De revue over 13.000 man troepen in het kamp te Aldershot. ge graaf verbeeldde zich zelfs in dat half gesmoorde giegelen de stem eener jonge prinses, voor welke zijn hart zich in den laatsten tijd was begonnen te interessee ren, duidelijk te kunnen onderscheiden. Ook, dat aller blikken met een spottend medelijden op hem gericht waren. Dit alles maakte, dat zijn mannelijke trots zich opeens ging verzetten en zijne gan- sche ziel door een razenden haat en woede jegens zijn vader, jegens meneer Spitzer en diens dochter, jegens de gan- sche wereld en zich zeiven vervuld werd. De geestelijke was intusschen in zijne toespraak genaderd tot de belangrijke vraag, welker toestemmende beantwoor ding twee menschen voor hun gansche leven aan elkander bindt. Hij wendde zich voor dat antwoord tot den bruide gom. Maar in dit oogenhlik was het of Sigurd door waanzin zou worden aan getast. Hij was zich nauwelijks meer be wust in welke positie hij verkeerde en moeite hij eene jonge dame, die door hare bekoorlijke gestalte en hare ele gante kleeding zijne aandacht trok. Plotseling draaide zij het hoofd om en hij meende op het klassiek-schoone ge laat een zweem van een blos te bespeu ren. Of was het slechts de weerschijn van de ondergaande zon? Hij greep on willekeurig naar zijn hoed, maar de jon ge dame keerde reeds het volgende oo genhlik haar gelaat weer naar de zee na een onverschilligen blik op hem te heb ben geworpen. „Waar kan ik dit heerlijke wezen toch ontmoet hebben?" vroeg Sigurd zichzel- ven af. Nog denzelfden avond zou hij het antwoord ontvangen, hetwelk zijn geheugen hem, wonderlijk genoeg, schul dig was gebleven. De badgasten kwamen, zooals eiken avond, in de groote zaal bijeen. In de vensternis in den hoek had zich eene gansche schare cavaliers om een rijke begreep slechts zooveel, dat men van jonge weduwe gegroepeerd en men raad- hem eischte, dat hij het ongeluk van zijn pleegde met elkaar over een uitstapje, leven met een meineed onherroepelijk Plotseling trad met verhit gelaat een zou bezegelen. Onder deze invloeden jonge man naar de tafel, en riep, zonder concentreerden zich al zijne opgezweep-op de dames te letten: te hartstochten plotseling in de eenige - begeerte om tegenstand te bieden. En zoo sprak hij dan ook in plaats van het van hem verwachte ,,ja" met heesche stem een ,,neen" en vloog de kapel uit. van graaf Sigurd spreekt. Allen zagen de dame verrast aan. De Pool was bloedrood geworden en zei trillend van woede: Het respect, dat ik aan eene dame verschuldigd ben, verbiedt me op de eenig juiste wijze te antwoorden. Maar u zult me toestaan op eene episode uit het leven van uwen held te wijzen, welke de vlekkeloosheid van zijn karakter sterk in twijfel doet trekken. Zooals ik zeker weet, achtte deze trotsche aristocraat't niet beneden zijne waardigheid eenige jaren geleden naar de hand eener een voudige burgerdochter te dingen: hij liet echter deze later, en wel in den let terlijken zin des woords, voor het altaar staan, omdat, nu omdat de aanstaande schoonpapa weigerde eene zekere som te geven, welke de graaf noodig had om dringende verplichtingen na te komen. Het gezelschap wist heel weinig van de genoemde huwelijkshistorie en luis terde met nieuwsgierige verbazing naar hetgeen de Pool vertelde. De jonge dame echter, die straks partij voor graaf Si gurd had getrokken, was plotseling doodsbleek geworden. Zij herstelde zich Ella Spitzer verliet nog denzelfden1 avond met hare tante de zeebadplaats, £11 eerst eenige maanden later gelukte het den jongen Oldenburg haar spoor te-rug te vinden. Hij vond dat eindelijk n het stamslot zijner voorvaderen en betrad niet de zonderlingste gevoelens het gebouw, boven welks portaal meneer Spitzer, uit wrok tegen de aristocratie, naast het ingemetselde wapen het uit hangbord zijner chocoladefabriek had la ten aanbrengen. De oude heer zette een tamelijk verbluft gezicht, toen de knecht den jongen graaf bij hem aandiende. Meneer de handelsraad, begon graaf Sigurd na de begroeting zonder omwe gen. ik kom als diep beschaamd, berouw hebbend zondaar om u 'de eenige vol doening te geven, welke ik u geven kan I khe bde eer u de hand uwer dochter te- vragen en laat haar de vrijheid mij voor de wereld te vernietigen met het zelfde wapen, waarmee ik eens in mij ne verblinding den schat, welks waarde ik, helaas, te laat heb ontdekt, van mij heb gestooten. Papa Spitzer was sprakeloos. Maar reeds vatte zijne dochter, die ongemerkt in de kamer was gekomen, het woord en zei op kalmen, koelen toon: Meneer de graaf, ik keur uwe han delwijze goed en neem de mij aangebo-1 den voldoening aan. Nu stonden de twee weer voor het al taar. Aan de ömgeving was weinig ver anderd. Bijna hetzelfde publiek vulde de kapel, hoewel het niet genoodigd was. Alleen stond op de plaats van den ka pelaan thans een eerwaardig grijsaard. Het bruidspaar echter scheen geheel ver anderd. Het gelaat van graaf Sigurd gloeide en met van ontroering trillende stem zei hij het huwelijksformulier na, terwijl hij den blik niet van den bruid afwendde, die koud als een marmeren beeld naast hem stond. Nu wendde de priester zich tot haar en aller oogen waren in spanning op haar gericht. Thans eerst scheen er leven in het marmeren bèeld te komen. Er kwam iets als een hemelsche glans op haar gelaat. En met heldere, vaste, als zilver klin kende stem sprak Ella Spitzer haar. .ja". De Japansche officieren bij de revue te Aldershot. De Kroningsfeesten in Engeland. Graaf Sigurd heeft reeds weer de 1 echter dadelijk en zei koeltjes? Bank doen springen! Die man heeft den j - Ge vergist u. meneer. Graaf Olden- duivel tn zijn lichaam en weet het nogburg heeft nooit naar de hand der he Het was vier jaar na de mislukte hu welijksvoltrekking. De oude heer rustte gesprek een andere wending te geven: reeds naast zijne voorouders in het fa- mlliegraf. De heer Spitzer had bezit ge- t doelde burgerdochter gedongen. Veeleer was hij, ofschoon buiten medeweten van t, vYotu vuui nou het meisje, aan den eenen kant door den Toen zei de weduwe, om aan het j vader der bruid, aan den anderen kant 1 door zijn eigen vader met alle geweld tot dit huwelijk gedwongen. En toen hij in het laatste oogenhlik nog terugtrad zoover te brengen, dat hij ons allen rui neert! Het werd voor een oogenhlik vrij stil. nomen van het slot der Oldenburgers, i Graaf Sigurd was in de stad gaan wo nen. En men vertelde, dat hij met het Mijne heeren, ik houd van de men schen die het geluk aan zich weten te binden, en beschouw dit als een bewijs en daardoor de beide oude heeren gevoe- (Bij de platen.) Lang voor de officieele kronings feesten zijn d;e feestelijkheden reeds begonnen in maaitijden aangericht ter eere van hooggeplaatste personen uit de Britsche koloniën en den vreemde die de kroning kwamen bij wonen en Zondag 11. begon de reeks publieke vertooningen reeds met een bezoek, dat Koning Edward) bracht aan het groote militaire kamp te Al dershot, waar 31,000 man troepen van verfechillende wapeifc bijeen waren. De clou van den dag was een groote militaire taptoe na afloop van het diner,dat die koninklijke familie te Aldershot had gebruikt, bij (toortslicht I op het uitgestrekte manoeuvreveld ge houden. Hier trokken de verschillende muziekkorpsen miet de doedelzakspe lers, der Schotsche regimenlten voorop in den kouden avonddamp voorbij ie rijtuigen, waarin de vorstelijke perso nen het schilderachtig schouwspel ga desloegen. Den volgenden dag, Maan- zou de koning de troepen inspec- tecren, doch aan dit voornemen kon hij geen gevolg geven, (tengevolge van een lichte ongesteldheid, die hem zal men zeggen, dloch diie hier bleek zeer juist geplaatst te zijn. Hij hoort dien krankzinnige in zijn kamer door iemand gevolgd. Het doodszweet breekt hem uit; elk oogenhlik kan zijn laatste zijn. Da,ar lïgt de ^ellendeling, die mij mijn wouween doffe slag op het kussen, gevolgd door een nog doffer knaleen eeuwigheid ging voorhij. Toen hij de met een revolverschot doorboorde kussens van zijn gelaat til de zag hij den ongelukkigen krank zinnige door een pol itieagenlt omkneld, die weldtra hulp kreeg om den man naar een veilige plaats te brengen Onze hoofd/redacteur was er intus schen met dien schrik en het verlies van een oorlelletje afgekomen. Toen het gebcurdle zich in de buurt verspreidde, sltroomde het met belang stellenden om hem geluk te wenschen In zijn vreugdte over deze wonder baarlijke redding vergat hij geheel en al dat hij ernstig ziek was en zou. in dien zijn dokter niet tijdig tussclien- beide was gekomen, van vreugde over zijn redding "estorven zijn. De doorgestane angst schijnt zijn sterk zenuwgestel echter nielt te hebben ondermijnd, althans volgens zijn dok ter zal liij binnen een paar dagen zijn functie weer kunnen hervatten en zal hij he(t gebeurde met alle daaraan ver bonden 'emoties met zijn eigenaardig talent zelf den lezers w,ei voorzetten. Een paar dagen later kon men in hetzelfde blad het volgende lezen: De. krankzinnigen schijnen het op onzen hoofdredacteur gemunt te heb ben. Gister zat hij kalm aan zijn bureau.' bezig met een zijner voortreffelijke hoofdartikelen, toen een oogenschijn- lijk kalm uitziend heer binnen trad en hem te spreken vroeg Op zijn gewone welwillende wijze bood onze hoofdredacteur dien bezoe ker een s'toel in zijn nabijheid' aan, zoodat men een vertrouwelijk gesprek kon voeren. Waarmee lean ik u van dienst zijn? Mieneer, uw muziekverslaggever moet weg. Onze muziekverslaggever? Ja, uw muziekverslaggever. 't Kan me niet schelen wat me dat kost, maar die kerel moet er uit. Kalm, kalm, meneer. Kalm, ik zou u wel eens kalm willen zien, als hij u zoo beleedigd' had. Ik ben er mij niet van bewust. Dat. is juist je ongeluk en daar- noodzaakte, nog in den loop van Zon dagavond in Windsor Castle zijn ka-1 om moest ik er eigenlijk jou voor liou- van mannelijke kracht. Mevrouw, bij het spel is er geen geld, hetwelk hij uit den grooten chaos sprake van het geluk aan zich te binden had gered, aan de beurs speculeerde. daar is het alleen: de fortuin een beetje Anderen beweerden, dat hij op groote meehelpen, merkte een Poolsche graaf schaal speelde en wel met buitengewoon op. wien er veel aan gelegen lag eene geluk. Zijn intiemste dienden echter! rijke partij te doen en die graaf Sigurd waren van oordeel, dat hij een veel te voor een bevoorrechten mededinger lpiddp p.n elk ooeen- i hield De badgasten keken elkander onthutst aan. Eer echter nog een hunner een ant- buitensporig leven leidde en elk oogen- hield, blik op bet punt scheen te staan van naar de andere wereld te gaan verhui zen. Sedert de historie met zijn huwelijk j woord had gevonden, was reeds aan het omgaf hem overigens, vooral in het oog j dichtstbij staand tafeltje eene jonge da der dames, eene soort van nimbus, of-1 nie opgestaan. Zij mat den Pool met ver schoon hij sedert het huwelijk van prin-1 achtelijken blik en zei met bijtenden ses Ratje met een Amerikaansche nabob spot: voor een beslisten vijand van de vrou wen werd gehouden. Het was midden in den zomer. Sedert Meneer, u kunt met uwe opmerking wel gelijk hebben. Dat wil zeggen, wan- neer u zekere Poolsche geluksridders eenige weken hield graaf Sigurd zich op bedoelt. Maar ik zou u aanraden met in eene kleine badplaats aan de kust. I uwe woorden wat voorzichtiger te zijn. Toen hij eens laat in den namiddag eene wanneer u van een Oldenburg met het wandeling langs het strand deed. ont-onbevlekte en eenig trotsche karakter lig, maar niet onverdiend strafte, toen, toen was graaf Oldenburg volkomen in zijn recht. De verlaten bruid zal toch wel eene andere meening omtrent deze zaak heb ben! spotte graaf Ko'valizky. De verlaten bruid heeft daaromtrent geen andere meening en heeft de eer zich aan u voor te stellen. Met deze woorden keerde Ella Spitzer den Pool den rug toe en verliet, gevolgd door eene oudere dame, met opgehe ven hoofd de zaal. Deze scène was door een ongezienen toeschouwer mee bijgewoond. Op den drempel van den hoofdingang stond Si gurd als vastgenageld. Maar toen hij naar de oorzaak van dit alles rondkeek, vond hij dien nergens, want de mooie meneer was spoorloos verdwenen, niet alleen uit de zaal, maar ook uit de badplaats. mer te houden In plaats van den koning hield) zijn 1 oudste zoon, de prins van Wales, iu revue. Ook koningin Alexandra en de prinsen van den bloede, alsmede de hooge militaire autoriteiten waren er bij tegenwoordig. Bij slecht weder (de regen viel bijna voortdurend bij stroomen neer defileerden de troepen vooir den Engtelschen troonopvolger en, hoewel door den invloed van' het weer een groot deel van het schite- rend schouwspel mislukte, was een geweldig groote menigte er toch ge tuige van. Zeer de aandacht trokken de Indi sche Prinsen en Afrikaansche vorsten die de revue bijwoonden op het gere serveerde terrein in rijtuigen, welke door de autoriteiten te hunner be schikking waren gesteld. Een groep Japansche officieren, eveneens speci aal voor de kroning naar Grooft-Brit- tannië gekomen, woonde de wapen schouwing bij in een wagen van den proviandeeringsdienst van het leger. AMERIKAANSCH. De taptoe te] Aldershot. Onze hoofdredacteur is gisteren avond op wonderbare wijze aan oen wissen dood onjtsnapt. Men weet dat hij lijdende was. 't Schijnt diat een zijner huisgenoo- ten de deur open gelaten heeft, want plotseling woreït zijn aandacht, gewekt door een vreemde stem die zich erg beklaagt over zijn echtgenoote. Hij gevoelt bij intuitie dat de man verkeerd is en zich waarschijnlijk in het huisnummer vergist beeft. Verder hooit hij geruisch van stemmen aan do trap, dat bet vermoeden bij hem post doet vatten dajt liet een krankzinnige is die men nazet. Wat te doen? Het bed' uitkomen is twee kansen voor een: de dood. Hij bezint zich een oogenhlik en komit plotseling op den gelukkigen in val om zijn veeren kussens op zijn ge laat te leggen. Struisvogelpolitiek, Maar als u niij dan maar wilt! zeggen, wat de goede man u gedaan heeft. Wat hij "edaan heeft, meneer, hij lieeft me voor heel de stad belachelijk gemaakt, door te beweren, dat ik een bas heb. Ik lieb geen bas, meneer, ik ben een hooge bariton, lioor maar, en de opgewonden man wierp er een paar toonladders uit, dat de ruiten er van rammelden. Onze hoofdredacteur begreep toen dat hij met een krankzinnige te doen) had en kalmweg zei hij tot zijn opge wonden bezoeker: ,,Ik zal even aan den directeur vragen wat u dat ontslag van. onzen muziekverslaggever kan kosten. Gaat u even zitten." Door die kalmte uit ha't veld gesla-| en nam de ongelukkige zanger plaats, steedis nog flauwtjes toonladders zin gende. Onze hoofdredacteur liet een van de redacteuren naar het dichtbij gelegen politiebureau gaan en den commis saris om twee rechercheurs verzoeken die den hoofdredacteur te spreken zouden komen vragen oni, zoodra de man t,e ver ging hem te arresteeren. Zoo geschiedde en de rechercheurs za. ten kalm Ite wachten op de dingen die komen zouden. 't Gesprek liep nog altijd over de som die d'e zanger het blad te betalen zou hebben als de muziekverslaggever ontslagen werd. Tien duizend pond scheen hem wel wat hoog en zooals het meer krankzin nigen gaat., begon hij als goed) koop man af te dingen. Eindelijk toen het gesprek te lani duurde onze hoofdredacteur wilde zijn lezers het artikel van heden niet onthouden merkte onze hoofdredac teur op: ..meneer, we moesten ons ge sprek nu maar staken, ui't uw bod moet ik opmaken, dat het u met de zaak geen ernst is". Dat was olie in het vuur. Als door een adder gesltoken sprong de man op. terwijl liet. schuim hem om den niond I kwam. greep uit zijn binnenzak een revolver, richtteonze hoofdredac teur zou zijn artikel niet voleind heb ben als hij niet doodkalm was Wijven zitten .wel wetendle dlat zooals op tijd geschiedde een der rechercheurs ge- eed stond den arm van den ongeluk kige te grijpen. De zanger wercv naar het bureau en vervolgens naar een in- j'ichting voor onderstelde krankzinni gen gebracht. Zoo werd onze hoofdredacteur bin- I non 14 dagen tijd: op wonderbaarlijke wijze voor de tweede maal van een moordaanslag gered. Nadajt het tweede verhaal omtrent den moordaanslag op den hoofdredac teur verschenen was, leefde 's mans naam op ieders tong. Het blad ging van hand tot hand en genoot razenden af trek. Op straat en in de kroeg wer den de held van de beide drama's luide ovatiën gebracht. De diames zonden hem geschenken en keurige geparfu meerde veelzeggende briefjes. Dit duurde twee dagen. Toen de op-1 winding ten toppunt gestiegen was, 1 verscheen in een concurreerend blad het volgende: ,,Onze goede stad is sedert twee da gen, opgetogen over dien held dien zij ih haai' midden heeft. En geen won der. Ook wij hebben niet grooten eer bied voor de vastberadenheid, de kalmte en tegenwoordigheid' van geest tegen onzen collega opgezien. Maai- wij hebben, zooals dat in ons j vak gebruikelijk is, een onderzoek naar l de waarheid ingesteld. Daartoe begaven wij ons onze dokter, een vriend en ik naar het redactiehureau van onzen collega. Na aangediend te zijn, werd ik alleen binnen gelaten, ter-wijl mijn vriend en d'e dokier aan d'e deur bleven sitaan luisteren. Wij begonnen natuurlijk onzen col- lega geluk te wenschen met zijn ge- lukkige redding en niet minder met I zijn succes. Al pratende haalden wij onzen re volver voor den dag en niet de leuke opmerking: .zoo'n d'ing jaagt jou wel geen schrik meer aan, wajt?" hielden wij hem het wapen voor met den vin ger aan den trekker. Wij waren voornemens hem op die I wijze de bekentenis af te dwingen, dat zijn verhalen verzonnen en niets i dan reclame waren. Dat was echter niet noodig. Op heit zien van den revolver viel onze held bewusteloos achterover in zijn stoel, met een gil die de beide getuigen deed toeschieten. ,,Doe uw plicht, dokter", beval ik. Spoedig was hij bijgemaakt. Vol gens den dokter had' hij groote be hoefte aan een bad en schoon linnen goed. Verdere gevolgen zou hij van dezen schrik niet ondervinden. Wij behoeven dus niet te beweren1 dat de verhalen van de beid'e moord aanslagen humbug en reclame geweest zijn, we hebben slechts ite vragen, wat blijft er van dezen held over die op het gezicht van een revolver reeds flauw valt en al de verschijnselen van vrees vertoont?" De omkeer van de stemming onder liet publiek kan men zich denken. Voor zoo iets moeit men toch maar in Amerika zijn! Als men liet hier vertoonde? OMSCHRIJVING. Eerste student. Daar gaat je kleer maker. Hij heeft een verband om zijn hoofd. Wat zou hem schelen? Tweede student: O, hij heeft me gis ter een rekening gepresenteerd en toen is hij van de trap gevallen. SSIjüB 11%— Pri ,jsraads@l. De oplossing van ons vorig prijs raadsel wais: GULDEN De onderdeelen, gul, en. den. Na loting werd de prijs toegewezen aan S. M. KUIPER, Nassaulaan 56. Thans doen wij de vraag: „Wie weet in dichtmaat het aardigst zijn of haar oordeel over ons blad te zeggen? Onder de goede oplossers zal een Kamerversiering verloot worden.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8