sis genomen, zou gedurende 9 dagen dat het aldaar gesneeuwd heeft, 300 ton (300.000 kilo) roet over een opper vlakte van 100 vk. mijlen (Manchester en voorsteden) met de sneeuw neer gevallen zijn. Dit roeit bevatte 48.6% steenkool, 6.9% vet en olie en 44.5 asch. Een zelfde uitkomst had Dr. Knecht met een genomen proef; zelfs vond hij nog grooter percentage aan roeit, en bovendien een aanzienlijke arsenïcum-gehalte. Het tientallig stelsel in Engeland De „Decimal Association" heeft, zoo schrijft Natura, dezer dagen een brochure uitgegeven, waarin tal van Parlementsleden zich krachtig uitla ten ten gunste van een verplicht ge bruik van het tientallig stelsel van maten en gewichten in Engeland. De voorname reden, waarom het vven- seheïijlt is, dat men van ons omslach tig stelsel tolt het tientallige overga zijn, dat het den handel tot een ge mak zou zijn, dat het het rekenen zou vereenvoudigen, dat helt op school en in zaken tijd zou uitsparen en ons nader in verband zou brengen met andere beschaafde volken. Indien het stelsel niet verplicht wordt gesteld, zegt het genoemd we tenschappelijk tijdschrift, dan is 9r weinig hoop, dat het door het Britsche volk zal worden onderwezen en ge bruikt. De geest, die het tegenwoor dig stelsel duldt en onverschillig is voor de voordeden van het tientallig stelsel, is dezelfde als die zonder be langstelling neerziet op die ontwikke ling der verschillende takken van nij verheid in belt buitenland. De schichtige paarden van den Keizer. Op verzoek van den hofmaarschalk van keizer Wilhelm stoppen sedert eenigen tijd' de treinen der Berliner Hochbahn. als de keizer van militaire vertooningen op het Tempelhoferveld terugkeert, zoolang Z. M. in het ge zicht- is. Hei desbetreffende verzoek is gedaan, omdat de paarden van het keizerlijk rijtuig van vurig ras zijn, en door het geraas der treinen spoedig schuw worden, waardoor de keizer gevaar zou kunnen loopen. Wetenschap. Professor Jaeger wiens naam onafscheidelijk verbon den is aan een zacht en warm soort' ondergoed, is dezer dagen 70 jaar geworden. Hij is de zoon van een dominee te Bïirg' ;n Wurtemberg en is een tijd lang als docent in de vergelijkende dierkunde aan de universiteit en als directeur van aquarium en de dier gaarde te Weenen werkzaam, geweest. Verder heeft hij langen tijd les ge geven in dierkunde, zijdeteelt en ge zondheidsleer aan de1 Hoogeschool te Stuttgart. Sedert '84 is hij daar ge neesheer. Jaeger verwerpt l'innen en alle an dere plan ten vezels, in welken vorm ook, als nadeelig en gelooft alleen in wollen onder- en bovenkleeren. Ook heeft hij veel van zich doen spreken door zijn z. g. „ontdekking van de ziel", volgens welke het hoofdzakelijk de verschillende specifieke lijfgeuren (sympathieke en antipathieke geuren) in de uitwaseming van menschen en dieren zijn, dóe de oorzaak zijn van de 'verfëchóllende aandoeningen. Zoo ontstaat volgens hem liefde, als ver-. wan te. geuren elkander ontmoeten; haat als vreemde stoffen met elkan der in botsing komen. Vervolg Stadsnieuws. Arrondissements-Rechtbank. UITSPRAKEN. 1. C. Oudejans, boerenknecht te Beem- sler, diefstal, 10 boete, of 10 dagen hechtenis. 2. J. Groen, vletterman te IJmuiden, mish. 1 -25 boete of 10 dagen hechtenis. 3. G. Buijs, arbeider te IJmuiden, mish. t 12 boete of 8 dagen hechtenis. 4. C. J. Hol, los werkman te Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. 5. A. Goossen, werkman, D .Goossen, koopman, A. Boer, werkman, allen te Haarlemmermeer, mishandeling, ieder een week gevangenisstraf. 6. P. Minneboo, stationschef en E. Ko men, wisselwachter, de le te Oosthuizen, de 2e te Kwadijk, het doen ontstaan van gevaar voor een trein, de le vrijgespro ken, de 2e J 25 boete of 10 dagen hechte nis, met vrijspraak van het meerdere. Gevonden voorwerpen: een stroohoed. een portemonnaie met geld. een boek. en een gummi-band van een kinderwagen. K o r'te, doch spoedig geëin digde staking. Eene korte staking brak heden bij de firma Paul Kaiser, broodfabriek alhier, uic. De brcfodrondbrengers kregen giste ren wegens 2 minuten te laat komen een kwartje boete. Om deze reden weigerden zij heden ochtend aan den arbeid te gaan, alvorens de boete we der was ingetrokken, hetgeen nu spoe dig geschiedde. Het gevolg dier ont stane quaestie is dat de patroon zeidie een nieuw reglement te zullen ont werpen en dat de rondbrengers nog he den eene vakvereeniging hebben opge richt. De uitsluiting Wij ontvangen het volgende schrij ven: Mijnheer de Redacteur. Verzoeke voor onderstaande rege len namens de bemiddielings-commis- sie eenige plaatsruimte, bij voorbaat onzen dank. Op onze gisterenavond gehouden vergadering kwam o. a. aan de orde de geruchten die ook ons ter oore zijn gekomen, en vervat in de Stads-Edïitie van 26 Juni 1.1., dat een lijst circuleer de, waarop de patroons kunnen on derschrijven het voorstel weer toe te laten dat hunne respectieve arbeiders op ouden voet den arbeid hervatten. Daargelaten wat of er van deze ge ruchten echter waar is, achten wij het niet ondienstig, er beide partijen op te wijzen dat zelfs al zou het mo gelijk kunnen zijn de meerderheid der patroons hier voor te vinden zoude zijn, dat dan de quaestie toch in het zelfde stadium verkeert en vandaag of morgen wederom een dergelijk con flict kan uitbarsten, omdat door beide partijen geen zekerheid is verkregen over de geschilpunten. We meenden dat beide partijen door onze bemiddeling nader tot elkander gebracht kunnen worden, en door de ze toetreding mogelijk een raad van arbitrage geboren kan worden om in de toekomst geschillen op vredelieven de wijze op te lossen. Namens de commissie: J. F. v. EMMERIK, Voorz. A. J. WILTSCHUT, Secr. Di een heden gehouden vergadering van metselaars en opperlieden is be sloten het voorstel bemiddelings-com- missie uit de 7 gecombineerde vak- vereenigingen, secretaris Wildschut, om in eene vergadering van metse laars en opperlieden de bemiddelings voorstellen uiteen te zetten, van de hand te wijzen. Bovendien werd besloten hiervan aan de patroons kennis te geven in een schrij- van, waarin zij tevens uiteen zetten, dat hun eigen regelings-comïté. secretaris Ooms, dat zich groote opofferingen heeft getroost in een goede regeling heeft ge troffen, getoond heeft te bestaan uit man nen aan wie zij hunne belangen veilig kunnen toevertrouwen, zelve de zaak tot een goed einde zal trachten te brengen. Zij zijn echter bereid (opperlieden en metselaars) om Maandag a. s. het werk te hervatten op de oude voorwaarden. De beiderzijds gestelde nieuwe bepalin gen zullen dan moeten vervallen. In dien de patroons hierop willen ingaan, dan zal hat Regelings-comité (secr. Ooms met hen confereeren op Zaterdag a.s. te 10 uur. De patroons hebben besloten het voor stel van het bemiddelingscomité wel te aanvaarden, en eveneens Zaterdag met het Reg. comité te confereeren. Niettegenstaande de genomen besluiten zullen de bemiddelings-voorstellen he denavond aan belde partijen worden toegezonden. De bemiddelings voorstel len door het bemiddelings-comité aan beide partijen gezonden, luiden als volgt: 1. Het zal den patroon of zijn ge machtigde vrijstaan de materialen naar, op en van zijn werk te vervoe ren, op die wijze, die hem daartoe het meest gewenscht voorkomt. Evenwel zal hij rekening houden met de be langen dieft* opperlieden voor zoover d'ie er mede gemoeid worden. 2. Het aaiïtal op elk werk benoodig- de werklieden wordt door den patroon of zijn gevolmachtigds, bepaald, in evenredigheid met den aard en den omvang van het werk, 3. De werklieden moeten verklaren door geen besluit verplichjt tel zijn aangenomen werk te weigeren, even zoo mogen de patroons geen verplich ting aan hun werklieden opleggen, om aangenomen werk te moeten ne men.; 4. Het zal den patroon of zijn ge- mpchltigde vrijstaan hunne werklie den te ontslaan wegens wangedrag, plichtverzuim, onbekwaamheid voor zijn werk, of andere geldende reden! Zoodanig ontslag zal niet het ge volg mogen zijn van verschil in op vatting van maatschappelijke aange legenheden. Bij verschil van meening over de oorzaak van het verleende ontslag zal door de betrokken partijen binnen 24 uur benoemd worden een raad' van arbitrage, bestaande uit: 3 personen, te benoemen door de patroons en drie door de ontslagen werklieden. Die 6 personen kiezen te zamen een buiten partijen stfaand voorzitter) Kunnen partijen het over de te benoemen voor zitter niet eens worden, dan wordt de 'benoeming van dezen gevraagd aan den burgemeester van Haarlem. De voorzitter heeft een beslissende stem en de door den raad genomen besluiten zijn voor beide partijen bin dend. Gedurende den loop van het geding wordt helt- werk voortgezet zonder de ontslagen werklieden. Werklieden, die in het gelijk wor den gesteld, worden weer aangeno men en ontvangen als schadeloosstel ling het loon, dat door hen geduren de den loop van helt geding verdiend zou zijn, doch uiterlijk gedurende 5 dagen. J. F. v. Emmerik, Voorz. A. J. Wildschut, Secr. A. Blokdijk, lid. (De opgaaf van punt 3 kwam ons eenigszins ondutidelijk voor, waar door wij de laatste woorden hebben gewijzigd, meenende hiermede de be doeling van dit punt, beter 'te doen uitkomen. Red.). Het was juist gezien, dat wij in ons vorig nummer de mededeeling aan gaande dien heer Robbé en rijf andere patroons onder voorbehoud hebben gedaan. Immers, naar de heer Robbé zelf ons heeft medegedeeld is er van een brief geen sprake en hieeft hij al leen geteekend op een lijst, die hem door vier werklieden, twee aangeslote nen en twee niet-aangeslotenen werd aangeboden, .en die behelsde, dat de patroons, die daarop teekenden, hun ne werklieden onder de oude voor waarden weder aan het werk wilden la ten gaan. De vrijheid van vandaag. Wij vinden in de N. C. he|t navol gende: „Quod licet Jovi, non licet bovi" Te Haarlem bestaat in de bouwvak ken een arbeidsconflict, o. a. werk staking van de sltucadoorsgezellen. In een „manifest aan de burgerij" zeg gen dezen (Nieuwe Ct. van 1.1. Zater dag), dat de aanleiding tolt alles is ge weest het ontslag door de firma Geyl aan een opperman gegeven, volgens de Opperliedenvereeniging om ge zochte redenen, waarna de mededee- ling aldus voortgaat: „Toen de firma weigerde den onlislagene weer in dienst te nemen, proclameerde de Opperlie denvereeniging bij deze firma de werk staking. In plaats nu deze zaak met haar eigen werklieden uit ite vechten, heeft de heer Geyl de hulp ingeroepen van de afdeelïng van den aannemers- bond. En aan het partijtrekken van dezen voor den vakgenoot wordt dan de schuld gegeven, dat „een duizend tal bouwvakarbeiders hjrtoodeloos ge maakt zal worden wegens een staking van 17 opperlieden en metselaars." Voor hetgeen ik noem „de vrijheid van vandaag", d. i. wat van democra tisch standpunt als vrijheid geldig vind ik dit arbeidersmanifest, in hooge mate teekenend; dubbel teekenend; zoo dadelijk na de Enschedé'sche ge schiedenis. *t Verdient een aandachtig bekijk. Te meer, nu pas is gebleken, hoe een handig geklaag over verdruk king en broodeloosmaking ingang vindt bij het goedige onnadenkende publiek. Den patroon rekenen deze manifestan ten als grief aan, dat hij „deze zaak niet uitvecht met zijn werklieden" Ei- lieve: staan die alleen (tegenover hem? Of vindt hij zich geplaatst tegenover de gezamenlijke Haarlemsehe opperlui vereenigd tot een bondi die parilij trok voor hun (beweerdelijk verongelijk ten) kameraad? Een bond, die voor alle opperlieden de werkstaking pro clameerde bij Geijl, dus aan dezen patroon kwam zeggen: „wte zullen trachten u klein te krijgen, door uw bedrijf te doen stilstaan, totdalt gij buigt voor zijnen en onzen wil"? Ik denk er natuurlijk nidt aan hun het recht iot dezen strijd, waarin zij ook zelf risico aanvaarden, te betwistten; maar nu ook zijnerzijds de patroon steun zoekt bij zijn vakgenooten, en die den strijd' voor hem opnemen, ou lijk|t het toch naar niets om hem cn zijn bond aan te klagen bij het pu bliek. Dit echter is het snit, waarnaar de de mocraat van vandaag de vrijheid fatsoe neert, en het wordt wezenlijk hoog tijd, dat het publiek dat klaar gaat inzien. De zer dagen heeft een socialistisch vocaal de Enschedé'sclie fabrikanten herinnerd aan de oude spreuk, hierboven afge drukt, en die herinnering is lang niet verkeerd, mits men het Latijn neemt in deze nieuwerwetsche lezing, dat als Ju piter (Jovi), die alles mag doen, wordt aangezien de werkman, en als os (bovi), wien datzelfde niet vrijstaat, de patroon. Vooral in "t gebruik van het verenigings recht naar de uitlegging van die ..werk lieden", die al dan niet op jacht naar een Kamerzetel arbeiden niet op veld of werkplaats of fabriek, maar wel zoo behagelijk in en buiten hun woonplaats agiteeren: vergaderend, oreerend, propa- geerend, bondenstichtend; rumoerige ad vocaten van hetgeen onder de vrijzinnig- democratische en socialistische vlag- en penvoerders heet „vereenigingsleven", in geliefde stadhuistaal „solidariteit". Wil men die „vrijheid van vandaag" zich duidelijk zien afteekenen? Ziet dan maar eens hoe vrij arbeiders worden gela ten, die wèl willen werken, waar ande ren, uit eigen beweging of onder den invloed van zulke solidariteits-aposte- len, verkozen het niet meer te doen. Hen als onderkruipers te signaleeren aan de publieke verachting telt amper mee, want men mag hen gerust door geweld en be dreiging met geweld thuishouden; zijn ze op de fabriek, dan mag men hen (zie te Enschedé na de heropening der fabrie ken) het leven daar onhoudbaar maken; tracht de overheid hen te handhaven bij hun burgerlijke vrijheid om wèl te wer ken, dan ls dat een ongeoorloofd partij trekken voor den patoorn: solidariteit on der de patroons is afgrijselijk kapitalis me. In één woord: ongestoorde „solida riteit" tot molest en geweldpleging toe is wettige uitoefening van het „recht van vereeniging" en coalitie van werkgevers om zonder molest en geweldpleging toe is wettige uitoefening van het „recht van vereeniging", en coalitie van werkgevers om zonder molest of geweld het hoofd ie bieden aan zulke praktijken, is ver krachting van wat de Grondwet heeft ge waarborgd. De werkman almachtige Ju- pijn, de patroon lijdzame os. Of wil men de „vrijheid van heden" moderner zien aangekleed? Dan straks in mr. Seddon's gevolg gereisd naar N'ieuw-Zeeland, waar het Arbeidsconflictenhof tot richtsnoer van rechtspraak heeft, dat aan des arbei ders kant het goed recht wordt vermoed en hij dus gelijk krijgt, zoolang de pa troon niet bewijst, dat de zaak omge keerd staat. De burgerij, die naar mani festen als het Haarlemsehe luistert, aan Enschedé'sche kunstavonden en loterijen offert, in één woord niet nadenkt, zal véél gauwer dan zij vermoedt de volheid van dit soort vrijheid gekomen zien. A. P. Th. EYSSELT, Den Haag, 22 Juni 1902. Vervolg Nieuwstijdingen. Nederl. Handelmaatschappij. Naar wij vernemen heeft II. M. de Koningin den heer C. J. K. van Aalst benoemd tot directeur dér Handelmaat schappij. met ingang van 1 Aug. a.s. De heer Van Aalst was vroeger chef dei- factory te Singapore, Overreden. Aan het centraal-sto- tion te Amsterdam werd heden een rangeerder door een goederentrein overreden en onmiddellijk gedood. Noodlottige ontploffing. In Uet laboratorium van een apo theek in het Groot Gervat te Gent wa- ren gisteren dc 30-jarige zoon van de eigenares en één zijner vrienden be zig met het nemen van scheikundige proeven, toen plotseling een met naph tha gevuld glas onitplofte. Beide man nen werden op de plaats gedood. Hun lijken zijn vreeselijk verminkt Burgerlijke Stand. Bevallen: 25 Juni. G. M. Hees—Lan- gevoort ,z.: 27. P. L. voor den Dag— Valbraclit. d.; A. J. Busé—Verbeek z.; 25. J. M. Bon—Go vers. d 26. A Mie- zenbeek—Monnee. z.; 25. B. v. d. Vlïst- Handgraaf. d Overleden: 24 Juni. K. van de Stou- we, 3 jaar, z., Glasblazersstr.; 26. J. M. RoemerBulters, 55 j., Gasthuis- vest; M. J. B. v. d. Steijlen, 12 m, d., K. Lakenstr; 25 A. den Hoedt, 2j„ z. HouJtmarkt. Stoom vaartberich ten. Het. stoomschjip Soerabaja, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 25 Ju ii van Marseille. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Juni van Marseille. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 Juni te Suez. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, passeer do 25 Juni Gibraltar. Het stoomschip Solo, van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Juni, des na middags. Ouessant. Het stoomschip Koning Willem II arriveerde 26 Juni van Batavia te Am sterdam. Het dubbelschroefstoomschip Rijn dam, van de Hollaud-Amerika-Lijn, van Rotterdam naar New-York/ vertrok 26 Juni, des nam. 4 uur, van Boulogne.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3